PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΝΑ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ



GEORGE316
10-02-11, 09:50
εχουν γραφτει πολλα thread για την οικονομικη κατασταση που επικρατει τον τελευταιο καιρο στη χωρα μας.
βγαλαμε τα απωθημενα μας,βρισαμε,ξεχαρμανιασαμε ..και μετα χαθηκαν καπου στο αρχειο...
θεωρω υποχρεωση μου σαν ενας ενεργος πολιτης,να υπενθυμιζομαι και να υπενθυμιζω τη τρεχουσα κατασταση...
εχθες το βραδυ ειχα μια κουβεντουλα με τον πατερα μου.
ως γνωστον ο πατερας μου ειναι σχεδιαστης κοπτηριου,στο τομεα της βιοταχνιας ενδυματων,οπου ο κλαδος εχει σχεδον αφανιστει.
συνεπως ο ανθρωπος που σχεδιαζε και εκοβε τα πολυ γνωστη μαρκα ανδρικων που ολοι μας εχουμε φορεσει,οπως και ποιοτικων ανδρικων ρουχων βρισκεται εδω και ενα χρονο περιπου ανεργος,χωρις ελπιδα για καποια προσληψ.
η κουβεντα μας ηταν γυρω απο το τι θα κανουμε σε δυο μηνες περιπου που δεν θα ειναι σε θεση να διασφαλισει το ενοικιο του σπιτιου του.Αναποφευκτη λυση να επιστρεψω στο πατρικο μου.Εννοειτε πως θα το κανω χωρις δισταγμο.
ερχομαι ομως και αναρωτιεμαι...ειμαι 30 χρονων...θελω να παντρευτω..να κανω οικογενεια και παιδι...
πως??συνηδητοποιησα οτι πριν μερικα χρονια,ονειρευομασταν ολοι οι παρεα,τι θα κανουμε στα επαγελματικα μας,πως θα εξελιχθουμε,τι κινησεις θα κανουμε...
σημερα ολοι μας αναρωτιομαστε αν θα εργαζομαστε μεχρι το καλοκαιρι....
πριν πεντε χρονια,ελεγα το χειμωνα..το καλοκαιρι θα προσπαθησω να παω πχ στη σαμο...
τωρα λεω για να βγω το σαββατο για καφε με το κοριτσι θα πρεπει να προσεξω λιγο τι ξοδευω ωστε να βγω...
με αποκαλουν τζαμπατζη,οταν ολη η παρεα μου ξερει οτι οταν ερχοταν ο λογαριασμος ημουν ο πρωτος που εβαζα το χερι στη τσεπη...
με αποκαλουν τζαμπατζη οταν για να μη ταλαιπωρηθει μια συναδελφος(τραγουδιστρια)ε γω εκανα 100 χιλιομετρα για να τη παω σπιτι της και το εκανα με συνηδειση και οχι πονηρα οπως μπορει να σκεφτειτε!
με αποκαλουν τζαμπατζη που απο 90 λεπτα η βενζινη πηγε στο 1,6,τη στιγμη που το κοστος της χωρις τους φορους ειναι μολις 50 λεπτα...
παραλληλα αποκαλουμαι τζαμπατζης απο αυτους που δεν πληρωνουν απο τη τσεπη τους βενζινη-διοδια-ρευμα-τηλεφωνο,αλλα λογω του κοινοβουλιου τα εχουν σαν παροχη!!!!
μου ειπαν οτι μαζι τα φαγαμε.....
τουλαχιστον εμενα δε με φωναξαν στο τραπεζι..μπορει να φωναξαν ολους τους υπολοιπους....
μου λενε οτι ειμαι ρατσιστης που θελω στην θεσσαλονικη μου,να ακουω ΕΛΛΗΝΙΚΑ και οχι να κοιταζω στο λεοφωρειο ποσοι ελληνες βρισκονται μεσα.....
μου λενε οτι ειμαι ρατσιστης,ομως κανενας δεν σχολιαζει οτι οι αλλοδαποι,νομιμοι η παρανομοι που βρισκονται εδω βριζουν την ελλαδα ολη μερα..και ειμαι μαρτυρας απειρες φορες..
μου ειπαν οτι ονομαζομαι επιστημονας,οταν τελειωσα το πανεπιστημιο,ομως κανενας μα κανενας δεν ακουει τη γνωμη του επιστημονα πανω στο τομεα του γιατι...τι ξερεις εσυ μωρε?εγω τα ξερω καλυτερα απο σενα και ας μην εχω παει πανεπιστημιο...
μου ειπαν να κανω οικονομια και εγω ξεκινησα απο τις μετακινησεις μου.δεν μου ειπαν ομως οτι για να παω απο τη καλαμαρια στο ρυσσιο(δυο διπλανοι δημοι)χρειαζομαι 3 λεωφορεια να παω και αλλα τοσα για να γυρισω με συνολικο χρονο πανω απο 3 και κατι ωρες ενω με το αυτοκινητο το κανω σε 20 λεπτα....
μου ειπαν να πληρωνω την ερτ,ομως δεν ειπαν στα ιδιωτικα καναλια να σταματησουν να προβαλουν ομοφυλοφυλους ολη την ημερα και γυμνοστηθες γυναικες που τους κανουν μασαζ στις 10 το πρωι...
η εγω λοιπον ειμαι τοσο πολυ παραξενος και δεν μπορω να συμπορευτω με τους συνανθρωπους και τη κοινωνια
η κανενας μας δεν αντιδραει σε μια αρρωστημενη κατασταση οπου το ψεμα κυριαρχει και η λαμογια εγινε επισημη θρησκεια....
δεν εχω λεφτα αλλα να πληρωνω την αυξημενη δεη και καθομαι στο ψοφοκρυο για να μην αναψω κλιματιστικο...
δεν εχω λεφτα για σουπερ μαρκετ γιαυτο αγοραζω τα φθηνα τα μακαρονια και το φθηνο τυρι..
δεν εχω λεφτα για να πληρωνω ασκοπα τηλεφωνηματα γιαυτο και χαθηκα με τις παιδικες μου φιλες στη κυπρο ,οπου οταν υπηρετουσα ηταν διπλα μου σαν την οικογενεια μου....
αγωνιω...

GEO316
10-02-11, 10:18
Εχω κανενα εικοσαλεπτο που διαβασα το ποστ και δεν ξερω τι να πω.
Ενα εικοσαλεπτο για να γραψω τρεις γραμμες.καπου στο περιπου ετσι ειμαι
και εγω
Δυο μονο λεξεις.ΚΟΥΡΑΓΙΟ και λιγο υπομονη

Gregory_///M
10-02-11, 10:45
Είναι όλα αυτά που μας περνάνε κάθε μέρα από το μυαλό, τις στιγμές που κολλάμε καθώς κοιτάμε έξω από το παράθυρο χωρίς λόγο......

Είναι όλα αυτά που θέλουμε να βγούμε να τα φωνάξουμε αλλά ξέρουμε πως δεν θα μας ακούσουν αυτοί που πρέπει, γιατί εδώ και χρόνια ανήκουν στο αντίπαλο "στρατόπεδο" με αυτό του λαού...ανήκουν στο "στρατόπεδο" ανεξέλεγκτης παραγωγής πλούτου πατώντας μονίμως επί πτωμάτων...

Δυστυχώς, "δώσαμε τα φώτα του πολιτισμού μας και μείναμε τυφλοί"...:thumbsdown:

z3 2.2
10-02-11, 11:08
Εγω ομως χαιρομαι για σενα Γιωργο.
Και χαιρομαι γιατι εχεις ψυχη να πολεμησεις την οποια δυσκολεια.
Εχεις ψυχη να γραψεις σε ενα δημοσιο φορουμ τα συναισθηματα σου,τους προβληματισμους σου με τροπο πολυ ανθρωπινο και αληθινο.

Να σκεφτεσαι οτι δεν εισαι μονος σε αυτο το χαος,ειμαστε και αλλοι εκει εξω ;)

mixalis
10-02-11, 11:38
Μπράβο σου Γιώργο κατάφερες με την κατάθεση ψυχής που έκανες να εξωτερικεύσεις συναισθήματα από όλους που διαβάζουν τα λόγια σου.........έχεις κερδίσει τον σεβασμό όλων μας...:clap::clap::clap:

S8N
10-02-11, 12:09
Χρειάζεται κότσια για να βγει κάποιος δημοσίως και να γράψει για την οικονομική του κατάσταση, να ζητήσει δουλειά ή έστω και βοήθεια.

Κι αυτό γιατί τις τελευταίες δεκαετίες έγινε κανόνας η βιτρίνα, το πούλημα μούρης, η πρόκληση και η επίδειξη. Μάθαμε ως λαός να μετράμε τους άλλους από τα λεφτά που έχουν, ασχέτως αν ήταν κλεμμένα, δανεικά ή δουλεμένα. Μάλιστα, αν ήταν κλεμμένα ή δανεικά, κάποιοι τους θεωρούσαν και μάγκες από πάνω, λες και οι υπόλοιποι που δουλεύουν για το μεροκάματο είναι λεπροί.

Κάπου διάβασα πως τα λίγα χρήματα θέλουν κόπο ενώ τα πολλά χρήματα θέλουν κόλπο. Με τόσα τρανταχτά παραδείγματα γύρω μας, νομίζω ότι η αλήθεια της φράσης θεωρείται δεδομένη, αν και πάντα θα υπάρχουν εξαιρέσεις.

Δεν είναι εντούτοις μόνο ο Γιώργος, ο GEO ή ο Δημήτρης αλλά και πολλοί άλλοι στην ίδια κατάσταση. Όλοι έχουμε από έναν άνεργο στην οικογένειά μας (εγώ έχω τη γυναίκα μου), όλοι έχουμε απίστευτα έξοδα αλλά μηδαμινά έσοδα, κανείς δε μπορεί ν' αποταμιεύσει, κάποιοι δεν έχουμε τίποτα στην άκρη, κάποιοι έχουν φέσια, άλλοι δε μπορούν ν' ανταποκριθούν ούτε στις βασικές υποχρεώσεις τους. Απλώς, μερικοί το φωνάζουν ενώ οι υπόλοιποι σιωπούν.

Αυτό που θέλω να πω είναι πως δεν έχει σημασία αν είμαστε σε bmw ή σε dacia forum ή αν ο ένας έχει 116 και ο άλλος Μ6. Το κακό είναι γενικό. Ας μη μένουμε όμως στα λόγια και στα μπράβο. Ας δούμε τι μπορούμε να κάνουμε για να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλον. Κι όσοι έχουν πραγματικό πρόβλημα επιβίωσης, βγείτε και φωνάξτε το. Προτιμώ να κυκλοφορήσω μια εβδομάδα με συγκοινωνία, δίνοντας τα χρήματα της βενζίνης σε κάποιον που κινδυνεύει να μείνει χωρίς ρεύμα ή δεν έχει να πάει supermarket. Σίγουρα σε κανέναν δεν περισσεύουν χρήματα, κάνοντας όμως όλοι από μια μικρή θυσία μπορούμε να βοηθήσουμε κάποια μέλη που έχουν φτάσει σε απόγνωση. Δεν είναι ελεημοσύνη, εξάλλου αν τα πράγματα συνεχίσουν έτσι σε λίγο στη θέση αυτή θα είμαστε εγώ κι εσύ.

Ptboul
10-02-11, 12:15
Γιώργη όλοι μας είμαστε λίγο πολύ σε παρόμοια κατάσταση. Το κάθε σπίτι αντιμετωπίζει τα δικά του προβλήματα (υγείας, οικονομικά, κλπ) και ο καθένας μας από εδώ σηκώνει τον σταυρό του.

Ξέρεις τι κάνω εγώ για όλα αυτά; Από μικρός είχα αναπτύξει κάποιους μηχανισμούς διάσωσης, την λεγόμενη πίσω πόρτα. (όχι αυτή που φαντάζεστε https://www.calgarycachers.net/azcachers/images/smilies/SmileyHitSmiley.gif)

Δηλ. ελπίζω πάντα για το καλύτερο αλλά περιμένω πάντα το χειρότερο και προσπαθώ να με βρει έτοιμο όσο καλύτερα γίνεται.

Μην αφήνεις τις φοβίες σου να σε χειραγωγούν, να τα αντιμετωπίζεις όλα όσο μπορείς με χιούμορ και να έχεις πάντα τα μάτια σου ανοιχτά.

Μη μασάς ρε, θα τους πατήσουμε όλους κ όλα κάτω!

και στην τελική.. ή ταν ή επί τας._

Skyline_IS
10-02-11, 12:18
Πραγματικα σε νιωθω τοσο απολυτα γιατι ακριβως τα ιδια νιωθω και γω..
Θυμαμαι πριν ελαχιστα χρονια,στο σχολειο ακομα παιδακια που καναμε ονειρα για το μελλον,που ακουγαμε τους μεγαλους τοτε που ελεγαν ιστοριες για τις δουλειες τους,για την διασκεδαση τους,για τα ταξιδια τους και λεγαμε καποτε θα τα κανουμε και μεις αυτα...

Ολα αυτα βεβαια σημερα,μετα απο 5 χρονια καταρρεουν,βγαινουμε στην κοινωνια με μια ταφοπλακα οτι χρωσταμε..Καποτε επρεπε να μπει ενα τελος σε ολο αυτο.Τελος ομως,οχι γκρεμος..


Πλεον δεν ξερεις τι θα ξημερωσει αυριο, μεθαυριο...Θα ζεις ή θα βρισκεσαι σε καταστασεις αιγυπτου?Και δεν ειναι μονο η εξεργερση...

GEORGE316
10-02-11, 13:23
Ενα μεγαλο ευχαριστω για οσους μπηκαν στο κοπο να διαβασουν και ακομα περισσοτερο να απαντησουν σε ενα τετοιου ειδους φορουμ.
μου προκαλει μεγαλη εντυπωση πως δεν εχω δει αλλους ανθρωπους γυρω μου να αντιδρουν.
αν λαβω υπ οψιν οτι ειμαστε μια τριμελη οικογενεια και μεχρι τωρα εργαζομασταν και οι τρεις(ο πατερας μου επερνε αυτο που λεμε καλα χρηματα,οσο για μενα..οσοι δουλευουν νυχτα και δη ως μουσικοι καταλαβαινουν οτι το ποσο ειναι σεβαστοτατο...)
βρεθηκαμε σε θεση τοσο δυσκολη,φανταζομαι αλλες οικογενειες που αο τοτε δυσκολευονταν...τωρα τι κανουν??που βρισκονται??
κλεβουν για να φανε?χαμογελανε μπροστα και απο πισω κλαινε??
πως πληρωνουν τις βενζινες για να πανε στη δουλεια τους??
δουλευουν αραγε?
εχουν κινητο τηλεφωνο?πως το πληρωνουν??
πως γινεται καθε φορα πυο δουλευω να πηγαινω στα νυχτερινα στεκια και να μη βρισκω να παρκαρω απο τον πολυ κοσμο?ενω πριν ενα χρονο διαλεγα τα μερη??
εγω γιατι σκεφτομαι να παω να πιω ενα ποτο σε γνωστους που στο κατω κατω πρεπει να παω ως ανταποδοση αυτων που ερχονται σε εμενα και εν τελει δεν πηγαινω?
και το τραγικο ειναι οτι ολα αυτα τα γραφει ενας ανθρωπος 30 χρονων που κανει ΔΥΟ ΔΟΥΛΕΙΕΣ....
δηλαδη ενας συνανθρωπος μου που εργαζεται σε μια (τυχερη) εργασια και μετα πηγαινει στην οικογενεια του τι κανει???
δεν τρωει αυτος ο ανθρωπος??δεν αναβει τη θερμανση??
πως βγαινει οικονομικα!πως πληρωνει τα αγγλικα του παιδιου του??
οκτω μηνες μας ειπαν οτι το 13 βγαινουμε απο τη λιτοτητα...εχθες μας ειπαν το 15 τελικα...χωρις την επιμηκυνση του χρεους....με την επιμηκυνση που θα παει??
ποτε θα δωθουν αυξησεις σε δημοσιο και ιδιωτικο???
και αν δεν δωσουν αυξησεις γιατι επιτρεπουν τις αυξησεις στα προιοντα??πως αυξανεται η βενζινη?
οταν

z3 2.2
10-02-11, 13:34
Για τα ποστ των S8N και Ptboul δεν εχω να προσθεσω τιποτα.
Ειναι και ατομα που εκτιμω ιδιαιτερα και ακομα και μια λεξη τους για μενα ειναι πολυ σημαντικη.

