PDA

Επιστροφή στο Forum : Bluray player



Dathanaso
27-02-11, 19:57
Θελω να πάρω εναν bluray player ξερει κανεις να μου προτεινει καποιον?

gyiama
27-02-11, 20:05
θα οσυ προτεινα οποιοδηποτε μοντελο της lg ειναι τα μονα που εχουν λογικες τιμες και παιζουν ολους τους τυπους αρχειων mkv divx avi klp klp

deepBLUE
27-02-11, 20:08
Θα σου προτεινα PS3 που ειναι ΚΑΙ blu ray !!!
Αν σκεφτεις πως εφτασε στα 250-260 ευρω με ολες αυτες τις δυνατοτητες...που εχει(+παιχνιδομηχανη+media server+δυνατοτητα πλοηγησης στο ιντερνετ) τοτε αξιζει πραγματι το κοπο !!!

bill_m3
27-02-11, 20:35
Θα σου προτεινα PS3 που ειναι ΚΑΙ blu ray !!!
Αν σκεφτεις πως εφτασε στα 250-260 ευρω με ολες αυτες τις δυνατοτητες...που εχει(+παιχνιδομηχανη+media server+δυνατοτητα πλοηγησης στο ιντερνετ) τοτε αξιζει πραγματι το κοπο !!!

:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

bmwcompactjohn
27-02-11, 21:11
:thumbsup:

Dathanaso
27-02-11, 21:51
Θα σου προτεινα PS3 που ειναι ΚΑΙ blu ray !!!
Αν σκεφτεις πως εφτασε στα 250-260 ευρω με ολες αυτες τις δυνατοτητες...που εχει(+παιχνιδομηχανη+media server+δυνατοτητα πλοηγησης στο ιντερνετ) τοτε αξιζει πραγματι το κοπο !!!

Σωστος thumb

deepBLUE
27-02-11, 22:00
Σωστος thumb

Αν τελικα με το καλο επιλεξεις αυτο θα τραβηξεις στον υπολογιστη σου το ps3 media server και απο κει θα μπορεις να προβαλεις φωτο να ακους τραγουδια να βλεπεις ταινιες η βιντεακια που εχεις μεσα στον υπολογιστη σου μεσω του ps3 στην TV σου και ολα αυτα ασυρματα η και με καλωδιο.

Dathanaso
27-02-11, 23:09
ok θα το δω αν και η διαφορα πλσιαζει στο 200αρι

nikos1400
27-02-11, 23:12
Εγω εχω ενα LG BD560. To επομενο το 570 ειναι ιδιο +wifi.

Εχει usb εισοδο μπροστα και παιζει τα παντα (kai mkv κλπ που δεν παιζει το μη-σπασμενο ps3, αν δεν κανω λαθος) και καλα !

Ειμαι μπορω να πω υπερ-ευχαριστημενος, χωρις να εχω βεβαια τρομερες απαιτησεις κιολας. 130 ευρω εκανε.

Παιζει και blu-ray προφανως.
thumb

Dr. Yamastura
28-02-11, 00:00
Αν τελικα με το καλο επιλεξεις αυτο θα τραβηξεις στον υπολογιστη σου το ps3 media server και απο κει θα μπορεις να προβαλεις φωτο να ακους τραγουδια να βλεπεις ταινιες η βιντεακια που εχεις μεσα στον υπολογιστη σου μεσω του ps3 στην TV σου και ολα αυτα ασυρματα η και με καλωδιο.

Για κάνε μια ανάλυση γι'αυτό που με ενδιαφέρει!!Το media server..πως βλέπουμε απευθείας ασυρματα στην τηλεόραση μεσω pc με το ps3??

deepBLUE
28-02-11, 00:03
Για κάνε μια ανάλυση γι'αυτό που με ενδιαφέρει!!Το media server..πως βλέπουμε απευθείας ασυρματα στην τηλεόραση μεσω pc με το ps3??

Μεσω ασυρματου μοντεμ-ρουτερ.

Dr. Yamastura
28-02-11, 07:33
Μεσω ασυρματου μοντεμ-ρουτερ.

Το ps3 ασυρματο ιντερνετ οκ.Πως γίνεται μέσω υπολογιστη να βλέπεις ασύρματα στην τηλεόραση??Μάλλον πρέπει να συνδέσεις τον υπολογιστη με την τηλεόραση.Αυτό εννοείς?

gyiama
28-02-11, 08:58
στην τηλεοραση κανεις streaming τα αρχεια του υπολογιστη σου μεσω του ps3 αυτο λεει ο βαγγελης εκτος να η τηλεοραση σου διαθετει καποια ασυρματη η ενσυρματη συνδεση!!

nikos1400
28-02-11, 09:12
Παιδια, παιζει ομως ολων των ειδων αρχεια ??

