PDA

Επιστροφή στο Forum : καταναλωση Ζ4 35is vs 116 auto



Z4 DCT
21-02-11, 10:01
Ακυρη η συγκριση θα πειτε ολοι...αλλα.....

Ταξιδι εθνικη με την ιδια ακριβως ταχυτητα 120-140 χλμ , ιδια μερα και ωρα και τα δυο αμαξια το ιδιο ακριβως φορτιο και στα δυο αμαξια....


Ζ4 35is---------------------10l/100km
E87 116LCI AUTO-----------9.7L/100KM

H καταναλωση του Ζ ειναι τρελα χαμηλη για τα κυβικα και το ειδος του αμαξιου, ενω αυτη του ασσου ουτε καν πλησιαζει αυτα που υποσχετε η μαμα bmw... ποτε δεν εχουμε δει στην πολη κατω απο 9 λιτρα με ελαφρυ ποδι.....(αυτοματο γαρ)

stef
21-02-11, 10:04
Έχεις Ζ4 35is και δεν το ξέρουμε....? χα χα

Vasilis
21-02-11, 10:04
ενα δυνατο μοτερ , με ηρεμη οδηγηση σαφως κ εχει πολυ μικρη καταναλωση οταν υποχρεωνεται να τραβηξει ενα Α φορτιο

σε σχεση με ενα μικροτερο μοτερ το οποιο χρειαζεται περισσοτερο πατημα στο γκαζι για να τραβηξει το ιδιο φορτιο!

αυτο μου χαν πει τα παιδια που μου τοποθετησαν τον 3λιτρο!

σε νορμαλ ταξιδια θα δεις χαμηλοτερη καταναλωση απο οτι με το 2λιτρο , κ αυτο γιατι δεν χρειαζεται να ''πιεσεις'' το μοτερ για να τραβηξει τα συγκεκριμενα κιλα!


...για κανε ομως πως τσιμπας το τουρμπο ή εγω τον κομπρεσσορα (εστω για πλακα)χεχεχε

Z4 DCT
21-02-11, 10:07
ενα δυνατο μοτερ , με ηρεμη οδηγηση σαφως κ εχει πολυ μικρη καταναλωση οταν υποχρεωνεται να τραβηξει ενα Α φορτιο

σε σχεση με ενα μικροτερο μοτερ το οποιο χρειαζεται περισσοτερο πατημα στο γκαζι για να τραβηξει το ιδιο φορτιο!

αυτο μου χαν πει τα παιδια που μου τοποθετησαν τον 3λιτρο!

σε νορμαλ ταξιδια θα δεις χαμηλοτερη καταναλωση απο οτι με το 2λιτρο , κ αυτο γιατι δεν χρειαζεται να ''πιεσεις'' το μοτερ για να τραβηξει τα συγκεκριμενα κιλα!


...για κανε ομως πως τσιμπας το τουρμπο ή εγω τον κομπρεσσορα (εστω για πλακα)χεχεχε

εχεις δικιο Βασιλη , αλλα σκεψου οτι ο ασσος με αυτα τα χλμ δουλεβει μεταξυ 2700 και 3000 στροφες περιπου....ακριβως μεσα στην οικονομικη του περιοχη...
Ενταξει για το Ζ...ουτε καν καταλαβαινει το φορτιο σε αυτα τα χλμ....μεσα στην αθηνα δεν πεφτω κατω απο τα 13 με τιποτα

gyiama
21-02-11, 10:09
γιαννη αν δεν κανω λαθος ο ασσος φοραει 18αρες κλπ ετσι δεν ειναι?ολα αυτα επιβαρυνουν την καταναλωση σε ενα αμαξι πολυ κατωτερης υποδυναμης απο αυτο που συγκρινεις!!! λογικο να εχει τετοια καταναλωση

Vasilis
21-02-11, 10:10
εχεις δικιο Βασιλη , αλλα σκεψου οτι ο ασσος με αυτα τα χλμ δουλεβει μεταξυ 2700 και 3000 στροφες περιπου....ακριβως μεσα στην οικονομικη του περιοχη...
Ενταξει για το Ζ...ουτε καν καταλαβαινει το φορτιο σε αυτα τα χλμ....μεσα στην αθηνα δεν πεφτω κατω απο τα 13 με τιποτα


στην προσπεραση ειναι ολο το παιχνιδι νομιζω εγω κ στις αυξομειωσεις ταχυτητας!


στανταρ φυσικα στις περιπτωσεις που σε ''κοβει'' ο προπορευομενος , τσιμπαει λιγο παραπανω!