Θα σταθω ομως στο ποστ του φιλου μας του Skyline IS.
Aπ οτι βλεπω ειναι μολις 20 χρονων και με εκανε να νιωσω λιγακι αβολα.
Και εξηγουμαι.
Ποτε δεν ειχα καμια σημαντικη οικονομικη ανεση αλλα δεν μου ελειψε τιποτα οσο μεγαλωνα.
Ειχα την τυχη οταν ξεκινησα να δουλευω στα 18 μου (επισημα) να μην χρειαζεται να δινω λεφτα στο σπιτι και να μπορω να διαχειριζομαι τις 80.000δρχ (το 1997) οπως ηθελα.

Δουλευοντας σα το σκυλι καταφερα να εχω μηχανακια,βολτες,ταξιδια,υ ικα αγαθα και διαφορα αλλα.
Ειχα την τυχη ζησω τα 90΄s απο πλευρα μουσικης και γενικοτερης κουλτουρας.
Ποιος ξεχναει το υπεροχο Ροδον και τις συναυλιες εκει (Αθηνα)
Τις "Τρυπες" και τις αξεχαστες συναυλιες τους....

Με κανα δυο-τρια χιλιαρικα ειχες λεφτα για βενζινες,τσιγαρα,μπυρες και κανα φαι νωρις το ξημερωμα.
Περασα υπεροχα χρονια με φοβερα γλεντια και κρεπαλες,με καταχρησεις και με αναμνησεις που δεν σβηνουν με τιποτα.
Ειχα δουλεια και δεν ειχα και λογο να δινω λεφτα στο σπιτι μου.

Τωρα...τα παιδια που ειναι 20 χρονων? Για εμας τους λιγο μεγαλυτερους αυτα τα παιδια γεννηθηκαν στις αρχες της δεκαετιας του 90 !!!
Νομιζω οτι ειναι αρκετα δυσκολο να νιωσουν εστω και λιγο απο αυτην αυρα που εζησα εαγω και οι αλλοι συνομιληκοι μου.
Θα μου πεις η νεολεα θα ζησει και θα ζησει και μια χαρα αλλα νομιζω οτι αυτα που ζησαμε οι σημερινοι 30+ δεν θα μπορεσουν.


Ξεκινανε μεσα στην μαυριλα αυτα παιδια ρε γαμωτο...
Περιμενω σχολια και απο τους 30+ αλλα και απο τους 20+

NickE60
10-02-11, 13:41
Γιώργο δεν ξέρω την ηλικία σου, πάντως είναι νωρίς για να σταματήσεις να ονειρεύεσαι.. Μόνο όταν κλείνουμε τα μάτια σταματάμε να ονειρευόμαστε ..κι αυτό δεν είναι και τόσο σίγουρο..

Η κατάσταση είναι γενικώς σκατά.. Ξεκαθάρισε λίγο τα πράγματα μέσα στο μυαλό σου και με την πρώτη ευκαιρία φύγε οπουδήποτε στο εξωτερικό. Εδώ δεν είναι Ελλάδα πλέον. Έχει γίνει κατάληψη, έχουμε δικτατορία ..και δυστυχώς θα επιζήσουν μόνον όσοι συνέβαλλαν στην κατάληψη αυτή. Αν δεν θέλεις να γίνεις κι εσύ δούλος, κοπάνα τη όσο είναι καιρός...

edit: οκ είδα είσαι 30αρης ..ποτέ δεν είναι αργά!!

gyiama
10-02-11, 13:46
Χρειάζεται κότσια για να βγει κάποιος δημοσίως και να γράψει για την οικονομική του κατάσταση, να ζητήσει δουλειά ή έστω και βοήθεια.

Κι αυτό γιατί τις τελευταίες δεκαετίες έγινε κανόνας η βιτρίνα, το πούλημα μούρης, η πρόκληση και η επίδειξη. Μάθαμε ως λαός να μετράμε τους άλλους από τα λεφτά που έχουν, ασχέτως αν ήταν κλεμμένα, δανεικά ή δουλεμένα. Μάλιστα, αν ήταν κλεμμένα ή δανεικά, κάποιοι τους θεωρούσαν και μάγκες από πάνω, λες και οι υπόλοιποι που δουλεύουν για το μεροκάματο είναι λεπροί.

Κάπου διάβασα πως τα λίγα χρήματα θέλουν κόπο ενώ τα πολλά χρήματα θέλουν κόλπο. Με τόσα τρανταχτά παραδείγματα γύρω μας, νομίζω ότι η αλήθεια της φράσης θεωρείται δεδομένη, αν και πάντα θα υπάρχουν εξαιρέσεις.

Δεν είναι εντούτοις μόνο ο Γιώργος, ο GEO ή ο Δημήτρης αλλά και πολλοί άλλοι στην ίδια κατάσταση. Όλοι έχουμε από έναν άνεργο στην οικογένειά μας (εγώ έχω τη γυναίκα μου), όλοι έχουμε απίστευτα έξοδα αλλά μηδαμινά έσοδα, κανείς δε μπορεί ν' αποταμιεύσει, κάποιοι δεν έχουμε τίποτα στην άκρη, κάποιοι έχουν φέσια, άλλοι δε μπορούν ν' ανταποκριθούν ούτε στις βασικές υποχρεώσεις τους. Απλώς, μερικοί το φωνάζουν ενώ οι υπόλοιποι σιωπούν.

Αυτό που θέλω να πω είναι πως δεν έχει σημασία αν είμαστε σε bmw ή σε dacia forum ή αν ο ένας έχει 116 και ο άλλος Μ6. Το κακό είναι γενικό. Ας μη μένουμε όμως στα λόγια και στα μπράβο. Ας δούμε τι μπορούμε να κάνουμε για να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλον. Κι όσοι έχουν πραγματικό πρόβλημα επιβίωσης, βγείτε και φωνάξτε το. Προτιμώ να κυκλοφορήσω μια εβδομάδα με συγκοινωνία, δίνοντας τα χρήματα της βενζίνης σε κάποιον που κινδυνεύει να μείνει χωρίς ρεύμα ή δεν έχει να πάει supermarket. Σίγουρα σε κανέναν δεν περισσεύουν χρήματα, κάνοντας όμως όλοι από μια μικρή θυσία μπορούμε να βοηθήσουμε κάποια μέλη που έχουν φτάσει σε απόγνωση. Δεν είναι ελεημοσύνη, εξάλλου αν τα πράγματα συνεχίσουν έτσι σε λίγο στη θέση αυτή θα είμαστε εγώ κι εσύ.

συμφωνω απολυτα και καταλαβαινω απολυτα τον Γιωργο μιας και εγω νιωθω ακριβως το ιδιο και βιωνω την ανεργεια 2 χρονια τωρα(δουλευω παρτταιμ μαυρα και τρεχω μετα μπας και παρω κανενα χαρτζιλικι απο συντηρησεις και μερεμετια)και ζω με το αγχος καθημερινα μηπως χασω και αυτα τα ελαχιστα που παιρνω και δεν εχω να φαω μετα!(ευτυχως εχω την πολυτελεια να με ταιζει και ναμε ποτιζει ο πατερας μου ακομα και μπορω και βγαζω τον σχεδον τον μηνα)
ομως κατι που με απογοητευει και με στεναχωρει εχει να κανει με αυτο που εχω τονισει στην τελευταια παραγραφο του φιλου!δυστυχως στην Ελλαδα ισχυει η παροιμια που λεει ''μακρυα απ τον κωλο μας και ας ειναι 5 ποντους'''!!!!κανενας δεν βοηθαει τον συνανθρωπο του κανενας δεν ενδιαφερεται περα απο την παρτι του!αυτος να περναει καλα,λεφτα να παιρνει και ας τον αλλον να ψοφησει!! θα μιληςω για ενα συγκεκριμενο γεγονος ωστε να ειμαι και πιο συντομος. λογο δουλειας μιλαω με πολυ κοσμο και εχω συναναστροφες με παρα πολλους επαγγελματιες ειτε τεχνιτες ειτε καταστηματαρχες!ενα προβλημα που αντιμετωπιζουν ειναι τα νοικια εχουν κλεισει πολλα μαγαζια λογο υψηλου ενοικιου.σε αυτες τις δυσκολες μερες και ενω δεν πανε καλα τα νοικια συνεχιζουν να ενεβαινουν να ζητανε οτι γουσταρει ο καθε τεμπελχανας εισοδηματιας(ας μην το παρει παρακαλω καποιος σαν προσβολη εαν ανοικει σε αυτη την κατηγορια δεν μιλαω για καποιον συγκεκριμενα) επειδη του γυαλισε τοκαινουριο καγιεν και θελει να του το αγρασω εγω,χωρις να ρωταει αν εγω μπορω να δωσω τα 100 200 300ε παραπανω που ζηταει. και οταν πεις σε παρακαλω δεν βγαινω δεν μπορωνα σου τα δωσω σου λεει φυγε.και προτιμαει να κλεισεις εσυ το μαγαζι σου να διωξεις αν απασχολεις προσωπικο και να το εχει ξενοικιαστο (γιατι με αυτα που ζητανε δεν νοικιαζει κανεις)παρα να πει οκ και αυατ που παιρνω καλα ειναι! εχω πολλες ιδιες περιπτωσεις να αναφερω μεχρι και σουπερ μαρκετ εχει κελεισει που απασχολουσε 30 ατομα γιατι ο τυπος ζητουσε την Αρτα και τα Γιαννενα!στο τελος?το εχει νοικιασει σε κινεζους με το 1/3 του ενοικιου που του εδινε ο αλλος! 30 ατομα εχασαν την δουλεια τους εχασε αυτος ο ιδιος χρηματα και εγιναν μαγκες οι κινεζοι!!!(δεν εχω τπτ με τους κινεζους)
εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι οσο δεν εχουμε προβλημα δεν μας νοιαζει τι κανει ο διπλα μας μεχρι να ερθει το αγγουρι στον δικο μας κ....ο!τοτε μονο φωναζουμε αλλα δεν μας ακουει κανεις γιατι και οι υπολοιποι κανουν το ιδιο που καναμε πριν εμεις!! πολλες φορες σιχτιριζω την χωρα που ζω και την καταντια μας καιλεω οτι καλα να παθουμε μας αξιζει να ζουμε ετσι!Μονο για γαμους και πανηγυρια ειμαστε οπου χαρα η βασιλο πρωτη.euro,eurovision,big brother και οτι αλλη μλκια βγει χοροπηδαμε και τρεχουμε και ολοι ειμαστε φιλοι και αγκαλιαζομαστε!οταν ερθουν τα ζορια ο καθενας ειναι μονος του και ας παει να βγαλει το φιδι απ την τρυπα!εδω ο κοσμος καιγεται μας π...νε καθε μερα,ζουμε για να πληρωνουμε και οχι πληρωνουμε για να ζουμε και ενας δεν ξεσηκωθηκε να πει ΟΥΣΤ ΡΕ ΚΟΠΡΙΤΕΣ!! κατεβαινει το καθε σωματειο καθε δεκο μεκο δεν ξερω πως τα λενε και κανει διαδηλωση 50 ατομα λες και ειναι το 3ο γυμνασιο θεσ/νικης!ουτε καν σημασια δεν τους δινουν!πιο πολλα τμα μαζευτικαν για τον ΠΑΟΚ και τον καθε ΠΑΟΚ επειδη δεν τους εφησανε να μπουνε μεσα παρα στις πορειες που γινονται!γιατι αυτο μας καιει αν ο ΠΑΟΚ pερασει στο κυπελο και αν οχι!χεστηκαμε για τον διπλανο μας χεστηκαμε για τα παιδια μας!!


εχω να πω κι αλλα αλλα ξερω οτι μπορει να εγινα κουραστικος ηδη και να μην βγαζουν νοημα αυτα που γραφω αλλα ετσι τα σκεφτηκα ετσι τα σκεφτομαι ετσι τα εγραψα!!!!!!

ΥΓ μ αρεσει που ειπα πιο πανω οτι θα ειμαι συντομος:hystericalbs1:

Skyline_IS
10-02-11, 14:19
Τουλαχιστον οι 20αριδες κατι προλαυμε,εστω και μια γωνια της πιτας την προλαβαμε.. Οι επομενες γενιες? Αυτοι δεν προκειται να χαρουν τιποτα (ευχομαι προς το παρων και το μελλον να ειναι διαφορετικα).

Τουλαχιστον οι περισσοτεροι θα παρετε καποια συνταξη.Η δικια μου η γενια και οι επομενες απλα εχουμε χωνεψει οτι ορος συνταξη δεν θα υπαρχει..


Με το να φυγουμε ολοι ποιος θα μεινει εδω περα?Θα φυγουμε μεταναστες (παλι) για ενα καλυτερο μελλον και φοβαμαι οτι οταν θα ξαναγυρισω αυτος ο τοπος απο ΕΛΛΑΣ θα μετονομαστει πλεον σε آللاس

GEORGE316
10-02-11, 14:25
νικο,ειμαι 30 χρονων...
οι γηραιοτεροι μου λενε να μην το βαλω κατω.αλλωστε ειναι τυπος που παντα πηγαινα στα δυσκολα.
ουτε κατω το βαζω,ουτε θα δεσω πετρα στο λαιμο μου.
μου λετε να μην σταματησω να ονειρευομαι.
πριν δυο χρονια,ειχα πει στην πρωην μου(παρολιγο γυναικα μου)οτι του χρονου θα καναμε διακοπες στο εξωτερικο,που τοσο πολυ της αρεσε.
περυσι,ομως (ασχετα αν δεν υπηρχε στη ζωη μου)δε εκανα διακοπες γιατι αν πηγαινα καπου,κατι αλλο θα εμενε απληρωτο.
πριν λιγο μου ειπαν εδω στο γραφειο,ποτε θα παρω αδεια που δικαιουμαι..η απαντηση ειναι οτι..δεν εχω που να παω!δηλαδη δεν εχω χρηματα για να παω καπου.δεν περισσευουν χρηματα αν θελετε..
κατι που μεχρι πριν δυο χρονια το εκανα σαν ρουτινα,το να ξυπνησω(οτι ωρα βεβαια)κυριακη και να παω με τη κοπελα μου καπου για φαγητο-εκδρομη,δηλαδη,οχι στη ταβερνα του κυρ μητσου στη γειτονια,αλλα πχ,στο μακρυγιαλλο για ουζακι,τωρα εδω και τεσσερις μηνες με παρακαλαει μια κοπελα που με ενδιαφερει και το αναβαλλω...
και τοτε εργαζομουν και τωρα εργαζομαι!!
πως θα ανοιξω σπιτι?
καποια στιγμη θελω να παντρευτω!θελω να κανω παιδια.πλεον ο τυπος"της νυχτας" που ξυπνουσε το πρωι με εκεινη τη φωνη σαν λιονταρι που πειναει βλεπει πατεραδες στο δρομο με τα παιδια του και ζηλευει!!
και καθομαι και σκεφτομαι...
πες ρε αδερφε,οτι αυριο γνωριζω μια γυναικα και λεω..ωπα μεγαλε...αραξε..εδω εισαι...
πως??και μεταξυ μας,αυτο ειναι ντροπη για ενα νεο ανθρωπο να μην ανοιγει τη καρδια του οχι γιατι δεν βρισκει ενδιαφερον σε μια γυναικα,αλλα γιατι γνωριζει πως αν αυτη η γυναικα του "κατσει" που λενε,θα δυσκολευτει στην εν γαμω ζωη...
και ομως εκει ειμαστε...τουλαχιστον εγω.
να φυγω.....ξερεις επειδη παντα σκεφτομουν πολυ τα πραγματα πριν πραξω,δυσκολα μετανοιωνω για κατι που εκανα και ο λογος ειναι πολυ απλα γιατι ηθελα,το ηξερα και το εκανα.αν περασα καλα ομρφα,αν δεν περασα καλα τουλαχιστο το εκανα..
μετανοιωνω πικρα που οταν η πρωη μου ελεγε παμε εξω.οικονομικα αυτη,μουσικος εγω κατι θα καναμε.καπου θα βολευομασταν....εγω ειπα οχι..
δε με νοιαζει αν πεινουσα..αλλωστε και τωρα πειναω...τουλαχιστο θα την ειχα.και το χειροτερο...στον ιδιο μου το εαυτο δε θα φαινομουν δειλος και ατολμος.