Γιατι νομιζω mkv (matroska) που τα πολλα θεωρουνται "οχι-νομιμα" δεν τα παιζει, ή οχι ?

gyiama
28-02-11, 09:16
δεν ξερω αν παιζει mkv το ps3 αλλα απ οσο ξερω με το καινουριο firmware παιζει 3D!!απλα το ps3 μπορεις να το χρησημοποιησεις σαν media center γιατι για παιχνιδια.............υπραχουν πιο αξιολογες μηχανες!!!!!

ziaba
28-02-11, 13:14
να σημειώσω ότι εάν πάρεις ps3 θα χρειαστείς κ τηλ με hdmi είσοδο αλλιώς θα σου παίζει τα blue ray disks άσπρο μαυρα

deepBLUE
28-02-11, 13:16
να σημειώσω ότι εάν πάρεις ps3 θα χρειαστείς κ τηλ με hdmi είσοδο αλλιώς θα σου παίζει τα blue ray disks άσπρο μαυρα

Για παμε παλι γιατι δε καταλαβα τι εννοεις ?

S8N
28-02-11, 15:35
Tα μόνα ΒR players που παίζουν σωστά ΜKV και με εξωτερικούς υπότιτλους είναι απ' όσο γνωρ'ιζω το Philips 9600, το Samsung C6900 και τα LG. Οι τιμές κυμαίνονται γύρω στα 200 ευρώ, όσο και του PS3 slim.

Εγώ δεν είμαι καθόλου των παιχνιδιών, ενώ και τα BR τα έχουν αντικαταστήσει πλήρως τα .MKV.

Αν ήμουν στη θέση σου, θα κοίταζα ένα καλό media player με BR drive. Μπορείς να κοιτάξεις προς Popcornhour μεριά, ή να παραγγείλεις από Γερμανία το κορυφαίο Dune:

https://dune-hd.com/hd_players/current/134-dune-hd-smart-b1.html

nikos1400
28-02-11, 15:47
Tα μόνα ΒR players που παίζουν σωστά ΜKV και με εξωτερικούς υπότιτλους είναι απ' όσο γνωρ'ιζω το Philips 9600, το Samsung C6900 και τα LG. Οι τιμές κυμαίνονται γύρω στα 200 ευρώ, όσο και του PS3 slim.

Εγώ δεν είμαι καθόλου των παιχνιδιών, ενώ και τα BR τα έχουν αντικαταστήσει πλήρως τα .MKV.

Αν ήμουν στη θέση σου, θα κοίταζα ένα καλό media player με BR drive. Μπορείς να κοιτάξεις προς Popcornhour μεριά, ή να παραγγείλεις από Γερμανία το κορυφαίο Dune:

https://dune-hd.com/hd_players/current/134-dune-hd-smart-b1.html

υπ'οψιν και το δικο μου LG δεν τους επαιζε στην αρχη.
διαπιστωσα (με τη βοηθεια του ιντερνετ...) οτι αλλαζοντας το encoding του αρχειου .srt απο ANSI σε UTF-8 φτιαχνει η δουλεια !
δηλ. ανοιγεις το .srt με το notepad, κανεις save as, και αλλαζεις εκει που λεει encoding και το κανεις UTF-8 .
thumb

stavr
28-02-11, 16:29
να σημειώσω ότι εάν πάρεις ps3 θα χρειαστείς κ τηλ με hdmi είσοδο αλλιώς θα σου παίζει τα blue ray disks άσπρο μαυρα

Εδω νομιζω οτι δεν εχεις δικιο φιλε μου.......... εχω τηλεοραση παλαιου τυπου, το ps3 ειναι συνδεδεμενο χωρις hdmi και τα blue ray disks τα παιζει κανονικα απλα χωρις την αποδωση που θα ειχα σε μια lcd hd, η πλασμα, η led, μιας και η τι-βι μου δεν ειναι high definition. Τωρα ....να ξερετε οτι αν θελετε να βλεπετε στο ps3 ταινιες που δεν νοικιασατε η αγορασατε απο το video-club της γειτονιας σας....θα εχετε προβλημα. Απαιτουνται καποια updates κατα καιρους τα οποια γινονται μεσω ιντερνετ η απο τα ιδια τα παιχνιδια, αυτα λοιπον μολις γινουν αναγνωριζουν συγκεκριμενες ταινιες, σπασμενες αντιγραμμενες κτλ και στο 3λεπτο σου ριχνει πορτα το ps3.

