PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβληματικες ζαντες σε Ε89 Ζ4



Karizma Z4
25-02-11, 14:57
Πριν απο ενα μηνα περιπου και ενω απουσιαζα εκτος Αθηνας,ο πατερας μου δανειστηκε το αυτοκινητο μου για ενα συντομο ταξιδακι μεχρι την Θεσσαλονικη.
Στα μισα της διαδρομης περιπου,με παιρνει εντρομος τηλεφωνο και με τα λιγα αγγλικα που γνωριζει προσπαθει να μου εξηγησει τι ειναι αυτο το περιεργο μηνυμα που εμφανιζεται στην οθονη του navigation συνοδευομενο απο τον γνωστο ενοχλητικο ηχο του WARNING της ΒΜW.
Τον ρωταω αν αισθανεται το αυτοκινητο να "τραβαει" απο καποια πλευρα οταν οδηγει στην ευθεια.Το πειραμα γινεται και αμεσως καταλαβαινω πως προκειται για απωλεια στον αερα του ελαστικου.
Τον καθησυχαζω εφοσον το λαστιχο ειναι Run Flat και του λεω απλα να επισκεφτει το πιο κοντινο βουλκανιζατερ για να τσεκαρει το προβλημα.
Πραγματι,το ελαστικο ειχε μεινει με 18lb αερα(σχεδον ο μισος αερας).Ο βουλκανιζατερας εβγαλε το λαστιχο αλλα δεν διαπιστωσε καποιο σκισιμο ή καρουμπαλο οταν το βυθισε στο νερο.Συμπληρωμα αερα και συνεχεια ταξιδιου...
Επιστροφη στην Αθηνα την επομενη μερα και καπου στην Αττικη Οδο "τσουπ"
παλι το μηνυμα...Straight ahead ο πατερας στον δικο μας βουλκανιζατερα ξεζανταρισμα του ελαστικου και ερχομαστε αντιμετωποι με την πικρη αληθεια.
Ραγισμενη ζαντα σε 3 σημεια απο το εσωτερικο μερος της στεφανης,με παχος ρυγματος λιγο παραπανω απο μια τριχα.Ολες οι ρωγμες ηταν περιπου συμμετρικες δηλαδη ανα 120 μοιρες περιπου περιμετρικα της στεφανης.
Πρωτη εκτιμηση του βουλκανιζατερα μας:"δεν ειναι απο λακουβα με καμια Παναγια αυτο...Η ζαντα ειναι ελαττωματικη".
Ουτε εγω,ουτε ο πατερας μου θυμωμαστε να εχει πεσει το αυτοκινητο σε γερη λακουβα-μαχαιρι και ετσι μπαινουμε σε υποψιες να ψαξουμε το θεμα.
Ανεβαινω Αθηνα και η πρωτη μου δουλεια ειναι επισκεψη στον Σπανο για να τσεκαρουμε το προβλημα.Αρχικη εκτιμηση αντιπροσωπειας:"Εχετε ριξει το αυτοκινητο σε λακουβα και ετσι προκληθηκε"...
Η ζαντα φωτογραφιζεται και στελνονται οι φωτογραφιες στους αντιστοιχους πραγματογνωμονες της BMW Hellas για να βγει πορισμα.
Μην μπορωντας να κανω κατι αλλο,παραγγελνω καινουρια ζαντα την οποια θα εβαζα ανεξαρτητως πορισματος του πραγματογνωμοντα μιας και ο πατερας μου δεν δεχοταν κουβεντα περι της επισκευης της.
Εκει ερχεται το πρωτο κοστουμι...
Τιμη ζαντας:643 ευρω και σαν να μην εφτανε αυτο διαπιστωνουμε καρουμπαλο και σκισιμο στο ελαστικο στην εσωτερικη πλευρα ακριβως στο σημειο που ενωνεται το πελμα με την πλευρικη επιφανεια του ελαστικου.
Αυτο δεν μπορω να το αποφυγω και παραγγελνω και καινουριο ελαστικο Bridgestone 255/30/R19 σε τιμη 410 ευρω.Δευτερο κοστουμι...
Απογοητευομαι πληρως γνωριζοντας πως δεν μπορω να αποφυγω τα 400 ευρω του ελαστικου οπως και να ΄χει και τα 640 ευρω της ζαντας εχουν τασης φυγης απο την τσεπη μου γνωριζοντας πως οι πραγματογνωμονες της BMW Hellas δεν προκειται να συγκινηθουν πολυ και να δωσουν σημασια στο θεμα...
Και εδω ερχεται ο φιλος ΓΙΑΝΝΗΣ που τον ευχαριστω θερμα και μου ανοιγει τα ματια.
