PDA

Επιστροφή στο Forum : oil cooler 2...



Z4 DCT
28-02-11, 09:06
Θα ηθελα την γνωμη σας σε σχση με το αν ειναι αναγκαια η οχι η τοποθετηση μεγαλυτερου oil cooler απο το μαμα, εχοντας σκοπο το αμαξι να φτασει τα 370+ μοτερ....
Αυτη την στιγμη και με θερμοκρασιες 8-13 βαθμους εξω , δουλεβει στο ταξιδι σε νορμαλ ταχυτητες (140-150) στους 108-110 βαθμους και με το πρωτο πατημα στα 200++ ανβαζει 120 τους οποιους και κρατα σταθερους...., ενω μεσα στην πολη σε κινηση παιζει στους 110+ και με το παραμικρο ανοιγμα (2-3) φορες φτανει 118-120
Να αναφερω οτι μετα το ανεβασμα της θερμοκρασιας αυτη αν δε συνεχιστει η πιεση στο αμαξι, πεφτει, αλλα πεφτει αργα....
Υποθετω οτι ολα αυτα ειναι μελετημενα απο την μαμα bmw ΑΛΛΑ φανταζομαι τι θα παιζει το καλοκαιρι.....
Σε αναζητησεις στο z4post και αλλου οι αποψεις ειναι σχδον 50-50....
Αλλοι λενε οτι ειναι απαραιτητο και αλλοι οτι σε ενα τουρμπατο αμαξι οι θερμοκρασιες λαδιου εκει παιζουν και ειναι safe.....
Ειναι και αυτοι που λενε οτι σε παρατεταμενο σκισημο (καλοκαιρι -πιστα) καποια στιγμη θα ζεσταθει υπερβολικα....που μου φαινεται φσιολογικο για ενα αμαξι που δεν φτιαχτικε για πιστα....
Εγω αυτο που θελω ειναι, για παραδειγμα οταν παω ευβοια και ανεβω τον Αγιο...στον ρυθμο που σιγουρα το αμαξι θα δουλεβει με πληρες φορτιο για τουλαχιστον 10-15λεπτα σε ανηφορικο δρομο....να μην εχω θεμα με την θερμοκρασια......

Οποτε με δεδομενη την αναβαθμιση του μοτερ στα δεδομενα που ανεφερα με την αυξηση δυναμης που θα κανω (προγραμμα-fmic-σκαστρες) χρειαζεται να το βαλω η οχι?

Ολες οι γνωμες δεκτες και θεμιτες.......:original:

gnx
28-02-11, 09:23
Εγω πιστεύω ότι δεν είναι κάτι να κάνεις προκαταβολικά. Εαν του κάνεις τα μπαξίματα και πέφτεις σε limp mode μια φορα την εβδομάδα, καντο. Εαν πέφτεις 1 φορα το μήνα για τρεις μήνες το καλοκαίρι, αστο.

Να βάΝεις ένα σπαστό διαφορικό, καΛύτερα.

Z4 DCT
28-02-11, 09:26
Εγω πιστεύω ότι δεν είναι κάτι να κάνεις προκαταβολικά. Εαν του κάνεις τα μπαξίματα και πέφτεις σε limp mode μια φορα την εβδομάδα, καντο. Εαν πέφτεις 1 φορα το μήνα για τρεις μήνες το καλοκαίρι, αστο.

Να βάΝεις ένα σπαστό διαφορικό, καΛύτερα.

Γιωργο, το διαφορικο ειναι αλλο, θα μπει σιγουρα (απο birds ετοιμο).....thumb

Αλλα το θεμα με το λαδι με απασχολει αρκετα, αλλα και δεν θελω να κανω κατι ανευ λογου....

gnx
28-02-11, 09:28
Ε μα γι΄αυτο λεω κανε τις αλλαγες σου, κατσε να ερθει το καλοκαίρι και τοτε βλέπεις

Kostas_1
28-02-11, 09:28
Turbo δεν ηθελες? Καλα να παθεις!!!

Ελα σε πειραζω. Εκει πρεπει να εισαι. Εκει ειναι και το σιροκο. Οταν βαλεις τα μπλιμπλικια και να δεις να ανεβαινει, τοτε αποφασιζεις...

Monsta
28-02-11, 09:47
Επίσης θα μπορούσες να αγνοήσεις εντελώς τη συγκεκριμένη ένδειξη. Σα να μην υπάρχει ένα πράμα. Άλλοι με turbo αυτοκίνητα που δεν έχουν από το εργοστάσιο, τι κάνουν δηλαδή?



Συμφωνώ πάντως με το Γιώργο ότι είναι νωρίς και βιάζεσαι. Γιατί δε περιμένεις να ζεστάνει λίγο την άνοιξη (δε θα πάμε με τη μία στους 40) να πας μια βόλτα και βλέπεις αν θα σε βάλει σε safe mode και για πόση ώρα.

Κώστα, δεν ήξερα ότι το σιρόκο μετράει και θερμοκρασία λαδιού. Στο gti τουλάχιστον δεν είχα κάτι τέτοιο.

Z4 DCT
28-02-11, 10:47
Επίσης θα μπορούσες να αγνοήσεις εντελώς τη συγκεκριμένη ένδειξη. Σα να μην υπάρχει ένα πράμα. Άλλοι με turbo αυτοκίνητα που δεν έχουν από το εργοστάσιο, τι κάνουν δηλαδή?



Συμφωνώ πάντως με το Γιώργο ότι είναι νωρίς και βιάζεσαι. Γιατί δε περιμένεις να ζεστάνει λίγο την άνοιξη (δε θα πάμε με τη μία στους 40) να πας μια βόλτα και βλέπεις αν θα σε βάλει σε safe mode και για πόση ώρα.

Κώστα, δεν ήξερα ότι το σιρόκο μετράει και θερμοκρασία λαδιού. Στο gti τουλάχιστον δεν είχα κάτι τέτοιο.


Κοιτα λογικα το να με βγαλει σε safe mode νομιζω οτι ειναι πολυ δυσκολο σε χρηση δρομου, δεδομενου οτι και σε αλλα 35αρια (stratos) δεν υπηρξε προβλημα σε χρηση δρομου, ακομα και με προγραμμα και αρκετη πιεση.
Απλα υποθετο οτι θα ανεβαζει παραπανω απο τους 120....

Δεν βιαζομαι οσον αφορα την τοποθετηση, απλα θελω να ειμαι καλα πληροφορημενος και να ξερω τι θα κανω πριν φτασει το καλοκαιρι....αν και δεν εχεις αδικο στο να δω στην πραξη τι κανει, δεδομενου οτι εγω το κατακαλοκαιρο λειπω και το αμαξι ειναι σε αχρησια....:original:

fanisk
28-02-11, 11:03
Κοιτα λογικα το να με βγαλει σε safe mode νομιζω οτι ειναι πολυ δυσκολο σε χρηση δρομου, δεδομενου οτι και σε αλλα 35αρια (stratos) δεν υπηρξε προβλημα σε χρηση δρομου, ακομα και με προγραμμα και αρκετη πιεση.
Απλα υποθετο οτι θα ανεβαζει παραπανω απο τους 120....

