PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτηση για φιλετο διακοπτων



Dathanaso
23-02-11, 20:08
https://cgi.ebay.com/10-pcs-Red-Led-Light-OFF-ON-Boat-Car-Pushbutton-Switch-/390221396692?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5adb01fad4

Καλησπέρα μπορω να προσαρμοσω αυτο το button πανω στο φιλετο διακοπτων Ε46?.Σκεφτομαι να το τρυπησω μπροστα ωστε να μπει το button και απο πισω ωστε να περασω καλωδιωση.
εχει ανοιξει κανεις φιλετο διακοπτων ωστε να μου πει αν μπορω να τρυπησω χωρις να το ανοιξω?

gyiama
23-02-11, 20:12
ναι μπορεις να το ανοιξεις ανοιγει ευκολα σχετικα απο την πισω και απο την μπροστινη πλευρα βγαινει η πλακετα των κουμπιων οποτε μπορεις να την τρυπησεις με ασφαλεια

gyiama
23-02-11, 20:14
το θεμα ειναι οτι απ οτι βλεπω ειναι αρκετ αμεγαλο το μπουτον και δεν το κοβω να χωραει μεσα στο πανελακι των διακοπτων!!!!!

Dathanaso
23-02-11, 20:25
να πατησει απο εξω το βλεπω και εγω.
Εχεις μηπως να μου προτεινεις καποιο αλλο ?
Στο σημειο που δεν εχω εργοστασιακα button απο πισω ειναι κενη ή εχει καμια πλακετα?
απο μπροστα βγαινει η προσοψη εννοεις ή ολη το φιλετο?
εχω το φιλετο με τα fix κουμπια

giannis_compact
23-02-11, 20:27
το θεμα ειναι οτι απ οτι βλεπω ειναι αρκετ αμεγαλο το μπουτον και δεν το κοβω να χωραει μεσα στο πανελακι των διακοπτων!!!!!

Και γω το ίδιο πιστεύω!

tsagio
23-02-11, 20:29
Διονύση για που το προορίζεις αυτό το διακοπτάκι τι έχεις βάλει στο μάτι?

Dathanaso
23-02-11, 20:37
εχω το sprint booster συνδεδεμενο σε διακοπτη χαμηλα στα πενταλ και θελω να το βαλω καπου πιο βολικα

tsagio
23-02-11, 20:44
Δεν θα φαίνεται λίγο ξένο αν μπει κάπου τόσο φανερά αν το έκρυβες κάπου στο σταχτοδοχείο ή σε κάνα ντουλαπάκι δε θα ήταν καλύτερα:whistle:

bill_m3
23-02-11, 20:48
Δεν θα φαίνεται λίγο ξένο αν μπει κάπου τόσο φανερά αν το έκρυβες κάπου στο σταχτοδοχείο ή σε κάνα ντουλαπάκι δε θα ήταν καλύτερα:whistle:

Διονύση θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Κώστα!!!!!!!

Dathanaso
23-02-11, 20:48
Καταλαβαινω το σκεπτικο σου αλλα εκει θα ειναι και πιο προσβασιμο.Ακομη δεν εχω αποφασισει τον τυπο του button αλλα μαλλον εκει θα μπει αν τελικα δεν αντιμετωπισω προβληματα στο τρυπημα.
Στην σελιδα που ποσταρα εχει και τις διαστασεις δεν μου φανηκε τοσο μεγαλο Κωστα.

Dathanaso
23-02-11, 20:51
Υπαρχει καποιο button να μου προτεινετε πιο "συμμαζεμενο"?

tsagio
23-02-11, 20:56
Διονύση δεν το λέω τόσο για το μέγεθος άλλα περισσότερο για την αισθητική αλλά αν αρέσει σε σένα όλα οκ :thumbsup:

bill_m3
23-02-11, 21:00
Βάλε ένα τέτοιο :
https://cgi.ebay.com/ebaymotors/Chrome-Engine-Start-Starter-Push-Button-Button-Switch-/110591400867?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item19bfc2dba3#ht_4703wt_1165

Κάτι πιο συμμαζεμένο είναι αυτό :
https://cgi.ebay.com/ebaymotors/12V-ROUND-ROCKER-SWITCH-W-BLUE-LED-TOGGLE-SW-SPST-/320352276708?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item4a967bd0e4#ht_2516wt_1165

Αλλά για εμένα όποιο και να διαλέξεις να το βάλεις μέσα στο τασάκι .....
Κάτι τέτοιο (στο τασάκι)
https://cgi.ebay.com/ebaymotors/RACING-CAR-TOGGLE-SWITCH-ON-OFF-SPST-BLUE-LED-12V-20A-/130485254503?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item1e6186f967#ht_4065wt_939
:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Dathanaso
23-02-11, 21:01
Στο σημειο που δεν εχω εργοστασιακα button απο πισω εχει κενο ή εχει καμια πλακετα?
θα μπορεσω να τρυπησω με ασφαλεια?πως ανοιγει το φιλετο?

bill_m3
23-02-11, 21:16
Στο σημειο που δεν εχω εργοστασιακα button απο πισω εχει κενο ή εχει καμια πλακετα?
θα μπορεσω να τρυπησω με ασφαλεια?πως ανοιγει το φιλετο?

Εδώ:
https://forums.bimmerforums.com/forum/showthread.php?t=968895

Για πιο εύκολο το είχα :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Dathanaso
23-02-11, 21:24
Βάλε ένα τέτοιο :
https://cgi.ebay.com/ebaymotors/Chrome-Engine-Start-Starter-Push-Button-Button-Switch-/110591400867?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item19bfc2dba3#ht_4703wt_1165

Κάτι πιο συμμαζεμένο είναι αυτό :
https://cgi.ebay.com/ebaymotors/12V-ROUND-ROCKER-SWITCH-W-BLUE-LED-TOGGLE-SW-SPST-/320352276708?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item4a967bd0e4#ht_2516wt_1165

Αλλά για εμένα όποιο και να διαλέξεις να το βάλεις μέσα στο τασάκι .....
Κάτι τέτοιο (στο τασάκι)
https://cgi.ebay.com/ebaymotors/RACING-CAR-TOGGLE-SWITCH-ON-OFF-SPST-BLUE-LED-12V-20A-/130485254503?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item1e6186f967#ht_4065wt_939
:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
Θα καταληξω στο δευτερο μαλλον Βασιλη στο κενο μεταξυ των κουμπιων dsc και θερμαινομ συνοδηγου απο μεσα εχει το φιλετο τιποτα θα μπορεσω να τρυπησω?

gyiama
23-02-11, 21:25
δυονυση κοιτα!!εχεις ενα μονοκομματο φιλετο για τους διακοπτες η μονο το dsc εχεις?μην ψαχνεις ebay κλπ πας Ιωαννιδη στην Μαρασλη και διαλεγεις ενα διακοπτακι που σου αρεσει και στο μεγεθος που σου αρεσει.υποψην χρειαζεσαι διακοπτη on/off και οχι push on /push off !παρε ενα πολυ μικρο διακοπτακι και κρυψ΄το καπου και τελειωσε μην τρυπας φιλετα κλπ!!ναι εννοειται οτι θελει ξηλωμα ολη εκεινη η κονσολα για να κανεις τετοια δουλεια που θελεις!!!

bill_m3
23-02-11, 21:28
Θα καταληξω στο δευτερο μαλλον Βασιλη στο κενο μεταξυ των κουμπιων dsc και θερμαινομ συνοδηγου απο μεσα εχει το φιλετο τιποτα θα μπορεσω να τρυπησω?

Διονύση δεν μπορώ να σε βοηθήσω ρε φίλε, έχω την εντύπωση ότι το φιλέτο δεν ανοίγει .... Μπορεί να κάνω λάθος όμως, περίμενε να το δει και κανένας άλλος πιο σίγουρος!

gyiama
23-02-11, 21:55
ειπαμε παλικαρια ΤΟ ΦΙΛΕΤΟ ΑΝΟΙΓΕΙ λεμεεεεε αλλα αυτος ο διακοπτης που δειχνεις διονυση δεν μπαινει με την καμια ειναι 25mm εξωτερικα και αλλα 30mm σε μηκος!!αν πας στον Ιωαννιδη που σου ειπα θα δεις και αυτο τον διακοπτη και πολλους αλλους!υποψην αυτος ο διακοπτης που εχιε λαμπακι δεν αναβει με το ον θελει ξεχωρη παροχη ρευματος η αν το καλωδιο που κοβεις εχει ρευμα τοτε το γεφυρωνεις με αντισταση και ενα ξεχωριστο που ειναι το ''σωμα''!!δεν ειναι οτι πιο απλο στη συνδεση του!!αν εχεις στο πανελ μονο θερμαινομενα και dsc εχει μεσα μια αναμονη για αλλο μπουτον οποτε ναι υπαρχει χωρος να μπει αλλος διακοπτης!

bill_m3
23-02-11, 21:57
ειπαμε παλικαρια ΤΟ ΦΙΛΕΤΟ ΑΝΟΙΓΕΙ λεμεεεεε αλλα αυτος ο διακοπτης που δειχνεις διονυση δεν μπαινει με την καμια ειναι 25mm εξωτερικα και αλλα 30mm σε μηκος!!αν πας στον Ιωαννιδη που σου ειπα θα δεις και αυτο τον διακοπτη και πολλους αλλους!υποψην αυτος ο διακοπτης που εχιε λαμπακι δεν αναβει με το ον θελει ξεχωρη παροχη ρευματος η αν το καλωδιο που κοβεις εχει ρευμα τοτε το γεφυρωνεις με αντισταση και ενα ξεχωριστο που ειναι το ''σωμα''!!δεν ειναι οτι πιο απλο στη συνδεση του!!αν εχεις στο πανελ μονο θερμαινομενα και dsc εχει μεσα μια αναμονη για αλλο μπουτον οποτε ναι υπαρχει χωρος να μπει αλλος διακοπτης!

ωωωωωωω καλά ντε μην βαράς!!!! :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

gyiama
23-02-11, 21:59
χαχαχαχαχ αφου ΣΕ ΛΕΩ ΑΝΟΙΓΕΙ και με αμφισβητεις!!ειναι δυνατον αμφισβητεις εμενα?ποιον εμενα?ελεος τι αλλο θα ανεχτουμε πια σε αυτο τον κοσμο!!!!!!χαχαχαχαχαχαχχ

Dathanaso
23-02-11, 22:09
χαχαχαχαχ αφου ΣΕ ΛΕΩ ΑΝΟΙΓΕΙ και με αμφισβητεις!!ειναι δυνατον αμφισβητεις εμενα?ποιον εμενα?ελεος τι αλλο θα ανεχτουμε πια σε αυτο τον κοσμο!!!!!!χαχαχαχαχαχαχχ

:sealed:

:notworthy:

bill_m3
23-02-11, 22:21
χαχαχαχαχ αφου ΣΕ ΛΕΩ ΑΝΟΙΓΕΙ και με αμφισβητεις!!ειναι δυνατον αμφισβητεις εμενα?ποιον εμενα?ελεος τι αλλο θα ανεχτουμε πια σε αυτο τον κοσμο!!!!!!χαχαχαχαχαχαχχ

:hyper: :hyper: :worthy: :worthy:

tsagio
24-02-11, 08:31
χαχαχαχαχ αφου ΣΕ ΛΕΩ ΑΝΟΙΓΕΙ και με αμφισβητεις!!ειναι δυνατον αμφισβητεις εμενα?ποιον εμενα?ελεος τι αλλο θα ανεχτουμε πια σε αυτο τον κοσμο!!!!!!χαχαχαχαχαχαχχ


gyiama λέμε και κλαίμε :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Dathanaso
24-02-11, 15:20
Και δεν μου λες κυριε τελειε αυτος ο Ιωαννιδης κατα που πεφτει????:whistle:

:hystericalbs1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

gyiama
24-02-11, 19:26
μιας και ειπες την καταληλη λεξη(τελειος) θα σου πω!!!! ειναι στην μαρασλη!!η Μαρασλη ειναι παραλληλη με την Μαρτιου ειναι ανεβαινοντας την μαρτιου στα δεξια της.ειναι μονοδρομος και μονο κατεβαινει καιτο μαγαζι ειναι ψιλα πανω κοντα στο υψος της Παπαναστασιου!!δλδ ανεβαινεις την Μαρτιου και ακριβως πριν φτασεις στο φαναρι στης Παπαναστασιου κανεις δεξια στο στενο και ξανα δεξια στον επομενο δρομο,στο αριστερο σου χερι ειναι το μαγαζι

Dathanaso
24-02-11, 23:46
Ενταξει τι να κλασει το mio και to destinator
gyama και οδηγω....

Dathanaso
19-03-11, 22:23
Λοιπον.....
Παρελαβα τον διακοπτη τον τοποθετησα στο πλαστικο καλυμα της κολονας τιμονιου για να μην τρυπησω κονσολα, ολα καλα ως εδω.
1.Το λαμπακι(led) απο τον διακοπτη δεν αναβε παρα μονο με χρηση ρελε
2.Αφου αναψε οταν τον εχω σβηστο, λαμπακι off, το sprintbooster ειναι on και οταν τον εχω on, λαμπακι αναμμενο, το sprintbooster ειναι off.:ranting2::ranting2::ranting2:
3.Αλλαξαμε την καλωδιωση αφου ειπαμε πως μπηκε μαλλον αναποδα αλλα παλι τιποτα :electrician2:
ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ :hyper:

https://cgi.ebay.com/ebaymotors/12V-ROUND-ROCKER-SWITCH-W-BLUE-LED-TOGGLE-SW-SPST-/320352276708?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item4a967bd0e4#ht_2516wt_1165

gyiama
21-03-11, 13:16
1 Διονυση που συνδεσες το μπουτον στο sprint booster? δλδ τον παρεμβαλες στο καλωδιο που δινει ρευμα σε αυτο το ματζαφλαρι?του κοβεις το ρευμα?ειναι τσεκαρισμενο οτι αυτο ειναι το καλωδιο τροφοδοσιας η μηπως ειναι καποια απιστροφη κλπ?
2 για να δουλεψει σωστα το λαμπακι του διακοπτη και εφοσων εχεις παρεμβαλει τον διακοπτη σε καλωδιο σταθερης τροφοδοσιας(δλδ αν ειναι το καλωδιο παροχης του sprint booster)τοτε δεν χρειαζεσαι ουτε ρελε ουτε τπτ!συνδεεις στο 1 πιν του διακοπτη το χοντρο το + το 2ο πιν θα δωσεις το 2ο καλωδιο του sb και απο κει κανεις γεφυρα στο ακριβως πανω πινακι που εχει (το οποιο ειναι η τροφοδοσια του led) αλα την γεφυρα θα την κανεις με μια αντισταση 500-800Ω ωστε να μην καει το λεντακι!στο ακριβως διπλα του το 2ο μικρο πινακι θα δωσεις ενα σταθερο καλωδιο για γειωση(το ενα απο τα 2 μικρα πιν εχει πανω του το σημα + αν θυμαμαι καλα σε αυτο κανεις την γεφυρα με την αντισταση που σου ειπα)
3 για να βρεις τον διακοπτη που ανοιγει και που κλεινει χρησημοποιησε ενα πολυμετρο και μετα κανε την συνδεση!υποψην η συνδεση που σου ειπα γινεται εφοσων εχεις 12v τροφοδοσια και αυτη θελεις να κοψεις.αν εχεις μικροτερη τοτε παλι την ιδια θα κανεις απλα αν ειναι πολυ χαμηλη 2-3-4v τοτε δεν χρειαζεσαι αντισταση για το λεντακι!

υγ τελικα το πηρες απο εξωτερικο το διακοπτακι??? στην τιμη που ειδα στο λινκ???ελπιζω πως οχι!!!!!:shok:

Dathanaso
21-03-11, 14:45
χαχαχαχαχ αφου ΣΕ ΛΕΩ ΑΝΟΙΓΕΙ και με αμφισβητεις!!ειναι δυνατον αμφισβητεις εμενα?ποιον εμενα?ελεος τι αλλο θα ανεχτουμε πια σε αυτο τον κοσμο!!!!!!χαχαχαχαχαχαχχ

Ενταξει δικαιολογεις αναμφιβολα την τελειοτητα σου thumb
Θα το δοκιμασω και θα σου πω

Dathanaso
21-03-11, 15:04
1 Διονυση που συνδεσες το μπουτον στο sprint booster? δλδ τον παρεμβαλες στο καλωδιο που δινει ρευμα σε αυτο το ματζαφλαρι?του κοβεις το ρευμα?ειναι τσεκαρισμενο οτι αυτο ειναι το καλωδιο τροφοδοσιας η μηπως ειναι καποια απιστροφη κλπ?
2 για να δουλεψει σωστα το λαμπακι του διακοπτη και εφοσων εχεις παρεμβαλει τον διακοπτη σε καλωδιο σταθερης τροφοδοσιας(δλδ αν ειναι το καλωδιο παροχης του sprint booster)τοτε δεν χρειαζεσαι ουτε ρελε ουτε τπτ!συνδεεις στο 1 πιν του διακοπτη το χοντρο το + το 2ο πιν θα δωσεις το 2ο καλωδιο του sb και απο κει κανεις γεφυρα στο ακριβως πανω πινακι που εχει (το οποιο ειναι η τροφοδοσια του led) αλα την γεφυρα θα την κανεις με μια αντισταση 500-800Ω ωστε να μην καει το λεντακι!στο ακριβως διπλα του το 2ο μικρο πινακι θα δωσεις ενα σταθερο καλωδιο για γειωση(το ενα απο τα 2 μικρα πιν εχει πανω του το σημα + αν θυμαμαι καλα σε αυτο κανεις την γεφυρα με την αντισταση που σου ειπα)
3 για να βρεις τον διακοπτη που ανοιγει και που κλεινει χρησημοποιησε ενα πολυμετρο και μετα κανε την συνδεση!υποψην η συνδεση που σου ειπα γινεται εφοσων εχεις 12v τροφοδοσια και αυτη θελεις να κοψεις.αν εχεις μικροτερη τοτε παλι την ιδια θα κανεις απλα αν ειναι πολυ χαμηλη 2-3-4v τοτε δεν χρειαζεσαι αντισταση για το λεντακι!

υγ τελικα το πηρες απο εξωτερικο το διακοπτακι??? στην τιμη που ειδα στο λινκ???ελπιζω πως οχι!!!!!:shok:

Δεν το συνδεσα εγω αφου με τα ηλεκρολογικα ειμαι μαλωμενος απο χρονια :hystericalbs1:

Απο οτι ειδα : διακοπτης led ---> Καλωδιο προεκταση ----> ΡΕΛΕ<----Sprint booster
Πηρα 3 διακοπτες συνολο 4e Shipping free.

Dathanaso
21-03-11, 15:39
Κατι τετοιο εννοεις Παναγιωτη?

ΔημήτρηςΜ3
21-03-11, 16:18
αν ενδιαφερεσαι εχω πλακετα με θερμενομενα/dsc/sport

Dathanaso
21-03-11, 16:21
αν ενδιαφερεσαι εχω πλακετα με θερμενομενα/dsc/sport

Δεν ενδιαφερομαι για αγορα Δημητρη το χω λυσει το θεμα τοποθετησης ευχαριστω

ΔημήτρηςΜ3
21-03-11, 16:24
ok boy..

gyiama
21-03-11, 18:55
εχει συνολο 3 πιν πισω ο διακοπτης η 4? οχι ετσι οπως μου τα εδειξες εχεις και τα 2 πιν γειωμενα! στο ΟFF βαζεις το ενα καλωδιο που εχει σταθερο ρευμα(του sb δλδ )στο ON συνεδεεις την συνεχεια του καλωδιου που παει στο sb!απο αυτο το πιν παιρνεις γεφυρα στο + του λεντ! απ το επομενο κενο πιν δινεις ενα σταθερο ''σωμα'' για να αναβει το λαμπακι οταν αναβεις το sb

ποιος σου εκανε την συνδεση?ηλεκτρολογος?για ποιο λογο σου εβαλε ρελε?το sb συνδεεται σε σειρα με το γκαζι ετσι δεν ειναι?εχει πουθενα ρελε?

Dathanaso
21-03-11, 20:02
εχει συνολο 3 πιν πισω ο διακοπτης η 4? οχι ετσι οπως μου τα εδειξες εχεις και τα 2 πιν γειωμενα! στο ΟFF βαζεις το ενα καλωδιο που εχει σταθερο ρευμα(του sb δλδ )στο ON συνεδεεις την συνεχεια του καλωδιου που παει στο sb!απο αυτο το πιν παιρνεις γεφυρα στο + του λεντ! απ το επομενο κενο πιν δινεις ενα σταθερο ''σωμα'' για να αναβει το λαμπακι οταν αναβεις το sb

ποιος σου εκανε την συνδεση?ηλεκτρολογος?για ποιο λογο σου εβαλε ρελε?το sb συνδεεται σε σειρα με το γκαζι ετσι δεν ειναι?εχει πουθενα ρελε?

Εχει τρια λαμακια.Ρελε εβαλε γιατι δεν μπορουσε να αναψει το led αλλιως το δοκιμασαμε