PDA

Επιστροφή στο Forum : Eνδειξη θερμοκρασιας



E60_Arkadia
14-02-11, 00:28
Λοιπον φιλοι Ε60αρηδες,διαβαζοντας σε ενα ιταλικο φορουμ για την αγαπημενη μας μαρκα,ανακαλυψα οτι τα Ε60 μας εχουν ΚΑΙ θερμοκρασια νερου,αλλα μονο οταν ειναι κρυο το μοτερ και σιγα,σιγα αφου ζεστενεται εξαφανιζεται!! Ειναι κατι μικρες γραμμες στο στροφομετρο που εμφανιζονται ακριβως πανω απο το κοκκινο.Δεν ειμαι σιγουρος μεχρι πιο σημειο φτανουν μα οσο ζεστενεται το μοτερ μειωνονται,μεχρι να εξαφανιστουν οταν ειναι ζεστο.Προσεξτε στις φωτο τις γραμμες πανω απο εκει που ξεκινα ο κοφτης.Μπορει και να το ξερατε,αλλα εγω τωρα το ανακαλυψα.:thanks: (Οι φωτο ειναι τυχαιες,δεν ειναι το δικο μου)

NickE60
14-02-11, 00:48
Ποτέ δεν είναι αργά Κώστα :thumbsup: :th_Laie_67-1: thumb

E60_Arkadia
14-02-11, 20:26
Βρε Νικολα για πες τπτ παραπανω.Μεχρι που φτανουν οι γραμμες οταν ειναι πολυ κρυο? Φαντασου οτι δεν το εχω προσεξει απο τοτε που εχω το Ε60.Τωρα που θα κατεβω θα το αναλυσω χεχεχε.Αααα τα τετρακυλινδρα και τα LCI δεν το εχουν.

PANOS-E60
16-02-11, 08:32
:th_Laie_67-1: Κώστα σήμερα το παρατήρησα και εγώ :thumbsup:
Μόλις το βάλεις μπρος το πρωί, μετάξύ 6.000 και 6500 rpm ανάβουν μικρές γραμμές (6 αν τις μέτρησα καλά) και οι οποίες σβήνουν μία - μία μέχρι να ζεσταθεί καλά, οπότε η περιοχή αυτή του στροφόμετρου μένει καθαρή από γραμμές. thumb
Το LCI δεν το έχουν, το τσέκαρε ο Αρης (s8n).

S8N
16-02-11, 09:04
:th_Laie_67-1: Κώστα σήμερα το παρατήρησα και εγώ :thumbsup:
Μόλις το βάλεις μπρος το πρωί, μετάξύ 6.000 και 6500 rpm ανάβουν μικρές γραμμές (6 αν τις μέτρησα καλά) και οι οποίες σβήνουν μία - μία μέχρι να ζεσταθεί καλά, οπότε η περιοχή αυτή του στροφόμετρου μένει καθαρή από γραμμές. thumb
Το LCI δεν το έχουν, το τσέκαρε ο Αρης (s8n).

Ωραίο feature αυτό και χρήσιμο.

Εγώ είμαι και 4κύλινδρος και LCI, οπότε δεν υπήρχε ούτε μία πιθανότητα στο εκατομμύριο να το έχω!

E60_Arkadia
17-02-11, 00:14
Ειπα και γω,ολοι το ξερανε εκτος απο μενα!! :th_Laie_67-1: Πολυ χρησιμο παντως για τις κρυες εκκινησεις Πανο.Αρη μηπως να δωσεις την τετρακυλινδρη και να στραφεις προς pre-LCI εξακυλινδρη να εχεις και πεντε πραγματα πανω βρε αδερφε..:thumbsup:

mixalis
17-02-11, 07:03
Καλημέρα και από μένα, λοιπόν σήμερα το πρωί το είδα και είναι 11 γραμμές όταν είναι κρύο τελείως και μετα από πορεία 40 λεπτών είχε 3 γραμμές οι οποίες βρισκόντουσαν εκεί από τα πρώτα 15 λεπτά, άρα το διάστημα λειτουργίας τους είναι μεταξύ 3 - 11 γραμμών υποθέτω..thumbthumb

NickE60
17-02-11, 09:42
μια διευκρίνιση ..οι γραμμές αυτές δεν ανάβουν, απλά εμφανίζονται επειδή ο δίσκος του ορίου των prm περιστρέφεται αριστερόστροφα και αντίστοιχα μειώνει το ανώτατο όριο των rpm.

