PDA

Επιστροφή στο Forum : Fiat Punto Sporting ή αλλιως ο Πουντεας



z3 2.2
27-02-11, 02:05
Θα σας παρουσιασω λοιπον το αυτοκινητο που με συνοδευει αρκετα χρονια και πλεον ειναι το αυτοκινητο που θα χρησιμοποιω απο δω και περα.

Μια συντομη αναδρομη στην ιστορια του.Ειναι του 1998 και αγοραστηκε ως μτχ το 1999 απο εναν οικογενειακο φιλο με λιγα χλμ απο την αδερφη μου.
Η αποκλειστικη συντηρηση ηταν δικια μου υποθεση και ειχα τσονταρει και γω λεφτα για την αγορα του.
Ειναι ενα αυτοκινητο που χρησιμοποιησα πολυ εκεινα τα χρονια και μου ειχε δωσει πολλες συγκινησεις αλλα και καρδιοχτυπια.
Ειχε τρεις ατυχιες και οι τρεις αυτες ατυχιες αφορουσαν κοπανηματα που δεχτηκε οντας παρκαρισμενο!!! Την τελευταια φορα εγινε ολικο βαψημο μιας και ειχε και πανω του διαφορα μικροχτυπηματακια.
Η κατασταση του ηταν παντα τελεια ωσπου περασε στα χερια του γαμπρουλη μου :(
Κλασικος κουλομαριας και αχρηστος παντελως να συντηρησει ενα αυτοκινητο,καταφερε μεσα σε τρια χρονια να το κανει σα τα μουτρα του και μηχανικα αλλα και απο θεμα φανοποιειας.

Ηρθε λοιπον ξανα στα χερια μου με 180.000χλμ και υστερα απο μια εβδομαδα εγκλειστο σε υπογειο αντιπροσωπειας Σκανδιναβικων αυτοκινητων και με 800 ευρω πανω του ξαναγεννηθηκε!!!
Υστερα απο γενικο σερβις (λαδια φιλτρα μπουζι ιμαντα εκκεντροφορου) αλλαχτηκαν ακομα,τρομπα νερου,ψυγειο νερου,συμπλεκτης,ψαλιδι,λα τιχα και διαφορα αλλα που σιγουρα ξεχναω και βγηκε περιφανο στον δρομο!!!

Το αυτοκινητο ειναι 1298cc και εχει 85hp@5.700rpm και 115Nm@4500rpm.Φοραει εναν δεκαεξαβαλβιδο κινητηρα ο οποιος ειναι αρκετα νευρικος και αρκετα βενζινοβορος επισης!
Ειναι της εποχης που οι κινητηρες δεν ειχαν εναν καταλυτη κολλημενο στην κυλινδροκεφαλη αλλα πολλαπλη.
Επισης η πεταλουδα του επαιρνε εντολες απο το δεξι ποδι και οχι απο εναν αλγορυθμο.
Ωραιος ψεκασμος και προθυμο απο θεμα ροπης
Ο ηχος του υπεροχος και με συναρπαστικη χροια μετα τις 3.500σαλ,χροια που σε ωθει να τον δουλευεις εκει,ετσι για να τον ακους τσαντισμενο!
Μεταδοση...θεοκοντη.Με 5η στο κιβωτιο και 120χλμ,το στροφομετρο δειχνει 4.000! Στις 6.900 βαζει φρενο ενας εθιστικοτατος κοφτης!
Το δυνατο (για την εποχη) μοτερ,η εξυπνα κοντη κλιμακωση και η ελαφρια κοροτσα των 950 κιλων κανουν ενα αρκετα σβελτο αυτοκινητο μικρων διαστασεων.

Τα 900 κατι κιλα του ειναι ευκολη δουλεια για το μηχανικο συνολο. Η τελικη του αγγιζει τα 190 (!) χλμ σχετικα ευκολα.
Φοραει bilstein και ΗR,χαριζοντας ενα πολυ σωστο set up στην αναρτηση χωρις κοπανηματα αλλα με σαφη σπορ προσανατολισμο.

Κατα τα αλλα ειναι οπως το εφτιαξε ο Ιταλος τοτε!
Τα φρενα του ειναι συμβατικα.Το 1998 επρεπε να πληρωσεις αρκετα λεφτα για να εχεις και ABS σε τετοιας κατηγοριας αυτοκινητο.

