PDA

Επιστροφή στο Forum : μεταλλα μπιελων e46 m3



mo328i
20-02-11, 18:32
εχει νοημα προληπτικα η αλλαγη τους ??το δικο μου μοντελο 2002 λογικα θα ειχε ανακληση αλλα δεν ξερω εαν ο πριηγουμενος ιδιωκτητης εκανε αλλαγη των μεταλλων,καλο θα ηταν να γινει?φοβαμαι πολυ τους μηχανικους εδω στην ελλαδα παρα πολλοι ειναι ασχετοι,θα κανουν μ@λακι@ σιγουρα και γι'αυτο δεν το εχω τολμησει ακομα.Εαν τελικα ειναι να γινει θα πρεπει να αγοραστουν ολα αυτα τα μεταλλα που διχνει στο realoem https://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Coupe/Europe/M3-S54/LHD/N/2003/october/browse/engine/crankshaft_with_bearing_shells/ ετσι??απο 2 εως 7?? διπλα ειναι οι ροπες συσφιξης?

gnx
20-02-11, 18:52
εχει νοημα προληπτικα η αλλαγη τους ??το δικο μου μοντελο 2002 λογικα θα ειχε ανακληση αλλα δεν ξερω εαν ο πριηγουμενος ιδιωκτητης εκανε αλλαγη των μεταλλων,καλο θα ηταν να γινει?φοβαμαι πολυ τους μηχανικους εδω στην ελλαδα παρα πολλοι ειναι ασχετοι,θα κανουν μ@λακι@ σιγουρα και γι'αυτο δεν το εχω τολμησει ακομα.Εαν τελικα ειναι να γινει θα πρεπει να αγοραστουν ολα αυτα τα μεταλλα που διχνει στο realoem https://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Coupe/Europe/M3-S54/LHD/N/2003/october/browse/engine/crankshaft_with_bearing_shells/ ετσι??απο 2 εως 7?? διπλα ειναι οι ροπες συσφιξης?

Να το κανεις για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο. Εαν εισαι του 2002 το χρειαζεσαι.

deepBLUE
20-02-11, 19:04
Απο το 2004 και πισω ειναι για ανακληση αν δε κανω λαθος .

Thomelef
20-02-11, 19:04
αν ήθελε και δεν έγινε, θα το είχες καταλάβει απο το κράου που θα είχε κάνει μέχρι τώρα...
να το κάνεις, έστω και προληπτικά. εγώ το έκανα πέρυσι, στα 140.000 χιλιόμετρα περίπου
αν θυμάμαι καλά...φυσικά μαζί με τα μέταλα, θα αλλάξεις και μπιελόβιδες, για να έχεις το
κεφάλι σου ύσηχο...δεν είναι και πολύ καλόνα ξανασφύξεις με τις ίδιες.

m-power_01
20-02-11, 19:07
Εντάξει μην τρελαθεις κιόλας ...μην το πάρεις στραβά ,αλλά ο s54 είναι 9 σχεδόν 10ετιας μοτέρ !!! Υπάρχει υπεραρκετη εμπειρία Απο αυτά στα εξειδικευμένα συνεργεία ...
Μην αγχωνεσαι , έτσι και αλλιώς η διαδικασία δεν είναι κάτι ιδιαίτερο , όπως σε όλα τα μοτέρ έτσι και σε αυτό δεν έχει τίποτα ιδιαίτερο. Οποίος έχει το manual και ξέρει τις ροπες συσφιξης το κάνει

EVERGET
20-02-11, 19:15
Πάρε για αρχή ένα τηλ. κάποια επίσημη bmw δώσε τον αριθμό πλαισίου σου να σου πουν αν είναι για recall το όχημα. Εάν ναι, τότε μπορούν να σου βρουν στοιχεία αν έχει ήδη γίνει ή όχι. Εάν λοιπόν το αμάξι έχει κάνει recall και δεν έχεις τραγικά πολλά χλμ δεν υπάρχει λόγος να κάνεις μερεμέτια...

chief
20-02-11, 19:17
Πηγαινε πρωτα σε μια αντιπροσωπια δωσε αριθμο πλαισιου και ρωτα αν εχει κανει την ανακληση.

m_power_lunatic
20-02-11, 20:17
Λοιπον,τα αυτοκινητα που θελανε ανακληση ηταν μια ΣΕΙΡΑΣ ΠΛΑΙΣΙΩΝ και οχι ολα τα αυτοκινητα πριν το 2004.Εμενα ειναι του 2002 και δεν θελει ανακληση αν και εχει γινει προληπτικα απο τον γερμανο που το ειχε πριν με δικια του χρεωση.Το παν σε αυτο τον κινητηρα ειναι ο τροπος χρησης,οχι πλακωματα κρυο και συχνες αλλαγες λαδιων.Την Πεμπτη που μας περασε ///Μ3 Ε46 cabrio του 2004 παραγωγη με 140.000χλμ πραγματικα και με ανακληση προληπτικα στα 80.000χλμ εσπασε....βγηκε η μπιελα απο το πλαι.:thumbsdown:

Monsta
20-02-11, 21:00
Λοιπον,τα αυτοκινητα που θελανε ανακληση ηταν μια ΣΕΙΡΑΣ ΠΛΑΙΣΙΩΝ και οχι ολα τα αυτοκινητα πριν το 2004.Εμενα ειναι του 2002 και δεν θελει ανακληση

Λάθος Γιάννη.

