PDA

Επιστροφή στο Forum : [Ε85] TV Tuner Retrofit



fanisk
17-02-11, 04:03
Τον τελευταιο καιρο σκεφτομαι την εγκατασταση tv tuner στο Ζ. Τα "Ποσες φορες θα δεις TV?" και "Θα σου χρειαστει?" τα ξερω ηδη.. απλα το σκεφτομαι!

Τι γινεται με τη ληψη σηματος? Αστικο και Εθνικο δικτυο..
Πως ειναι το σημα μποτιλιαρισμενος?
Πως ειναι το σημα με χιλιομετρα?
Τα καναλια αποθηκευονται? Αν πχ. στη Ποσειδωνος πιανω Ant1 στη Χ συχνοτητα, μολις βγω Κορινθο θα το πιασω ή θα πρεπει να κανω scan καναλιου απο την αρχη?
Το tuner θα πρεπει να ειναι απαραιτητα ψηφιακο ή βρισκω αναλογικο και παιζει? Αν δεν παιζει τι γινεται? Το πετας και παιρνεις ψηφιακο ή υπαρχει καποιο μαραφετι που κανει το αναλογικο module ψηφιακο?

Κατι αλλο σημαντικο που μου διαφευγει αλλα θα επρεπε να ρωτησω?

Επειδη δεν εχω μπει σε BMW με TV ανοιχτη, ρωτω τα παραπανω για να καταληξω και αποφασισω περι του αν αξιζει ή οχι.

Ευχαριστω!

m-power_01
17-02-11, 04:17
Τον τελευταιο καιρο σκεφτομαι την εγκατασταση tv tuner στο Ζ. Τα "Ποσες φορες θα δεις TV?" και "Θα σου χρειαστει?" τα ξερω ηδη.. απλα το σκεφτομαι!

Τι γινεται με τη ληψη σηματος? Αστικο και Εθνικο δικτυο..
Πως ειναι το σημα μποτιλιαρισμενος?
Πως ειναι το σημα με χιλιομετρα?
Τα καναλια αποθηκευονται? Αν πχ. στη Ποσειδωνος πιανω Ant1 στη Χ συχνοτητα, μολις βγω Κορινθο θα το πιασω ή θα πρεπει να κανω scan καναλιου απο την αρχη?
Το tuner θα πρεπει να ειναι απαραιτητα ψηφιακο ή βρισκω αναλογικο και παιζει? Αν δεν παιζει τι γινεται? Το πετας και παιρνεις ψηφιακο ή υπαρχει καποιο μαραφετι που κανει το αναλογικο module ψηφιακο?

Κατι αλλο σημαντικο που μου διαφευγει αλλα θα επρεπε να ρωτησω?

Επειδη δεν εχω μπει σε BMW με TV ανοιχτη, ρωτω τα παραπανω για να καταληξω και αποφασισω περι του αν αξιζει ή οχι.

Ευχαριστω!

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=6502

Καταρχην ελα να παμε βολτα να το δεις στην πραξη.
Αναλογικο παιζει μια χαρα. Μεχρι να καταργηθει εχουμε μερικα χρονακια ακομα.
Μποτιλιαρισμενος ειναι παρα πολυ καλο !
Με χλμ αν ειναι ανοιχτος ο δρομος εχει αρκετα καλο.
Οι σταθμοι αποθηκευονται.
Στην αττικη δεν μου εχει συμβει να μην πιανει τα προεπιλεγμενα καναλια.
Στην εθνικη για βολο οταν πηγαινα εκανα scan στις συχνοτητες... δεν ειναι τιποτα δυσκολο. Παντως η Νετ εχει το καλυτερο σημα παντου :hystericalbs1:
Στην κινηση φιλε ,λεει για μενα.Οπως επισης στα ραντεβου που σε στηνουν...αραζεις tv και αγιος ο θεος. Κανει καλο στην ψυχικη σου υγεια
Ελα για βολτα...Να τα δεις στην πραξη και μετα αποφασιζεις

fanisk
17-02-11, 04:25
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=6502

Καταρχην ελα να παμε βολτα να το δεις στην πραξη.
Αναλογικο παιζει μια χαρα. Μεχρι να καταργηθει εχουμε μερικα χρονακια ακομα.
Μποτιλιαρισμενος ειναι παρα πολυ καλο !
Με χλμ αν ειναι ανοιχτος ο δρομος εχει αρκετα καλο.
Οι σταθμοι αποθηκευονται.
Στην αττικη δεν μου εχει συμβει να μην πιανει τα προεπιλεγμενα καναλια.
Στην εθνικη για βολο οταν πηγαινα εκανα scan στις συχνοτητες... δεν ειναι τιποτα δυσκολο. Παντως η Νετ εχει το καλυτερο σημα παντου :hystericalbs1:
Στην κινηση φιλε ,λεει για μενα.Οπως επισης στα ραντεβου που σε στηνουν...αραζεις tv και αγιος ο θεος. Κανει καλο στην ψυχικη σου υγεια
Ελα για βολτα...Να τα δεις στην πραξη και μετα αποφασιζεις


Σπυρο ευχαριστω πολυ φιλε! Ναι να παμε μια θελω πολυ να δω πως παιζει..
Το θελω για αυτο που ειπες.. για το μποτιλιαρισμα (που οσο πανε και γινονται πιο ζορικα με τις απεργιες των ΜΜΜ) και το στησιμο σε ραντεβου που κοιταω γυρω-γυρω και περιμενω.

Μηπως εχεις και Bluetooth στο αμαξι? :th_Laie_67-1:
Αμα δεν φανουν ολες οι επιλογες στο Navi θα σκασω!

m-power_01
17-02-11, 04:29
Σπυρο ευχαριστω πολυ φιλε! Ναι να παμε μια θελω πολυ να δω πως παιζει..
Το θελω για αυτο που ειπες.. για το μποτιλιαρισμα (που οσο πανε και γινονται πιο ζορικα με τις απεργιες των ΜΜΜ) και το στησιμο σε ραντεβου που κοιταω γυρω-γυρω και περιμενω.

Μηπως εχεις και Bluetooth στο αμαξι? :th_Laie_67-1:
Αμα δεν φανουν ολες οι επιλογες στο Navi θα σκασω!

Φανη η πλεξουδα που πηρα εχει αναμονη. Δεν ειναι πλεον τιποτα να μπει. Αλλα για να μπει καταργω την θηκη κατω απο τον τεμπελη και βαζω βαση τηλ. Δεν μου αρεσει σαν ιδεα...

m-power_01
17-02-11, 04:30
Για bluetooth θα βαλω της parrot με ανταπτορα για τα χειριστηρια στο τιμονι.

stef
17-02-11, 08:10
Για bluetooth θα βαλω της parrot με ανταπτορα για τα χειριστηρια στο τιμονι.

Και εγώ αυτό έχω
Πολύ καλό bluetooth

ΔημήτρηςΜ3
17-02-11, 10:23
Για bluetooth θα βαλω της parrot με ανταπτορα για τα χειριστηρια στο τιμονι.

το parrot φενεται στην οθονη σαν επιλογη τηλεφωνου???

deepBLUE
17-02-11, 10:30
Σιγα μη δε το σκεφτοσουν !!!
Για μενα προσωπικα ειναι κατι που θελω να εχω στο αμαξι μου Φανη συμφωνω μαζι σου !!!
Της bmw tv δεν εχω δει μια και εγω εχω της kenwood ομως νομιζω πως οτι σου λεει ο Σπυρος ειναι σωστο.
Αυτο που σιγουρα πρεπει καποια στιγμη να κοιταξεις ειναι το θεμα της ψηφιακης γιατι σε 2 χρονια το αναλογικο θα παψει να εκπεμπει και περα απο αυτο οταν δεις τι θα κανεις με το ψηφιακο και αν μπαινει σε αυτο του μαμα bmw κοιτα να σε καλυπτει στα πολλα χιλιομετρα γιατι αν δε κανω λαθος υπαρχουν 2 τυποι ψηφιακου tuner .

ΔημήτρηςΜ3
17-02-11, 10:44
Υπαρχουν λυσεις απο αναλογικο σε ψηφιακο!
μολις βρω το λινκ το ανεβαζω!

ΔημήτρηςΜ3
17-02-11, 10:52
https://www.tv-in-motion.co.uk/bmw_video_input.html
εδω εισαι

Ptboul
17-02-11, 10:56
https://www.tv-in-motion.co.uk/bmw_video_input.html
εδω εισαι

:w00t: παρατήρησα στο σαϊτ αυτό: BMW E90 320si TV in motion

αλλά φωτογραφίες δεν βλέπω να έχει. Μπορούμε να βρούμε κάτι από την εταιρία αυτή?? :thanks:

ΔημήτρηςΜ3
17-02-11, 10:59
δε γνωριζω να σου πω!!
του εστειλα email αλλα ακομα να απαντησει ...

Nino
17-02-11, 12:38
:w00t: παρατήρησα στο σαϊτ αυτό: BMW E90 320si TV in motion

αλλά φωτογραφίες δεν βλέπω να έχει. Μπορούμε να βρούμε κάτι από την εταιρία αυτή?? :thanks:

θελεις και tv τωρα?:shok:
θα αναψει το λαμπακι της συζυγου και αυτο δεν σβυνει σε κανενα διαγνωστικο...:hystericalbs1:

m-power_01
17-02-11, 13:35
Υπαρχουν λυσεις απο αναλογικο σε ψηφιακο!
μολις βρω το λινκ το ανεβαζω!

https://cgi.ebay.de/BMW-digital-hybrid-TV-Modul-E38-E39-E46-X5-X3-/350435071522?pt=Technik_Auto_Hi_Fi_Navigation_Einb au_Navigationssysteme&hash=item51978ed622

ΔημήτρηςΜ3
17-02-11, 13:47
kαλο αλλα πολλα τα ευρο ασε που δεν θα δουλεψει ποιο πανω
εχει ενα link checkαρετο και πε!

m-power_01
17-02-11, 14:05
kαλο αλλα πολλα τα ευρο ασε που δεν θα δουλεψει ποιο πανω
εχει ενα link checkαρετο και πε!

Εννοεις δηλαδη να βαλουμε tv input και εκει να βαλουμε οποιον εξωτερικο θελει ο καθενας?

Snoo
17-02-11, 22:19
Υπάρχει και μια άλλη επιλογή δεν θυμάμαι ακριβώς πως λέγεται (ονομασία). Σαρώνει και αποθηκεύει τα κανάλια ανάλογα με την σειρά που θα τα βρει.