Δεν βιαζομαι οσον αφορα την τοποθετηση, απλα θελω να ειμαι καλα πληροφορημενος και να ξερω τι θα κανω πριν φτασει το καλοκαιρι....αν και δεν εχεις αδικο στο να δω στην πραξη τι κανει, δεδομενου οτι εγω το κατακαλοκαιρο λειπω και το αμαξι ειναι σε αχρησια....:original:

Γιαννη ασε μου τα κλειδια και κανα χιλιαρικο ( καιει και πολυ.. ε οχι και να τα βαζω απο τη τσεπη μου για το χαρχαλο σου...) και στο ξεμπουκωνω ευχαριστως οσο θα γυρνας τα νησια παλιομεγιστανα :hystericalbs1:

Nino
28-02-11, 12:04
αν ειναι να σταματησεις τα υπογλωσσια και να μην εχεις συνεχεια τα ματια στο οργανο μπαχτο το oil cooler!!:th_Laie_67-1:
Απο την αλλη μπορεις να περιμενεις λιγο να ζεστανει ο καιρος να δεις αν θα υπαρχει διαφορα..
Αυτο ομως που πρεπει αμεσα να απαντηθει ειναι: τι εννοεις δεκαπεντε λεπτα τον "Αγιο"
Απο τις στροφες μετα την Αρτακη (καλα το λεω?) μεχρι τον Αγιο κανεις δεκαπεντε λεπτα?:shok:

Z4 DCT
28-02-11, 12:10
αν ειναι να σταματησεις τα υπογλωσσια και να μην εχεις συνεχεια τα ματια στο οργανο μπαχτο το oil cooler!!:th_Laie_67-1:
Απο την αλλη μπορεις να περιμενεις λιγο να ζεστανει ο καιρος να δεις αν θα υπαρχει διαφορα..
Αυτο ομως που πρεπει αμεσα να απαντηθει ειναι: τι εννοεις δεκαπεντε λεπτα τον "Αγιο"
Απο τις στροφες μετα την Αρτακη (καλα το λεω?) μεχρι τον Αγιο κανεις δεκαπεντε λεπτα?:shok:

Ναι απο το πρωτο πεταλο που ανηφοριζει μεχρι την κορφη στο ''κλιμακι'' τοσο εκανα περιπου με ενα saxo vts που ειχα....
Φαντασου ομως οτι αυτον τον δρομο τον εκανα καθε μερα με φορτηγο και καμια φορα και δυο φορες την μερα......τον ξερω με κλειστα τα ματια...

stef
28-02-11, 12:15
Όπως ανέφεραν οι προηγούμενοι καλό είναι να δεις τι θα παιχτεί το καλοκαίρι και να μην βιάζεσαι από τώρα!
Με πρόγραμμα αποφάσισες? Vishnu? Δημητριάδης?

Kostas_1
28-02-11, 13:10
Offtopic


....

Κώστα, δεν ήξερα ότι το σιρόκο μετράει και θερμοκρασία λαδιού. Στο gti τουλάχιστον δεν είχα κάτι τέτοιο.

Τα παντα ολα μετραει. και εχει και ολες τις επιλογες διθεσιμες στον οδηγο. Ουτε κρυφα τα μενου ουτε τπτ...Ολα διαθεσιμα

Kostas_1
28-02-11, 13:12
Οn Topic.

Γιαννη οι εκαστοτε θερμοκρασιες που βλεπεις (αναλογα με τη φαση που οδηγεις) δεν εχουν ουσιαστικες διαφορες με αυτες του καλοκαιριου...

Z4 DCT
28-02-11, 13:22
Οn Topic.

Γιαννη οι εκαστοτε θερμοκρασιες που βλεπεις (αναλογα με τη φαση που οδηγεις) δεν εχουν ουσιαστικες διαφορες με αυτες του καλοκαιριου...

Ελπίζω να ισχύει αυτο, γιατί αυτή Είναι η αποροια μου, αν Οταν ανέβουν οι θερμοκρασίες πανω απο 20, θα έχει τις ίδιες η Όχι.....
Θα δούμε πανω σε αυτο το λένε και οι κάτοχοι n54

Z4 DCT
28-02-11, 13:26
Όπως ανέφεραν οι προηγούμενοι καλό είναι να δεις τι θα παιχτεί το καλοκαίρι και να μην βιάζεσαι από τώρα!
Με πρόγραμμα αποφάσισες? Vishnu? Δημητριάδης?

Είμαι με εγγύηση, Οποτε Μάλλον ο Παραλληλος Είναι η επιλογή μου, Βάλε και το ότι έχεις την επιλογή του on-of.....
Ύστερα Θεωρώ ότι στην reflash έπιλογη ζητάς παραπάνω άλογα απο τον παράλληλο, Εγώ στα 370 στροφαλο το πολυ, Είμαι Οκ......

atha
28-02-11, 13:59
i gnomi mou einai na baleis kai intercooler kai oil cooler . ego to eixa gyro sta 1000 km me visnu kai xoris oil cooler kai meto paramikro xepetagma eimoun stous 120 kai ama to anoiga ligo kala sta 130. gia na kratisei o kinitiras ton thes me oso pio xamiles thermokrasies ginetai. apo tin arxi ayta ta dyo gia na min exei themata me turbo,wastegate akoma kai kylindrous se periptosi megalis gademias.
oso gia to kalokairi ena athina thiba na kaneis me mesi 200 km tha ton tiganiseis ton kinitira .
pantos na xereis oti den einai gia terma gazi oli tin ora ston aytokinitodromo ta kalokairia stin ellada.taxidi me 230 240 ginetai alla pio gia pio psila prepei na afineis na kryonei to pragma . apa intercooler kai oil cooler aparaitita

Dim135
28-02-11, 14:04
βαλε ιντερκουλερ και αστο το λαδι δεν παθαινει τπτ

Karizma Z4
28-02-11, 14:07
Γιαννη την γνωμη μου στην ειπα και απο κοντα,οταν ειχαμε βρεθει.
Η τοποθετηση oil cooler στο αυτοκινητο δεν ειναι περιττη κινηση μιας και σαν τουρμπατος εχεις μεγαλο θεμα με τις θερμοκρασιες,
ειδικα στο δικο μας αυτοκινητο που εχει εναν εγκεφαλο ΥΠΕΡΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΟ σε ολα του.
Η μικρη μου εμπειρια δειχνει οτι το αυτοκινητο μολις διαγνωσει ανοδο της θερμοκρασιας εισαγωγης ή της θερμοκρασιας λαδιου κοβει αρκετα αλογα.
Αλλα(προσεχε αυτο το αλλα!!!)
Με λιγο ρολαρισμα και με νορμαλ οδηγηση η θερμοκρασια τουλαχιστον του λαδιου μεσα σε 2km εχει πεσει παλι σε αποδεκτα επιπεδα ακομα και το καλοκαιρι.
Αν δεν εισαι καυτης,πιστακιας και "κοντρακιας" γνωμη μου ειναι να μην το βαλεις...
Αστο σαν τελευταια επιλογη μετα το ιντερκουλερ,τις σκαστρες και το διαφορικο,εφοσον επιδιωκεις τα 370hp στον στροφαλο μονο

Z4 DCT
28-02-11, 14:18
Γιαννη την γνωμη μου στην ειπα και απο κοντα,οταν ειχαμε βρεθει.
Η τοποθετηση oil cooler στο αυτοκινητο δεν ειναι περιττη κινηση μιας και σαν τουρμπατος εχεις μεγαλο θεμα με τις θερμοκρασιες,
ειδικα στο δικο μας αυτοκινητο που εχει εναν εγκεφαλο ΥΠΕΡΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΟ σε ολα του.
Η μικρη μου εμπειρια δειχνει οτι το αυτοκινητο μολις διαγνωσει ανοδο της θερμοκρασιας εισαγωγης ή της θερμοκρασιας λαδιου κοβει αρκετα αλογα.
Αλλα(προσεχε αυτο το αλλα!!!)
Με λιγο ρολαρισμα και με νορμαλ οδηγηση η θερμοκρασια τουλαχιστον του λαδιου μεσα σε 2km εχει πεσει παλι σε αποδεκτα επιπεδα ακομα και το καλοκαιρι.
Αν δεν εισαι καυτης,πιστακιας και "κοντρακιας" γνωμη μου ειναι να μην το βαλεις...
Αστο σαν τελευταια επιλογη μετα το ιντερκουλερ,τις σκαστρες και το διαφορικο,εφοσον επιδιωκεις τα 370hp στον στροφαλο μονο


Λογικα, οπως ξερω τον εαυτο μου.....μαλλον oil cooler θα βαλω, με την ιδεα και μονο οτι το αμαξι ''αισθανεται'' καλυτερα....απλα ειμαι και μαζοχας, θελω να ξερω αν ειναι σωστο η υπερβολη.....


Ποτε θα ερθεις να πιουμε κανα καφε???