NickE60
10-02-11, 14:28
Τουλαχιστον οι 20αριδες κατι προλαυμε,εστω και μια γωνια της πιτας την προλαβαμε.. Οι επομενες γενιες? Αυτοι δεν προκειται να χαρουν τιποτα (ευχομαι προς το παρων και το μελλον να ειναι διαφορετικα).

Τουλαχιστον οι περισσοτεροι θα παρετε καποια συνταξη.Η δικια μου η γενια και οι επομενες απλα εχουμε χωνεψει οτι ορος συνταξη δεν θα υπαρχει..


Με το να φυγουμε ολοι ποιος θα μεινει εδω περα?Θα φυγουμε μεταναστες (παλι) για ενα καλυτερο μελλον και φοβαμαι οτι οταν θα ξαναγυρισω αυτος ο τοπος απο ΕΛΛΑΣ θα μετονομαστει πλεον σε آللاس

απο το να γίνουμε "λαθρομετανάστες" στην ίδια μας τη χώρα καλύτερα Έλληνες μετανάστες σε μια πιο δίκαιη χώρα

Kostas_1
10-02-11, 14:46
Φιλε Γιωργο, κατ αρχην ευχαριστουμε που μας τιμας στο φορουμ καταθετοντας τη ψυχη σου. Respect που λενε στην εποχη μας.

Τωρα να σου πω το εξης:

Ετσι ακριβως ξεκινησα και γω τη ζωη μου στα 28 μου σαν παντρεμενος. Ελαχιστα χρηματα (μετα βίας εφταναν για μενα μονο). Η γυναικα μου επίσης εργαζονταν όπως συνηθως πλεον γινεται με ολα τα ζευγαρια.
Στο νοικι και με αυτοκινητο ενα fiat127 τότε ήδη 9 ετων.
Λέγαμε ότι δεν θα μπορουσαμε να στησουμε σπιτικο. Και ομως τα καταφέραμε.
Λέγαμε πως θα βγαλουμε περα τα εξοδα του παιδιου. Και ομως τα καταφεραμε.
Λεγαμε οτι δεν θα αλλαξουμε ποτε αυτοκινητο. Και ομως εχω αλλαξει αρκετα από τότε.

Λιγο - λιγο με πολυ προσπαθεια και αγωνα. Εγω να δουλευω 2 δουλειες και κεινη το σπιτι και το παιδι.

Και δόξα το Θεο φτιαξαμε αρκετα στη ζωη μας. Το τι μας επιφυλάσσει βέβαια κανεις δεν το ξερει, αλλα συνεχιζουμε τον αγωνα καθημερινα.

Να καταληξω: ΜΗ χανεις το κουραγιο σου. Πιστη θελει μονο

mixalis
10-02-11, 14:56
Για τα ποστ των S8N και Ptboul δεν εχω να προσθεσω τιποτα.
Ειναι και ατομα που εκτιμω ιδιαιτερα και ακομα και μια λεξη τους για μενα ειναι πολυ σημαντικη.

Θα σταθω ομως στο ποστ του φιλου μας του Skyline IS.
Aπ οτι βλεπω ειναι μολις 20 χρονων και με εκανε να νιωσω λιγακι αβολα.
Και εξηγουμαι.
Ποτε δεν ειχα καμια σημαντικη οικονομικη ανεση αλλα δεν μου ελειψε τιποτα οσο μεγαλωνα.
Ειχα την τυχη οταν ξεκινησα να δουλευω στα 18 μου (επισημα) να μην χρειαζεται να δινω λεφτα στο σπιτι και να μπορω να διαχειριζομαι τις 80.000δρχ (το 1997) οπως ηθελα.

Δουλευοντας σα το σκυλι καταφερα να εχω μηχανακια,βολτες,ταξιδια,υ ικα αγαθα και διαφορα αλλα.
Ειχα την τυχη ζησω τα 90΄s απο πλευρα μουσικης και γενικοτερης κουλτουρας.
Ποιος ξεχναει το υπεροχο Ροδον και τις συναυλιες εκει (Αθηνα)
Τις "Τρυπες" και τις αξεχαστες συναυλιες τους....

Με κανα δυο-τρια χιλιαρικα ειχες λεφτα για βενζινες,τσιγαρα,μπυρες και κανα φαι νωρις το ξημερωμα.
Περασα υπεροχα χρονια με φοβερα γλεντια και κρεπαλες,με καταχρησεις και με αναμνησεις που δεν σβηνουν με τιποτα.
Ειχα δουλεια και δεν ειχα και λογο να δινω λεφτα στο σπιτι μου.

Τωρα...τα παιδια που ειναι 20 χρονων? Για εμας τους λιγο μεγαλυτερους αυτα τα παιδια γεννηθηκαν στις αρχες της δεκαετιας του 90 !!!
Νομιζω οτι ειναι αρκετα δυσκολο να νιωσουν εστω και λιγο απο αυτην αυρα που εζησα εαγω και οι αλλοι συνομιληκοι μου.
Θα μου πεις η νεολεα θα ζησει και θα ζησει και μια χαρα αλλα νομιζω οτι αυτα που ζησαμε οι σημερινοι 30+ δεν θα μπορεσουν.


Ξεκινανε μεσα στην μαυριλα αυτα παιδια ρε γαμωτο...
Περιμενω σχολια και απο τους 30+ αλλα και απο τους 20+

Έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα όσα λες για τη γενιά μας απλά κρίνω απαραίτητο να δώσουμε το μύνημα στους πιο νέους ότι δεν πρέπει να το βάζουν κάτω με τίποτα και να μάθουν το ρητό που λέει "ότι δεν μας σκοτώνει μας κάνει πιο δυνατούς" και αυτοί που προσπαθούν να κόψουν τα πόδια των νέων λέγοντας τους ότι θα χρωστάνε μια ζωή πρέπει να προσέχουν γιατί κάποια στιγμή το θηρίο θα ξυπνήσει και τότε..................:gun_bandana::gun_bandan a:

NickE60
10-02-11, 15:00
Τουλαχιστον οι περισσοτεροι θα παρετε καποια συνταξη.Η δικια μου η γενια και οι επομενες απλα εχουμε χωνεψει οτι ορος συνταξη δεν θα υπαρχει..

Με το να φυγουμε ολοι ποιος θα μεινει εδω περα?Θα φυγουμε μεταναστες (παλι) για ενα καλυτερο μελλον και φοβαμαι οτι οταν θα ξαναγυρισω αυτος ο τοπος απο ΕΛΛΑΣ θα μετονομαστει πλεον σε آللاس



Ποιος θα πάρει σύνταξη?? Πότε? Πληρώνω από το '82 φόρους και ασφαλιστικές εισφορές όπως όλοι οι εργαζόμενοι ...για να πάρω σύνταξη το 2032 ...μετά από 50 χρόνια (χώρια τα 2+ χρόνια στρατιωτικό) εργασίας, φόρων, εισφορών?? ενώ συνομήλικοι-κες μου ...που έπιασαν το νόημα της ζωής έχουν βγει ήδη στη σύνταξη από τα 40-43-45 τους και τους πληρώνω 2000+ το μήνα?? Σε παρακαλώ ..δεν είναι κράτος αυτό...

Έχω μια απορία... ένας ηλεκτρολόγος θα μπορεί να σκαρφαλώνει στα γιαπιά στα 67 του να ξεχωρίσει καλώδια? Θα έμπαινες σε λεωφορείο που το οδηγεί 67χρονος να σε πάει 500χλμ δρόμο? Σε τραίνο? Σε ταξί? ...ένας χειριστής γερανού θα πάρει σύνταξη στα 67 του? Πόσοι απο αυτούς θα σκοτωθούν και πόσους θα έχουν σκοτώσει μέχρι να πάρουν σύνταξη?

Ptboul
10-02-11, 15:09
Μήτσο ! (z2.2) ακριβώς τις ίδιες σκέψεις κάνω και εγώ. Οι γονείς μας 60-70 στην ηλικία, πέρασαν στην πλειοψηφία τους δύσκολα χρόνια, αλλά με αρκετές ευκαιρίες (επαγγελματικές κ.α.). Αν είχες κ πτυχίο ήσουν Θεός.

Κατόπιν εμείς, μεγαλώσαμε αρκετά ανέμελα, είχαμε ακόμα μια αλάνα να παίξουμε, Αγγλικά ξεκινήσαμε αργά :D κ αν έκανες κ Γαλλικά ήσουν doctorούχος! H σχέση μας με το peak της τεχνολογίας ήταν το gameboy..

Λύναμε ένα μηχανάκι μόνοι μας (μη κοιτάς τώρα που φλώρεψα), την πέφταμε στα κορίτσια, τρώγαμε χυλόπιτα (εγώ είχα χορτάσει), ήμασταν μες την ζωή.

Όπως μας έβλεπαν οι γονείς μας, βλέπουμε εμείς (και σχολιάζουμε σαν κωλόγεροι) τα νέα παιδιά. Φέηςμπουκ, τρέντυ, εμο, άβουλα, νωχελικά πλάσματα και πλαστικές λολίτες συνθέτουν ένα πάνελ μιας γενιάς που αδυνατούμε να κατανοήσουμε.

ΕΔΩ μέσα όμως βλέπω και χαίρομαι πραγματικά για αυτό νέα παιδιά που ασχολούνται με το αμάξι τους, έχουν γνώσεις, όρεξη, δουλεύουν και κυνηγούν την ζωή τους.

Για να καταλήξω λοιπόν, ο κόσμος προχωράει, τα πράγματα δείχνουν να αλλάζουν (ίσως στην ουσία τους κ να μένουν ίδια) μάλλον προς το χειρότερο και έτσι φτάσαμε κ στην χιλιοειπωμένη κρίση.

Είχαν την ατυχία να σκάσει η βόμβα στα χέρια τους (γενιά των 20+). Βλέπουν λοιπόν ότι δεν έχουν υλικό για όνειρα, να δουλέψουν, να δημιουργήσουν, να κάνουν οικογένεια, κλπ. Έσκασαν και όλα τα σκάνδαλα πολιτικά, κοινωνικά, κ.α μαζί κ σου λέει όλοι τρώνε από παντού, δε δουλεύει τίποτα, παιδεία μηδέν, ανεργία στο +20%, ακρίβεια παντού και πες μου τι όνειρα να κάνεις με 592 ευρώ όπου κ αυτά πλέον φαντάζουν ιδανικά;

*Το παζλ έρχεται να συμπληρώσει κ η Ελληνίδα κότα καριερίστρια (νύχι, A- class, Κολωνάκι - Κηφισιά ρεστοράν - Business lunch, spa, κλπ) + τον τεχνοκράτη, εργασιομανή και καλά, χωμένο στη δουλειά = ο αποφεύγω να δω το σπίτι μου πατέρας και πες μου εσύ αυτό το παιδί πως να μεγαλώσει;;
Για αυτό μεγάλη προσοχή στα παιδιά που μεγαλώνουμε!


*Αυτό κολλάει περισσότερο στην δική μας γενιά που γίναμε γονείς

Οπότε - συνοψίζοντας είναι απόλυτα δικαιολογημένη όλη αυτή η άρνηση, είπαμε όμως ο κόσμος προχωράει μπροστά και ότι κ να μας πουλάνε εμείς θα αντιστεκόμαστε. Ακούστε κ λίγο Κατσιμίχα, Άσημο, Σιδηρόπουλο κλπ :original:


ps: κόλλησε το μηχανάκι (pc) και μου πήρε 1 ώρα να ποστάρω.

nikos1400
10-02-11, 15:17
Πως θα φτιαξει ρε παιδια αυτη η κατασταση ??

Και εγω λεω "δοξα τω Θεω" που εχω μια δουλεια, και στεναχωριεμαι οταν βλεπω αλλους συνανθρωπους σε δυσκολη κατασταση.

Γιατι ομως ?
Διαβαζω στο "Eπικαιροτητα-Προβληματισμοι..." και εχω μαθει πολλα (να'ναι καλα αυτοι που τα ποσταρουν) και εχω φριξει !
Εχω δει κανα δυο ντοκιμαντερ τελευταια και εχω φριξει !
"Αντιπαλοι" εξω, Προδοτες μεσα...! (στη χωρα μας)

Ποιοι φταινε, πως/πότε θα "λογοδοτησουν", πως θα βοηθησουμε τους συνανθρωπους μας ??

Μην απελπιζεστε και μην το βαζετε κατω.
Τι θα κανουμε ?


(μπραβο Γιωργο που τα λες δυνατα)

z3 2.2
10-02-11, 15:22
A ρε Πανο...α ρε Πανο να ξερες ποσο συμφωνουμε....

Ptboul
10-02-11, 15:51
A ρε Πανο...α ρε Πανο να ξερες ποσο συμφωνουμε....

ώρες ώρες σκέφτομαι αφενός αν ΤΩΡΑ υπάρχει τέτοιο πρόβλημα με τους νέους, τα παιδιά τα δικά μας τι θα κάνουν; Θα ζουν σε γκέτο, θα εργάζονται πoυ; και θα αμείβονται με κουπόνια;

Αφετέρου αν γίνει ο μικρός σαν εμένα ονειροπόλος και 3 λαλούν κ 2 χορεύουν, έτσι όπως εξελίσσονται τώρα τα κορίτσια δε θα σταυρώσει γκόμενα :hystericalbs1::shok:

paganis
10-02-11, 16:12
να συμπληρωσω και την κατηγορια εκεινων..που εργαζονται, ως ελευθεροι επαγγελματιες(για οσο αντεχουν ακομα)...αλλα δεν πληρωνονται απο ολους τους πελατες τους! δυστηχως σε εκεινους ανηκω και εγω πλεον...μιας και ητε οι πληρωμες καθυστερουν...ητε δεν καταβαλλονται ποτε! ξεκινησα και εγω με ονειρα...επενδυσα στην δουλεια μου ,,πατησα στα ποδια μου...εβαλα μπρος για οικογενεια (παντρευομαι σε λιγοτερο απο 3μηνες)...και πλεον το αγχος του αυριο ειναι ανυποφορο!

Tsakirakos
10-02-11, 18:03
μια απο τα ιδια...29 ετων...πολιτικος μηχανικος με μεταπτυχιακο και πλεον υποψηφιος διδακτορας. ανοιξα τεχνικο γραφειο και παραλληλα δουλευω 700 στρεμματα χωραφια και 200 προβατα. η δουλεια δεν ειναι ντροπη! απλα ειναι κοροϊδια να δουλευεις ολη μερα και να μη σου εξασφαλιζεται καμια σιγουρια για το τι σου ξημερωνει! πριν 5 χρονια, τα λεφτα δε τα υπολογιζαμε πολυ πολυ γιατι βγαινανε πολλα και τα εξοδα ηταν ελαχιστα. πλεον τα εξοδα τεραστια και οι κοποι δεν ανταμοιβονται ουτε κατα διανοια οπως πρεπει. υπομονη σε ολους μας.

