PDA

Επιστροφή στο Forum : 1ο service x3!



spyrosK
07-02-11, 21:51
Kαλησπέρα στο forum και ειδικότερα στους Χ3ers.Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί δεν βρήκα κατι παρόμοιο εκτός του inspection που κατέληξε σε πιο ειδικό. το δικό μου χ3 ετοιμάζεται για το πρώτο service των 30.000 κμ,στη περίπτωση μου έρχεται μετά 2 χρόνια περίπου από την αγορά με 24.500 κμ και δινοντας μου 4.000 κμ περιθώριο ακόμα.υπολογιζω να το κάνω τέλη του μήνα πριν κλείσει η εγγύηση για να αποφύγω τυχον ασκοπες χρεώσεις.βέβαια ήδη άλλαξα λάδια πριν 1 χρόνο και εχω προσθέσει κι αλλα 2(τσιμπάει λαδακι τελικα...). τι ναπεριμένω από χρεώσεις, δουλειά και που προτείνετε να γίνει στην Αττική. αναμένω ενημέρωση από όσους το έχουν κάνει :thanks:

bimmer-corfu
09-02-11, 08:09
Φίλε υποθετικά και μόνο δεν πρέπει να θέλει πολλά πράγματα. Λάδια και φίλτρο λαδιού αν δεν τα έχεις αλλάξει, φίλτρο καμπίνας, ίσως φίλτρο αέρα και μπουζιά, υγρά φρένων αν και αυτά ανάβουν ξεχωριστά, έλεγχο τακάκια που δεν νομίζω να αλλαχτούν με αυτά τα χιλιόμετρα

Αφού θας πας σε αντιπροσωπεία (λόγο εγγύησης) δεν πρέπει να έχει και μεγάλη διαφορά η μια απο την άλλη

Jorgos
17-02-11, 14:51
Kαλησπέρα στο forum και ειδικότερα στους Χ3ers.Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί δεν βρήκα κατι παρόμοιο εκτός του inspection που κατέληξε σε πιο ειδικό. το δικό μου χ3 ετοιμάζεται για το πρώτο service των 30.000 κμ,στη περίπτωση μου έρχεται μετά 2 χρόνια περίπου από την αγορά με 24.500 κμ και δινοντας μου 4.000 κμ περιθώριο ακόμα.υπολογιζω να το κάνω τέλη του μήνα πριν κλείσει η εγγύηση για να αποφύγω τυχον ασκοπες χρεώσεις.βέβαια ήδη άλλαξα λάδια πριν 1 χρόνο και εχω προσθέσει κι αλλα 2(τσιμπάει λαδακι τελικα...). τι ναπεριμένω από χρεώσεις, δουλειά και που προτείνετε να γίνει στην Αττική. αναμένω ενημέρωση από όσους το έχουν κάνει :thanks:


Καλησπέρα Σπύρο.

Αν θες τη γνώμη μου & σε βολεύει η περιοχή, προτείνω Athens Car Βουλιαγμένης - Ηλιούπολη, 2109933303. Πάω από το 2002 & είμαι ok...

'Εχοντας το ίδιο αυτοκίνητο (04/'10 - 9000χλμ), πήγα χθες & έβαλα συμπλήρωμα 1+1/2 μπουκάλι! λάδι... Το ίδιο πολύ λάδι πίνει & το δικό σου...?

Nino
17-02-11, 16:48
Σπυρο οπως σου ειπα και σε αλλο νημα αυτο ειναι το λεγομενο oil service
Γινεται αλλαγη λαδια φιλτρο λαδιου,αερα και φιλτρο καμπινας (αυτο ειναι και το ακριβο γυρω στο πενηνταρικο το μαμα,30 ευρω ημιτασιον).
Μαζι με αυτα γινεται(υποτιθεται) και ενας γενικος ελεγχος του αυτοκινητου.Συμπληρωμα αντιψυκτικου κλπ
Αυτα ειναι απο προγραμματισμενες εργασιες,τωρα επειδη θα συνδεθει στο διαγνωστικο (αλλοι αυτο το χρεωνουν,αλλοι παλι οχι) για να μηδενιστει η ενδειξη του oil service εκει θα φανει αν χρειαστει και τιποτα αλλο.
Η γνωμη μου ειναι μιας που εχει περασει ο χρονος να κανεις και την αλλαγη των υγρων φρενων μαζι,για να μην τραβιεσαι δυο φορες στα συνεργεια.
Μπουζι δεν αλλαζουν ουτε στο inspection 1 αλλα στο 2,καμια φορα βεβαια αναλογα και τον οδηγο μπορει να χρειαστει τακακια... εκει το κοστος παει ψηλα (300 + ).
Αν εχεις τη παραμικρη υποψια οτι κατι δεν παει καλα,τοτε πηγαινε σε εξουσιοδοτημενο και πιο νωρις για να μπορει να καλυφθει απο την εγγυηση,αν οχι σε οποιοδηποτε εξειδικευμενο θα γινει η ιδια δουλεια με λιγοτερα χρηματα.
Μπορεις να κανεις μια ερευνα αγορας να το διαπιστωσεις απο μονος σου, παρε τηλ και ρωτα τις χρεωσεις για oil service.
Μεσα στο φορουμ υπαρχουν διαφορες προσφορες απο διαφορους επαγγελματιες, μη ξεχασεις ομως να το αναφερεις οτι εισαι απο το fans.
Γενικως το αμαξι σου δεν ειναι απο αυτα που παρουσιαζουν προβληματα (καποιες εξαιρεσεις παντα υπαρχουν) και ναι οσο για το λαδακι τσιμπαει λιγο αλλα μεσα στα πλαισια του αποδεκτου,τουλαχιστο ετσι σε μενα που μαλιστα σχεδον εχει σταματησει να τσιμπαει..
Οτι χρειαστεις στειλε pm να τα πουμε και τηλεφωνικα για πιο αναλυτικα.