Z4 DCT
21-02-11, 10:11
γιαννη αν δεν κανω λαθος ο ασσος φοραει 18αρες κλπ ετσι δεν ειναι?ολα αυτα επιβαρυνουν την καταναλωση σε ενα αμαξι πολυ κατωτερης υποδυναμης απο αυτο που συγκρινεις!!! λογικο να εχει τετοια καταναλωση

Η καταναλωση αλλαξε ελαχιστα στον ασσο μετα την αλλαγη των ζαντων....και τον μετρητη τον μηδενιζω παντα σε ταξιδι....

Z4 DCT
21-02-11, 10:18
Η καταναλωση αλλαξε ελαχιστα στον ασσο μετα την αλλαγη των ζαντων....και τον μετρητη τον μηδενιζω παντα σε ταξιδι....

Δεν τα συγκρινω μεταξυ τους, απλα το αναφερω γιατι ο ασσος δεν υπηρξε ποτε οικονομικο αμαξι στην καταναλωση, τουλαχιστον σαν αυτοματο που το εχω εγω

gyiama
21-02-11, 10:20
εγω βασικα εχω προσεξει οτι γενικα τα 4κυλινδρα συνολα της bmw δεν ειναι οικονομικα.το βλεπω και απ το δικο μου αυτοκινητο το οποιο δεν το λες και οικονομικο!!!τα 6κυλινδρα ειναι οικονομικα σε σχεση παντα με τα κυβικα τους

ORPHEUS
21-02-11, 10:35
έρχομαι και εγώ να επιβεβαιώσω τα παραπάνω συμπεράσματα του φίλου , έχω ένα octavia5 sw 1.6 fsi και την ζετα 3λιτρη Ε85 σε αυτές τις ταχύτητες περίπου 120 χαω έχουν την ίδια κατανάλωση , το σκόντα όμως βάζω μόνο 100αρα βενζίνη οπότε σίγουρα κοστίζει περισσότερο και έχω μια υποψία οτι καίει και λίγο παραπάνω

Kostas_1
21-02-11, 10:38
εγω βασικα εχω προσεξει οτι γενικα τα 4κυλινδρα συνολα της bmw δεν ειναι οικονομικα.το βλεπω και απ το δικο μου αυτοκινητο το οποιο δεν το λες και οικονομικο!!!τα 6κυλινδρα ειναι οικονομικα σε σχεση παντα με τα κυβικα τους

Γενικα συμφωνω και γω. Μια μικρη επισημανση: Ο βαλβετρονικ ειναι πολυ πιο οικονομικος. Πχ στο Ζ4 το 2λιτρο (βαλβετρονικ) η καταναλωση στη πολη με κινηση ειναι 10-10,5 και στην εθνικη με 120-130 ειναι γυρω στα 7-8!!!


Γιαννη επισης οσο αφορα το Ζ σου να ξερεις ότι καπου εκει ειμαι και γω με το αλλο αυτοκινητο... 13-13,5 στη πολη και 10 σε Εθνικη...

z3 2.2
21-02-11, 11:01
ετσι ειναι πλεον τα δυνατα μοτερ σε ολες τις μαρκες.
πας χαλαρα-καιει λιγο
πας ταπα-καιει οσο πρεπει (τον αμπακο)

τουλαχιστον εχεις την επιλογη να καις λιγο αμα θες:)

Monsta
21-02-11, 11:53
Θα χει ενδιαφέρον Γιάννη μετά το πρόγραμμα να κάνεις συγκρίσεις με το Ζ για να δεις διαφορές.

gyiama
21-02-11, 14:30
Γενικα συμφωνω και γω. Μια μικρη επισημανση: Ο βαλβετρονικ ειναι πολυ πιο οικονομικος. Πχ στο Ζ4 το 2λιτρο (βαλβετρονικ) η καταναλωση στη πολη με κινηση ειναι 10-10,5 και στην εθνικη με 120-130 ειναι γυρω στα 7-8!!!


Γιαννη επισης οσο αφορα το Ζ σου να ξερεις ότι καπου εκει ειμαι και γω με το αλλο αυτοκινητο... 13-13,5 στη πολη και 10 σε Εθνικη...

κι ομως κωστα το δικο μου που εχει τον παραπανω κινητηρα με τις 18αρες που εχω εχει αυξηθει η καταναλωση κατα 1 λιτρο περιπου!!δλδ εθνικη με cruise 140-150 εχω 8.5-9.5 λιτρα!!! ασε που να πω την αληθεια εχω διαπιστωσει οτι το αυτοκινητο με το cruise control καιει περισσοτερο απ οτι με την ''ποδοκινητη'' λειτουργια!!βεβαια αυτο εχιε να κανει με τη διαδρομη που κανεις. ανηφορα,κατηφορα,βουνα,λαγ αδια ολα παιζουν ρολο!!