Dathanaso
28-02-11, 18:27
Και 'γω πάντως δεν ειμαι fun των παιχνιδιων ποσο μάλλον που περιμενω και το πρωτο μου παιδι - :thumbsup: - δεν θα χω χρονο ουτε για κλασιμο.
Εχει μεγαλη διαφορα η εικονα στο bluray ρε παιδια αξιζει να κανω αγορα?

stavr
28-02-11, 18:30
Και 'γω πάντως δεν ειμαι fun των παιχνιδιων ποσο μάλλον που περιμενω και το πρωτο μου παιδι - :thumbsup: - δεν θα χω χρονο ουτε για κλασιμο.
Εχει μεγαλη διαφορα η εικονα στο bluray ρε παιδια αξιζει να κανω αγορα?

τωρα ειναι η ωρα να αρχισεις ......τοσες ωρες babysitting.....για σκεψου ...θα κουνας το πορτμπεμπε με το ποδι και στο χερι το κοντρολ να παιζεις προ εβολουσιον!!! :whistle:

Dathanaso
28-02-11, 18:46
τωρα ειναι η ωρα να αρχισεις ......τοσες ωρες babysitting.....για σκεψου ...θα κουνας το πορτμπεμπε με το ποδι και στο χερι το κοντρολ να παιζεις προ εβολουσιον!!! :whistle:

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::hystericalbs1:

nikos1400
28-02-11, 19:05
Και 'γω πάντως δεν ειμαι fun των παιχνιδιων ποσο μάλλον που περιμενω και το πρωτο μου παιδι - :thumbsup: - δεν θα χω χρονο ουτε για κλασιμο.
Εχει μεγαλη διαφορα η εικονα στο bluray ρε παιδια αξιζει να κανω αγορα?

Εγω διαπιστωσα οτι πιο μεγαλη διαφορα κανει το HD υλικο, παρα την οθονη 1080p αντι για 720p.


Τωρα για το αλλο θεμα:
Εαν η γυναικα σου ΔΕΝ ειναι "Βεγγος" και τερας αντοχης, μην υπολογιζεις για παιχνιδια...
:original:
ΔΕΝ θα προλαβαινεις.
;)

Εμένα με ειχε πιασει η μεση μου απο το νανουρισμα και κολικους, οχι να παιζω και προ εβολουσιον !!
:sweatdrop:


edit:
τωρα που το σκεφτομαι μια συμβουλη, μην επενδυσεις ακομα σε tv ή blu-ray.
οταν με το καλο γεννησετε, δες πρωτα τι μενει απο χρονο και χρημα και βλεπεις...

ziaba
28-02-11, 22:37
Εδω νομιζω οτι δεν εχεις δικιο φιλε μου.......... εχω τηλεοραση παλαιου τυπου, το ps3 ειναι συνδεδεμενο χωρις hdmi και τα blue ray disks τα παιζει κανονικα απλα χωρις την αποδωση που θα ειχα σε μια lcd hd, η πλασμα, η led, μιας και η τι-βι μου δεν ειναι high definition. Τωρα ....να ξερετε οτι αν θελετε να βλεπετε στο ps3 ταινιες που δεν νοικιασατε η αγορασατε απο το video-club της γειτονιας σας....θα εχετε προβλημα. Απαιτουνται καποια updates κατα καιρους τα οποια γινονται μεσω ιντερνετ η απο τα ιδια τα παιχνιδια, αυτα λοιπον μολις γινουν αναγνωριζουν συγκεκριμενες ταινιες, σπασμενες αντιγραμμενες κτλ και στο 3λεπτο σου ριχνει πορτα το ps3.

πως το χεις συνδέσει? εγώ που έχω 2 τηλ παλιού τύπου το χω συνδέσει με scart κ στις 2 κ με rci στ μια κ δε παίζανε κανονικά τα blueray κ κάποια παιχνίδια αναγκάστηκα να πάρω μια hd κ να το συνδέσω με το καλώδιο hdmi κ όλα καλά από τότε

stavr
01-03-11, 14:58
πως το χεις συνδέσει? εγώ που έχω 2 τηλ παλιού τύπου το χω συνδέσει με scart κ στις 2 κ με rci στ μια κ δε παίζανε κανονικά τα blueray κ κάποια παιχνίδια αναγκάστηκα να πάρω μια hd κ να το συνδέσω με το καλώδιο hdmi κ όλα καλά από τότε

με σκαρτ απλο ειναι συνδεμενο ...και μαλιστα αν θυμαμαι καλα χρησιμοποιησα το καλωδιο του ps2.

για βρες κανα αλλο σκαρτ και συνδεσε το μηπως φταιει το καλωδιο...

Επισης...... η τι-βι μου οταν παταω tv-av για να μπω στα σκαρτς, εχει οπως και οι περισσοτερες av1, av2, av3 ....κτλ...αλλα......εστω οτι χρησιμοποιω και βαζω το ps στο av1, αν διπλωπατησεις το κουμπι ...παιζει ασπρομαυρα λεπτομεριες τι και πως δεν εχω ψαξει μιας και κανω η δουλεια μου! Για ψαξε την τι βι σου μηπως θελει καποιο σεταρισμα.

ziaba
02-03-11, 06:44
με σκαρτ απλο ειναι συνδεμενο ...και μαλιστα αν θυμαμαι καλα χρησιμοποιησα το καλωδιο του ps2.

για βρες κανα αλλο σκαρτ και συνδεσε το μηπως φταιει το καλωδιο...

Επισης...... η τι-βι μου οταν παταω tv-av για να μπω στα σκαρτς, εχει οπως και οι περισσοτερες av1, av2, av3 ....κτλ...αλλα......εστω οτι χρησιμοποιω και βαζω το ps στο av1, αν διπλωπατησεις το κουμπι ...παιζει ασπρομαυρα λεπτομεριες τι και πως δεν εχω ψαξει μιας και κανω η δουλεια μου! Για ψαξε την τι βι σου μηπως θελει καποιο σεταρισμα.

τα dvd απλά κ τα περισσότερα παιχνίδια τα παίζει μια χαρά αλλά τ blueray κ κάποια παιχνίδια άσπρο μαυρα το scart είναι τις κονσόλας έχω κ άλλο ένα κ με αυτό το ίδιο μου κάνει κ τα setups τα χω κάνει όλα σωστά κ στ κονσόλα κ στις tv δε μπορώ να καταλάβω τι γίνεται

Dathanaso
20-04-11, 21:58
Λοιπον κατεληξα σε αυτα τα δυο για βοηθηστε λιγακι ποιο ειναι ανωτερο?

https://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10050651

https://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10072141

Leonidas_E39
20-04-11, 22:49
To LG θα επελεγα λογω τιμης - αποδοσης και after sale service

Jimmakos
20-04-11, 23:04
Η Philips ανέκαθεν έχει πιο "ζεστή" εικόνα ενώ η LG είναι κάπως απόλυτη.....

Και τα 2 πάντως δεν είναι άσχημα

gyiama
21-04-11, 08:21
Εγω θα σου ελεγα να διαθεσεις 20-30ε παραπανω και να παρεις ενα που να μπορει να αναπαραγει διαφορες μορφες αρχειων και ειδικα MKV.θα σε γλυτωσει οικονομικα μιας και δεν θα χρειαζεται να νοικιαζεις/αγοραζεις ταινειες.τις κατεβαζεις σε ενα φλασακι και εισαι ετοιμος και σε υψηλη ευκρινεια.οταν λεω ειδικα MKV αυτος ειναι ο λογος

nikos1400
21-04-11, 12:22
Εγω θα σου ελεγα να διαθεσεις 20-30ε παραπανω και να παρεις ενα που να μπορει να αναπαραγει διαφορες μορφες αρχειων και ειδικα MKV.θα σε γλυτωσει οικονομικα μιας και δεν θα χρειαζεται να νοικιαζεις/αγοραζεις ταινειες.τις κατεβαζεις σε ενα φλασακι και εισαι ετοιμος και σε υψηλη ευκρινεια.οταν λεω ειδικα MKV αυτος ειναι ο λογος


Λοιπον κατεληξα σε αυτα τα δυο για βοηθηστε λιγακι ποιο ειναι ανωτερο?

https://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10050651

https://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10072141

θα επανελθω σε λιγη ωρα γιατι βιαζομαι λιγο τωρα,

μιας και εχω αρκετο καιρο το LG to 560
παιζει και mkv.thumb

nikos1400
21-04-11, 14:48
Επανερχομαι λοιπον.

Δεν ξερω για το blu-ray to philips,
αλλα απ'το LG to BD 560 ειμαι υπερευχαριστημενος.

Παιζει κανονικα τα blu-ray μου, και παιζει τα παντα απο σκληρο ή usb στικακι, απο την εισοδο που εχει στην προσοψη.

