PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπάρα θόλων για Ε60



S8N
25-02-11, 10:40
Είδα τις φωτογραφίες της 5άρας του Αντώνη (zinant) και μου έκανε εντύπωση η μπάρα θόλων μπροστά.

Αναρωτιόμουν αν πράγματι κάνει αισθητή διαφορά στο στρίψιμο και την ακαμψία, δεδομένου ότι όλο το ράμφος είναι αλουμινένιο.

Επίσης αναρωτιόμουν αν υπάρχει κάποιος 'άρρωστος' που να έχει και πίσω μπάρα θόλων (Νίκος Ε60, Δημήτρης, κλπ).

Σε γενικές γραμμές, αξίζει τον κόπο?

z3 2.2
25-02-11, 10:43
Ολα τα αυτοκινητα θα επρεπεμα ειχαν απο το εργοστασιο
βαλε Αρη θα δεις ομορφο αποτελεσμα

NickE60
25-02-11, 10:50
Όλα τα Ε60 έχουν μπάρα θόλων (λόγω του αλουμινένιου αμαξώματος) από το εργοστάσιο και μάλιστα τριών σημείων..
Τώρα, όποιος βάλει και πρόσθετη, καλό κάνει, κακό δεν κάνει..

https://www.knfilters.com/images/m/33-2292eng1.jpg

GEORGE316
25-02-11, 11:03
δεν ξερω αν το σασι του 36ριου ειναι απο μονο του καλο η οχι.
παντως ειδα μεγαλη διαφορ απριν και μετα τη μπαρα.
το τιμονι εγινε πιο αμεσο,η αισθηση μεσα στη στροφη βελτιωθηκε,ενω ταυτοχρονα μου φαινεται οτι βελτιωθηκε και η σταθεροτητα μεσα στη στροφη.
η αναρτηση δουλευει πιο σωστα,λογω του οτι σε λακκουβα μοιραζεται η καταπονηση
σου σινεται η αισθηση οτι η μυορη ειναι πιο δεμενη.
φανταζομαι περιπου το ιδιο θα συμβαινει και πισω αφου θα δεθει και το πισω μερος.
σαφεστατα αν κινησαι πιο γρηγορα απο οτι το κανονικο θα εκτιμησεις αμεσως τα οφελη της
παντως εγω ψαχνομαι για μια οικονομικη αλουμινενια και πισω ωστε να βοηθησω το ηδη ταλαιπωρημενο πλαισιο,παρολο που δεν κινουμαι σε μεσο ορο γρηγορα.

Apostolos
25-02-11, 11:22
Είδα τις φωτογραφίες της 5άρας του Αντώνη (zinant) και μου έκανε εντύπωση η μπάρα θόλων μπροστά.

Αναρωτιόμουν αν πράγματι κάνει αισθητή διαφορά στο στρίψιμο και την ακαμψία, δεδομένου ότι όλο το ράμφος είναι αλουμινένιο.

Επίσης αναρωτιόμουν αν υπάρχει κάποιος 'άρρωστος' που να έχει και πίσω μπάρα θόλων (Νίκος Ε60, Δημήτρης, κλπ).

Σε γενικές γραμμές, αξίζει τον κόπο?

Γεια σου βρε Άρη με τις απορίες περί στρεπτικής ακαμψίας του σασί χαχαχα. :original:Μπροστά έχω βάλει μια αλουμινίου από ebay. Διατηρείς την ήδη υπάρχουσα τριών σημείων που πολύ σωστά ανέφερε ο Νικόλας και απλά προσθέτεις και την άλλη επιπλέον. Από ομορφιά "σκίζει" όταν ανοίγεις το καπώ σου, αλλά όλο και κάτι επιπλέον θα προσθέτει όσο αναφορά την ακαμφία του σασί αν και είναι βράχος το 60άρι. Τώρα για πίσω που λες φτιάχνει χειροποίητη ο " ΗΡΑΚΛΗΣ - HERCULES PARTS" αλλά θα σου περιορίσει χώρο στο πορτ μπαγκάζ μιας και σου τοποθετεί μια ράβδο από την μία άκρη ως την άλλη χώρια που θα πρέπει να κόψεις και τις πλαϊνές ταπετσαρίες για να την βάλεις. Άσε αυτούς με τα Impreza και τα evo να ασχολούνται με αυτά τα θέματα Άρη δεν είναι για το δικό μας το επίπεδο, εμείς κινούμαστε σε άλλη "σφαίρα"...:th_Laie_67-1::hystericalbs1::th_Laie_67-1:
https://img20.imageshack.us/img20/6817/26042010227.th.jpg (https://img20.imageshack.us/i/26042010227.jpg/)
Σε περίπτωση ατυχήματος όμως με την μπάρα τοποθετημένη εμπρός, αν ου μη γένη τω συμβεί ατύχημα σε κάποια από τα εμπρός φτερά, τότε ένα μέρος της δύναμης θα ασκηθεί και στον απέναντι θόλο (ανάλογα και με την δύναμη βέβαια) με ότι αυτό συνεπάγεται.

mixalis
01-03-11, 15:44
......Σε περίπτωση ατυχήματος όμως με την μπάρα τοποθετημένη εμπρός, αν ου μη γένη τω συμβεί ατύχημα σε κάποια από τα εμπρός φτερά, τότε ένα μέρος της δύναμης θα ασκηθεί και στον απέναντι θόλο (ανάλογα και με την δύναμη βέβαια) με ότι αυτό συνεπάγεται.

Ίσως αυτός είναι ο λόγος του ότι πρέπει να είναι επώνυμη η μπάρα διότι έχουν κάνει και κάποιες δοκιμές και δεν πληρώνεις μόνο όνομα, μιλάω εκ πείρας γιατί είχα σε ένα octavia rs και μόλις με χτύπησαν αριστερά απλά εκείνη έσπασε στη μέση.............thumbthumbthumb

stef
01-03-11, 15:52
Άρχισες πάλι τις ερωτήσεις............???????
Χα χα χα χα χα!!!

mixalis
01-03-11, 16:17
Άρχισες πάλι τις ερωτήσεις............???????
Χα χα χα χα χα!!!

:think::think::think::think:........

stef
01-03-11, 17:56
:think::think::think::think:........

Στον S8N απευθύνομαι...!

jonmedic
01-03-11, 19:47
Στο 318is εχω βαλει μπαρα θολων πισω αλουμινιου (και μπροστα) ..ειδα καποια διαφορα οχι τρελλα πραγματα ..την μεγαλυτερη βελτιωση την ειδα με το x-brace....