PDA

Επιστροφή στο Forum : Τοποθετηση forge bov.........



Z4 DCT
14-02-11, 21:03
Σημερα εγινε χειρουργειο στο παρκιν για να τοποθετηθουν οι σκαστρες forge που μου χαρισε ο Στρατος.....
Στο χειρουργειο γιατρος ηταν ο Στρατος με βοηθο τον Δημητρη (karizma) και φυσικα εμενα...
Ολα πηγαιναν καλα...αντεξα το σοκ του να δω να βγαινουν κοματια απο τον κινητηρα οντας καινουργιος.....αυτο που δεν ειχαμε υπολογισει ηταν ενα!!!....οτι τα κολαρα που δινει η forge και κανουν μια χαρα στα 335 και 135 στο Ζ4 ειναι κοντα!!!!!
Οποτε τζιφος...το λυσαμε και το ξαναδεσαμε.....
Τωρα το θεμα ειναι να βρω μαυρα κολαρα σιλικονης(μεγαλυτερα) γιατι απο οσο ξερω ολοι σχεδον πουλαν μπλε και κοκκινα....:thumbsdown:

Παντος βγηκε και κατι καλο....καθαρισα ενδελεχος την πλαστικη φωλια του φιλτρου αερα και οτι αλλο πανω στην πολλαπλη εισαγωγεις που δεν εβλεπα τοσο καιροthumb


Ο Στρατος τον οποιο ΥΠΕΡ ΕΥΧΑΡΣΤΩ θα σας τα αναλυσει καλυτερα οσαν ειδικος και αυτος που εφαγε ολη την ταλαιπωρια...:original:
Παρακατω ειναι μια σειρα απο φωτος....

aristent
14-02-11, 21:23
Δεν ηξερες..... δε ρωταγες???:thumbsup:
....αντε δε πειραζει τωρα θα ξερουν οι επομενοι κατοχοι Ζ4 τι τους περιμενει αν τους .......:whistle:χαρισουν σκαστρες της forge!!!:thumbsup:

Ευγε Στρατο για την προσφορα και την εργασια(μαζι με Δημητρη) στον "αρρωστο" φιλο μας!!!!:thumbsup:


Τωρα τον βλεπω να τρωει τον κοσμο ολο να βρει μαυρα κολλαρα σιλικονης!!!

Z4 DCT
14-02-11, 21:28
Ξεχασα να αναφερω κατι.....καλα ρε παιδια χωρις να εχω ιδεα αλλα οπτικα και μονο ....τι μαπα σκστρες που δειχνουν οι ''μαμα''....αν τις βαλεις και διπλα στις after market....ΕΞΑΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ...:thumbsdown ::thumbsdown:
Ακομα και τα κολαρα δειχνουν ''φτωχα''....

paganis
14-02-11, 21:30
κολλαρα θα βρεις σε μια καθετο στην σπυρου πατση(δεν θυμαμαι ονομα)...2ο ή 3ο στενο δεξια στα 100μετρα απο σπυρου πατση ,απο ιερα οδο..προς καβαλας! αν δεν το βρισκεις, ρωτα σε κανα μαγαζι...σχεδον ολοι τον ξερουν!

Z4 DCT
14-02-11, 21:32
κολλαρα θα βρεις σε μια καθετο στην σπυρου πατση(δεν θυμαμαι ονομα)...2ο ή 3ο στενο δεξια στα 100μετρα απο σπυρου πατση ,απο ιερα οδο..προς καβαλας! αν δεν το βρισκεις, ρωτα σε κανα μαγαζι...σχεδον ολοι τον ξερουν!

Αυριο πρωι εχω παει......:thumbsup:

Samaro
14-02-11, 21:34
Εγω πάντως ομολογώ οτι δεν αντεχα να μην τις βάλω και στην συνέχεια οταν θα εβρισκα θα άλλαζα τα κολάρα.

stef
14-02-11, 21:36
Πάντως με απογοήτευσες!
Ο κινητήρας θέλει πλύσιμο!!
Πολύ βρώμικος
Κάτσε να πάρω τηλ τον Monsta!!!

Z4 DCT
14-02-11, 21:40
Εγω πάντως ομολογώ οτι δεν αντεχα να μην τις βάλω και στην συνέχεια οταν θα εβρισκα θα άλλαζα τα κολάρα.

Και να ξερω οτι κατι δεν εχει μπει σωστα???:shok:
Οτι υπαρχει περιπτωσει να χανει πιεση???:shok:
Οτι μπορει να με αφησει στο δρομο??? (οοοοταν το βγαλω):shok:
Οτι δεν το εκανα σωστα απο την αρχη??:shok:
Οτι μπηκε κατι πανω του που δεν ειναι γι αυτο???:shok:

Να μην μπορω να κοιμηθω??????
Με τιποτα....θα γινει σωστα...:warriorsmiley:

Monsta
14-02-11, 21:41
.
Τωρα το θεμα ειναι να βρω μαυρα κολαρα σιλικονης(μεγαλυτερα) γιατι απο οσο ξερω ολοι σχεδον πουλαν μπλε και κοκκινα....:thumbsdown:




Και που μάσησες να τα βάψεις κ. Μέγιστε DIYER??????

Vasilis
14-02-11, 21:41
εμπλεξες με τον πιπιλα(στρατακια) κ τον Δημητρακη τον Καρισμα?????:shok::shok::shok:


καταστραφηκες γιαννακο μου...:whistle::whistle::whistle:

Z4 DCT
14-02-11, 21:42
Και που μάσησες να τα βάψεις κ. Μέγιστε DIYER??????

Κωτσοοοο τωρα που συνηλθα...:thumbsup:

Ρε συ να βαψω τα κολαρα???
Θα βρω μαυρα....

Samaro
14-02-11, 21:42
Και να ξερω οτι κατι δεν εχει μπει σωστα???:shok:
Οτι υπαρχει περιπτωσει να χανει πιεση???:shok:
Οτι μπορει να με αφησει στο δρομο??? (οοοοταν το βγαλω):shok:
Οτι δεν το εκανα σωστα απο την αρχη??:shok:
Οτι μπηκε κατι πανω του που δεν ειναι γι αυτο???:shok:

Να μην μπορω να κοιμηθω??????
Με τιποτα....θα γινει σωστα...:warriorsmiley:
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Vasilis
14-02-11, 21:44
Κωτσοοοο τωρα που συνηλθα...:thumbsup:

Ρε συ να βαψω τα κολαρα???
Θα βρω μαυρα....

θα βρεις μαυρα ρε γιαννακο...μην τρελαινεσαι!thumb

στην αναγκη θα σου βρω εγω απο Γερμανια ρε μπαγασα!:thumbsup:


εμεις κανουμε σωστες δουλειες...ακου μπογιατισμα!!:shok::th_Laie_67-1:

Monsta
14-02-11, 21:46
Ναι ρε τώρα που πήρες φόρα.....ποιος σε πιάνει!!!!

aristent
14-02-11, 21:47
Και να ξερω οτι κατι δεν εχει μπει σωστα???:shok:
Οτι υπαρχει περιπτωσει να χανει πιεση???:shok:
Οτι μπορει να με αφησει στο δρομο??? (οοοοταν το βγαλω):shok:
Οτι δεν το εκανα σωστα απο την αρχη??:shok:
Οτι μπηκε κατι πανω του που δεν ειναι γι αυτο???:shok:

Να μην μπορω να κοιμηθω??????
Με τιποτα....θα γινει σωστα...:warriorsmiley:

:whistle:και οτι ηθελα να προτεινω λυση!!!!
https://www.newsbeast.gr/files/1/2011/02/10/%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%B5%CF%82/1296038905_edshh-pj-kbleu-rbfenfeu-25_1297335257838.jpg
:hystericalbs1::th_Laie_67-1:

stef
14-02-11, 21:49
εμπλεξες με τον πιπιλα(στρατακια) κ τον Δημητρακη τον Καρισμα?????:shok::shok::shok:


καταστραφηκες γιαννακο μου...:whistle::whistle::whistle:

Άστον, σε καλό turboδρόμο είναι....thumb

Z4 DCT
14-02-11, 21:52
:whistle:και οτι ηθελα να προτεινω λυση!!!!
[/IMG]
:hystericalbs1::th_Laie_67-1:

ρε παλιο:ranting2::ranting2::ranting2:

Θα σου αλλαξω τις 4 μπουκες πισω με τα πρινγκλσοκουτα!!!!!!:whistle:

Monsta
14-02-11, 22:13
Έτσι σε θέλω μάχιμο, να ξεκινήσουν τα μπαξίματα στο εργαλείο. Άντε γιατί σα ν άργησες μου φαίνεται...

stef
14-02-11, 22:16
Κώστα πές του και για την βρωμία και δυσοδοία του κινητήρα του!!!
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ πράγματα... :p

spar@
14-02-11, 22:18
απλα τετοιες δουλειες ειναι καλυτερες να γινονται σε ενα κλειστο χωρο, δεν εχετε κανα γκαραζακι? μην καθεστε στον δρομο γιατι ειναι δυσκολο μεσα στο κρυο!!! ΄

υ.γ ποπο τι γκαραζαρα ειναι αυτη......να στε καλα παιδια να το χαιρεστε τον πανεμορφο αυτο χωρο!!
εχει και η samco κολαρα μαυρα, απλα το κιτακι της forge gia 535 kai 335 δινει μαυρο σπιραλ σιλικονουχο!
https://streetandcircuit.gr/forge-motorsport-bmw-c-3221_3329.html κανε ενα τηλ αν δεν βρεις!

stef
14-02-11, 22:21
Καλά ρε θεόμουρλε Γιάννη, τώρα το παρατήρησα, το γκαράζ σου είναι δίπλα με το καθηστικό σου?
Κάθεσαι και βλέπεις τηλεόραση και δίπλα απο την τζαμαρία είναι το Ζ4άκι σου?

nikos1400
14-02-11, 22:32
Καλά ρε θεόμουρλε Γιάννη, τώρα το παρατήρησα, το γκαράζ σου είναι δίπλα με το καθηστικό σου?
Κάθεσαι και βλέπεις τηλεόραση και δίπλα απο την τζαμαρία είναι το Ζ4άκι σου?

Αυτο ειδα και γω !!
Ε, λοιπον...ΕΙΝΑΙ το κορυφαιο γκαραζ !
:thumbsup:

stratos
14-02-11, 22:58
Ωραία παρεούλα είχαμε στο γκαράζ του Γιάννη. Ωραίο εσπρεσάκι αλλά δεν με άφηναν να ασχοληθώ γιατί μου είχαν βγεί τα άντερα απο τα γέλια.

Στο θέμα μας, όλα πολύ εύκολα αφού δεν υπάρχει χωροταξικό πρόβλημα στην μουράκλα του Ζ4 όπως στο δικό μου που ήθελε το μισό αυτοκίνητο λύσημο. Εν αρχή βγαίνει το φιλτροκούτι με σχετικά μεγάλη ευκολία αν το έχεις ξανακάνει και ο χλωμός Γιάννης απο την γουρουνογρίπη γίνεται ακόμα πιο άσπρος. Η συντέλεια του κόσμου έρχεται όταν βλέπει το chargepipe και το εσωτερικό του φιλτροκουτιού μέσα στην σκόνη. Μπορεί να τέλειωσε και ένα μπουκάλι αιθέρα για να τα καθαρίσει.

Σειρά έχουν οι εργοστασιακές σκάστρες. Ωραίο σύστημα έχει η BMW με τους περιστρεφόμενους διακόπτες για απασφάληση αλλά δεν είναι και πολύ πρακτηκοί. Βέβαια γλυτώνεις απο σφυκτήρες κολάρων.

Βάζουμε τις καινούριες σκάστρες αλλά δυστηχώς το ένα κολάρο σιλικόνης είναι κοντό. Μπορούσαμε να κάνουμε δουλειά και έτσι αλλά δεν το επέτρεψα γιατί όλα ήταν πολύ τεντωμένα και δεν έπαιρνα το ρίσκο. Καλήτερα να το καθηστερήσουμε κανένα μήνα και να έχουμε πιο μακρύ κολάρο να γίνει σωστή δουλειά. Οπότε βάζουμε πάνω τις εργοστασιακές απαράδεκτες σκάστρες (Γιάννη που να δείς πόσο απαράδεκτο είναι και το μαμα intercooler) και ξαναδένουμε το φιλτροκούτι.

Οι μαμά σκάστρες κρατάνε και μεγάλες πιέσεις αλλά αστοχεί η μεμβράνη τους μετά απο λίγο καιρό, ακόμα και με την μαμά πίεση.

Μην ακούω για βάψιμο κολάρων, δεν γίνεται. Μέχρι να επιστρέψω πάλι απο την άδεια ο Γιάννης θα έχει πάρει πιο μακρύ κολάρο που θα κόψουμε στα μέτρα μας. Ως τότε θα σας αφήσουμε λίγο στην αναμονή :)

Z4 DCT
15-02-11, 07:35
Δεν απαντώ απο χθες λόγο του ότι Έχω τον μικρο στο Νοσοκομειο, να πανε Όλα Καλά και θα τα πούμε Όλα, σας Ευχαριστώ παιδες....

Samaro
15-02-11, 07:47
Περαστικά του Γιαννάκο !! Τα παιδιά μας πάνω απ'ολα !!

aristent
15-02-11, 08:16
Ελπιζω τιποτε σοβαρο...ευχομαι περαστικα και εννοητε οτι ολα τα αλλα ερχονται σε δευτερη μοιρα.

stratos
15-02-11, 09:10
Γιάννη περαστικά στον μικρό. Η υγεία πανω απο ολα και οι σκάστρες φτιάχνονται

nikos-Mpacket
15-02-11, 11:52
Γιαννη περαστικα,η υγεια μας και ειδικα των παιδιων μας ειναι πανω απ'ολα.

Z4 DCT
15-02-11, 16:55
Κατ αρχην ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ για τα καλα σας λογια.....

Με το παιδι ολα καλα!!:thumbsup: τελικα θα παρει μια αντιβιωση προληπτικα και ολες οι εξετασεις εδειξαν οτι η κωλογριπη εχει παρει την αγουσα!!,.....(στο διαλο πουταν@:ranting2:)

Τωρα στο ζητημα κολλαρο.....
Στην Σπυρου πατση δεν βρηκαν τιποτα σε τετοιο κολλαρο που εστηλα να μου παρουν.....
Ελπιζω να βρω...

Z4 DCT
15-02-11, 17:09
κολλαρα θα βρεις σε μια καθετο στην σπυρου πατση(δεν θυμαμαι ονομα)...2ο ή 3ο στενο δεξια στα 100μετρα απο σπυρου πατση ,απο ιερα οδο..προς καβαλας! αν δεν το βρισκεις, ρωτα σε κανα μαγαζι...σχεδον ολοι τον ξερουν!

Ηταν κλειστα σημερα το απογευμα, θα παω να μετρησω την τυχη μου μαζι του αυριο πρωι..thumb

Thomelef
15-02-11, 17:31
γιάννη...ιδέα!!!παίρνεις είτε κόκκινο, είτε μπλέ κολάρο και του περνάς μεμβράνη
κάρμπον απο πάνω ρε...σκέτη τρέλα θα είναι...:warriorsmiley::warriorsmiley:

Z4 DCT
15-02-11, 17:34
γιάννη...ιδέα!!!παίρνεις είτε κόκκινο, είτε μπλέ κολάρο και του περνάς μεμβράνη
κάρμπον απο πάνω ρε...σκέτη τρέλα θα είναι...:warriorsmiley::warriorsmiley:

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Ρε παλαβε!!!!

Αμα γινοταν ωραια θα ηταν.....αλλα θα καει το συμπαν....

bill_m3
15-02-11, 17:38
Γιάννη περαστικά στον γιο σου φίλε, όσο για το μπάξιμο,

ΤΡΕΛΑΝΕ ΜΑΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Karizma Z4
15-02-11, 18:40
Γιαννη μηπως να σκεφτουμε αυτη την λυση με το carbon περιβλημα ;

Αλλιως αν η Forge εχει μαυρα κολλαρα τα κανουμε παραγγελια απο τον εδω αντιπροσωπο ή απο το E-Bay.

Εγω παντως σημερα τεμπελιασα και δεν πηγα να ρωτησω.Ουτε καν τηλεφωνο...

Z4 DCT
15-02-11, 18:57
Γιαννη μηπως να σκεφτουμε αυτη την λυση με το carbon περιβλημα ;

Αλλιως αν η Forge εχει μαυρα κολλαρα τα κανουμε παραγγελια απο τον εδω αντιπροσωπο ή απο το E-Bay.

Εγω παντως σημερα τεμπελιασα και δεν πηγα να ρωτησω.Ουτε καν τηλεφωνο...

Ρε συ θα αντεξει το καρμπον 3μ τις θερμοκρασιες στο χωρο του μοτερ??

Thomelef
15-02-11, 19:03
γιατί να μην αντέξει ρε γιάννη???καλοκαιριάτικα οι μεμβράνες πάνω στα καπό με 40 βαθμούς
πως αντέχουν???

Monsta
15-02-11, 19:05
καρμπον 3μ




Σε χαλάει να σε φτιάξω αγορίνα ?

Z4 DCT
15-02-11, 19:08
γιατί να μην αντέξει ρε γιάννη???καλοκαιριάτικα οι μεμβράνες πάνω στα καπό με 40 βαθμούς
πως αντέχουν???

Αμαν!!:shok: αυτο δεν το σκεφτηκα~!!!!!:thumbsup::thumbsup::thumbsu p: α ρε Θωμαααααthumb







Σε χαλάει να σε φτιάξω αγορίνα ?

Κατσε να παρω τα κολλαρα και θα πεσει ντυσιμο....μινι φουστα γοβα:thumbsup:

Monsta
15-02-11, 19:12
Καλά οι θερμοκρασίες πάνω στο καπό το καλοκαίρι δε συγκρίνονται καν με τις θερμοκρασίες μέσα στο μηχανοστάσιο, αλλά θα τις κάνουμε τις δοκιμές μας και θα δείξει.

Z4 DCT
15-02-11, 19:14
Βεβαια οι σκαστρες ειναι απο την αλλη μερια και οχι απο την μερια της εξαγωγης που ψηνεις οτι θες...ισως να αντεξει,,,,,,,

Thomelef
15-02-11, 19:17
Καλά οι θερμοκρασίες πάνω στο καπό το καλοκαίρι δε συγκρίνονται καν με τις θερμοκρασίες μέσα στο μηχανοστάσιο, αλλά θα τις κάνουμε τις δοκιμές μας και θα δείξει.

οκ...απλά και τα καπό δεν τρώνε λίγο ζόρι...απο πάνω ήλιος και καύσωνας, και
απο κάτω βράζει απο την θερμοκρασία του μοτέρ...δεν τρώει και λίγη ζέστη ρε
παιδιά...εγώ νομίζω δεν θα έχει κανένα μα κανένα πρόβλημα...σκεφτείτε μόνο
πόσα λεπτά πλαστικά υπάρχουν μέσα στον χώρο της μηχανής...απο καλωδιάκια
μέχρι καπάκια κτλ κτλ...πιστεύω δεν θα έχει κανένα πρόβλημα...

S8N
15-02-11, 19:18
Γιάννη, καταλαβαίνω το αδιέξοδο στο οποίο βρίσκεσαι.

Όταν βελτίωνα το ΤΤ (φτου, 666) έψαχνα μετά μανίας μαύρα Samco και δεν έβρισκα πουθενά. Τελικά κατέληξα στα κλασσικά μπλε, τα οποία αγόραζα από τον Λούη στη Λεωφ. Κηφισίας. Όπως καταλαβαίνεις, το μοτέρ έγινε καρακιτσαριό. Η πλάκα είναι ότι καβάντζωσα και μια 'αγελάδα' Samco από τον Δημητριάδη (τον γνωστό και ως 'λιώστο, αντέχει') η οποία ήταν όμως... κόκκινη! Μιλάμε για engine-bay τσαντίρι.

Εν πάσει περιπτώσει, αυτό που ήθελα να σου πω είναι το εξής:

1. Δώσε μεγάλη προσοχή στον τύπο Samco που θα πάρεις. Αυτά που είδα στις φωτό είναι τα ενισχυμένα με σύρμα και όχι τα απλά. Τέτοια να ψάξεις να βρεις. Όχι πως υπάρχει θέμα με τις πιέσεις που αντέχουν τα απλά, αλλά εκείνα λυγίζουν εύκολα σε τέτοια μήκη.

2. Να αποφύγεις τα Venair. Είναι πολύ λεπτά, πολύ εύκαμπτα και ξεραίνονται/καίγονται. Έχω πολύ κακές εμπειρίες απ΄ αυτά.

Z4 DCT
15-02-11, 19:28
Γιάννη, καταλαβαίνω το αδιέξοδο στο οποίο βρίσκεσαι.

Όταν βελτίωνα το ΤΤ (φτου, 666) έψαχνα μετά μανίας μαύρα Samco και δεν έβρισκα πουθενά. Τελικά κατέληξα στα κλασσικά μπλε, τα οποία αγόραζα από τον Λούη στη Λεωφ. Κηφισίας. Όπως καταλαβαίνεις, το μοτέρ έγινε καρακιτσαριό. Η πλάκα είναι ότι καβάντζωσα και μια 'αγελάδα' Samco από τον Δημητριάδη (τον γνωστό και ως 'λιώστο, αντέχει') η οποία ήταν όμως... κόκκινη! Μιλάμε για engine-bay τσαντίρι.

Εν πάσει περιπτώσει, αυτό που ήθελα να σου πω είναι το εξής:

1. Δώσε μεγάλη προσοχή στον τύπο Samco που θα πάρεις. Αυτά που είδα στις φωτό είναι τα ενισχυμένα με σύρμα και όχι τα απλά. Τέτοια να ψάξεις να βρεις. Όχι πως υπάρχει θέμα με τις πιέσεις που αντέχουν τα απλά, αλλά εκείνα λυγίζουν εύκολα σε τέτοια μήκη.

2. Να αποφύγεις τα Venair. Είναι πολύ λεπτά, πολύ εύκαμπτα και ξεραίνονται/καίγονται. Έχω πολύ κακές εμπειρίες απ΄ αυτά.

Κατ αρχην σε αυχαριστω πολυ για την απαντηση....

Ναι με συρμα θελω να βρω γιατι και αυτα της orge με συρμα ειναι!!!
Δευτερον δε θελω με τιποτα να βαλω χρωματιστα κολλαρα μεσα στο μοτερ...σα ναναι κανα γιαπωνοζοιδες στριπτιζακι....thumb, οποτε μαυρα η ντυμενα με καρμπον.....
Αυριο θα παω στνν Σπυρου πατση σ εκεινο το μαγαζι που μου ειπε ο Λευτερης και αμα βρω εχει καλως.....

Παντως εγω στην θεση σου το audi τοσο που το γουσταρες δεν θα το εδινα με τιποτα....το ΛΑΤΡΕΨΕΣ....:hystericalbs1::hystericalbs1:

Monsta
15-02-11, 19:51
γιαπωνοζοιδες στριπτιζακι....


Κοίτα θα μπορούσες να δοκιμάσεις και κάτι τέτοιο.


https://www.youtube.com/watch?v=-kwSaFaA6i0&feature=player_embedded


Σκέψου μόνο τι ωραίο που θα φαίνεται μέσα από τη τζαμαρία του σαλονιού, όταν όλα τα φωτάκια θα είναι σε λειτουργία.

Z4 DCT
15-02-11, 19:57
Ρε τι ειν τουτοι??? :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

dblade
15-02-11, 20:13
Σκέψου μόνο τι ωραίο που θα φαίνεται μέσα από τη τζαμαρία του σαλονιού, όταν όλα τα φωτάκια θα είναι σε λειτουργία.

Καλα θα σβησει και τα φωτα απο το σπιτι θα βαλει και ενα στιλο πανω στην lambo με κανα δυο χορευτριες κουφετο! :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Z4 DCT
15-02-11, 20:48
Καλα θα σβησει και τα φωτα απο το σπιτι θα βαλει και ενα στιλο πανω στην lambo με κανα δυο χορευτριες κουφετο! :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Και μετα θα παρει η γυναικα μου τον στυλο ετσι ωραια φοτιζμενος που θα ειναι και θα μου τονε περασει σουβλακι ......:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
Ασε...μια χαρουλε ειμαι ετσι.....:whistle::whistle:

dblade
15-02-11, 21:14
Και μετα θα παρει η γυναικα μου τον στυλο ετσι ωραια φοτιζμενος που θα ειναι και θα μου τονε περασει σουβλακι ......:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:


:shok: :shok: :shok: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Thomelef
16-02-11, 05:01
κάνε μια υποδοχή στο ντουλαπάκι με συρταράκι με λίγα βαφτικά της...θα τα ξεχάσει όλα.χαχαχαχαχα

stratos
16-02-11, 19:02
Ντύσιμο τα κολαρα με μεμβρανες; Ας κάνω ότι δεν το διάβασα. Με τις θερμοκρασίες που υπάρχουν στο μηχανοστασιο και με την έστω και λίγη ευκαμψια που έχουν τα κολαρα είναι θέμα χρόνου να ξεκολλήσουν οι μεμβρανες.

Τα κολαρα έχουν 5 σειρές απο νήματα μέσα και όχι σύρμα.

Γιάννη άμα δεν τα βρεις ασε να έρθω και να ψάξω στα βιομηχανικά είδη. Σίγουρα θα βρω σε μαύρο. Μην αγχωνεσαι αν δεν βρεις


Sent from my iPhone using Tapatalk

Z4 DCT
16-02-11, 19:03
Ντύσιμο τα κολαρα με μεμβρανες; Ας κάνω ότι δεν το διάβασα. Με τις θερμοκρασίες που υπάρχουν στο μηχανοστασιο και με την έστω και λίγη ευκαμψια που έχουν τα κολαρα είναι θέμα χρόνου να ξεκολλήσουν οι μεμβρανες.

Τα κολαρα έχουν 5 σειρές απο νήματα μέσα και όχι σύρμα.

Γιάννη άμα δεν τα βρεις ασε να έρθω και να ψάξω στα βιομηχανικά είδη. Σίγουρα θα βρω σε μαύρο. Μην αγχωνεσαι αν δεν βρεις


Sent from my iPhone using Tapatalk

:notworthy::1:

S8N
16-02-11, 19:12
Ντύσιμο τα κολαρα με μεμβρανες; Ας κάνω ότι δεν το διάβασα. Με τις θερμοκρασίες που υπάρχουν στο μηχανοστασιο και με την έστω και λίγη ευκαμψια που έχουν τα κολαρα είναι θέμα χρόνου να ξεκολλήσουν οι μεμβρανες.

Τα κολαρα έχουν 5 σειρές απο νήματα μέσα και όχι σύρμα.

Γιάννη άμα δεν τα βρεις ασε να έρθω και να ψάξω στα βιομηχανικά είδη. Σίγουρα θα βρω σε μαύρο. Μην αγχωνεσαι αν δεν βρεις


Sent from my iPhone using Tapatalk

Στράτο, ο τύπος Samco που έχει αυτές τις πτυχές γύρω γύρω έχει και σύρμα ανάμεσα στις σειρές. Σκέψου το σαν τυρί μετσοβόνε με σιλικόνη γύρω γύρω!

Για να τα κόψω ήθελα πέρα από κοπίδι και πένσα!

Nick bmwlover
16-02-11, 19:16
Κατ αρχην ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ για τα καλα σας λογια.....

Με το παιδι ολα καλα!!:thumbsup: τελικα θα παρει μια αντιβιωση προληπτικα και ολες οι εξετασεις εδειξαν οτι η κωλογριπη εχει παρει την αγουσα!!,.....(στο διαλο πουταν@:ranting2:)
Μπραβο ρε Γιαννακο,πολυ χαρηκα!!!


