PDA

Επιστροφή στο Forum : τιμονι πιο κοντά



chief
13-02-11, 20:42
Καλησπερα,

Με ενδιαφέρει να φερω το εργοστασιακό τιμονι του αυτοκινητου μου ακομη πιο κοντα.

Εχω ψαξει λιγο στο νετ για ανταπτορες αλλα ειναι ολοι για aftermarket τιμονια και δεν με ενδιαφερει.
Θελω να κρατησω το εργοστασιακο τιμονι αλλα λογο περιορισμενων γνωσεων σε αυτο το θεμα δεν μπορω να σκεφτω καποιο τροπο για να κάνω αυτο το πραγμα.

Υπαρχει καποιος που μπορει να δωσει καποια ιδεα ή να ξερει τις ιδιετεροτητες του τιμονιού για να μπορεσω να σκεφτω κατι πανω σε αυτο το θεμα???????

Κωνσταντίνος
13-02-11, 20:56
Έχεις σκεφτεί να μετακινήσεις λίγο το κάθισμα προς τα εμπρός ;
Είναι πιο εύκολο... :thumbsup:

chief
13-02-11, 20:58
Έχεις σκεφτεί να μετακινήσεις λίγο το κάθισμα προς τα εμπρός ;
Είναι πιο εύκολο... :thumbsup:
Ωχ πως και δεν το σκεφτηκα ρε Κωνσταντινο?????:th_Laie_67-1:

Οχι ρε, σοβαρα τωρα ψαχνομαι και λυση δεν βρηκα.

Vasilis
13-02-11, 20:59
δεν χωρει αμφιβολια οτι το χει σκεφτει αυτο ο φιλος ο μας!

οι απαιτησεις ομως στην δικη του περιπτωση ειναι ιδιαζουσες...κ σιγουρα δεν καλυπτεται με την ευκολη λυση!

ελπιζω να βρεις την απαντηση σου φιλε μου!

Z4 DCT
13-02-11, 21:07
Καλησπερα,

Με ενδιαφέρει να φερω το εργοστασιακό τιμονι του αυτοκινητου μου ακομη πιο κοντα.

Εχω ψαξει λιγο στο νετ για ανταπτορες αλλα ειναι ολοι για aftermarket τιμονια και δεν με ενδιαφερει.
Θελω να κρατησω το εργοστασιακο τιμονι αλλα λογο περιορισμενων γνωσεων σε αυτο το θεμα δεν μπορω να σκεφτω καποιο τροπο για να κάνω αυτο το πραγμα.

Υπαρχει καποιος που μπορει να δωσει καποια ιδεα ή να ξερει τις ιδιετεροτητες του τιμονιού για να μπορεσω να σκεφτω κατι πανω σε αυτο το θεμα???????

Θα εχεις αεροσακο μετα??
Γιατι αν το φερεις πολυ κοντα σου το τιμονι, υπαρχει σοβαρος κινδυνος αν Ο ΜΗ ΓΕΝΟΙΤΟ ανοιξει ο αεροσακος να μην δρασει αποτελεσματικα η και να σε χτυπησει....

Κωνσταντίνος
13-02-11, 21:35
Δεν μπορείς να βρεις ρύθμιση πλάτης- ολόκληρου καθίσματος-ύψους που να σε βολεύει ;
Υποτίθεται πως οι ρυθμίσεις καλύπτουν όλα τα γούστα.
Βέβαια και μένα σε όλες τις ρυθμίσεις όλο κάτι μου φταίει. Μια νοιώθω τα χέρια μου μακρυά απο το τιμόνι και τα πόδια μου κοντά στα πετάλ. Μια το αντίστροφο. Μια αφου καταφέρω να βολέψω πόδια-χέρια δεν μου αρέσει η απόσταση του χεριού απο τον λεβιέ.
Ακόμα δεν έχω βρει την ιδανική.
Μπέρδεμα. Πολύ μπέρδεμα το βόλεμα στο κάθισμα....

NickE60
13-02-11, 21:40
αυτο που θα έκανα εγώ Χριστόφορε (αν έπρεπε οπωσδήποτε να γίνει κάτι τέτοιο) θα άλλαζα τις θέσεις απο τις βάσεις της κολώνας του τιμονιού 4 βίδες είναι αν δεν κάνω λάθος και θα έβαζα έναν πλακέ αντάπτορα που θα έπιανε στις αρχικές βίδες του σασί και με άλλες 4 τρύπες θα έπιανε η βάση πιο έξω. ...για να μην μπλέξεις καθόλου με ηλεκτρικά... Θα χρειαστεί πατέντα στο σταυρό μετά ..ένα πιο μακρύ αξονάκι για να προθέσεις την απόσταση ..ή κόβεις το υπάρχον, και περνάς έναν εφαρμοστό τουμποσωλήνα και τον γαζώνεις περιφερειακά...

chief
13-02-11, 21:44
Tα καθησματα μου ειναι πολύ καλα και σταθερα. Δεν εχουν καμια ρυθμιση για το υψος ή την πλάτη κλπ. Γεννικά το καθισμα και η θεση οδηγησης του csl ειναι αψογη.
Ομως τα πολλα track days εχουν και πολλες απαιτησεις...

Οσον αφορα τα καλοδια για το smg, την κορνα, και τον αεροσακο και αυτα φτιαχνονται ευκολα.

Το θεμα ειναι να καταφέρω να ταιριαξω ενα ανταπτορα ή κατι αλλο μεταξυ της κολωνας και της πισω μεριας του τιμονιου για να ερθει το τιμονι ακομη 3-5 εκ. πιο κοντα.

chief
13-02-11, 21:47
αυτο που θα έκανα εγώ Χριστόφορε (αν έπρεπε οπωσδήποτε να γίνει κάτι τέτοιο) θα άλλαζα τις θέσεις απο τις βάσεις της κολώνας του τιμονιού 4 βίδες είναι αν δεν κάνω λάθος και θα έβαζα έναν πλακέ αντάπτορα που θα έπιανε στις αρχικές βίδες του σασί και με άλλες 4 τρύπες θα έπιανε η βάση πιο έξω. ...για να μην μπλέξεις καθόλου με ηλεκτρικά... Θα χρειαστεί πατέντα στο σταυρό μετά ..ένα πιο μακρύ αξονάκι για να προθέσεις την απόσταση ..ή κόβεις το υπάρχον, και περνάς έναν εφαρμοστό τουμποσωλήνα και τον γαζώνεις περιφερειακά...
Αν και δεν το καταλαβα καλα Νικο ειναι μια πολυ καλη σκεψη και το σκεφτικε και ο μηχανικος μου.
Οχι γιατι ειναι προβλημα τα ηλεκτρικα αλλα για να γινει μια προεκταση εκει που τελειωνει η κολωνα και προς το τιμονι εχει περισσοτερες δυσκολίες.

z3 2.2
13-02-11, 21:48
Ποσο πιο εξω θελεις να ερθει?
Μπορεις να πεις τον λογο που θελεις να κανεις κατι τετοιο μπας και βρεθει καμια πιο απλη λυση?

z3 2.2
13-02-11, 21:52
Οσον αφορα τα καλοδια για το smg, την κορνα, και τον αεροσακο και αυτα φτιαχνονται ευκολα.


ΠΟΤΕ μην πειραξεις τα καλωδια του αεροσακου.
Ειναι θεμα ασφαλειας και δεν πρεπει:original:

Ασε που και ο εγγεφαλος του αεροσακου διαβαζει ωμικη αντισταση απο τον αεροσακο και με μια προεκταση των καλωδιων πολυ απλα θα βγαλεις τις τιμες εκτος οριων και θα σου αναψει λαμπακι!

NickE60
13-02-11, 21:56
αν είναι μεχρι 5 πόντους, ίσως να γίνεται και χωρίς αντάπτορα αυτό που λέω ..αν έκανες νέες τρύπες πιο έξω από τη μεριά του σασί (αν έχει ψωμί βέβαια και βολεύει η επιφάνεια) ώστε να πιάσει η βάση της κολόνας πιο έξω με περαστές βίδες..

https://e46.mit.edu/images/BMW_OEM_E46_M3_Engine_Transplant/IMG_7103.jpg

chief
13-02-11, 22:01
Νικο μπορεις να μου βαλεις ενα σχεδιαγραμμα απο το bmwfans.info για να καταλάβω ακριβως για πιο σημειο μιλαμε ??

Tsakirakos
13-02-11, 22:03
θελεις να ανταλλαξουμε αυτοκινητα? εμενα ρυθμιζει οπως θελεις το καθισμα! σε συμφερει πολυ η ανταλλαγη λεμε!:whistle:

z3 2.2
13-02-11, 22:04
αν είναι μεχρι 5 πόντους, ίσως να γίνεται και χωρίς αντάπτορα αυτό που λέω ..αν έκανες νέες τρύπες πιο έξω από τη μεριά του σασί (αν έχει ψωμί βέβαια και βολεύει η επιφάνεια) ώστε να πιάσει η βάση της κολόνας πιο έξω με περαστές βίδες..
Νικο τωρα κοιταγα την κολωνα τιμονιου του Χριστοφορου στο real oem.
Ειναι δυσκολο να γινει.Σιγουρα γινεται αλλα θελει αρκετη δουλεια και παρα πολυ μελετη.
Λυσεις θα βρεθουν πιστευω αλλα επι του πρακτεου.
Πρεπει να βγει κολωνα στον παγκο και να αρχισει το brainstorming για να βρεθει η λυση!

Jimmakos
13-02-11, 22:04
Αποστάτη ίσως? Υπάρχουν για ψάξε!

NickE60
13-02-11, 22:08
Νικο τωρα κοιταγα την κολωνα τιμονιου του Χριστοφορου στο real oem.
Ειναι δυσκολο να γινει.Σιγουρα γινεται αλλα θελει αρκετη δουλεια και παρα πολυ μελετη.
Λυσεις θα βρεθουν πιστευω αλλα επι του πρακτεου.
Πρεπει να βγει κολωνα στον παγκο και να αρχισει το brainstorming για να βρεθει η λυση!

εύκολο το βλέπω Μήτσο.. σχετικά επίπεδη είναι η επιφάνεια που πιάνει η βάση στο σασί ...αντε να χρειαστεί μια μικρή προέκταση στην έξω πλευρά (προς τον οδηγό) για τις 2 βίδες..

https://farm3.static.flickr.com/2637/3677701683_d1c909634d_b.jpg

chief
13-02-11, 22:10
θελεις να ανταλλαξουμε αυτοκινητα? εμενα ρυθμιζει οπως θελεις το καθισμα! σε συμφερει πολυ η ανταλλαγη λεμε!:whistle:
Μα δεν εχω προβλημα με το καθησμα.
Με τα χερια μου πρεπει να ειναι το προβλημα.
Λετε να παω να με κοιταξει κανας ορθοπαιδικός ??:th_Laie_67-1:

Αποστάτη ίσως? Υπάρχουν για ψάξε!
εψαξα και εγω και ο Μανος που θελει να κανει το ιδιο πραγμα.
ειναι ολοι για aftermarket τιμονια.
βρηκαμε ενα της momo που μπορει και βιδωνει στην κολωνα αλλα δεν μπορει να βιδωσει στην πισω μερια του τιμονιου γιατι η επιφανια δεν ειναι επιπεδη.