Christos 330
10-02-11, 19:06
https://www.zougla.gr/page.ashx?pid=80&aid=254994&cid=122

Και εξηγουμαι για να μην δημιουργηθουν διαφορες ενυπωσεις!!!!

Ισως λεω ισως αυτη η Δημοκρατια μας εφαγε ρε παιδια ; ; ;

Ισως επρεπε να φαμε την σφαλιαρα μας ΟΛΟΙ μας για να στρωσουμε και να δουμε

τα πραγματα πως εχουν ; ; ;

Ειχε ο γειτωνας Μ3 και περναμε Μ5 για να ειμαστε ανωτεροι που ; ; ; (στον γειτονα οχι σε εμας ) . . .

Ναι μεν εβγαιναν δανεια με την ταυτοτητα μας μονο αλλα οκ . ..

Πιστευω πως το ειχαμε παρακανει . . .

Το μονο που μας απομενει ειναι να εχουμε χαμηλα την μπαλα οχι χαζα χαμενα οπως παλια!!!

Στην δικη μου περιπτωση εχουμε οικογενειακη επηχειρηση και ενω ολα τα βαλαμε σε μια γραμμη για να

βγουμε στο ρινκ σαν νεοι γεματο ονειρα και ορεξη για ζωη να δουλεψουμε να μας σταματανε διαφοροι παραγοντες

οπως αυτη η ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΚΗ κριση που εχουμε και βιωνουμε ολοι μας !!!

Δεν εμπιστευωμαι κανεναν πεταξα την τηλεοραση για να μην βλεπω Μ@Λ@ΚΙΕΣ και προσπαθω να βελτιωσω οσο γινεται την δουλεια

που ξεκινησαμε σαν οικογεια !!!

Δεν ξερω που θα παει ολο αυτο αλλα θελει γερα δοντια η συντηρηση ειναι το ποιο ασχημο πραγμα !!!!

E36-Hartge
10-02-11, 20:05
Φίλε Γιώργο δεν είναι καιρός να χάνεις το κουράγιο σου.
Πρίν ένα μήνα κι εγώ είχα απελπιστεί με όλα αυτά γύρο μου με δυο παιδιά και το ένα μάλιστα 3μηνών που δεν θα με ρωτήσει αν έχουμε να φάμε όταν έρχετε η ώρα τα φάει,με ενοίκιο να τρέχει και όλα αυτά χωρίς δουλειά.
Ήμουν για 8 μήνες άνεργος και πρίν 1 μήνα έπιασα μια δουλίτσα με σύμβαση για τους επόμενους 8 μήνες.
Θά μου πείς πώς την έβγαζα τόσο καιρό χωρίς δουλειά...να είναι καλά οι γονεις τα αδέρφια που δεν ήταν και σε πολύ καλυτερη μοίρα απο μένα αλλα με βοήθησαν και έφτασα εδώ.
Απο έξοδους?
Τις έχω ξεχάσει και εγω και η γυναικα μου και τα παιδιά μου.
Απλά προσπαθώ να βρίσκω να κάνω κάτι ανέξοδο που να με γεμίζει όσο μπορεί να γίνει βέβαια αυτό.
Ξέρεις πόσες φορές ήθελα να έρθω σε συναντήσεις και δεν μπόρεσα?
Τι να σκεφτώ??? την βενζίνη? τα διόδια? τον καφέ? το οτιδίποτε μπορει να συμβεί στον δρόμο?
Και μένω εδώ και όπως σήμερα ξεκίνησες αυτό το θέμα ένιωσα ας το πούμε λίγο καλύτερα απο την άποψη οτι δεν την περνάω μόνο εγω αυτή την κατάσταση.
Κάποτε θυμάμαι ξεκινούσα για βόλτα και δεν σκεφτόμουν την βενζίνη...μετά έβαζα βενζίνη και σκεφτόμουν μεχρι που μπορώ να πάω και τώρα το έχω στο γκαράζ και το κοιτάζω.

Nino
10-02-11, 20:15
Ειναι πολλα που εχω ακουσει και αλλα τοσα που εχω δει... αλλα αυτο το πραγμα ενα κρατος να χαρακτηριζει,βριζει τους πολιτες του καθημερινα δεν πρεπει να εχει ξαναγινει!
Ετσι εκτος απο κοπριτες λαμογια τεμπεληδες χαραμοφαηδες τωρα ειμαστε και τζαμπατζηδες πονηροι αναρχικοι και οτι αλλο μας προσαψουν...
Το αστειο της υποθεσης συμπολιτες μου κατεχομενης χωρας... ειναι οτι καταφεραν να περασουν σε εμας τις ενοχες και τις ευθυνες για την οικονομικη κριση (υπαρχει ή δημιουργηθηκε) τρομολαγνεια, αμφιβολια,διαιρει και βασιλευε και ο ενας να στρεφεται κατα του αλλου και ετσι θα πορευτουμε και οπου υπαρχει κοινωνικη αδικια για να μη πω πιο βαρια λεξη, εκει υπαρχει το αλλοθι του μνημονιου και της τροικας και και και...μονο που αυτα ηταν απο πριν προσχεδιασμενα και προμελετημενα γιατι αγαπητοι εν bmw αδερφοι ειχαμε γινει σαν το ανεκδοτο του tsagio ( υπαρχει στην ενοτητα χιουμορ) με τον γιατρο και τον γυφτο.
Αλλα οτι και να κανουν οσα γεννοκτονικα μετρα και αν παρουν δυο πραγματα αγαπητε george δεν θα μπορεσουν να μας παρουν: ΤΟ ΝΑ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΣΤΕ KAI TΗ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΣΥΝΟΧΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ.
Παντα μα παντα θα εχουμε τους γονεις και τα παιδια μας πλαι μας, να μας και να τα βοηθαμε μεχρι το τελος του κυκλου της ζωης μας.
Οσο και αν προσπαθησουν οσες συνταξεις και αν κοψουν,οσα δωρα, οση ανεργια,το ιδανικο της οικογενειας του Ελληνα δεν θα καταφερουν να το "σπασουν" ποτε!!!
Ετσι οσο εχετε ο ενας τον αλλο (μιλαω για τον πατερα σου) θα ειστε μια γροθια και μαζι θα ονειρευτειτε τις καλυτερες μερες που θα ερθουν και να εισαι σιγουρος οτι θα ερθουν.
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΟ ΟΝΕΙΡΟυγ. μια μικρη ιστοριουλα απο τα παλια...https://www.bmwfans.gr/forum/showpost.php?p=31375&postcount=40

oldcarskickass
10-02-11, 20:17
Eγώ αυτό που ξέρω είναι ότι πριν κάποια (πολλά χρόνια) η μάνα μου έπαιρνε 240.000 δρχ και την βγάζαμε ζωή και κότα εγώ και ο αδερφός μου.

Εγώ άνοιξα ένα μαγαζάκι (όχι μίζερα, ήξερα ότι ήταν κάτι προσωρινό αλλά έβαλα πολύ κόπο δουλειά και χρήμα) το οποίο με νύχια και με δόντια δεν κατάφερε να κλείσει τρία χρόνια.

Τώρα η επί 5 χρόνια κοπέλα μου βρήκε δουλειά με 570 καθαρά (διπλωματούχος Μηχ. Μηχανικός), πάνω κάτω 200.000. Μένουμε στον πατέρα μου και με το ζόρι μπορούμε και συνεισφέρουμε...

Εγώ έφαγα ΠΟΛΛΑ προσωπικά οικογενειακά και οικονομικά στραπάτσα την τελευταία τριετία (στα 25 μου μου έπεσαν μια γροθιά μαλλιά) ΑΛΛΑ κάθε φορά έριχνα ένα καντήλι ξεγυρισμένο και έβαζα πλώρη για άλλα ΚΟΝΤΙΝΟΤΕΡΑ σχέδια κάθε φορά.

Κάθε φορά που βλέπω τοίχος βλέπω τη ζωή και το βίος του παππού μου ο οποίος πήρε 2 παιδιά (όχι τον πατέρα μου, γιατί είχε περάσει στην Ικάρων) και έφυγε με ΜΙΑ βαλίτσα για 4 άτομα στη Γερμανία στα 42 του, άνθρωπος του χωριού που ήξερε να βάζει ΜΟΝΟ την υπογραφή του (σταυρό εννοείται).

Με το κεφάλι κάτω (εννοώ προσανατολισμένα όχι προσκυνημένα) έκανε 3 σπίτια στα παιδιά του, έφτιαξε το πατρικό του και πήρε δίπλωμα στα 62 του, έμαθε να γράφει ελληνικά και γερμανικά, και το κυριότερο ΔΕΝ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕ για τίποτα.

Υπάρχει τρόπος ΑΡΚΕΙ να ΜΗΝ το βάζει ΚΑΝΕΙΣ κάτω και να θέτει στόχους τους οποίους μπορεί να ξεπεράσει (το << για σένα αξίζουν τα καλύτερα >> που μας νουθετούσαν οι μανάδες μας ΔΕΝ ισχύει και όσο νωρίτερα το καταλάβουμε ΤΟΣΟ καλύτερα)

spar@
10-02-11, 20:48
21 χρονων, το μονο που εχω μετανοιωσει στην ζωη μου οτι υπεκυψα στις πιεσεις των δικων μου για να παω να σπουδασω, ενω δουλευα και ηθελα να παω σ ενα ιεκ να τελειωνω καθως θελω να γινω μηχανικος αυτοκινητων... Τελικα ειμαι σε μια σχολη οπου οι καθηγητες κανουν οτι θελουν, τα κομματα βρισκονται και εδω πανω απ ολους και γενικα μια ταξη αναρχιας και εδω... κριμα, το μονο θετικο η εμπειρια μου, τα περασα, αυριο μεθαυριο αν κανω παιδια δεν προκειται ποτε να τα πιεσω να σπουδασουν στα υπεροχα τει-αει μας... χιλιες φορες τα λεφτα του πατερα μου να πηγαιναν στους Αγγλους-Γερμανους που θα τα σεβονταν! (αυτη η καταληξη ειναι ολων των συνομιληκων φιλων μου που βρισκονται σε αει-τει γυρω-γυρω).
Το μονο που περιμενω ειναι να τελειωσω και να δουλευω απ το πρωι ως το βραδυ δεν θελω τπτ αλλο....και το γ...μηνο χαρτι θα το κορνιζαρω!
και οσο για την φοιτητικη ζωη και γενικα την ωραια ζωη, αυτο οφειλεται περισσοτερο στην αναισθησια, υπαρχουν παιδια που ενω ξερουν οτι δεν εχουν οι δικοι τους απαιτουν διακοπες κλπ οπως και αλλοι που ζουν με δανεια... Εγω ντρεπομαι και για τα λεφτα που παιρνω απ τους δικους μου για το μηνιατικο...Απλα διαφορετικα μυαλα!

Lambros46
10-02-11, 21:13
21 χρονων, το μονο που εχω μετανοιωσει στην ζωη μου οτι υπεκυψα στις πιεσεις των δικων μου για να παω να σπουδασω, ενω δουλευα και ηθελα να παω σ ενα ιεκ να τελειωνω καθως θελω να γινω μηχανικος αυτοκινητων... Τελικα ειμαι σε μια σχολη οπου οι καθηγητες κανουν οτι θελουν, τα κομματα βρισκονται και εδω πανω απ ολους και γενικα μια ταξη αναρχιας και εδω... κριμα, το μονο θετικο η εμπειρια μου, τα περασα, αυριο μεθαυριο αν κανω παιδια δεν προκειται ποτε να τα πιεσω να σπουδασουν στα υπεροχα τει-αει μας... χιλιες φορες τα λεφτα του πατερα μου να πηγαιναν στους Αγγλους-Γερμανους που θα τα σεβονταν! (αυτη η καταληξη ειναι ολων των συνομιληκων φιλων μου που βρισκονται σε αει-τει γυρω-γυρω).
Το μονο που περιμενω ειναι να τελειωσω και να δουλευω απ το πρωι ως το βραδυ δεν θελω τπτ αλλο....και το γ...μηνο χαρτι θα το κορνιζαρω!
και οσο για την φοιτητικη ζωη και γενικα την ωραια ζωη, αυτο οφειλεται περισσοτερο στην αναισθησια, υπαρχουν παιδια που ενω ξερουν οτι δεν εχουν οι δικοι τους απαιτουν διακοπες κλπ οπως και αλλοι που ζουν με δανεια... Εγω ντρεπομαι και για τα λεφτα που παιρνω απ τους δικους μου για το μηνιατικο...Απλα διαφορετικα μυαλα!

Ακριβως τα ιδια νοιωθω και εγω με σενα σε αυτο το θεμα.Δεν καταλαβαινω ποση μαποση αναισθησια εχουν καποιοι συνομιληκοι μας που δεν σεβονται τιποτα.Δεν σεβονται το οτι ο κωλος(μετα συγχωρησεως) των γονιων τους μπορει να γινεται καθε περα παξιμαδι για να τα βγαλουν περα...ΟΧΙ...πρεπει να πηγαινουνε σε κλαμπ καθε π-σ-κ,να παιρνουνε 3-4-5 ποτακια(ε βεβαια,το ενα δεν τους φτανει) και να χαλανε οσα χαλαω εγω σε μια ή δυο βδομαδες..αλλα οχι,εγω ειμαι ο πλουσιος που καταφερα μετα απο ποσες οικονομιες9απο την εκτη δημοτικου και δεν υπερβαλλω) να παρω το αμαξι που ηθελα,αντε να μου χαθειτε παλιοκομπλεξικοι..με εχουν κανει με τη συμπεριφορα τους οι περισσοτεροι,μολις με ρωτανε τι αμαξι εχω να κοιταω αλλου για να πω οτι εχω BMW.ε βεβαια,η BMW φαινεται,τα καμποσα ασκοπα ξοδεμενα λεφτα σε ποτα,ποκερ(ειναι και της μοδας για τους φοιτητες) δεν φαινονται πουθενα.
Οι γονεις μου ειναι ελευθεροι επαγγελματιες και πλεον μετα απο ενα τεραστιο "δακωμα" απο πελατη δεν προκειται ποτε να ξαναρθουμε στα ισια μας.Αλλα δεν πειραζει,ποτε δεν εκανα μεγαλη ζωη.Εκτος αν μεγαλη ζωη για εναν 20χρονο θεωρειται δυο καφεδες τη βδομαδα και μια εκδρομη στο εξοχικο στη Τριπολη.
Τελικα ομως προσπαθω να μην αποθαρρυνομαι.Θα τα βγαλουμε περα και αυτοι που ειχαν κακως καλωμαθει και αυτοι που εγιναν μαγκες στις πλατες ΜΑΣ πραγματικα δεν με ενδιαφερει τι θα απογινουν.

Κριμα παντως.Πραγματικα δεν μου ειχαν περασει ποτε τετοιες σκεψεις απο το μυαλο και παντα ημουν αισιοδοξος.Συγχωρεστε τη φραση μου,αλλα πραγματικα,το μονο που βλεπω εγω σαν νεος ανθρωπος,ειναι ΣΚΑΤΑ.

Vasilis
10-02-11, 21:17
Με ολες αυτες τις καταθεσεις ψυχης...

το μονο που μπορω να νοιωσω ειναι ΑΒΟΛΑ κ ΑΣΧΗΜΑ!

Σαν 40αρης κ γω σημερα, εζησα, απολαυσα, γλεντησα , περασα ομορφα!
Με λυπει το γεγονος να βλεπω νεους ανθρωπους με τετοιες σκεψεις!

Με φοβιζει το γεγονος οτι μεγαλωνω παιδι!

