PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλοφτιαχμενο το Α4 εεεε???



///M Arios
21-02-11, 17:46
https://www.youtube.com/watch?v=hJRF-VPY0us Μπραβο στο παλικαρι εχει κανει πολυ καλη δουλεια...!!!!!:thumbsup:thumb

Monsta
21-02-11, 18:20
εχει κανει πολυ καλη δουλεια...!!!!!:thumbsup:thumb

Δλδ?

Βέβαια ευτυχώς που ήτανε στιγμιαίο. Άμα το κράταγε λίγο ακόμα παίζει και να παιρνε τη τουρμπίνα παραμάσχαλα.

///M Arios
21-02-11, 18:33
Δλδ?

Βέβαια ευτυχώς που ήτανε στιγμιαίο. Άμα το κράταγε λίγο ακόμα παίζει και να παιρνε τη τουρμπίνα παραμάσχαλα.

αχχχχ μικρε μου Monsta (σχημα λογου το μικρε ) αν σου πω οτι με ακριβως το ιδιο προγραμμα και κ03 εβγαλε 230.000κλμ και την κατευασε απλα για να βαλει την κ04 τι θα μου πεις???? Αυτα τα μαραφετια εχουν ενα νομο....

Αν ειναι να κανεις κατι καντο σωστα και να ξερεις, τα καβουρια ειναι για τη θαλασσα οχι για τις τσεπες.... thumb

ghost-rider
21-02-11, 18:52
Λοιπον Μαριε...
Σχολιο πρωτο. Πολυ καθαρο βιντεο!:shok:
Σχολιο δευτερο. Πολυ αργες αλλαγες ταχυτητων(κατι τετοιοι τυποι βγαζουν τις βρωμες οτι τα αυτοματα ειναι πιο γρηγορα απο τα manual).:th_Laie_67-1:
Το αυτοκινητο αδικειται ρε, περα απο την πλακα. Κρυψτε τα βιντεο!!!

Σχολιο τριτο. Νιωθω οτι μεχρι τα 400 μετρα με παιρνει.
Και ειμαι 320 φουλ εργοστασιο.
Τσικνοπεμπτη θα ειμαι Πατρα...

Monsta
21-02-11, 18:53
Πλάκα κάνω ρε. Περιμένω τον S8N να αρχίσει το κράξιμο :)

///M Arios
21-02-11, 18:56
Τσικνοπεμπτη θα ειμαι Πατρα...

:offtopic::offtopic:

///M Arios
21-02-11, 18:58
Και ειμαι 320 φουλ εργοστασιο. Τι εισαι????????????:shok: :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

ghost-rider
21-02-11, 19:11
Τι εισαι????????????:shok: :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Τι ειμαι?:whistle:

Γιατι ειναι οφ τοπικ το πιο πανω ρε?

stef
21-02-11, 19:38
Πλάκα κάνω ρε. Περιμένω τον S8N να αρχίσει το κράξιμο :)

Καλά εκεί έχει να γίνει χαμός....
Show θα δώσει....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::thumbsup::hystericalbs1:

Z4 DCT
21-02-11, 19:52
Παιδια ο s8n εχει παρει υπογλωσσιο και πριμενει να πεσουν οι παλμοι και να επανελθει η κυκλοφορια του αιματος για να γραψει......:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

panos90
21-02-11, 19:52
ο ηχος του ειναι λες και τροφοδοτειται με φασολαδα

stef
21-02-11, 19:54
Παιδια ο s8n εχει παρει υπογλωσσιο και πριμενει να πεσουν οι παλμοι και να επανελθει η κυκλοφορια του αιματος για να γραψει......:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Νομίζω ξαναμπήκε στο αρχείο του S3Club και κάνει copy paste τα κραξίματα που έριχνε από τότε και θα μας τα ποστάρει σε λίγο εδώ...:thumbsup::thumbsup::hystericalbs1:

nik200
21-02-11, 20:49
για να καταλαβω και εγω..
ειναι α4 1.8Τ quattro με ko4...αρα αν μιλαμε για το παλιο μοτερ (20v) και οχι το tfsi...σωστα?και αν ειναι αυτο τοτε μιλαμε για 260hp...τοσο πηγαιναν τα πρωτα σταδια με κο4..προσωπικα δεν τρελαθηκα απο την δυναμη..εχω δει πολυ πιο δυνατα σε αυτο το σταδιο....αν και αυτο ειναι quattro...και αρα πιο βαρυ σαφως (+150kg)...κατι ibizakia, α3, με κο3 (πρωτο σταδιο) πανε κοπιο ισως και καλυτερα στα πολλα...απλα δεν ξερω αν εχει νοημα να κρατας τοσο μικρη τουρμπινα σε αυτο το μοτερ και σε τοσο βαρυ αμαξωμα!με μια 28αρα...πιστονια μπιελες το αμαξι θα γαζωνε!

Thomelef
21-02-11, 22:20
εμένα γιατί μου φαίνεται πως δεν πάει βήμα???

strof
21-02-11, 22:23
thumbthumbthumbthumb
εμένα γιατί μου φαίνεται πως δεν πάει βήμα???

+1

PSDEDES
21-02-11, 22:30
Για όσους δεν κατάλαβαν το video το δεύτερο άνοιγμα που γίνεται από τα 140 μέχρι 250 είναι ρεπριζ έκτης..........

katsaraios
22-02-11, 01:21
μια Καπανδριτι-Ωροπο με 2.2 46αρι ανετα...

stef
22-02-11, 01:36
μια Καπανδριτι-Ωροπο με 2.2 46αρι ανετα...

Ώπα εαν εννοείς από εθνική είναι αλλιώς τα πράγματα, εαν εννοείς εσωτερικά, τότε είναι καθαρά και μόνο θέμα οδηγού....

katsaraios
22-02-11, 01:45
Ώπα εαν εννοείς από εθνική είναι αλλιώς τα πράγματα, εαν εννοείς εσωτερικά, τότε είναι καθαρά και μόνο θέμα οδηγού....
εχει και απο εθνικη στροφες :whistle::whistle:
αλλα και απο μεσα ακομα πιο "νοστιμο"
και φυσικα μαζι και την επιστροφη ,να εχει αναβασουλα...

PSDEDES
22-02-11, 02:04
μια Καπανδριτι-Ωροπο με 2.2 46αρι ανετα...

Καταρχας το αυτοκινητο δεν ειναι δικο μου, εγω με το παλικαρι που το εχει ειμαστε κολλητοι και εγω απλα τραβηξα το video, δευτερον ποιος μιλησε για κοντρα(στο bmwfans ειμαστε και οχι στους dragster).Απο την αλλη η διαδρομη Kαπανδριτι-Kαλαμο-Ωροπο εχει πολλες στροφες και δεν ειναι οτι ποιο συνετο να βαζεις κοντρες εκει διοτι υπαρχουν πολλες στροφες με αναποδες κλισεις(εκει μενω και πιστεψε με τις ξερω πολυ καλα).Τριτον το ''ανετα'' απο που το συμπερενεις εφοσον το παλικαρι ειναι αδερφος του ghostrider και εχουμε ανοιξει ουκ ολιγες φορες μαζι του......(συγνωμη εαν ακουγουμε καπως περιεργα απλα δεν καταλαβενω τον τροπο καποιον ανθρωπων εδω που μολις ακουσουν audi βγαζουν φλύκταινες,δεν υπαρχει κατι που να φοβαστε απο τα audi, ολοι σας εχετε υπεροχα αυτοκινητα και δεν μιλω καθολου ειρωνικα, οποτε δεν βρησκω το λογω στο να υπαρχουν απαντησεις ειρωνικου περιεχομενου)

m-power_01
22-02-11, 02:11
Πετρο ,ο Γιωργος (Κατσαραιος) ειναι πολυ ανετος ανθρωπος και ακομπλεξαριστος.
Επισης ειναι αρκετα ''σοφος'' για να μην κανει κοντρες στον παλιοδρομο εκεινο.
Εγω καταλαβαινω το υφος σου και οτι τωρα κανεις συζητηση, απλα το διευκρινιζω για αποφυγη παρεξηγησεων

stef
22-02-11, 02:13
εχει και απο εθνικη στροφες :whistle::whistle:
αλλα και απο μεσα ακομα πιο "νοστιμο"
και φυσικα μαζι και την επιστροφη ,να εχει αναβασουλα...