Karizma Z4
21-02-11, 15:21
Θα χει ενδιαφέρον Γιάννη μετά το πρόγραμμα να κάνεις συγκρίσεις με το Ζ για να δεις διαφορές.

Ειναι πιο οικονομικο σε σχεση με το εργοστασιακο setup,αν φυσικα δεν εισαι συνεχεια με το δεξι πεταλι στο πατωμα.
Και δεν μιλαω για καποιο προγραμμα συγκεκριμενα.Το πετυχαινουν ολα ανεξαρτητως εταιρειας...Εκτος απο πολυ extreme εφαρμογες φυσικα
Μιλαμε για νορμαλ συνθηκες οδηγησης παντα,γιατι αλλιως δεν θα χορταινεις 100ευρα(ατοφια παντα,πρασινα σαν μαρουλοφυλλα)... :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Monsta
21-02-11, 17:27
αυτη του ασσου ουτε καν πλησιαζει αυτα που υποσχετε η μαμα bmw... ποτε δεν εχουμε δει στην πολη κατω απο 9 λιτρα με ελαφρυ ποδι.....(αυτοματο γαρ)

Βασικά το θρεντ το κανε ο Γιάννης για να μας πει ότι εκτός ότι ο άσσος δε πάει βήμα, καίει και τ άντερά του.

Και από μας ζητάει λιιιιίγο σπρώξιμο για να του πούμε να τον στείλει...



Πέρα από τη πλάκα Γιάννη, τα 9 για μέσα στη πόλη και για αυτόματο, δεν είναι υπερβολή.

edit: Δεδομένου το βάρος και τον τύπο αυτοκινήτου

aristent
21-02-11, 18:27
Γιαννη ειμαι αυτοματος στο 5αρι μου και μεσα στην πολη 11-13 ειναι σχεδον στανταρ.....αλλα εκτος και με αυτες τις ταχτητες 120-140 βλεπω ανετα ενα 9αρι καθαρο!!!thumb....παρ'ολα τα ......:whistle:2000κιλα με την φαμιλια μεσα και τα 285/30/19 πισω....

TAZ118!
21-02-11, 20:02
Λογικο αυτοματη 116i να ρουφαει....Αρκετο βαρος,σχετικα λιγη ροπη στις χαμηλες στροφες και αυτοματο κιβωτιο που μειωνει τις εποδοσεις...
Η χειροκινητη 118i εχει 7-7.5 στα 120-140 και 9-9.5 max σε πολη με σβελτη οδηγηση.....

panos90
21-02-11, 20:15
κι ομως κωστα το δικο μου που εχει τον παραπανω κινητηρα με τις 18αρες που εχω εχει αυξηθει η καταναλωση κατα 1 λιτρο περιπου!!δλδ εθνικη με cruise 140-150 εχω 8.5-9.5 λιτρα!!! ασε που να πω την αληθεια εχω διαπιστωσει οτι το αυτοκινητο με το cruise control καιει περισσοτερο απ οτι με την ''ποδοκινητη'' λειτουργια!!βεβαια αυτο εχιε να κανει με τη διαδρομη που κανεις. ανηφορα,κατηφορα,βουνα,λαγ αδια ολα παιζουν ρολο!!

και γω παρατηρω οτι με το cruise control καιει περισσοτερο..

ενα μειονεκτημα του..

στις κατηφορες στο cruise κοβει τον κινητηρα με αποτελεσμα στην ανηφορα μετα να δεινει περισσοτερο καυσιμο για να κρατησει την ταχυτητα που του εχεις ορισει..

ενω ποδαρατα :p καποιος θα παταγε γκαζι στην κατηφορα και θα αφηνε στην ανηφορα. (πιο οικονομικο)

Stunt Mike
21-02-11, 20:46
ετσι ειναι πλεον τα δυνατα μοτερ σε ολες τις μαρκες.
πας χαλαρα-καιει λιγο
πας ταπα-καιει οσο πρεπει (τον αμπακο)

τουλαχιστον εχεις την επιλογη να καις λιγο αμα θες:)

Kαι τα παλιοτερα μοτερ της BMW ηταν ετσι:328 Ε36 σε ταξιδι με Οπελ Βεκτρα 1.6 με σχετικα σβελτους ρυθμους ειχαν ακριβως την ιδια μεση καταναλωση 10,5lt/100km!!

Dr. Yamastura
21-02-11, 21:04
Με το 135 σε εθνική με 120 άνετα 8,5 λτ/100!!
Στην πόλη 14-15,5 λτ/100 χλμ...

m-power_01
24-02-11, 03:47
Γιαννη, εμενα ο ασσος δειχνει 10, κατι για χιλιομετρα αυστηρα μεσα σε πολη. Και οταν λεω πολη εννοω κινηση.Ουτε κιφησιας ουτε ποταμι ουτε τετοιες μεγαλες λεωφορους που ρολαρεις... Ο κεντρικοτερος δρομος που κινειται ειναι η Θηβων.
Στο ταξιδι εχω δει καταναλωση ,που αμα σου την πω θα πηδηχτεις απ'το παραθυρο...

stratos
24-02-11, 09:10
Με 120 έχω κοντά στα 9.

Με 160 έχω σταθερά 7.5 ενώ στιγμιαία πέφτει στα 6.4 σε απόλυτη ευθεία και με γκάζι Τόσο ώστε να μην επιβραδύνει.

Στην πόλη με κίνηση το 13άρι είναι φυσιολογικό.


Sent from my iPhone using Tapatalk

m3e36
24-02-11, 09:14
να κανω μια παρατηρηση σχετικα με τις καταναλωσεις.
μην δινετε τοσο πολυ βαρος στον υπολογιστη ταξιδιου.εχω τσεκαρει οτι εχουν καποια μικρη αποκλιση σε σχεση με την πραγματικη καταναλωση.
ο καλυτερος τροπος να βγαλουμε την μεση καταναλωση ειναι να φουλαρουμε το τεποζιτο να κρατησουμε τα χιλιομετρα στο κοντερ και μολις αδειασει το τεποζιτο παμε ξαναφουλαρουμε και υπολογιζουμε τα λιτρα που καταναλωσαμε σε σχεση με τα χιλιομετρα που καναμε.
θα δειτε οτι η πραγματικη μεση καταναλωση θα ειναι διαφορετικη απο αυτη του υπολογιστη ταξιδιου.

scania124
24-02-11, 09:20
να κανω μια παρατηρηση σχετικα με τις καταναλωσεις.
μην δινετε τοσο πολυ βαρος στον υπολογιστη ταξιδιου.εχω τσεκαρει οτι εχουν καποια μικρη αποκλιση σε σχεση με την πραγματικη καταναλωση.
ο καλυτερος τροπος να βγαλουμε την μεση καταναλωση ειναι να φουλαρουμε το τεποζιτο να κρατησουμε τα χιλιομετρα στο κοντερ και μολις αδειασει το τεποζιτο παμε ξαναφουλαρουμε και υπολογιζουμε τα λιτρα που καταναλωσαμε σε σχεση με τα χιλιομετρα που καναμε.
θα δειτε οτι η πραγματικη μεση καταναλωση θα ειναι διαφορετικη απο αυτη του υπολογιστη ταξιδιου.

φιλε μου το εχω κανει πολλες φορες αλλα με τοσο κλεψιμο που πεφτει στις αντλιες δεν βγαινει ποτε σωστο......

scania124
24-02-11, 09:23
παντως στο θεμα του cruise control ειμαι καθετος......ειναι σχεδον αδυνατο να καιει παραπανω απο οτι το ανθρωπινο ποδι!!!!!
εχω κανει χιλιαδες χιλιομετρα με το μαραφετι(και στο φορτηγο)και η διαφορα σε σχεση με το ποδι ειναι τεραστια!!!!!

gyiama
24-02-11, 09:35
θανο και ομως ισχυει κατι τετοιο και οπως το ανεφερε ο συνονοματος πανος πιο πριν ειναι το πατα ασε!! και οπως σου ειπα παιζει ρολο η μορφολογια του εδαφους! πχ πας απο θεσ/νικη καβαλα!ο δρομος ειναι ναι μεν με πολλες ευθειες αλλα ειναι ολο ανηφορα κατηφορα!το κακο με το cruise ειναι οτι προσπαθει να κρατησει σταθερη ταχυτητα και στην ανηφορα και στην κατηφορα δλδ αν πηγαινεις σταθερα 150 αυτο παει ανηφορα κατηφορα 150 οποτε το γκαζι το εχει στο πατωμα!!!αααλο και αυτο οτι το cruise επιταχυνει λες και εριξες ενα τουβλο στο γκαζι!!! δεν επιταχυνει καθολου γραμμικα οποτε οοολα αυτα συμβαλουν στην αυξηση της καταναλωσης!!!αυτο βεβαια εχω παρατηρησει στο Ε46 στα αλλα δεν ξερω πως δουλευει το cruise!!

paganis
24-02-11, 09:41
φιλε μου το εχω κανει πολλες φορες αλλα με τοσο κλεψιμο που πεφτει στις αντλιες δεν βγαινει ποτε σωστο......

οποτε ,... παιρνεις το βαθμονομημενο μπιτονι και γεμιζεις μετα την βολτα ,για να δεις ποσο πραγματικα εκαψες!

oldcarskickass
24-02-11, 10:21
Θα χει ενδιαφέρον Γιάννη μετά το πρόγραμμα να κάνεις συγκρίσεις με το Ζ για να δεις διαφορές.
ΛΟΓΙΚΑ στην εθνική η κατανάλωση θα πέσει.


θανο και ομως ισχυει κατι τετοιο και οπως το ανεφερε ο συνονοματος πανος πιο πριν ειναι το πατα ασε!! και οπως σου ειπα παιζει ρολο η μορφολογια του εδαφους! πχ πας απο θεσ/νικη καβαλα!ο δρομος ειναι ναι μεν με πολλες ευθειες αλλα ειναι ολο ανηφορα κατηφορα!το κακο με το cruise ειναι οτι προσπαθει να κρατησει σταθερη ταχυτητα και στην ανηφορα και στην κατηφορα δλδ αν πηγαινεις σταθερα 150 αυτο παει ανηφορα κατηφορα 150 οποτε το γκαζι το εχει στο πατωμα!!!αααλο και αυτο οτι το cruise επιταχυνει λες και εριξες ενα τουβλο στο γκαζι!!! δεν επιταχυνει καθολου γραμμικα οποτε οοολα αυτα συμβαλουν στην αυξηση της καταναλωσης!!!αυτο βεβαια εχω παρατηρησει στο Ε46 στα αλλα δεν ξερω πως δουλευει το cruise!!

Μα ο σκοπός του cruise control είναι η σταθερή ταχύτητα.

Ρε σεις σε όποιο όχημα χρησιμοποιήσα το cruise control για την ίδια διαδρομή ΠΑΝΤΑ είχα χαμηλότερη κατανάλωση από ότι με το πόδι!!


Εγώ με τον άσσο με 120 - 140 καίω 6.4 (από μάνικα σε μάνικα) όταν το BC μου βγάζει κατανάλωση γύρω στα 8! Η διαφορά είναι μεγάλη και αυτό το κατάλαβα ότι δείχνει λάθος όταν στο τελευταίο ταξίδι από θεσσαλονίκη μου έγραψε 8.1lt/100 και σύνολο χιλιομέτρο 594. Που αν τα βάλεις κάτω το σύνολο των λίτρων είναι πάνω από 51 που είναι το τεπόζιτο!!! (το οποίο στην προκειμένη περίπτωση δεν είχε πέσει κάτω από το 1/4).

Στην πόλη είμαι γύρω στο 8 (μάνικα).

Το θέμα είναι αυτό που λέει ο στράτος, ότι κάθε μοτέρ έχει ΒΕΛΤΙΣΤΗ κατανάλωση σε διαφορετικά χλμ ανά ώρα.

Πχ την τελευταία φορά που πήγαινα σταθερά (και << ποδαράτα >> με 170 - 180 έκαψα 9.8 στα 100, not bad, αλλά σε σχέση με το 6.4 είναι τεράστια η διαφορά.

Kostas_1
24-02-11, 10:32
..
Μα ο σκοπός του cruise control είναι η σταθερή ταχύτητα.

Ρε σεις σε όποιο όχημα χρησιμοποιήσα το cruise control για την ίδια διαδρομή ΠΑΝΤΑ είχα χαμηλότερη κατανάλωση από ότι με το πόδι!!

Συμφωνω και γω τα ιδια.


..

Εγώ με τον άσσο με 120 - 140 καίω 6.4 (από μάνικα σε μάνικα) όταν το BC μου βγάζει κατανάλωση γύρω στα 8! Η διαφορά είναι μεγάλη και αυτό το κατάλαβα ότι δείχνει λάθος όταν στο τελευταίο ταξίδι από θεσσαλονίκη μου έγραψε 8.1lt/100 και σύνολο χιλιομέτρο 594. Που αν τα βάλεις κάτω το σύνολο των λίτρων είναι πάνω από 51 που είναι το τεπόζιτο!!! (το οποίο στην προκειμένη περίπτωση δεν είχε πέσει κάτω από το 1/4).
...

Λευτερη μηπως δεν ειχες μηδενισει το BC και κραταγε και παλιότερες μετρησεις, βγαζοντας τον Μ.Ο. από το σύνολο?

Δεν μπορει να κανει τετοιο λαθος...

oldcarskickass
24-02-11, 10:56
Συμφωνω και γω τα ιδια.



Λευτερη μηπως δεν ειχες μηδενισει το BC και κραταγε και παλιότερες μετρησεις, βγαζοντας τον Μ.Ο. από το σύνολο?

Δεν μπορει να κανει τετοιο λαθος...

Κι όμως!!

Σε κάθε γέμισμα μηδενίζω όλες τις ενδείξεις.

Και μάλιστα στο τελευταίο ταξίδι σταμάτησα αρκετές φορές, μπήκα στο κρυφό μενού και είδα ότι το υπολοιπόμενο καύσιμο (σε λίτρα) αντίστοιχούσε (με την ακρίβεια του ματιού) με τον δείκτη του καντράν.

Αυτό το πράγμα δλδ να δείχνει μέση κατανάλωση η οποία ασθροιστικά με τα χλμ βγάζει περισσότερο από τα λίτρα στο τεπόζιτο το παρατήρησα από όταν άλλαξα το breather του diesel (δες ένα θέμα που έχει ανοίξει ο individual).

Εκεί παρατήρησα μεγάλη πτώση κατανάλωσης μέσα στην πόλη και αυτές τις περίεργες ενδείξεις.

Να πω ότι στο συγκεκριμένο βενζινάδικο βάζω καύσιμο από το 04 και στο Ε30 και στο 36 και τώρα στο 87, συνήθως γεμίζω και τις τελευταίες 6 φορές βλέποντας και την κρυφή ένδειξη του BC τα λίτρα του γεμίσματος είναι σχεδόν όσα λείπουν από τα 51 του τεπόζιτου μείον αυτά που λέει το BC +/- 2.

Επίσης την ΠΡΟτελευταία φορά για θεσσαλονίκη αθήνα γεμίζω, μου δείχνει υπολειπόμενα χλμ γύρω στα 450 (λογικό γιατί ήμουν μέσα στην πόλη). Το παίρνει η γυναίκα οδηγός (μέγιστη διαγαλαξιακή ταχύτητα 110, στην κατάβαση του βόλου...) και όταν φτάσαμε επάνω έλεγε υπόλοιπα χλμ 510! Είχαμε καταναλώσει λιγότερο από το μισό τεπόζιτο και έδειχνε μέση κατανάλωση 7.9, δλδ τελείως εκτός.

Δε μπορώ να καταλάβω τι δεν γίνεται σωστά, αλλά δεν έχω χρόνο και να το ψάξω.
Έβγαλα μπαταρία για κανά 40λεπτο, αλλά πάλι τα ίδια.

gant
24-02-11, 13:04
Με το 316Ci, Θεσσαλονίκη - Αθήνα 10,2 λτ/100χλμ και στον υπολογιστή ταξιδίου 9,5, με ταχύτητες 120 ώς 150, και πολύ λίγο 160.
Στην επιστροφή με τις ίδιες ταχύτητες, 10,4 λτ και ο υπολογιστής στα 9,8.
Με χρήση 100αρας παλιότερα, ίδιο φορτίο και ταχύτητες, κάπου 1-1,2 λίτρα λιγότερο.
Συμπέρασμα, σε μεγάλα ταξίδια μήπως η χρήση 100αρας συμφέρει?

oldcarskickass
24-02-11, 13:24
Με το 316Ci, Θεσσαλονίκη - Αθήνα 10,2 λτ/100χλμ και στον υπολογιστή ταξιδίου 9,5, με ταχύτητες 120 ώς 150, και πολύ λίγο 160.
Στην επιστροφή με τις ίδιες ταχύτητες, 10,4 λτ και ο υπολογιστής στα 9,8.
Με χρήση 100αρας παλιότερα, ίδιο φορτίο και ταχύτητες, κάπου 1-1,2 λίτρα λιγότερο.
Συμπέρασμα, σε μεγάλα ταξίδια μήπως η χρήση 100αρας συμφέρει?

Do the math.

Όταν η απλή με την κατοστάρα έχει 25 - 30 cents διαφορά.

Όταν λες λιγότερο 1-2 λίτρα εννοείς λίτρα ανά 100km ή λίτρα ΣΥΝΟΛΙΚΑ; (γιατί το 2ο προφανώς και δεν συμφέρει, και αμφιβάλλω και αν συμφέρει γενικά η 100αρα με την έννοια της οικονομίας, θεωρώ ότι περισσότερο συμφέρει να ταξιδεύεις ΖΕΣΤΕΣ και ΥΓΡΕΣ μέρες παρά να βάζεις κατοστάρα)

gyiama
24-02-11, 13:31
ΛΟΓΙΚΑ στην εθνική η κατανάλωση θα πέσει.



Μα ο σκοπός του cruise control είναι η σταθερή ταχύτητα.

Ρε σεις σε όποιο όχημα χρησιμοποιήσα το cruise control για την ίδια διαδρομή ΠΑΝΤΑ είχα χαμηλότερη κατανάλωση από ότι με το πόδι!!

ειναι αυτο που ειπα Λευτερη οτι παιζει ρολο η μορφολογια του εδαφους!!εγω το χρησημοποιω συνηθως σε αυτη τη διαδρομη που ανεφερα η οποια ειναι ολο ανηφορες κατηφορες!!ετσι σε ενα αυτοκινητο που δεν εχει μεγαλη ιπποδυναμη πχ το δικο μου με 143 αλογα το να ανεβαινει μια ανηφορα με 150 δεν ειναι οτι πιο οικονομικο!!ισως η ιδια διαδρομη με ενα μαξι πχ 200 ιππων να βγαινει πιο οικονομικα!!πχ συγκριση 318 βαλβετρονικ 143ps και Ε36 328 ακριβως η ιδια διαδρομη ακριβως τα ιδια χλμ με cruise και οι 2 το Ε36 εκαιγε 1-0,5 λιγοτερο!!!!

gant
24-02-11, 13:37
Do the math.

Όταν η απλή με την κατοστάρα έχει 25 - 30 cents διαφορά.

Όταν λες λιγότερο 1-2 λίτρα εννοείς λίτρα ανά 100km ή λίτρα ΣΥΝΟΛΙΚΑ; (γιατί το 2ο προφανώς και δεν συμφέρει, και αμφιβάλλω και αν συμφέρει γενικά η 100αρα με την έννοια της οικονομίας, θεωρώ ότι περισσότερο συμφέρει να ταξιδεύεις ΖΕΣΤΕΣ και ΥΓΡΕΣ μέρες παρά να βάζεις κατοστάρα)

Aναφέρομαι σε lt/100km και σίγουρα το μοτερ δουλεύει και καλύτερα.

BMW FAN
24-02-11, 13:43
Μπορεί σε μερικά αυτοκίνητα το consumsion factor να θέλει εκ νέου ρύθμιση για να δείχνει σωστα το bc

This "test" is actually a way to adjust the OBC's fuel consumption factor. There's a sensor in the fuel injector system that indicates fuel consumption back to the OBC. This "KVBR" value is used to calibrate that sensor using the following process:

1. Reset one of the OBC mileage indicators and the trip odometer, and fill your tank.
2. Record the actual fuel consumption for your car over a long period (one to two months at least).
3. Divide this reading into the trip odometer value to calculate your actual mileage.
4. Divide this result by the OBC indicated mileage over the same period and multiply by 1000.

You now have your fuel consumption factor. To enter the factor into the OBC, get into Test 20 and press Reset. This will start the KVBR value counting down. It will count down to 750, then start over at 1250. A crude user interface to be sure, but it works.

You probably don't need to change the KVBR value; the default value of 1000 should be accurate. And if your calculated fuel consumption factor is outside the 750–1250 range, there's probably something wrong.

pilot
24-02-11, 14:30
απο ταξίδι Θεσσαλονίκη-Αθήνα..

https://img257.imageshack.us/img257/1508/27613763.jpg (https://img257.imageshack.us/i/27613763.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (https://imageshack.us)

oldcarskickass
24-02-11, 17:51
Aναφέρομαι σε lt/100km και σίγουρα το μοτερ δουλεύει και καλύτερα.

Άλλο το δούλεμα άλλο η οικονομία.

Άλλο η οικονομία σε χρήματα και άλλο σε λίτρα.

(Φιλικά το λέω, το τηλεγραφικό στυλ γραφής μη το πάρεις στραβά):original:

Στο Diesel (Vpower) έχει περί τα 10 λεπτά διαφορά.

Γέμισα όταν ανέβαινα και πήγα με κατανάλωση 6.5lt/100km μέση ωριαία 95χλμ/ώρα (από σπίτι σε σπίτι), όταν κατέβαινα μέτρησα 6.4 με το απλό και 91χλμ/ώρα.

Αμελητέα δλδ, αλλά λένε ότι έχει καθαριστικά πρόσθετα, χώρια που αν το βάλεις Πέμπτη έχει διαφορά 3 περίπου λεπτά του ¤ με το απλό.

strof
24-02-11, 18:09
Άλλο το δούλεμα άλλο η οικονομία.

Άλλο η οικονομία σε χρήματα και άλλο σε λίτρα.

(Φιλικά το λέω, το τηλεγραφικό στυλ γραφής μη το πάρεις στραβά):original:

Στο Diesel (Vpower) έχει περί τα 10 λεπτά διαφορά.

Γέμισα όταν ανέβαινα και πήγα με κατανάλωση 6.5lt/100km μέση ωριαία 95χλμ/ώρα (από σπίτι σε σπίτι), όταν κατέβαινα μέτρησα 6.4 με το απλό και 91χλμ/ώρα.

Αμελητέα δλδ, αλλά λένε ότι έχει καθαριστικά πρόσθετα, χώρια που αν το βάλεις Πέμπτη έχει διαφορά 3 περίπου λεπτά του ¤ με το απλό.

Τί ειναι αυτο Λευτερη? Προσφορα καποιας εταιρειάς;

oldcarskickass
24-02-11, 19:14
Τί ειναι αυτο Λευτερη? Προσφορα καποιας εταιρειάς;

Nαι αν δεν κάνω λάθος ναι, στο ποστ θα βρεις λεπτομέρειες.

Και από ότι έχω καταλάβει ισχύει κάθε πέμπτη.

Δεν είμαι σίγουρος αν είναι της εταιρείας ή του πρατηρίου.
Δεν είναι διαφήμιση, αν είναι έτσι παρακαλώ σβήστε το και ζητώ συγνώμη.

giannis_compact
24-02-11, 19:17
απο ταξίδι Θεσσαλονίκη-Αθήνα..

https://img257.imageshack.us/img257/1508/27613763.jpg (https://img257.imageshack.us/i/27613763.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (https://imageshack.us)

Πραγματικά πολύ χαμηλή για Μ3 Ε46 Γιώργο!!

gyiama
25-02-11, 10:16
120 και κοντα 9 λιτρα ειναι οικονομικο?????τωρα θα μου πεις οτι ρε φιλε 3200 ειναι αλλα νομιζω οτι με 9 λιτρα στα 120 δεν ειναι και πολυ οικονομικο!!!!!

oldcarskickass
25-02-11, 10:24
120 και κοντα 9 λιτρα ειναι οικονομικο?????τωρα θα μου πεις οτι ρε φιλε 3200 ειναι αλλα νομιζω οτι με 9 λιτρα στα 120 δεν ειναι και πολυ οικονομικο!!!!!

Είναι σε ευθεία; Τι φορτίο έχει;

Μια χαρά το βρίσκω για μοτέρ 3200κυβικά.

gyiama
25-02-11, 10:39
κοιτα αν το συγκρινεις με ενα μοτερ πχ το 3λιτρο της bmw ειναι καπως τσιμπημενη η καταναλωση αλλα τωρα να μου πεις αυτο το μοτερ δεν ειναι νορμαλ δλδ δεν ειναι μοτερ της σειρας ειναι αλλων προδιαγραφων οποτε ναι ισως να ειναι καλη αυτη η καταναλωση!!το θεμα ειναι απ τα παλικαρι απου εχουν Μ3 να μας πουν που κυμαινεται η καταναλωση τους!δλδ στα 150 που ειναι???ο μεσος ορος καταναλωσης που εχουν ποιος ειναι με νορμαλ χρηση ????

m3e36
25-02-11, 12:24
εμενα το δικο μου m3 e36 321 ps σε ταξιδι με ταχυτητα 130-140km με 60 lt εβγαλε 600km δηλαδη 10lt/100
σε ταξιδι με ταχυτητα 150-160 km με 60lt εβγαλε 550km δηλαδη 10.9lt/100km.
μεσα στην πολη με πολυ χαλαρη οδηγηση ειναι περιπου στο 12.6-12.9 lt/100km
*σε συνθηκες κοντρας η καταναλωση ξεφευγει εντελως.κανεις 4 πατηματα 0-250km και θες περιπου 20¤ 100αρα.

Cobalt
25-02-11, 14:42
τι να πούμε κ εμείς που στην πόλη έχουμε 15-16 l/100 με νορμάλ οδήγηση και στην εθνική με 120 έχουμε 10 l/100 :whistle:

και παρακαλώ όχι 3.200 κυβικά αλλά 1997!!!

αν πάω Αθήνα - Θεσσαλονίκη με 160 χρειάζομαι 3 ανεφοδιασμούς μέχρι να φτάσω

:hystericalbs1:

αυτό όντως ΔΕΝ είναι μοτέρ της ''σειράς'' όπως τα υπόλοιπα της BMW