PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι προτεινετε....



A8hnaios
14-02-11, 22:36
Μια οικογενεια 2 αδελφια-ο Τασος και ο Νικος- και μια μητερα μοιραζονται ενα ακινητο(κληρονομια απο τον πατερα) στην πρωτευουσα..ο Τασος, με σταθερη δουλεια, παντρεμενος με 2 παιδια..ο Νικος με εποχιακη δουλεια, αρραβωνιασμενος...δεν εχει λεφτα να παντρευτει..α! κι επισης ειναι αυτος που φροντιζει την γρια μητερα τους...ενα χρονο πριν αποφασιζουν ο Νικος με τη μητερα του εχοντας μαζι το 80% του ακινητου να πουλησουν..κοινοποιουν την αποφαση τους στο Τασο αλλα ειναι εντελως αρνητικος αν και ο Νικος εχει πετυχει μια πολυ πολυ συμφερουσα προταση που θα ωφελουσε και τους δυο...ο Τασος ομως αποσκοπει στο να αποκτησει καποια στιγμη το 100% του ακινητου..Μετα απο εντονους διαπληκτισμους,καυγαδες, φασαριες, αγχος, δικηγορους κλπ δεχεται η μητερα τους να κανει στο Νικο γονικη παροχη με-εξοδα του ιδιου-παραχωροντας του ενα μεγαλο μερος του μεριδιου της...βρισκεται εκεινος με το 70% κι ο Τασος με το 30%..τωρα το διλημμα του μεγαλοψυχου Νικου ειναι..αν τωρα ο Τασος βλεποντας τα σκουρα, δεχτει να πουλησουν...θα πρεπει να παρει το 50% η να γινει το νομικα σωστο 70%-30%?? :whistle:

katsaraios
14-02-11, 22:54
Μια οικογενεια 2 αδελφια-ο Τασος και ο Νικος- και μια μητερα μοιραζονται ενα ακινητο(κληρονομια απο τον πατερα) στην πρωτευουσα..ο Τασος, με σταθερη δουλεια, παντρεμενος με 2 παιδια..ο Νικος με εποχιακη δουλεια, αρραβωνιασμενος...δεν εχει λεφτα να παντρευτει..α! κι επισης ειναι αυτος που φροντιζει την γρια μητερα τους...ενα χρονο πριν αποφασιζουν ο Νικος με τη μητερα του εχοντας μαζι το 80% του ακινητου να πουλησουν..κοινοποιουν την αποφαση τους στο Τασο αλλα ειναι εντελως αρνητικος αν και ο Νικος εχει πετυχει μια πολυ πολυ συμφερουσα προταση που θα ωφελουσε και τους δυο...ο Τασος ομως αποσκοπει στο να αποκτησει καποια στιγμη το 100% του ακινητου..Μετα απο εντονους διαπληκτισμους,καυγαδες, φασαριες, αγχος, δικηγορους κλπ δεχεται η μητερα τους να κανει στο Νικο γονικη παροχη με-εξοδα του ιδιου-παραχωροντας του ενα μεγαλο μερος του μεριδιου της...βρισκεται εκεινος με το 70% κι ο Τασος με το 30%..τωρα το διλημμα του μεγαλοψυχου Νικου ειναι..αν τωρα ο Τασος βλεποντας τα σκουρα, δεχτει να πουλησουν...θα πρεπει να παρει το 50% η να γινει το νομικα σωστο 70%-30%?? :whistle:

να αγορασει και το υπολοιπο 30% του αδελφου του

Atsa linos
14-02-11, 23:42
για ολα φταει η μανα με ποιο δικαιωμα παραχωρησε το 33% που της ανηκε στο ενα παιδι μονο ,,αφου ηξερε οτι υπαρχουν αντιδρασεις απο την αλλη μερια? γιατι δεν καθησαν σαν πολιτισμενοι οικογενεια να συζητησουν ? αφου δεν εγιναν ολα αυτα ,,αντε και πρωτοσελιδο στις εφημεριδες ,,,,,,,ποιος ειπε οτι νομικα σωστο ειναι το 70% ρωτηστε να μαθετε για την νομιμη μοιρα τι εστι,,,,,,,,,,,η μανα που εδωσε απλοχερα το 33% επρεπε να δωσει κατι και στον αλλο γιο της ,,,ολα καταπεφτουν με ενα καλο νομικο ,,,αυτα

Atsa linos
14-02-11, 23:43
εννοω στον γιο που δεν πηρε το 33% απο την δικαιη αυτη μανα ,,,

Jimmakos
14-02-11, 23:49
50/50

Αυτά τα 70/30 (μάνα/θείος) τα ζώ όλα τα 25 χρόνια ζωής μου και πιστέψτε με μόνο καλό δεν κάνουν..... Η μάνα ποτέ δεν πρέπει να ξεχωρίζει τα παιδιά της και να τα αγαπάει και τα 2 το ίδιο.... Και ας μην έχω παιδιά αυτή τη στιγμή ξέρω όμως πως δεν τα ξεχωρίζουμε ούτε έχουμε αδυναμίες......

Η γιαγιά μου ήθελε να δώσει το 100% στον θείο μου γιατί του είχε αδυναμία..... Το μόνο που κατάφερε είναι να κάνει τα παιδιά της μπάχαλο!

m-power_01
14-02-11, 23:49
Η αληθεια ειναι οτι ο φιλος Ατσαλινος μιλησε σωστα. Υπαρχει ολοκληρο κεφαλαιο στην νομικη για τα κληρονομικα. Ειχα μια συζητηση καποτε με μια δικηγορο:whistle:
Δεν θυμαμαι ακριβως τι παιζει, παντως το συμπερασμα ήταν οτι η ανιση διαθηκη δεν κατοχυρωνει τιποτα. Υπαρχουν νομοι και διαταξεις που οριζουν ποσοστιαια τι αναλογει στον καθενα. Δηλαδη ο 30% μπορει να παρει παραπανω.
Ενας δικηγορος θα μπορουσε με σιγουρια να σου πει.

Το μονο σιγουρο είναι οτι τα δυο αδερφια πρεπει να περασουν απο το γραφειο να τους βγαλω μια αδεια!!!

katsaraios
14-02-11, 23:56
γονικη παροχη μπορει να θεωρηθει και ως πωληση αν βαλουν εικονικα καποιο τιμημα.
και φυσικα τηρηθουν οι διαδικασιες με φορους κλπ.

Παντως ξεχωρα απο τις διαφορες που δημιουργουνται και τις κατακρινουμε ολοι,η αντρικεια και οριστικη λυση ειναι η αγορα του ενος μεριδιου απο τον αλλο αδελφο.
Προσωπικα σε παρεμφερες παραδειγμα αλλα με θεια οχι με αδελφο ,αφου δεν δεχοταν να πουλησουμε μαζι τα μεριδια μας εκανα την τελικη προταση να αγορασω εγω το μεριδιο η το αντιστροφο και τελικα επικρατησε η λογικη και ολα εγιναν χωρις τσακωμους.

Καλα ξεμπερδεματα