PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτηση για 335



mark e92
26-02-11, 10:10
καλημερα. θελω να μαθω αν πρεπει να βαλω παραληλο η αναπρογραμματισμο , θα χρειαστουμε και αντλια βενζινης? Ειναι μοντελο 2/2008 Σας ευχαριστω.

chief
26-02-11, 11:00
Το αν βάλεις παραλληλο ή αναπρογραμματισμο αυτο ειναι ενα θεμα που πρεπει να το ψαξεις εσυ και να διαλέξεις τι νομιζεις οτι ειναι καλύτερο για σενα.

Αν και δεν εχω 335i δεν απ οτι ξερω δεν χρειαζεται αντλια για τα άλογα που θές.

Καλυτερα ανοιξε ενα τοπικ με ολα τα ερωτηματα που έχεις και θα σου απαντησουν τα παιδιά με τα 335.

atha
26-02-11, 13:01
oi peristeroi exoume balei paralillo ap visnu. intercooler megalyter kai oil cooler einai ta apolytos aparaitita.
nomizo o stratos einai o arxontas tou thematos edo mesa

Karizma Z4
26-02-11, 13:15
Φιλε μου ακομα και να ηθελες,aftermarket αντλια βενζινης για τους Ν54 δεν υπαρχει ακομα στην αγορα.Αυτος ειναι και ο λογος που δεν κυκλοφορουν ακομα upgrade turbo kit για το συγκεκριμενο μοτερ που να εκτοξευουν την αποδοση στα 600+ αλογα.
Δυστυχως μεχρι τωρα κανεις δεν εχει φιλοτιμιθει να κανει αυτο το βημα και δεν καταλαβαινω πραγματικα το γιατι,αφου ειναι σιγουρο πως θα κανει τρελες πωλησεις.
Περι του προγραμματισμου τωρα,οι λυσεις ειναι παρα πολλες τοσο σε παραλληλο,οσο και σε reflash.Κανε μια μικρη ερευνα,ρωτα τιμες,πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα και κατεληξε σε αυτο που καλυπτει περισσοτερο τις αναγκες σου.
Ολες οι γνωστες λυσεις παντως ειναι απροβληματιστες και αφοβες για την καλη λειτουργια του αυτοκινητου σου

mark e92
26-02-11, 15:34
Σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας . Μεχρι τωρα εψαχνα μονο look τωρα μετα απο 45000 χλμ θελω και λιγο δυναμη παραπάνω!!!

mark e92
26-02-11, 15:37
Σε ευχαριστω πολυ chief αυτο το τοπικ που λες πως ανοιγει? γιατι ειμαι λιγο ασχετος με το internet.

Snoo
26-02-11, 16:33
Νέο thread θα κάνεις όπως έκανες αυτό εδώ. :D

chief
26-02-11, 16:48
Δεν πρεπει να το ανοιξε το παιδι αλλα να εγινε μεταφορά απο αλλο θρεντ.

Ας μπει ενας Αντμιν ή ενας Μοντ να γραψει στον ανθρωπο βημα βήμα πως ανοίγουμε καινούργιο thread.

mark e92
26-02-11, 16:50
σε ευχαριστω snoo.
Eαν δεν θελει αντλια μονο με reflash ειναι οκ?
βρηκα στην chiptronik και στον Καφουνη και οι δυο λενε για 370 HP χωρις intercooler και μαλιστα θα το δυναμομετρησουν κιολας.

Kostas_1
26-02-11, 18:36
Πως ανοιγουμε θρεντ:

Πανω στη μπαρα πατας εκει που λεει Forum. Μετα επιλεγεις και μπαινεις μεσα στο τομεα που θες. πχ στη περιπτωση σου: TwinTurbos.

Επανω αριστερα εχει μια επιλογη : New Thread. Το πατας και θα δεις οτι σου ανοιγει ενα παραθυρο για να γραψεις τιτλο και μηνυμα. Οπου γραφεις οτι θες

Αυτο ηταν. Αντιστοιχα μπορεις να ανοιξεις θρεντ σε οποιο τομεα θες

stratos
26-02-11, 21:38
σε ευχαριστω snoo.
Eαν δεν θελει αντλια μονο με reflash ειναι οκ?
βρηκα στην chiptronik και στον Καφουνη και οι δυο λενε για 370 HP χωρις intercooler και μαλιστα θα το δυναμομετρησουν κιολας.


