PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναρτηση z4



merbeind
09-02-11, 23:36
Εψαξα να βρω παρομοιο θεμα αλλα δεν βρηκα κατι.
Ας πει καποιος που εχει δοκιμασει ποια θεωρει τη σωστοτερη αναρτηση για z4.Eπισης θα μπορουσε να συνδιαστει χαμηλωμα 2-3 ποντους με ανεση?
Προσωπικα αλλαζοντας μονο ελλατηρια με αλλα χαμηλοτερα μπορει το αμαξι να ειναι πιο ομορφο αλλα απο θεμα ανεσης με κουρασε και σκεφτομαι η να αλλαξω αμορτισερ(πλησιαζει και η ωρα τους) η να ξαναβαλω τα μαμα ελλατηρια.

stratos
09-02-11, 23:42
Θα πήγαινα σε πιο ολοκληρωμένη λύση όπως αυτή της KW var. 2 που ρυθμήζεται σε ύψος (σκληρότητα) και απόσβεση. Ο fanisk την έχει βάλει και μπορεί να σε κατατοπίσει καλήτερα

deepBLUE
10-02-11, 00:13
Θα σου προτεινα να βαλεις τα Mad Sportive https://www.mad-suspension.co.uk/Sportive.php
τα οποια ειναι ρυθμιζομενα σε υψος και σε καμμια περιπτωση δε θα σε κουρασουν !!!!
Τα φοραμε σε δυο Ζ3 και μπορω να πω πως ειμαστε πολυ ευχαριστημενοι για με την συμπεριφορα αλλα και την ανεση των αυτοκινητων σε σχεση και με τη δυναμη τους.
Κοστος 650 ευρω.
Πριν φοραγα τα bilstein τα κιτρινα με ελατηρια HR τα οποια στους 8 μηνες τα αλλαξα. Τολμω να σου πω πως καμμια σχεση δεν εχουν με αυτα που φοραω τωρα.
Αυτο βεβαια δε σημαινει πως δεν υπαρχουν πολυ καλυτερα και ακριβοτερα !!!
Ολα βεβαια εχουν να κανουν με τα ποσα χρηματα θες να διαθεσεις.

merbeind
10-02-11, 00:35
Ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις.
Σε προηγουμενο αμαξι ειχα την pss 9 που ηταν ρυθμιζομενη και δεν ειχα μεινει καθολου ευχαριστημενος καθως ηταν πολυ σκληρη.
Το αμαξι το χρησιμοποιω αρκετα πλεον και μεσα στην πολη και θα ηθελα να βρω κατι να προσφερει αρχικα ανεση και αν γινεται και λιγο χαμηλωμα.Ξερω οτι ειναι δυσκολο αλλα αν δεν γινεται θα γυρισω στα μαμα
Οσον αφορα το κοστος σιγουρα προτιμω κατι που να συνδιαζει ποιοτητα με καλη τιμη.Ψαχνω παντως κατι δοκιμασμενο ηδη επειδη οπως εγραψα και παραπανω την ειχα πατησει στο παρελθον

deepBLUE
10-02-11, 00:36
Δοκιμασε αυτες που σου λεω και θα με θυμηθεις !!!
Και η τιμη ειναι καλη και αυτο που ζητας θα το βρεις !!!thumb

merbeind
10-02-11, 00:41
Σιγουρα ομως εχει για z4?Κοιταξα στο link και δεν βρηκα κατι για e85 (δεν το εχει σαν επιλογη).Η τιμη για πακετο και ρυθμιζομενη ειναι οντως καλη και αφου ειναι δοκιμασμενη...

deepBLUE
10-02-11, 00:46
Σιγουρα ομως εχει για z4?Κοιταξα στο link και δεν βρηκα κατι για e85 (δεν το εχει σαν επιλογη).Η τιμη για πακετο και ρυθμιζομενη ειναι οντως καλη και αφου ειναι δοκιμασμενη...

Αυτο δε το ξερω.
Ρυθμιζομενη σε υψος οχι σε σκληροτητα !!!!

stef
10-02-11, 08:53
Πολύ καλά αμορτισέρ είναι τα sachs
Βέβαια δεν ξέρω τι ακριβώς θες να κάνεις (εννοώ να το χαμηλώσεις ή όχι)
Απλά απέφυγε Bilstein!!

merbeind
10-02-11, 11:39
Εχω ηδη ελλατηρια πιο χαμηλα στο αμαξι.Αρα το ιδανικο θα ηταν ναβρω αμορτισερ που συνδιαζονται με πιο χαμηλα ελλατηρια αλλα να εχω και ανεση οσο αυτο μπορει να γινει.Τα sachs τα εχεις με πιο χαμηλα ελλατηρια;Σε θεμα ανεσης πως ειναι;

stef
10-02-11, 11:42
Δεν έχω τίποτα στο δικό μου, είμαι τελείως μαμά, αλλά στο λέω από φιλο που έχει eibach με sachs στο δικό του!

Άλλος πάλι γνωστός μου παρείγγειλε αυτά.....

https://www.ap-sportfahrwerke.de/
που είναι θυγατρική της KW μέσω ebay.de και φοράει ήδη eibach!

merbeind
10-02-11, 16:56
Εντυπωσεις απο του φιλου σου που φοραει τα sachs σε σχεση με το δικο σου?Οκ καταλαβαινω να ειναι πιο σκληρο αλλα να ειναι υποφερτο.Οχι οτι και εμενα οπως ειναι ειναι τραγικο αλλα συνδιασμος λακουβες και μαμα αμορτισερ μετα απο αρκετα χιλιομετρα με κουρασανε.Εντυπωσεις απο τα δευτερα που εβαλε ο γνωστος σου?

stef
10-02-11, 18:28
Ο φίλος με sachs είναι πολύ ευχαριστημένος
Τα δεύτερα τα έχει παραγγείλει το παιδί αλλά δεν τα χει βάλει ακόμη για να σου πω
Απλά σκέψου ότι φοράει τώρα bilstein-eibach με 18άρες και του χουν βγάλει τη μέση...
Εγώ παραμένω σε μαμά
Μία είναι η λύση!!
Non run flat λάστιχο με μαμά ανάρτηση!!!

fanisk
17-02-11, 03:43
Θα πήγαινα σε πιο ολοκληρωμένη λύση όπως αυτή της KW var. 2 που ρυθμήζεται σε ύψος (σκληρότητα) και απόσβεση. Ο fanisk την έχει βάλει και μπορεί να σε κατατοπίσει καλήτερα

thumb
Αν και τα χρηματα ειναι πολλα, ανεση μπορει να βρει με τα μισα ευρω σχεδον..

merbeind αν κατεβεις Αθηνα μπορεις να μπεις στο δικο μου να σχηματισεις αποψη (ισως οχι τη καλυτερη απο θεμα ανεσης, 40 και 35 προφιλ, powerflex παντου, 4.5cm χαμηλωμα, σκληροτητα στη μεση και λιγο παραπανω).

Οσο το ευχαριστιεμαι στις στροφες τοσο με κουραζει σε ανωμαλο δρομο, σαμαρια, λακουβες κ.α

Σε αυτο δεν φταιει η KW (ακριβως το ιδιο χαμηλωμα και σκληροτητα εχω στο compact) αλλα τα ζαντολαστιχα και τα powerflex του Ζ4 κυριως.

Αν εχεις τα χρηματα παρτη και θα βρεις το χαμηλωμα και τη σκληροτητα που ταιριαζει στα γουστα σου.. βεβαια τα 650¤ με τα 1300¤ ειναι μια καλη διαφορα.. 50% πανω..

m-power_01
17-02-11, 03:54
Φανη σκεψου οτι ο Μιχαλης εχει 19αρια...

εντιτ. Τωρα ειδα οτι τα αλλαξε οποτε ακυρο

fanisk
17-02-11, 04:05
Φανη σκεψου οτι ο Μιχαλης εχει 19αρια...

εντιτ. Τωρα ειδα οτι τα αλλαξε οποτε ακυρο

19αρια σε roadster = overkill :shok: Ηρωας !!

stef
17-02-11, 08:08
Φίλε Φάνη 18άρια με 40-35 προφίλ και ανάρτηση κούτσουρο και runflat είναι σκότωμα!!!

merbeind
17-02-11, 10:24
Ειχα 275/30/19 με ελλατηρια χαμηλωματος.Ξαναεβαλα τα 17αρια αλλα πραγματικα διαφορα μεγαλη δεν ειδα.Οποτε αποφασισα να ξανατοποθετησω τα μαμα ελλατηρια και να ηρεμησω...

stef
17-02-11, 10:39
Με ανάρτηση αποφάσισες?

fanisk
17-02-11, 15:36
Φίλε Φάνη 18άρια με 40-35 προφίλ και ανάρτηση κούτσουρο και runflat είναι σκότωμα!!!

Για αυτο δεν εχω runflat:thumbsdown: Χρησιμα αλλα...

stef
17-02-11, 16:35
Εννοείται και πολύ καλά έχεις κάνει φίλε

merbeind
17-02-11, 16:55
Με τη μαμα αναρτηση τουλαχιστον προς το παρων.Οι λακουβες Λαρισα εχουν γινει αρκετες πια για δοκιμες

stef
17-02-11, 19:11
Εξακολουθώ να επιμένω στον συνδυασμό μαμά ανάρτηση με κανονικά λάστιχα...;)

merbeind
09-09-11, 15:59
Τα αμορτισερ θεωρω οτι αρκετα τα ταλαιπωρησα και ηρθε η ωρα της αλλαγης τους.Παμε παλι το αρχικο ερωτημα μπας και αποφυγω ταλαιπωρια και περιττα εξοδα.Ποια θεωρειτε για z4 τα καλυτερα αμορτισερ που να μπορουν να συνδιαστουν με χαμηλοτερα ελλατηρια αλλα να συνδιαζουν και λιγο ανεση.Τη λυση των ρυθμιζομενων την απορριπτω για τον απλο λογο οτι ρυθμιζομενη αναρτηση χρειαζεται και καποιον να την ρυθμισει κατι που δεν νομιζω να γινεται τουλαχιστον λαρισα(η μεθοδος μετραω τις στροφες δεν με καλυπτει προσωπικα).
Τα bilstein οσο καλα και αν ειναι τα απορριπτω λογω σκληροτητας(εκτος αν υπαρχουν κατηγοριες κιτρινα-μαυρα και τα μαυρα ειναι πιο ****** οποτε θα μπορουσα να παω σε κατι τετοιο).
Απο ολο το post η προταση του φανη για sachs ειναι αυτο περιπου που ζηταω.Υπαρχει καμια αλλη?

merbeind
10-09-11, 14:23
Tα αστερακια εννουσα χαλαρα με αλλη λεξη...:original:

merbeind
04-10-11, 15:11
Καμια εμπειρια απο koni?
Sachs ρωταω Λαρισα και δεν μπορω να βρω.Καποιο link που να μπορω να μαθω?

stef
04-10-11, 16:52
Θεσσαλονίκη σου κάνει...?

https://www.fouliras.gr/?q=node/5

merbeind
04-10-11, 17:22
Tα παντα δεν εχω προβλημα
:thanks:

aristent
04-10-11, 18:14
Καμια εμπειρια απο koni?
Sachs ρωταω Λαρισα και δεν μπορω να βρω.Καποιο link που να μπορω να μαθω?

κεντρο αμορτισερ Λαδας οδ.Βολου ρωτησες?

merbeind
04-10-11, 18:19
Ρωτησα και μου προτεινε κατι αλλα γερμανικα που φερνει αυτος.Μου ειπαν διαφορες αλλες μαρκες αλλα αφου τα sachs ειναι δοκιμασμενα...
Αρη κανονιστε καμια συναντηση τοσο καιρο εχουμε να βρεθουμε.

StratosZ4
04-10-11, 20:20
Καλη και οικονομικη ειναι και η spax.

https://www.spax.co.uk/modern_products-rsx.php

https://www.silverstonetuning.com/onlineshop/product_info.php?cPath=107_768_769&products_id=905

Στην Αγγλια κανουν χρυσες δουλειες. Τα περισσοτερα Lotus και Speedster φορανε αυτη την αναρτηση ως 'υποκαταστατο' της Nitron.
Μου κανει εντυπωση που κανεις δεν την εχει αναφερει.