Που θα παει σ αυτον τον κοσμο?

Η γυναικα μου θελει κ αλλα..οχι ενα...πολλα!Πως?...την προσγειωνω!

Στεναχωριεμαι ακομα περισσοτερο γιατι νοιωθω συνυπευθυνος για αυτο που αντιμετωπιζετε οι νεοτεροι...ισως κ το παιδι μου!

Ενα μεγαλο ΣΥΓΝΩΜΗ ρε παιδια!

Δεν ξερω τι θα μπορουσα να κανω σημερα για να επανορθωσω!

...ας ελπισουμε οτι δεν θα σας (για τους νεους μιλαω) εγκαταλειψει ο Θεος!

Ουδεν κακο...αμιγες καλου...!

για να δουμε...εχει ο Θεος!

Lambros46
10-02-11, 21:21
Με ολες αυτες τις καταθεσεις ψυχης...

το μονο που μπορω να νοιωσω ειναι ΑΒΟΛΑ κ ΑΣΧΗΜΑ!

Σαν 40αρης κ γω σημερα, εζησα, απολαυσα, γλεντησα , περασα ομορφα!
Με λυπει το γεγονος να βλεπω νεους ανθρωπους με τετοιες σκεψεις!

Με φοβιζει το γεγονος οτι μεγαλωνω παιδι!

Που θα παει σ αυτον τον κοσμο?

Η γυναικα μου θελει κ αλλα..οχι ενα...πολλα!Πως?...την προσγειωνω!

Στεναχωριεμαι ακομα περισσοτερο γιατι νοιωθω συνυπευθυνος για αυτο που αντιμετωπιζετε οι νεοτεροι...ισως κ το παιδι μου!

Ενα μεγαλο ΣΥΓΝΩΜΗ ρε παιδια!

Δεν ξερω τι θα μπορουσα να κανω σημερα για να επανορθωσω!

...ας ελπισουμε οτι δεν θα σας (για τους νεους μιλαω) εγκαταλειψει ο Θεος!

Ουδεν κακο...αμιγες καλου...!

για να δουμε...εχει ο Θεος!

Μηπως να μας δωσεις το κομπρεσσορατο για καμια βολτα???:thumbsup:
(Ας κανουμε και λιγη πλακα μεσα σε ολη αυτη τη μαυριλα!)

Vasilis
10-02-11, 21:42
Μηπως να μας δωσεις το κομπρεσσορατο για καμια βολτα???:thumbsup:
(Ας κανουμε και λιγη πλακα μεσα σε ολη αυτη τη μαυριλα!)

μακαρι να το πηγαινα κ γω...(νομιμα :whistle::whistle:) κ να σε πηγαινα κ σενα φιλε μου.....


..γιατι ως γνωστον...γυναικα κ αμαξι δεν δανειζονται!!!:thumbsup::thumbsup:

spar@
10-02-11, 21:42
ο Ελληνας ειναι porsche, Αραχωβα, Μυκονο και μπουζουκια....
οσο και να φαινομαι εκτος χορου, δουλευα μια περιοδο απ το πρωι ως το βραδυ. Δεν την φοβαμαι την δουλεια και ας δουλευω ολη μερα για να τρωω μονο, Φτασαμε βεβαια σε σημειο οτι κανουμε να εχουμε ενα νταβατζη πανω απ το κεφαλι μας, οτι δεν μπορουμε να αποφυγουμε απλα το ανεχομαστε, οτι μπορουμε ομως να ξερετε οτι πρεπει να αγωνιστουμε! Ενα παραδειγμα ειναι η ολη φαση με τα διοδια, (ναι σε καποια φαση γινεται μοδα) απλα ειναι ενα κινημα που στο τελος πιστευω θα φερει αποτελεσμα... Καποιοι ειδαν οτι ανεχομαστε πολλα και φτασαμε σε σημειο να εχουν αρχισει οι υπερβολες.
Οσο παιδια για τα τζαμπατζηδες και ρεμαλια που εχουμε ακουσει κατα καιρους... οταν τον χοντρο τον ψηφιζουν 1.000.000 συμπολιτες μας τοτε οχι μονο ρεμαλια του εχουν δωσει το δικαιωμα να μας λεει αλλα και να μας γ..σει οποτε θελει!θ μου πειτε εγω και συ δεν το ψηφισαμε ναι ωραια μεχρι εδω, απλα την επομενη φορα που θα σας το παιξει καποιος πρασινοφρουρος ή δειτε τον χοντρο ριχτε του ενα γιαουρτι 0%.

Skyline_IS
10-02-11, 22:23
Τα παιδια που δουλεψαν στην ζωη τους εχουν μαθει να εκτιμουν πραγματα..Οπως εγω και καποιοι αλλοι που δουλεψαμε εκτιμαμε τα πραγματα και αντιμετωπιζουμε αλλιως την ζωη..Βλεπω συνφοιτητες μου ειναι καθε μερα παρτυ και καφεδακι..Μα για αυτο δεν προκειται ποτε να στεριωσεις φραγκο,γι αυτο μετεπειτα θα παρεις δανεια για χλιδατο σπιτι,για ενα χλιδατο αμαξι και να εισαι πρωτη μουρη στα μπουζουκια και στα κλαμπ ασχετως που τα εσοδα τους ειναι παρα πολυ μικροτερα σε σχεση με τα εξοδα.Γιατι γαλουχηθηκαν και εμαθαν να ζουν ως ποζεροι.

NickE60
10-02-11, 22:37
Παιδιά το πάμε off topic με 1000. Άλλα λέει ο Γιώργος. Είναι 30 χρόνων, δεν βρίσκει δουλειά, δεν βγαίνει οικονομικά ενώ κάνει οικονομία στα πάντα, αλλά δεν βλέπει και φως...

dblade
10-02-11, 22:38
Ακριβως τα ιδια νοιωθω και εγω με σενα σε αυτο το θεμα.Δεν καταλαβαινω ποση μαποση αναισθησια εχουν καποιοι συνομιληκοι μας που δεν σεβονται τιποτα.Δεν σεβονται το οτι ο κωλος(μετα συγχωρησεως) των γονιων τους μπορει να γινεται καθε περα παξιμαδι για να τα βγαλουν περα...ΟΧΙ...πρεπει να πηγαινουνε σε κλαμπ καθε π-σ-κ,να παιρνουνε 3-4-5 ποτακια(ε βεβαια,το ενα δεν τους φτανει) και να χαλανε οσα χαλαω εγω σε μια ή δυο βδομαδες..αλλα οχι,εγω ειμαι ο πλουσιος που καταφερα μετα απο ποσες οικονομιες9απο την εκτη δημοτικου και δεν υπερβαλλω) να παρω το αμαξι που ηθελα,αντε να μου χαθειτε παλιοκομπλεξικοι..με εχουν κανει με τη συμπεριφορα τους οι περισσοτεροι,μολις με ρωτανε τι αμαξι εχω να κοιταω αλλου για να πω οτι εχω BMW.ε βεβαια,η BMW φαινεται,τα καμποσα ασκοπα ξοδεμενα λεφτα σε ποτα,ποκερ(ειναι και της μοδας για τους φοιτητες) δεν φαινονται πουθενα.
Οι γονεις μου ειναι ελευθεροι επαγγελματιες και πλεον μετα απο ενα τεραστιο "δακωμα" απο πελατη δεν προκειται ποτε να ξαναρθουμε στα ισια μας.Αλλα δεν πειραζει,ποτε δεν εκανα μεγαλη ζωη.Εκτος αν μεγαλη ζωη για εναν 20χρονο θεωρειται δυο καφεδες τη βδομαδα και μια εκδρομη στο εξοχικο στη Τριπολη.
Τελικα ομως προσπαθω να μην αποθαρρυνομαι.Θα τα βγαλουμε περα και αυτοι που ειχαν κακως καλωμαθει και αυτοι που εγιναν μαγκες στις πλατες ΜΑΣ πραγματικα δεν με ενδιαφερει τι θα απογινουν.

Κριμα παντως.Πραγματικα δεν μου ειχαν περασει ποτε τετοιες σκεψεις απο το μυαλο και παντα ημουν αισιοδοξος.Συγχωρεστε τη φραση μου,αλλα πραγματικα,το μονο που βλεπω εγω σαν νεος ανθρωπος,ειναι ΣΚΑΤΑ.

Aκριβως στο μυαλο μου ειστε ειδικα ο φιλος σπαρ βλεπω κατι υποψυφιους λογισταδες απο το πρωι ως το βραδυ εξω χωρις να υπολογιζουν εξοδα μαθηματα και τα συναφοι και περνανε 5-6 χρονια για να παρουν ενα ξεφτιλισμενο πτυχιο και εγω μηχανολογος μηχανικος τελειωνω σε τει και το μονο που ηθελα να ασχοληθω ειναι το αυτοκινητο και μου βγαινει η παναγια να διαβαζω ενα σωρο μαθηματα και στην τελικη να σου λενε αφου εχεις Bmw εχεις λεφτα εσυ τι να πω που βαδιζουν οι συνομιλικοι μας δεν ξερω η αναισθησια στο φουλ!

Nick bmwlover
10-02-11, 22:40
Γιωργο δεν λεω σε καμια περιπτωση οτι δεν σε καταλαβαινω,αλλα η ζωη ειναι γεματη ονειρα,φιλοδοξιες κ δυσκολιες απο τη στιγμη που γεννιομαστε,αυτες τις δυσκολιες πρεπει να τις αντιμετωπισουμε,να παλευουμε καθημερινα με την ελπιδα για κατι καλυτερο και οχι να το βαζουμε κατω γνωριζοντας οτι η κατασταση ειναι χαλια...
Οποια και να ειναι η εκαστοτε κατασταση,δεν πρεπει να χασουμε την ελπιδα,το σθενος,τα ονειρα οτι θα βγαινουμε καθημερινα νικητες απο αυτο τον αγωνα!!!

aristent
10-02-11, 22:40
Ολοι μας εχουμε την ιστορια μας αυτη που δειχνει τι και πως ειμαστε τωρα αλλα και απο που εχουμε ξεκινησει.....οι περισσοτεροι καλως η κακως εχουμε ξεκινησει απο πολυ χαμηλα....οπως και εγω που για Σαββατοβραδο ως νιοπαντρος με τη γυναικα μου καναμε μια βολτα μεσα στην πολη με το φιατακι μας και σταματουσαμε για εναν γυρο με πιτα απ'ολα και μια κοκα-κολα ο καθενας μας και μετα σπιτι!!!Αυτο ηταν η εξοδος μας για αρκετο καιρο!!!....δεν στεναχωριομουν τοτε (1990-1994)γιατι δεν ειχα μια,αλλα γιατι δεν εβλεπα τοτε πως θα μπορουσα να εχω στο μελλον κατι αξιολογο.....

Ηταν για μενα τοτε το μελλον αχανες/ασαφες/αγνωστο κλπ.

Σημερα εκτιμω πολυ οσα εχω και τα οποια εχω καταφερει με πολυ κοπο/δουλεια /αγχος.

Προσπαθω να μεταδωσω αυτη τη εκτιμηση για τα αγαθα και στα παιδια μου οχι για να κανουν αυτοσκοπο την αποκτηση υλικου πλουτου και τις διαφορες ανεσεις, αλλα για να μην θεωρηθει τιποτε ΔΕΔΟΜΕΝΟ!!!

Αυτο που θελω να πω στα νεα παιδια του φορουμ ειναι να μην προδικαζουν το μελλον και να μην εγκαταλειπουν τα ονειρα τους....οσο και αν μας παει κοντρα, εμεις θα παλεψουμε!!!αυτο θελω να ακουω!!!

.....πολλες φορες εχω ακουσει μεγαλυτερους μου να λενε για τον πολεμο και για τα χρονια φτωχειας που εχουν περασει....και ενω εγω δεν εχω περασει τιποτε απ'ολα αυτα,αναρωτιομουν πως τα δικα μου προβληματα φαινοταν τοτε βουνο????!!!....αλλα ετσι ειναι δεν κοιταμε ουτε πισω ουτε κατω,κοιταμε ψηλα και θελουμε ενα καλυτερο Σημερα και ενα καλυτερο Αυριο!!!και καλα κανουμε το αξιζουμε ολοι μας!!!

atha
10-02-11, 22:45
nomizo paidia eixame xasei to basiko kanona tou pan metron ariston pou xrisimopoiousan oi arxaioi ellines ,apo ayti tin meria nomizo ayti i anampompoula kalo tha mas kanei san xora kai san axies stous polites tis . eixame xasei kathe axia kai o douleutaris anthropos itan kaymenos i malakas mia kai den boleuotan me ta diafora mesa .to simantiko einai na paroume mathimata apo ayto san polites tis ellados kai na stelnoume se stygni timoria opoiadipote diaploki , klepsia, forodiagygi , bolema kai ola ayta ta sixamera pou mas katantisan na leme ellinas kai na mas blepoun san kleftokotades oi alloi.
poly fobamai ti metanasteusi apo tin ellada pia. edo exei gemisei ellines pollous pia gia polles douleies .paidia sta 20 kati morfomena ta perisotera pou afinoun ellades oikogeneies -gomenes gia mia douleia kai merokamato stin alli akri tis europis mia kai stin ellada den. to lypiro einai oti to 1960 efeuge kosmos gia ta ergostasia ergates . tora feugoun ptyxiouxoi pou i xora mas tous xreiazetai.

30 xronia mia xoufta kariolides mas katantisan epaites kai enas poustis fylaki den mpike akoma .

kai to megaly

atha
10-02-11, 23:04
kai giorgo ofeilo na sou po ena megalo euxaristo gia to thread sou .einai pragmati endeixi poly megalis esoterikis dynamis na moirasteis tis skepseis sou etsi. skepseis pou pithanotata oi perisooteroi tis exoun sto myalo tous kai den milane

z3 2.2
10-02-11, 23:07
Παιδιά το πάμε off topic με 1000. Άλλα λέει ο Γιώργος. Είναι 30 χρόνων, δεν βρίσκει δουλειά, δεν βγαίνει οικονομικά ενώ κάνει οικονομία στα πάντα, αλλά δεν βλέπει και φως...

αυτο ειναι και το πλεον λυπηρο.
πως οτι και αν κανεις τωρα ξεκινας υπο του μηδενος.
και δεν φταις για αυτο.
μπορει να μην εισαι χρεωμενος απο σπαταλες του παρελθοντος,μπορει να μην χρωστας πουθενα ρ αδερφε αλλα με τους μισθους να μειωνονται και τα παντα γυρω μας να αυξανονται....δεν υπαρχει φως.

σου σκαει και η ανεργεια και σε αφηνει στο καναβατσο ζαλισμενο και ανημπορο να σηκωθει.

Jimmakos
10-02-11, 23:30
Επειδή σε βλέπω απελπισμένο άκου και μια ιστορία.....

είμαι 24.
Η μάνα με βαριά κατάθλιψη 10 χρόνια τώρα, ο πατέρας άνεργος 3 χρόνια τώρα, ο αδερφός την ζωή του, γιαγιά παππούς στα @@ τους, ξαδέρφια στα @@ τους.
Δουλεύω 3 χρόνια και συντηρώ το σπίτι μου, χρεώθηκα να φτιάξω ένα αμάξι και το πουλάω γιατί δεν μπορώ να το συντηρήσω, πατρικό δεν έχω πιά και είμαι στο νοίκι.
Θές και άλλα?
Βάλε ψυχιάτρους, φάρμακα, φαγητά, φώτα, νερά, τηλέφωνα.........
Θές και άλλα?
Βάλε βενζίνες, χρέη, ιστορίες.....