Στην επισκεψη μου στο σπιτι του για να τοποθετησουμε τις σκαστρες του μαζι με τον Στρατο με ενημερωνει πως ο συγκεκριμενος τυπος ζαντας(296 style) για Ε89 Ζ4 εχει βγει αποδεδειγμενα ελαττωματικος και αντικαθισταται δωρεαν σε αλλες χωρες με ιδια ζαντα(παντα καινουρια) ή οποιαδηποτε αλλη της αρεσκειας του πελατη με πρωτοβουλια των εκει αντιπροσωπων.
Ανασκουμπωνομαι καπως και αναπτερωνεται το ηθικο μου και την επομενη μερα με εκτυπωμενα χαρτια απο συζητησεις σε ξενα forum επισκεπτομαι παλι τον Σπανο και του παραθετω τα χαρτια της "υπερασπισης" μου.Ζηταω να επισυναψουν τα ντοκουμεντα μου στην εκθεση τους και να τα στειλουν στον πραγματογνωμονα,αλλα μου απαντουν πως τα χαρτια αυτα δεν αποδεικνυουν τιποτα καθως δεν αποτελουν επισημο εγγραφο της BMW(ΝΤΟΙΓΚ!!!!!!!!:shok::shok:).Με ενημερωνουν πως αν η αποφαση ειναι αρνητικη προς την πλευρα μου εγω μετα σαν ιδιωτης(και οχι πλεον μεσω του Σπανου) θα πρεπει να κινηθω και να φτιαξω ενα δικο μου δελτιο παραπονων το οποιο θα αποστειλω στην BMW Hellas για να προσπαθησω να δικαιωθω.Σε αναμμενα καρβουνα λοιπον εγω και δωστου αναμονη μιας και η ζαντα δεν υπηρχε στην Ελλαδα και ερχοταν απο Γερμανια.
Σημερα τελικα ελαβα τηλεφωνημα πως η ζαντα ηρθε και την Δευτερα ο πατερας μου θα παει για την τοποθετηση,ευτυχως με πορισμα θετικο προς την πλευρα μας,οπως μας ενημερωσε ο Σπανος.
Το πρωτο κακο ειναι πως για το ελαστικο δεν μπορουν να κανουν τιποτα μιας και δεν αποτελει ανταλλακτικο που να φερει την επωνυμια της BMW,επομενως ειναι κατι που δεν αφορα την αντιπροσωπεια και επομενως θα πρεπει να βρω παλι το δικιο μου απο πραγματογνωμονα της Bridgestone αυτη την φορα(πηξαμε στους πραγματογνωμονες δηλαδη:ranting2::ranting2::ranting2:).Το δευτερο κακο ειναι πως το ελαστικο δεν υπαρχει σε διαθεσιμοτητα και ειναι αγνωστο ποτε θα ερθει.
Προσοχη λοιπον στο συγκεκριμενο τυπο ζαντας(296 style) και συγκεκριμενα σε αυτες του πισω αξονα,αφου ειναι σουπερ-ευαισθητες και την "ακουν" πολυ ευκολα σε δρομους που παρουσιαζουν πολλες ανωμαλιες.Κοινως,δεν προτεινονται για την Ελλαδα...
Προς το παρον,θα γινει η αντικατασταση την Δευτερα και θα μεινω με αυτες τις ζαντες,ελπιζω χωρις νεα προβληματα.Πανεμορφη η ζαντα,μου αρεσει,αλλα παντα στο πισω μερος του μυαλου μου θα υπαρχει το προβλημα αυτο και θα με ψιλοβασανιζει και να μου βαζει ιδεες για την ασφαλεια μου.Σκεφτομαι καποια στιγμη να τις αλλαξω,με αλλες aftermarket εκτος BMW,αλλα σε καμια περιπτωση τωρα,γιατι ηδη τρεχουν αλλα εξοδα για το αυτοκινητο με την μηχανολογικη του βελτιωση(ιντερκουλερ,σκαστ ρες,αναβαθμιση προγραμματος),οποτε δεν μας παιρνει για αλλα εξοδα.
Το συγκεκριμενο γεγονος με δυσαρεστησε αρκετα και μου αφηνει μια πικρια,αλλα αυτα δυστυχως συμβαινουν και στις καλυτερες "οικογενειες",κοινως ειναι μεσα στο προγραμμα και πολλες φορες δεν μπορουμε να το αποφυγουμε.
Ευχαριστω παρα πολυ τον φιλο ΓΙΑΝΝΗ που κυριολεκτικα με εσωσε και μου ανοιξε τα ματια,μιας και πηγαινα σαν το προβατο στην σφαγη.Του χρωσταω οπωσδηποτε ενα κερασμα(τραπεζι με ψαρακι στην παραλια Ασπροπυργου) και οτι αλλο φυσικα χρειαστει απο μενα ειμαι στην διαθεση του.

