PDA

Επιστροφή στο Forum : shift light??



stamatis m3 e30
08-02-11, 21:02
θελω να βαλω ενα shift light στο αμαξι μου(μ3 ε46) ξερεις κανενας κανενα καλο ηλεκτρολογο που να εχει ασχοληθει με τετοια μπλιμπλικια σε τετοιο αμαξι;;; κανενας δοκιμασμενος...μην μου το κανει τσιρκο το αμαξι.....

chief
08-02-11, 21:07
Καλη φαση παντως.
Αν μπει καπου διακριτικα και δεν γινει το αμαξι τσιρκο οπως ειπες, βοηθαει πολύ.
Σε πιο σημειο σκεφτεσε να το βαλεις ?

Dathanaso
08-02-11, 21:07
shift light εννοεις στο λεβιε ταχυτητων?

stamatis m3 e30
08-02-11, 21:09
shift light εννοεις στο λεβιε ταχυτητων?

οχι δεν θελω φωτιζομενο λεβιε!

stamatis m3 e30
08-02-11, 21:11
Καλη φαση παντως.
Αν μπει καπου διακριτικα και δεν γινει το αμαξι τσιρκο οπως ειπες, βοηθαει πολύ.
Σε πιο σημειο σκεφτεσε να το βαλεις ?

ελα μου ντε.... που να το βαλω...που πρεπει να το βλεπω;;;

Dathanaso
08-02-11, 21:12
τι ειναι τοτε το shift light σταματη?

chief
08-02-11, 21:16
ελα μου ντε.... που να το βαλω...που πρεπει να το βλεπω;;;
Θα ηταν καλα να εμπενε ενα σχετικά μεγαλο λαμπακι μεσα στο κοντερ διπλα απ το στοφομετρο (δεν ξερω αν λέω και την σωστη ορολογια γιατι εδω τα λεμε καπως διαφορετικά)
Να μπει διπλα στο ταμπλο κατι μεγαλο, θα θυμιζει Σταρλετ ή Χοντα ντραγκστεραδικο κιτς.:thumbsdown:

fanisk
08-02-11, 21:16
τι ειναι τοτε το shift light σταματη?

Ενα φως που ρυθμιζεις σε ποιες στροφες θελεις να αναβει, για να μη χρειαζεται να βγαζεις τα ματια σου απο το δρομο για να δεις το κοντερ, και να μη χτυπας ασκοπους κοφτες.

Για παραδειγμα
https://www.harlan-engineering.com/store/shiftlight/pics/gauges1.jpg

stamatis m3 e30
08-02-11, 21:33
Θα ηταν καλα να εμπενε ενα σχετικά μεγαλο λαμπακι μεσα στο κοντερ διπλα απ το στοφομετρο (δεν ξερω αν λέω και την σωστη ορολογια γιατι εδω τα λεμε καπως διαφορετικά)
Να μπει διπλα στο ταμπλο κατι μεγαλο, θα θυμιζει Σταρλετ ή Χοντα ντραγκστεραδικο κιτς.:thumbsdown:


ας βρεθει ο ηλετρολογος και πιστευω θα βρεθει και η θεση αν ειναι μαγκας!!!!

stamatis m3 e30
08-02-11, 22:00
Να κανω και μια δευτερη ερωτηση για να μην ανοιγω νεο θρεντ...


θα βαλω μπροστινο προφυλακτηρα csl αν τραβηξω σωληνα απο τον μπροστινο αεραγωγο και τρυπησω το φιλτρουκουτι ωστε να πεφτει κατευθειαν μεσα θα του κανω καλο;;η κακο;;; εξυπακουεται προγραμματισμος παλι!

turbodog
08-02-11, 22:45
Να κανω και μια δευτερη ερωτηση για να μην ανοιγω νεο θρεντ...


θα βαλω μπροστινο προφυλακτηρα csl αν τραβηξω σωληνα απο τον μπροστινο αεραγωγο και τρυπησω το φιλτρουκουτι ωστε να πεφτει κατευθειαν μεσα θα του κανω καλο;;η κακο;;; εξυπακουεται προγραμματισμος παλι!