Karizma Z4
28-02-11, 14:27
Επειδη το καταλαβα οτι εισαι μαζοχας(συ ειπας τεκνον μου Ιωαννη) σου εγραψα να το αφησεις σαν τελευταια επιλογη ομως.
Για καφε ειναι λιγο δυσκολο μιας και ειμαι Κρητη.Γυρω στις 20 του Μαρτιου θα ειμαι παλι Αθηνα.
Θα σε επισκεφτω μαζι με το ιντερκουλερ να το χαζεψουμε παρεα :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:

yodas
28-02-11, 17:23
Βάλε και ic και oc για να είσαι ήσυχος. Δεν πιστεύω να αρχίσαμε τις τσιγγουνιές;

Z4 DCT
28-02-11, 20:37
Eδω ειναι ενα θρεντ απο καποιον που εβαλε πρωτος το stett oil cooler stage 2, το οποιο ειναι τεραστιο!!!!
Αυτο που αξιζει σε αυτο το θρεντ ειναι η ολη συνεχεια στην συζητηση που ανοιγουν μετα ολοι....και λενε πολυ ενδιαφεροντα πραγματα για τις θερμοκρασιες που πρεπει να δουλευουν τα μοτερ.....και για ποιους λογος θεωρουν οτι η bmw εχει θερμοστατη λαδιου στους περιπου 110βαθμους και διαφορα αλλα.......


https://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=461200

Nino
01-03-11, 00:54
Ναι απο το πρωτο πεταλο που ανηφοριζει μεχρι την κορφη στο ''κλιμακι'' τοσο εκανα περιπου με ενα saxo vts που ειχα....
Φαντασου ομως οτι αυτον τον δρομο τον εκανα καθε μερα με φορτηγο και καμια φορα και δυο φορες την μερα......τον ξερω με κλειστα τα ματια...

:hyper::nitro::worthy::thumbsup:

Z4 DCT
01-03-11, 08:29
Διαβαζοντας το θρεντ στο αμερικανικο φορουμ αν καταλαβα καλα καπου λενε οτι το αμαξι εχει θερμοστατη λαδιου ο οποιος βρισκετε στο φιλτρο λαδιου , και ο οποιος ανοιγει στους 110 βαθμους περιπου.....
Αν αυτο ισχυει τοτε οντως η bmw θεωρει οτι σε αυτη την θερμοκρασια το μοτερ αποδιδει τα αναμενομενα.....Βεβαια υπαρχει και ο αντιλογος που λεει οτι αυτο γινεται για το λογο των καυσαεριων και οτι ετσι βγαινουν λιγοτερα.....
Οποτε με το να βαλω μεγαλυτερο oil cooler η θερμοκρασια δεν θα κατεβει κατω απο τους 108-110, λογο του θερμοστατη, εκτος και αλλαξω θερμοστατη, πραγμα που μονον η στεττ κανει, και τον κατεβαζει στους 82!!!! βαθμους..... (προερετικα)
Αυτο ειναι σωστο??? αν δουλεβει το αμαξι σε αυτες τις θερμοκρασιες ενω η μαμα εταιρει ατο ειχε στους 110 θα δμιουργησει καποιο αλλο θεμα???..

Z4 DCT
01-03-11, 20:07
Λοιπον σημερα ψαχνοντας και διαβαζοντας διαφορα απο σαιτ σε ολο τον κοσμο, σαιτ που εχουν σχεση μαι Ν54 εκανα μια σκεψη:
Αφου ολοι φωναζουν εμμεσα οτι μεγαλο θεμα ειναι το οτι ο θερμοστατης ''μαμα'' ανοιγει στους 110 βαθμους και ετσι το λαδι δουλεβει ουτος η αλλος ψηλα, γιατι να μην αλλαξουμε απλα εναν θερμοστατη λαδιου με εναν χαμηλοτερο.....
Ολοι κoλανε στο ζητημα οτι ο θερμοστατης ειναι πανω στην πλακα που πιανουν τα ρακορ και δεν εχει βγαλει κανεις τετοιο πραγμα....... εκτος απο την στεττ που δινει μαζι με το ψυγειο της θερμοστατη που ανοιγει στους 82!!!!thumb

ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙ????
Εστηλα mail στην Σαουδικη αραβια στον εκει αντιπροσωπο της bmw και του ζητησα να μου πει οι εκει θερμοστατες των Ν54 σε τι θερμοκρασιες ανοιγουν ...και αν μπορει να μου στειλει εναν.....Οποτε ειμαι σε αναμονη...

Πιστευω οτι δεν μπορει οι εκει θερμοστατες να ανοιγουν στους 110βαθμους με τιποτα,,,οποτε.....thumb


Αν ο νεος θερμοστατης ανοιγει στους 80 βαθμους ας πουμε, δινει τεραστια αβαντα στο ψυγειο να κανει την διαχειρηση αυτων των βαθμων απο χαμηλα....

Kostas_1
01-03-11, 20:11
γιατι ο θερμοστατης πρεπει να ανοιγοκλεινει. με αυτο που θα κανεις θα μενει συνεχεια ανοικτος...(η μηπως τα λεω λαθος?)

Z4 DCT
01-03-11, 20:16
γιατι ο θερμοστατης πρεπει να ανοιγοκλεινει. με αυτο που θα κανεις θα μενει συνεχεια ανοικτος...(η μηπως τα λεω λαθος?)

Οχι Κωστα, ο θερμοστατης μεχρι στους 110 εχει απομομωνομενο το ψυγειο για να ζεσταθει το λαδι στο μοτερ, και μολις αυτο φτασει τους 110 βαθμους ανοιγει και αφηνει το λαδι να περασει απο το ψυγειο.....
Οποτε αν το ανοιξουμε νωρητερα θα θελει περισοτερη ωρα με φορτι για να ανεβασει θερμοκρασια...

το νουμερο 9 θελουμε....https://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=LM71&mospid=51403&btnr=11_3971&hg=11&fg=30

Z4 DCT
01-03-11, 20:25
Οχι Κωστα, ο θερμοστατης μεχρι στους 110 εχει απομομωνομενο το ψυγειο για να ζεσταθει το λαδι στο μοτερ, και μολις αυτο φτασει τους 110 βαθμους ανοιγει και αφηνει το λαδι να περασει απο το ψυγειο.....
Οποτε αν το ανοιξουμε νωρητερα θα θελει περισοτερη ωρα με φορτι για να ανεβασει θερμοκρασια...

το νουμερο 9 θελουμε....https://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=LM71&mospid=51403&btnr=11_3971&hg=11&fg=30

Κωστα δεν προσεξα ακριβως τι ειπες...

Ο νεος θερμοστατης θα ανοιγει χαμηλοτερα, ας πουμε στους 80.....μεχρι τους 80 θα παραμενει κλειστος για να φτασει το λαδι σε θερμοκρασια λειτουργιας...απλα θα ανοιγει χαμηλοτερα απο τους 110 που ειναι τωρα

Kostas_1
01-03-11, 20:29
Οχι Κωστα, ο θερμοστατης μεχρι στους 110 εχει απομομωνομενο το ψυγειο για να ζεσταθει το λαδι στο μοτερ, και μολις αυτο φτασει τους 110 βαθμους ανοιγει και αφηνει το λαδι να περασει απο το ψυγειο.....
Οποτε αν το ανοιξουμε νωρητερα θα θελει περισοτερη ωρα με φορτι για να ανεβασει θερμοκρασια...

το νουμερο 9 θελουμε....https://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=LM71&mospid=51403&btnr=11_3971&hg=11&fg=30

Σωστα. Ανοιγει λοιπον το ψυγειο και κρυωνει το λαδι.
Μολις κρυωσει, ομως τοτε λογικα ξανακλεινει για να διατηρειται η θερμοκρασια σε περιοχη που ειναι η σωστη για τη λειτουργια του κινητηρα πχ μεταξυ 90-120.
Δεν νομιζω οτι ειναι σωστο να δουλευει κατω απο το οριο της σωστης περιοχης (οποια κι αν ειναι αυτη).