Δυσκολευομαι να γράψω απο το κινητο οποτε θα είμαι σύντομος. Να φανταστώ χωρίς αλλαγή downpipes? τι ροπή δίνουν; Κόστος περίπου;
Sent from my iPhone using Tapatalk

mark e92
27-02-11, 10:09
Καλημερα. το κοστος ειναι 650 η chiptronik και 1000 ο καφουνης
Ροπη 51,0 περιπου και οι δυο
Δεν αλλαζεις τιποτα μονο το reflash ειχα παει και στον Σπανο για ΑC S. προγραμμα και ζηταει 2900!!!
O SPEED AND STYLE με παραλληλο οn off απο το DSCθελει 1500. ολοι μιλανε για 370 hp με 51,0 ροπη . Καμια αλλη αλαγη.
Πως τα βλεπεις. Το αμαξι ειναι με τον πρωτο εγκεφαλο (μοντελο 2-08) Επειδη εχω ακουσει πολλα π.χ. αν αντεχει την παραπανω ροπη ή αν αντεχει η αντλια ειπα να ρωτησω καποιον που να ξερει οπως εσυ.
Σε ευχαριστω.

Z4 DCT
27-02-11, 10:11
Καλημερα. το κοστος ειναι 650 η chiptronik και 1000 ο καφουνης
Ροπη 51,0 περιπου και οι δυο
Δεν αλλαζεις τιποτα μονο το reflash ειχα παει και στον Σπανο για ΑC S. προγραμμα και ζηταει 2900!!!
O SPEED AND STYLE με παραλληλο οn off απο το DSCθελει 1500. ολοι μιλανε για 370 hp με 51,0 ροπη . Καμια αλλη αλαγη.
Πως τα βλεπεις. Το αμαξι ειναι με τον πρωτο εγκεφαλο (μοντελο 2-08) Επειδη εχω ακουσει πολλα π.χ. αν αντεχει την παραπανω ροπη ή αν αντεχει η αντλια ειπα να ρωτησω καποιον που να ξερει οπως εσυ.
Σε ευχαριστω.

Να ψαχτεις καλα, γιατι τα λεφτα δυσκολα πλεον μαζευονται....thumbthumb

mark e92
27-02-11, 10:26
ευχαριστω φιλε , δεν μονο αυτο ,το αμαξι εχει αρκετη δυναμη απο μαμα οποτε θελει ψαξιμο.

Z4 DCT
27-02-11, 10:31
ευχαριστω φιλε , δεν μονο αυτο ,το αμαξι εχει αρκετη δυναμη απο μαμα οποτε θελει ψαξιμο.

Πλεον ειναι τοσο καιρο στην αγορα το αμαξι που ολα τα επωνημα προγραμματα κανουν καλη δουλεια....απλα ειναι θεμα χρηματων και του τι θες να κανεις στο αμαξι...
Εγω για παραδειγμα δεν θελω πανω απο 370-380 μοτερ λογο του οτι θελω (στο μυαλο μου) πολυ αξιοπιστια....οποτε, μετα απο ψαξιμο.....
-Ιντερκουλερ
-προγραμμα (παραλληλο)
-ισως oil cooler
- θα το σκεφτω πολυ για downpipes......

Aπλα στ προγραμμα ειναι στην κριση του καθε βελτιωτη το ποσο το κοστολογει.....
Τα αλλα εχουν στανταρ τιμες αναλογα την μαρκα....

stratos
27-02-11, 10:31
Οι τιμές είναι καλές εκτός φυσικά απο σνιτσερ. Κάπου Τόσο θα δεις. Με τον παράλληλο έχεις τα περισσότερα πλεονεκτήματα όταν πρόκειται για πρώτο στάδιο. Τα 360-370 στροφαλο είναι ευφικτα. Πάντως με προγραμμα μόνο καλό θα ήταν να υπήρχε και κάποιο intercooler για το καλοκαίρι γιατί οι θερμοκρασίες εισαγωγής είναι μεγάλες, όπως και του λαδιού αν το πιέσεις με αρκετή ζέστη.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Z4 DCT
27-02-11, 10:32
Οι τιμές είναι καλές εκτός φυσικά απο σνιτσερ. Κάπου Τόσο θα δεις. Με τον παράλληλο έχεις τα περισσότερα πλεονεκτήματα όταν πρόκειται για πρώτο στάδιο. Τα 360-370 στροφαλο είναι ευφικτα. Πάντως με προγραμμα μόνο καλό θα ήταν να υπήρχε και κάποιο intercooler για το καλοκαίρι γιατί οι θερμοκρασίες εισαγωγής είναι μεγάλες, όπως και του λαδιού αν το πιέσεις με αρκετή ζέστη.