Αλλά ναι ρε φίλε κάνω όνειρα και στο πρώτο μπάμ που θα γίνει απο τους πρώτους θα μαι που θα τους ξεσκίσουν!
Γιατί εγώ ξέρω τι θα πεί μεροκάματο και δουλειά!
Ξέρω τι θα πεί να σε κυνηγάνε για τα χρέη!
Ξέρω τι θα πεί δημόσια παιδεία και υγεία!
Ξέρω τι θα πεί πείνα!
Ξέρω τι θα πεί κρύο!

Ξέρω να ζήσω και μετα πολλά και με τα λίγα και ας μου λένε οτι φένομαι 30 χρονών και ασπρίζουν τα μαλλιά μου...... Αδιαφορώ, σχολείο μου είναι ο δρόμος και δάσκαλος ο πόνος που λέει και το άσμα..... Τουλάχιστον κανείς δεν έχει να μου πεί οτι τα τρόω απο τον μπαμπά και είμαι χλεχλές!

Φιλικά Μητσάκος!

NickE60
10-02-11, 23:37
Δημήτρη (Ζ3) όπως λες, παίρνουν σειρά κι άλλοι που ήταν σωστότατοι σε όλες τις υποχρεώσεις τους...

Προσωπικά ασχολούμαι με επιγραφές καταστημάτων και γενικότερα διαφημιστικές κατασκευές. Σε πληροφορώ πως όποιος συνάδελφος δεν έχει πελάτες εταιρίες καυσίμων, τηλεφωνίας, τράπεζες, δήμους και γενικότερα δημόσιο ..πάει για κλείσιμο!
Τον κλάδο μας αυτή τη στιγμή αυτές οι κατηγορίες πελατών τον συντηρούν ..και όπως καταλαβαίνεις ..πολύ λίγοι και τρανοί έχουν τέτοιους πελάτες..
Τα μαγαζιά του κόσμου που είναι οι κύριοι πελάτες εμάς των μικρών του χώρου όχι δεν ανακαινίζονται όπως γινόταν κάθε τόσο, ή ανοίγουν καινούρια, αντιθέτως κλείνουν το ένα μετά το άλλο, ειδικά τον τελευταίο χρόνο γίνεται μάχη.... Τα τηλέφωνα πλέον χτυπάνε για να πάμε να κατεβάσουμε επιγραφές, όχι για να βάλουμε... και το εντελώς τρελό είναι πως ο δήμαρχος Αθηναίων με την ανάληψη της δημαρχίας αποφάσισε πως πρέπει να κατέβουν όλες οι επιγραφές που στηρίζονται στο κτίριο και προβάλλουν κάθετα στο δρόμο, όλες, ανεξαρτήτως μεγέθους!! (ελάχιστα καταστήματα δεν έχουν μια τέτοια) ..γιατί λέει φαίνονται από το δρόμο και αποσπούν την προσοχή των οδηγών!!!! ...για αυτούς είναι προτιμότερο να οδηγείς με στριμμένο το κεφάλι για να βρεις ένα κατάστημα παρά να το βρίσκεις εύκολα κοιτάζοντας μπροστά...... πήγαν συνεργεία του δήμου σε πελάτες μου και τους είπαν πως αν δεν τις βγάλουν εντός 15 ημερών, θα βάλει ο δήμος ιδιωτικά συνεργεία να τις βγάλουν και θα τους στείλουν το λογαριασμό πρόστιμο+συνεργεία ..οι άνθρωποι είναι εκτός τόπου και χρόνου..
...Γι αυτό λέω πως δεν υπάρχει ελπίδα να διορθωθεί η κατάσταση. Άνθρωποι που ζουν από τα κρατικά ταμεία και δεν έχουν δουλέψει ποτέ τους (μιλάμε για δουλειά ..όχι για δημόσιες σχέσεις..) και που δεν μπορεί να τους κουνήσει κανένας από τη θέση τους, παίρνουν τέτοιες αποφάσεις σε τέτοιους καιρούς.... Τα άτομα είναι κανονικά στον κόσμο τους :thumbsdown:

..όχι βέβαια ότι το βάζουμε κάτω, ψάχνουμε τρόπους να δούμε τι άλλο μπορούμε να κάνουμε γιατί τα πράγματα είναι πολύ άσχημα... :thumbsup:

aristent
10-02-11, 23:48
..όχι βέβαια ότι το βάζουμε κάτω, ψάχνουμε τρόπους να δούμε τι άλλο μπορούμε να κάνουμε γιατί τα πράγματα είναι πολύ άσχημα... :thumbsup:
ετσι μπραβο!!!thumb

Atsa linos
11-02-11, 01:19
Γαλουχηθηκα μικρος απο μια μανα η οποια ηταν μικρη σε ηλικια στην κατοχη --μου ελεγε διαφορες ιστοριες που ειχαν να κανουν με την ανευρεση φαγητου λιγες κλεμενες πατατες λιγο λαδι---οταν αργοτερα αρρωστησε μου ελεγε μικρη δεν ειχα να φαω τωρα που εχω δεν μπορω ,,,κοντραστ συναισθηματων,,,

ως ωριμος τωρα εγω με την οικογενεια μου σε πληρη αναπτυξη ,,,σπουδες της μεγαλης κορης μου (τελιωνει φετος το πανεπιστημιο) και την μικρη με προφισενσι και λυκειο ,,,

αναρωτιεμαι............

μηπως ζουμε σε κατοχη και δεν το εχουμε παρει χαμπαρι?
μηπως ειμαστε πολυ ρομαντικοι?
μηπως χασαμε το τσαγανο μας?

Καλα κανουν τα παιδια μας και εχουν απαιτησεις γιατι ζουν σε μια ευρωπαικη χωρα στην Ελλαδα μας ,,που φωναξε τους Γ κλας αλλοδαπους να φανε ψωμι και να κανουν τον Ελληνα εργατη αφεντικο (αγροτη και εργολαβο ) παντου δυσδισανε και τωρα γελανε με μια ελλαδα να αργοπεθαινει ,,,,,

καπου διαβασα οτι ψηφιζουν τον συγκεκριμενο πολιτικο 1.000.000 κοσμος ..ποιοι τον ψηφιζουν ομως ? μηπως ολοι αυτοι που εχουν κατι πισω απο το μυαλο τους (διορισμους στα κανακαρια τους κλπ)??

Το μελλον αβεβαιο και ειναι η καλυτερη εποχη των γερολαδαδων τωρα ,,,γεμιζουν τα υπογεια με "τροφιμα" αλλα κοιτανε και πισω τους,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

οργη λαου φωνη Θεου

ευχαριστω

giannis_compact
11-02-11, 02:45
Για τα ποστ των S8N και Ptboul δεν εχω να προσθεσω τιποτα.
Ειναι και ατομα που εκτιμω ιδιαιτερα και ακομα και μια λεξη τους για μενα ειναι πολυ σημαντικη.

Θα σταθω ομως στο ποστ του φιλου μας του Skyline IS.
Aπ οτι βλεπω ειναι μολις 20 χρονων και με εκανε να νιωσω λιγακι αβολα.
Και εξηγουμαι.
Ποτε δεν ειχα καμια σημαντικη οικονομικη ανεση αλλα δεν μου ελειψε τιποτα οσο μεγαλωνα.
Ειχα την τυχη οταν ξεκινησα να δουλευω στα 18 μου (επισημα) να μην χρειαζεται να δινω λεφτα στο σπιτι και να μπορω να διαχειριζομαι τις 80.000δρχ (το 1997) οπως ηθελα.

Δουλευοντας σα το σκυλι καταφερα να εχω μηχανακια,βολτες,ταξιδια,υ ικα αγαθα και διαφορα αλλα.
Ειχα την τυχη ζησω τα 90΄s απο πλευρα μουσικης και γενικοτερης κουλτουρας.
Ποιος ξεχναει το υπεροχο Ροδον και τις συναυλιες εκει (Αθηνα)
Τις "Τρυπες" και τις αξεχαστες συναυλιες τους....

Με κανα δυο-τρια χιλιαρικα ειχες λεφτα για βενζινες,τσιγαρα,μπυρες και κανα φαι νωρις το ξημερωμα.
Περασα υπεροχα χρονια με φοβερα γλεντια και κρεπαλες,με καταχρησεις και με αναμνησεις που δεν σβηνουν με τιποτα.
Ειχα δουλεια και δεν ειχα και λογο να δινω λεφτα στο σπιτι μου.

Τωρα...τα παιδια που ειναι 20 χρονων? Για εμας τους λιγο μεγαλυτερους αυτα τα παιδια γεννηθηκαν στις αρχες της δεκαετιας του 90 !!!
Νομιζω οτι ειναι αρκετα δυσκολο να νιωσουν εστω και λιγο απο αυτην αυρα που εζησα εαγω και οι αλλοι συνομιληκοι μου.
Θα μου πεις η νεολεα θα ζησει και θα ζησει και μια χαρα αλλα νομιζω οτι αυτα που ζησαμε οι σημερινοι 30+ δεν θα μπορεσουν.


Ξεκινανε μεσα στην μαυριλα αυτα παιδια ρε γαμωτο...
Περιμενω σχολια και απο τους 30+ αλλα και απο τους 20+

Φιλε μου συμφωνω απολυτα σε οσα λες!Σε καθε σημειο του ποστ σου ειδα οτι εχουμε τις ιδιες αποψεις!Το οτι εμεις οι νεοι θελουμε να ζησουμε την ζωη που ζησατε εσεις!Ειμαι τωρα στο 3ο ετος της σχολης μου και απο τη στιγμη που αρχισε η κριση σκεφτομαι καθημερινα το τι θα κανω στη ζωη μου και αν θα μπορεσω ποτε να εχω προσωπικο εισοδημα!Το συζητω με συνομηλικους φιλους και σκεφτονται κι αυτοι το ιδιο!Πως μπορει να προοδευσει μια κοινωνια-πολιτικη-οικονομια εαν σε αυτην κυριαρχει η ματαοδοξια,η αγωνια και το αγχος για το αυριο και ποσο μαλλον οταν αυτα τα σκεφτονται 20 χρονοι οπως εγω και ο καθε 20χρονος που εχει το μυαλο στο κεφαλι του και σκεφτεται λιγο το τι θα κανει στη ζωη του και δε σκεφτεται απλα πως θα περασει καλα σα φοιτητης με τα λεφτα που του στελνει ο πατερας του!Ολοι μας σκεφτομαστε με απαισιοδοξια το αυριο και οτι τα πραγματα θα γινουν πολυ χειροτερα!Σημερα οι τιμες ολων των προ'ι'οντων και των υπηρεσιων εχουν απογειωθει..Απο την αλλοι οι μισθοι πεφτουν και η ανεργια εχει φτασει στο ψηλοτερο επιπεδο της τελευταιας 10ετιας!Ο κοσμος τα βλεπει ολα αυτα...Και οπως ειπα παραπανω απαισιοδοξει!Αρα,πως θα παμε μπροστα?Το κρατος προσπαθει επιβαλλοντας φορους,αυξανοντας τιμες και ταυτοχρονα απολυοντας εργαζομενους να παρει μια ανασα απο το χρεος!Ο κοσμος,ομως,ειναι μεχρι το λαιμο!Δεν εχει να δωσει!Τι θα γινει οταν δε θα εχει να δωσει τιποτα και το κρατος θα προσπαθησει να επιβληθει λοιπον??

GEORGE316
11-02-11, 08:51
διαβασα με προσοχη ολες τις απαντησεις που δωθηκαν..
δακρυσα λιγο με τη συγνωμη του βασιλη...ισως επειδη στο προσωπο του ειδα τον πατερα μου(ασχετα με την ηλικια...οχι βασιλη...δεν εισαι τοσο μεγαλος!!)
δαγκωθηκα με την ιστορια του δημητρη γιατι εχω βρεθει και εγω εκει και τον νοιωθω...
οι μεγαλυτεροι διηγηθηκαν το πως ξεκινησαν...τι δυσκολιες αντιμετωπισαν...τι δυσκολιες αντιμετωπιζουν ακομα...
ειδα απογνωση και διαπιστωσα οργη απο τους νεοτερους...
ο σκοπος που εγραψα αυτο το αρθρο δεν ειναι ουτε η κλαψα,ουτε ο πεσιμισμος,ουτε η απαισιοδοξια..
ειναι η αφυπνηση!
σπουδασα,εργαζομαι σε δυο δουλειες,συντηρω δυο σπιτια,βλεπω ταινιες,μαγειυρευω-τρωω,πινω καφε,πινω νερο,ομως ολα αυτα πλεον γινονται μηχανικα..νομιζω οτι ολοι μας,εχουμε καθισει στο πεζοδρομιο και βλεπουμε τη ζωη να περναει..
μου ειπαν οτι η κοινωνια εξελισεται...προοδευει...
εγω ξερω οτι προοδος και εξελιξη σημαινει κατι να γινεται καλυτερο...
μπορει πριν 15 χρονια,αν ηθελα να μαθω την εννοια της λεξης βερμπαλιστης,να επρεπε να ανοιξω ενα λεξικο,να ψαξω στο β να αγανακτησω με το ποσο μικρα γγραμματα κανουν..σημερα σχεδον οποιοδηποτε κινητο εχει προσβαση στο ιντερνετ και μεσα σε μισο λεπτο διαβαζεις την εξηγηση...
αυτο ειναι προοδος...ομως δε μου ειπαν οτι αυτη η προοδος συνοδευεται απο μια αποχαυνωση!!!
εχω να ακουσω παιδια να παιζουν στο δρομο χρονια...και δε ζω στη μεση της τσιμισκη!!
ακομα και οταν διαβαζα(πανελληνιες style) ακουγα τα παιδια που επαιζαν μπαλα στη γειτονια..."ελα ρε τουρμπο!!πετα τη μπαλα!!!!ελα να παιξουμε κρυφτο ρε σεις!!!οχι παλι μπαλα...γιατι δεν παιζουμε τζαιμι!!!ναι ναι τζαιμι!!!εγω χωριζω!!"
σημερα απο παιδια που εχουν υψος οσο το ποδι μου ακουω μπινελικια...χοντρα μπινελικια...
ποσοι θυμαστε την ταινια κοκτειλ με τον τομ κρουζ?
η σκηνη που κατεβαινει η τυπισσα με το κορδονακι στο σκαφος..οταν την ειδε ο πατερας μου(βλεπαμε ολοι μαζι την ταινια)..ε...αντε παιδι μου...ωρα για υπνο...
εχθες το πρωι στις 9;30 ειχα σε πρωινη ενημερωτικη εκπομπη ενα μοντελο να της κανουν μασαζ φορωντας,ενα ανυπαρκτο εσωρουχο και η μασατζου της θωπευε τα οπισθια!
αυτο λετε προοδο?
αυτο ονομαζετε εξελιξη?
ανεργια...ανεργια...ανεργια.. .ακριβεια..ακριβεια...ακριβε ια...
???????????????μεχρι που?μεχρι ποσο?μεχρι ποτε??
ευχομαι σε ολους μονο τα καλυτερα.
δεν θα ευχηθω ομως δυναμη και κουραγιο...
δυναμη και κουραγιο διναν οι προγονοι μας στη τουρκοκρατια....δυναμη κουραγιο και υπομονη εδιναν οι παππουδες μας στη κατοχη...
εγω θα ευχηθω σε ολους καλα ξυπνητουρια!

optostyle
11-02-11, 09:19
ΟΤΙ ΜΑ ΟΤΙ και να γραψω εδω, αν καποιος εχει προβλημα με το νοικι του,με το ρευμα του,με τη δουλεια του,με την υγεια του, σιγουρα τα λογια μου ΔΕΝ τρωγονται ουτε βοηθουν και πολυ πολυ...