Z4 DCT
01-03-11, 20:33
Σωστα. Ανοιγει λοιπον το ψυγειο και κρυωνει το λαδι.
Μολις κρυωσει, ομως τοτε λογικα ξανακλεινει για να διατηρειται η θερμοκρασια σε περιοχη που ειναι η σωστη για τη λειτουργια του κινητηρα πχ μεταξυ 90-120.
Δεν νομιζω οτι ειναι σωστο να δουλευει κατω απο το οριο της σωστης περιοχης (οποια κι αν ειναι αυτη).

Ναι αλλα σε ενα μοτερ που θα εχει αναβαθμιστει παλι στις ιδιες θερμοκρασιες θα δουλευει γιατι θα εχει περισοτερο φορτιο.
Κοιτα γενικα σε ολα τα θρεντ λενε οτι με το που ανοιγει ο θερμοστατης το κυκλωμα η θεμοκρασια κρατιετε περιπου +5 βαθμους....οποτε απο 80 μεχρι 85 αρι θερμοστατη αν εχουν τα αμαξια της Σαουδικης αραβιας, θα ειναι μια πολυ καλη περιπτωση
Σκεψου οτι ολα τα οιλ κουλερ κιτ που δινουν ριχνουν την θερμοκρασια εκει στους 100...και η stett δινει και θερμοστατη στους 82....

Kostas_1
01-03-11, 20:34
Κωστα δεν προσεξα ακριβως τι ειπες...

Ο νεος θερμοστατης θα ανοιγει χαμηλοτερα, ας πουμε στους 80.....μεχρι τους 80 θα παραμενει κλειστος για να φτασει το λαδι σε θερμοκρασια λειτουργιας...απλα θα ανοιγει χαμηλοτερα απο τους 110 που ειναι τωρα

Το καταλαβα τι ειπες. Αυτο που λεω με 2 λογια ειναι οτι ετσι θα κατεβασεις τη περιοχη λειτουργιας απο πχ σε 90-120, σε 70-100. Ειναι σωστο αυτο? Ασε να το δει και ο Σπυρος και μας λεει αν ειναι σωστες αυτες οι σκεψεις

Z4 DCT
01-03-11, 20:35
Το καταλαβα τι ειπες. Αυτο που λεω με 2 λογια ειναι οτι ετσι θα κατεβασεις τη περιοχη λειτουργιας απο πχ σε 90-120, σε 70-100. Ειναι σωστο αυτο? Ασε να το δει και ο Σπυρος και μας λεει αν ειναι σωστες αυτες οι σκεψεις

:thumbsup::thumbsup: με τον Σπυρο το συζητησα και εκανα την κινηση με το mail....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Kostas_1
01-03-11, 20:37
Ναι αλλα σε ενα μοτερ που θα εχει αναβαθμιστει παλι στις ιδιες θερμοκρασιες θα δουλευει γιατι θα εχει περισοτερο φορτιο.
Κοιτα γενικα σε ολα τα θρεντ λενε οτι με το που ανοιγει ο θερμοστατης το κυκλωμα η θεμοκρασια κρατιετε περιπου +5 βαθμους....οποτε απο 80 μεχρι 85 αρι θερμοστατη αν εχουν τα αμαξια της Σαουδικης αραβιας, θα ειναι μια πολυ καλη περιπτωση
Σκεψου οτι ολα τα οιλ κουλερ κιτ που δινουν ριχνουν την θερμοκρασια εκει στους 100...και η stett δινει και θερμοστατη στους 82....
......
Κατσε πρωτα να δεις τι επιδραση θα εχει και μετα αποφασιζεις:


.... Οταν βαλεις τα μπλιμπλικια και να δεις να ανεβαινει, τοτε αποφασιζεις...

Kostas_1
01-03-11, 20:38
:thumbsup::thumbsup: με τον Σπυρο το συζητησα και εκανα την κινηση με το mail....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Τι παπαρας εισαι ρε, με εχεις και με παιδευεις :hystericalbs1:

nfot
01-03-11, 20:51
Σε καποιες Βορειες περιοχες - χωρες, οι Ν54 δεν εφοδιαζονται με ψυγειο λαδιου. Αν παραπονεθει καποιος, τοτε η BMW του ζηταει να αποδειξει οτι ειναι απαραιτητο, αλλα οχι για χρηση πιστας. Αν πεισθουν, το τοποθετουν δωρεαν.
Αν δειτε, εμεις ανηκουμε στις ζεστες χωρες, οποτε καποια πραγματα ειναι στανταρ, οπως ενισχυμενα ψυγεια, ψυγεια λαδιου, intercooler κτλ. Αυτο ισχυει και στο group VW.

Αν βρεθει καποια ακρη με το θερμοστατη, ενδιαφερομαι κι εγω. Ακομη καλυτερα αν ειναι στους 85-95 βαθμους. Το 82 ειναι μαλλον χαμηλα.

Z4 DCT
01-03-11, 20:53
Σε καποιες Βορειες περιοχες - χωρες, οι Ν54 δεν εφοδιαζονται με ψυγειο λαδιου. Αν παραπονεθει καποιος, τοτε η BMW του ζηταει να αποδειξει οτι ειναι απαραιτητο, αλλα οχι για χρηση πιστας. Αν πεισθουν, το τοποθετουν δωρεαν.
Αν δειτε, εμεις ανηκουμε στις ζεστες χωρες, οποτε καποια πραγματα ειναι στανταρ, οπως ενισχυμενα ψυγεια, ψυγεια λαδιου, intercooler κτλ. Αυτο ισχυει και στο group VW.

Αν βρεθει καποια ακρη με το θερμοστατη, ενδιαφερομαι κι εγω. Ακομη καλυτερα αν ειναι στους 85-95 βαθμους. Το 82 ειναι μαλλον χαμηλα.

Κατσε να δουμε τι θα μας απαντησουν....

Η στετ στο oil cooler δινει και θερμοστατη στους 82 για συχνες θερμοκρασιες περιβαλοντος 10 και κατω...

Kostas_1
01-03-11, 20:56
Αρα λοιπον πρεπει να βρεθει η κεντρικη θερμοκρασια και τα ορια της (πχ 90+/- 5) και μετα αναλογα με τα αποτελεσματα, να βρεθει ο καταλληλος θερμοστατης.

Λοιπον ειδικα για το Γιαννη θα φτιαχτει ρυθμιζομενος θερμοστατης :th_Laie_67-1:

Z4 DCT
01-03-11, 21:00
Αρα λοιπον πρεπει να βρεθει η κεντρικη θερμοκρασια και τα ορια της (πχ 90+/- 5) και μετα αναλογα με τα αποτελεσματα, να βρεθει ο καταλληλος θερμοστατης.

Λοιπον ειδικα για το Γιαννη θα φτιαχτει ρυθμιζομενος θερμοστατης :th_Laie_67-1:

Κοροιδευε εσυ μουσιτσα......αλλα εγω την λυση θα την βρω και θαναι και μαμα....:original:

Το ιδιο κανουν (και κατι καλυτερο) και τα after market oil coolers με πολυ περισοτερα λεφτα.....
Ευχομαι να απαντησει ο αραβας και να εχει και καλα νεα....εγω παντος για καλο και για κακο το εστηλα το mail και στην bmw germany......thumb

nfot
01-03-11, 21:17
... εστηλα το mail και στην bmw germany......thumb

"Αγαπητε κυριε Γιαννη,
αν πειραξετε το θερμοστατη, πιθανως θα προκαλεσετε μεγαλη ζημια στον κινητηρα και φυσικα θα βγειτε εκτος εγγυησης.
Η BMW ξερει τι κανει, δε θα της υποδειξετε εσεις !!!

Με τιμη,
Φροϋλαϊν Μπεμπε"

Z4 DCT
01-03-11, 21:35
"Αγαπητε κυριε Γιαννη,
αν πειραξετε το θερμοστατη, πιθανως θα προκαλεσετε μεγαλη ζημια στον κινητηρα και φυσικα θα βγειτε εκτος εγγυησης.
Η BMW ξερει τι κανει, δε θα της υποδειξετε εσεις !!!

Με τιμη,
Φροϋλαϊν Μπεμπε"

Ich schreibe in meine :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Z4 DCT
01-03-11, 21:39
Ας απαντησει θετικα ο Αραβας και χεστους αυτουςthumbthumb

GiannisRob
01-03-11, 22:09
Αν παραπονεθει καποιος, τοτε η BMW του ζηταει να αποδειξει οτι ειναι απαραιτητο, αλλα οχι για χρηση πιστας. Αν πεισθουν, το τοποθετουν δωρεαν.


Δηλαδή, με ποιο τρόπο πρέπει να αποδείξεις ότι το χρειάζεσαι?

nfot
01-03-11, 22:36
Δηλαδή, με ποιο τρόπο πρέπει να αποδείξεις ότι το χρειάζεσαι?

Δεν ξερω λεπτομερειες, αλλα υποθετω με το να μπαινει σε safe mode ευκολα ή κατι σχετικο. Το σχολιο αυτο το εχω διαβασει σε αμερικανικο bmwδοφορουμ.

GiannisRob
01-03-11, 22:57
Δεν ξερω λεπτομερειες, αλλα υποθετω με το να μπαινει σε safe mode ευκολα ή κατι σχετικο. Το σχολιο αυτο το εχω διαβασει σε αμερικανικο bmwδοφορουμ.

Απλά μου ακούγεται κάπως περίεργο το να πρέπει να αποδείξεις πως το χρειάζεσαι. Άρα, μία πιθανή μέθοδος είναι μέσω το εγκεφάλου και το πόσες φορές μπήκε σε safe mode. Ενδιαφέρον!

Ευχαριστώ!

:cheers:

stratos
02-03-11, 07:51
Μην πρειραζετε τον θερμοστατη. Η BMW βάζει συγκεκριμνενου τύπο λαδιού και ιξωδους λόγω των ενόχων του κινητήρα. Αν το λάδι δεν φτάσει στην θερμοκρασία λειτουργίας του μπορει να προκαλέσει ζημιά μεγάλη.

Άλλο να αλλάξεις το ψυγείο και να κανείς το λάδι να κρυωνει πιο γρήγορα η να δουλεύει 5-10 βαθμούς λιγότερο και άλλο να το βγάλεις εκτός λειτουργίας μέχρι και 20 βαθμούς.




Sent from my iPhone using Tapatalk

Z4 DCT
02-03-11, 08:02
Μην πρειραζετε τον θερμοστατη. Η BMW βάζει συγκεκριμνενου τύπο λαδιού και ιξωδους λόγω των ενόχων του κινητήρα. Αν το λάδι δεν φτάσει στην θερμοκρασία λειτουργίας του μπορει να προκαλέσει ζημιά μεγάλη.

Άλλο να αλλάξεις το ψυγείο και να κανείς το λάδι να κρυωνει πιο γρήγορα η να δουλεύει 5-10 βαθμούς λιγότερο και άλλο να το βγάλεις εκτός λειτουργίας μέχρι και 20 βαθμούς.




Sent from my iPhone using Tapatalk

Ουπς:shok:

Stathis
02-03-11, 09:54
η bmw δε νομιζω οτι εχει αλλους θερμοστατες για καθε αγορα.
και πιθανοτατα ο αντιπροσωπος ουτε που θα ασχοληθει να σου απαντησει.

αναφορικα με την απορια σου, χαμηλη θερμοκρασια λαδιου δεν σημαινει απαραιτητα σωστη λειτουργια (και του λαδιου και του κινητηρα).

ας ξεκινησουμε με μια παραδοχη.
αυτος που ξερει καλυτερα τι ειναι καλο για το μοτερ ειναι ο κατασκευαστης του. παρομοιως και για τον κατασκευστη του λιπαντικου.
επισης εκτος απο την βελτιστη περιοχη που ιδανικα θα θελαμε να λειτουργει παντα το μοτερ, υπαρχει ενα ευρος οπου δεν μας πειραζει να ανεβαινει (ή να πεφτει η θερμοκρασια).
το ιδιο ισχυει και για το λαδι.
ο κατασκευαστης μας εχει υπολογισει σε τι θερμοκρασια θελει να λειτουργει το μοτερ του, και αναλογα προτεινει αντιστοιχων δυνατοτητων-προδιαγραφων λαδι.
το λαδι παιζει βασικο ρολο οχι μονο στη λιπανση , αλλα πολλες φορες και στην ψυξη μερων του κινητηρα.
οσον αφορα τη λιπανση ο κατασκευαστης υπολογιζει σε τι θερμοκρασιακο ευρος λειτουργει ο κινητηρας του και αναλογως χρησιμοποιει εκεινο το λαδι που του εξασφαλιζει οτι θα ρεει με το ρυθμο που απαιτειται στις δυσπροσιτες εκεινες περιοχες που χρειαζεται, αλλα δεν θα εξατμιζεται κιολας κρατωντας σε αποσταση τις τριβομενες επιφανειες.
επισης ενσωματωνει στον κινητηρα τα αντιστοιχα μεσα ωστε να διατηρησει τη θερμοκρασια του στα επιθυμητα επιπεδα.

καπου εδω ερχομαστε εμεις που βελτιωνουμε τα αυτοκινητα μεταβαλωντας αρκετα χαρακτηριστικα. μια απο τις παρενεργειες ειναι η αυξηση της θερμοκρασιας. αυτο γινεται λογω πολλων παραγοντων, οπως η αυξηση του εργου που παραγεται.
η θερμοκρασια ομως μπορει να αυξηθει και σε νορμαλ μοτερ. αυξημενο φορτιο και υψηλοτερη εξωτερικη θερμοκρασια ειναι δυο απο τους λογους.
συνηθως βεβαια αυτο το εχει υπολογισει ο κατασκευστης στις δοκιμες του, οποτε ειναι παρα πολυ σπανια η περιπτωση ενα νορμαλ μοτερ να βγει "εκτος φακελου λειτουργιας".
ειναι ομως συνηθες για "βελτιωμενο" μοτερ,

το πρωτο που πρεπει να ρωτησεις γιαννη τη bmw, ειναι η ιδανικη θερμοκρασια λειτουργιας του συγκεκριμενου κινητηρα.
αυτο ειναι το κυριο που πρεπει να ξερεις.
ακολουθως να κανεις τις δοκιμες σου και να παρατηρησεις που κυμαινεται η θερμοκρασια σου. σε χαλαρη βολτα, σε πιεση, σε στροφιλικι, σε μποτιλιαρισμα.

μολις κρατησεις τα στοιχεια σου, θα εισαι ετοιμος να εχεις μια εικονα και να δεις αν χρειαζεται ή οχι μεγαλυτερο (ή και δευτερο) ψυγειο λαδιου.

τον οριτζιναλ θερμοστατη προσωπικα δεν θα σκεφτομουν με τιποτα να τον αλλαξω, διοτι δεν ειμαι καθολου σιγουρος αν η χχχχ εταιρια ξερει το μοτερ καλυτερα απο τη bmw.
μαλλον ειμαι σιγουρος για το αντιθετο. δεν τον ξερει.
επισης οπως προανεφερα χαμηλοτερη θερμοκρασια λαδιου (που εντελως τυχαια θα προκυψει τοποθετωντας "τυχαια" εξαρτηματα) σημαινει ναι μεν οτι το λαδι ταλαιπωρειται λιγοτερο, αλλα σημαινει επισης οτι ισως δεν θα ειναι αρκετα λεπτο ωστε να φτασει σε καποιες περιοχες που ισως ο κατασκευαστης εχει υπολογισει.

ψαχνοντας το θεμα σου βρηκα ενα πολυ καλο φορουμ ειδικα για τον Ν54.
ριξε κι εδω μια ματια, εχει ενδιαφεροντα θεματα.

ar design:335i/335xi Stage 1 Oil Cooler Kit
https://www.n54tech.com/forums/showthread.php?t=7194

STETT Performance Oil Cooler GB!! FINALLY, cooler oil temps!!
https://www.n54tech.com/forums/showthread.php?t=10812

STETT Performance Stage 2 Oil Cooler Kit w/ 180F Thermostat **EXTENSIVE REVIEW/DIY
https://www.n54tech.com/forums/showthread.php?t=10753

Z4 DCT
02-03-11, 11:38
Στάθη, κατ αρχήν σε ευχαριστω πολυ για τη απάντηση σου
Συμφωνώ σε πολυ μεγάλο βαθμό με αυτα που λες.....σίγουρα η Μαμα εταιρεία ξέρει και έχει ρυθμίσει το λάδι Μα Είναι Όπως πρέπει....
Και ναι θα μάθω τι εύρος θερμοκρασίας Είναι Οκ για το αμάξι, Καλή ιδέα.(θα ξέρουν στην bmw???)


Τα θρεντ που μου Έβαλες τα Έχω Σχέδον μάθει απ έξω.....thumb:th_Laie_67-1:

Kostas_1
02-03-11, 11:49
Στα 'λεγα????

Z4 DCT
07-03-11, 08:14
O Αραβας απαντησε!!!!

Dear Sir,

Thank you for your email.

Please kindly be informed that in reference to your query, the part is compatible with the N 54 engine but unfortunately its available in Germany .


Best Regards,

BMW Customer Relationship Management
P.O. BOX 704 Jeddah 21421
Tel: +966-2-6695 333
E-mail: BMW@mynaghi.com.sa


Οποτε τωρα τον ρωτησα αν μπορει να μου πει σε τι βαθμους ανοιγει και τι part number εχει οστε αν θελω να το παρω απο Γερμανια.....
(αν ειναι στους 95 περιπου το πηρα στεγνα...)

Z4 DCT
09-03-11, 18:22
Απαντησε!!!!


Dear Mr John ,

Thank you for your email .

Please kindly be informed that the part number is same as mentioned in your former email , 11 42 7 573 212 , and it open at 110 Cel .

Thank you once again for allowing us to offer our comments as it is our utmost pleasure .

Kind Regards

Donald Paul


Δεν το περιμενα, τα αμαξια της Σαουδικης αραβιας να ανοιγει ο θερμοστατης στους 110:shok::shok:....δηλαδη ρε παιδια αυτοι οταν τα πρεσαρουν τι γινεται????:shok:

s42performance
09-03-11, 18:39
Λογο προβλημάτων με το VANOS εγώ θεωρώ απαραίτητη την τοποθέτηση μεγαλύτερου oil cooler αλώστε δεν το δίνει και τυχαία η BMW στην performance pack μαζί με μεγαλύτερη φανα και πρόγραμμα

Χρίστος
09-03-11, 18:40
αυτοι θα τα βελτιωνουν πριν μπουν μεσα...

Z4 DCT
09-03-11, 18:51
Λογο προβλημάτων με το VANOS εγώ θεωρώ απαραίτητη την τοποθέτηση μεγαλύτερου oil cooler αλώστε δεν το δίνει και τυχαία η BMW στην performance pack μαζί με μεγαλύτερη φανα και πρόγραμμα

Δεν δινει η bmw larger oil cooler, αυτο που βαζει απο την μερια του οδηγου στον θολο, ειναι προσθετο ψυγειο νερου!!! και βαζει και μεγαλυτερο fan στο ψυγειο...

Δεν δινει καθολου upgrade για oil cooler, αλλιως ολοι αυτο θα βαζαμε....μαμα...

Z4 DCT
09-03-11, 18:52
αυτοι θα τα βελτιωνουν πριν μπουν μεσα...

Για μετεφρασε κανα Αραβικο σαιτ για Ν54.....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Stathis
10-03-11, 23:46
Απαντησε!!!!


Dear Mr John ,

Thank you for your email .

Please kindly be informed that the part number is same as mentioned in your former email , 11 42 7 573 212 , and it open at 110 Cel .

Thank you once again for allowing us to offer our comments as it is our utmost pleasure .

Kind Regards

Donald Paul


Δεν το περιμενα, τα αμαξια της Σαουδικης αραβιας να ανοιγει ο θερμοστατης στους 110:shok::shok:....δηλαδη ρε παιδια αυτοι οταν τα πρεσαρουν τι γινεται????:shok:

ρε φιλε μην μπερδευεσαι.
δεν εχει ο θερμοστατης σχεση με τη μεγιστη θερμοκρασια που πιανει το λαδι.

ο θερμοστατης εξασφαλιζει οτι το λαδι θα αρχισει να περναει απο το ψυγειο λαδιου -και να ψυχεται- μολις φτασει 110 βαθμους.
οταν η θερμοκρασια του ειναι χαμηλοτερη ο κατασκευαστης δεν θελει να το κρυωσει.
ουτε θελει να μεγαλωσει το χρονο που θα χρειαστει να φτασει τους 110.
θελει αυτο να γινει γρηγορα και απο κει και μετα να λειτουργησει το κυκλωμα.

αυτο σημαινει οτι ο κινητηρας (και το λαδι) θα ερθει πιο συντομα στη βελτιση θεμοκρασια λειτουργιας.

καπως ετσι λειτουργει και ο θερμοστατης του νερου ο οποιος ανοιγει στους 80 βαθμους για να ζεσταθει πιο γρηγορα το μοτερ...

stratos
10-03-11, 23:57
Κάπου πιο πάνω γράφτηκε για χαμηλότερο θερμοστάτη λαδιού. Το είχα σκεφτεί πριν πολύ καιρό αλλά είναι κάτι εντελώς διαφορετικό απο την προσθήκη μεγαλήτερου ψυγείου λαδιού και εξηγώ:

Το λάδι έχει μια θερμοκρασία λειτουργίας που είναι 110-120 βαθμοί. Αν δεν φτάσει σε αυτό το εύρος θερμοκρασίας δεν αποδίδει τα μέγιστα στις λιπαντικές του ιδιότητες. Οπότε βάζοντας χαμηλότερο θερμοστάτη, ΠΧ 90 βαθμούς, το εμποδίζουμε να φτάσει σε αυτή τη θερμοκρασία.

Το ψυγείο λαδιού είναι άλλη ιστορία. Με τον υπάρχων θερμοστάτη απλά απάγεις πιο εύκολα την συσσωρευμένη θερμότητα απο το λάδι σε συνθήκες πίεσης κινητήρα ή καύσων και το εμπδίζεις απο το να υπερθερμανθεί και να χάσει τις λιπαντικές του ιδιότητες ή το βοηθάς να μην ανεβεί σε υψηλότερες θερμοκρασίες τόσο εύκολα. Οπότε ο θερμοστάτης με το μεγαλήτερο ψυγείο λαδιού κάνου δύο διαφορετικές λειτουργίες.

Τώρα, στην Αμερική υπάρχουν μερικοί τύποι όπως ο enrita που θέλουν το αυτοκίνητο μόνο για trackdays με μεγαλήτερα turbo και να του πίνουν το αίμα (γιατί δεν αγόραζαν μια exige δεν καταλαβαίνω). Οπότε οι εταιρίες έφτιαξαν χαμηλότερους θερμοστάτες για να εμποδίζουν το λάδι να ανεβεί στους 120 βαθμούς τόσο μέχρι να τελειώσει η μεθανόλη μετά απο 5-10 γύρους. Εκεί ναι, χρειάζεται ο θερμοστάτης, για την χρήση που κάνουμε εμείς στα αυτοκίνητα μας έστω και σε πίστα δεν βοηθάει ιδιαίτερα...

Z4 DCT
11-03-11, 07:23
Eνταξει....με πεισατε με καλα επιχειρηματα!!!!thumbthumb

Z4 DCT
05-04-12, 08:15
Πλεον μιλαμε για water cooler........