Ναι καντο. Επιβαλλεται. Ουτως η αλλως αν κοιταξεις και το μαμα προφυλακτηρα, υπαρχει μεσα απο τον αεραγωγο των φρενων σωληνας που φερνει αερα στο φιλτροκουτο. Στο CSL ειναι ακομα καλυτερο γιατι ειναι ακριβως μπροστα και εχει και μεγαλυτερη διαμετρο thumb

MILTOS M3 E46
08-02-11, 23:40
Να κανω και μια δευτερη ερωτηση για να μην ανοιγω νεο θρεντ...


θα βαλω μπροστινο προφυλακτηρα csl αν τραβηξω σωληνα απο τον μπροστινο αεραγωγο και τρυπησω το φιλτρουκουτι ωστε να πεφτει κατευθειαν μεσα θα του κανω καλο;;η κακο;;; εξυπακουεται προγραμματισμος παλι!

προγγραματισμο ΚΑΝΟΝΙΚΑ δεν θελει δεν αλαζεις εισαγωγη για να θελει προγραματισμο...
ρε τρελε καπο εχω βρει εδω και 20 μερες...εσυ το δικος σου γιατι το εβγαλες?εβαλες καρμπον η gtr?....

billarasm3
09-02-11, 00:53
σταματη το μ3 σου δεν εχει απο μαμα shift light???

stamatis m3 e30
09-02-11, 08:53
σταματη το μ3 σου δεν εχει απο μαμα shift light???

δεν ξερω....το 2001 ειναι εχει;;; και αν ναι πως το τσεκαρω;

stamatis m3 e30
09-02-11, 08:53
προγγραματισμο ΚΑΝΟΝΙΚΑ δεν θελει δεν αλαζεις εισαγωγη για να θελει προγραματισμο...
ρε τρελε καπο εχω βρει εδω και 20 μερες...εσυ το δικος σου γιατι το εβγαλες?εβαλες καρμπον η gtr?....


:whistle::whistle:

billarasm3
09-02-11, 13:55
δεν ξερω....το 2001 ειναι εχει;;; και αν ναι πως το τσεκαρω;

στο στοφομετρο ρε δεν αναβουν τα λαμπακια καθως πας για κοφτη???

Thomelef
09-02-11, 15:13
αν έχει κάρμπον φορέα το αμάξι, κάτω απο το φίλτρο υπάρχει στρόγγυλη τρύπα, που
μπορείς να βάλεις απευθείας κολάρο απο τον προφυλακτήρα μέχρι εκείνο το σημείο...
το δικό μου τουλάχιστο έτσι το κάναμε...δεν χρειάζεται να τρυπάς τζάμπα και να χαλάς
το φιλτροκούτι...

psilos2010
09-02-11, 17:04
Αυτο που λες billara νομίζω οτι γίνεται μόνο στα SMG και οχι στα MANUAL.

turbodog
09-02-11, 18:05
Αυτο που λες billara νομίζω οτι γίνεται μόνο στα SMG και οχι στα MANUAL.

Στα SMG υπαρχει ηδη απο την BMW. Με τον καταλληλο προγραμματισμο γινεται και στα Manual thumb

stamatis m3 e30
09-02-11, 18:09
οχι δεν αναβοσβηνουν τα λεμπακια στο στροφομετρο μπιλ!

τελικα ξερει κανενας κανεναν ηλεκτρολογο να μας βαλει ενα;;;

αλλιως θα βαλω κανενα με φωνητικη εντολη να μου λεει: 8000-8100-8200...αλλαξεεεεεεεεε!!!χαχαχα χαχαχαχαχα!!!

stamatis m3 e30
09-02-11, 18:13
αν έχει κάρμπον φορέα το αμάξι, κάτω απο το φίλτρο υπάρχει στρόγγυλη τρύπα, που
μπορείς να βάλεις απευθείας κολάρο απο τον προφυλακτήρα μέχρι εκείνο το σημείο...
το δικό μου τουλάχιστο έτσι το κάναμε...δεν χρειάζεται να τρυπάς τζάμπα και να χαλάς
το φιλτροκούτι...