Sent from my iPhone using Tapatalk

:whistle::whistle::whistle::whistle:

stef
27-02-11, 10:45
:whistle::whistle::whistle::whistle:

Τι τραγουδάς μωρέ εσύ πρωί πρωί....???
Είμαι σίγουρος πως τα έχεις βρει όλα που πρόκειται να μπάξεις!! :hystericalbs1:thumb:th_Laie_67-1:

Z4 DCT
27-02-11, 10:47
Τι τραγουδάς μωρέ εσύ πρωί πρωί....???
Είμαι σίγουρος πως τα έχεις βρει όλα που πρόκειται να μπάξεις!! :hystericalbs1:thumb:th_Laie_67-1:

:hyper::hyper::hyper::thumbsup:

stratos
28-02-11, 17:52
E-mail sent :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

mark e92
05-03-11, 16:37
Εχει βαλει κανεις σωληνακια φρενων υψηλης πιεσης?
βλεπεις διαφορα?

Z4 DCT
05-03-11, 18:15
Εχει βαλει κανεις σωληνακια φρενων υψηλης πιεσης?
βλεπεις διαφορα?

Κοιταξε. λογικα με σωληνακια δισκους χαρακτους η και τρυπιτους και ενα σετ ''καλα τακακια'' λανεις μια σημαντικη αναβαθμιση στα φρενα σου...thumb

δεν το εχω κανει αλλα ειμαι σε σκεψεις να το κανω....

mark e92
06-03-11, 16:36
Κοιταξε. λογικα με σωληνακια δισκους χαρακτους η και τρυπιτους και ενα σετ ''καλα τακακια'' λανεις μια σημαντικη αναβαθμιση στα φρενα σου...thumb

δεν το εχω κανει αλλα ειμαι σε σκεψεις να το κανω....
kαλησπερα . μιλαω μονο για να αλλαξω μαρκουτσια τιποτε αλλο! εσυ λογικα λες για ολο το πακετο , απο λεφτα που παιζει?

Z4 DCT
06-03-11, 16:52
kαλησπερα . μιλαω μονο για να αλλαξω μαρκουτσια τιποτε αλλο! εσυ λογικα λες για ολο το πακετο , απο λεφτα που παιζει?

Kοιταξε για ενα σετ εμπρος δισκους υπολογισε περιπου 280-300$ απο εξωτερικο, σωληνακια υψηλης 100$~και τακακια κανα 80$ παμε συνολο 480$ με τιμη σε ευρω σημερα 343ε
Πολυ λογικη τιμη για τοσα πραγματα...ακομα και αν σε πιασει τελωνειο σε π[εριπτωση που δε στα στειλουν σαν δωρο η δειγμα, νομιζω παλυ κερδισμενος θα εισαι....thumb

mark e92
06-03-11, 18:04
Kοιταξε για ενα σετ εμπρος δισκους υπολογισε περιπου 280-300$ απο εξωτερικο, σωληνακια υψηλης 100$~και τακακια κανα 80$ παμε συνολο 480$ με τιμη σε ευρω σημερα 343ε
Πολυ λογικη τιμη για τοσα πραγματα...ακομα και αν σε πιασει τελωνειο σε π[εριπτωση που δε στα στειλουν σαν δωρο η δειγμα, νομιζω παλυ κερδισμενος θα εισαι....thumb

ok. σε ευχαριστω.

Kostas_1
09-03-11, 19:16
Εχει βαλει κανεις σωληνακια φρενων υψηλης πιεσης?
βλεπεις διαφορα?

Τωρα το ειδα....

Ναι εχω βαλει εγω και ναι εχει διαφορα, οχι ομως τπτ αξιοσημειωτη εκτος κιαν τα παλια σου σωληνακια ειναι χαλια.

Θελει παντως να ειναι καλης ποιοτητας και προσοχη στη τοποθετηση, διοτι εχουν μικροτερη ελαστικοτητα και αν δεν μπουν με το σωστο "αερα", κινδυνευουν στις ανω-κατω κινησεις του τροχου.

Ειχα βαλει galfer.