Διάβασε με προσοχή το αρχείο που ανέβασε ο Γιώργος στη παράγραφο που λέει 'Affected Vehicles'.

To γράφει ξεκάθαρα....'Τhe Chassis Number Ranges listed below are only for informational purposes and are NOT to be considered as the only deciding factor.'

Συνεπώς δεν έχει να κάνει με τον # πλαισίου του αυτοκινήτου. Όλα μεταξύ 12 Φεβ. 2001 ως 22 Μαϊου 2003 πάνε υποχρεωτικά για αλλαγή!


@mo328i, αν δε το χεις κάνει ακόμα, κλείσε ραντεβού άμεσα.

gnx
20-02-11, 21:06
Για τα Ζ3 Μ με τον S54 και τα 325 αλογα δεν βγηκε ποτε τετοιο SIB. Η δικαιολογία από την BMW ήταν ότι δεν χρειαζόταν διότι το κόκκινο στο στροφόμετρο ήταν 400 στροφές πιό κάτω. Υπήρξαν όμως μοτέρ και Ζ3 Μ που έβγαλαν τη ζημιά.

m_power_lunatic
20-02-11, 21:18
Λάθος Γιάννη.

Διάβασε με προσοχή το αρχείο που ανέβασε ο Γιώργος στη παράγραφο που λέει 'Affected Vehicles'.

To γράφει ξεκάθαρα....'Τhe Chassis Number Ranges listed below are only for informational purposes and are NOT to be considered as the only deciding factor.'

Συνεπώς δεν έχει να κάνει με τον # πλαισίου του αυτοκινήτου. Όλα μεταξύ 12 Φεβ. 2001 ως 22 Μαϊου 2003 πάνε υποχρεωτικά για αλλαγή!


@mo328i, αν δε το χεις κάνει ακόμα, κλείσε ραντεβού άμεσα.

Kαθε φορα που παω για καποιο σερβις ρωταω αν θες απο περιεργεια για να δω τι λεει ο καθενας τους.Εδω και 4 χρονια μου λενε το ιδιο εξουσιοδοτημενα και μη-το οχημα σας δεν θελει ανακληση.......εμενα την εχει κανει ετσι και αλλιως, αλλα ετσι λογος να γινεται.Παντως αποδειξη για αυτο που λεω Κωστα ειναι το γεγονος οτι αμαξια του 2000 παραγωγη κυκλοφορουνε χωρις να εχουνε σπασει με πανω απο 200.000χλμ. χωρις να εχουνε κανει ανακληση (ξερει μολις 2 τετοια).

Monsta
20-02-11, 21:38
Kαθε φορα που παω για καποιο σερβις ρωταω αν θες απο περιεργεια για να δω τι λεει ο καθενας τους.Εδω και 4 χρονια μου λενε το ιδιο εξουσιοδοτημενα και μη-το οχημα σας δεν θελει ανακληση.......εμενα την εχει κανει ετσι και αλλιως, αλλα ετσι λογος να γινεται.Παντως αποδειξη για αυτο που λεω Κωστα ειναι το γεγονος οτι αμαξια του 2000 παραγωγη κυκλοφορουνε χωρις να εχουνε σπασει με πανω απο 200.000χλμ. χωρις να εχουνε κανει ανακληση (ξερει μολις 2 τετοια).

Γιάννη μου, το τι λέει ο 'καθένας' από δαύτους δε μου λέει κάτι. Ας λάβουμε υπόψη καλύτερα τι προτείνει ο ίδιος ο κατασκευαστής.

Εδώ δε ξέρουν πόσα lt λάδι θέλει ο S54 (στα εξουσιοδοτημένα κιόλας) και πάνε και τον υπερχειλίζουν. Μετά τους πας το pdf της bmw που το γράφει ξεκάθαρα και με bold και σε κοιτάνε σα βλάκες.

mo328i
20-02-11, 23:04
εμενα δεν ειναι στο pdf παντως ειναι 11/2001 και ο αριθμος vin ξεκινα με jp οπως και να εχει θα του αλλαξω τα μεταλλα αν βρω καπου να ξερουν,η αληθεια ειναι οτι παω σε ενα εξειδικευμενο συνεργειο και τωρα πρεπει να αλλαξω και δισκο πλατω μαζι (σε smg) με μεταλλα και το σερβις.Ο θεος βοηθος τι ζημια θα μου κανουν παλι!!εχω πληρωσει να φτιαχνω τις μ@λ@κιες τους πολλα χιλιαρικα αληθεια...