οταν λες καρμπον φορεα;;;; δλδ κατω απο το φιλτροκουτι μου εχει ετοιμη υποδοχη για τρυπα;;;

turbodog
09-02-11, 18:43
οταν λες καρμπον φορεα;;;; δλδ κατω απο το φιλτροκουτι μου εχει ετοιμη υποδοχη για τρυπα;;;

Ολα τα φιλτροκουτα, εκτος απο την εισαγωγη που βλεπεις απο πανω εχουν και μια επιπλεον εισοδο αερα που ερχεται απο τον αεραγωγο των φρενων (απο την πλευρα του οδηγου) . Ναι εχει ετοιμη υποδοχη απο κατω το μαμα φιλτροκουτο thumb

Thomelef
09-02-11, 19:19
Ολα τα φιλτροκουτα, εκτος απο την εισαγωγη που βλεπεις απο πανω εχουν και μια επιπλεον εισοδο αερα που ερχεται απο τον αεραγωγο των φρενων (απο την πλευρα του οδηγου) . Ναι εχει ετοιμη υποδοχη απο κατω το μαμα φιλτροκουτο thumb

ακριβώς όπως το λέει ο δημήτρης είναι...εγώ νομίζω πως είτε κάρμπον είτε
αλουμινένιος φορέας, πρέπει να είναι το ίδιο...κάπου είχα διαβάσει όμως πως
εν αντιθέση με τα αυτοκίνητα που έχουν κάρμπον φορέα και η τρύπα απο την
κάτω μεριά του φιλτροκουτιού είναι στρόγγυλη, τα αλουμινίου έχουν τριγωνική.
μπορεί και να μην ισχύει...πάντως απο την αριστερή πλευρά, στον αεραγωγό
των φρένων, υπάρχει η υποδοχή αυτή που είναι σαν σωλήνα, και τραβάει
κανονικά αέρα, απο αυτόν που υποτίθεται πως πάει στα φρένα...με ένα απλό
κολάρο και αλουμινένια σφυχτηράκια είσαι τζι τζι και χωρίς κόψε ράψε...

billarasm3
09-02-11, 19:27
οταν λες καρμπον φορεα;;;; δλδ κατω απο το φιλτροκουτι μου εχει ετοιμη υποδοχη για τρυπα;;;

φοτο απο μαμα φιλτροκπυτι
https://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=770223

mo328i
09-02-11, 21:43
Να κανω και μια δευτερη ερωτηση για να μην ανοιγω νεο θρεντ...


θα βαλω μπροστινο προφυλακτηρα csl αν τραβηξω σωληνα απο τον μπροστινο αεραγωγο και τρυπησω το φιλτρουκουτι ωστε να πεφτει κατευθειαν μεσα θα του κανω καλο;;η κακο;;; εξυπακουεται προγραμματισμος παλι!

shift light δεν εχει και απο μονο του?θελεις πιο μεγαλο λαμπακι?εαν εχεις maf εγκατεστημενο επανω και δεν το εχει καταργησει οσο αερα και να βαζεις δεν εχει νοημα...θα σου διορθωσουν οι λ το μειγμα θες δεν θες..εαν τελικα ισχυει closed loop στον κοφτη...

billarasm3
10-02-11, 00:51
shift light δεν εχει και απο μονο του?θελεις πιο μεγαλο λαμπακι?εαν εχεις maf εγκατεστημενο επανω και δεν το εχει καταργησει οσο αερα και να βαζεις δεν εχει νοημα...θα σου διορθωσουν οι λ το μειγμα θες δεν θες..εαν τελικα ισχυει closed loop στον κοφτη...


απο την στιγμη που περναει περισσοτερος αερας μεσα μοτερ το μιγμα φτωχαινει!!!
αυτοματα ο εγγεφαλος στελνει περισσοτερο καυσιμο για να κρατησει το μιγμα που πρεπει!!!!!
σωστα??
οποτε εχουμε και λεμε!!
περισσοτερος αερας,περισσοτερη βεζνινα,πιο δυνατη εκρηξη μεσα στο μοτερακι μας και παει λεγοντας!!!
οποιος ξερει απο ΜΕΚ καταλαβαινει!!

mo328i
10-02-11, 01:00
αυτες οι συζητησεις εχουν γινει πολλες φορες και με πολυ ψαξιμο,απλα για να καταλαβεις ο maf δεν μπορει να διαβασει περισσοτερο αερα..οτι και να κανεις εκτος εαν καταφερεις να του αλλαξεις τις τασεις εξοδου προς τον εγκεφαλο και με ιδια ταση εισοδου να ψεκαζει παραπανω ξεγελοντας το αλλα στον εγκεφαλο δεν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα διορθωσης..

billarasm3
10-02-11, 01:04
αυτες οι συζητησεις εχουν γινει πολλες φορες και με πολυ ψαξιμο,απλα για να καταλαβεις ο maf δεν μπορει να διαβασει περισσοτερο αερα..οτι και να κανεις εκτος εαν καταφερεις να του αλλαξεις τις τασεις εξοδου προς τον εγκεφαλο και με ιδια ταση εισοδου να ψεκαζει παραπανω ξεγελοντας το αλλα στον εγκεφαλο δεν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα διορθωσης..

εχω παρακολουθησει τις συζητησεις σας!!!
αυτο με τον μαφ δεν ισχυει!!!
το δικο μου διαβαζει περισσοτερα γραμμαρια μαφ απο οτι μαμα!!!
απο τα γραμμαρια επισης βλεπεις αν δυναμωνεις η οχι!!

MILTOS M3 E46
10-02-11, 02:49
εχω παρακολουθησει τις συζητησεις σας!!!
αυτο με τον μαφ δεν ισχυει!!!
το δικο μου διαβαζει περισσοτερα γραμμαρια μαφ απο οτι μαμα!!!
απο τα γραμμαρια επισης βλεπεις αν δυναμωνεις η οχι!!

ooooooo yes συμφωνω με μπιλαρα.....ΤΣΑΜΠΑ λεφτα η εισαγωγη csl και προγγραμα....πσιτευω πως απο το προγραμα που φοραμε με εσενα μπιλαρα (σχεδον ιδιο φενεται) αντε η ειαγωγη να δινει ενα αμαξι κερδος περισοτερο απο οτι εχουμε παρει εμεις.....κλαιν μαην δηλαδη....δινεις 4000 και περνεις π.χ 5 αμαξια εμεις δωσαμε 600 πανω κατω περιπου και πειραμε π,χ 4 αμαξια,....
και απο οτι ειδα μετα απο σχεδον 3 εβδομαδες περιπου το προγραμα ειναι ακομα στον εγκεφαλο με της ιδες ρυθμισεις.....δηλαδη....<<δεν εχει ΧΑΘΕΙ>>....ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΝΑ ΜΗΝΑ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΧΑΘΕΙ,....ΟΧΑΟΧΑΟΧΑ:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

GEORGE316
10-02-11, 10:05
οσο αφορα το shift light...με ποιο τροπο αυτο μπορει να τοποθετηθει?
λεω τωρα εγω...καποιο συνστημα ωστε να ανβουν τα αλλαρμ (πχ)
οσοι εχουμε παλαιοτερα μοντελα...γινεται να συνδεθει με το στροφομετρο και να αναβει ενα οποιοδηποτε λαμπακι της αρεσκειας μας?

manos///3
10-02-11, 10:33
https://www.tunersgroup.com/Online_Store/Shift-I_Shift_Light_System.html

mo328i
10-02-11, 12:10
εχω παρακολουθησει τις συζητησεις σας!!!
αυτο με τον μαφ δεν ισχυει!!!
το δικο μου διαβαζει περισσοτερα γραμμαρια μαφ απο οτι μαμα!!!
απο τα γραμμαρια επισης βλεπεις αν δυναμωνεις η οχι!!

δηλαδη με την εισαγωγη-πατεντα που εχεις βαλει στο δυναμομετρο ο μαφ με τερμα γκαζι σου διαβασε περισσοτερο αερα (με data log in) απο οτι με την μαμα εισαγωγη,αρα σου ψεκασε παραπανω βενζινες και με το προγραμμα που εβαλες δεν σου διορθωσε το μειγμα (αυτο το εκανε απο μονη της η dme για να εισαι στα επιτρεπτα ορια διορθωσης απο τους λ) και το μονο που εκανες ειναι να διορθωσεις τα avans για καλυτερη καυση στους κυλινδρους...λογικα η διαφορα εαν ισχυει κατι τετοιο θα ειναι μικρη (σε καροτσες) απλα μου κανει εντυπωση που καταφερε ο μαφ να διαβασει περισσοτερο αερα..με την ιδια διαμετρο εισαγωγης δλδ??ειμαι off topic το ξερω σορυ.

stratos
10-02-11, 14:05
οσο αφορα το shift light...με ποιο τροπο αυτο μπορει να τοποθετηθει?
λεω τωρα εγω...καποιο συνστημα ωστε να ανβουν τα αλλαρμ (πχ)
οσοι εχουμε παλαιοτερα μοντελα...γινεται να συνδεθει με το στροφομετρο και να αναβει ενα οποιοδηποτε λαμπακι της αρεσκειας μας?

Στο δικό μου ανάβουν τα αλάρμ. Αλλά δεν είναι και το βολικότερο. Αν και σε συνθήκες κόντρας η αποψη μου είναι οτι το shift light είναι άχρηστο. Σε συνθήκες πίστας που πρέπει να έχεις το μυαλό και τα μάτια σου στην επόμενη στροφή τότε το shift light χρειάζεται αρκετά

billarasm3
10-02-11, 14:11
δηλαδη με την εισαγωγη-πατεντα που εχεις βαλει στο δυναμομετρο ο μαφ με τερμα γκαζι σου διαβασε περισσοτερο αερα (με data log in) απο οτι με την μαμα εισαγωγη,αρα σου ψεκασε παραπανω βενζινες και με το προγραμμα που εβαλες δεν σου διορθωσε το μειγμα (αυτο το εκανε απο μονη της η dme για να εισαι στα επιτρεπτα ορια διορθωσης απο τους λ) και το μονο που εκανες ειναι να διορθωσεις τα avans για καλυτερη καυση στους κυλινδρους...λογικα η διαφορα εαν ισχυει κατι τετοιο θα ειναι μικρη (σε καροτσες) απλα μου κανει εντυπωση που καταφερε ο μαφ να διαβασει περισσοτερο αερα..με την ιδια διαμετρο εισαγωγης δλδ??ειμαι off topic το ξερω σορυ.

με το προγραμμα πειραξαμε το αβανς το μιγμα τον κοφτη και λιγο τους εκκεντροφορους!!!
το αμαξι ηδη μετραγε περισσοτερο μαφ απο οτι μαμα!!!
με την εισαγωγη διαβαζει λιγο περισσοτερο!!!
το αμαξι με εισαγωγη πηρε περιπου 2+ αμαξια!!!
εγω παντως ειμαι ευχαριστημενος απο το αμαξι μου για τα ευρο που εχω δωσει!!!
καποιος αλλος ισως οχι!!!

turbodog
10-02-11, 14:38
απλα μου κανει εντυπωση που καταφερε ο μαφ να διαβασει περισσοτερο αερα..με την ιδια διαμετρο εισαγωγης δλδ??ειμαι off topic το ξερω σορυ.

pipe pressure loss λεγεται αυτο που σου κανει εντυπωση

https://www.efunda.com/formulae/fluids/calc_pipe_friction.cfm

με απλα λογια οταν καταφερνουμε να μειωσουμε τις απωλειες στο συστημα μας (ειτε απο πιο ελευθερο φιλτρο, ειτε απο μεγαλυτερη διαμετρο ειτε απο μικροτερες απωλειες λογω στροβιλισμων (wall friction losses) κτλ τοτε εχουμε περισσοτερη παροχη αερα στον κινητηρα μας. Δεν ειναι μονο η μεγαλυτερη διαμετρο (ειναι ομως η σημαντικοτερη) που μας δινει τελικα περισσοτερη παροχη αερα thumb

MILTOS M3 E46
10-02-11, 20:24
εγω παντως ειμαι ευχαριστημενος απο το αμαξι μου για τα ευρο που εχω δωσει!!!
καποιος αλλος ισως οχι!!![/QUOTE]

M ΑΡΕΣΕΙΣ.........~!!!!!!!!!