Τωρα στο ζητημα κολλαρο.....
Στην Σπυρου πατση δεν βρηκαν τιποτα σε τετοιο κολλαρο που εστηλα να μου παρουν.....
Ελπιζω να βρω...
Βαψτα μπλε ρε κ βαλε κ τα λαμπακια που λεγαμε!!!:hystericalbs1:Θα σε τρελανω εγω:hystericalbs1:
Θα βρεις μαυρα κολαρα μην αγχωνεσαι!!!
Τυχερακια,εχεις να ασχολησε...:whistle:thumb

m-power_01
18-02-11, 01:38
https://www.samcosport.com/row/colours.asp

z3 2.2
18-02-11, 07:48
νταξ...απο ολο το θρεντ εγω θα ξεχωρισω ενα πραγμα....τη φωτο του Στρατου!!!!
Μαγκες ο τυπος ειναι "φατσα" μεγαλη!!!!
Κοιταχτε το βλεμα του μπαξμαν!!!
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΣΤΡΑΤΟΟΟ!!!

Z4 DCT
18-02-11, 10:50
https://www.samcosport.com/row/colours.asp

Το θέμα Είναι φέρνει κανείς Αθήνα τα μαύρα...... Αλλιώς θα πρέπει να τα καταγγείλω απ΄ έξω...

Z4 DCT
18-02-11, 10:52
νταξ...απο ολο το θρεντ εγω θα ξεχωρισω ενα πραγμα....τη φωτο του Στρατου!!!!
Μαγκες ο τυπος ειναι "φατσα" μεγαλη!!!!
Κοιταχτε το βλεμα του μπαξμαν!!!
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΣΤΡΑΤΟΟΟ!!!

Αν έβλεπες και την στεναχώρια του οτν είδε ότι δεν θα μπυν τελικά........

stef
18-02-11, 11:23
Το θέμα Είναι φέρνει κανείς Αθήνα τα μαύρα...... Αλλιώς θα πρέπει να τα καταγγείλω απ΄ έξω...

Και να μην φέρνει παραγγέλνεις από UK ρε μην σκας
Κ μετά άσε τον karizma & strato απλά να οργιάσουν
Κ μετά ψάχνε στα φανάρια για 997 S να τους κάνεις πλάκα...!!! thumb:th_Laie_67-1:

m-power_01
18-02-11, 11:30
Γιάννη στείλε αν θέλεις ένα π.μ στο ρεμπελο spar@ . Μπορεί να έχει πάρει το μάτι του κάτι

stratos
18-02-11, 19:16
Χεχε καλησπέρα φιλαράκια. Σας διαβάζω απο το κινητό απο το στρατόπεδο και χαμογελώ και δεν μπορώ να ρίξω thanks.

Η χαρά της βελτίωσης είναι μεγάλη ακόμα και σε άλλο αυτοκίνητο. Κολλησαμε σε μικρή λεπτομέρεια. Άντε να τα βρείτε γιατί σε καμία 20αρια μέρες η σημαία θα δώσει και άλλη άδεια.

Χρίστος
18-02-11, 19:22
ρε συ στη νικητα καπου ειχε μαγαζι με σωληνες σιλικονης για τρελες πιεσεις.
γιαννη αναλογα τι ελαστικοτητα θες, ισως βρεις και κει.
αν θες να κατεβω αυριο να ρωτησω.

spar@
19-02-11, 19:27
https://www.streetandcircuit-shop.biz/kolara-silikonhs-36059-c.asp
το ξαναεβαλα αυτο το λινκ εχει οτιδηποτε, παρε ενα τηλεφωνο και ρωτησε γιαυτο που ακριβως θες... αν δεν βρεις μην βαλεις μεμβρανη καλυτερα βαλε tire up μικρα το ενα διπλα στο αλλο να γινει μαυρο ολο και να μην φουσκωνουν κιολας τα κολαρα αν παρεις χωρις ενισχυση οταν του σηκωνεις 3μπαρα...χαχχαχαχααχχαχαχαχ α
πλακα κανω... απλα σκεψου την πατεντα να παρεις σιλικονουχο κολαρο απλο ή σπιραλ ή ακομα και κανονικο σωληνα μαυρο(για να φαινεται και εργοστασιο καθως τα σιλικονουχα γυαλιζουν) που βρισκεις μαυρο, λιγο μεγαλυτερης διαμετρου και να το περασεις μεσα το μπλε ή κοκκινο ενισχυμενο που θα αγορασεις!!! καλα αποτελεσματα!

stef
19-02-11, 21:53
https://www.streetandcircuit-shop.biz/kolara-silikonhs-36059-c.asp
το ξαναεβαλα αυτο το λινκ εχει οτιδηποτε, παρε ενα τηλεφωνο και ρωτησε γιαυτο που ακριβως θες...