turbodog
21-02-11, 09:46
BMW SERVICE ACTION ON M3 S54 ENGINES – AUGUST 2004

(Q1) Why is BMW announcing a service action on M3 S54 engines?
(A1) We have determined that certain BMW M3s with S54 engines could experience premature engine damage. The engine connecting rod bearings were not manufactured to BMW quality standards. As a result, the bearings can overheat and fail prematurely if the vehicle is operated at higher engine speeds over an extended period.
(Q2) How many cars are affected by the service action?
(A2) Approximately 20,000 M3s are affected in the US (48,000 Worldwide).
(Q3) Which models are affected?
(A3) BMW M3 Coupe/Convertible equipped with S54 engines and produced between February 12, 2001 and May 22, 2003.
(Q4) How many M3s with S54 engines in total were sold in the US?
(A4) Approximately 28,600 M3s with S54 engines have been sold in the US to date.
(Q5) How did BMW become aware of the problem?
(A5) BMW became aware of the problem through its own quality control processes.
(Q6) What is the reason for the defect?
(A6) The connecting rod bearings were not manufactured to BMW quality standards. As a result, the connecting rod bearings are susceptible to overheating and subsequent premature failure if the vehicle is operated at higher engine speeds over an extended period.
(Q7) How does the driver become aware of the problem?
(A7) If the connecting rod bearings were to fail, the damage is often accompanied by engine knocking or a loud rattling noise. If this were to occur, the driver should pull over to a safe location, turn the ignition off and call BMW Roadside Assistance at (800) 332-4BMW to have the vehicle towed to the nearest authorized BMW center.
(Q8) Is this a safety issue?
(A8) No, this is a long-term durability issue. The vehicle can still be operated with no immediate need to have the repairs carried out. The driver would become aware of the problem if the engine started knocking or making a loud rattling noise. If this were to occur, the driver should to pull over to a safe location, turn the ignition off and call BMW Roadside Assistance at (800) 332-4BMW to have the car towed to the nearest authorized BMW center.
(Q9) What is the solution to the problem?
(A9) The affected cars will require replacement of the connecting rod bearings and the engine management system will be programmed with the latest software.
(Q10) BMW conducted a service action in March 2003 for an internal engine problem. How is this service action different?
(A10) Our original investigation identified a problem with contamination of the engine lubricating system during assembly and unfavorable tolerances in the engine oil pump in M3 S54 engines produced from October 2001 through February 2002. The current service action addresses a quality issue with the engine connecting rod bearings which can result in premature wear.
(Q11) How many cars have experienced this engine damage?
(A11) To date, only a small percentage of cars have experienced engine damage caused by premature connecting rod bearing wear.
(Q12) Is BMW aware of any accidents or injuries attributed to the problem?
(A12) No.
(Q13) Will BMW initiate a recall?
(A13) No, this issue will be addressed through a service action.
(Q14) How will affected customers be informed?
(A14) Affected customers will receive a letter from BMW of North America, LLC informing them of the service action. Affected customers are asked to contact their authorized BMW center to schedule an appointment for the service action.
(Q15) How long will the repair take?
(A15) The repair will take approximately 1½ working days to complete, however, the actual time will vary depending on center scheduling.
(Q16) Are there any repair costs for the customer?
(A16) No.
(Q17) Can customers continue to drive their cars?
(A17) Yes. However, BMW recommends affected customers schedule an appointment for the repair with an authorized BMW center as soon as possible. In the unlikely event that your engine is knocking or making a rattling noise, please pull over to a safe location, turn the ignition off and call BMW Roadside Assistance at (800) 332-4BMW to have the vehicle towed to the nearest authorized BMW center.
(Q18) Does my M3 Coupe/Convertible have a 6-year/100,000 mile engine warranty extension?
(A18) To show our commitment to customers, BMW provided this warranty to all 2001, 2002 and 2003 model year BMWΆs with S54 engines.
(Q19) Why is the M roadster/coupe not affected by this service action?
(A19) The design of the M roadster/coupe is different from the M3 Coupe/Convertible. Most important, the M roadster/coupe has a lower maximum speed, 7600 rpm vs. 8000 rpm in the M3 Coupe/Convertible. As a result, the connecting rod bearings are not subjected to the same stress as those in a M3 Coupe/Convertible.
(Q20) Do customers have to wait to receive their notification letter before having this repair performed?
(A20) Yes. BMW is in the process of implementing the service action to ensure that the necessary parts are at the BMW centers prior to sending out the owner notification letters.
(Q21) When will letters be sent to affected customers?
(A21) Mailings are scheduled to commence in August 2004.
(Q22) The engine in my M3 was previously replaced. Does the service action still need to be performed?
(A22) It depends on the production date of the replacement engine. The customer should consult with the authorized center or customer relations to confirm whether the vehicle is affected.

m_power_lunatic
21-02-11, 12:47
Σιγουρα δεν ξερουν ολοι στα εξουσιοδοτημενα τι λενε το πιστευω και εγω αυτο ΑΛΛΑ να κανεις ανακληση και να σπαει το μοτερ ειναι κατι που ολοι το ξερετε και το εχετε ακουσει και μαλιστα μετα το 2004 κατασκευη.Δεν ειναι urban legend or myth or sth else ειναι πραγματικοτητα.Αμαξια που καιγονται συστηματικα θα σπασουν ουτε μεταλλα ουτε βιδες ουτε αντλιες τα σωζουν ουτε τιποτα.Ο κινητηρας αυτος ειναι πιεσμενος στο οριο και σιγουρα δεν ειναι τερας αξιοπιστιας.Δυο αυτοκινητα που γνωριζω με διαγαλαξιακα χλμ τα εχουν (τυχαιο?δεν νομιζω) ανθρωποι οικογενειαρχες και καμια σχεση με κοντρες και ντριφτ κτλ.Το ενα εχει 220.000+χλμ και το αλλο πλησιαζει τα 200.000χλμ.

turbodog
21-02-11, 13:20
Σιγουρα δεν ξερουν ολοι στα εξουσιοδοτημενα τι λενε το πιστευω και εγω αυτο ΑΛΛΑ να κανεις ανακληση και να σπαει το μοτερ ειναι κατι που ολοι το ξερετε και το εχετε ακουσει και μαλιστα μετα το 2004 κατασκευη.Δεν ειναι urban legend or myth or sth else ειναι πραγματικοτητα.Αμαξια που καιγονται συστηματικα θα σπασουν ουτε μεταλλα ουτε βιδες ουτε αντλιες τα σωζουν ουτε τιποτα.Ο κινητηρας αυτος ειναι πιεσμενος στο οριο και σιγουρα δεν ειναι τερας αξιοπιστιας.Δυο αυτοκινητα που γνωριζω με διαγαλαξιακα χλμ τα εχουν (τυχαιο?δεν νομιζω) ανθρωποι οικογενειαρχες και καμια σχεση με κοντρες και ντριφτ κτλ.Το ενα εχει 220.000+χλμ και το αλλο πλησιαζει τα 200.000χλμ.

Ναι αλλα μην φτασουμε στο σημειο να λεμε οτι ολα οκ, και αφου θελουμε ενα αυτοκινητο που στροφαρει 8αρες να ειμαστε προετοιμασμενοι να κανουμε Πασχα ολες τις εποχες του χρονου. Το Μ3 δεν ηταν φτηνο οταν βγηκε στην παραγωγη. Οταν η Ηonda ειχε βγαλει το VTi (Β16 μοτερ) με 100ps/lt Ν/Α μια χαρα στροφαρε 8αρες και δεν παθαινε και τιποτα.
Ο σκοπος του Μ division δεν ειναι να φτιαξει ενα αυτοκινητο για οικογενιαρχες(παρολο που τα καταφερνει αρκετα καλα και εκει) αλλα ενα οχημα που θα διαπρεπει στις πιστες. Και εκει η καταπονηση του κινητηρα ειναι τεραστια. Το μοτερ δεν σπαει απο ντριφτ η απο κοντρες αλλα απο κακη συντηρηση η απο κατασκευαστικη αστοχια. Που στην περιπτωση μας ισχυει το δευτερο. Αλιμονο αν καταληξουμε να παιρνουμε Μ3 αλλα να φοβομαστε να στροφαρουμε μηπως και παθει ζημια το μοτερ. Αν δεν μπορει η BMW να φτιαξει ενα μοτερ που να αντεχει στις συνθηκες που υποτιθεται οτι φτιαχτηκε (γιατι στις πιστες που υποτιθεται οτι γεννηθηκε οι 8αρες ειναι μεσα στο καθημερινο μενου) ας μην το εφτιαχνε.

m_power_lunatic
21-02-11, 13:27
Συμφωνω τα μεγιστα μαζι σου,αυτο που με εξοργιζει ειναι μετα την ανακληση να σκορπαει ο κινητηρας επειδη ο ιδιοκτητης του κανει το αυτονοητο...χαιρεται και πιεζει το αμαξι του,για αυτο φτιαχθηκε εξαλλου αν ηταν θα περναμε 316i να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο.Τελος παντων οπως εχω ξαναπει η BMW ΔΕΝ ειναι αυτη που ηταν καποτε τουλαχιστον για εμενα.:ranting2:

Thomelef
21-02-11, 14:40
αυτό που θέλει να πεί ο δημήτρης και συμφωνω απόλυτα μαζί του, είναι πως ακόμα
και 3 αλλαγές μετάλων το χρόνο να κάνεις, αν το λαδάκι συνεχίζεις να το αλλάζεις
κάθε 12-13κ το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο στο τέλος...φυσικά μαζί με το λαδάκι,
πάνε και άλλα πράγματα τα οποία είναι αυτονόητα...

Monsta
21-02-11, 18:52
Υπερβολές.

Ας μιλήσει ο μέγας καύτης που κατάφερε να σπάσει τον S38, αλλά ο S54 άντεξε στα χέρια του παρά το στάνταρ καθημερινό σκίσιμο και τις κόντρες.

Όπως επίσης δεν αποτελεί μύθο το γεγονός ότι ο S54 πήγε σε πολλούς άσχετους.

Thomelef
21-02-11, 19:30
δεν ξέρω, αλλά εμένα αυτός ο κινητήρας, μου δίνει την εντύπωση, πως ότι και αν του κάνεις,
αν στο τέλος τυρείς 5-10 πραγματάκια, είναι αλεξίσφαιρος...δλδ. σωστή συντήρηση - καλό
ζέσταμα πριν το σκίσημο - καλό κρύωμα πρίν το σβήσιμο μετά το σκίσιμο - όσο καλύτερο
καύσιμο γίνεται...2-3 βασικά πράγματα, για να έχεις πάντα ύσηχο το κεφάλι σου...το δικό
μου έχει 162κ χιλιόμετρα και δουλεύει ρολόι, χωρίς κανένα πρόβλημα...

ΔημήτρηςΜ3
21-02-11, 20:33
δεν ξέρω, αλλά εμένα αυτός ο κινητήρας, μου δίνει την εντύπωση, πως ότι και αν του κάνεις,
αν στο τέλος τυρείς 5-10 πραγματάκια, είναι αλεξίσφαιρος...δλδ. σωστή συντήρηση - καλό
ζέσταμα πριν το σκίσημο - καλό κρύωμα πρίν το σβήσιμο μετά το σκίσιμο - όσο καλύτερο
καύσιμο γίνεται...2-3 βασικά πράγματα, για να έχεις πάντα ύσηχο το κεφάλι σου...το δικό
μου έχει 162κ χιλιόμετρα και δουλεύει ρολόι, χωρίς κανένα πρόβλημα...

δεν ελαξες ποτε μεταλα?

Thomelef
21-02-11, 21:14
στα 140κ άλλαξα ρε μήτσο...το είπα πιο πάνω.

ΔημήτρηςΜ3
21-02-11, 22:09
στα 140κ άλλαξα ρε μήτσο...το είπα πιο πάνω.

σορρυ δε το ειδα!:pimp:



p.s αντλια λαδιου αλαξε ποτε κανεις ?

pilot
22-02-11, 01:10
στα 140κ άλλαξα ρε μήτσο...το είπα πιο πάνω.

τ'άλλαξες γιατί ήθελες εσύ όμως όχι γιατί έπαθε κάτι..

m-power_01
22-02-11, 01:53
τ'άλλαξες γιατί ήθελες εσύ όμως όχι γιατί έπαθε κάτι..

Ηταν στα πλαισια μιας εκτενεστερης συντηρησης που εκανε ο Θωμας!
(Αν θυμαμαι καλα)

NICK_M3
22-02-11, 08:16
σορρυ δε το ειδα!:pimp:



p.s αντλια λαδιου αλαξε ποτε κανεις ?


ναι έχει αλλάξει κάποιος!!!:hystericalbs1:

αλλά αν δεν υπάρχει σοβαρή μετατροπή στο μοτέρ η μαμα δεν παθαίνει τίποτις

προσοχή στο ξεκίνημα του μοτέρ πότε σβήνει το λαμπάκι του λαδιού ( το κόκκινο ). αν καθυστερεί πολύ τότε καθυστερεί να ανεβάσει και πίεση. αν δεν έχει καμια απώλεια απο πουθενά είτε απο βαλβίδα είτα απο διαρροή τότε την έχει ακούσει η αντλία...ΚΑΙ ΒΑΖΟΥΜΕ ΠΑΛΙ ΜΑΜΑ !!!!( μην πείς οτι δεν στο είπα ομως!!! )

Thomelef
22-02-11, 08:25
τ'άλλαξες γιατί ήθελες εσύ όμως όχι γιατί έπαθε κάτι..


Ηταν στα πλαισια μιας εκτενεστερης συντηρησης που εκανε ο Θωμας!
(Αν θυμαμαι καλα)

thumbthumb

EVERGET
22-02-11, 09:59
Προσωπικά, εάν και έχω ακούσει γνώμες περί τα 100,000χλμ να αλλάξω προληπτικά μέταλλα, δεν έχω σκοπό να το επιχειρίσω αφού το αμάξι μου είναι 07/2003 και το vin του δεν έχει κάποιο recall. Θεωρώ πως προληπτική αλλαγή πρέπει να γίνεται σε αυτοκίνητα με πολλά χλμ ή όταν στο αμάξι γίνεται διαρκώς σκληρή χρήση. Σε ένα Μ3 με λογικά χλμ που χρησιμοποιείται ως όχημα βόλτας - ελέυθερου χρόνου και εφόσον η bmw δεν έχει εκδόσει recall γι αυτό, το να κάνει κάποιος μέταλλα το θεωρώ υπερβολή.

ΔημήτρηςΜ3
22-02-11, 14:30
Προσωπικά, εάν και έχω ακούσει γνώμες περί τα 100,000χλμ να αλλάξω προληπτικά μέταλλα, δεν έχω σκοπό να το επιχειρίσω αφού το αμάξι μου είναι 07/2003 και το vin του δεν έχει κάποιο recall. Θεωρώ πως προληπτική αλλαγή πρέπει να γίνεται σε αυτοκίνητα με πολλά χλμ ή όταν στο αμάξι γίνεται διαρκώς σκληρή χρήση. Σε ένα Μ3 με λογικά χλμ που χρησιμοποιείται ως όχημα βόλτας - ελέυθερου χρόνου και εφόσον η bmw δεν έχει εκδόσει recall γι αυτό, το να κάνει κάποιος μέταλλα το θεωρώ υπερβολή.

χωρις να θελω να σε ριξω..
ημουν σε συνεργιο φιλου στη Θεσ/νικη και ηταν ενα Μ3 εκει οπως και το δικο σου δεν ηθελε μεταλλα ! ουτε ειχε recall ... επρεπε να βγαλω φωτο τα μεταλα
να τα δειτε και σχεδον ολα αρπαγμενα... kαι ο τυπος το ειχε για βολτες δεν ηταν τρελογκαζακιας... για μενα δωσε 150ευρω αγορα και ποσα ζητουν για να σου τα αλαξουν και κανε το για να μη :sm-angry05: το κεφαλι σου...
εγω τελειος προλυπτικα τα αλαξα.. οπως και αντλια λαδιου για να ειμαι τελείως μα τελείως ηρεμος.

pilot
22-02-11, 14:44
χωρις να θελω να σε ριξω..
ημουν σε συνεργιο φιλου στη Θεσ/νικη και ηταν ενα Μ3 εκει οπως και το δικο σου δεν ηθελε μεταλλα ! ουτε ειχε recall ... επρεπε να βγαλω φωτο τα μεταλα
να τα δειτε και σχεδον ολα αρπαγμενα... kαι ο τυπος το ειχε για βολτες δεν ηταν τρελογκαζακιας... για μενα δωσε 150ευρω αγορα και ποσα ζητουν για να σου τα αλαξουν και κανε το για να μη :sm-angry05: το κεφαλι σου...
εγω τελειος προλυπτικα τα αλαξα.. οπως και αντλια λαδιου για να ειμαι τελείως μα τελείως ηρεμος.

Δημητριε(:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:) το συγκεκριμένο Μ3 όμως είχε να δει service απο τον κατακλυσμό του Νωε!!! η τελευταία αλλαγή λαδιών ήταν πριν καμιά 30.000 χλμ και οταν τον ρώτησε ο Χρήστος τι λάδια έβαζες είπε ''ξέρω γω μου έβαλαν εκεί κάτι λάδια...'' οπότε δεν είναι και πολύ αντιπροσωπευτικό παράδειγμα.thumb

ΔημήτρηςΜ3
22-02-11, 14:50
Δημητριε(:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:) το συγκεκριμένο Μ3 όμως είχε να δει service απο τον κατακλυσμό του Νωε!!! η τελευταία αλλαγή λαδιών ήταν πριν καμιά 30.000 χλμ και οταν τον ρώτησε ο Χρήστος τι λάδια έβαζες είπε ''ξέρω γω μου έβαλαν εκεί κάτι λάδια...'' οπότε δεν είναι και πολύ αντιπροσωπευτικό παράδειγμα.thumb

ναι εεεεεε????
αυτο δεν το γωριζω αγαπητε εν χριστο αδερφε εχεχεχεεχ:th_Laie_67-1:

Thomelef
22-02-11, 15:12
τζάμπα το κουράζουμε παιδιά...όσο προληπτικότερα, τόσο καλύτερα...στο κάτω κάτω, με μια
τέτοια εργασία, βλέπεις και την κατάσταση του κινητήρα και ξέρεις και που βρίσκεσαι...δεν
είναι καθόλου κακό να αλλάξεις μέταλα στο συγκεκριμένο αμάξι...εγώ όταν τα άλλαξα, ήταν
όλα τέλεια. αν έδωσα τζάμπα λεφτά???καθόλου. απλά μου έφυγε και η απωρεία, σε τι κατάσταση
ήταν το μοτέρ μου απο κάτω...
τώρα αν υπάρχει άνθρωπος που αλλάζει κάθε 30κ λάδια, και αλλάζει μόνο μέταλα, τότε να
πάει να ανά;ψει καμμιά λαμπαδάρα, να πεί και δόξα τον πανάγαθο, γιατί σε αυτά τα χιλιόμετρα,
άλλοι κάνουν 4 αλλαγές λαδιών...αααααα και κάτι τελευταίο...βάζουμε μόνο tws 10-60.
πιστέψτε με, πλέον ξέρω τι λέω και τι μπορεί να πάθει ο s54 με λάθος λάδι μέσα του...

ΔημήτρηςΜ3
22-02-11, 15:15
τζάμπα το κουράζουμε παιδιά...όσο προληπτικότερα, τόσο καλύτερα...στο κάτω κάτω, με μια
τέτοια εργασία, βλέπεις και την κατάσταση του κινητήρα και ξέρεις και που βρίσκεσαι...δεν
είναι καθόλου κακό να αλλάξεις μέταλα στο συγκεκριμένο αμάξι...εγώ όταν τα άλλαξα, ήταν
όλα τέλεια. αν έδωσα τζάμπα λεφτά???καθόλου. απλά μου έφυγε και η απωρεία, σε τι κατάσταση
ήταν το μοτέρ μου απο κάτω...
τώρα αν υπάρχει άνθρωπος που αλλάζει κάθε 30κ λάδια, και αλλάζει μόνο μέταλα, τότε να
πάει να ανά;ψει καμμιά λαμπαδάρα, να πεί και δόξα τον πανάγαθο, γιατί σε αυτά τα χιλιόμετρα,
άλλοι κάνουν 4 αλλαγές λαδιών...αααααα και κάτι τελευταίο...βάζουμε μόνο tws 10-60.
πιστέψτε με, πλέον ξέρω τι λέω και τι μπορεί να πάθει ο s54 με λάθος λάδι μέσα του...

tws παλιαααα θυμασε edge τωρα...

oldcarskickass
22-02-11, 15:18
Οταν η Ηonda ειχε βγαλει το VTi (Β16 μοτερ) με 100ps/lt Ν/Α μια χαρα στροφαρε 8αρες και δεν παθαινε και τιποτα.


Και 9+ρες...
Δε νομίζω όμως να τα συγκρίνεις σωστά, με την ίδια λογική υπάρχουν άπειρα μοτέρ από R/C που βγάζουν περί τα 500ps/lt.

Άλλες μάζες άλλες οι καταπονήσεις ανά ειδική ισχύ.

Thomelef
22-02-11, 15:50
tws παλιαααα θυμασε edge τωρα...

πρίν 20 μέρες τα άλλαξα...μπορεί να υπάρχει ακόμα απόθεμα...

pilot
22-02-11, 16:53
τζάμπα το κουράζουμε παιδιά...όσο προληπτικότερα, τόσο καλύτερα...στο κάτω κάτω, με μια
τέτοια εργασία, βλέπεις και την κατάσταση του κινητήρα και ξέρεις και που βρίσκεσαι...δεν
είναι καθόλου κακό να αλλάξεις μέταλα στο συγκεκριμένο αμάξι...εγώ όταν τα άλλαξα, ήταν
όλα τέλεια. αν έδωσα τζάμπα λεφτά???καθόλου. απλά μου έφυγε και η απωρεία, σε τι κατάσταση
ήταν το μοτέρ μου απο κάτω...
τώρα αν υπάρχει άνθρωπος που αλλάζει κάθε 30κ λάδια, και αλλάζει μόνο μέταλα, τότε να
πάει να ανά;ψει καμμιά λαμπαδάρα, να πεί και δόξα τον πανάγαθο, γιατί σε αυτά τα χιλιόμετρα,
άλλοι κάνουν 4 αλλαγές λαδιών...αααααα και κάτι τελευταίο...βάζουμε μόνο tws 10-60.
πιστέψτε με, πλέον ξέρω τι λέω και τι μπορεί να πάθει ο s54 με λάθος λάδι μέσα του...

εεεε.. βασικά δεν έπαθε μόνο αυτό!!:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

turbodog
22-02-11, 17:50
Και 9+ρες...
Δε νομίζω όμως να τα συγκρίνεις σωστά, με την ίδια λογική υπάρχουν άπειρα μοτέρ από R/C που βγάζουν περί τα 500ps/lt.

Άλλες μάζες άλλες οι καταπονήσεις ανά ειδική ισχύ.

Εγω συγκρινω αυτοκινητα παραγωγης. Αυτοκινητα βιτρινας που τα αγοραζει ο καθενας. Ουτε limited edition ουτε spec V ουτε τιποτα...Αντιθετα με το δικο σου παραδειγμα που συγκρινεις ανομοια πραγματα. Στα αυτοκινητα παραγωγης λοιπον η αξιοπιστια σε βαθος χρονου (και μαλιστα του κινητηρα) ειναι πολυ σημαντικο πραγμα. Στους αγωνες, μερος της μπορει να θυσιαστει για καλυτερα αποτελεσματα (με το να σπρωχνεις ενα μοτερ στα ορια του απο πλευρας ιπποδυναμης) αλλα σε καθημερινα αυτοκινητα (οχι μονο το M3 αλλα και για οποιοδηποτε αυτοκινητο) αυτο λεγεται κατασκευαστικη αστοχια thumb

oldcarskickass
22-02-11, 22:44
Εγω συγκρινω αυτοκινητα παραγωγης. Αυτοκινητα βιτρινας που τα αγοραζει ο καθενας. Ουτε limited edition ουτε spec V ουτε τιποτα...Αντιθετα με το δικο σου παραδειγμα που συγκρινεις ανομοια πραγματα. Στα αυτοκινητα παραγωγης λοιπον η αξιοπιστια σε βαθος χρονου (και μαλιστα του κινητηρα) ειναι πολυ σημαντικο πραγμα. Στους αγωνες, μερος της μπορει να θυσιαστει για καλυτερα αποτελεσματα (με το να σπρωχνεις ενα μοτερ στα ορια του απο πλευρας ιπποδυναμης) αλλα σε καθημερινα αυτοκινητα (οχι μονο το M3 αλλα και για οποιοδηποτε αυτοκινητο) αυτο λεγεται κατασκευαστικη αστοχια thumb

Μα ρε συ είναι άλλα τα μεγέθη του 1600 και άλλα του 3200.

Μάνι μάνι μιλάμε για διπλάσιο μοτέρ, μεγαλύτερα μήκη άλλες τελείως καταπονήσεις.

Πιο σωστή σύγκριση θεωρώ ότι θα ήταν η αξιοπιστία του bottom end (αφού αυτό ουσιαστικά ταλαιπωρείται από την αυξημένη ειδική ισχύ, και όχι το Vanos) μεταξύ S54 και του S50, που και παρόμοια ειδική ισχύ έχουν και είναι και ίδιου κυβισμού.

ΥΓ: δεν αντιλέγω στο επειχήρημά σου ότι όντως έπρεπε να είναι πιο αξιόπιστο το μοτέρ σε όλες τις συνθήκες για τις οποίες προορίζεται, απλά θεωρώ ότι είναι άκυρη η σύγκριση του S54 με το honda απλά και μόνο με το κοινό σημείο της ειδικής ισχύος.

turbodog
23-02-11, 00:07
Μα ρε συ είναι άλλα τα μεγέθη του 1600 και άλλα του 3200.

Μάνι μάνι μιλάμε για διπλάσιο μοτέρ, μεγαλύτερα μήκη άλλες τελείως καταπονήσεις.

Πιο σωστή σύγκριση θεωρώ ότι θα ήταν η αξιοπιστία του bottom end (αφού αυτό ουσιαστικά ταλαιπωρείται από την αυξημένη ειδική ισχύ, και όχι το Vanos) μεταξύ S54 και του S50, που και παρόμοια ειδική ισχύ έχουν και είναι και ίδιου κυβισμού.

ΥΓ: δεν αντιλέγω στο επειχήρημά σου ότι όντως έπρεπε να είναι πιο αξιόπιστο το μοτέρ σε όλες τις συνθήκες για τις οποίες προορίζεται, απλά θεωρώ ότι είναι άκυρη η σύγκριση του S54 με το honda απλά και μόνο με το κοινό σημείο της ειδικής ισχύος.

Θεωρεις την ειδικη ισχυ ανα λιτρο ασχετη, αλλα συγκρινεις μεγαλυτερα μηκη, διπλασια μοτερ, αλλα μεγεθη κτλ ως σχετικα για να εξετασουμε την ριζα του προβληματος ως προς την αξιοπιστια? Για ξανασκεψου το.
Ο κατασκευαστης οφειλει να εχει λαβει υποψιν ολες τις παραμετρους πριν κατασκευασει ενα μοτερ για ευρεια παραγωγη. Μηκη, πλατη, βαθη και οτι αλλο μπορει να επηρεασει την ακεραιοτητα του μοτερ.
Το bottom end εξεταζουμε και συγκρινουμε. Δεν μιλησε κανεις για τις βλαβες του Vanos (αλλη κατασκευαστικη μ@λ@κι@ της BMW ως προς το βαθμο αξιοπιστιας-Το Vtec της honda ποτε δεν χαλαγε). Η ολικη καταστροφη για την οποια συζηταμε ερχεται απο τα κουζινετα του bottom end