Μετα απο αρκετό ψάξιμο και πολλές πολλές ερωτήσεις και αλλες τόσες ερωτήσεις απο έμενα τον Γιάννη (jannisa), ton Niko (M3est) και την πολύτιμη βοηθεια απο το zpost και την bmw ag.....το αποτέλεσμα ηταν ενα και απόλυτο!!!!......
Οχι ψύξη μεσο λαδιού αλλα ψύξη μεσο νερού η bmw ειναι απολυτη σε αυτο........με το σύστημα που δινει η ιδια η bmw για το performance pack στα αμάξια της.....(δεύτερο ψυγείο νερού απο την μεριά του θολού του οδηγού).
Για το δικο μου αμαξι επιλέξαμε τα έτοιμα ανταλλακτικά απο το 1Μ......thumb
Ετσι και ξεκίνησε ενας μεγάλος αγώνας για να μάθουμε πως και τι και αν θα μπορούσαμε να βάλουμε αυτο το σύστημα ψύξης στο Ζ
Μετα απο πολύ καιρό και αμέτρητα mail.....το θαύμα έγινε.......το ψυγείο μπήκε στο συνεργείο του Φλασκη, με πολύ κόπο (ημουν ο πρωτος)....γιατι πηγαίναμε στα τυφλά.....τελικά ειναι εύκολο!!
Βεβαια χρειάστηκε πολυ δουλειά απο τον Ηρακλη?? (αν θυμάμαι καλά το όνομα του παιδιού στον Φλασκη ΤΟΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ παρα πολυ ...απολυτα συνεργάσιμος και υπομονετικός....υπάλληλος για μίμηση!!) και αρκετή υπομονή και τροποποίηση στο σύστημα για να μπει....αλλα είπαμε ηταν η πρώτη φορα....στο τέλος καταλάβαμε οτι αν ξέραμε απο την αρχη τι θα κάνουμε θα το κάναμε σε 2,5 ωρες και ωχι σε 7!!!!!:whistle:
Θα βαλω αρκετές φώτο παρακάτω απο την τοποθέτηση.....

Το σύστημα του 1Μ

https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=12598&d=1333605420

https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=12600&d=1333605475

https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=12601&d=1333605501


Η τοποθέτηση......thumb

https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=12606&d=1333605754

https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=12602&d=1333605534


https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=12603&d=1333605561


https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=12604&d=1333605594


https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=12605&d=1333605633


















ΣΤΑ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ ΤΩΡΑ......

Εχθες το βράδυ μην μπορώντας να κρατηθούμε με τον Jannissa, και έχοντας περάσει το stage2:whistle:....πήγαμε μια βόλτα μεχρι την Χαλκιδα:thumbsup:
Απίστευτο γκάζι.....15- με 26- σε χρονο dt.....το αμάξι πετάει.....με 5η σε κολλάει στο κάθισμα και δεν κάνεις μπροστά με τίποτα.....

Στα του θέματος μας όμως.....

Με εξωτερική θερμοκρασία 18 βαθμούς και το αμάξι σε συνεχή πίεση σε ολη!!! την διαδρομή με μεγάλες σχέσεις στο κιβώτιο.....και ταχύτητες συνεχώς 17@..+++.....δεν ανέβασε ΠΟΤΕ θερμοκρασία λαδιού πανω απο 122 το [πολυ βαθμούς!!!!!!.... και με το που άφηνα το ποδι απο το γκάζι έπεφτε ΑΜΕΣΑ στους `120.....αν δε το άφηνα να ρολαρει για 30 sec έπεφτε κατω απο τους 120!!!!!......σε ρυθμο πολυ γρήγορου ταξιδιού ηταν καρφωμένο στους 110-115!!!!!:thumbsup::thumbsup:

Για να καταλάβετε την διαφορά θα πω μόνο......οτι σε ανάλογη εξωτερική θερμοκρασία, ειχα....σε πιεση 125++ βαθμούς που για να πέσουν στους 120 έπρεπε να το αφήσω για αρκετή ωρα με νορμάλ πάτημα........και σε ταξιδι νορμάλ έπαιζα στους 118........
Η διάφορα ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ!!!!.....
Τωρα θα γινει και ενα τελευταίο τεστ στον Αγιο....οποτε θα πάρουμε και τελικα αποτελέσματα!!!!


Να πω ενα τεράστιο ευχαριστώ στον Jannisa για την πολύ μεγάλη βοήθεια στο θέμα του ψαξίματος και για την πολύωρη παρέα στο Φλασκη!!
Και ενα ξανά ευχαριστώ στον Νικο (M3est) o οποιος με προμήθευσε τα ανταλλακτικά, έψαξε κωδικούς, του ζάλισα τον έρωτα, και τελικα τον ανάγκασα, να μου τα φέρει και μεσα σε 1,5 μέρα αλλάζοντας του την μερα παραλαβής τελευταία στιγμή :th_Laie_67-1:......

gnx
05-04-12, 08:25
Α ρε ΓιαΝΝ πιονέρο!

Ετοιμος για Σερρες τώρα.

Z4 DCT
05-04-12, 08:40
Πλεον μιλαμε για water cooler........

Μετα απο αρκετό ψάξιμο και πολλές πολλές ερωτήσεις και αλλες τόσες ερωτήσεις απο έμενα τον Γιάννη (jannisa), ton Niko (M3est) και την πολύτιμη βοηθεια απο το zpost και την bmw ag.....το αποτέλεσμα ηταν ενα και απόλυτο!!!!......
Οχι ψύξη μεσο λαδιού αλλα ψύξη μεσο νερού η bmw ειναι απολυτη σε αυτο........με το σύστημα που δινει η ιδια η bmw για το performance pack στα αμάξια της.....(δεύτερο ψυγείο νερού απο την μεριά του θολού του οδηγού).
Για το δικο μου αμαξι επιλέξαμε τα έτοιμα ανταλλακτικά απο το 1Μ......thumb
Ετσι και ξεκίνησε ενας μεγάλος αγώνας για να μάθουμε πως και τι και αν θα μπορούσαμε να βάλουμε αυτο το σύστημα ψύξης στο Ζ
Μετα απο πολύ καιρό και αμέτρητα mail.....το θαύμα έγινε.......το ψυγείο μπήκε στο συνεργείο του Φλασκη, με πολύ κόπο (ημουν ο πρωτος)....γιατι πηγαίναμε στα τυφλά.....τελικά ειναι εύκολο!!
Βεβαια χρειάστηκε πολυ δουλειά απο τον Ηρακλη?? (αν θυμάμαι καλά το όνομα του παιδιού στον Φλασκη ΤΟΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ παρα πολυ ...απολυτα συνεργάσιμος και υπομονετικός....υπάλληλος για μίμηση!!) και αρκετή υπομονή και τροποποίηση στο σύστημα για να μπει....αλλα είπαμε ηταν η πρώτη φορα....στο τέλος καταλάβαμε οτι αν ξέραμε απο την αρχη τι θα κάνουμε θα το κάναμε σε 2,5 ωρες και ωχι σε 7!!!!!:whistle:
Θα βαλω αρκετές φώτο παρακάτω απο την τοποθέτηση.....

Το σύστημα του 1Μ

https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=12598&d=1333605420

https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=12600&d=1333605475

https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=12601&d=1333605501


Η τοποθέτηση......thumb

https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=12606&d=1333605754

https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=12602&d=1333605534


https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=12603&d=1333605561


https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=12604&d=1333605594


https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=12605&d=1333605633


















ΣΤΑ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ ΤΩΡΑ......

Εχθες το βράδυ μην μπορώντας να κρατηθούμε με τον Jannissa, και έχοντας περάσει το stage2:whistle:....πήγαμε μια βόλτα μεχρι την Χαλκιδα:thumbsup:
Απίστευτο γκάζι.....15- με 26- σε χρονο dt.....το αμάξι πετάει.....με 5η σε κολλάει στο κάθισμα και δεν κάνεις μπροστά με τίποτα.....

Στα του θέματος μας όμως.....