spyrosK
17-02-11, 16:54
Καλησπέρα Σπύρο.

Αν θες τη γνώμη μου & σε βολεύει η περιοχή, προτείνω Athens Car Βουλιαγμένης - Ηλιούπολη, 2109933303. Πάω από το 2002 & είμαι ok...

'Εχοντας το ίδιο αυτοκίνητο (04/'10 - 9000χλμ), πήγα χθες & έβαλα συμπλήρωμα 1+1/2 μπουκάλι! λάδι... Το ίδιο πολύ λάδι πίνει & το δικό σου...?

καλησπερα Γιώργο, έχω ακουσει κι εγώ καλα λογια για τη συγκεκριμένη αντιπροσωπεία, και ίσως το πάω εκεί αν και δεν με πολυβολεύει (κινόυμαι προς ΒΠ) και το αγόρασα απο τον Σφακιανάκη στον οποίο αν και μου το πούλησε ενας εξαιρετικός πωλητής, οσες φορές έχω περάσει απο το service για ψιλοπράγματα δεν με ικανοποίησε η εξυπηρέτηση(τυπικά επαγγελματική) και πολυ κακή η εξυπηρέτηση απο το τηλέφωνο.το σημαντικό για μένα ειναι ενας καλος ελεγχος πριν ληξει η εγγύηση (κι έχω κάποια θεματάκια όπως το ανεμιστηράκι του ac που κανει περίεργο θόρυβο, οι πόρτες που εχουν ενα θέμα στο κλεισιμο τους, μαλιστα μια φορά σε μια λακουβα ανοιξε:thumbsdown: και το χειρότερο που ομως κι εγω το άφησα και απο ότι μου είπαν δεν αλλάζει, το οτι ξέφτισε το εξωτερικό πλαστικό σαν μεμβράνη του κεντρικού τουνελ στην πισω πλευρά σχεδόν απο το πρωτο καιρο λογω γδαρσιμάτων απο τα παπουτσια των παιδιών, που ομως δεν δικαιολογειται για την τιμή του αυτοκινητου).
οσο για το λάδι παρόλο που λεει στα 30.000 κμ εγώ εχω προσθεσει 1 λιτρο στους 4 μηνες,τα αλλαξα στο χρονο και ξαναέβαλα πριν 2 μηνες 1 λιτρο , οποτε τωρα ειμαι για το oil service

Nino
17-02-11, 17:01
καλησπερα Γιώργο, έχω ακουσει κι εγώ καλα λογια για τη συγκεκριμένη αντιπροσωπεία, και ίσως το πάω εκεί αν και δεν με πολυβολεύει (κινόυμαι προς ΒΠ) και το αγόρασα απο τον Σφακιανάκη στον οποίο αν και μου το πούλησε ενας εξαιρετικός πωλητής, οσες φορές έχω περάσει απο το service για ψιλοπράγματα δεν με ικανοποίησε η εξυπηρέτηση(τυπικά επαγγελματική) και πολυ κακή η εξυπηρέτηση απο το τηλέφωνο.το σημαντικό για μένα ειναι ενας καλος ελεγχος πριν ληξει η εγγύηση (κι έχω κάποια θεματάκια όπως το ανεμιστηράκι του ac που κανει περίεργο θόρυβο, οι πόρτες που εχουν ενα θέμα στο κλεισιμο τους, μαλιστα μια φορά σε μια λακουβα ανοιξε:thumbsdown: και το χειρότερο που ομως κι εγω το άφησα και απο ότι μου είπαν δεν αλλάζει, το οτι ξέφτισε το εξωτερικό πλαστικό σαν μεμβράνη του κεντρικού τουνελ στην πισω πλευρά σχεδόν απο το πρωτο καιρο λογω γδαρσιμάτων απο τα παπουτσια των παιδιών, που ομως δεν δικαιολογειται για την τιμή του αυτοκινητου).οσο για το λάδι παρόλο που λεει στα 30.000 κμ εγώ εχω προσθεσει 1 λιτρο στους 4 μηνες,τα αλλαξα στο χρονο και ξαναέβαλα πριν 2 μηνες 1 λιτρο , οποτε τωρα ειμαι για το oil service

Σημερα παρατηρησα ακριβως το ιδιο σε μενα!!!

Nino
17-02-11, 17:11
Σπυρο οπως σου ειπα και σε αλλο νημα αυτο ειναι το λεγομενο oil service
Γινεται αλλαγη λαδια φιλτρο λαδιου,αερα και φιλτρο καμπινας (αυτο ειναι και το ακριβο γυρω στο πενηνταρικο το μαμα,30 ευρω ημιτασιον).
Μαζι με αυτα γινεται(υποτιθεται) και ενας γενικος ελεγχος του αυτοκινητου.Συμπληρωμα αντιψυκτικου κλπ
Αυτα ειναι απο προγραμματισμενες εργασιες,τωρα επειδη θα συνδεθει στο διαγνωστικο (αλλοι αυτο το χρεωνουν,αλλοι παλι οχι) για να μηδενιστει η ενδειξη του oil service εκει θα φανει αν χρειαστει και τιποτα αλλο.
Η γνωμη μου ειναι μιας που εχει περασει ο χρονος να κανεις και την αλλαγη των υγρων φρενων μαζι,για να μην τραβιεσαι δυο φορες στα συνεργεια.
Μπουζι δεν αλλαζουν ουτε στο inspection 1 αλλα στο 2,καμια φορα βεβαια αναλογα και τον οδηγο μπορει να χρειαστει τακακια... εκει το κοστος παει ψηλα (300 + ).
Αν εχεις τη παραμικρη υποψια οτι κατι δεν παει καλα,τοτε πηγαινε σε εξουσιοδοτημενο και πιο νωρις για να μπορει να καλυφθει απο την εγγυηση,αν οχι σε οποιοδηποτε εξειδικευμενο θα γινει η ιδια δουλεια με λιγοτερα χρηματα.
Μπορεις να κανεις μια ερευνα αγορας να το διαπιστωσεις απο μονος σου, παρε τηλ και ρωτα τις χρεωσεις για oil service.
Μεσα στο φορουμ υπαρχουν διαφορες προσφορες απο διαφορους επαγγελματιες, μη ξεχασεις ομως να το αναφερεις οτι εισαι απο το fans.
Γενικως το αμαξι σου δεν ειναι απο αυτα που παρουσιαζουν προβληματα (καποιες εξαιρεσεις παντα υπαρχουν) και ναι οσο για το λαδακι τσιμπαει λιγο αλλα μεσα στα πλαισια του αποδεκτου,τουλαχιστο ετσι σε μενα που μαλιστα σχεδον εχει σταματησει να τσιμπαει..
Οτι χρειαστεις στειλε pm να τα πουμε και τηλεφωνικα για πιο αναλυτικα.

Να συμπληρωσω μιας και δεν μπορω να κανω edit οτι ολα τα εξειδικευμενα εχουν ακρες και συνεργασιες με καποιους απο τους επισημους... οπερ σημαινει οτι και σε αυτα καλυπτουν εργασιες εγγυησης!!

spyrosK
17-02-11, 17:41
Σημερα παρατηρησα ακριβως το ιδιο σε μενα!!!

λοιπον φίλε Νιno στο δικό μου το παρουσίασε σχεδον απο την αρχη, κατι τα παπουτσια των παιδιων (3 μικρά) μπες-βγες γδαρθηκε και ειναι και μπεζ και σιγα σιγα εγινε μια αηδία. απευθύνθηκα στο Σφακιανακη και καπως στο ποδι, μου απαντησαν οτι δεν δικαιολογειται αλλαγή λογω φθοράς στην εγγύηση.δεν επεμεινα κι εγω και αν και πηραν foto για να τις στειλουν υποτιθεται στη Γερμανία, δεν μου απάντησαν, ποτε παρα μόνο μετα απο αρκετα δικά μου τηλ.(εξ ου και η μετρια εμπειρία που ανεφερα και πιο πανω απο το service-εξυπηρέτηση απο το συγκεκριμενο dealer). μια προχειρη αλλά καπως ικανοποιητική λύση μου εδωσαν στην επισημη αντιπροσωπεία Λαμίας που βρεθηκα τη Πρωτοχρονιά, όπου ναι μεν κι αυτοι αποκλεισαν να αλλαχθει στην εγγύηση,αλλα το έτριψαν με υγρο-καθαριστικό και εφυγε η βρομιά και το πολυ ξεφτισμα, σα να εφυγε ολο η εξωτερικη "μεμβρανη". τελος παντων τωρα δεν του δινω και πολυ σημασία ετσι κι αλλιως "παλιώνει" σιγα-σιγα και οι φθορες θα υπαρχουν...