Δεν το έχω τσεκάρει ..ούτε και θέλω ..αλλά απ' ότι ξέρω όταν ο δίσκος των rpm δείχνει μειωμένο ανώτατο όριο, ο κόφτης της λειτουργίας κινητήρα αντίστoιχα περιορίζει τη λειτουργία του σε αυτό το όριο ....ας το δοκιμάσει κάποιος να μας πει.... χαχαχαχα :th_Laie_67-1: :hystericalbs1: :thumbsup:

aristent
17-02-11, 09:55
μια διευκρίνιση ..οι γραμμές αυτές δεν ανάβουν, απλά εμφανίζονται επειδή ο δίσκος του ορίου των prm περιστρέφεται αριστερόστροφα και αντίστοιχα μειώνει το ανώτατο όριο των rpm.

Δεν το έχω τσεκάρει ..ούτε και θέλω ..αλλά απ' ότι ξέρω όταν ο δίσκος των rpm δείχνει μειωμένο ανώτατο όριο, ο κόφτης της λειτουργίας κινητήρα αντίστoιχα περιορίζει τη λειτουργία του σε αυτό το όριο ....ας το δοκιμάσει κάποιος να μας πει.... χαχαχαχα :th_Laie_67-1: :hystericalbs1: :thumbsup:

Το ιδιο με το //Μ5 ειναι! που ειναι κιτρινο με κοκκινο στο στροφομετρο αντι για λευκες γραμμουλες και δεν αφηνει να ανεβουν οι στροφες μεχρι να ζεσταθει το μοτερ!

NickE60
17-02-11, 09:58
έχεις όργανα Μ5 Άρη έτσι δεν είναι?
νομίζω πάντως πως το έχουν και τα lci.. (με τα στάνταρ όργανα)

edit: οκ τις βελονες έχεις βάψει..

aristent
17-02-11, 10:04
Oριστε πως ειναι οταν ειναι κρυο ενα //Μ5...
https://www.bimmerfest.com/forums/attachment.php?attachmentid=206536&d=1256998589

PANOS-E60
17-02-11, 10:22
Oριστε πως ειναι οταν ειναι κρυο ενα //Μ5...
https://www.bimmerfest.com/forums/attachment.php?attachmentid=206536&d=1256998589

Αμάν ! Πότε πήγε 76.000 κμ το θηρίο ...? :hystericalbs1::hystericalbs1:

aristent
17-02-11, 10:34
Kατσε να βαλω μια απο το δικο μου ρε Πανο...τετοιες ενδειξεις δεν βλεπω ακομη......αλλα που θα παει....:thumbsup:
Να το δικο μου:whistle:παντα ζεστο:original:
https://i797.photobucket.com/albums/yy252/aristent/DSC00083.jpg?t=1297934993

.....τωρα μπορει να ειχα και εγω ενδειξη με γραμμουλες δεν θυμαμαι ,αλλα ο μαστορας ειχε εντολη να το κανει λουκ //Μ5

nikos-Mpacket
17-02-11, 10:52
Ειμαι στην δουλειά και δεν μπορώ να ανεβασω φωτογραφιες,το πρωί έβγαλα φωτό πριν φύγω και έβγαλα και μια μόλις έφτασα, το βραδάκι θα τις ανεβασω
για δούμε τις διαφορες.

aristent
17-02-11, 10:58
Αμάν ! Πότε πήγε 76.000 κμ το θηρίο ...? :hystericalbs1::hystericalbs1:

Tωρα παρατηρησα οτι εχει ενδειξη ταχυτητας στη θεση Ρ κατι που δεν υπαρχει στα //Μ5:whistle:...οποτε αυτη τη φωτο κανενας ..."Αποστολος"θα την ανεβασε!!!:thumbsup:

Apostolos
17-02-11, 13:08
Tωρα παρατηρησα οτι εχει ενδειξη ταχυτητας στη θεση Ρ κατι που δεν υπαρχει στα //Μ5:whistle:...οποτε αυτη τη φωτο κανενας ..."Αποστολος"θα την ανεβασε!!!:thumbsup:

χαχαχαχαχα γεια σου Άρη. Είμαι manual εγώ...έχω "αντρικό" σασμάν χαχαχα:th_Laie_67-1::hystericalbs1::th_Laie_67-1:

alexm
17-02-11, 14:54
ορε....συμφουριτες 60αριδες για μαζευτειτε λιγο....:warriorsmiley:που μπλεκετε τις γραμμουλες που εχου τα οργανα σας...με τα οργανα του Μ5!!!!!,αιντε γιναμε ολοι ισα και ομοια......:whistle:

Μ5 E60 cluster only that :tease:

S8N
17-02-11, 15:13
Βρε συ Αλέξη, βλέπω σκόνη πάνω στο τιμόνι σου ή με γελούν τα μάτια μου? Μόνο τα ελατήρια καθαρίζεις εσύ? :hystericalbs1:

alexm
17-02-11, 15:31
Βρε συ Αλέξη, βλέπω σκόνη πάνω στο τιμόνι σου ή με γελούν τα μάτια μου? Μόνο τα ελατήρια καθαρίζεις εσύ? :hystericalbs1:

Αρη καλε μου φιλε,δεν ειναι τα δικα μου οργανα,που αντερα για τετοιες ενδειξεις!!!!:drive:
Για τον Λαρσεο τα εγραψα,γιατι οπως το παει αυτος.... στο τελος θα πιστεψει οτι εχει Μ5:th_Laie_67-1:και οχι τιποτε αλλο θα χασω την πωληση!!!!!:thumbsup:

S8N
17-02-11, 15:52
Αρη καλε μου φιλε,δεν ειναι τα δικα μου οργανα,που αντερα για τετοιες ενδειξεις!!!!:drive:
Για τον Λαρσεο τα εγραψα,γιατι οπως το παει αυτος.... στο τελος θα πιστεψει οτι εχει Μ5:th_Laie_67-1:και οχι τιποτε αλλο θα χασω την πωληση!!!!!:thumbsup:

Μπα, αν κοιτάξεις από πίσω του κάνουν ουρά κι άλλοι!

PANOS-E60
17-02-11, 16:55
Βρε συ Αλέξη, βλέπω σκόνη πάνω στο τιμόνι σου ή με γελούν τα μάτια μου? Μόνο τα ελατήρια καθαρίζεις εσύ? :hystericalbs1:

Αρη ! Μετά τα 300 ... ξεκολλάνε τα σελοφάν από τον προφυλακτήρα :thumbsup: Μεχρι 299 το πατάει ο φίλος μας :hystericalbs1:

nikos-Mpacket
17-02-11, 19:32
Οι φωτογραφιες που σας ειχα υποσχεθει το πρωι,βεβαια δεν ειναι οι πρωινες αλλα εβγαλα νεες το απογευμα για να δειτε και τα οργανακια μου,το πρωι ειχα βγαλει μονο το στροφομετρο τωρα τα εβγαλα ολοκληρα.

Τελικα αυτες οι γραμμες εχουν σχεση με θερμοκρασια αλλα μπορουμε να ξερουμε βαθμους;


Κρυο αυτοκινητο:

https://i843.photobucket.com/albums/zz357/Nikos-Mpacket/IMG_0162.jpg

Ζεστο αυτοκινητο:

https://i843.photobucket.com/albums/zz357/Nikos-Mpacket/IMG_0164.jpg

S8N
17-02-11, 19:38
15.1 lt/100 km!!! :shok: :shok: :shok:

Μήπως πάτησες σε τσιμέντα πρωί πρωί?

nikos-Mpacket
17-02-11, 20:15
15.1 lt/100 km!!! :shok: :shok: :shok:

Μήπως πάτησες σε τσιμέντα πρωί πρωί?

Μπα καλα ειναι το πρωι ειχα πιο πολυ,το μεσο ορο μου ειναι χαμηλοτερο,αυτο ειναι των τελευταιεων 15 ημερων που αλλαξα τα οργανα.

Παντως καει κατιτις παραπανω,λιγο τα αλογα,λιγο τα λαστιχα,λιγο τα οργανα,λιγο το βαρος του που εχει αυξηθει απο διαφορα πραγματα το εχουν κανει λαιμαργο.............

E60_Arkadia
17-02-11, 20:20
Με 15,1λτ,στον αερα το πας το 5αρη Νικο,δεν θα ισιωνεις πουθενα.Ο Αλεξης μιλησε για Μ5??? Που ειναι??? Εγω ξερω οτι με κατι παλιοCOROLLA κυκλοφορει...:thumbsup: (τελος off topic)

PANOS-E60
17-02-11, 20:23
Μπα καλα ειναι το πρωι ειχα πιο πολυ,το μεσο ορο μου ειναι χαμηλοτερο,αυτο ειναι των τελευταιεων 15 ημερων που αλλαξα τα οργανα.

Παντως καει κατιτις παραπανω,λιγο τα αλογα,λιγο τα λαστιχα,λιγο τα οργανα,λιγο το βαρος του που εχει αυξηθει απο διαφορα πραγματα το εχουν κανει λαιμαργο.............

Το off-topic πάει σύννεφο έτσι κι αλλιώς ... thumb
Βρε Νίκο, σαν πολύ δεν καις ? Κάνεις χλμ με πολύ κίνηση ? Εγώ το χειμώνα που τα δρομολόγιά μου είναι 95% εντός Αττικής έχω γύρω στα 11λ, το καλοκαίρι με διακοπές κλπ πέφτω στα 9 και κάτι ... Γιά να δω 15 πρέπει να κάτσω σε μποτιλιαρίσματα, που δεν κάθομαι thumb

E60_Arkadia
17-02-11, 20:33
Πανο σκεψου οτι εχει 19αρες και ειναι και αυτοματος.Μεσα στην πολη θα ειναι ψηλοτερα απο μας (με 18αρες και χειροκινητο σασμαν).Εγω επειδη δεν το χρησιμοποιω στην πολη εχω την γελοια 8,2 στα 100.Μεσα το πολυ 11 οπως εσενα..

nikos-Mpacket
17-02-11, 20:58
Το off-topic πάει σύννεφο έτσι κι αλλιώς ... thumb
Βρε Νίκο, σαν πολύ δεν καις ? Κάνεις χλμ με πολύ κίνηση ? Εγώ το χειμώνα που τα δρομολόγιά μου είναι 95% εντός Αττικής έχω γύρω στα 11λ, το καλοκαίρι με διακοπές κλπ πέφτω στα 9 και κάτι ... Γιά να δω 15 πρέπει να κάτσω σε μποτιλιαρίσματα, που δεν κάθομαι thumb

Πανο οντως καιω αρκετα τουλαχιστον μεσα στην Αθηνα γιατι εξω καιω και εγω καπου στο 9,5 αλλα σκεψου οτι ακριβως ειναι γραμμενο πιο κατω και σε ολα αυτα προσθεσε το βαρυ ποδι μου.
Συνηθως η καταναλωση μου παιζει απο 13,1 μεχρι 13,5 αυτη που βλεπετε ειναι των τελευταιων 15 ημερων.
Παντως απο μικρος εχω αυτο το προβλημα αφου ειμαι του γκαζιου και οχι του φρενου.

Δες πως επεσε η καταναλωση με το που βγηκα λιγο σε ανοιχτο δρομο,Ολυμπιακο Χωριο.


Πανο σκεψου οτι εχει 19αρες και ειναι και αυτοματος.Μεσα στην πολη θα ειναι ψηλοτερα απο μας (με 18αρες και χειροκινητο σασμαν).Εγω επειδη δεν το χρησιμοποιω στην πολη εχω την γελοια 8,2 στα 100.Μεσα το πολυ 11 οπως εσενα..

E60_Arkadia
20-03-11, 20:13
Δυο φωτο και απο την κουκλα μου,κρυα η πρωτη και ζεστη η δευτερη,φαινονται οι γραμμουλες θερμοκρασιας που σιγα,σιγα εξαφανιζονται.thumb. Η τριτη φωτο ειναι ασχετη,απλα ειχα ξεχασει να την βαλω στο γκαραζ και κοιταξτε πως την βρηκα την επομενη :thumbsup:

DionisisM5
07-05-11, 22:03
Δυο φωτο και απο την κουκλα μου,κρυα η πρωτη και ζεστη η δευτερη,φαινονται οι γραμμουλες θερμοκρασιας που σιγα,σιγα εξαφανιζονται.thumb. Η τριτη φωτο ειναι ασχετη,απλα ειχα ξεχασει να την βαλω στο γκαραζ και κοιταξτε πως την βρηκα την επομενη :thumbsup:

H 3 φωτο παντος εινια η ποιο κρυα απ'ολες ......:thumbsup::thumbsup:

Καντο ενα garazaki το καιμενο..>!!

E60_Arkadia
13-05-11, 23:22
Εχω,αλλα ειχα βαρεσει κατι τσιπουρα την προηγουμενη βραδια και δεν ρισκαρα να το βαλω μεσα :original:.

DionisisM5
16-05-11, 11:27
χαχαχαχαχαχ Ε τοτε καλα εκανες..>!!!