Που να ηξερα λοιπον οταν ημουν 20 χρονων και παλευα μαζι του σε στροφες και ευθειες,οτι αυτο το αυτοκινητο θα πηγαινε εμενα και την γυναικα μου στο Ιασω και θα μας γυριζε σπιτι τρεις!!!!

Το συμπαθω πολυ αυτο το αυτοκινητο και εχω χαλαστει παρα πολυ με τον τροπο που του φερθηκε ο γαμπρουλης μου.Την εξωτερικη του εμφανιση την αφησα ως ειχε,μιας που θελει αρκετα λεφτα για να ξαναγινει κουφετο και δυστηχως μου θυμιζει το ποσο κουλος ειναι ο γαμπρος μου:ranting2::ranting2::ranting2:

Ειχα λοιπον να βγω βολτα με αυτοκινητο απο τοτε που πηγα τελευταια φορα με το Zed στον Μαραθωνα πριν καταθεσω πινακιδες.
Σημερα το απογευμα εβγαλα τον Πουντεα απο το γκαραζ και κατα τις 5 παρα βγηκαμε βολτουλα.
Ο καιρος κρυος και με μια ανεπαισθητη ψιχαλα για συντροφια.
Βγαινουμε Ε.Ο προς Κηφισια με προορισμο τον Διονυσο.
Στην Εθνικη που ειναι σχετικα αδεια παω με 150 σταθερα.Το μοτερ φωναζει ευτυχισμενο στελνοντας γνωριμους απο τα παλια ηχους στην καμπινα.Ο κελαριστος ηχος τις πολλαπλης εξαγωγης συνοδευεται με τον εντονο (!) ηχο που κανει η εισαγωγη φτιαχνοντας την τελεια συμφωνια Ιταλικης μουσικης.
Ο Ιταλικος ηχος ηταν ακομα χαρακτηριστικος τοτε.

Παρα το γεγονος οτι εχει κανει 180.000 ακουγεται και ειναι υγειεστατος.
Βγαινω Βαρυμπομπη και με συνοπτικες διαδικασιες ξεκιναει η διαδρομη του Διονυσου.
Σιγα-σιγα πιεζω προσπαθοντας να φερω το αυτοκινητο πανω στις γραμμες που εχω στο μυαλο μου.
Ζοριζομαι!!! Φοβαμαι το αυτοκινητο (και αυτο εμενα) και μου λειπει δυναμη!
Αρχιζω να ξαναθυμαμαι πως ειναι να εχεις την κινηση εμπρος και εκεινη την στιγμη περνανε απο το μυαλο μου κατι ατσουμπαλιες που ειχα κανει με τον Πουντεα πιο παλια!
Αυτο το αυτοκινητο παταει πολυ καλα στις στροφες.Θα μουριασει σταδιακα αμα επιμεινεις στο γκαζι μεσα στην στροφη χωρις δραματα ομως.
Το κακο του ειναι πως εχει την ταση να "κουρδιζει" !!!!
Δλδ εχει μεγαλο περιθοριο να το σφιξεις μεσα στην στροφη,αλλα αμα αυτο το περιθοριο τελειωσει και συ αφησεις και λιγο παραπανω το γκαζι......"ξεκουρδιζει" και σε παιρνει ο διαολος.
Δεν ηταν λιγες οι φορες που η ουρα ηθελε διακαως να βρεθει μπροστα!!! Και δεν ειναι καθολου ωραιο αυτο:whistle:

Προσπαθοντας λοιπον να μην εχουμε καρδιοχτυπια,ανεβαινω με τριτουλα το βουνο με τα λαστιχα να υποδηλωνουν με το σφυριγμα τους οτι τελικα "γινεται παιχνιδι"

Μαζευω φορα και ορμαω στις γνωριμες στροφες προσπαθοντας να μεινω στις γραμμες μου!!! Η δυναμη λιγη στον ανηφορο αλλα με εξυπνο τροπο μαζευω χλμ και εχει ενδιαφερον!
Κατι υγρασιες πανω σε μερικες στροφες και κατι τρεχουμενα νερα μου θυμιζουν πως το φρενο θελει συνεση μιας και το ΑΒS απουσιαζει !!!

Φτανοντας στο σημειο που παει για Πεντελη κανω δεξια και συνεχιζω.οι στροφες εδω πιο ανοιχτες και με περισσοτερα χλμ.
Κοτευω και χαλαρωνω μιας και δεν το εχω συνηθησει ακομα και το εχω ζορισει και αρκετα τοση ωρα.
Αναβω τσιγαρακι και γυρναω.Κατηφοριζω παλι στον Διονυσο.Το αγαπημενο μου!!!
Ο Marilyn Manson φωναζει κατι για Beautiful People απο τα ηχεια αλλα τον διακοπτω γιατι θελω να επικεντροθω.
Η τριτη σε βοηθαει να κινησαι μεταξυ 60-100χλμ και αυτο ειναι πολυ βολικο στην καταβαση.Κραταω το μοτερ ψηλα και αυτο με αποζημειωνει με την δυναμη που κατεβαζει οντας στο αγαπημενο του φασμα.
Κανω καλα περασματα και γεμιζω τον εγγεφαλο μου με εντονα ερεθισματα,περναω καλα με τον Πουντεα!!!!:thumbsup:

Τελειωνω την διαδρομη και ξαναβγαινω στον πολιτισμο.Ωρα για τσιγαρακι μιας που βρισκω και κινησουλα.
Σκοτεινες σκεψεις για βολτα με το Zed αργα αποψε σκανε στο μυαλο μου....μπαααα αστο καλυτερα.

Στην εθνικη στον γυρισμο πιανω 180χλμ!!! Ειναι "θεμα" τα 180 με τον Πουντεα!!! Δεν ειναι παιξε-γελασε! Επικρατει μια σχετικη ταραχη μεσα στην καμπινα!:whistle:

Λιγο πριν το σπιτι πραγματοποιω το καθιερωμενο ακουστικο τεστ καλης λειτουργειας των παντων και στηνω αυτι για τυχων περιεργους θορυβους,κλασικη κινηση μετα απο καθε "καλη" βολταthumb
Ολα ακουγονται μια χαρα.
Φτανω και το ξαναβαζω στο γκαραζ και μπαινω χαμογελαστος στο σπιτι,η Δημητρα ρωταει πως τα περασα....
"Σφαιρα ο Πουντεας" της απανταω με νοημα

https://i1011.photobucket.com/albums/af238/dimarv/100_4310.jpg

https://i1011.photobucket.com/albums/af238/dimarv/100_4312.jpg

https://i1011.photobucket.com/albums/af238/dimarv/100_4313.jpg

NickE60
27-02-11, 02:35
Γεια σου συνάδελφε!! :thumbsup:

katsaraios
27-02-11, 05:59
ειχα το ιδιο απο το 98 εως το 02 καινουριο ,το εδωσα με 80,000 χλμ αψογο .
δεν με απογοητευσε ποτε σε οποια χρηση του εκανα .
σκεφτηκα να ξαναγυρισω σε κατι τετοιο για μικρο αμαξι και τελικα κατεληξα σε αλλο γαλλικο με καλυτερο μοτερ και πιο καλα χαρακτηριστικα απο το πουντακι.
στα ιδια λεφτα κιολας !

aristent
27-02-11, 08:32
Mπραβο για την περιγραφη!!!:thumbsup:

Σε πολυ λιγο καιρο παιρνει διπλωμα ο γιος μου και σκεφτομουν να αγορασω ενα μικρο μεταχειρισμενο με λιγα λεφτα και το μυαλο μου πηγαινει συνεχεια σε Punto Sporting.
Κατοχος και εγω για 2 χρονια ενος κιτρινου Punto Sporting'98μοντ.(85Hp)ειχα μεινει ενθουσιασμενος απο τους χωρους του και τις επιδοσεις του!!!!
Εντυπωση μεγαλη το απιστευτο πεταγμα απο τα 120χιλ. στα 160χιλ.προφανως απο τις κοντες σχεσεις και οχι τοσο απο δυναμη,κατι που βοηθουσε και τις εκκινησεις απο σταση.
https://cdn.motors.co.uk/d/used-photos/44124/400x/0/0/R890LTE.jpg

Vasilis
27-02-11, 08:43
ο Δημητρακης απιστευτος οπως παντα!

εχεις την δυνατοτητα να μας ''παιρνεις'' μαζι σου στην βολτα!!!!:thumbsup:


ευχαριστω φιλε Δημητρη που μας ταξιδευεις κ τα μοιραζεσαι μαζι μας!


οσον αφορα το πουντακι κ την ζετα...

...αν εισαι λατρης της οδηγησης φιλε, την βρισκεις κ με ενα Σμαρτακι...ακομα κ ως τα 100χλμ την ωρα θα βρεις τον τροπο να το διασκεδασεις!:thumbsup:

Z4 DCT
27-02-11, 08:48
Mπραβο για την περιγραφη!!!:thumbsup:

Σε πολυ λιγο καιρο παιρνει διπλωμα ο γιος μου και σκεφτομουν να αγορασω ενα μικρο μεταχειρισμενο με λιγα λεφτα και το μυαλο μου πηγαινει συνεχεια σε Punto Sporting.
Κατοχος και εγω για 2 χρονια ενος κιτρινου Punto Sporting'98μοντ.(85Hp)ειχα μεινει ενθουσιασμενος απο τους χωρους του και τις επιδοσεις του!!!!
Εντυπωση μεγαλη το απιστευτο πεταγμα απο τα 120χιλ. στα 160χιλ.προφανως απο τις κοντες σχεσεις και οχι τοσο απο δυναμη,κατι που βοηθουσε και τις εκκινησεις απο σταση.
https://cdn.motors.co.uk/d/used-photos/44124/400x/0/0/R890LTE.jpg

Με το καλο οτι και να του παρεις και καλοταξιδο!!!!


Μητσο....τελοςοτι και να πω για τις περιγραφες σου ειναι λιγο!!!:thumbsup::thumbsup:

E36-Hartge
27-02-11, 09:00
Αν και το πρώτο μου αυτοκίνητο ήταν το Punto II σε καταλαβαίνω απόλυτα!
Ακόμα και τώρα το νοσταλγώ...

zgouriazmenos
27-02-11, 09:15
Εγώ πήρα αυτό "προίκα" απο τη γυναίκα μου! Πολύ τίμιο αμαξάκι και πολύ φορτωμένο απο εξοπλισμό. Έχει 160.000ΚΜ πλέον και το μόνο που έχει ζητήσει ως τώρα ήταν ένας πολλαπλασιαστής πέρυσι το καλοκαίρι. Βολικότατο και οικονομικότατο ειδικά για την πόλη και με 95 αλογάκια πάει "σφήκα" ενώ σε τελική στην Εγνατία έχω δεί 220 (!) στο κοντέρ του (... και το Χάρο στο πίσω αριστερά τζάμι να μου το χτυπάει τακ τακ τακ :drive: )

asot
27-02-11, 09:48
Τι μου θύμησες και μένα!!!
Και γω είχα ΔΥΟ τέτοια (Sporting, κιτρινο), την ίδια εποχή (1998-2002)
Το πρώτο το κράτησα 1 χρόνο -την μέρα που πήγαινα την γυναίκα μου στην Θεσσαλονίκη για ορκομωσία, τρακάραμε με έναν που έκανε ΑΝΑΣΤΡΟΦΗ στην Εθνική οδό, έξω από την Λάρισα... Εγώ βγήκα ανέπαφος, η γυναίκα μου με κάταγμα στην κλείδα λογω του σφιξίματος της ζώνης και της έλλειψης αερόσακου. Στο αυτοκίνητο, κάηκε ο χώρος του κινητήρα.

Πούλησα το "υπόλοιπο" και με την αποζημίωση αγόρασα ενα ΙΔΙΟ, με έξτρα τοτε αερόσακο συνοδηγού!!!
Μας συντρόφευε για τέσσερα ακόμη χρόνια, μέχρι τον ερχομό της κόρης, οπότε φάνηκε οτι οι χώροι (και οι πόρτες) ήταν λιγοι (-ες) και αντικαταστάθηκε από ένα CR-V.

To βλέπω ακόμη στην γειτονιά μου, δέιχνει άριστο (ειδικά το "κιτρινο" του είναι ανέγγιχτο από τον χρόνο, στα 12 χρονια ζωής...)

z3 2.2
27-02-11, 11:28
Εντυπωση μεγαλη το απιστευτο πεταγμα απο τα 120χιλ. στα 160χιλ.προφανως απο τις κοντες σχεσεις και οχι τοσο απο δυναμη,κατι που βοηθουσε και τις εκκινησεις απο σταση.


Ναι οντως εκει παει σφαιρα!!!
Ειναι καλο το Πουντακι λεμε!!! χααααχαχ

Χαιρομαι που σας αρεσε το κειμενακι και σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια.:thnx:

Ερχονται και αλλα!!!

paganis
27-02-11, 11:42
οταν κοιταζα να παρω το πρωτο δικο μου αμαξι( 2000)...η πρωτη μου σκεψη ηταν ενα πουντακι,,μαλιστα ειχα βρει ενα, οπως μου αρεσε σε ενα θαλασσι -πρασινο( ναι τοτε μου αρεσε αυτο το χρωμα)...με λουκ gt..και θα το ειχα αγορασει...αν δεν ειχε οπως απεδειχθει ενα ατυχημα στο ιστορικο του! ωραια αμαξια..τιμια...σβελτα και φθηνα στην συντηρηση ..

Nino
27-02-11, 12:15
:hystericalbs1:Εγω Δημητρη απο το post δυο πραγματα μου εμειναν...
οτι δεν πρεπει να τον πολυσυμπαθεις το γαμπρο σου...:th_Laie_67-1:και οτι και τα προσθιοκινητα πανε μια χαρα στο στροφιλικι:th_Laie_67-1: αν ξερεις να το πας

S8N
27-02-11, 12:36
Να ΄σαι καλά βρε Δημήτρη, μας ταξίδεψες με το κείμενό σου!

Για να δεις πόσο μικρός είναι ο κόσμος:

Ακριβώς το ίδιο αυτοκίνητο είχε η γυναίκα μου, σε γκρι χρώμα. Αν και ήμουν φανατικός γερμανόφιλος, το λάτρεψα. Μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση η δύναμη και ο ήχος του 1.25 τότε καθώς και η όλη αίσθηση του αυτοκινήτου. Για να καταλάβεις πόσο ΄δικό μου΄το ένιωθα, στην πρώτη επέτειο της σχέσης μας πήρα ένα μπουκέτο λουλούδια για την ίδια και ένα ραδιοCD Alpine για το Punto.

Αν τα πράγματα ήταν διαφορετικά, το αυτοκίνητο αυτό θα ήταν το καθημερινό μου μέσο μετακίνησης αντί του Αstra. Δυστυχώς, το Puntάκι είχε άδοξο τέλος μπροστά από το νομισματοκοπείο όταν εμβόλισε ένα φορτηγό που έκανε παράνομα αναστροφή. Πίσω από το τιμόνι ήταν ο μπαντζανάκης μου, ο οποίος κατέβαινε με όσα τη Μεσογείων και καρφώθηκε στην καρότσα του. Ζήτω η κουλαμάρα.

Thomelef
27-02-11, 13:25
το πούντο ήταν και για μένα πολύ μεγάλος σταθμός...ήταν το αμάξι που μέχρι σήμερα, μου
έχει φάει τα περισόττερα λεφτά...το αποτέλεσμα με είχε δικαιώσει στο τέλος, μιάς και ήταν
απο τα δυνατότερα της θεσσαλονίκης εκείνη την περίοδο...για να είμαι ειλικρινής, δεν θα με
χαλούσε καθόλου να έπαιρνα πάλι ένα, για τις καθημερινές μου μετακινήσεις...ειδικά το GT,
όπου για αυτό μιλάω, είναι απο τα πιο ξεσηκωτικά αυτοκίνητα που έχω οδηγήσει ποτέ μου.

z3 2.2
27-02-11, 14:43
:hystericalbs1:Εγω Δημητρη απο το post δυο πραγματα μου εμειναν...
οτι δεν πρεπει να τον πολυσυμπαθεις το γαμπρο σου...:th_Laie_67-1:και οτι και τα προσθιοκινητα πανε μια χαρα στο στροφιλικι:th_Laie_67-1: αν ξερεις να το πας

Ρε συ Γιαννη τον συμπαθω,αλλα δεν αντεχω με τιποτα τους ανθρωπους που φερονται ετσι σε ξενα αυτοκινητα.Ακομα και το παλιο δικο του,ενα 106 GTI διαλυθηκε εντελως απο την κακη χρηση και ελειπη συντηρηση.
Αυτο μιας και δεν ηταν και δικο του θα επρεπε να το σεβαστει...αλλα τι λεω....(να δω το Saab που εχουνε πως θα καταντησει...)



Να ΄σαι καλά βρε Δημήτρη, μας ταξίδεψες με το κείμενό σου!

Για να δεις πόσο μικρός είναι ο κόσμος:

Ακριβώς το ίδιο αυτοκίνητο είχε η γυναίκα μου, σε γκρι χρώμα. Αν και ήμουν φανατικός γερμανόφιλος, το λάτρεψα. Μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση η δύναμη και ο ήχος του 1.25 τότε καθώς και η όλη αίσθηση του αυτοκινήτου. Για να καταλάβεις πόσο ΄δικό μου΄το ένιωθα, στην πρώτη επέτειο της σχέσης μας πήρα ένα μπουκέτο λουλούδια για την ίδια και ένα ραδιοCD Alpine για το Punto.


Πιστευω οτι δεν υπαρχει ανθρωπος που να εχει ζησει με Punto Sporting και να μην το εχει λατρεψει.
Πραγματικα ο ηχος του και το απιστευτο νευρο του μοτερ του σε εκανε να το γουσταρεις καθε μερα ολο και πιο πολυ!

Απ οτι βλεπω ολοι λιγο πολυ ειχαμε μια εμπειρια απο Πουντεα!!!:thumbsup:

Monsta
27-02-11, 15:13
Πολύ τίμιο αυτοκινητάκι Μήτσο το πουντάκι εκείνης της εποχής.

Είχα το GT III του '98 στο ίδιο χρώμα με ΦΠΕ....= πύραυλος. Βέβαια δε θα ξεχάσω και γω αρκετές στιγμές τρόμου, με αποκορύφωμα εκείνη στο Μαλιακό όταν το πίσω μέρος ήθελε να περάσει το εμπρός με...200+ στο κοντέρ.

Μεγάλο ξενέρωμα η επόμενη γενιά όταν καταργήσανε το turbo και πήγανε στο τάφο το 1.8 ατμό που ποτέ δε κατάφερε να συγκινήσει κανέναν οδηγό.

Όσο για το Cinque που είχε η γυναίκα μου από καινούριο, έφτασε τα 260.000 χλμ πριν το δώσουμε χωρίς κανένα ουσιαστικο πρόβλημα.

Σήμερα με τον 1.4 T-Jet που φοράει το bravo ξαναζούμε εκείνες τις εποχές σε ένα σύγχρονο και ασφαλές (το ασφαλέστερο στη κατηγορία του) αμάξωμα.


FIAT RULEZ BABYYYY!!!!!! :)

z3 2.2
27-02-11, 15:29
Βέβαια δε θα ξεχάσω και γω αρκετές στιγμές τρόμου, με αποκορύφωμα εκείνη στο Μαλιακό όταν το πίσω μέρος ήθελε να περάσει το εμπρός με...200+ στο κοντέρ.

Eιδες!!! Ειναι αυτο που λεω οτι "κουρδιζει" !!!
Οταν στριβεις ειναι σα να μαζευει ολες τις δυναμης της φυσικης στο σασι του και να τις κραταει εκει ασφαλεις.....αλλα μολις κανουν αυτες οι δυναμεις και του ξεφυγουν,μαυρο φιδι που σε φαγε!!!

Καραδοκει τρελη τετακουρα:helpsmilie:

Monsta
27-02-11, 15:58
Ακριβώς! Δεν είναι ότι πιο βολικό να κάνεις ανάποδο με τόσο κοντό μεταξόνιο. Μιλάμε για τύχη βουνό!

z3 2.2
27-02-11, 16:24
Μιλάμε για τύχη βουνό!

ποσες "τυχες βουνα" ειχα με αυτο το αυτοκινητο !!!!χαχαχα
ηταν το μοναδικο κακο που ειχε αυτο το αυτοκινητο.οτι καποια στιγμη θα στην εκανε και ασχημα πολυ
φιλου μου GT εφερε καμια 10αρια τουμπες απο ακριβως αυτο το κουρδισμα σε μια διαδρομη προς τα Βιλια,εκεινη την εποχη

εχω ακομα την μπαρα θολων του στην αποθηκη μου,μιας και δεν εμεινε τιποτε αλλο απο το αυτοκινητο!!!

aristent
27-02-11, 16:40
Για να καταλάβεις πόσο ΄δικό μου΄το ένιωθα, στην πρώτη επέτειο της σχέσης μας πήρα ένα μπουκέτο λουλούδια για την ίδια και ένα ραδιοCD Alpine για το Punto.

..... Πίσω από το τιμόνι ήταν ο μπαντζανάκης μου, ο οποίος κατέβαινε με όσα τη Μεσογείων και καρφώθηκε στην καρότσα του. Ζήτω η κουλαμάρα.

Συμπερασμα:
1.Μου εδωσες ιδεα για την 21 επετειο του γαμου μου(25-8-2011) να κανω δωρο στη γυναικα μου ενα μπουκετο λουλουδια και στο 50%του μπεμβε της,το αλλο 50% ειναι δικο μου(αφου ετσι ειναι γραμμενο λογο κοκκινων πινακιδων τριτεκνων)ενα μοτερ V10!!!:thumbsup:

2.Γαμπροι και μπατζανακια ειναι σιδηροφαγοι!!!:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Monsta
27-02-11, 17:21
Να προσθέσω εδώ ότι το '98 η 3η γενιά του GT, δηλαδή πριν 13 ολόκληρα χρόνια, έκανε το πρώτο βήμα σε αυτό που σήμερα τείνει να καθιερωθεί ως σήμα κατατεθέν κάθε σπορ κατασκευής......η βαμμένη σε σκούρα απόχρωση ζάντα.

z3 2.2
27-02-11, 18:23
σωστοτατος !
ηταν και 15αρα αυτη Κωστη?

Thomelef
27-02-11, 18:26
όταν πείρα το δικό μου απο την αντιπροσωπεία, ήταν μαύρο με μαύρη ζάντα...όταν το είδα,
δεν μου άρεσε αλλά λόγο της ανυπομονυσίας, το πείρα και έφυγα σαν τον τρελό...ειδικά
θυμάμαι τα λόγια του πολιτή, ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΣΤΡΩΣΙΜΟ...μέσα σε 2 ώρες, το αμάξι είχε πιάσει
τελική, είχαν σπαστεί όλες του οι ταχύτητες, είχε πάρει καμμιά 10αριά στροφούλες με το
χειρόφρενο, και είχα λατρέψει και τις ζάντες στο μαύρο χρώμα...άσχετα που τις είχα αλλάξει
μετά απο λίγους μήνες...

Monsta
27-02-11, 19:05
όχι 14άρα Θωμά μου ;)

Z4 DCT
27-02-11, 19:21
ειχα οδηγησει ενα πουντο τουρμπο το 99, θυμαμαι αν δεν κανω λαθος οτι ειχε αρκετα εντονο turbo lag.. η κανω λαθος?
Αλλα μου αρεσε πολυ....πυραυλος....:original:

Monsta
27-02-11, 19:29
Ακριβώς. Και ακόμα πιο έντονο όταν φορούσε πρόγραμμα. Αν άλλαζες και τουρμπίνα με μεγαλύτερη, εκεί πόναγε ο σβέρκος πλέον.

Thomelef
27-02-11, 19:29
όχι 14άρα Θωμά μου ;)

??????????????????

PANOS-E60
27-02-11, 19:30
ειχα οδηγησει ενα πουντο τουρμπο το 99, θυμαμαι αν δεν κανω λαθος οτι ειχε αρκετα εντονο turbo lag.. η κανω λαθος?
Αλλα μου αρεσε πολυ....πυραυλος....:original:

Δεν κάνεις λάθος Γιάννη, ο 1,4 turbo της Fiat είχε lag αισθητό. Αυτός που είχε μηδεν lag ήταν ο 1,3 της πρώτης γενιάς uno turbo, 105 άλογα μαμά, ο οποίος είχε σχεδιαστεί με turbo, ενώ ο 1,4 είχε καταρχην ατμοσφαιρικές εκδόσεις.

Monsta
27-02-11, 19:31
edit: sorry το σχόλιο για τη ζάντα πήγαινε στο Δημήτρη.

E36-Hartge
01-03-11, 21:53
Τελικά δεν είμαστε και λίγοι αυτοί που ξεκίνησαν με εναν ιταλό και κατέληξαν με γερμανό...