Με εξωτερική θερμοκρασία 18 βαθμούς και το αμάξι σε συνεχή πίεση σε ολη!!! την διαδρομή με μεγάλες σχέσεις στο κιβώτιο.....και ταχύτητες συνεχώς 17@..+++.....δεν ανέβασε ΠΟΤΕ θερμοκρασία λαδιού πανω απο 122 το [πολυ βαθμούς!!!!!!.... και με το που άφηνα το ποδι απο το γκάζι έπεφτε ΑΜΕΣΑ στους `120.....αν δε το άφηνα να ρολαρει για 30 sec έπεφτε κατω απο τους 120!!!!!......σε ρυθμο πολυ γρήγορου ταξιδιού ηταν καρφωμένο στους 110-115!!!!!:thumbsup::thumbsup:

Για να καταλάβετε την διαφορά θα πω μόνο......οτι σε ανάλογη εξωτερική θερμοκρασία, ειχα....σε πιεση 125++ βαθμούς που για να πέσουν στους 120 έπρεπε να το αφήσω για αρκετή ωρα με νορμάλ πάτημα........και σε ταξιδι νορμάλ έπαιζα στους 118........
Η διάφορα ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ!!!!.....
Τωρα θα γινει και ενα τελευταίο τεστ στον Αγιο....οποτε θα πάρουμε και τελικα αποτελέσματα!!!!


Να πω ενα τεράστιο ευχαριστώ στον Jannisa για την πολύ μεγάλη βοήθεια στο θέμα του ψαξίματος και για την πολύωρη παρέα στο Φλασκη!!
Και ενα ξανά ευχαριστώ στον Νικο (M3est) o οποιος με προμήθευσε τα ανταλλακτικά, έψαξε κωδικούς, του ζάλισα τον έρωτα, και τελικα τον ανάγκασα, να μου τα φέρει και μεσα σε 1,5 μέρα αλλάζοντας του την μερα παραλαβής τελευταία στιγμή :th_Laie_67-1:......

Ενα ενα τα θυμαμαι....

Να πω και οτι για το Ζ η Bmw δεν εχει δωσει performance pack οποτε και δεν ειχαμε την πολυτέλεια του plug and play, γι αυτο και η τόση δουλειά στην τοποθέτηση......
Για αμάξια 135,335....ειναι plug&play......


Να πω οτι η θερμοκρασίες που συγκρινα και βελτιωθήκαν ηταν οταν ειχα το το stage1 κα μαμα......οποτε τωρα που εχω τετοια βελτιωση με stage και χωρις κανενα παρελκόμενο (ακομα), ανάσας που ισως να βοηθουσε κι αλλο την ψυξη Ισως...:think:, intercooler, downpipes, η βελτίωση ειναι θεαματική.....

Z4 DCT
05-04-12, 08:58
Ενα ενα τα θυμαμαι....

Να πω και οτι για το Ζ η Bmw δεν εχει δωσει performance pack οποτε και δεν ειχαμε την πολυτέλεια του plug and play, γι αυτο και η τόση δουλειά στην τοποθέτηση......
Για αμάξια 135,335....ειναι plug&play......


Να πω οτι η θερμοκρασίες που συγκρινα και βελτιωθήκαν ηταν οταν ειχα το το stage1 κα μαμα......οποτε τωρα που εχω τετοια βελτιωση με stage και χωρις κανενα παρελκόμενο (ακομα), ανάσας που ισως να βοηθουσε κι αλλο την ψυξη Ισως...:think:, intercooler, downpipes, η βελτίωση ειναι θεαματική.....


Και......:th_Laie_67-1:


Η BMW θεωρεί οτι η ψυξη μεσω του νερου ειναι ωφελιμότερη απο την ψυξη μεσω το λαδιού.....προφανώς γι αυτο και δεν το εκανε ουτε στο 1Μ....οποτε και γω πιστευω οτι η αναβάθμιση αυτη για μενα ειναι μονόδρομος....με πολλά +
Μαμα ανταλλακτικά...ΚΑΙ δοκιμασμένα σε πραγματικές συνθήκες απο την μαμα εταιρεία και τελικά τοποθετημένα σε αμαξι παραγωγής....με την υπογραφη Μ!!

alexk
05-04-12, 09:18
Η αντλία νερού είναι ίδια ?

Πως το έξτρα ψυγείο νερού κρατάει πιο κρύο το λάδι ?

Αν θες διάβασε και αυτό για θερμοστάτες. https://www.cslregister.com/forum/showthread.php?p=108924#post108924

jannisa
05-04-12, 09:47
Μπράβο ρε Χριστόφορε Κολόμβε της μοντίφας. Έστρωσες το δρόμο για πολύ κόσμο με το μεράκι και την επιμονή σου με λύση μαμά όπως είπες (αν και του Νίκου πρέπει να του γίνανε τσουρέκια :th_Laie_67-1:).

Καλορίζικο ρε μερακλή. :thumbsup:

Z4 DCT
05-04-12, 10:21
Η αντλία νερού είναι ίδια ?

Πως το έξτρα ψυγείο νερού κρατάει πιο κρύο το λάδι ?

Αν θες διάβασε και αυτό για θερμοστάτες. https://www.cslregister.com/forum/showthread.php?p=108924#post108924

Αλέξη, οι κωδικοί των αντλιων ειναι ίδιοι, ο όγκος νερού ειναι πολυ μικρός ( 10%Max)
Οποτε μάλλον δεν υπάρχει θέμα, θα το έχουν τσεκάρει......

Τώρα όσο αφορά την ψύξη, λένε ότι μέσω της ψύξης του μοτέρ μέσω του νερού σε λειτουργία φορτίου, ψύχεις και το λάδι κατ επαγωγη ,
Στην πράξη πάντως αυτο ειναι γεγονός....έχω κρατήσει δεδομένα θερμοκρασιών μου, και έχω μεγάλη διαφορα

Z4 DCT
16-07-12, 08:23
Εχθες έγινε το απόλυτο πιστεύω τεστ για την δοκιμή του δεύτερου ψυγείου...και το τι δουλειά κάνει για το μοτέρ.....


Με εξωτερική θερμοκρασία απο 37 βαθμούς εως και 40,5.....το αμάξι με σβέλτη οδήγηση και ανάβαση κατάβαση στον άγιο, δεν πέρασε ΠΟΤΕ τους 122max βαθμούς........ακόμα και στην εθνική με σταθερή ταχύτητα 170-200....και εξωτερική 36(σήμερα πρωι)....δεν πέρασε ποτε τους 120thumb



Κάναμε την σωστή επιλογή thumbthumb

Stathis
16-07-12, 08:40
ακομα να το πεταξεις το μπρικι?

Z4 DCT
16-07-12, 08:43
ακομα να το πεταξεις το μπρικι?

Τωρα...Στάθη...το μυαλό εχει μετακομίσει.....απο Σεπτέμβρη τα ωραία....thumb

Karizma Z4
16-07-12, 11:39
Μπράβο ρε Γιάννη! Μπαξιμο ουσίας με τα όλα του! Αν καταφέρω να αποταμιευσω κάποια χρήματα,θα το βάλω και εγω με την πρώτη ευκαιρία!!!

Την αντρικια την μπυριτσα θα την πιούμε και θα κάνουμε και τσαρκα με τις Ζετες μας!!! Λίαν συντόμως!!!

m-power_01
16-07-12, 12:02
Αυτό με την μπυριτσα να γίνει

Z4 DCT
18-07-12, 08:28
Εχθες έγινε το απόλυτο πιστεύω τεστ για την δοκιμή του δεύτερου ψυγείου...και το τι δουλειά κάνει για το μοτέρ.....


Με εξωτερική θερμοκρασία απο 37 βαθμούς εως και 40,5.....το αμάξι με σβέλτη οδήγηση και ανάβαση κατάβαση στον άγιο, δεν πέρασε ΠΟΤΕ τους 122max βαθμούς........ακόμα και στην εθνική με σταθερή ταχύτητα 170-200....και εξωτερική 36(σήμερα πρωι)....δεν πέρασε ποτε τους 120thumb



Κάναμε την σωστή επιλογή thumbthumb



Άντε για να χαρώ και λίγο......



Θωμά......ετοιμάσου......με τέτοια αποτελέσματα θα γυρνάει γύρω γύρω τάπα......:whistle:
:banana::banana: