PDA

Επιστροφή στο Forum : Για ανησυχα πνευματα...



Vasilis
22-02-11, 20:18
https://www.carbonmods.co.uk/


Νομιζω οτι μπορει να βρει καποιος κ καλυτερες τιμες...

αλλα εδω παιζει κ κιτ για αρχαριους,μπορεις να εξασκηθεις κ μετα να ... δημιουργησεις!thumb

Monsta
22-02-11, 21:15
Επειδή έχω δει πως δουλεύονται αυτά https://www.carbonmods.co.uk/Products/Carbon-Fibre-Skinning-Starter-Kit__CMCFSK300.aspx να συμβουλέψω μόνο ότι λόγω του ότι χρησιμοποιούνται epoxy resins, καλό θα ήταν οι αρχάριοι να κάνουν δοκιμές σε παλιά κομμάτια, ΠΡΙΝ το κάνουν στο αυτοκίνητό τους. Άπαξ δηλαδή και αρχίσεις να απλώνεις αυτό το υλικό, there's no turning back.

Βέβαια το diy έχει τη γλύκα του και το συνιστώ σε όλους να το δοκιμάσουν.

Απλά θα πρότεινα τη 'λύση' μεμβράνη (καλής ποιότητας), ώστε αν κάτι δε πάει καλά, το βγάζουμε και πάμε πάλι από την αρχή.

nik200
09-03-11, 08:19
γενικα τα carbon κομματια δεν ειναι ευκολα να τα φτιαξεις μονος...απο κει και περα σε ενα αμαξι δρομου..ενα καπω carbon πχ..με 200km/h...δεν ειναι και οτι καλυτερο καθως οι περισσοτεροι δεν φτιαχνουν τα δεσιματα απο κατω οπως το ατσαλινο καπο (τα νευρα εννοω απο μεσα!!) με αποτελεσμα να "παιζει" επικινδυνα!!!ο μερακλης μαστορας θα σου φτιαξει καπω παντα με ενισχυσεις..αν ειναι και απο carbon ακομα καλυτερα...αλλα ειναι πολυ λιγοι...και φυσικα θα το πληρωσεις........επισης οι περισσοτεροι δεν φτιαχνουν carbon που να ανοιγει με την κλειδαρια απο μεσα....αλλα σου κοτσαρουν δυο ασφαλειες με αποτελεσμα ο οποιοσδηποτε να μπορει να ανοιξει τον χωρο του κινητηρα...πολυ επικυνδινο για το δρομο!!!

στις μερες μας φερνουν αρκετοι (μαγαζια) αλλα γενικα κατι αξιοπρεπες δεν υπαρχει...χιλιες φορες να αγορασεις απο εξωτερικο....

εγω προσωπικα θα εφτιαχνα ενα carbon και θα κολλαγα απο κατω τις ενισχυσεις του ατσαλινου καπο..ετσι για να χω το κεφαλι μου υσηχο..για να κανω και τις ενισχυσεις απο μεσα ειναι πολυ ζορικο!!!!

Jimmakos
09-03-11, 08:30
Θα συμφωνήσω με τον Κώστα και με τον Νίκο....

Είναι σαν τα πολυεστερικά, επειδή φτιάχνω πολυεστερικά άμα σου κάτσει στραβά τελείωσε το θέμα....
Άντε πάρε καλούπι, άντε χτίστο μετά να αντέχει.... Και άμα σου ξεφύγει ο καταλύτης σου άρπαξε φωτιά!

Ή μεμβράνες λοιπόν ή εξάσκηση thumb