Σας παραθετω και το link που μου εδωσε ο ΓΙΑΝΝΗΣ σαν αποδεικτικο στοιχειο:

https://e89.zpost.com/forums/showthread.php?t=484812

Ευχομαι καλα και ασφαλη πανω απο ολα χιλιομετρα σε ολους,
Δημητρης

:thnx: :thnx: :thnx:

Karizma Z4
25-02-11, 15:06
Υ.Γ : Ισως να μην ειναι τυχαιο το γεγονος οτι την ιδια μερα που επισκεφτηκα την αντιπροσωπεια ενα ιδιο Ζ4,
με τις ιδιες ακριβως ζαντες ηταν εκει με αναλογο προβλημα,το οποιο οι υπευθυνοι προσπαθησαν να μου το αποκρυψουν

nikos1400
25-02-11, 15:12
και μετα λεμε "Παρε της μαμα bmw ζαντες, εγγυηση!" !
:th_Laie_67-1:

υπομονη φιλε...
ευχομαι καλα ξεμπερδεματα.

billakos
25-02-11, 16:24
Υ.Γ : Ισως να μην ειναι τυχαιο το γεγονος οτι την ιδια μερα που επισκεφτηκα την αντιπροσωπεια ενα ιδιο Ζ4,
με τις ιδιες ακριβως ζαντες ηταν εκει με αναλογο προβλημα,το οποιο οι υπευθυνοι προσπαθησαν να μου το αποκρυψουν

αφου ειναι κουφ@λες... σου λεει αμα κατσει.. τσακ το βγαλαμε το μεροκαματο..:ranting2:

GiannisRob
25-02-11, 16:35
Μπορώ να ρωτήσω σε ποια αντιπροσωπεία απευθύνθηκες?

Libanner
25-02-11, 16:35
Το μόνο σίγουρο είναι πως οι 19άρες ζάντες δεν φτιάχτηκαν για Ελληνικούς δρόμους...

bill_m3
25-02-11, 16:37
Μπορώ να ρωτήσω σε ποια αντιπροσωπεία απευθύνθηκες?

Γιάννη γράφει στο Σπανό.



Τουλάχιστον γλίτωσες τα 640....
Μπράβο στον ψαγμένο φίλο μας ΓΙΑΝΝΗ!!!!

aristent
25-02-11, 16:43
Η ζαντα ειναι μαρκας Ronal.....γερμανικη εταιρεια αλλα πως και αφησε τετοια εξελιξη η BMW χωρις να κανει ανακληση?....ευτυχως στο δικο μου ειναι της BBS!!!

Τελος πολυ χαιρομαι που το φορουμ σωζει απο αναιτια εξοδα ακομη ενα μελος μας!!!:thumbsup:

Τωρα ,οσο για το φιλο μας το Γιαννη.....δεν φτανουν τα λογια!!!!:notworthy::thumbsup:

Τελος καλο ολα καλα!!!thumb

Karizma Z4
25-02-11, 17:27
Αν μπορουσα να γλυτωσω και τα 400 ευρω για το λαστιχο θα ηταν καλυτερα...
Και στο κατω κατω δεν ευθυνομαι γι αυτο εγω.
Αλλα που να το βρεις το δικιο σου.Η Ελλαδα δεν ειναι χωρα που να προστατευει τον καταναλωτη της δυστυχως :thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown:

Z4 DCT
25-02-11, 17:28
Α ρε Δημητρη χαρηκα πολυ για την επιτυχια που ειχε η υποθεση!!!!!!!, δεν ηταν και λιγο να πανε να σου φορτωσουν εσενα τις δικες στους αστοχιες!!!!



Να αναφερω οτι στο θεμα των ζαντων μου ανοιξε τα ματια και εμενα ο gnx, γιατι ψαχνωμουν για να βαλω 19αρες και οπου και να διαβαζα εβλεπα πως ολοι στο εξωτερικο φωναζαν για την ανεση.....και μετα μου εστηλε ο Γιωργος το λινκ με τον μποναμα....thumb

stef
25-02-11, 17:47
Υ.Γ : Ισως να μην ειναι τυχαιο το γεγονος οτι την ιδια μερα που επισκεφτηκα την αντιπροσωπεια ενα ιδιο Ζ4,
με τις ιδιες ακριβως ζαντες ηταν εκει με αναλογο προβλημα,το οποιο οι υπευθυνοι προσπαθησαν να μου το αποκρυψουν

Κατά πάσα πιθανότητα, το Ζ4 (λευκό με ice δέρματα???) που είδες είναι ενός γνωστού μου, ο οποίος πάει σαν τα πρόβατα στη σφαγή...!!

Monsta
25-02-11, 17:56
Μπράβο Δημήτρη που βρήκες άκρη - έστω μερικώς και ύστερα από αρκετή σύγχυση.

Βέβαια το συγκεκριμένο πρόβλημα με την 296 δε σημαίνει πως όποια 19άρα και να μπει στο Ζ4 θα δημιουργηθεί το ίδιο πρόβλημα. Απλά έτυχε η συγκεκριμένη να είναι ελαττωματική. Και είναι και πανέμορφη η άτιμη.

Βέβαια αυτό που είναι ΕΝΤΕΛΩΣ απαράδεκτο είναι που μια εταιρεία σαν τη bmw hellas δεν έχει ένα άτομο να ασχολείται με το internet και να ενημερώνεται από τα 10άδες bmw φόρουμ ανά το κόσμο. Το βρίσκω τόσο γελοίο να τους δείχνεις στοιχεία από ένα τόσο έγκυρο site όπως το zpost και εκείνοι να σε κοιτάνε (για ακόμα μία φορά) σαν ηλίθιοι.

Έχω ήδη κοινοποιήσει το συγκεκριμένο αρχείο με mail σε τρεις πελάτες μου με τις ίδιες ζάντες που γενικά δεν αστειεύονται ούτε μασάνε με δικαιολογίες του στυλ 'δεν αποτελούν επίσημο έγγραφο της bmw'.

stef
25-02-11, 18:39
Έχω ήδη κοινοποιήσει το συγκεκριμένο αρχείο με mail σε τρεις πελάτες μου με τις ίδιες ζάντες που γενικά δεν αστειεύονται ούτε μασάνε με δικαιολογίες του στυλ 'δεν αποτελούν επίσημο έγγραφο της bmw'.

Και πολύ καλά έκανες Κώστα!!

Karizma Z4
25-02-11, 18:55
Κωστα δεν ειπα πως ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ σχεδιο σε 19αρες της BMW ειναι ελλατωματικο.Το συγκεκριμενο ομως 296 style ειναι πιο ευπαθες απο τις αλλες αποδεδειγμενα

Monsta
25-02-11, 19:41
Το μόνο σίγουρο είναι πως οι 19άρες ζάντες δεν φτιάχτηκαν για Ελληνικούς δρόμους...


να βαλω 19αρες και οπου και να διαβαζα εβλεπα πως ολοι στο εξωτερικο φωναζαν για την ανεση.....

Μα δεν είπα ότι το είπες εσύ Δημήτρη μου. :original:

Christos 330
25-02-11, 19:58
Πριν κοντα εναν χρονο πηρα spoke 135 m για εμενα απο πελατη μου

το αυτοκινητο ηταν ε46 facelift κουτα και ο αντιπρωσοπος διοτι το αυτοκινητο

το πληρωσε τις μετροιτις του εκανε δωρο τις 18αρες δωρο (μαγκιες με ρεπλικα δηλαδη). . .

Τις παιρνω εγω τρελαμενος για το αμαξι μου σε ενα διαστημα 2 μηνων αποφασιζω να

βαλω 19αρες οταν τις βγαλαμε και τις γυρισαμε να δουμε τυχον στραβωματα κτλ . . .

Ειδαμε οτι οι ζαντες εγραφαν ( not original ) . . .

Να μην τα πολυλογω δεν εχω πλεον εμπυστοσυνη σε κανεναν παρα μονο τα ιδια μου τα

ματια . . .

HULK
25-02-11, 20:05
Το μόνο σίγουρο είναι πως οι 19άρες ζάντες δεν φτιάχτηκαν για Ελληνικούς δρόμους...

Ακριβως, οτι ζαντα και να βαλεις 19αρα δεν θα παει μακρια στους Ελληνικους δρομους αν δεν την προσεχεις.Κυριως την ακουν οσες ειναι απο την πλευρα του συνοδηγου που σκανε στα φρεατια.Απο εκεινη την πλευρα την ειχες?Υπαρχει βεβαια τροπος να επισκευαστει μια καλη και ακριβη 19αρα εαν δεν εχει καποιος την οικονομικη δυνατοτητα να αγορασει καινουργια και αυτη δεν ειναι να την κολλησεις στο συγκεκριμενο σημειο γιατι το πιθανοτερο ειναι να σπασει ξανα.Ενας τροπος λοιπον οπως μου ειπαν ειναι να βρεθει μια αλλη 19αρα σε πολυ καλη κατασταση και να την κοψουν στη μεση και να παρουν το εσωτερικο μερος.Μετα κοβουν και την ζαντα που εχει το προβλημα μιας που τα σπασιματα γινονται απο την εσωτερικη πλευρα οπου δεν εχει το σχεδιο για να την συγκρατει και κολλανε τα 2 μερη και γινεται τζιτζι :)

Karizma Z4
25-02-11, 21:11
Ακριβως, οτι ζαντα και να βαλεις 19αρα δεν θα παει μακρια στους Ελληνικους δρομους αν δεν την προσεχεις.Κυριως την ακουν οσες ειναι απο την πλευρα του συνοδηγου που σκανε στα φρεατια.Απο εκεινη την πλευρα την ειχες?Υπαρχει βεβαια τροπος να επισκευαστει μια καλη και ακριβη 19αρα εαν δεν εχει καποιος την οικονομικη δυνατοτητα να αγορασει καινουργια και αυτη δεν ειναι να την κολλησεις στο συγκεκριμενο σημειο γιατι το πιθανοτερο ειναι να σπασει ξανα.Ενας τροπος λοιπον οπως μου ειπαν ειναι να βρεθει μια αλλη 19αρα σε πολυ καλη κατασταση και να την κοψουν στη μεση και να παρουν το εσωτερικο μερος.Μετα κοβουν και την ζαντα που εχει το προβλημα μιας που τα σπασιματα γινονται απο την εσωτερικη πλευρα οπου δεν εχει το σχεδιο για να την συγκρατει και κολλανε τα 2 μερη και γινεται τζιτζι :)