Η ζωη εχει γινει πολυ δυσκολη, και οπως ειπε και ο φιλος μου ο giamma ο καθενας ειναι μονος του.....ΑΛΛΑ μη χανετε το θαρρος σας.... ΟΛΑ θα φτιαξουν...........αλλωστε αυτο θελουν και καποιοι....την αβεβαιοτητα που ειναι χειροτερη απο το φοβο

Αυτο που εχω να πω ειναι οτι οποτε μα οποτε λεμε '''Δοξα Το Θεο'' ΝΑ ΤΟ ΕΝΝΟΟΥΜΕ.....

giannis_compact
11-02-11, 10:31
διαβασα με προσοχη ολες τις απαντησεις που δωθηκαν..
δακρυσα λιγο με τη συγνωμη του βασιλη...ισως επειδη στο προσωπο του ειδα τον πατερα μου(ασχετα με την ηλικια...οχι βασιλη...δεν εισαι τοσο μεγαλος!!)
δαγκωθηκα με την ιστορια του δημητρη γιατι εχω βρεθει και εγω εκει και τον νοιωθω...
οι μεγαλυτεροι διηγηθηκαν το πως ξεκινησαν...τι δυσκολιες αντιμετωπισαν...τι δυσκολιες αντιμετωπιζουν ακομα...
ειδα απογνωση και διαπιστωσα οργη απο τους νεοτερους...
ο σκοπος που εγραψα αυτο το αρθρο δεν ειναι ουτε η κλαψα,ουτε ο πεσιμισμος,ουτε η απαισιοδοξια..
ειναι η αφυπνηση!
σπουδασα,εργαζομαι σε δυο δουλειες,συντηρω δυο σπιτια,βλεπω ταινιες,μαγειυρευω-τρωω,πινω καφε,πινω νερο,ομως ολα αυτα πλεον γινονται μηχανικα..νομιζω οτι ολοι μας,εχουμε καθισει στο πεζοδρομιο και βλεπουμε τη ζωη να περναει..
μου ειπαν οτι η κοινωνια εξελισεται...προοδευει...
εγω ξερω οτι προοδος και εξελιξη σημαινει κατι να γινεται καλυτερο...
μπορει πριν 15 χρονια,αν ηθελα να μαθω την εννοια της λεξης βερμπαλιστης,να επρεπε να ανοιξω ενα λεξικο,να ψαξω στο β να αγανακτησω με το ποσο μικρα γγραμματα κανουν..σημερα σχεδον οποιοδηποτε κινητο εχει προσβαση στο ιντερνετ και μεσα σε μισο λεπτο διαβαζεις την εξηγηση...
αυτο ειναι προοδος...ομως δε μου ειπαν οτι αυτη η προοδος συνοδευεται απο μια αποχαυνωση!!!
εχω να ακουσω παιδια να παιζουν στο δρομο χρονια...και δε ζω στη μεση της τσιμισκη!!
ακομα και οταν διαβαζα(πανελληνιες style) ακουγα τα παιδια που επαιζαν μπαλα στη γειτονια..."ελα ρε τουρμπο!!πετα τη μπαλα!!!!ελα να παιξουμε κρυφτο ρε σεις!!!οχι παλι μπαλα...γιατι δεν παιζουμε τζαιμι!!!ναι ναι τζαιμι!!!εγω χωριζω!!"
σημερα απο παιδια που εχουν υψος οσο το ποδι μου ακουω μπινελικια...χοντρα μπινελικια...
ποσοι θυμαστε την ταινια κοκτειλ με τον τομ κρουζ?
η σκηνη που κατεβαινει η τυπισσα με το κορδονακι στο σκαφος..οταν την ειδε ο πατερας μου(βλεπαμε ολοι μαζι την ταινια)..ε...αντε παιδι μου...ωρα για υπνο...
εχθες το πρωι στις 9;30 ειχα σε πρωινη ενημερωτικη εκπομπη ενα μοντελο να της κανουν μασαζ φορωντας,ενα ανυπαρκτο εσωρουχο και η μασατζου της θωπευε τα οπισθια!
αυτο λετε προοδο?
αυτο ονομαζετε εξελιξη?
ανεργια...ανεργια...ανεργια.. .ακριβεια..ακριβεια...ακριβε ια...
???????????????μεχρι που?μεχρι ποσο?μεχρι ποτε??
ευχομαι σε ολους μονο τα καλυτερα.
δεν θα ευχηθω ομως δυναμη και κουραγιο...
δυναμη και κουραγιο διναν οι προγονοι μας στη τουρκοκρατια....δυναμη κουραγιο και υπομονη εδιναν οι παππουδες μας στη κατοχη...
εγω θα ευχηθω σε ολους καλα ξυπνητουρια!

Eδω ρε Γιωργο ο κοσμος καιγεται και καθε μερα στα μεσημεριανα γελανε 10 βλακες και 10 ηλιθιες με οτι βλακεια μπορεις να φανταστεις!Αυτη ειναι η προοδος και η εξελιξη?Να βλεπουμε τον καθε χαχα να σχολιαζει και να αξιολογει το τι φορεσε ο καθε επωνυμος στην χθεσινοβραδυνη του εξοδο?Ετσι θα παμε μπροστα?Αν ειναι δυνατον πια...:ranting2::thumbsdown:

Dioskouroi
11-02-11, 11:27
Το 1960 υπήρχαν πολλά χωριά στην Ελλάδα (και δεν εννοώ απομονωμένα κατσικοχώρια),
που δεν είχαν ούτε ρεύμα, ούτε νερό.

Το 2004 δεν υπήρχε χωριό και γριά που να μην είχε τηλεόραση LCD, DVD, CD και άλλα ψιψιψίνια και κοκοψόψαρα...

Στα 44 αυτά χρόνια όμως η δύναμη της Ελλάδας (παραγωγική, οικονομική, διπλωματική, (εκ)παιδευτική κτλ)
συρρικνώθηκε σε τεράστιο βαθμό.

Συνεπώς προκύπτει το ερώτημα:
Από πού προέκυψε όλος αυτός ο (καθαρά καταναλωτικός) πλούτος;;;

Η... απάντηση που δίνω, ανήκοντας κ εγώ στην γενιά των 20 με 30, είναι η εξής:
Η γενιά των πατεράδων μας είδε το τυρί, το καταβρόχθισε, ζήτησε και άλλο, και άλλο, και άλλο...
ΑΛΛΑ την γ@μημένη την φάκα ΔΕΝ την είδε!!!

Οπότε, πήραμε... αυτό που μας άξιζε σαν χώρα. Νομίζω δεν χρειάζεται να το διατυπώσω αλλιώς...
Όπως λέγεται δηλαδή: "Αμαρτίαι γονέων παιδεύουσι τέκνα έως τρίτης και τετάρτης γενεάς!"

Βοήθειά μας και με τις υγείες μας! :cheers:

Διευκρινίσεις, για να προλάβω μερικά σχόλια:

Η παραπάνω (προσωπική) διαπίστωση ΔΕΝ σημαίνει,
ότι τώρα θα πρέπει να σταυρώσουμε τα χέρια και να κατηγορούμε τους πατεράδες μας.
Αυτό θα ήταν ανούσιο, δίχως καμία πρακτική αξία και άκρως επικίνδυνο και επιζήμιο στην παρούσα φάση.
Ό,τι έγινε, έγινε!

Τουλάχιστον ας μάθουμε από τα λάθη του παρελθόντος, και ας ξεκινήσουμε από την αρχή,
να φτιάξουμε την χώρα όπως εμείς την θέλουμε.
Αυτό βέβαια προϋποθέτει το να διορθώσουμε πρώτα τους εαυτούς μας,
αλλά αυτό είναι θέμα άλλης συζήτησης...

Συνεπώς το όνειρο δεν πεθαίνει ποτέ!
Ονειρευτείτε γιατί χανόμαστε! thumb

z3 2.2
11-02-11, 11:30
[QUOTE=giannis_compact;135890]!Το οτι εμεις οι νεοι θελουμε να ζησουμε την ζωη που ζησατε εσεις!Ειμαι τωρα στο 3ο ετος της σχολης μου και απο τη στιγμη που αρχισε η κριση σκεφτομαι καθημερινα το τι θα κανω στη ζωη μου και αν θα μπορεσω ποτε να εχω προσωπικο εισοδημα!QUOTE]

Φαντασου οτι δουλευα για 80 χιλιαρικα,που ηταν απο τους χαμηλοτερους μισθους της παρεας μου,πηγαινα σχολη και εβγαινα καθε βραδυ.
Μετα απο κανα δυο χρονια πηγα φανταρος και ειχα και λεφτα καβατζα που με εβγαλαν 18 μηνες αρχοντα στη θητεια μου.

κανε λοιπον εσυ σημερα την αναγωγη των 80.000δρχ σε ευρω και πες μου τι απ ολα αυτα μπορεις να κανεις....μιλαμε για σκαρτα 240ευρω!!!!!
και ειχα και ενα suzuki bandit 400....

το θεμα περαν ολων αυτων ειναι αλλο.
γιατι θα μου πεις εχουν περασει και 10+ χρονια απο τοτε και θα εχεις και δικιο.

Το θεμα ειναι οτι εγω μπορουσα να κανω πλανα για το μελλον μου.
ελεγα οτι θα μεινω μονος μολις απολυθω και θα αλλαξω και μηχανακι!!!
το ελεγα αυτο γιατι μπορουσε να γινει!!!
Τωρα σκεφτομαι οτι αμα μου πεσει το μηχανακι απο το σταντ και σπασει ενα πλαστικο θα πρεπει να κανω ασκησεις μαθηματικων και οικιακης οικονομιας για να βγαλω το ποσο απο τον προυπολογισμο του μηνα!!!!!

Μη σταματατε να ονειρευεστε το καλυτερο,υπαρχει καλυτερο και θα ερθει.
Απλα για τα δικα σας πιο ξενιαστα χρονια θα ειναι πιο δυσκολο,θα ειναι πιο λιγο αλλα και θα ειναι και πιο απολαυστικο ομως.

Στο ιδιο καζανι βραζουμε ολοι και θα βραζουμε για χρονια ακομα,απλα με ποναει το γεγονος οτι αυτα που εκανα εγω με ανεση "εσεις" θα ζοριστειτε παρα πολυ για να καταφερετε...και αυτο ειναι αδικο και δεν φταιτε

gant
11-02-11, 12:32
Δεκαετία του '60. Στην Τούμπα που γεννήθηκα και μεγάλωσα άλλα και σε άλλες γειτονιές το ίδιο ήταν, όλα flat.
Tα σπίτια όλα σχεδόν ίδια έξω αλλά και μέσα.
Ένα ντιβάνι, ένα τραπέζι και ψάθινες χρωματιστές καρέκλες, και στρωμένες κουρελούδες κάτω. Οι περισσότεροι εργάτες και το να είσαι μπακάλης, χασάπης, γαλατάς, κουρέας, λογαριζόσαι στους ευκατάστατους.
Τα ρούχα μας καθαρά αλλά φτωχικά, τριμμένα, φορεμένα για δεύτερη και τρίτη φορά απ τα αδέλφια. Παντελόνια με δυό μπαλώματα στα γόνατα και στο πωπό.
Οι λέξεις διακοπές, ταβέρνα, διασκέδαση δεν υπάρχουν στο λεξιλόγιο ακόμη. Η μόνη έξοδος στο τοπικό σινεμά κατά προτίμηση Τετάρτη η Παρασκευή που έχει λαικές τιμές.
Στα σπίτια ούτε καν ραδιόφωνο, μόνο οι "πλούσιοι" διαθέτουν.
Τα βράδυα παιρνούν γύρω απ το μαγκάλι, διαβάζοντας ιστορίες από μεταχειρισμενα "ρομάντζα" και "θησαυρούς", που τα παίρνουμε απ τον μπακάλη που τα χει για περιτύλιγμα. Τα ψώνια φτωχικά, ανάλογα με το μεροκάματο.
Με το χωνί και τα δράμια, τα καθημερινά εφόδια, λίγο ρύζι, αλεύρι, φασόλια, φακή.
Κρέας αν υπάρχει μόνο κάθε Κυριακή.
Θα μπορούσα να γράφω σελίδες αλλά σταματώ εδώ.
Τα χρόνια παιρνούν, σπουδάζουμε την δεκαετία του '70 και αρχίζουμε μια καλύτερη αλλά συγκρατημένη ζωή, λίγα περισσότερα ρούχα, καμμιά ρετζίνα με γαυράκι και σαρδέλα στα κάρβουνα, καμμιά ντίσκο, παρτάκια με χύμα βερμούτ και φυστίκια.
Ξαφνικά γίνεται το ξέσπασμα της δεκαετίας του '80, αναπτυσόμαστε περισσότερο, βρίσκεις σχετικά εύκολα δουλειά στο δημόσιο η σε ιδιώτη, περισσότερο διασκέδαση, αντιπαροχή, αγορά ακινήτων, εκδρομούλες αλλά και διακοπές
Αρχίζουμε να αγοράζουμε στερεοφωνικά και άλλα καλούδια.
Στην δεκαετία του '90, αρχίζουμε και αλλάζουμε τα λάντα, τα φιατ 127, τα έσκορτ 1100, τα καντετ 1.0 και 1,2 με μεγαλύτερα και γρηγορότερα.
Μπαίνουμε στο λούκι και αρχίζουμε να ξοδεύουμε περισσότερα απ όσα βγάζουμε.
Χάνουμε το μέτρο, και προσπαθούμε να μπει ο ένας στο μάτι του άλλου.
Φτάνει η χρυσή εποχή του χρηματιστηρίου, μπαίνουμε στο 2000 κι εκεί πλέον έχουμε χάσει το παιχνίδι.
Παίρνεις δάνεια όσα θέλεις, τσιπούρες 2500 μέχρι 5000 κυβ. εξοχικά, διακοποδάνεια και διακοπές στο εξωτερικό, μέχρι που φτάνουμε στο μπαμ των ημερών μας.
Αν σε κάτι φταίει η γεννιά μου, δεν μιλώ για τα λαμόγια, αλλά για την πλειονότητα, είναι πως απ την ανέχεια και την στέρηση την δική μας πέσαμε στον άκρατο καταναλωτισμό, συμπασύροντας και τα παιδιά μας, στηριζόμενοι στο σλόγκαν να μη στερηθούν αυτά που στερηθήκαμε εμείς.
Εθελοτυφλώντας, δεν βλέπαμε το που πάμε σε μια χώρα που δεν παράγει τίποτα, που όλοι ψάχνουν την αρπαχτη, έχοντας και πρώτυπο τους πολιτικούς που ίδιοι εκλέγουμε.
Αντε οι μεγαλύτεροι θα προσαρμοστούμε, θα θυμηθούμε τια παλιές εποχές.
Τα νέα παιδιά σκέφτομαι, την ανεργία, το αβέβαιο μέλλον για να το πώ αισιόδοξα, το ότι έχουν συνηθίσει σε μιάζωή που εκ των πραγμάτων, φαίνεται να κάνει τούμπα.

A8hnaios
11-02-11, 13:21
Συμφωνω σε ολα που λεει ο gant μεχρι κεραιας
Ακριβως ετσι ειναι Ωραια περιγραφη...

GEORGE316
11-02-11, 14:25
θα συμφωνησω μεχρι το σημειο που λες οτι δεν βλεπαμε οτι δεν παραγουμε τιποτα...
λαθος!!αυτο το θυμαμαι απο παλια..δεν παραγουμε...τοση αγροτικη εκταση και παιρνουμε πατατες απο εξω κλπ κλπ.δυστυχως δεν ειναι στο χερι ουτε το δικο μου ουτε το δικο σου να μπουμε στη διαδικασια παραγωγης..
αυτο ειναι στο χερι της κυβερνησης...αυτη τα καθοριζει αυτα!!
η κυβερνηση θα πει στον αγροτη τι θα καλλιεργησει και ποση εκταση.η κυβερνηση θα |"κλεισει" η θα ευνοησει την αναπτυξη μιας βιομηχανιας..
στην οικογενεια μου πηραμε δυο αυτοκινητα και εχουμε αλλαξει και δυο φορες(στα τοσα χρονια ομως) τα επιπλα και τα ηλεκτρικα το σπιτιου...
δεν πηγαμε ομως να τα παρουμε ολα μαζι!!!
τωρα αν καποιος πηγε και εβαλε χρεος 10.000 ευρω για να παρει κουζινα ενω παιρνει 700...ειναι και λιγο λογικη για το αν μπορεινα το πληρωσει η οχι...αν μπορει ας το κανει..δε θα μου κατσει στο σβερκο!!!
ομως η κυβερνηση ειναι αυτ που λεει στις τραπεζες..μαγκονια...δανεια για χριστουγεννα και πασχα θα σας τα φορολογησω με 40 %δανεια για σπιτι με 4 %...
αυτοματως δημιουργειται η αναγκη απο μερια των τραπεζων ωστε τα προιοντα τους να ειναι πιο στοχευμενα,πιο αυστηρα στα μετρα του καθενα!
απλα τα πραγματα!!!(περιπου).
οταν τωρα που εργαζομαι κανονικα και θελω ενα καταναλωτικο δανειο 4.000 για εργασιες στο σπιτι,χωρις να χρωσταω καπου αλλου,η τραπεζα δεν μου το δινει!!!
πριν πεντε χρονιαομως εδινε δανεια στον ανεργο για να παρει bmw 40.000!!!
και για αυτο δεν φταιει η τραπεζα!!!δεν φταιει ο λυκος που τρωει το προβατο!!φταιει ο τσαμπανης που κοιμοτανε!!!
αν και λιγο ασχετο με το θεμα μας.παρολα αυτα ερχομαστε στο γεγονος οτι μεσα απο αυτη την ασχημη διαδικασια μαθαμε!!!μαθαμε οτι το να παρω δανειο χωρις να το σκεφτω καλα και χωρις να ειμαι ιγουρος οτι μπορω να το πληρωσω ειναι κακο!!
να μια μορφη αφυπνησης!!!
γνωριζω αρκετα ατομα που επερναν δανεια για να πανε διακοπες το καλοκαιρι σε μυκονο κλπ ωστε να βιωσουν μαζι με την εκαστοτε γκομενα αυτα που βλεπουν στην τηλεοραση....
αν τα ιδια αυτα ατομα,τωρα που πληρωνουν τριπλα και τετραπλα τις διακοπες εκεινες βλεπουν στη τν τη μυκονο και λενε ...βρε ασε με απο κει χαμω...ειναι μια μορφη αφυπνησης....
διαμαρτυρια!!δεν το ξανακανω!!κανω κατι να το αλλαξω!!!!

gant
11-02-11, 14:53
θα συμφωνησω μεχρι το σημειο που λες οτι δεν βλεπαμε οτι δεν παραγουμε τιποτα...


Συνονόματε δεν είναι μόνο οι αγρότες, είναι η Νισσαν, η Νamco, η Pirelli η Good Υear, που πήραν των ομματίων τους και πήγαν στην γειτονική Τουρκία, αφού οι εδώ εργατοπατέρες με ττο σλόγκαν "έξω τα μονοπώλεια και οι πολυεθνικές", έσερναν σε άσκοπες απεργίες τους εργαζόμενους, αντί να διεκδικούν καλύτερες αμοιβές, καλύτερη ασφάλεια, καλύτερες συνθήκες εργασίας.
Αλλά για να μη χαιδεύουμε αυτιά, και μεγάλη μερίδα αγροτών μετέτρεπε τα δάνεια σε alfa, bmw, merc, αφήνοντας τους αλβανούς και απλήρωτους μάλιστα να δουλεύουν. Το ότι νοίκιαζαν χωράφια τα ανακατευαν ίσα ίσα για την επιδότηση και αυτό ήταν. Το ότι παρά τιςης κατευθύνσεις της πολιτείας έκαναν πολλέ4ς φορές του κεφαλιού τους γιατί έτσι τους βόλευε.

Dimzan
11-02-11, 15:26
Δεν καταφερα να διαβασω ολα τα ποστ αλλα εχω πλασει μια μικρη ιστορια και ακομα κανεις δε μου εχει πει αν καπου κανω λαθος.

Ιδιαιτερες γνωσεις στα οικονομικα δεν εχω, το λεω εξ αρχης.

Ειμαστε 3 ατομα και εχουμε συνολικα 100 δρχ. Εγω εχω μινι μαρκετ, ο αλλος ειναι γιατρος και ο αλλος ειναι δασκαλος. Ετσι ο ενας παρεχει τις υπηρεσιες του στον αλλο και ετσι κινουμε μεταξυ μας τις 100δρχ.

Αυτο που καταλαβαινω πως εγινε με τις προηγουμενες γενιες απο μενα ειναι πως ξαφνικα οι 3 μας θελησαμε παραπανω υπηρεσιες απο αυτες που μπορουμε. Ετσι δανειστηκαμε απο εναν τεταρτο οποτε οι 100δρχ γιναν 120 στα ματια μας και αυξησαμε την αγοραστικη μας δυναμη 20%. Βεβαια αυτος που μας δανεισε τις 20 δραχμες θα παρει πισω 40 αρα πρακτικα η πραγματικη αγοραστικη μας δυναμη εγινε 80δρψ.

Το ιδιο θα συνεβαινε αν δεν οι 3 μας δεν ειμασταν ικανοποιημενοι με τις υπηρεσιες που προσφερουμε μεταξυ μας και βρηκαμε εναν 4ο απ εξω, ο οποιος ομως δεν θα αγορασει υπηρεσιες απο εμας οποτε σιγα σιγα υπαρχει μια ροη χρηματων προς τον 4ο ενω εμεις σιγα σιγα θα εχουμε μικροτερη αγοραστικη δυναμη..


Αυτο λοιπον συμβαινει και με την ελλαδα, που σα να μην φτανουν τα δανεια που παιρνουμε απ εξω , εχουμε και ενα καρο εισαγομενα προιοντα οποτε μας φευγουν κι απ τις δυο μεριες χρηματα, 2 καλες τρυπες δηλαδη.. Επισης εχουμε και 15% οικονομικους μεταναστες που στελνουν μερος των εσοδων τους σε αλλες χωρες, εκτος ελλαδας. 3η τρυπα δηλαδη.

Τα μονα χρηματα που μπαινουν στη χωρα ειναι απο τον τουρισμο, και απο ελαχιστα εξαγωμενα προιοντα. Ακουω παντως χωρις να εχω στοιχεια οτι και ο τουρισμος εχει πεσει παρα πολυ...

Η μονη λυση ειναι να μπουν πραγματικα χρηματα (οχι δανεια) στη χωρα. Η λογικη μου ομως λεει οτι δεν θα γινει αυτο.. Ειμαι λαθος?? απαισιοδοξο λοιπον το μηνυμα μου αλλα θα συνεχισουμε να πεφτουμε μεχρι εκει που ειναι η πραγματικη μας αγοραστικη δυναμη.


Προσωπικα δουλευω απ τα 19 για να μη ζοριζω τους δικου μου οικονομικα. Ειμαι 23, και σαν μετα λυπης μου λεω πως δεν εχω ζησει καθολου φοιτητικη ζωη οπως μας την πλασαραν στο λυκειο, ειδικα αν μπλεξεις με απαιτητικη σχολη.

Προσωπικα , επειδη εβλεπα ολη αυτη την ιστορια επεδιωξα να εχω δουλεια απο μικρος ωστε να εχω ενα πλεονεκτημα οταν θα βγω στην αγορα εργασιας σαν πτυχιουχος. Γιατι πλεον ολοι τρωγονται με πτυχια-μεταπτυχιακα και στα 27 αναζητουν δουλεια χωρις προυπηρεσια.. Και οκ, το πλεονεκτημα το εχω, και ακομα δηλωνω ικανοποιημενος διοτι εχω ενα καλο χαρτζιλικι, ομως και παλι δενξερω οταν θα βγω απ το στρατο αν θα βρω μια σταθερη δουλεια.

οποτε και σπουδαγμενος, και με μικρη προυπηρεσια και παλι αβεβαιο μελλον. Πλεον το σκεφτομαι σοβαρα αν βρω ευκαιρια να φυγω. Η αδερφη μου στα 27 πλεον με πτυχιο βιολογιας αναζητα την τυχη της στην αγγλια, και ομολογω πως εχω ξενερωσει...

να μεινουμε πισω να κανουμε τι..??? να φυγουμε?? και αφηνουμε τον κοσμο πισω να καιγεται? μας εχουν οδηγησει σε αδιεξοδα. ισως τελικα αυτος ειναι ο σκοπος των μασονων που μας δικοικουν...

η κριση στις αλλες χωρες ηδη εχει αρχισει και περναει, γιατι εκει δεν ειχαν φουσκες οικονομιες.


Οπου υπαρχουν φουσκες θα ξεφουσκωσουν και θα φανει το πραγματικο μεγεθος της τσιχλας

merlin
11-02-11, 16:10
''Ημουν λυπημενος επειδη δεν ειχα παπουτσια να φορεσω... μεχρι που ειδα καποιον που δεν ειχε ποδια''.

Keep Dreaming !!!:warriorsmiley:

Κοντεύω 50... έχω δουλέψει πολύ... έχω διασκεδάσει πολύ... έχω στεναχωρηθεί πολύ... έχω αγαπήσει πολύ... έχω κλάψει πολύ... έχω οδηγήσει πολύ... έχω περάσει μεγάλες φτώχειες και μέρες μεγάλης ευημερίας... είχα μιά καλή οικογένεια... έχω κάνει μια πολύ καλή οικογένεια... εχω ανέβει στο βουνό με fiat 127 και μεγάλο έρωτα... έχω ανέβει στο βουνό με το M3 και παντηλίκια... έχω ανέβει στο βουνό με την οικογένεια με τον οδοντωτό... έχω ονειρευτεί πολύ και συνεχίζω να ονειρεύομαι...

Για όλα τα παραπάνω, σας λέω : ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ ΝΑ ΟΝΕΙΡΕΥΕΣΤΕ !!!:warriorsmiley:

Βγάλτε τους έξω από τα όνειρά μας... μην τους δίνετε τέτοια ευχαρίστηση...

Keep Dreaming !!!:warriorsmiley:

:thanks:

nikos1400
11-02-11, 20:18
Φανταστειτε τι Παραδεισος θα μπορουσε να ειναι η χωρα μας !

Απο τουρισμο μεχρι τα αγροτικα.
Απο τα σχολεια μεχρι τους πολιτικους.
Απο την οικογενεια μεχρι τη γειτονια.


Φανταστειτε να περιποιουμασταν τους τουριστες, ωστε να θελανε να ξαναρθουνε.
Να αξιοπιουσαμε τα αγροτικα και αγνα γαλακτοκομικα και να τα προωθουσαμε.
Να διναμε κινητρα στους νεους να διαβαζουν, να γραφουν.
Να προστατευαμε την οικογενεια και τη γειτονια...
λιγα μονο παραδειγματα...



Φανταστειτε τι Παραδεισος που θα ηταν η Ελλαδα...


https://www.athens.com/wp-content/uploads/2008/12/athens-greece-things-to-see.jpg

oldcarskickass
11-02-11, 20:23
...

Φίλε μου στην Ελλάδα ΜΟΝΟ ο νομός τρικάλων πάει μπροστά και σε ιδέες και σε πλάνα ΚΑΙ στην πράξη.

Μάλλον δεν έχουν ελληνικό DNA.

Ψάξτε λίγο για αυτό που σας λέω και θα δείτε μια ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ αχτίδα στο φως του τούνελ.

Οι υπόλοιποι εκτός νομού Τρικάλων δυστυχώς μόνο να το ονειρευόμαστε μπορούμε.

bill_m3
11-02-11, 21:10
Φίλε μου στην Ελλάδα ΜΟΝΟ ο νομός τρικάλων πάει μπροστά και σε ιδέες και σε πλάνα ΚΑΙ στην πράξη.

Μάλλον δεν έχουν ελληνικό DNA.

Ψάξτε λίγο για αυτό που σας λέω και θα δείτε μια ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ αχτίδα στο φως του τούνελ.

Οι υπόλοιποι εκτός νομού Τρικάλων δυστυχώς μόνο να το ονειρευόμαστε μπορούμε.

Λευτέρη που το είδες αυτό?????

A8hnaios
11-02-11, 21:23
στο 3kala.gr μαλλον... lool

oldcarskickass
11-02-11, 21:50
Λευτέρη που το είδες αυτό?????

Μα το λέει και η λέξη Τρί-καλα.:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::hystericalbs1::whistle:

bill_m3
11-02-11, 21:58
Μα το λέει και η λέξη Τρί-καλα.:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::hystericalbs1::whistle:

:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Είπα και εγώ, αποκτήσαμε ανεξαρτησία από την Ελλάδα και δεν το πήρα γραμμή???
:hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:

A8hnaios
11-02-11, 22:07
παντως καπου εχει δικιο ο λευτερης... μιλαω εκ πειρας κ εγω!
σορρυ για το οφ..

NickE60
11-02-11, 22:20
Παιδιά δέχεστε μετανάστες στα Τρίκαλα να ανέβω προς τα πάνω?? Δουλειές έχει καθόλου εκεί? :whistle: :thumbsup:

nikos1400
11-02-11, 22:21
Φίλε μου στην Ελλάδα ΜΟΝΟ ο νομός τρικάλων πάει μπροστά και σε ιδέες και σε πλάνα ΚΑΙ στην πράξη.

Μάλλον δεν έχουν ελληνικό DNA.

Ψάξτε λίγο για αυτό που σας λέω και θα δείτε μια ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ αχτίδα στο φως του τούνελ.

Οι υπόλοιποι εκτός νομού Τρικάλων δυστυχώς μόνο να το ονειρευόμαστε μπορούμε.

Ισως να εχουν οι ανθρωποι εκει ακομα φιλοτιμο και ανθρωπια, πολιτικους και ανθρωπους στη δημοσια διοικηση με @ρχιδια...

Γιατι εχουμε πηξει γενικα στην Ελλαδα στην ειρωνεια, την τζαμπα-μαγκια, τη φιλοσοφια του κωλου και στην τσοντα.
Εχουμε μαθει να κοροϊδευομε το διπλανο νομο, να "ριχνουμε" τον αλλο για να φανουμε εμεις μαγκες και να γελασουνε οι αλλοι.
:thumbsdown:



Μπραβο τους στα Τρικαλα λοιπον !
thumb

Vasilis
11-02-11, 22:47
...κατι θα τρεχει με τον Παλαιοκωστα :whistle:...δεν μπορει!:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

oldcarskickass
11-02-11, 23:03
Όχι τώρα πέρα από την πλάκα, κάπου σε κάποια εκπομπή πριν κανά δυο εβδομάδες, είχα την τιβι ανοιχτή ενώ διάβαζα γιατί είχε πέσει το νετ, και όντως υπάρχουν κάποιες λειτουργίες - δράσεις τις εκεί κοινωνίας που δείχνουν προς το σωστό δρόμο.

Μιλάω για το γενικό συμπέρασμα που αποκόμισα μεταξύ αγχωτικού διαβάσματος και backround ακουσμάτων από την τιβι.

Αλλά αν έχει κανείς χρόνο ας το δει, αν είναι καλό πιστεύω θα δώσει σε όλους δύναμη.

A8hnaios
11-02-11, 23:52
ειχε πει οτι ειναι πολυ εξυπνοι ανθρωποι παρα πολυ υψηλο iq
σε σχετικη ερευνα που εγινε

katsaraios
12-02-11, 00:18
Νεοι ειμαστε θα αισιοδοξουμε και θα ονειρευομαστε παντα.
Την υγεια μας να χουμε και θα ζησουμε και με λιγα,δεν ειναι ντροπη να μην εχεις να χαλας για αμαξια,διασκεδαση,χαβαλε.
Μην το βαζετε κατω :thumbsup: