PDA

Επιστροφή στο Forum : Καταναλωση Ν42Β20



gyiama
27-02-11, 19:49
λοιπον παιδια μιας και τωρα τελευταια εκανε αναφορα ο γιαννης για καταναλωσεις κλπ ανοιγω αυτο το threadaki για τον εξης λογο!!

εχω ενα n42b20 4θυρο facelift το οποιο παρατηρω οτι τον τελευταιο καιρο σαν να μου αυξηθηκε η καταναλωση!!αυτο να πω την αληθεια το βλεπω απ το bc αλλα μου εκανε αντυπωση!!σημερα που το πηρα το αμαξι για ενα συντομο ταξιδακι το προσεξα παλι!!δλδ: με 130 εχω περιπου 9.5- 10 λιτρα και με 150 παιζω στα 11-12!!σαν να παραειναι πολλα ετσι δεν ειναι?εχουν ελεγχθει αεριδες στα λαστιχα κλπ και δεν υαπρχει τετιο θεμα!!το αυτοκινητο φοραει 18αρες γνησιες με τις γνωστες μαμα διαστασεις!! παει το μυαλο καποιου πουθενα?σε τι οφειλεται αυτη η αυξηση?να πω οτι παλαιοτερα οι ιδιες μετρησεις στον ιδιο δρομο εδειχναν 1-2 λιτρα λιγοτερα!!!!βεβαια πλησιαζω το inspection II αλλα ξερω γω?μπορει να οφειλεται αυτη η αυξηση στο service?

PANOS-E60
27-02-11, 20:04
Αν μίλαγες γιά μικρές διαδρομές μέσα στην πόλη, θα φανταζόμουνα λογική μιά αύξηση στην κατανάλωση επειδή ο καιρός είναι πολύ κρός τώρα τελευταία και αργεί να ζεσταθεί το μοτέρ. Σε ανοιχτό δρόμο όμως δεν ισχύει αυτό. Εναν έλεγχο καυσαερίων θα έκανα εγώ γιά αρχή Πάνο.

gyiama
27-02-11, 20:08
ρε γμτ εχει 2 βδομαδες που περασε ΚΤΕΟ και εβγαλε καρτα καυσαεριων και ολα ηταν μια χαρα κανενα προβλημα!!

PANOS-E60
27-02-11, 20:12
ρε γμτ εχει 2 βδομαδες που περασε ΚΤΕΟ και εβγαλε καρτα καυσαεριων και ολα ηταν μια χαρα κανενα προβλημα!!

Επειδή το μυαλό μου πάει σε αυτόν τον αναθεματισμένο λ των ε46 ... δεν προειδοποιεί ... μπορεί πριν 2 βδομάδες να ήταν ο.κ. Μακάρι να μην έχεις κανένα θέμα.

m-power_01
27-02-11, 20:41
Πανο κοιταξε το maf...

oldcarskickass
27-02-11, 23:06
Η και το φίλτρο αέρα.

gyiama
28-02-11, 09:25
το θεμα ειναιο οτι δεν το παρατηρησα τωρα αυτο εχει κανα 2μηνο 3μηνο που συμβαινει!! τωρα θα παει για service οπως ειπα inspection II αλλα παλι κατι δεν μου καθεται γιατι εγω ανα 15000χλμ το πολυ αλλαζω και το φιλτρο αερα!τωρα αν ειναι maf δεν επρεπε να βγαλει και στα καυσαερια κατι λαθος?αα και κατι ακομα,εχω προσεξει οτι αν ανοιξω ''καλα'' το αυτοκινητο μου κανει χαμηλα ενα μιρκο κομπιασμα και μετα ολα καλα!!!αλλα αυτο μπορει να ειναι απ το χαζο ηλεκτρογκαζο των valvetronic

DaywalkeR
28-02-11, 09:51
Να αλλάξεις πόδι γιατί σαν να παραβάρυνε τώρα τελευταία, πέρα από την πλάκα τώρα, δες και τα φρενάκια σου...

optostyle
28-02-11, 09:59
Κι εμενα το ιδιο μου φαινετα τωρα τελευταια Πανο....λες να καινε παραπανω?????? :p

bill_m3
28-02-11, 10:06
Μήπως ήρθε η ώρα να τα κάνουμε 3λιτρα??
Έτσι και αλλιώς την ίδια κατανάλωση έχουν!! :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

gyiama
28-02-11, 10:39
χαχαχαχαχ λες μπιλη?ναι μωρε τι 12 τι 13 λιτρα σιγα!!!αχαχαχ οχι ρε Τεο δεν βαρυνε το ποδι μου γμτ με τα ιδια χλμ πηγαινα με τα ιδια παω και τωρα!!(εξαλλου ξερις δεν ειμαι για πολλα πολλα ειμαι λιγο κουλος!!!)τα φρενα τι μπορει να εχουν?ειναι καινουριοι πισω δισκοι τακακια σιαγωνακια και καινουρια τακακια μπροστα!!αντε να εχουν 10000χλμ!!!

DaywalkeR
28-02-11, 10:42
Τώρα τελευταία άκουσα για κάτι ψιλοκολλημένες δαγκάνες με αυτοκίνητα να πηγαίνουν συνέχεια φρεναριστά...

gyiama
28-02-11, 10:54
δεν εχω προσεξει κατι τετιο αν και να σου πω την αληθεια πριν 2 βδομαδες εσπρωχνα το αμαξι μπρος πισω με τα χερια και δεν ειχε κανενα κολλημα οποτε δεν νομιζω να ειναι απο αυτο

optostyle
28-02-11, 11:00
Νταξει......αν σου πει παρακατω οτι φταιει το πισω καθισμα μην παραξενευτεις ...:)

gyiama
28-02-11, 17:53
χαχαχαχαχ λες Κωστα???θα το βγαλω και θα ξαναδοκιμασω!!!!!

giannis_compact
28-02-11, 18:12
Όσο και να καίει Παναγιώτη και 4 λίτρα πολλά είναι εκεί που έφτασε η αμόλυβδη...1,85 στην Κρήτη...Το καλοκαίρι θα φτάσει 2 ευρώ για να μην πω και παραπάνω...

Dathanaso
28-02-11, 18:29
Όσο και να καίει Παναγιώτη και 4 λίτρα πολλά είναι εκεί που έφτασε η αμόλυβδη...1,85 στην Κρήτη...Το καλοκαίρι θα φτάσει 2 ευρώ για να μην πω και παραπάνω...

Το καλοκαιρι ποδηλατο φιλε , ετσι που παέι η βενζινη καλυτερα να την βαλω σε μπουκαλι και να την κάνω καδρο.

Christos 330
28-02-11, 18:31
Αν εβαζες club sport δεν θα εκαιγες τοσο γιατι κοβει τον αερα και δεν εχει εμπρος τοσο

μεγαλη πιεση . . .

Αχ δεν με ακους . . .

gyiama
28-02-11, 19:01
χαχαχαχ ναι ρε πως δεν το σκεφτηκα???μλκια μου θα βαλω!!! οχι ρε παιδια αληθεια μου φαινεται πολυ περιεργο αυτο οτι ανεβηκε κατα 1-2 λιτρα η καταναλωση στα καλα καθουμενα!!!!

tsagio
28-02-11, 19:13
Παναγιώτη έχω λύση όταν σε δω θα σου δώσω ένα σπρέι με μπλε χρώμα θα σου λύσει όλα τα προβλήματα:whistle:

nikos valvetronic
28-02-11, 19:25
λοιπον παιδια μιας και τωρα τελευταια εκανε αναφορα ο γιαννης για καταναλωσεις κλπ ανοιγω αυτο το threadaki για τον εξης λογο!!

εχω ενα n42b20 4θυρο facelift το οποιο παρατηρω οτι τον τελευταιο καιρο σαν να μου αυξηθηκε η καταναλωση!!αυτο να πω την αληθεια το βλεπω απ το bc αλλα μου εκανε αντυπωση!!σημερα που το πηρα το αμαξι για ενα συντομο ταξιδακι το προσεξα παλι!!δλδ: με 130 εχω περιπου 9.5- 10 λιτρα και με 150 παιζω στα 11-12!!σαν να παραειναι πολλα ετσι δεν ειναι?εχουν ελεγχθει αεριδες στα λαστιχα κλπ και δεν υαπρχει τετιο θεμα!!το αυτοκινητο φοραει 18αρες γνησιες με τις γνωστες μαμα διαστασεις!! παει το μυαλο καποιου πουθενα?σε τι οφειλεται αυτη η αυξηση?να πω οτι παλαιοτερα οι ιδιες μετρησεις στον ιδιο δρομο εδειχναν 1-2 λιτρα λιγοτερα!!!!βεβαια πλησιαζω το inspection II αλλα ξερω γω?μπορει να οφειλεται αυτη η αυξηση στο service?

Εχω το ιδιο αμαξι με το δικο σου φιλε μου και φοραω 17αρες M-packet,στα 10 λιτρα ειμαι με 150-155 χιλ και ειναι ετσι απο παντα (τωρα εχω 162.000χιλ) Πραγματικα μου κανει εντυπωση το προβλημα σου.Η καρτα καυσαεριων δεν λεει κατι παντως γιατι τα ορια ειναι αρκετα ψηλα για να τα παραβιασει ενα νορμαλ μοτερ και ειδικα αυτο που ειναι πολυ προσεγμενο απο πλευρας οικονομιας-ρυπων..

gyiama
28-02-11, 19:43
Παναγιώτη έχω λύση όταν σε δω θα σου δώσω ένα σπρέι με μπλε χρώμα θα σου λύσει όλα τα προβλήματα:whistle:


Εχω το ιδιο αμαξι με το δικο σου φιλε μου και φοραω 17αρες M-packet,στα 10 λιτρα ειμαι με 150-155 χιλ και ειναι ετσι απο παντα (τωρα εχω 162.000χιλ) Πραγματικα μου κανει εντυπωση το προβλημα σου.Η καρτα καυσαεριων δεν λεει κατι παντως γιατι τα ορια ειναι αρκετα ψηλα για να τα παραβιασει ενα νορμαλ μοτερ και ειδικα αυτο που ειναι πολυ προσεγμενο απο πλευρας οικονομιας-ρυπων..

ενα σπρευ δεν φτανει κυριε το δικο μας το αμαξι εχει 4 πορτες και οροφη,δεν ειναι ''σκαφη'' για να το βαφεις με καμελ για τα παπουτσια!!!!!!

μα αυτο ειναι το θεμα οτι εγω με 18αρες σε αυτα τα χλμ επαιζα απο 9.5 μεχρι 10.5 αντε 11 στην χειροτερη και πολυ σπανια. τωρα παιζω 11-12!! ειναι μεγαλη η διαφορα και παντα με το ιδιο βαρος στην ιδια διαδρομη με τις ιδιες ταχυτητες!! εδω παο θεσ/νικη πηγα και γυρισα Ναουσα (180χλμ)με 130-140 μονο για ενα χλμ στο γυρνα 200αρισα και εκαψα 40ε βενζινη!!!! :shok::shok:

giannis_compact
28-02-11, 20:06
Παναγιώτη έχεις κανει κωδικοποίηση τον εγκέφαλο τελευταία??Εγώ τον έκανα πριν 2 εβδομάδες...Έκαιγε στα 120 7μισι-8 λίτρα..Τώρα καίει απο 6 εως 6μισι!Είναι μεγάλη η διαφορά καθώς για Κομοτηνή έκαψα μόλις 20 ευρώ για να πάω και είναι 250 χιλιόμετρα!!Άμα είναι όλα καλά δεν κάνεις και σύ ένα update??

gyiama
28-02-11, 20:16
update που ρε Γιαννη?που το εκανες εννοω και ποσο κοστισε?αν και να σου πω την αληθεια σε καποια συζητηση που ειχα με μηχανικο ειχαμε πει οτι εφοσων δεν εχει καποιο προβλημα το αυτοκινητο δεν υπαρχει λογος ουτε ενδεικνητε απ την bmw να γινει αναβαθμιση του εγκεφαλου!!δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστο να γινει τετοια ανβαθμιση!!!

giannis_compact
28-02-11, 20:27
Στη θύρα του obd Παναγιώτη!Εμένα έκαιγε αρκετά γιαυτό και έκανα!Στο Σάκη το έκανα!Δεν έχει μεγάλη χρέωση,εγώ του έδωσα ένα 20άρικο για τον κόπο του επειδή είχε μία ώρα το αμάξι μέσα!Επίσης μου έβγαζε σποραδική βλάβη το λούφτ χωρίς να έχει πρόβλημα!Από την αναβάθμιση και έπειτα δε βγάζει τίποτα!!

gyiama
28-02-11, 20:41
ναι ξερω απο που γινεται η αναβαθμιση απλα σε ποιον την εκανες!!οκ καταλαβα.θα δω ισως το δοκιμασω και αυτο απλα αν ειναι θα το κανω μετα το σερβις για να ειναι ολα καινουρια!!!

giannis_compact
28-02-11, 20:46
ναι ξερω απο που γινεται η αναβαθμιση απλα σε ποιον την εκανες!!οκ καταλαβα.θα δω ισως το δοκιμασω και αυτο απλα αν ειναι θα το κανω μετα το σερβις για να ειναι ολα καινουρια!!!

Έχεις δίκιο έτσι να κάνεις! :thumbsup:thumb

gyiama
01-03-11, 10:33
εμαθα για ενα σπρευ καθαρισμου του μαφ.εχει υποψην του καποιος που μπορω να το βρω?οχι να το παραγγειλω απ εξω.απο καπου που μπορω να το πορμηθευτω αμεσα

m-power_01
01-03-11, 10:45
ο turner εχει, αλλα δεν πιστευω οτι ειναι κατι διαφορετικο απο σπρευ καρμπυρατερ

gyiama
01-03-11, 10:54
οχι λιγο που διαβασα Σπυρο λεει οτι δεν ειναι τετοιυ ειδους σπρευ.απ οτι καταλαβα ειναι σπρευ αλκοολης το οποιο δεν αφηνει υπολειμματα ουτε επηρεαζει την ευαισθησια του μαφ!ολα τα αλλα (σπρευ επαφων ,καρμπυρατερ,φρενων κλπ)μπορει να κανουν ζημια!!

m-power_01
01-03-11, 11:22
οχι λιγο που διαβασα Σπυρο λεει οτι δεν ειναι τετοιυ ειδους σπρευ.απ οτι καταλαβα ειναι σπρευ αλκοολης το οποιο δεν αφηνει υπολειμματα ουτε επηρεαζει την ευαισθησια του μαφ!ολα τα αλλα (σπρευ επαφων ,καρμπυρατερ,φρενων κλπ)μπορει να κανουν ζημια!!

Οινοπνευματακι του θεου με μπατονετα...

nikos ///M
01-03-11, 12:08
κουπε και αυτοματα για να σωθεις φιλε!!!
χαχαχαχαχα!!!