PDA

Επιστροφή στο Forum : [E46] Αλλαγή ηλεκτρομαγνητικής κλειδαριάς



tsagio
15-02-11, 18:16
Ξέρει κανείς να μου πει πως αλλάζει η ηλεκτρομαγνητική κλειδαριά, αφαίρεση της υπάρχουσας και τοποθέτηση της καινούργιας, αν υπάρχει και φωτογραφικό υλικό ακόμα καλύτερα. Μου έχει χαλάσει η δική μου :ranting2: και επειδή τυγχάνει να έχω ένα σετάκι από πόρτες στην αποθήκη :whistle: λέω αν τα καταφέρω να κάνω την αλλαγή μόνος μου το αυτοκίνητο είναι Ε 46 cabrio.:thanks:

bill_m3
15-02-11, 18:29
Πιστεύω αυτό να σε βοηθήσει αρκετά:
https://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=600213

beliris
15-02-11, 18:37
Πρόσεχε φίλε ,κατά την αφαίρεση της μονωτικής πολυουρεθάνης στο εσωτερικό της πόρτας! Αν την κόψεις θα παίρνει νερό στην καμπίνα,επίσης πρέπει να μπεί η σωστή κόλα κατά την τοποθέτηση.Μεγάλος μπελάς από ένα φαινομενικά ασήμαντο υλικό!

tsagio
15-02-11, 19:03
Πιστεύω αυτό να σε βοηθήσει αρκετά:
https://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=600213

Ναι Bill αυτό έψαχνα ευχαριστώ αν και σύμφωνα με τον τύπο δεν είναι και τόσο εύκολη υπόθεση (αν κατάλαβα καλά έκανε 8 ώρες) θα βγάλω πρώτα την κλειδαριά από την άλλη πόρτα και αν τα καταφέρω χωρίς απώλειες προχωράω :thanks:

Dathanaso
15-02-11, 19:05
Πρόσεχε φίλε ,κατά την αφαίρεση της μονωτικής πολυουρεθάνης στο εσωτερικό της πόρτας! Αν την κόψεις θα παίρνει νερό στην καμπίνα,επίσης πρέπει να μπεί η σωστή κόλα κατά την τοποθέτηση.Μεγάλος μπελάς από ένα φαινομενικά ασήμαντο υλικό!

Κωστα όντως παιζει θεμα με την στεγανοτητα μετα το ανοιγμα

bill_m3
15-02-11, 19:06
Ναι Bill αυτό έψαχνα ευχαριστώ αν και σύμφωνα με τον τύπο δεν είναι και τόσο εύκολη υπόθεση (αν κατάλαβα καλά έκανε 8 ώρες) θα βγάλω πρώτα την κλειδαριά από την άλλη πόρτα και αν τα καταφέρω χωρίς απώλειες προχωράω :thanks:

Όπως είπες, δοκίμασε πρώτα με την άλλη και αν δεις ότι προχωράει το θέμα, αρχίζεις και την δικιά σου!

Ότι και να γίνει, ενημέρωσε μας!!!!

tsagio
15-02-11, 19:07
Πρόσεχε φίλε ,κατά την αφαίρεση της μονωτικής πολυουρεθάνης στο εσωτερικό της πόρτας! Αν την κόψεις θα παίρνει νερό στην καμπίνα,επίσης πρέπει να μπεί η σωστή κόλα κατά την τοποθέτηση.Μεγάλος μπελάς από ένα φαινομενικά ασήμαντο υλικό!

την μόνωση την έχω ξανά αφαιρέσει (όχι εγώ αλλα επαγγελματίας του είδους) γιατί έχω αλλάξει τα ηχεία άρα αυτό το κομμάτι πλέων είναι εύκολη υπόθεση.:thanks:

katsaraios
11-12-11, 05:37
:popcorn::popcorn::morningcoffee:
ζητειται ευγενικος κυριος ανω των 20 ετων με εκπληρωμενες στρατιωτικες υποχρεωσεις ,χωρις συζυγικες μουρμουρες-τσοκαροπαντοφλιασματα,με απλες ικανοτητες στον χωρο των μπαξιματων και διαθεση για βοηθεια με καφε και κουβεντα(αντε να κρατησει και κανα τζαμι η κανενα κατσαβιδι το πολυ) και με διαθεσιμο χωρο για το εν λογω εντος ημερων αναγκαιο DIY ..
Κατοικοι Β.Π και γνωστες της ανωτερας Μπαξικης θα προτιμηθουν ...
Διδεται αμοιβη το αντιτιμο των καφεδων-τυροπιτων και του παρκινγκ το οποιο φυσικα θα παραδοθει στη προτερη κατασταση αψεγαδιαστο..

super duper
11-12-11, 10:31
δεν παιζεσαι ρε!





:popcorn::popcorn::morningcoffee:
ζητειται ευγενικος κυριος ανω των 20 ετων με εκπληρωμενες στρατιωτικες υποχρεωσεις ,χωρις συζυγικες μουρμουρες-τσοκαροπαντοφλιασματα,με απλες ικανοτητες στον χωρο των μπαξιματων και διαθεση για βοηθεια με καφε και κουβεντα(αντε να κρατησει και κανα τζαμι η κανενα κατσαβιδι το πολυ) και με διαθεσιμο χωρο για το εν λογω εντος ημερων αναγκαιο DIY ..
Κατοικοι Β.Π και γνωστες της ανωτερας Μπαξικης θα προτιμηθουν ...
Διδεται αμοιβη το αντιτιμο των καφεδων-τυροπιτων και του παρκινγκ το οποιο φυσικα θα παραδοθει στη προτερη κατασταση αψεγαδιαστο..

katsaraios
10-01-12, 00:55
Εγινε η αλλαγη στο φιλο Τουμπα (βοηθησε σε καιριο σημειο) .
Αφου βγει το πανελ της πορτας ,https://www.bmwfans.gr/forum/showpost.php?p=7260&postcount=1
κοβεται προσεκτικα με κοπιδι το μαλακο μονωτικο υλικο που κραταει την εσωτερικη μαυρη μονωση της πορτας.
Δεν χρειαζεται να λυθει ο αεροσακος απλα να τραβηχτει η μονωτικη επιφανεια μεχρι τον αεροσακο ωστε να μπορει το χερι να μπει μεσα στο εσωτερικο της πορτας και να αποσυνδεσει την κλειδαρια.
Λυνονται οι 3 βιδες που συγκρατουν την κλειδαρια και τα 2 παξιμαδια που συγκρατουν το τζαμι στον οδηγο ,εκει στο εσωτερικο υπαρχει μια εξτρα βιδα που φαινεται αν κατεβει 5-6 ποντους το τζαμι .
Αυτη η βιδα ειναι το αντιστροφο τορξ που χρειαζεται ενα καρυδακι (εδω βοηθησε ο Τουμπας που το ειχε) για να θυληκωσει στην βιδα και να την ξεβιδωσει Δεξιοστροφα.
Η κλειδαρια με λιγη προσπαθεια βγαινει (χωραει) και αποσυνδεονται η ντιζα και η φυσα οπως και το σιδερακι της ασφαλειας που ανεβοκατεβαινει στην πορτα.
Η διαδικασια γινεται αντιστροφα και κλεινουμε καλα με μονωτικο τσιχλα την εσωτερικη μονωση για να μην εχουμε προβληματα υγρασιας.
Ακολουθουν φωτο απο λινκ οι οποιες με βοηθησαν
Φωτο 1 - το καρυδακι για την εξτρα βιδα του οδηγου
Φωτο 2 - οι 3 βιδες που συγκρατουν την κλειδαρια στην πορτα
Φωτο 3- η ντιζα και η φυσα που βγαινουν οταν τραβηξουμε εξω την κλειδαρια και μπαινουν στην καινουρια

Υ.Γ θα ηθελα απο περιεργεια να μαθαιναμε τιμη απο οποιον φιλο μπορει να ρωτησει ποσο χρεωνεται η καινουρια κλειδαρια και η εργασια θα με ενδιεφερε,ευχαριστω.