Από τις αγαπημένες μου διαδρομές και από Καπανδρίτι - Αγ. Αποστόλους και από Μαρκόπουλο- Ωρωπό!
Έχω εξοχικό εκεί και πάω συχνότατα

m-power_01
22-02-11, 02:18
Από τις αγαπημένες μου διαδρομές και από Καπανδρίτι - Αγ. Αποστόλους και από Μαρκόπουλο- Ωρωπό!
Έχω εξοχικό εκεί και πάω συχνότατα

Εχει ωραιες διαδρομες... η αληθεια να λεγεται.
Ακομα και ηρεμα να θες να πας ,η διαδρομη πολλες φορες δεν σε αφηνει να αγιασεις.

katsaraios
22-02-11, 03:05
Καταρχας το αυτοκινητο δεν ειναι δικο μου, εγω με το παλικαρι που το εχει ειμαστε κολλητοι και εγω απλα τραβηξα το video, δευτερον ποιος μιλησε για κοντρα(στο bmwfans ειμαστε και οχι στους dragster).Απο την αλλη η διαδρομη Kαπανδριτι-Kαλαμο-Ωροπο εχει πολλες στροφες και δεν ειναι οτι ποιο συνετο να βαζεις κοντρες εκει διοτι υπαρχουν πολλες στροφες με αναποδες κλισεις(εκει μενω και πιστεψε με τις ξερω πολυ καλα).Τριτον το ''ανετα'' απο που το συμπερενεις εφοσον το παλικαρι ειναι αδερφος του ghostrider και εχουμε ανοιξει ουκ ολιγες φορες μαζι του......(συγνωμη εαν ακουγουμε καπως περιεργα απλα δεν καταλαβενω τον τροπο καποιον ανθρωπων εδω που μολις ακουσουν audi βγαζουν φλύκταινες,δεν υπαρχει κατι που να φοβαστε απο τα audi, ολοι σας εχετε υπεροχα αυτοκινητα και δεν μιλω καθολου ειρωνικα, οποτε δεν βρησκω το λογω στο να υπαρχουν απαντησεις ειρωνικου περιεχομενου) με συγχωρεις ,βασικα δεν εχω τιποτα με αουντι κλπ ουτε κοντρες κανω απλα επειδη ειδα οτι παει λιγο ,πεταξα και το ανετα για την συγκεκριμενη διαδρομη οπου θα ειχε λιγο τσιγκλισμα παραπανω για να στριψει ...
κανω λιγο πλακιτσα καμια φορα παρεξηγιεται ο γραπτος λογος απο μενα σορυ και ολα οκ.

nik200
22-02-11, 06:58
φιλε μαριε..

και εγω εχω α3 1.8Τ με Κ03s..και επισης και εγω το χω προγραμματισει στον μαραβελια (powerlogic)..δεν θεωρω οτι ειναι απο τους καλυτερους...αλλα ειναι απο τους πιο safe προγραμματιστες...και εχει μαθει αρκετα τα τελευταια χρονια...

απο κει και περα...επειδη χαζεψα λιγο το βιντεο...ειδα 80-110 (με αλλαγη δευτερας-τριτης)...4+ δευτερα...οταν το δικο μου..ειναι κανα 3αρι-3.2sec (με 3η)....και ειμαι χωρις intercooler (το μαμα που ειναι πολυ μικρο)...το α4 φοραει intercooler (η εχει το μαμα στο δεξι φαναρι μπροστα)???με σωστη ρυθμιση ενα intercooler δινει +20hp αφου τουρμπισει κι ας lagaρει λιγο παραπανω...επισης η "αγελαδα" της forge κανει "δουλεια"....

και κατι αλλο...γιατι μολις 1.2 bar απο 1η με 3η ταχυτητα???στην τριτη θα μπορουσε να δωσει λιγο παραπανω και να δωσει και over...γιατι σταθερη???

αυτη η τουρμπινα δουλευει ανετα μεχρι 1.6-1.7 over (τα oktavia τις δουλευαν 1.9 Over με μαμα ολα!!!!!)...αρα οταν λεω οτι ο μαραβελιας ειναι πολυ safe...το εννοω...

απο κει και περα το αμαξι δεν ακουω να φοραει εξατμιση...μια καλη εξατμιση σε αυτα δινει 10-15 αλογα...συν δυναμη και ψηλα που τωρα ειναι απλως καλα (λογω κο4!)....

βρε παιδια οταν πειραζεις turbo αμαξι πρεπει να σκεφτεις και ολα τα υπολοιπα....η σωστη βελτιωση σε ενα turbo αμαξι...ειναι +intercooler+εξατμιση (απο downpipe και πισω...δηλαδη ολη)...δεν γινεται απο 180hp να πας το αμαξι 260hp και να μην εχει τα παραπανω....οχι μονο προγραμμα και turbo και παμε βολτα....

Panos 316T
22-02-11, 10:35
φιλε μαριε..

και εγω εχω α3 1.8Τ με Κ03s..και επισης και εγω το χω προγραμματισει στον μαραβελια (powerlogic)..δεν θεωρω οτι ειναι απο τους καλυτερους...αλλα ειναι απο τους πιο safe προγραμματιστες...και εχει μαθει αρκετα τα τελευταια χρονια...

απο κει και περα...επειδη χαζεψα λιγο το βιντεο...ειδα 80-110 (με αλλαγη δευτερας-τριτης)...4+ δευτερα...οταν το δικο μου..ειναι κανα 3αρι-3.2sec (με 3η)....και ειμαι χωρις intercooler (το μαμα που ειναι πολυ μικρο)...το α4 φοραει intercooler (η εχει το μαμα στο δεξι φαναρι μπροστα)???με σωστη ρυθμιση ενα intercooler δινει +20hp αφου τουρμπισει κι ας lagaρει λιγο παραπανω...επισης η "αγελαδα" της forge κανει "δουλεια"....

και κατι αλλο...γιατι μολις 1.2 bar απο 1η με 3η ταχυτητα???στην τριτη θα μπορουσε να δωσει λιγο παραπανω και να δωσει και over...γιατι σταθερη???

αυτη η τουρμπινα δουλευει ανετα μεχρι 1.6-1.7 over (τα oktavia τις δουλευαν 1.9 Over με μαμα ολα!!!!!)...αρα οταν λεω οτι ο μαραβελιας ειναι πολυ safe...το εννοω...

απο κει και περα το αμαξι δεν ακουω να φοραει εξατμιση...μια καλη εξατμιση σε αυτα δινει 10-15 αλογα...συν δυναμη και ψηλα που τωρα ειναι απλως καλα (λογω κο4!)....

βρε παιδια οταν πειραζεις turbo αμαξι πρεπει να σκεφτεις και ολα τα υπολοιπα....η σωστη βελτιωση σε ενα turbo αμαξι...ειναι +intercooler+εξατμιση (απο downpipe και πισω...δηλαδη ολη)...δεν γινεται απο 180hp να πας το αμαξι 260hp και να μην εχει τα παραπανω....οχι μονο προγραμμα και turbo και παμε βολτα....

όλο το ζουμί...thumb

spar@
22-02-11, 12:14
το βιντεο ειναι επιτηδες τραβηγμενο για να του παρετε λαθος μετρα....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
ωραιο αμαξι!!!!!!!!!!!!!!!

ghost-rider
22-02-11, 19:19
το βιντεο ειναι επιτηδες τραβηγμενο για να του παρετε λαθος μετρα....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
ωραιο αμαξι!!!!!!!!!!!!!!!

Μην το γελας...
Σκεψου οτι με 2η κοφτη περνα ελαφρως τα 110.
Εδω αλλαζει στα 100 περιπου. Παρατηρησε και ποσο διαρκει η αλλαγη...
Εχει τυχει να το χρονομετρησω καθως και να ανοιξω μαζι του.
Βλεποντας ομως το βιντεο θα ελεγα οτι και με το δικο μου μπορω...

Υποθετω πως παλι ψαχνει για παγκαρι ο π@υστης ο μικρος...:th_Laie_67-1:

Το χει κανει και πιο παλια με ε36 320:whistle:
Στην αρχη δεν παταγε, ψαρωσε ο αλλος, αρχισε τα προκλητικα, επεσε το (light) στοιχηματακι.... Και ανοιξαν...

Μιλαμε για πολυκατοικιες διαφορα οχι 3-4 αμαξια.................
Ε? Μαριε?:whistle:

nik200
22-02-11, 20:33
Μην το γελας...
Σκεψου οτι με 2η κοφτη περνα ελαφρως τα 110.
Εδω αλλαζει στα 100 περιπου. Παρατηρησε και ποσο διαρκει η αλλαγη...


γιατι εχει νοημα να πας 1.8Τ με μαμα εξατμιση και κο4 (σχετικα μικρη τουρμπινα) στις 6800rpm????αφου εχει ξεφουσκωσει απο τις 6000...εγω προσωπικα οσες φορες εβαλα κοντρα (που δεν συνηθιζω..ειμαι αλλης φιλοσοφιας) αμα αλλαζα κοφτες εχανα την διαφορα του φουσκωματος με παραπλησια αμαξια!!!!αν ειχε καμια 28αρα το ξανασυζηταμε....

το οφελιμο φασμα σε αυτους τους κινητηρες με αυτο το set up ειναι 3000-6000rpm...ισως και 6000 ειναι πολυ..αλλα το αφηνω λογω κο4...με κο3s και χωρις εξατμιση ειναι ακομα πιο χαμηλα (5600rpm)...

στο συγκεκριμενο αμαξι...αν εχει 2α,3η σταθερα 1.2ct bar...ισως εχει νοημα..αλλα στις παραπανω σχεσεις που εχουν over 1.4 ισως δεν πρεπει...βασικα τα βλεπεις απο το μπαρομετρο και κρινεις αναλογα...που θα αλλαξεις...αν ξεφουσκωνει πολυ (0.8bar κοφτη) δεν εχει νοημα!!!

παντως να σημειωσω κατι που μου φαινεται πολυ λαθος.....αν ο μαραβελιας στο χει ρυθμισει 1η, 2α ,3η με 1.2 και στον κοφτη μου φαινεται πολυ υπερβολικο και ισως μειωνεις την ζωη της τουρμπινας πολυ....για να καταλαβεις τι λεω..ειχα μπει σε φιλου ibiza 1.8T με κο3s που ειχε βγαλει σε αυστηρο δυναμομετρο 235 αλογα (πρωτο σταδιο χωρις intercooler) και προγραμμα xxelixis (πολυ πιεσμενο..καθαρο κοντραδικο) και μεχρι κοφτη κρατουσε 0.9-1.0 bar...ενω σηκωνε 1.7 over!!!

για να συνοψισω...οι μικρες τουρμπινες δεν εχουν νοημα στροφαρισματος...η παροχη τους τελειωνει πολυ πιο νωρις απο τον κοφτη...αρα στην κοντρα δεν χρειαζεται κοφτες...

ghost-rider
22-02-11, 20:45
γιατι εχει νοημα να πας 1.8Τ με μαμα εξατμιση και κο4 (σχετικα μικρη τουρμπινα) στις 6800rpm????αφου εχει ξεφουσκωσει απο τις 6000...εγω προσωπικα οσες φορες εβαλα κοντρα (που δεν συνηθιζω..ειμαι αλλης φιλοσοφιας) αμα αλλαζα κοφτες εχανα την διαφορα του φουσκωματος με παραπλησια αμαξια!!!!αν ειχε καμια 28αρα το ξανασυζηταμε....

το οφελιμο φασμα σε αυτους τους κινητηρες με αυτο το set up ειναι 3000-6000rpm...ισως και 6000 ειναι πολυ..αλλα το αφηνω λογω κο4...με κο3s και χωρις εξατμιση ειναι ακομα πιο χαμηλα (5600rpm)...

στο συγκεκριμενο αμαξι...αν εχει 2α,3η σταθερα 1.2ct bar...ισως εχει νοημα..αλλα στις παραπανω σχεσεις που εχουν over 1.4 ισως δεν πρεπει...βασικα τα βλεπεις απο το μπαρομετρο και κρινεις αναλογα...που θα αλλαξεις...αν ξεφουσκωνει πολυ (0.8bar κοφτη) δεν εχει νοημα!!!

παντως να σημειωσω κατι που μου φαινεται πολυ λαθος.....αν ο μαραβελιας στο χει ρυθμισει 1η, 2α ,3η με 1.2 και στον κοφτη μου φαινεται πολυ υπερβολικο και ισως μειωνεις την ζωη της τουρμπινας πολυ....για να καταλαβεις τι λεω..ειχα μπει σε φιλου ibiza 1.8T με κο3s που ειχε βγαλει σε αυστηρο δυναμομετρο 235 αλογα (πρωτο σταδιο χωρις intercooler) και προγραμμα xxelixis (πολυ πιεσμενο..καθαρο κοντραδικο) και μεχρι κοφτη κρατουσε 0.9-1.0 bar...ενω σηκωνε 1.7 over!!!

για να συνοψισω...οι μικρες τουρμπινες δεν εχουν νοημα στροφαρισματος...η παροχη τους τελειωνει πολυ πιο νωρις απο τον κοφτη...αρα στην κοντρα δεν χρειαζεται κοφτες...

Eχει μονο και μονο επειδη πεφτει σε πιο δυνατη περιοχη η επομενη σχεση.
Κ η διαφορα ειναι μεγαλη.
7100 σηκωνει και δεν ειναι οτι τραβα τρελα μεχρι εκει. Αλλα οταν το κρατας ξεκινα πολυ καλυτερα η ταχυτητα που ακολουθει.

Δεν εχω ανακατευθει με τις ρυθμισεις του αυτοκινητου να σου πω, μιας και δεν ειναι δικο μου, απλα το βουταω που κ που.

Ο οδηγος του εβγαλε με το προηγουμενο τουρμπο πανω απο 200.000 χλμ(δεν θυμαμαι ειλικρινα ακριβως ποσα) ενω με αυτο εχει καμια 30.000.
Φανταζομαι θα ξερει πως να το κρατησει...
Παντως γενικα, η Κ04 δεν αντεχει να κρατησει στον κοφτη τις πιεσεις που αναφερεις.
Ακομα και στις σχεσεις που δουλευει over η πιεση στον κοφτη πεφτει επειδη δεν επαρκει η παροχη της Κ04.

nik200
22-02-11, 20:57
Eχει μονο και μονο επειδη πεφτει σε πιο δυνατη περιοχη η επομενη σχεση.
Κ η διαφορα ειναι μεγαλη.
7100 σηκωνει και δεν ειναι οτι τραβα τρελα μεχρι εκει. Αλλα οταν το κρατας ξεκινα πολυ καλυτερα η ταχυτητα που ακολουθει.

Δεν εχω ανακατευθει με τις ρυθμισεις του αυτοκινητου να σου πω, μιας και δεν ειναι δικο μου, απλα το βουταω που κ που.

Ο οδηγος του εβγαλε με το προηγουμενο τουρμπο πανω απο 200.000 χλμ(δεν θυμαμαι ειλικρινα ακριβως ποσα) ενω με αυτο εχει καμια 30.000.
Φανταζομαι θα ξερει πως να το κρατησει...
Παντως γενικα, η Κ04 δεν αντεχει να κρατησει στον κοφτη τις πιεσεις που αναφερεις.
Ακομα και στις σχεσεις που δουλευει over η πιεση στον κοφτη πεφτει επειδη δεν επαρκει η παροχη της Κ04.

φιλε μπορεις πολυ ευκολα να καταλαβεις τι ισχυει απο τα δυο...αν δηλαδη εχεις δικιο εσυ η εγω..κανε μια ρεπριζ απο 60-160 με χρονομετρο..και θα δεις τι ισχυει...κανε μια με κοφτες και μια χωρις...

ghost-rider
22-02-11, 21:15
τι να σου πω, θα το κοιταξω με πρωτη ευκαιρια.
και πως το λες, με το γκαζι σανιδα στην αλλαγη η αφήνεις και ξαναπατας?

PSDEDES
23-02-11, 00:18
Λοιπόν, το αυτοκίνητο δουλεύει ως εξης: 1,2,3η 1.2 μπαρ σταθερά μέχρι τον κοφτη, 4,5,6η 1.4 σταθερή η οποία πέφτει μετά τις 6200 και σταθεροποιείται στα 1.3 μπαρ στον κοφτη γιατί εκεί δυστυχώς τελειώνει η τουρμπίνα. Στα μηχανολογικού επιπέδου τώρα, η κ04-015 το max flow rate είναι 210 γραμ./δευτ. Αυτό σημαίνει ότι με τα οποία περιφερειακό κι αν έχει το αυτοκίνητο, αυτή τη τιμή δεν την ξεπερνά. Η κ03ς έχει 170 γραμ./δευτ. Ανάλογες λοιπόν θα είναι και οι μέγιστης ιπποδυναμιπποδυναμεις που μπορούν να επιτύχουν οι δύο τουρμπίνες. Η 28/71 (προφανώς σε αυτή θα αναφερεστε, γιατί μόνο αυτό το μοντέλο από την σειρά 28 δουλεύει και φουσκώνει σωστά στον 20vt) έχει 260 γραμ/δευτ. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να φτάσει τα 1.7 μπαρ στον 1.8 και να κρατήσει 1.6 μεχρι τον κοφτη, όμως δεν αντέχει η μηχανή τέτοια πίεση, το πολύ μέχρι 1.6 στις μεσαίες και 1.4 στον κοφτη αντέχει, οποτε γιατί να έμπαινε μια τουρμπίνα που θα έδινε σχεδόν το ίδιο ψηλά, ενώ χαμηλά θα ήταν ψόφια; όσον αφορά το τράβηγμα του αυτοκίνητου δεν είναι ότι καλύτερο, αλλά δεν το λες και ψόφιο... ενδεικτικα έχει ανοίξει με καινούργιο s3 και στην τετάρτη έφευγε με έναν καποιο ρυθμό... όσο για τα διάφορα βίντεο, καλο θα είναι να ξέρει κανείς και τις συνθήκες, πχ μια ελαφρά κατηφόρα βελτιώνει αρκετά τα νούμερα, ενώ μια ανηφόρα τα χαλάει λίγο...

nik200
23-02-11, 11:13
τι να σου πω, θα το κοιταξω με πρωτη ευκαιρια.
και πως το λες, με το γκαζι σανιδα στην αλλαγη η αφήνεις και ξαναπατας?

δοκιμασε το και αυτο...

nik200
23-02-11, 11:23
Λοιπόν, το αυτοκίνητο δουλεύει ως εξης: 1,2,3η 1.2 μπαρ σταθερά μέχρι τον κοφτη, 4,5,6η 1.4 σταθερή η οποία πέφτει μετά τις 6200 και σταθεροποιείται στα 1.3 μπαρ στον κοφτη γιατί εκεί δυστυχώς τελειώνει η τουρμπίνα. Στα μηχανολογικού επιπέδου τώρα, η κ04-015 το max flow rate είναι 210 γραμ./δευτ. Αυτό σημαίνει ότι με τα οποία περιφερειακό κι αν έχει το αυτοκίνητο, αυτή τη τιμή δεν την ξεπερνά. Η κ03ς έχει 170 γραμ./δευτ. Ανάλογες λοιπόν θα είναι και οι μέγιστης ιπποδυναμιπποδυναμεις που μπορούν να επιτύχουν οι δύο τουρμπίνες. Η 28/71 (προφανώς σε αυτή θα αναφερεστε, γιατί μόνο αυτό το μοντέλο από την σειρά 28 δουλεύει και φουσκώνει σωστά στον 20vt) έχει 260 γραμ/δευτ. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να φτάσει τα 1.7 μπαρ στον 1.8 και να κρατήσει 1.6 μεχρι τον κοφτη, όμως δεν αντέχει η μηχανή τέτοια πίεση, το πολύ μέχρι 1.6 στις μεσαίες και 1.4 στον κοφτη αντέχει, οποτε γιατί να έμπαινε μια τουρμπίνα που θα έδινε σχεδόν το ίδιο ψηλά, ενώ χαμηλά θα ήταν ψόφια; όσον αφορά το τράβηγμα του αυτοκίνητου δεν είναι ότι καλύτερο, αλλά δεν το λες και ψόφιο... ενδεικτικα έχει ανοίξει με καινούργιο s3 και στην τετάρτη έφευγε με έναν καποιο ρυθμό... όσο για τα διάφορα βίντεο, καλο θα είναι να ξέρει κανείς και τις συνθήκες, πχ μια ελαφρά κατηφόρα βελτιώνει αρκετά τα νούμερα, ενώ μια ανηφόρα τα χαλάει λίγο...

οταν πας σε 28αρα οπωςδηποτε μπιελες πιστονια..στροφαλος αντεχει...και φυσικα πας για 100 αλογα πανω..απο τωρα..λογικο το lag...
και παλι φυσικα ειναι πολυ η πιεση στον κοφτη θεωρω...ταπεινη μου γνωμη..
εγω τωρα αυτο που θα αλλαζα ειναι εξατμιση 63.5μμ με αλλαγμενο downpipe...και αγωνιστικο καταλυτη (και 100αρης δουλευει)..θα βοηθησει το αμαξι στα πολυ ψηλα....
intercooler????

ghost-rider
23-02-11, 12:47
οταν πας σε 28αρα οπωςδηποτε μπιελες πιστονια..στροφαλος αντεχει...και φυσικα πας για 100 αλογα πανω..απο τωρα..λογικο το lag...
και παλι φυσικα ειναι πολυ η πιεση στον κοφτη θεωρω...ταπεινη μου γνωμη..
εγω τωρα αυτο που θα αλλαζα ειναι εξατμιση 63.5μμ με αλλαγμενο downpipe...και αγωνιστικο καταλυτη (και 100αρης δουλευει)..θα βοηθησει το αμαξι στα πολυ ψηλα....
intercooler????

Ιντερκουλερ δεν εχει και πρεπει να μπει. Και θα ειχε ηδη μπει απλως ειναι χειμωνας ακομα και τρεναρεται...
Τωρα για εξατμιση. Ενταξει... Κανεις μας δεν κυνηγαει τη μια καροτσα.
Ουτε το χουμε κανει επαγγελμα.
Δεδομενου οτι δεν δημιουργει προβλημα η υπαρξη της εργοστασιακης, καλο θα ηταν να αποφευχθει η εξτρα φασαρια της εξατμισης.
Το αυτοκινητο ειναι εκπληκτικα ησυχο και σε προιδεαζει για να οργωνεις αβερτα αυτοκινητοδρομους με 250+. Χαλαρη μουσικη καυσιμο στο ρεζερβουαρ και δεν κοβεις για κανενα λογο.
Κριμα ειναι να το χασει για να παρει μια δυο καροτσες σε μια κοντρα...

nik200
23-02-11, 15:57
Ιντερκουλερ δεν εχει και πρεπει να μπει. Και θα ειχε ηδη μπει απλως ειναι χειμωνας ακομα και τρεναρεται...
Τωρα για εξατμιση. Ενταξει... Κανεις μας δεν κυνηγαει τη μια καροτσα.
Ουτε το χουμε κανει επαγγελμα.
Δεδομενου οτι δεν δημιουργει προβλημα η υπαρξη της εργοστασιακης, καλο θα ηταν να αποφευχθει η εξτρα φασαρια της εξατμισης.
Το αυτοκινητο ειναι εκπληκτικα ησυχο και σε προιδεαζει για να οργωνεις αβερτα αυτοκινητοδρομους με 250+. Χαλαρη μουσικη καυσιμο στο ρεζερβουαρ και δεν κοβεις για κανενα λογο.
Κριμα ειναι να το χασει για να παρει μια δυο καροτσες σε μια κοντρα...

βαλε μια milltek..που ειναι πολυ υσυχες...και κανεις ανετα ταξιδακι..απλα ειναι ακριβες...
1-2 καροτσες ειναι 10-15 αλογα στην κοντρα (στο περιπου παντα...)
οχι οτι φυσικα ειμαστε κοντρακιδες...

PSDEDES
23-02-11, 17:27
Με ενισχυμενα τα εσωτερικα μηχανης το πραγμα αλλαζει... Οντως εκει μπορεις να δεις τα πλεωνεκτηματα της gt28/71R 0.62A/R. Το θεμα ειναι οτι αλλαζει κατα πολυ και το κοστος... Κοιτα, συμφωνα με αυτα που εχω ακουσει, αν ακολουθησεις τον δρομο του big turbo,τοτε θα πρεπει να εχεις 7000E στην ακρη, να δωσεις τα 4000E για ενισχυση μηχανης, περιφεριακα και τουρμπο και τα υπολοιπα 3000E για ζημιες που θα γινουν απο καταπονημενα εξαρτηματα πOυ ειχες και δεν αλλαξες στην φαση βελτιωσης...και ειναι πολλα, ο συνηθεις υποπτος σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι οι βασεις μηχανης (ιδιως στα μπροσθιοκινητα...). Προσωπικά πιστευω οτι η επιλογη της ΚΚΚ Κ16 ΠΟΥ ΦΟΡΑΕΙ ΤΟ TTRS ειναι καλυτερη αλλα σαφως ακριβότερη επιλογη απο την gt28. Ο λογος ειναι απλος, και οι δύο τουρμπίνες έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά, όμως η Κ16 ανοιγει απο τις 2500 για τα καλά στον 1.8τ... Πάντως ο δρομος του big turbo δεν είναι ευκολος αν θέλεις να κάνεις κάτι καλό και αξιόπιστο... Πχ, θα πρέπει να αλλάξεις κάρτερ για να χωράει περισσότερο λάδι και να προλαβαίνει να ψύχεται, θα πρέπει να βάλεις αεραγωγό γιατι τα θερμικά φορτία της τουρμπίνας θα συσωρεύονται κάτω από το καπό και θα μειώνουν δραστικά τον χρόνο ζωής των πολλαπλασιαστών σου, θα πρέπει να βρείς κατάλληλο λάδι για την μηχανή σου, το οποιο σε συνθήκες τραμπουκισμου θα πρέπει να μπορεί να λιπαίνει έδρανα και κουζινέτα...αλήθεια, τι ιξώδες να χρησιμοποιήσεις...?θα ζητήσεις απο 4 εμβολάκια να κάνουν αυτα που κάνουν 10 η και 12 σε νορμάλ συνθήκες, αντε πες 8 στην περίπτωση μιας Μ που ήδη χρησιμοποιει το πιο ανθεκτικό (απο όλες τις απόψεις) λάδι για την λίπανση του κινητήρα... Τέλος πάντων αν θες να το κάνεις, όπως λέει και ο φίλος μου με το εν λόγω α4, "αυτά ή θα τα λύσεις ή απλά θα τα προσπεράσεις και θα συνεχίσεις", θα έχεις και άλλα προβλήματα να αντιμετωπίσεις, οπώς πχ, επειδη θα έχεις βάλει υπερμεγέθη μπεκ, το πρωι όταν θα είναι κρύο και θα κάνει παγωνιά, θα σου πεταεί μαυρίλες απο πίσω... Αυτά όμως ειναι προβλήματα που μπορεις να τα ανεχτεις, αλλα σε καμμία περίπτωση δεν θα αφήσουν τον βολτάδικο χαρακτήρα στο αμάξι σου.. Όσων αφορα τον Μαραβέλια, ο Χρηστος με το α4 έχει μιλήσει αρκετες φορες με τον Άγγελο, τον προγραμματιστη, απ'ότι μου έχει πει ο Μαραβέλιας κάνει safe προγράμματα, αν όμως του το ζητήσεις θα σου φτιάξει και "επικίνδυνα" αλλα θα σε ενημερώσει για το τι μπορει να συμβει. Εντελώς ενημερωτικά εν έτη 2003 έφτιαξε ενα skoda με κ04 set up το οποιο με σφιγμένη waste gate σήκωνε 1.6 στις μεσαίες και κράταγε 1.5 περίπου μέχρι τον κόφτη 7500 και έβγαλε σε αυστηρο dyno 240-250 ίππους στον τροχο και φυσικα γάζωνε στον δρόμο. Αν όμως του ζητήσεις να σου βάλει ένα προγραμμα για ταξίδι, τότε στο ίδιο set up θα βάλει ταβάνι τα 0,8 μπαρ μετα τις 6000...λογικό... Πάντως το συγκεκριμένο α4 κρατάει πίεση μέχρι ψηλά και γι αυτο αποδίδει σαν ατμοσφαιρικο, αν δηλαδη ανοίξει ρολ 2(πχ) και στις μεσσαίες παει τα ίδια με ένα ατμοσφαιρικό, στις υψηλές 6300-7100 θα εξακολουθήσει να δίνει το ίδιο. Το βίντεο ίσως αδικει το αυτοκινητο, η πραγματική του δύναμη (οση έχει τέλος παντων,τουρμπο,ξετουρμπο 1800 κβ είναι...) φαίνεται στο τέλος του βίντεο που στην ρεπριζ 6ης κάνει το 160-200 σε περίπου 12-13 sec...

ghost-rider
23-02-11, 17:48
Πετρο εγω μαζι σου. Παραυτα ας μη θεοποιουμε κανενα προγραμματιστη.
Ολοι καλα κανουν τη δουλεια τους μεχρι να βρεθει ενας καλυτερος.

Η αληθεια ειναι οτι ο συγκεκριμενος εχει πολλα χρονια στο χωρο και εχει εμπειρια ειδικα σε αυτα τα μοτερ αλλα μεχρι εκει.
Μην του κανουμε και διαφημηση.
Αν μας εδινε τζαμπα προγραμματα και διορθωσεις προγραμματος σε καθε μοντα μαλιστα.
Αλλα αν ειναι να σκας 150αρικα για μια διορθωση... Αστα να πανε...

Εγω λεω να ψησεις το Χρηστο να βαλει miltek που ειπε κ ο nik200 πιο πανω. Βγαζουν ωραιο μπασακι. Και να σταματησει εκει η δουλεια.

Ρε μπαγασα μαζεψες μανι μανι ενα κουστουμι 14.000 γιουρα...
Χαζο μου ακουγεται ακομα και να το σκεφτεις...
Δεν ειναι χιλιες φορες προτιμοτερο να το κανεις μετατροπη RS4 αντι να μπλεξεις τα μπουτια σου με ολα αυτα που περιγραφεις?

PSDEDES
23-02-11, 17:56
Miltek?????Να βάλω εγω τετοιο πράγμα στο αμάξι μου??? εεεεε συγνωμη, ήθελα να πω ότι ο Χρήστος ποτέ δεν θα έκανε κάτι τέοιο...:th_Laie_67-1:
Η αλήθεια είναι ότι σήμερα όλοι οι προγραμματιστες το ίδιο είναι, εξαρτάται απο την πελατία του καθενός για το πόσο επιφυλακτικός θα είναι στις υψηλές πιέσεις...μετά απο όλα αυτα... τζάμπα λεφτα τα θεωρω,,,καταλήγεις να βγάζεις βίντεο για νά πίσεις τον εαυτό σου ότι δεν πήγαν χαμένα...:whistle:

saikoe39
23-02-11, 18:28
Η αλήθεια είναι ότι σήμερα όλοι οι προγραμματιστες το ίδιο είναι, εξαρτάται απο την πελατία του καθενός για το πόσο επιφυλακτικός θα είναι στις υψηλές πιέσεις...

αυτο ακριβως..thumb

και το παν δεν ειναι η πιεση...υπαρχουν και αλλα που μετρανε...!!!


οσο για το Α4 παει πολυ ωραια...για αυτο που ειναι.!

saulm3
23-02-11, 22:01
ειχα τρια χρονια το ιδιο αμαξι 1.8tq το ειχα παρει κουτα αλλα μετα απο δυο μηνεσ εβαλα ko4 κουλερ, σκστρα ,μπεκ απο s3 . εξατμιση ολοσωμη χωρισ καταλυτεσ προγραμμα εννοειται, δουλευε 1.8over 1.1 σταθερη μεχρι τισ 7000στρ συμπλεκτη ειχα αλλαξει 2 φορεσ γιατι το ειχα σκισει στα ξεκινηματα τετρακουνα...με ολα αυτα ειχε παει 265αλογα απο 193 που ηταν μαμα ηταν αυτο με το κοκκινο τ(τurbo) καμια 200τροχουσ.λοιπον οσο ανφορα με το βιντεο εχω να πω οτι το αμαξι δεν παει κ τοσο καλα.......τλπ το αμαξι δεν κανει παιδεσ ειναι για 50αρι ,εγω το εδωσα κ πηρα m3 κ καταλαβα την διαφορα..............

///M Arios
23-02-11, 22:38
ειχα τρια χρονια το ιδιο αμαξι 1.8tq το ειχα παρει κουτα αλλα μετα απο δυο μηνεσ εβαλα ko4 κουλερ, σκστρα ,μπεκ απο s3 . εξατμιση ολοσωμη χωρισ καταλυτεσ προγραμμα εννοειται, δουλευε 1.8over 1.1 σταθερη μεχρι τισ 7000στρ συμπλεκτη ειχα αλλαξει 2 φορεσ γιατι το ειχα σκισει στα ξεκινηματα τετρακουνα...με ολα αυτα ειχε παει 265αλογα απο 193 που ηταν μαμα ηταν αυτο με το κοκκινο τ(τurbo) καμια 200τροχουσ.λοιπον οσο ανφορα με το βιντεο εχω να πω οτι το αμαξι δεν παει κ τοσο καλα.......τλπ το αμαξι δεν κανει παιδεσ ειναι για 50αρι ,εγω το εδωσα κ πηρα m3 κ καταλαβα την διαφορα..............

Δηλαδη οταν φτασεις 50 χρονων θα παρεις κατι που να ειναι 2 αυτοκινητα πισω απο το Μ3; Γιατι ημουν μεσα σε κοντρα με Μ3 Ε46 και ετσι οπως τα λες εσυ εισαι χρονομετρο οχι ανθρωπος (Πλακα κανω. Το λεω γιατι ο γραπτος λογος παρεξηγειτε ευκολα! εντελος φιλικα).... :)

nik200
23-02-11, 23:25
Η αλήθεια είναι ότι σήμερα όλοι οι προγραμματιστες το ίδιο είναι, εξαρτάται απο την πελατία του καθενός για το πόσο επιφυλακτικός θα είναι στις υψηλές πιέσεις...μετά απο όλα αυτα... τζάμπα λεφτα τα θεωρω,,,καταλήγεις να βγάζεις βίντεο για νά πίσεις τον εαυτό σου ότι δεν πήγαν χαμένα...:whistle:

δεν συμφωνω φιλε...υπαρχουν και καποιοι που σεβονται την δουλεια τους...και φυσικα δεν μιλαω για πρoγραμματιστες της τελευταιας 5ετιας που ξεφυτρωσαν πολλοι.....

ο μαραβελιας οταν πρωτοπηγα πριν καμια 5αρα χρονια...ειχε ενα α4 station 1.8T... και εκει επαιζε με πιεσεις προφανως και τουρμπινες...την τελευταια φορα που πηγα πριν κανα χρονο (για αναβαθμιση)...ειχε rs6 για προσωπικο αμαξι και φυσικα για πειραγμα...επισης ξεχασα να αναφερω οτι το πρωτο προγραμμα που φορεσα πριν την αναβαθμιση ηταν ιδιο με abt (κοπιο στο δρομο)...αρα καποιοι εβγαλαν λεφτα μαθαινοντας στην πλατη μας και φυσικα γιαυτο επιμενω οτι ειναι πολυ η πιεση στους κοφτες για το δικο σας α4..σκεψου οτι αυτος ο ανθρωπος μαθαινει απο τον καθε πελατη...............αφου αυτος προτεινει να σου φτιαξει την τουρμπινα αμα χαλασει....παντα με καποιο αντιτιμο............

ξεχασα να αναφερω οτι η αναβαθμιση που μου εβαλε εβγαλε 25 αλογα πανω!!!!!σε ποσους κακομοιρηδες δοκιμασε πρωτα αναρωτιεμαι μεχρι να βρει τις σωστες πιεσεις, αβανς και πολλους αλλους χαρτες...

κραζω διοτι ειχα τοτε πληρωσει ενα καρο λεφτα για να βαλω προγραμμα στο αμαξι μου...και μου χαν βαλει κονσερβα...ετσι βγαινουν τα λεφτα....και τα rs6....

SuperSonic
24-02-11, 09:20
Ενα Honda type-r το εχει για πρωινο...

Straight six
24-02-11, 10:23
[QUOTE=MPower;139430]Ενα Honda type-r το εχει για πρωινο...[/

συμφωνω απολυτωςthumb

ghost-rider
24-02-11, 13:06
Εργοστασιακο type R?
Αν μιλαμε για εργοστασιακο...
Ποιο αυτο με τα διακοσια αλογα?
Ρε παιδια ειπαμε δεν ειναι σιφουνας αλλα... μην το ψοφησουμε κιολας.

Υπαρχει κανενα ευκαιρο για δοκιμη?


Το ξαναλεω το βιντεο ειναι λιγο οτι να ναι, μην τσακωθουμε μετα οτι ξερεις εγω νομιζα κ ετσι κ αλλιως κλπ.
Και θα το οδηγησω εγω κ οχι ο ιδιοκτητης του.
Ενα 0-400 κ ενα απο 3ες μεχρι τελικης ναι?
Πατρα ειναι καλα? Για ποτε θα πουμε αν ειναι?

spar@
24-02-11, 14:30
ηλια ποσα αλογα το υπολογιζετε?? αν θες στειλε μου πμ!
τα typer μαμα δεν πανε αλλα μετα με λιγα πραγματα δεν ποιανονται!

SuperSonic
25-02-11, 13:07
Τα ταπερ ειναι γρηγορα απο μαμα αλλα με ΦΠΕ σπερνουν..


https://www.youtube.com/watch?v=sbPVl_vHqmE

mk52
25-02-11, 13:35
Δηλαδη οταν φτασεις 50 χρονων θα παρεις κατι που να ειναι 2 αυτοκινητα πισω απο το Μ3; Γιατι ημουν μεσα σε κοντρα με Μ3 Ε46 και ετσι οπως τα λες εσυ εισαι χρονομετρο οχι ανθρωπος (Πλακα κανω. Το λεω γιατι ο γραπτος λογος παρεξηγειτε ευκολα! εντελος φιλικα).... :)

το συγκεκριμενο δε νομιζω να ειναι μονο δυο αμαξια πισω απο μ3 ...δυο δεκαμετρες λιμουζινες ισως :thumbsup:

ghost-rider
25-02-11, 14:50
Kρινοντας απο τα βιντεο(αν κ το τονιζω το Α4 αλλαζει καπου στις 6.000 ενω τραβαει ασταματητα μεχρι τις 7100).

Και τα 2 γραφουν γυρω στα 13 δευτερα το 20-140. Και το συγκεκριμενο type R ειναι επισης ελαφρως βελτιωμενο και οχι εργοστασιακο δηλαδη φανταζομαι οτι δεν θα παιζει στους 200 ιππους αλλα καπως παραπανω.
Τωρα βεβαια και το Α4 εχει υποστει μια light βελτιωση, αλλα κανεις μας δεν ειπε οτι ειναι σε θεση να γαζωσει ελαφρυτερα και βελτιωμενα αυτοκινητα.
Παραυτα αν μπορουν να βγουν καποια συμπερασματα απο ενα βιντεο, εγω απλως βλεπω κακο και φασαρια.
Τωρα αν κρινουμε το ποσο γρηγορα παει ενα αυτοκινητο απο το ποσο χαλαει τον κοσμο σιγουρα το type R ειναι σφαιρα.

Οσο για το Μ3. Κανεις μας επισης δεν ειπε οτι το Α4 ειναι πιο γρηγορο απο Μ3.
Αν πουμε για το ποσο πισω μενει θεωρω οτι δεν ειναι της παρουσης.
Ο Μαριος κατι ειπε, κατι θα εχει δει.
Παραυτα δεδομενου οτι αυτη τη στιγμη δεν υπαρχουν πειστηρια δεν θα πω τιποτα και δεν θα υποβιβασω σε καμια περιπτωση το Μ3 το οποιο ειναι εξαιρετικο και ταχυτατο αυτοκινητο.

ghost-rider
25-02-11, 16:47
Να μιλησουμε λιγο και για αλογα μιας o sp@r ρωτησε χθες.

Αν συγκριθει η ιπποδυναμη του με τις τιμες που ανακοινωνουν τα εργοστασια( κ συγκεκριμενα η audi στο S3 προηγουμενης γενιας) το αυτοκινητο εχει 230 με 240 ιππους.

Και οι χρονοι του ειναι εξαιρετικοι για τετοια ιπποδυναμη.
Σε αυστηρο δυναμομετρο, οπως πχ αυτο του προγραμματιστη ο οποιος εχει αναλαβει τον πραγραμματισμο του, θα δειξει 210 και βεβαια πολλα εργοστασιακα θα παιξουν δυστηχως πολυ χαμηλοτερα απο αυτα που ανακοινωνουν οι κατασκευαστες.

Παμε και στον προγραμματιστη για τον οποιο γινεται λογος?

Σιγουρα καποιοι αλλοι υποσχονται 270 και 290 με τις ιδιες πιεσεις.
Τωρα για το κατα ποσον μπορουν να υπαρξουν τετοιες διαφορες, ο καθενας ειναι ελευθερος να πιστευει οτι του αρεσει.
Καποτε το πιστευα κ εγω. Τα ονειρα μου καποια στιγμη απλα γκρεμιστηκαν. Συγκεκριμενα το καλοκαιρι που μας περασε οταν καταλαβα ποσο τραβαει ενα "γκολφ 400 ιππων" απλα κοιτωντας ποσο γρηγορα γεμιζει τις αποστασεις. Γιατι οταν με ειχε παει βολτα ο ανθρωπος νομιζα οτι ημουν σε μαχητικο... Δεν ειχα ξανανιωσει κατι τοσο δυνατο.
Στη συνεχεια απλα σταμπαρα αποστασεις και χιλιομετρα εξοδου.
Το φιναλε κολοκυθοσπορος. 330? Σιγουρα το ξεκολι@ζε δε λεω. Μ3? Στην καλυτερη τα ιδια... Μπορει να εμενε και λιγο πισω το γκολφ.
Μα που πηγαν τ'αλογα?

Η φασαρια καθως και η κλοτσια που εδινε σε επιβατες και κοντερ μια στο τοσο δημιουργουσε τρελη ψευδαισθηση...

Δε θα κατσω να αναλωθω με το ποιος ηταν κλπ. Δε θελω να δυσφημισω κανεναν, ο καθενας οταν ανακατευτει οφειλει να ανασκουμπωθει και να λαβει τα μετρα του.

Απο εκει και περα προτιμησα και εγω και ο αδερφος μου να μιλησουμε με εναν ανθρωπο που ξερει τι λεει, δεν υποσχεται λαγους με πετραχειλια και δεν δοκιμαζει τη δουλεια του με βολτες στο δρομο, αλλα και να μην του σκανε μηχανες στη δοκιμη...