Ναι απο την πλευρα του συνοδηγου ηταν.Ο συγκεκριμενος τυπος λενε ο,τι βγαζει προβλημα μονο στους τροχους του πισω αξονα(δεξια ή αριστερα δεν εχει σημασια).
Ο πατερας μου ηταν κατηγορηματικος και δεν ηθελε επισκευη,παρα μονο καινουρια του κουτιου.
Μεταξυ μας ομως,δεν νομιζω πως μια ζαντα εταιρειων της κλασεως των WORK,ADVAN,BBS,HRE θα ειχε τα αναλογα προβληματα και ας ηταν 19αρα.Γνωμη μου παντα...

Thomelef
25-02-11, 21:50
χαίρομαι που ο φίλος έβγαλε άκρη...έχετε όμως και στο πίσω μέρος του μυαλού σας, πως
μπορεί οι συγκεκριμένες ζάντες, να δουλεύουν αξιόπιστα μέχρι ένα ορισμένο σημείο και
απο εκεί και πέρα να την ακούν...τι θέλω να πώ. όλα τα μανίσια αμάξια, σταματάνε στα
250 χιλιόμετρα. αν η ζάντα έχει πχ μάξιμουμ φορτίο μέχρι τα 270 χιλιόμετρα και το αμάξι
μπορεί και ανοίγει πέρα απ'αυτά, υπάρχει θέμα...ακόμα μεγαλύτερο θέμα υπάρχει αν το
αμάξι ξεπερνάει τα χιλιόμετρα αυτά συχνά...το ότι παρουσιάστηκε στον πατέρα σου σε
χαλαρό ταξίδι, δεν λέει κάτι, γιατί το πρόβλημα ξεκίνησε απο αρκετά νωρίτερα και σιγά
σιγά μεγάλωνε μέχρι την στιγμή που παρουσιάστηκε στα χέρια του πατέρα σου...το ότι
υπάρχουν και άλλες μαρτυρίες που κάνουν λόγο για ελατωματική ζάντα, δεν μου λέει
απολύτως τπτ, μιάς και το 99% των οδηγών θεωρούν πως μιά αποιοδήποτε ζάντα, δεν
έχει πρόβλημα να πάει μέχρι και 400 χιλιόμετρα...φυσικά και το φορτίο που μπορεί να
δεχτεί μια ζάντα, επηρεάζεται κατά πολύ απο τις γκουμούτσες και τελείως αχρηστότατα
run flat, που είναι κουρσούμια και επιβαρύνουν τραγικά, ότι spec μπορεί να υποστηρίξει
οποιαδήποτε ζάντα...μπορεί και να μην ισχύει αυτό που λέω για την συγκεκιμένη περίπτωση,
σίγουρα όμως είναι γεγονός...αυτό που θέλω να πώ, είναι να ψαχτείτε καλύτερα πάνω σε
θέματα που έχουν άμεση σχέση με την ασφάλεια και μην επαναπάυεστε στο γεγονός πως
κάποιοι έχουν κάνει λόγο για ελλατωματικές ζάντες...πάντα φιλικά.