Μιας και λεμε για αυτο, να διευκρινησω για τους υποτιτλους που ελεγα σε αλλο ποστ, οτι ειχα αλλαξει κατα λαθος μια ρυθμιση απο το LG, και εν τελει δεν υπηρχε προβλημα.

διαπιστωσα (με τη βοηθεια του ιντερνετ...) οτι αλλαζοντας το encoding του αρχειου .srt απο ANSI σε UTF-8 φτιαχνει η δουλεια !
δηλ. ανοιγεις το .srt με το notepad, κανεις save as, και αλλαζεις εκει που λεει encoding και το κανεις UTF-8 .

Οπότε αδικα αγχωθηκα και βρηκα λυση αλλαζοντας το αρχειο των υποτιτλων, αφου ειχα αλλαξει καταλαθος τη ρυθμιση απο το blu-ray.

Εγκυκλοπαιδικα, στη ρυθμιση
cp1253 παιζουν κανονικα,
cp1250 παιζουν "αλιμπουρνεζικα",
cp1251 παιζουν "αλιμπουρνεζικα",
cp1252 παιζουν "αλιμπουρνεζικα",
cp949 παιζουν "γιαπωνεζικα".

Για τα λεφτα που ειχα δωσει τοτε (130 ευρω) ειμαι, ξαναλεω, υπερ-ευχαριστημενος!thumb
Για την philips 3605 την 47αρα τηλεοραση που πηρα προσφατα, δεν μπορω να πω το ιδιο...

Dathanaso
21-04-11, 15:11
Εγω θα σου ελεγα να διαθεσεις 20-30ε παραπανω και να παρεις ενα που να μπορει να αναπαραγει διαφορες μορφες αρχειων και ειδικα MKV.θα σε γλυτωσει οικονομικα μιας και δεν θα χρειαζεται να νοικιαζεις/αγοραζεις ταινειες.τις κατεβαζεις σε ενα φλασακι και εισαι ετοιμος και σε υψηλη ευκρινεια.οταν λεω ειδικα MKV αυτος ειναι ο λογος
Κατεληξα σε αυτο

https://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10098051

ευχαριστω για τα φωτα σας παιζει και MKV

stratos
21-04-11, 15:39
Κατεληξα σε αυτο

https://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10098051

ευχαριστω για τα φωτα σας παιζει και MKV

Εγώ έχω μια πιο ακριβή λύση αλλά εντελώς τυχαία. To laptop μου παιζει και γράφει ταινίες BR. Οπότε το συνδέω με HDMI στην τηλεόραση. Ειναι άσχετη λύση αλλά δεν χρειάζεται να μπώ σε διαδικασία αγοράς player και μπορώ να κατεβάζω τις ταινίες που θέλω και να τις βλέπω.

Εχω και PS3 το οποίο κάνει την ίδια δουλειά

nikos1400
21-04-11, 15:50
Εγώ έχω μια πιο ακριβή λύση αλλά εντελώς τυχαία. To laptop μου παιζει και γράφει ταινίες BR. Οπότε το συνδέω με HDMI στην τηλεόραση. Ειναι άσχετη λύση αλλά δεν χρειάζεται να μπώ σε διαδικασία αγοράς player και μπορώ να κατεβάζω τις ταινίες που θέλω και να τις βλέπω.

Εχω και PS3 το οποίο κάνει την ίδια δουλειά

Το καλυτερο ειναι αυτο, αν μπορει κανεις να'χει υπολογιστη για media player.
Κανεις οτι θες.
Ενα κουτακι ωραια (για το σαλονι), ενα χειριστηριο και μερικα αξιοπρεπη πραματα μεσα, και εισαι αρχηγος !

https://shop.tntrade.cz/thermaltake-vb8001sns-bach-secc-silver-no-win-vfd_ies14417.jpg
thumb

stratos
21-04-11, 15:59
Πολύ ζώο το συγκεκριμμένο thumb

Dathanaso
21-04-11, 16:06
Το καλυτερο ειναι αυτο, αν μπορει κανεις να'χει υπολογιστη για media player.
Κανεις οτι θες.
Ενα κουτακι ωραια (για το σαλονι), ενα χειριστηριο και μερικα αξιοπρεπη πραματα μεσα, και εισαι αρχηγος !

https://shop.tntrade.cz/thermaltake-vb8001sns-bach-secc-silver-no-win-vfd_ies14417.jpg
thumb

Δεν θα αρεσει στην γυναικα μου γιατι δεν μπαινει σεμεδακι, θα κλεινει τους αεραγωγους :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: