PDA

Επιστροφή στο Forum : Εσωτερικό κλείδωμα/ξεκλείδωμα στο 34άρι



Jimmakos
18-02-11, 00:21
Επειδή καμιά φορά χρειάζεται να κλειδώνω απο μέσα, το καταφέρνω να κατεβάζω το παράθυρο και να κλειδώνω με το κλειδί ......απο μέσα!

Να κατεβάσω την ασφάλεια το έχω δοκιμάσει αλλά κλειδώνει μόνο η συγκεκριμένη πόρτα και όχι όλες μαζί ενώ αν είναι κλειδωμένες με το που σηκώσω την ασφάλεια πχ του οδηγού ξεκλειδώνουν όλες μαζί!

Σκέφτηκα να βάλω ένα διακόπτη (πχ για παράθυρα) και να το συνδέσω με τα ρελέ της ηλεκτρομαγνητικής πίσω στην πλακέτα, μόνο που δεν ξέρω τα καλώδια.
Πλεξούδα δεν έχει αλλαχτεί στο αυτοκίνητο οπότε τα χρώματα είναι τα εργοστασιακά, ξέρει κάποιος τα καλώδια κλειδώματος/ξεκλειδώματος?
Επίσης και κάτι άλλο. Εδώ και μήνες μου ανάβει το λεντάκι στους διακόπτες των παραθύρων μπροστά και πίσω, αυτό που μπορεί να οφείλεται? Παλιότερα το κλείδωνα και σε 2 δευτερόλεπτα έσβηναν τα λεντάκια. Οι πλαφονιέρες πάντως κλείνουν κανονικά! Επίσης έχω παρατηρήσει ένα ρελέ πίσω στην πλακέτα μένει μόνιμα οπλισμένο, αυτό είναι φυσιολογικό? Γιατί έχω εντοπίσει μια διαρροή (δηλαδή το πρωί είναι λίιιιιιιγο πιο αδύναμη η μίζα απο ότι είναι μετά απο μισή ώρα οδήγησης ας πούμε).

kavouris
22-02-11, 18:47
κατι δεν παει καλα φιλε δημητρη στο συστημα..κανονικα κατεβαζεις την ασφαλεια απο μεσα κ κλεινουν ολες..εγω που εμπλεξα τις προηγουμενες μερες ολα γινοντουσαν μπαχαλο επειδη το μπουτον του οδηγου για την μπλαφονιερα κολαγε κ αναβε συναιχεια εδινε ρευμα κ ακομα οταν την εκλεινα απο πανω απο τα κουμπακια τις..διαβαζε λοιπον ανοιχτη πορτα κ τις ξαναπεταγε σημερα που τα ελυσα ολα κ τα καθαρισα κ ρυθμισα κλειδαριες σωστα δουλευουν ολα αψογααα..κλειδωνει απο παντου απο πορτ παγκαζ κ συνοδηγου..ψαξιμο θελει να δεις τι γινετε

Stefanos_Cool
22-02-11, 19:19
Επειδή καμιά φορά χρειάζεται να κλειδώνω απο μέσα, το καταφέρνω να κατεβάζω το παράθυρο και να κλειδώνω με το κλειδί ......απο μέσα!

Να κατεβάσω την ασφάλεια το έχω δοκιμάσει αλλά κλειδώνει μόνο η συγκεκριμένη πόρτα και όχι όλες μαζί ενώ αν είναι κλειδωμένες με το που σηκώσω την ασφάλεια πχ του οδηγού ξεκλειδώνουν όλες μαζί!

Σκέφτηκα να βάλω ένα διακόπτη (πχ για παράθυρα) και να το συνδέσω με τα ρελέ της ηλεκτρομαγνητικής πίσω στην πλακέτα, μόνο που δεν ξέρω τα καλώδια.
Πλεξούδα δεν έχει αλλαχτεί στο αυτοκίνητο οπότε τα χρώματα είναι τα εργοστασιακά, ξέρει κάποιος τα καλώδια κλειδώματος/ξεκλειδώματος?
Επίσης και κάτι άλλο. Εδώ και μήνες μου ανάβει το λεντάκι στους διακόπτες των παραθύρων μπροστά και πίσω, αυτό που μπορεί να οφείλεται? Παλιότερα το κλείδωνα και σε 2 δευτερόλεπτα έσβηναν τα λεντάκια. Οι πλαφονιέρες πάντως κλείνουν κανονικά! Επίσης έχω παρατηρήσει ένα ρελέ πίσω στην πλακέτα μένει μόνιμα οπλισμένο, αυτό είναι φυσιολογικό? Γιατί έχω εντοπίσει μια διαρροή (δηλαδή το πρωί είναι λίιιιιιιγο πιο αδύναμη η μίζα απο ότι είναι μετά απο μισή ώρα οδήγησης ας πούμε).

Καλή πατέντα...thumb

Πάρε ένα τηλέφωνο το Δρόσο να σου πει χρώματα και ποστάρισέ τα κι εδώ για να τα δούνε και οι υπόλοιποι που θέλουν να κάνουν την ίδια πατέντα. thumb

Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω πως πρέπει να κλείνουν όλες από την ασφάλεια του οδηγού, όπως και να έχει όμως θα είναι πιο "μούρη" με ένα ωραίο διακοπτάκι (https://www.markidis.gr/images/thumbs/IRS-101E1CD.gif) στο ταμπλό. (π.χ. πάνω από το λεβιέ)

Θα χρειαστείς ένα ρελέ (https://www.markidis.gr/images/thumbs/RL15.gif) καστάνιας, καλό είναι επίσης να τον ασφαλίσεις (https://www.markidis.gr/images/products/JR2623.gif).


Γιατί έχω εντοπίσει μια διαρροή (δηλαδή το πρωί είναι λίιιιιιιγο πιο αδύναμη η μίζα απο ότι είναι μετά απο μισή ώρα οδήγησης ας πούμε).

Ένας εύκολος τρόπος να τσεκάρεις αν έχεις διαρροή είναι να βγάλεις τον ένα πόλο της μπαταρίας (-) και ανάμεσα πόλου μπαταρίας και ακροδέκτη να βάλεις ένα λαμπάκι 12v, αν ανάψει σημαίνει ότι έχεις διαρροή.

Εννοείται πως έχεις όλα τα φορτία κατανάλωσης κλειστά, π.χ. συναγερμό, ράδιο ...κλπ.

Jimmakos
22-02-11, 23:11
Γιώργο: Αν σε εμένα ήταν μπουτόν δεν θα άναβε η πλαφονίερα συνέχεια? Σβήνει μεν κανονικά αλλά ξαναπετάει πάνω την ασφάλεια όταν κλειδώσεις την 1η φορά.... Θα το τσεκάρω βέβαια μήηηηπως είναι απο εκεί!

Στέφανε: απο ρελέδες, διακόπτες, ασφαλειοθήκες κλπ είμαι εξοπλισμένος ήδη thumb
Θα πάρω και τηλέφωνο τον Δρόσο να μάθω τα χρώματα και θα κάνω αναλυτικό tutorial μόλις τα τοποθετήσω thumb

E60_Arkadia
23-02-11, 00:01
Κανε εναν καλο καθαρισμο και περασετες με σπρε'ι' γρασου.Στην Ε28 που εχω κλειδωνουν ολες κανονικα οταν πατησω απο μεσα την ασφαλεια.Να πω την αληθεια δεν τις εχω καθαρισει ποτε,27χρονων και δουλευουν στην πενα.