Μιας και θα πάρεις ρώτα τους και για το μπλοκέ της Quaife...thumb

Z4 DCT
20-02-11, 10:04
Μιας και θα πάρεις ρώτα τους και για το μπλοκέ της Quaife...thumb

Μπλόκε Έκλεισε....birds.........

stef
20-02-11, 10:19
Έχεις PM..
Kαλημέρα

Z4 DCT
21-02-11, 09:13
Μολις μιλησα με streetandcircuit.... δεν εχουν μαυρα κολαρα και για να φερουν θελουν γυρω στον 1,5 μηνα.......
Για ρωτατε ρε παιδια αμα εχετε κανα γνωστο μη και βρουμε πουθενα αλλου.....

stef
21-02-11, 10:45
Μήπως η μόνη λύση Γιάννη είναι να μιλήσεις κατευθείαν με Αγγλία και να σου προτείνουν κάποιο μαγαζί που συνεργάζονται εαν δεν μπορούν να στα πουλήσουν απευθείας?

fanisk
21-02-11, 12:05
Γιαννη στειλε email και ζητα ο,τι θες!
https://www.samcosport.com/uk/samco_classic.asp

stratos
21-02-11, 20:35
Ρε Γιάννη πάρε ένα παχυμετρο και μέτρα την εσωτερική διάμετρο και να πω στον πατέρα μου να μου πάρει ένα κομμάτι απο τα βιομηχανικά. Τζάμπα το ζαλιζουμε το πράγμα....


Sent from my iPhone using Tapatalk

Z4 DCT
19-04-11, 09:23
Aπλα για να υπαρχει σα δεδομενο, βρηκα τις πιεσεις που δουλεβουν τα ελλατηρια των forge...


Now you can fine tune your Blow Off/Diverter Valve to the exact needs of your engine with this complete tuning kit.

Your valve tuning kit you will find four springs and three spacers.

The strongest spring is the red, followed by the blue, yellow and finally the green which is the weakest. The spacers enable you to fine tune the settings between two spring tensions if required.

We normally supply our valves, unless requested differently, with a spring that will match the tension of the manufacturerΆs original fitment valve. However, as many owners undertake tuning modifications some may wish to re-tune the valve characteristics to suit a given application.

If you are finding that the valve is dumping more than required or you are loosing boost pressure it is normally an indication that a stronger spring is required. Conversely if the valve is failing to dump it may be necessary to install a weaker spring. If during this tuning of your valve you are faced for example with the red spring being to strong and the blue spring to weak, you can add the spacers to the blue spring to increase the tension by small increments, thus achieving a setting between the red and blue springs.

Valve Spring color coding

Green - 5-15 PSI

Yellow - 15-23 PSI

Blue - 23-30 PSI

Red - 30 + PSI

The above figures are estimates only and should only be considered as a guideline

Dim135
19-04-11, 11:26
το πρασινο ειναι αρκετα μαλακο σχεδον σαν τις στοκ οποτε πας στο κιτρινο

Z4 DCT
19-04-11, 11:27
το πρασινο ειναι αρκετα μαλακο σχεδον σαν τις στοκ οποτε πας στο κιτρινο

Mαλλον εχεις δικιο γιατι εχω την εντυπωση οτι ακουγονται λιγοτερο απο τις μαμα....μαλλον ειμαι σιγουρος γι αυτο...:shok:

stratos
19-04-11, 12:00
Στο στάδιο βελτίωσης που είναι ο Γιάννης δεν υπάρχει λόγος να πάει στο κίτρινο. Θα γίνει όταν αυξήσουμε πίεση αφού μπούν τα downpipes.

Z4 DCT
19-04-11, 14:25
Στο στάδιο βελτίωσης που είναι ο Γιάννης δεν υπάρχει λόγος να πάει στο κίτρινο. Θα γίνει όταν αυξήσουμε πίεση αφού μπούν τα downpipes.

Aμα δεν βγαζω νομιμα καρτα, downpipes δεν εχει.....

jannisa
19-04-11, 14:52
Έχει ο stett μαυρο reinforced. Απ' το να δώσεις πχ 100 έουρος τώρα για τα κολάρα, όποτε αποφασίσεις για ιντερκούλερ δώσ' του άλλα 200 ευρώ για το chargepipe χωρίς σκάστρες αφού τις έχεις και τελείωσες. Έτσι κι αλλιώς το chargepipe είναι απαραίτητο για μένα και λόγω στιβαρότητας/στήριξης στην πεταλούδα και έχει και έτοιμες τις αναμονές για μεθανόλη.

stratos
19-04-11, 14:59
Aμα δεν βγαζω νομιμα καρτα, downpipes δεν εχει.....

Πρέπει να κάνεις κάποιες θησίες αν θές να ανέβεις και άλλο στο μέλλον (που θα θές)