Karizma Z4
25-02-11, 22:19
χαίρομαι που ο φίλος έβγαλε άκρη...έχετε όμως και στο πίσω μέρος του μυαλού σας, πως
μπορεί οι συγκεκριμένες ζάντες, να δουλεύουν αξιόπιστα μέχρι ένα ορισμένο σημείο και
απο εκεί και πέρα να την ακούν...τι θέλω να πώ. όλα τα μανίσια αμάξια, σταματάνε στα
250 χιλιόμετρα. αν η ζάντα έχει πχ μάξιμουμ φορτίο μέχρι τα 270 χιλιόμετρα και το αμάξι
μπορεί και ανοίγει πέρα απ'αυτά, υπάρχει θέμα...ακόμα μεγαλύτερο θέμα υπάρχει αν το
αμάξι ξεπερνάει τα χιλιόμετρα αυτά συχνά...το ότι παρουσιάστηκε στον πατέρα σου σε
χαλαρό ταξίδι, δεν λέει κάτι, γιατί το πρόβλημα ξεκίνησε απο αρκετά νωρίτερα και σιγά
σιγά μεγάλωνε μέχρι την στιγμή που παρουσιάστηκε στα χέρια του πατέρα σου...το ότι
υπάρχουν και άλλες μαρτυρίες που κάνουν λόγο για ελατωματική ζάντα, δεν μου λέει
απολύτως τπτ, μιάς και το 99% των οδηγών θεωρούν πως μιά αποιοδήποτε ζάντα, δεν
έχει πρόβλημα να πάει μέχρι και 400 χιλιόμετρα...φυσικά και το φορτίο που μπορεί να
δεχτεί μια ζάντα, επηρεάζεται κατά πολύ απο τις γκουμούτσες και τελείως αχρηστότατα
run flat, που είναι κουρσούμια και επιβαρύνουν τραγικά, ότι spec μπορεί να υποστηρίξει
οποιαδήποτε ζάντα...μπορεί και να μην ισχύει αυτό που λέω για την συγκεκιμένη περίπτωση,
σίγουρα όμως είναι γεγονός...αυτό που θέλω να πώ, είναι να ψαχτείτε καλύτερα πάνω σε
θέματα που έχουν άμεση σχέση με την ασφάλεια και μην επαναπάυεστε στο γεγονός πως
κάποιοι έχουν κάνει λόγο για ελλατωματικές ζάντες...πάντα φιλικά.

Δηλαδη ενδεχεται η συγκεκριμενη ζαντα να μην ενδεικνυται για μεγαλες ταχυτητες ανω των 250km/h δηλαδη;;;
Γιατι το αναλογο προβλημα δεν εμφανιζεται σε τοσα και τοσα αλλα κορυφαια μοντελα της BMW που αναπτυσσουν ταχυτητες ανω των 300km/h πολλες φορες;;;
Και μιλαω για εργοστασιακα ή και οχι αυτοκινητα με διαφορα επιπεδα tuning.
Απο μια απλη αφαιρεση του κοφτη τελικης μεχρι πιο extreme εφαρμογες π.χ
supercharged Ε92 Μ3.
Τουλαχιστον 3-4 παιδια εδω μεσα που ασχολουνται με πατηματα πηγαινουν με αυτες τις ταχυτητες και δεν εχω ακουσει καποιον να παραπονιεται για το συγκεκριμενο θεμα.
Θα εβαζε τοτε η BMW λαστιχα με δεικτη ταχυτητας Y ή την αμεσως προηγουμενη κατηγορια που ειναι τα W;
Το Run Flat ελαστικο ειναι σιγουρα κακη επιλογη σε ολα του,εκτος του ο,τι δεν θα σε αφησει στην μεση του πουθενα αν παθεις κατι,αλλα ποσο μπορεις να το κατηγορησεις στην συγκεκριμενη περιπτωση;;;

Thomelef
25-02-11, 22:42
δεν είναι παράξενο πάντως, και σίγουρα δεν το έχω βγάλει απ'το μυαλό μου...είναι κάτι
που ισχύει γενικά...μπορεί να μην ισχύει στην δική σου περίπτωση, μπορεί και να ισχύει.
όσο για την εταιρεία, είτε έτσι είτε αλλιώς, στην μία περίπτωση σου δίνουν ζάντα η οποία
γίνεται ντόρος πως είναι ελλατωματική, ενώ στην άλλη περίπτωση, σου δίνουν ζάντα η
οποία είναι ακατάλληλη για τα νούμερα του αυτοκινήτου. απ'όπου και να το δείς δηλαδή,
είναι φάουλ...όσον αφορά της ζάντες των Μ3, εκείνες είναι άλλη περίπτωση - άλλη ζάντα.
μιλάμε για την συγκεκριμένη...όσον αφορά τα ραν φλάτ, φορτίζουν παραπάνω την ζάντα,
λόγο του περίσιου βάρους τους...