Πιθανον καποιος αλλος να το εκανε καλυτερα, αλλα προτιμω να συμφωνησω για 5 και να παρω 5 απο το να συμφωνησω για 10, να μου δειξουν οτι πηρα 10 και στην πορεια με ασχημο τροπο να διαπιστωσω οτι πηρα 6 η και λιγοτερα καμια φορα.

Προσωπικες αποφασεις αυτα τα deal και υποκειμενικες. Ο καθενας το βλεπει απο τη σκοπια του. Σαφως μπορει να γινει και καλυτερο αλλα προς το παρον τα προσυμφωνημενα τα εχουμε και δεν υπαρχει λογος να "γκρινιαξουμε" για κατι, ενω εχουμε ενημερωθει για καθε ρισκο που θα υπαρξει αν καποια στιγμη "χρειαστει" να παιξει παραπανω. Ειτε για μακροπροθεσμη φθορα αν τσιγκλιθει λιγο ακομα μονιμα, ειτε για πιθανη βραχυπροθεσμη αν ζητησουμε κατι θεωρητικα ακατορθωτο για ενα ανοιγμα.

Το συγκεκριμενο audi γραφει πανω απο 40.000 χλμ το χρονο, αυτη τη στιγμη εχει στην πλατη του 230.000 και απλα δε θελαμε να ρισκαρουμε.
Με το προγραμμα και το τουρμπο αν δεν κανω λαθος εχει περιπου 30.000 ενω λαδι δεν συμπληρωνουμε ουτε για δειγμα.
Απλα καθε 10.000 αλλαγη και δεν ζητα ανεξαρτητα απο τον τροπο οδηγησης.

Το συγκεκριμενο στυλ, εν παση περιπτωση, ανθρωπου και μονο μου αρεσει και ηταν και το βασικοτερο κινητρο της επιλογης, περα απο την εμπειρια του συγκεκριμενου προγραμματιστη μιας και ειναι αρκετα χρονια στο χωρο ενω σιγουρα πριν απο καμια 10ετια περιπου ανεβαζε τα μικρα 1,8Τ σε μεγαλυτερες ιπποδυναμεις, παραπλησιες με αυτες πιο δυνατων εκδοσεων για λογαριασμο των περισσοτερων αντιπροσωπειων vag, οι οποιες το πασσαρανε σαν εργοστασιακη αναβαθμιση πολλες φορες.
Δεν ξερω τι εκανε πριν απο μια πενταετια και αν ξεκινησε τοτε.
Δε νομιζω.
Και εκτος αυτου νομιζω οτι ειναι και μηχανολογος μηχανικος?
Ενας λογος παραπανω, να μιλησω και να συμφωνησω με καποιον που κατεχει σωστα το αντικειμενο και δεν ξερει μονο να δουλευει καλα τα προγραμματα ενος υπολογιστη. Οσο και να θελουμε, ασχετος νομιζω δεν μπορει να θεωρηθει.

///M Arios
25-02-11, 20:48
το συγκεκριμενο δε νομιζω να ειναι μονο δυο αμαξια πισω απο μ3 ...δυο δεκαμετρες λιμουζινες ισως :thumbsup: αμαν εσεις που τα ξερεται ολλα !!!!! καταπιεζεται εμας που τα ξερουμε!!!!!!!:thumbsup:

nik200
25-02-11, 21:53
Να μιλησουμε λιγο και για αλογα μιας o sp@r ρωτησε χθες.

Αν συγκριθει η ιπποδυναμη του με τις τιμες που ανακοινωνουν τα εργοστασια( κ συγκεκριμενα η audi στο S3 προηγουμενης γενιας) το αυτοκινητο εχει 230 με 240 ιππους.

Και οι χρονοι του ειναι εξαιρετικοι για τετοια ιπποδυναμη.
Σε αυστηρο δυναμομετρο, οπως πχ αυτο του προγραμματιστη ο οποιος εχει αναλαβει τον πραγραμματισμο του, θα δειξει 210 και βεβαια πολλα εργοστασιακα θα παιξουν δυστηχως πολυ χαμηλοτερα απο αυτα που ανακοινωνουν οι κατασκευαστες.

Παμε και στον προγραμματιστη για τον οποιο γινεται λογος?

Σιγουρα καποιοι αλλοι υποσχονται 270 και 290 με τις ιδιες πιεσεις.
Τωρα για το κατα ποσον μπορουν να υπαρξουν τετοιες διαφορες, ο καθενας ειναι ελευθερος να πιστευει οτι του αρεσει.
Καποτε το πιστευα κ εγω. Τα ονειρα μου καποια στιγμη απλα γκρεμιστηκαν. Συγκεκριμενα το καλοκαιρι που μας περασε οταν καταλαβα ποσο τραβαει ενα "γκολφ 400 ιππων" απλα κοιτωντας ποσο γρηγορα γεμιζει τις αποστασεις. Γιατι οταν με ειχε παει βολτα ο ανθρωπος νομιζα οτι ημουν σε μαχητικο... Δεν ειχα ξανανιωσει κατι τοσο δυνατο.
Στη συνεχεια απλα σταμπαρα αποστασεις και χιλιομετρα εξοδου.
Το φιναλε κολοκυθοσπορος. 330? Σιγουρα το ξεκολι@ζε δε λεω. Μ3? Στην καλυτερη τα ιδια... Μπορει να εμενε και λιγο πισω το γκολφ.
Μα που πηγαν τ'αλογα?

Η φασαρια καθως και η κλοτσια που εδινε σε επιβατες και κοντερ μια στο τοσο δημιουργουσε τρελη ψευδαισθηση...

Δε θα κατσω να αναλωθω με το ποιος ηταν κλπ. Δε θελω να δυσφημισω κανεναν, ο καθενας οταν ανακατευτει οφειλει να ανασκουμπωθει και να λαβει τα μετρα του.

Απο εκει και περα προτιμησα και εγω και ο αδερφος μου να μιλησουμε με εναν ανθρωπο που ξερει τι λεει, δεν υποσχεται λαγους με πετραχειλια και δεν δοκιμαζει τη δουλεια του με βολτες στο δρομο, αλλα και να μην του σκανε μηχανες στη δοκιμη...

Πιθανον καποιος αλλος να το εκανε καλυτερα, αλλα προτιμω να συμφωνησω για 5 και να παρω 5 απο το να συμφωνησω για 10, να μου δειξουν οτι πηρα 10 και στην πορεια με ασχημο τροπο να διαπιστωσω οτι πηρα 6 η και λιγοτερα καμια φορα.

Προσωπικες αποφασεις αυτα τα deal και υποκειμενικες. Ο καθενας το βλεπει απο τη σκοπια του. Σαφως μπορει να γινει και καλυτερο αλλα προς το παρον τα προσυμφωνημενα τα εχουμε και δεν υπαρχει λογος να "γκρινιαξουμε" για κατι, ενω εχουμε ενημερωθει για καθε ρισκο που θα υπαρξει αν καποια στιγμη "χρειαστει" να παιξει παραπανω. Ειτε για μακροπροθεσμη φθορα αν τσιγκλιθει λιγο ακομα μονιμα, ειτε για πιθανη βραχυπροθεσμη αν ζητησουμε κατι θεωρητικα ακατορθωτο για ενα ανοιγμα.

Το συγκεκριμενο audi γραφει πανω απο 40.000 χλμ το χρονο, αυτη τη στιγμη εχει στην πλατη του 230.000 και απλα δε θελαμε να ρισκαρουμε.
Με το προγραμμα και το τουρμπο αν δεν κανω λαθος εχει περιπου 30.000 ενω λαδι δεν συμπληρωνουμε ουτε για δειγμα.
Απλα καθε 10.000 αλλαγη και δεν ζητα ανεξαρτητα απο τον τροπο οδηγησης.

Το συγκεκριμενο στυλ, εν παση περιπτωση, ανθρωπου και μονο μου αρεσει και ηταν και το βασικοτερο κινητρο της επιλογης, περα απο την εμπειρια του συγκεκριμενου προγραμματιστη μιας και ειναι αρκετα χρονια στο χωρο ενω σιγουρα πριν απο καμια 10ετια περιπου ανεβαζε τα μικρα 1,8Τ σε μεγαλυτερες ιπποδυναμεις, παραπλησιες με αυτες πιο δυνατων εκδοσεων για λογαριασμο των περισσοτερων αντιπροσωπειων vag, οι οποιες το πασσαρανε σαν εργοστασιακη αναβαθμιση πολλες φορες.
Δεν ξερω τι εκανε πριν απο μια πενταετια και αν ξεκινησε τοτε.
Δε νομιζω.
Και εκτος αυτου νομιζω οτι ειναι και μηχανολογος μηχανικος?
Ενας λογος παραπανω, να μιλησω και να συμφωνησω με καποιον που κατεχει σωστα το αντικειμενο και δεν ξερει μονο να δουλευει καλα τα προγραμματα ενος υπολογιστη. Οσο και να θελουμε, ασχετος νομιζω δεν μπορει να θεωρηθει.

εχεις δικιο...και το αμαξι με αυτα που φοραει αναθεμα αν ειναι 230hp...αν και ο μαραβελιας λεει...30-40 αλογα πανω απο το δυναμομετρο του!!!καταρχην γιατι εβαλες αυτη την τουρμπινα?...με την ko4 026 θα ησουν τουλαχιστον 20 αλογα πανω...και με περιφερειακα σφιξιμο waste κτλ..280hp!αν και θελει αλλο πλακακι να πατησει...οποτε χειροποιητο!

υγ..ταβανι αυτες οι turbines κο4 ο15 εχουν 240 αλογα...

υγ2...για τα αλογα του και το βαρος του παει μια χαρα το αμαξι..τελος.

υγ3...μην κανεις κανα λαθος να ανοιξεις με επ3 πρωτο σταδιο....πολυ διαφορα....εχουν και κλειστο σασμαν αυτα....

υγ...με τα ibizakia, a3, golf με ko3s (1ο σταδιο) τι κανεις???εχεις ανοιξει??

spar@
26-02-11, 00:14
τι διαφορα εχει η 026 με την 015?? η ο26 ειναι υβριδικη???
η κ04 σηκωνουν αλογα εδω φτασαμε η κ03s απ τα ibiza 260-270ps ελεος!!!!!
ναι το 1ο σταδιο typer για να πηγαινει εχει την μιση ιαπωνια πανω.....μετα λενε για τα ραλλακια που λενε σκουπα εξατμιση...:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
υ.γ και τα ραλλακια κλειστο σασμαν εχουν!!!!!

nik200
26-02-11, 07:31
τι διαφορα εχει η 026 με την 015?? η ο26 ειναι υβριδικη???
η κ04 σηκωνουν αλογα εδω φτασαμε η κ03s απ τα ibiza 260-270ps ελεος!!!!!
ναι το 1ο σταδιο typer για να πηγαινει εχει την μιση ιαπωνια πανω.....μετα λενε για τα ραλλακια που λενε σκουπα εξατμιση...:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
υ.γ και τα ραλλακια κλειστο σασμαν εχουν!!!!!

αν θυμαμαι καλα...η 026 ειναι αυτη που φοραγε το s3 με τα 225hp και ειναι λιγο καλυτερη (μεγαλυτερη) απο την 015...

οι ko3s φτανουν 260-270hp αλλα με τερμα πιεσεις, με μπεκ, με ιντερκοολερ κα...αλλα δεν αξιζει γιατι πυρωνουν ευκολα..οποτε δεν θα αντεξουν πολυ!!!αρα εκτος αν το θες κοντραδικο δεν αξιζει! με πιο νορμαλ πιεσεις φτανεις 230-240 αλογα αξιοπιστα..δηλαδη περιπου οσα και η κο4 015!!!

τα κ20α πρωτο σταδιο βγαζουν 235-242 αλογα...και γραφουν 6-6.2 0-100 στο δρομο παντα με hondata και κοφτη 9000rpm!!!αρα πανε καλα....οι hondakides ισχυριζονται οτι πανε κοπιο με evo 8-9 μαμα!!!

τα ραλλακια no offence αν ειναι κατω απο 180hp δεν ακολουθουν τιποτα απο αυτα παραπανω...αρα μιλαμε για καλα εκκεντροφορατα με οτι αυτο συνεπαγεται...

ghost-rider
26-02-11, 10:35
To A4 εχει κινητηρα κατα το διαμηκη αξονα.
Και δεν βγηκε με Κ04.
Απο την αλλη οι τουρμπινες οσων εχουν τη μηχανη κατα τον εγκαρσιο(octavia, golf, A3, TT, leon, ibiza, polo) ειναι διαφορετικες και δεν καθονται.

Η Κ04-015 ειναι κατασκαυασμενη αποκλειστικα για Α4-Α6 για οσους θελουν να τους δωσουν κατι παραπανω.
Εχει τα ιδια σχεδον χαρακτηριστικα με την Κ04-023(που φορανε τα προαναφερθεντα αυτοκινητα στις εκδοσεις με τους 225 ιππους).
Η Κ04-025 κ η Κ04-026 ειναι παλι της KKK αλλα προοριζονται για upgrade του 2,7 biturbo του S4 προ-προηγουμενης γενιας(Β5).
Ειδικα η 026 εχει μια διαταξη με τη εξοδο(στο τμημα εισαγωγης) να φερνει βολτα... Για κανενα λογο δε θα κατσει στο Α4. Η Κ04-025 ισως(Οι δυο τουρμπινες του S4 ειναι ιδιες σε χαρακτηριστηκα αλλα διαφορετικες σε διαταξη)... Αλλα μαλλον θελει αρκετη πατεντα.

Τα αυτοκινητα εχουν διαφορετικα τοποθετημενες τις μηχανες και σε καποια πραγματα ειναι επιφοβο να επεμβεις.
Απο την αλλη ολες αυτες τις τουρμπινες τα μαστορια τις αποκαλουν Κ04s και ο καθενας εχει να σου πει τη γνωμη του για το ποια ειναι πιο καλη.
Η βασικη διαφορα τους ειναι οτι εχουν μελετηθει για διαφορετικες μηχανες ενω εχουν παρομοια χαρακτηριστηκα παροχης(μικροδιακυμανσεις υπαρχουν).
Το θεμα πιστευω ειναι ποια προοριζεται για το καθε αυτοκινητο.

Χαρακτηριστηκα.
Η Garrett βγαζει 28RS που προοριζεται για τα VAG.

Για το Α4 κ το Α6 βγαζει eliminator kit ομως με ελαφρως διαφορετικη τουρμπινα για να κατσει. Ιδια χαρακτηριστηκα αλλα διαφορετικη διαταξη.
Δε σου προτεινει να βαλεις την απλη 28αρα με πατεντα. Αν και πολλοι ειναι αυτοι που κατα καιρους το κανουν και δεν εχουν αντιμετωπιση θεμα, η αληθεια ειναι.
Αλλοι παλι... Εχουν βαρεθει να αντιμετωπιζουν προβληματα...

ghost-rider
26-02-11, 11:01
Περα απο τη γεωμετρια τους, μια μικρη διευκρινηση, ολες αυτες οι τουρμπινες ειναι Κ04.
Το s(K04s) ειναι ελληνικη πατεντα...

Το δευτερο νουμερο που ακολουθει εχει να κανει με το αυτοκινητο που η καθε μια προοριζεται οπως ειπα και πιο πριν.
Εχουν ολες την ιδια παροχη.
Δε διαφερουν ουτε τα Α/R μεταξυ των K04-015 k K04-023.

Η Κ04-025 κ Κ04-026 εχουν ολοιδια παροχη με τις υπολοιπες Κ04 αλλα διαφορετικο A/R μιας και προοριζονται για κινητηρα μεγαλυτερου κυβισμου.

spar@
26-02-11, 18:05
δεν σου εκανα συγκριση το typer με το ραλλακι, μιλησα για κλειστο σασμαν που ειπες.....
αν και αφου το ανεφερες αν κανεις κοστολογιο για 1ο σταδιο ταπερ(επωνυμη εισαγωγη, επωνυμη εξαγωγη, γειωσεις,θερμοστατες, hondata κλπ) εχεις παει το ραλλυ πανω απο 180ps με οτι αυτο συνεπαγεται.... βεβαια θα μου πεις το ραλλακι ειναι κοτετσι και κουβας εεε το typer ειναι ενα πιο καινουριο κοτετσι που στροφαρει 9αρες... αρα ατοπη η συγκριση του typer με το audi! αν θελετε να μιλησουμε για κοντραμαξα ναι!

ghost-rider
26-02-11, 18:45
Τι ειναι το κλειστο σασμαν ρε παιδια?
Το κοντό που λεμε?

spar@
26-02-11, 18:53
μπακαλιστικα μιας και βιαζομαι κλειστο σασμαν λεμε το σασμαν με κλειστες σχεσεις δηλαδη με τις κλειστες σχεσεις σε καθε αλλαγη ταχυτητας εχεις μικροτερη πτωση στροφων με αποτελεσμα το μοτερ να μενει στην ενεργο περιοχη λειτουργιας του...