PDA

Επιστροφή στο Forum : [E46] Μετατροπή Ε46 2.0 Valvetronic 143hp σε 330ci 231hp+chip tuning



Vasilis
24-12-09, 18:49
5/2/2009
Σας καταθετω λοιπον την εμπειρια μου που ειναι μοναδικη..!
Ξεκινωντας λοιπον απο την αρχη.... εδω και 1,5 με 2 μηνες και εχοντας το απαραιτητο budget για την μεταμορφωση του αυτοκινητου μου, ξεκινησα να ψαχνω τον ΚΑΛΥΤΕΡΟ απο γνωστους και αγνωστους για να εμπιστευτω την μοναδικη μου τετρατροχη αγαπη!
Απευθυνθηκα σε ειδημονες του ειδους.... εψαχνα απο φιλους και απο γνωστους....

Αφου λοιπον ο φιλος Τελης απο Χαλκιδα με εφερε σε επικοινωνια με τον Γιωργο...... εκλεισα το εξης πακετο:

* 330 μοτερ μεσα απο BMW Γερμανιας με τα χαρτια του και 21700 χλμ.......... ναι κυριοι μονο τοσα! και.........
* σασμαν 5αρι που μετα απο πολλη συζητηση στο τι ακριβως ζηταω απο το αμαξι μου κατεληξα σ αυτο.....
* διαφορικο με βημα 3,07 που ειναι οτι καλυτερο σ οτι αφορα το συγκεκριμενο μοτερ...... απο λεγομενα ειδημονων......
* πισω αξονα κουτα.........
* φρενα απο 330 μπρος πισω με τακακια κουτα ολοκαινουργια και δισκους χωρις καθολου νυχι, σχεδον αχρησιμοποιητους......
* δισκο-πλατω κουτα καινουργια.....
* φιλτρο και φιλτρο καμπινας ανθρακα κουτα..........
* εξατμιση με 0 χιλιομετρα που χρειαστηκε ενα σκουπισμα με αλοιφη για να φυγει η υγρασια απο πανω.........
* εγκεφαλο κουτα απο 330............
* ψαλιδια και αντιστρεπτικη,
* πλεξουδες κλπ απο 330,
* ημιαξονια και οτι αλλο που ολα αλλαχτηκαν απο 330.... και
* χαρτογραφηση εγκεφαλου συν 20hp...... που δεν δυναμομετρηθηκε λογω ελλειψης χρονου.

Ολα αυτα λοιπον, δεν νομιζω να ξεχασα κατι μου κοστισαν 6500 ευροπουλακια + το μοτερ μου!

Ο χρονος ξηλωματος-ραψιματος ειναι: Δευτερα 2/2 εναρξη 10 το πρωι μεχρι 4:45 ξημερωματα Τριτης... ναι κυριοι σερι και Τριτη 3/2 εναρξη 10 το πρωι μεχρι 12:10 το βραδυ οπου πηρα τον δρομο της επιστροφης

Επειδη ο χρονος μου λογω δουλειας ηταν πολυ πιεσμενος... μου εγινε και αυτη η εξυπηρετηση μετα απο συννενοηση παντα. Τα παιδια ξεπερασαν κατ εμε τον εαυτο τους, πολεμωντας τον χρονο χωρις να στερηθω την ποιοτητα την οποια παρακολουθουσα διαρκως.... σχολαστικοι και προσεκτικοι.... δεν αφαιρεθηκε προφυλακτηρας, φωτα και τιποτα απο μπροστα που αλλοι μου ελεγαν οτι δεν γινοταν αλλιως και επρεπε να ξηλωθουν ολα...

Ας επιστρεψουμε ομως στο προκειμενο............ 12:10 ξημερωματα Τεταρτης ξεκινησα με το τερατακι μου πλεον να γυρισω στην Αθηνα... Οι πρωτες εντυπωσεις συγκινητικες..... χαιδευα το γκαζι και ανεβαζε σαν τρελο.......... ωστοσο δεν μπορουσα να το απολαυσω φοβουμενος μην μεινω απο βενζινη γιατι απο την χαρα μου ειδα τον δεικτη οταν κοντευα στα διοδια των Μαλγαρων.....
Αφου επιτελους φουλαρα... ηρθε η πρωτη στιγμη που περιμενα 5 κοντα χρονια...... ενα γουργουρητο που οι εχοντες 3λιτρο γνωριζετε και ενα ανεβασμα ανευ προηγουμενου......... Για περιπου 10χλμ ειχα αλλαξει 3 pampers!!!! Το κατουρημα κοπηκε αμεσως μετα μεχρι τον Βολο, ναι κυριοι τον Βολο γιατι η ομιχλη που συναντησα ηταν ανευ προηγουμενου. Πανω απο 100 με τιποτα και αυτα με μεγαλη επιφυλαξη...... Ξεκινησα και γω να παιζω χαμηλα..... τα 60-100 τα 40-80 τα 30-100.... για πλακα.... να σου παλι τα pampers στο προσκηνιο!! Και επιτελους χεστηκα και συγχωρηστε μου τη λεξη απο την χαρα μου μολις περασα τον Βολο και την ομιχλη. Το εργαλειο μοναδικο σε ηχο και συμπεριφορα... το στησιμο μπροστα ακομα καλυτερο λογω βαρους του 6κυλινδρου.... το ανεβασμα τρελο........ απο 120 στα 200 για χαβαλε.... απο 140-180 με ενα τσιμπημα και προσπεραση σε νταλικες σε κομματια λιγο πριν την Λαρισα,σαν σταματημενες...... Τι να λεω... τι να λεω..... δεν περιγραφεται με λογια το συναισθημα που μου εδινε πλεον το αυτοκινητο μου!!!! Αλλο αμαξι....... Τελικη το πηγα 2 φορες 250 κοντερισια.... αλλα παιδια φοβομουν λογω νυκτας και δεν το πιεσα αλλο... πιστευω οτι κοντερισια πηγαινε και αλλο αλλα οι ευθειες τελειωναν αμεσως. Για αυτο περιοριστηκα να παιζω στα 140 με 210 που ηταν αυτο και που ζητουσα! Η αποκριση στις επιθυμιες μου πλεον ειναι επαρκεις. Δεν μπορω να πω αν και ποσο καλυτερα πηγαινει με το προγραμμα.... ωστοσο το αμαξι μου δεν παλευεται!!!

Το ταξιδι μου ηταν τοσο ανετο και ξεκουραστο που βλεποντας απο το gps τα εναπομεινοντα χλμ για το σπιτι μου, στεναχωριομουν που δεν ειχα και αλλη δρομο.... αφου σκεφτηκα να γυρισω Λαρισα και να το ξανακανω....χαχαχαχα!!!!
Φτανοντας στο γκαραζ του σπιτιου μου... απολυτα ευτυχισμενος εκανα ενα τσιγαρακι ακουγωντας το να κελεηδαει...... και μετα ξεραθηκα!!!!!!!!
Σημερα λοιπον το απογευμα... δεν αντεξα... το ξαναβγαλα να δω πως παει... γιατι αλλο εθνικη και αλλο σταματα ξεκινα εδω!! Τα pampers ξαναρθαν στο προσκηνιο οταν βγαζοντας τα ηλεκτρονικα συστηματα δεν προλαβαινα να μαζεψω τον κωλο του!!! Γουαου.... τι αλλο να θελει κανεις!!! Βαζω οn τα συστηματακια μου παλι και γυριζω στην καθημερινοτητα μου να σας αναφερω τα καθεκαστα και να ξαναγινω ενας ησυχος οικογενειαρχης.... μεχρι να ξαναρθει η στιγμη να ξαναβγαλω την μπεμπαρα μου βολτα!!!!

Αυτα φιλοι μου.... sorry αν κουρασα, αλλα θελω να χαρειται οχι μονο μαζι μου αλλα και εγω χαιρομαι για την επαφη που ειχα στην Σαλονικα και νομιζω οτι κατι θα βγαλει το φορουμ μας απ αυτο!!

φιλικα
Βασιλης


Υ.Γ.
1.Στην εκθεση δεν ειχα ποτε καλους βαθμους...χαχαχα
Οτι χρειαστειτε στην διαθεση σας!!!
2.Ενα μεγαλο ευχαριστω στον Κωστα κ τον Θαλη (τα παιδια που τοποθετησαν-σκιστηκαν για μενα κ την μπουμπου).
Καλες δουλειες...τις αξιζετε!

Χρίστος
24-12-09, 19:00
Υ.Γ.
Στην εκθεση δεν ειχα ποτε καλους βαθμους...χαχαχα

1oν. μας δουλευεις

2ον. που το θυμασαι μετα απο τοοοσα χρονια?

3ον. με το θεμα εξατμιση θα μεινεις ως εχεις????

scania124
24-12-09, 19:02
αχ αυτη η ιστορια ειναι τοσο ωραια.....σαν να διαβαζεις παραμυθη:o........
βαλε και τις φωτο βασιλη:D

Stathis
24-12-09, 19:02
ο μπιλ που το θυμαται? μνημη ελεφαντα...!

Vasilis
24-12-09, 19:04
ο μπιλ που το θυμαται? μνημη ελεφαντα...!

ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ......μολις γυρισω αθηνα ... θα το ομορφυνω....απλα τωρα τα ποσταρω κ θα τα συμμορφωσω απο το καλο πι σι.....

Pitbull
21-03-10, 05:14
Αυτά είναι.. το έχω κουράσει και εγώ το θέμα... Αντε να δω αν θα κάνω την ιδια μετατροπή μέχρι τον Ιούνιο! :s

VanVIC
21-03-10, 07:50
@ Βασίλης:

Ενα σωρό πράγματα έχεις αναβαθμίσει απο τότε αλλά update στο thread δεν έκανες.
Μοιράσου λίγη εμπειρία...

Vasilis
21-03-10, 08:33
@ Βασίλης:

Ενα σωρό πράγματα έχεις αναβαθμίσει απο τότε αλλά update στο thread δεν έκανες.
Μοιράσου λίγη εμπειρία...

συμπεθερακο μου.....απλα ειναι σε διαφορετικα θρεντς....

η αληθεια ειναι οτι δεν τα παω τοσο καλα στο παντρεμα των θρεντς.....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Pitbull
23-03-10, 05:33
Επανέφερες το θέμα Μπιλάκο βλέπω και σαν γραφικός που είμαι για μια ακόμη φορά το επαναφέρω και εγώ με την ελπίδα να κάνω επιτέλους την μετατροπή στο δικό μου 318ci μέχρι τον Ιούνιο.... :s

Vasilis
23-03-10, 06:16
σου ευχομαι το γρηγοροτερο δυνατο....κ το καλυτερο μοτερ που υπαρχει να στολισει την κουκλα σου για να το ευχαριστηθεις...!αξιζει κ τον κοπο κ την αναμονη...!

Pitbull
26-03-10, 03:50
σου ευχομαι το γρηγοροτερο δυνατο....κ το καλυτερο μοτερ που υπαρχει να στολισει την κουκλα σου για να το ευχαριστηθεις...!αξιζει κ τον κοπο κ την αναμονη...!

Να σαι καλά Μπίλαρε θα ξαναμιλήσουμε βέβαια. Ωστόσο, εκτός από τον Παπαδόπουλο Γιώργο στη Θεσσαλονίκη, ξέρει κάποιος κανέναν καλό μάστορα στην Αθήνα που να έχει και γραπτή εγγύηση στα μοτέρ που βάζει;Δηλ μόνο ο Παπαδόπουλος είναι ο νούμερο 1 στην Ελλάδα; Απλά ρωτάω μήπως υπάρχουν και άλλοι στην Αθήνα χωρίς να χρειαστεί να ανέβω στην... "πηγή" (Θεσσαλονίκη). Ευχαριστώ

m-power_01
26-03-10, 03:58
Περιπτωση να κανεις υπομονη μεχρι Σεπτεμβρη? Κατσε να παμε διακοπες πρωτα ...και μετα παμε για group buy!

VanVIC
26-03-10, 06:29
Να σαι καλά Μπίλαρε θα ξαναμιλήσουμε βέβαια. Ωστόσο, εκτός από τον Παπαδόπουλο Γιώργο στη Θεσσαλονίκη, ξέρει κάποιος κανέναν καλό μάστορα στην Αθήνα που να έχει και γραπτή εγγύηση στα μοτέρ που βάζει;Δηλ μόνο ο Παπαδόπουλος είναι ο νούμερο 1 στην Ελλάδα; Απλά ρωτάω μήπως υπάρχουν και άλλοι στην Αθήνα χωρίς να χρειαστεί να ανέβω στην... "πηγή" (Θεσσαλονίκη). Ευχαριστώ

Καλό είναι να ξαναμιλήσεις με τον Βασίλη για το θέμα Παπαδόπουλος αλλά πρόσεξε γιατί υπάρχουν 2 (δίπλα-δίπλα μάλιστα)

Vasilis
26-03-10, 06:57
οσον αφορα το θεμα Παπαδοπουλος.....κ επειδη εχουμε στους κανονες του φορουμ μας να επιτρεπεται η διαφημιση αλλα οχι η δυσφυμιση (εκτος εαν ειναι επωνυμη)....εχω να παραθεσω οτι συνεχιζω να ειμαι ευγνωμων για το ''διαμαντι'' που μου φορεσε....ωστοσο ΔΕΝ ξεχνω το θεμα της after sales υποστηριξη ...την οποια δεν ελαβα...κ τα καποια προβληματα που αντιμετωπισαν συμφορουμιτες μας απο αγορες που εκαναν απο τον ιδιο....

ο εμπορος αποδικνυεται οτι ειναι εμπορος...κ το πρωτο που θα κοιταξει ειναι την παρτη του....πραγμα που δεν ειχα καταλαβει κ για τον εν λογω κυριο....

ας ειμαστε ολοι καλα κ ας κραταμε τις επιφυλαξεις μας!!!

Pitbull
26-03-10, 12:36
Περιπτωση να κανεις υπομονη μεχρι Σεπτεμβρη? Κατσε να παμε διακοπες πρωτα ...και μετα παμε για group buy!

Λες ε; χμμμ :)

m-power_01
26-03-10, 12:37
Ελα το σαββατο και θα σου πω και τα περι after sales!

Pitbull
26-03-10, 12:39
οσον αφορα το θεμα Παπαδοπουλος.....κ επειδη εχουμε στους κανονες του φορουμ μας να επιτρεπεται η διαφημιση αλλα οχι η δυσφυμιση (εκτος εαν ειναι επωνυμη)....εχω να παραθεσω οτι συνεχιζω να ειμαι ευγνωμων για το ''διαμαντι'' που μου φορεσε....ωστοσο ΔΕΝ ξεχνω το θεμα της after sales υποστηριξη ...την οποια δεν ελαβα...κ τα καποια προβληματα που αντιμετωπισαν συμφορουμιτες μας απο αγορες που εκαναν απο τον ιδιο....

ο εμπορος αποδικνυεται οτι ειναι εμπορος...κ το πρωτο που θα κοιταξει ειναι την παρτη του....πραγμα που δεν ειχα καταλαβει κ για τον εν λογω κυριο....

ας ειμαστε ολοι καλα κ ας κραταμε τις επιφυλαξεις μας!!!

Εννοείς πως τα συνεργεία που καικαλά συνεργάζονται με αυτον στην Αθήνα, δεν σε εξυπηρέτησαν σωστά; Και οσον αφορά τα "προβλήματα" που ανεφερες πως αντιμετώπισαν κάποιοι μπορεις να αναφέρεις μερικά Βασίλη; η εστω σε πμ ευχαριστω :rally:

Pitbull
26-03-10, 12:41
Ελα το σαββατο και θα σου πω και τα περι after sales!

ΟΚ.. είμαι βιαστικός χε,χε :p Τα λέμε απο κοντά αγόρι

Pitbull
16-04-10, 02:46
Γίνεται όσοι γνωριζουν η εχουν ακούσει. να γραψουν μερικα σχόλια για καλα συνεργεία που έκαναν μετατροπές ή εχουν ακουσει θετικές εντυπωσεις απο φιλους τους; Συγκεκριμενα θελω το 318ci μου να το κανω 330ci

m-power_01
16-04-10, 02:56
Κολαιτης Μακης στο Ιλιον

katsaraios
16-04-10, 03:17
μοτερια 3λιτρα με πραγματικα λιγα χλμ (ειχε και ενα με 0!!!)εχει ο φιλος και μελος Μ3EST.
τα συγκεκριμενα ειναι αστερια ,τα ειδα απο κοντα και απο οτι ξερω συνεργαζεται με αψογο συνεργειο μελους του φορουμ .
οποτε κατα την γνωμη μου ξεκινα απο εκει.
Παρε τιμες και εδω ειμαστε για βοηθεια.

Pitbull
16-04-10, 08:46
Ευχαριστω παιδια. Αν καποιος εχει και άλλα συνεργεια υπόψιν ας τα αναφερει. :)

Kostas_1
16-04-10, 08:51
Και γω θα σου προτεινα να ρωτησεις στα συνεργεια που εχουν ποσταρει στο φορουμ μας.

Κοιτα και στο φορουμ των προσφορων

Pitbull
16-04-10, 08:57
Kαποιο link απο τα συνεργεια; Εγω το πηγαινω στον Πολυβιο, αν και δε ξερω αν εχει κανει καποιο παιδι μετατροπη εκει.

Vasilis
16-04-10, 10:05
για αθηνα θα σου προτεινα κ γω τον φλασκη στην καλλιθεα ή τον τσουτρα στον Αγ.Στεφανο....!!

κορυφη κ οι δυο...οσον αφορα τα μοτερ που λενε τα παιδια...στον M3EST ειμαι σιγουρος οτι θα βρεις αστερι.....

να θυμασαι πως οτι πληρωνεις παιρνεις.....χωρις αυτο πρεπει να σημαινει οτι δεν την ψαχνουμε κ δεν διαπραγματευομαστε...

καλο ειναι αν στραφεις σε επαγγελματιες μελη του φορουμ να θυμισεις οτι εισαι μελος μας....!

αν χρειαστεις κατι αλλο ...6932364384

Pitbull
16-04-10, 10:24
για αθηνα θα σου προτεινα κ γω τον φλασκη στην καλλιθεα ή τον τσουτρα στον Αγ.Στεφανο....!!

κορυφη κ οι δυο...οσον αφορα τα μοτερ που λενε τα παιδια...στον M3EST ειμαι σιγουρος οτι θα βρεις αστερι.....

να θυμασαι πως οτι πληρωνεις παιρνεις.....χωρις αυτο πρεπει να σημαινει οτι δεν την ψαχνουμε κ δεν διαπραγματευομαστε...

καλο ειναι αν στραφεις σε επαγγελματιες μελη του φορουμ να θυμισεις οτι εισαι μελος μας....!

αν χρειαστεις κατι αλλο ...6932364384

Ευχαριστω Μπιλακο αντε να κανονισουμε να τα πουμε και απο κοντα... Θα πεταχτω πρωτα απο αγιο στεφανο που ειναι και κοντα μου.

Vasilis
16-04-10, 10:29
Ευχαριστω Μπιλακο αντε να κανονισουμε να τα πουμε και απο κοντα... Θα πεταχτω πρωτα απο αγιο στεφανο που ειναι και κοντα μου.

να πας κ να πεις κ χαιρετισμους στον Γιαννη κ τον αδερφο του, απο τον Βασιλη που του βαλαν τον κομπρεσσορα...!thumb

Pitbull
16-04-10, 10:46
να πας κ να πεις κ χαιρετισμους στον Γιαννη κ τον αδερφο του, απο τον Βασιλη που του βαλαν τον κομπρεσσορα...!thumb

Εγινε!!! Αντε να δουμε ελπιζω αυτο το καλοκαιρι να ειναι και το τυχερο. Θα σε παρω τηλ. Ευχαριστω :)

Atsa linos
18-04-10, 00:04
Να σαι καλά Μπίλαρε θα ξαναμιλήσουμε βέβαια. Ωστόσο, εκτός από τον Παπαδόπουλο Γιώργο στη Θεσσαλονίκη, ξέρει κάποιος κανέναν καλό μάστορα στην Αθήνα που να έχει και γραπτή εγγύηση στα μοτέρ που βάζει;Δηλ μόνο ο Παπαδόπουλος είναι ο νούμερο 1 στην Ελλάδα; Απλά ρωτάω μήπως υπάρχουν και άλλοι στην Αθήνα χωρίς να χρειαστεί να ανέβω στην... "πηγή" (Θεσσαλονίκη). Ευχαριστώ

εχουμε αθηνα και περιξ αρκετους για μετατροπες σπεσιαλ

Vasilis
18-04-10, 00:31
εχουμε αθηνα και περιξ αρκετους για μετατροπες σπεσιαλ

καθε πληροφορια δεκτη.....!

αλλωστε γι αυτο υπαρχουν τα φορουμ...για ανταλλαγες αποψεων κ εμπειριων...!

σου ευχομαι καλη διαμονη κ καλα ποσταρισματα γιατι βλεπω οτι εισαι νεος στην παρεα μας...:viannen_01:

αν θες..υπαρχει ενοτητα στην οποια μπορεις να αναρτησεις ενα θρεντακι με λιγα λογια για σενα κ για να σε καλωσορισουμε ολοι μαζι.....:thumbsup:

zoikarios
18-04-10, 01:45
Χωρις να θελω να γινω κυνικος...επειδη μπηκα και εγω σε μια μακροχρονη διαδικασια (η οποια ομως σταματησε) ψαξιματος μοτερ 3λιτρου,θελω να πιστευω πως εως και σημερα δεν νομιζω να υπαρχουν ανθρωποι που να πιστευω οτι θα βρουνε μοτερ με 10 ή 20 ή 30.000χλμ.Εκτος οτι με βαση την λογικη να το παρεις που λιγο δυσκολο..αλλα και στατιστικα να το παρεις ενα αμαξι κανει το χρονο 10.000χλμ οποτε ta 40 τα εχει φορτωμενα και παλι αν εισαι τυχερος και βρεις μοντελου του 06'. Οσο για τα τζιμανια εδω πανω....τι να τα κανεις...αν δεν εχεις βρει το μοτερ...αφου και αυτοι ακομα καμια φορα δεν το παρουν ζεστα το θεμα (ενω εσυ παιζεις με πολυυυυυυ μετρητο ).

NickE60
18-04-10, 10:38
Δεν έχω καταλάβει το πρόβλημα σε ένα Μ54 μοτέρ με 40, 60, 80, ή 100.000 χλμ. από Γερμανία που έχει κάνει σωστά τα service του. Πιο άνετα χιλιόμετρα δεν θα μπορούσε να έχει! Ειδικά αν έχει βγεί από αυτόματο... ίσως μια μικρή φθορά στα vanos, τίποτε άλλο...
Σωστό και εγγυημένο να είναι και με κλειστά τα μάτια.... Αν ρωτήσετε εμπόρους μεταχειρισμένων πόσα Μ54 τους έχουν βγάλει μηχανικό πρόβλημα ...θα καταλάβετε ότι χαίρονται να δουλεύουν μετατροπές και να δίνουν εγγύηση για αυτά τα μοτέρ.....

zoikarios
18-04-10, 16:21
Σε ενα αμαξι που αγοραστηκε καινουργιο με μετρητα και εχει πανω 30.000χλμ το να το δωσω το μοτερ για 1500ε και να βαλω ενα μοτερακι εστω και αψογα συντηρημενο με 100,000χλμ μονο και μονο απο θεμα ψυχολογιας δεν το κανεις αυτο.Να πω οτι υπηρχε ενα αμαξι που αγοραστηκε μεταχειρισμενο με 50,000χλμ και ειναι και μοντελο του 02-03' ενταξει δεν χανεις και τιποτα να το δοκιμασεις αυτο...στα Ε46 η μετατροπη σταματησε να υφισταται προσωπικα για εμενα πριν απο περιπου 1.5-2 χρονια δηλαδη κοντα στο τελειωμα της παραγωγης του..απο εκει και περα ειναι στο ποσο "ρισκος" ανθρωπος ειναι ο καθενας κανοντας τις επιλογες του. ;-)
Οσο αφορα τωρα το θεμα "αθανατο" μοτερ ειναι αλλο κεφαλαιο οσο αφορα τα αθανατα μοτερ....και επεισης ΤΕΛΗ - ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ειναι το μεγαλυτερο θεμα..αρα το να συζηταμε απλα και να λεμε απ'εξω απ'εξω για μετατροπες και ταρζανιες καλυτερα να μιλησουν αυτοι που το εκαναν καθως και οικονομικα ποσο υγιεις ειναι στις τσεπες τους :original:

katsaraios
18-04-10, 22:31
Σε ενα αμαξι που αγοραστηκε καινουργιο με μετρητα και εχει πανω 30.000χλμ το να το δωσω το μοτερ για 1500ε και να βαλω ενα μοτερακι εστω και αψογα συντηρημενο με 100,000χλμ μονο και μονο απο θεμα ψυχολογιας δεν το κανεις αυτο.Να πω οτι υπηρχε ενα αμαξι που αγοραστηκε μεταχειρισμενο με 50,000χλμ και ειναι και μοντελο του 02-03' ενταξει δεν χανεις και τιποτα να το δοκιμασεις αυτο...στα Ε46 η μετατροπη σταματησε να υφισταται προσωπικα για εμενα πριν απο περιπου 1.5-2 χρονια δηλαδη κοντα στο τελειωμα της παραγωγης του..απο εκει και περα ειναι στο ποσο "ρισκος" ανθρωπος ειναι ο καθενας κανοντας τις επιλογες του. ;-)
Οσο αφορα τωρα το θεμα "αθανατο" μοτερ ειναι αλλο κεφαλαιο οσο αφορα τα αθανατα μοτερ....και επεισης ΤΕΛΗ - ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ειναι το μεγαλυτερο θεμα..αρα το να συζηταμε απλα και να λεμε απ'εξω απ'εξω για μετατροπες και ταρζανιες καλυτερα να μιλησουν αυτοι που το εκαναν καθως και οικονομικα ποσο υγιεις ειναι στις τσεπες τους :original:

Μεσα στην απαντηση σου δινεις την "πραγματικη" απαντηση,το θεμα μετατροπης ειναι πια μονοδρομος για οσους δεν εχουν η δεν ειχαν δυνατοτητα αγορας και συντηρησης γνησιου 3λιτρου.
Γιατι σιγουρα κανεις δεν θελει μετατροπες αλλα γνησια,ομως λιγοι μπορουν πραγματικα να συντηρουν χωρις να "ματωσουν"

zoikarios
18-04-10, 23:35
Γιατι σιγουρα κανεις δεν θελει μετατροπες αλλα γνησια,ομως λιγοι μπορουν πραγματικα να συντηρουν χωρις να "ματωσουν"

Οχι μονο χωρις να ματωνουν αλλα και να μπορουν να εξακολουθουνε να ζουνε οπως πριν.Το βασικο θεμα ειναι να αποβαλεις απο επανω σου (οχι εσυ προσωπικα) αυτη την μανια του Εχω bmw=μαμαω και δερνω....γιατι πλεον ο ανταγωνισμος και τα 250-300hp ειναι πλεον ψωμοτυρι (αυτη η revo εχει κλεισει πολλα σπιτια) οποτε το θεμα της μετατροπης εκτος που θα αλλαξει τα φωτα στο αμαξι, θα αλλαξει και τα φωτα στην τσεπη σου ωπου μετα απο 1-2 χρονια θα το χαιρεται η κανα μαντρας η κανας πιτσιρικας. Αμαξια γρηγορα υπηρχαν και θα υπαρχουν,μοτερ καλα υπηρχαν και θα συνεχισουν να βγαινουν, λευτα ομως υπηρχαν και οσο πανε δεν περισσευουν ουτε για τα βασικα αρα μενει ο συμβιβασμος ή πεινα :thumbsdown:

Apostolos
19-04-10, 00:15
στα Ε46 η μετατροπη σταματησε να υφισταται προσωπικα για εμενα πριν απο περιπου 1.5-2 χρονια δηλαδη κοντα στο τελειωμα της παραγωγης του..

Θα συμφωνησω μαζι σου σε αρκετα απο τα γραφομενα σου φιλε μου. Αυτο που θα ηθελα να σε ρωτησω αν ο οποιοσδηποτε βελτιωτης σου ελεγε να αναλαβει αυτος να βρει τα πραγματα της μετατροπης και να την υλοποιησει δινοντας σου και εγγυηση καλης λειτουργιας της ολης μετατροπης θα προχωρουσες το εγχειρημα σου ή παλι θα ησουν διστακτικος?

Apostolos
19-04-10, 00:30
πιστευω πως υπαρχουν πλεον καποιοι αρκετα σοβαροι μηχανικοι που σε αντιμετωπιζουν με επαγγελματισμο και οσο το δυνατο με ειλικρινεια. Το να κανεις μια σωστη μετατροπη σε ενα απο αυτους ειναι κατι πλεον αρκετα απλο (μιας και προκειται για bοlt οn εφαρμογη, βγαλε - βαλε) μιας και δεν αναφερομαι στον ορο βελτιωση με aftermarket υλικα με τυχον αμφιβολου αποτελεσματα.

zoikarios
19-04-10, 00:35
Θα συμφωνησω μαζι σου σε αρκετα απο τα γραφομενα σου φιλε μου. Αυτο που θα ηθελα να σε ρωτησω αν ο οποιοσδηποτε βελτιωτης σου ελεγε να αναλαβει αυτος να βρει τα πραγματα της μετατροπης και να την υλοποιησει δινοντας σου και εγγυηση καλης λειτουργιας της ολης μετατροπης θα προχωρουσες το εγχειρημα σου ή παλι θα ησουν διστακτικος?

Προσεξε να δεις εδω τι παιζεται τωρα...
"Όποιος είναι απρόσεκτος με την αλήθεια στα μικρά ζητήματα, δεν μπορεί να είναι αξιόπιστος στα μεγάλα ζητήματα."

Δηλαδη τι θελω να πω, οτι εδω ενα φιλτρο αερος πας να περασεις ή φιμε μεμβρανες και παλι ενω ειναι κατι απλο ο απεναντι σου δεν μπορει να σου δωσει το 100% της εμπιστοσυνης του προς τα εσενα απο εγγυηση καλη λειτουργιας μεχρι και οτι θα σε καλυψει και απο δικο του λαθος.Επεισης το να μπω σε μια διαδικασια να "ενεργοποιησω" μια ομαδα ανθρωπων να κινηθει ωστε να εξυπηρετησουν εμενα με το αζημιωτο χωρις να δω κατι ή να συμμετεχω και εγω ενεργα ειναι σαν να ημαστε στο καζινο στο λουτρακι και παιζουμε κουλοχερι και πιστευουμε οτι δεν ειναι "πειραγμενο" το μηχανημα.Αλλωστε να σκασω σε αυτη την περιοδο 6-8.000ε για κατι το οποιο ξερω οτι μπορει μεν να λειτουργει αλλα πρεπει να του ριξω και αλλο χρημα επανω σε αυτο..θα σκεφτω σοβαρα μια λυση στο να παρω ακομα και καποιο αλλο αυτοκινητο...αλλωστε θα ηταν πολυ ενδιαφερον απο τους admin να ανοιξουν ενα thread-δημοσκοπηση ωπου να μαθουμε και να συμμετεχουμε ενεργα με τι τροπο αγοραστηκαν τα αυτοκινητα μας ,αν τα συντηρουμε ανετα ή δυσκολα και επεισης ακομα και σε ποια κατηγορια επαγγελματικης αποκαταστασης βρισκομαστε..πιστευω θα ηταν ενα "καυτερο" thread με πολλες ενδιαφερουσες τοποθετησεις ωστε να μαθουμε σε τετοιες δυσκολες συγκυριες αν πραγματι αυτα που σκεφτομαστε πριν κοιμηθουμε "πατανε" και με τις σκεψεις των υπολοιπων εδω μεσα ....!(παντα καλοπροαιρετα!:thumbsup:)

katsaraios
19-04-10, 00:41
Προσεξε να δεις εδω τι παιζεται τωρα...
"Όποιος είναι απρόσεκτος με την αλήθεια στα μικρά ζητήματα, δεν μπορεί να είναι αξιόπιστος στα μεγάλα ζητήματα."

Δηλαδη τι θελω να πω, οτι εδω ενα φιλτρο αερος πας να περασεις ή φιμε μεμβρανες και παλι ενω ειναι κατι απλο ο απεναντι σου δεν μπορει να σου δωσει το 100% της εμπιστοσυνης του προς τα εσενα απο εγγυηση καλη λειτουργιας μεχρι και οτι θα σε καλυψει και απο δικο του λαθος.Επεισης το να μπω σε μια διαδικασια να "ενεργοποιησω" μια ομαδα ανθρωπων να κινηθει ωστε να εξυπηρετησουν εμενα με το αζημιωτο χωρις να δω κατι ή να συμμετεχω και εγω ενεργα ειναι σαν να ημαστε στο καζινο στο λουτρακι και παιζουμε κουλοχερι και πιστευουμε οτι δεν ειναι "πειραγμενο" το μηχανημα.Αλλωστε να σκασω σε αυτη την περιοδο 6-8.000ε για κατι το οποιο ξερω οτι μπορει μεν να λειτουργει αλλα πρεπει να του ριξω και αλλο χρημα επανω σε αυτο..θα σκεφτω σοβαρα μια λυση στο να παρω ακομα και καποιο αλλο αυτοκινητο...αλλωστε θα ηταν πολυ ενδιαφερον απο τους admin να ανοιξουν ενα thread-δημοσκοπηση ωπου να μαθουμε και να συμμετεχουμε ενεργα με τι τροπο αγοραστηκαν τα αυτοκινητα μας ,αν τα συντηρουμε ανετα ή δυσκολα και επεισης ακομα και σε ποια κατηγορια επαγγελματικης αποκαταστασης βρισκομαστε..πιστευω θα ηταν ενα "καυτερο" thread με πολλες ενδιαφερουσες τοποθετησεις ωστε να μαθουμε σε τετοιες δυσκολες συγκυριες αν πραγματι αυτα που σκεφτομαστε πριν κοιμηθουμε "πατανε" και με τις σκεψεις των υπολοιπων εδω μεσα ....!(παντα καλοπροαιρετα!:thumbsup:)
θα χτυπουσε κοκκινο το θρεντ λογω προσωπικων δεδομενων:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

zoikarios
19-04-10, 00:43
Αυτο θα το δει η "διοικηση" του φορουμ αν θα πρεπει να μπει ή οχι ...παρομοιες δημοσκοπησεις εχουνε γινει και πιστευω πιανουν για τα "καλα" το παλμο !

katsaraios
19-04-10, 00:52
Αυτο θα το δει η "διοικηση" του φορουμ αν θα πρεπει να μπει ή οχι ...παρομοιες δημοσκοπησεις εχουνε γινει και πιστευω πιανουν για τα "καλα" το παλμο !

το αποτελεσμα ομως θα παραμεινη αιωλο καθως οι περισσοτεροι αποφασιζουν με βαση την δικη τους δυνατοτητα.
το μονο που προσφερεται σε τετοιες δημοσκοπησεις ειναι απλα χωρος για παραθεση προσωπικων εμπειριων.
σιγα μην αποφασισει ενα μελος την μετατροπη και εντελει την οικονομικη του "πολιτικη" με βαση τι θα πω εγω η εσυ η ο ταδε(βεβαια θα αντλησει καποιες γνωσεις τεχνικου ενδιαφεροντος μονο καθως οι τιμες ποικιλουν)
ειναι πολυ απλο και απορω γιατι πλατιαζουμε!
οποιος δεν μπορει κανονικα καταφευγει σε "ημιμετρα" που πολλες φορες δικαιωνουν απολυτα την επιλογη του.

zoikarios
19-04-10, 00:59
Ημιμετρο να κανω την μετατροπη δεν θα το ελεγα οσο ποιο πολυ ποθος για αυτο....!(αν μιλας για τετοια ημιμετρα)

NickE60
19-04-10, 01:05
θα χτυπουσε κοκκινο το θρεντ λογω προσωπικων δεδομενων:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Δεν νομίζω Γιώργο, γιατί? Δεν έχουμε όλοι εδώ τα ίδια εισοδήματα.
Όποιοι έχουν την οικονομική άνεση είναι λογικό να μπορούν να το αγοράσουν καινούριο όπως το θέλουν.
Μια τέτοια δημοσκόπηση θα αφορούσε ιδιοκτήτες καινούριων ή μεταχειρισμένων αυτοκινήτων μέχρι 2.200cc, οπότε πιστεύω πως οι προβληματισμοί θα είναι ουσιαστικοί.

katsaraios
19-04-10, 01:05
Ημιμετρο να κανω την μετατροπη δεν θα το ελεγα οσο ποιο πολυ ποθος για αυτο....!(αν μιλας για τετοια ημιμετρα)

φιλε μου εχεις καλο επιπεδο στην γραφη σου,καταλαβαινεις τι εννοω λεγοντας "ημιμετρο" οχι το γνησιο το αυθεντικο μεγαλυτερου κυβισμου αυτοκινητο που θα ηθελε αλλα δεν μπορει να εχει αυτος που κανει τετοια ονειρα.
δεν εννοω κυριολεκτικα ημιμετρο δηλαδη αντε ξεκιναμε και αλλαζουμε με οτι βρουμε και μετα αρχιζουν τα οργανα με βλαβες,ελατωματα κλπ.

zoikarios
19-04-10, 01:29
Δεν νομίζω Γιώργο, γιατί? Δεν έχουμε όλοι εδώ τα ίδια εισοδήματα.
Όποιοι έχουν την οικονομική άνεση είναι λογικό να μπορούν να το αγοράσουν καινούριο όπως το θέλουν.
Μια τέτοια δημοσκόπηση θα αφορούσε ιδιοκτήτες καινούριων ή μεταχειρισμένων αυτοκινήτων μέχρι 2.200cc, οπότε πιστεύω πως οι προβληματισμοί θα είναι ουσιαστικοί.


Θα συμφωνισω μαζι σου οπως και θα συμμεριστω και την αποψη του "katsaraios"
Ενα Ε46 που το πηρα 14.000ε και τα βγαζω περα με δυσκολια αυτο περισσοτερο βαρος ειναι παρα απολαυση και επειδη οι απολαυσεις στην ζωη ειναι για τα μεγαλα και βαρια πορτοφολια...θα μου ηταν ιδιαιτερα συμπαθες να ακουσω την οικονομικη τους αποψη οσο αφορα την συντηρηση-μελλοντικη χρηση-αποσβεση αυτοκινητου,καθως και τον τροπο που αποκτησανε το αγαπημενο τους αυτοκινητο.

Εμμμμμμμμ σωστα τα λες
"ημιμετρο" οχι το γνησιο το αυθεντικο μεγαλυτερου κυβισμου αυτοκινητο που θα ηθελε αλλα δεν μπορει να εχει αυτος που κανει τετοια ονειρα.
δεν εννοω κυριολεκτικα ημιμετρο δηλαδη αντε ξεκιναμε και αλλαζουμε με οτι βρουμε και μετα αρχιζουν τα οργανα με βλαβες,ελατωματα κλπ.

Η απολαυση δεν συνεπαγεται παντα και με το γκαζι ...αλλωστε το γκαζι μπορει να το βαρεθεις η ομορφια ειναι αυτη που μενει σε ενα αμαξι...

NickE60
19-04-10, 01:37
.......

Η απολαυση δεν συνεπαγεται παντα και με το γκαζι ...αλλωστε το γκαζι μπορει να το βαρεθεις η ομορφια ειναι αυτη που μενει σε ενα αμαξι...

Μεγάλη κουβέντα! thumb
Δεν θα τη συμμεριστούν όλοι, αλλά όποιος συμφωνεί, είναι ήρεμος κι ευτυχισμένος... ειδικά αυτοί που αγόρασαν ένα "όνειρο" καινούριο ή μεταχειρισμένο... (μετά από κάποια χρόνια δεν έχει μεγάλη διαφορά)

zoikarios
19-04-10, 01:40
Υ.Γ "Είμαι πραγματικά πλούσιος διότι το εισόδημά μου είναι μεγαλύτερο από τα έξοδά μου και τα έξοδά μου είναι ίσα με τις επιθυμίες μου."

Μπορω εστω και με το "ψωριαρικο" 116i Joy με 122hp να ειμαι ευχαριστημενος χωρις να σπαζοκεφαλιαζω τον εαυτο μου και να τρωγομαι πως ο μ..@@κας ο γειτονας καταφερνει και συντηρει το 320coupe (και καλα πουλησε ενα χωραφι και το πηρε)..εκει πιστευω θα πρεπει να αναζητησουμε και να πουμε "ποιο ειναι το επομενο βημα απο την στιγμη που ειμαι ενταξει;;;;;"

NickE60
19-04-10, 01:44
Μην το λες έτσι.... η διαφορά στην κατοχή-συντήρηση του 116 με το 320 είναι μερικά "σουβλάκια" το χρόνο ..το πολύ 500-600 ευρώ... (για 10000χλμ ετήσια χρήση)

zoikarios
19-04-10, 01:46
Μην το λες έτσι.... η διαφορά στην συντήρηση του 116 με το 320 είναι μερικά "σουβλάκια" το χρόνο ..το πολύ 500-600 ευρώ... (για 10000χλμ ετήσια χρήση)

Εξαρταται παντα ποσο πεινας....

NickE60
19-04-10, 01:50
Εξαρταται παντα ποσο πεινας....

Σωστό κι αυτό, αλλά με τα χρήματα που αγοράζεις ένα 116 καινούριο θα μπορούσες να αγοράσεις 330 μεταχειρισμένο ...και να μην "πεινάς" καθόλου :wink:
Έχει τεράστιες "αντιθέσεις" το θέμα και σηκώνει πολύ κουβέντα...

zoikarios
19-04-10, 01:59
Σωστό κι αυτό, αλλά με τα χρήματα που αγοράζεις ένα 116 καινούριο θα μπορούσες να αγοράσεις 330 μεταχειρισμένο ...και να μην "πεινάς" καθόλου :wink:
Έχει τεράστιες "αντιθέσεις" το θέμα και σηκώνει πολύ κουβέντα...


Αντε και το πηρα το 330.........τα τελη και την ασφαλεια να στειλω στην Μπιρμπιλη να τα πληρωσει αγαπητε συμφουριτη?
Τη αποδειξη της βενζινης να την στειλω στο Λοβερδο?
Θα συμφωνησω μαζι σου στο εξης.....ΝΑΙ οσο μενω με την μαμα και τον μπαμπα σπιτι μπρω να συντηρησω και Μ3 ....οταν θα μπω στο λουκι του ενοικειου η' στεγαστικου δανειου....μαλλον θα το χαιρεται ο συνταξιουχος ο πατερας μου (καλη του ωρα ωπου και αν ειναι ;-) )

NickE60
19-04-10, 02:12
Στο φέρνω από δω, στο φέρνω από κει, θα στο πω και αλλιώς... δεν είναι όλα τα 330 3.000cc... υπάρχουν και 330 που είναι 320... και πάντα είναι μεταχειρισμένα.... και πολύ φθηνότερα από ένα 116 καινούριο. Η διαφορά στην κατανάλωση είναι σίγουρα μεγαλύτερη από του 116 και ελάχιστα μεγαλύτερη από ένα 320. Η διαφορά στα τέλη κυκλ. και την ασφάλεια του "320" από το 116 είναι 350-400 ευρώ το χρόνο...

zoikarios
19-04-10, 02:22
Στο φέρνω από δω, στο φέρνω από κει, θα στο πω και αλλιώς... δεν είναι όλα τα 330 3.000cc... υπάρχουν και 330 που είναι 320... η διαφορά στην κατανάλωση είναι σίγουρα μεγαλύτερη από του 116 και ελάχιστα μεγαλύτερη από ένα 320. Η διαφορά στα τέλη κυκλ. και την ασφάλεια του 320 από το 116 είναι 350-400 ευρώ το χρόνο...

Αυτο που λες ειναι το αυτονοητο.....ποιο 330 απο μετατροπη στην Ελλαδα ειναι δηλωμενο ως 330....1,2,3 παντως πανω απο 5 κανενα (μιλαμε για το θεμα μετατροπη 316-320 ------->330) οποτε εχουμε και λεμε....
184ε πληρωνα τελη στο 316
521ε στο παρανομο 330 ηλωμενο ως 2λιτρο
680ε στο νομιμα 330.....αν ειναι απο 2000-2004
εεε να μην ανεβασω και την ασφαλεια....εδω μοτερ και τα συναφη αλλαξα,,,κατι γινεται,,,,βαλε και κανα 600ε την ασφαλεια//πηγαμε στα 1121ε αμεσως αμεσως οιστευω εχω διαφορα...τωρα με την βενζινουλα μας την αγαπημενη...ΟΟΟΟΟοοοοοοο Σουλταν παρε και 1,55-1,70 το λιτρο....
Ειναι πολλα τα φραγκα για το μεσο-ελληνα-γκαζιαρη οδηγο

NickE60
19-04-10, 02:27
και 316 Μ3 έχει.....

Δεν έχω πρόχειρα τα τέλη, δεν τα αμφισβητώ πάντως...
Η ασφάλεια του 320 2.2 15 φορ. ίπποι σε καλή εταιρία (χωρίς πρόβλημα) είναι 800 ευρώ το χρόνο ...και με πρόσθετες καλύψεις, οδική βοήθεια, μερική/ολική κλοπή, θραύση κλπ
...όποιος ψάχνει βρίσκει.... thumb

zoikarios
19-04-10, 02:37
Δεν έχω πρόχειρα τα τέλη, δεν τα αμφισβητώ πάντως...
Η ασφάλεια του 320 2.2 15 φορ. ίπποι σε καλή εταιρία (χωρίς πρόβλημα) είναι 800 ευρώ το χρόνο ...και με πρόσθετες καλύψεις, οδική βοήθεια, μερική/ολική κλοπή, θραύση κλπ
...όποιος ψάχνει βρίσκει.... thumb

Χαλαρα θελει ψαξιμο το θεμα και εμπιστοσυνη (τωρα που και σε ποιον ειναι το θεμα....!)

NickE60
19-04-10, 02:41
Χαλαρα θελει ψαξιμο το θεμα και εμπιστοσυνη (τωρα που και σε ποιον ειναι το θεμα....!)

Σίγουρα, όσο δεν βιάζεσαι τόσο καλύτερες τιμές θα πετύχεις, αυτό να το ξέρεις... υπάρχουν πολλοί... υπομονή thumb

Pitbull
23-04-10, 04:57
με αγχώσατε παίδες... χαχα

Vasilis
23-04-10, 09:56
δεν νομιζω στην παρουσα φαση να χρειαζετε αγχος...

αυτο που χρειαζετε ειναι υπομονη κ μεθοδικοτητα...

αλλος βιαζεται να πουλησει...(προβλημα ρευστοτητας ηδη υφισταται)

αν περιμενεις λιγο θα τυχεις πολλων ευκαιριων....!

Bitz
30-01-12, 11:37
Να σαι καλά Μπίλαρε θα ξαναμιλήσουμε βέβαια. Ωστόσο, εκτός από τον Παπαδόπουλο Γιώργο στη Θεσσαλονίκη, ξέρει κάποιος κανέναν καλό μάστορα στην Αθήνα που να έχει και γραπτή εγγύηση στα μοτέρ που βάζει;Δηλ μόνο ο Παπαδόπουλος είναι ο νούμερο 1 στην Ελλάδα; Απλά ρωτάω μήπως υπάρχουν και άλλοι στην Αθήνα χωρίς να χρειαστεί να ανέβω στην... "πηγή" (Θεσσαλονίκη). Ευχαριστώ

ΚΕΜΙΔΗΣ Στη χαλκιδα...μια επισκεψη κανε και τα λεμε.

Bitz
30-01-12, 11:40
Γίνεται όσοι γνωριζουν η εχουν ακούσει. να γραψουν μερικα σχόλια για καλα συνεργεία που έκαναν μετατροπές ή εχουν ακουσει θετικές εντυπωσεις απο φιλους τους; Συγκεκριμενα θελω το 318ci μου να το κανω 330ci

ΚΕΜΙΔΗΣ Στη χαλκιδα απο τα καλυτερα και με εκγυηση.

Stunt Mike
30-01-12, 16:02
ΚΕΜΙΔΗΣ Στη χαλκιδα...μια επισκεψη κανε και τα λεμε.

Που το ξεθαψες ρε μεγαλε ενα thread πριν 1.5 χρονο!!!Τζαμπα η διαφημιση που εκανες....

Bitz
31-01-12, 14:40
Που το ξεθαψες ρε μεγαλε ενα thread πριν 1.5 χρονο!!!Τζαμπα η διαφημιση που εκανες....

ΤΙι σχεση εχει η ημερομηνια;ενα καλο συνεργειο ειναι παντα επικαιρο και παντα χρειαζεται..

Stunt Mike
31-01-12, 15:00
ΤΙι σχεση εχει η ημερομηνια;ενα καλο συνεργειο ειναι παντα επικαιρο και παντα χρειαζεται..

Ακριβως αυτο επισημανα κι εγω....