Nino
17-02-11, 18:26
Αυτα ειναι Σπυρο τη μια αυτο ,η αλλη πολυ συχνη φθορα στο τιμονι (να δεις πως εχει γινει του jordan και ειναι και ///M το τιμονι) δεν δικαιολογουνται για την ποιοτητα που λενε οτι εχουν και πληρωνεις...
Ενταξει φυσιολογικη φθορα θα υπαρχει αλλα οχι με να μπαινουμε στο αμαξι σαν να μπαινουμε σε μουσειο..

spyrosK
17-02-11, 18:54
αντε να τα πουμε κι απο κοντα αυριο στου ΤΑΜ ΤΑΜthumb

stef
17-02-11, 19:09
Αυτα ειναι Σπυρο τη μια αυτο ,η αλλη πολυ συχνη φθορα στο τιμονι (να δεις πως εχει γινει του jordan και ειναι και ///M το τιμονι) δεν δικαιολογουνται για την ποιοτητα που λενε οτι εχουν και πληρωνεις...
Ενταξει φυσιολογικη φθορα θα υπαρχει αλλα οχι με να μπαινουμε στο αμαξι σαν να μπαινουμε σε μουσειο..

Τέτοια λέγε μου να πάψω να κοιτάζω Χ3 και να συνεχίζω να βλέπω Ε90...

Nino
17-02-11, 20:13
Τέτοια λέγε μου να πάψω να κοιτάζω Χ3 και να συνεχίζω να βλέπω Ε90...

κοιτα το προβλημα στο τιμονι ειναι γενικο... εμενα παντως που ειναι δερματινο και ειναι ολο δερματινο εκτος απο ενα μικρο σημειο που εχει τα χειριστηρια δεν εχω προβλημα.

stef
17-02-11, 20:23
Πάντως είναι πιο αξιόπιστο από Ε90 πιστεύω το Ε83!!

spyrosK
17-02-11, 20:23
το ιδιο και στο δικο μου. δεν εχει φθορα κι ουτε φαινεται να αποκτησει.. κοιτα ποιοτικο ειναι γενικα περιπου στα επιπεδα αναμεσα στη σειρα 1 και 3, δεν θα κολουσα στο τιμονι...

trueno
17-02-11, 20:36
Kαι σε μενα το εχει κάνει , αλλά σε πολύ μικρό βαθμό , μάλλον λογω του οτι δεν κινειται και συχνά...Πιστευω οτι μια καλη λυση ειναι να το καλυψουμε με διαφανες αυτοκολλητο της 3Μ σαν και αυτό που μπαίνει στους προφυλακτηρες
Θα το ψάξω...:think:

Jorgos
18-02-11, 07:48
λοιπον φίλε Νιno στο δικό μου το παρουσίασε σχεδον απο την αρχη, κατι τα παπουτσια των παιδιων (3 μικρά) μπες-βγες γδαρθηκε και ειναι και μπεζ και σιγα σιγα εγινε μια αηδία. απευθύνθηκα στο Σφακιανακη και καπως στο ποδι, μου απαντησαν οτι δεν δικαιολογειται αλλαγή λογω φθοράς στην εγγύηση.δεν επεμεινα κι εγω και αν και πηραν foto για να τις στειλουν υποτιθεται στη Γερμανία, δεν μου απάντησαν, ποτε παρα μόνο μετα απο αρκετα δικά μου τηλ.(εξ ου και η μετρια εμπειρία που ανεφερα και πιο πανω απο το service-εξυπηρέτηση απο το συγκεκριμενο dealer). μια προχειρη αλλά καπως ικανοποιητική λύση μου εδωσαν στην επισημη αντιπροσωπεία Λαμίας που βρεθηκα τη Πρωτοχρονιά, όπου ναι μεν κι αυτοι αποκλεισαν να αλλαχθει στην εγγύηση,αλλα το έτριψαν με υγρο-καθαριστικό και εφυγε η βρομιά και το πολυ ξεφτισμα, σα να εφυγε ολο η εξωτερικη "μεμβρανη". τελος παντων τωρα δεν του δινω και πολυ σημασία ετσι κι αλλιως "παλιώνει" σιγα-σιγα και οι φθορες θα υπαρχουν...

Καλημέρα σας φίλοι BMWδάκιες...

Σπύρο,

Και γω το πήρα από Σφακιανάκη-Κηφισίας (γιατί μόνο αυτός είχε το συγκεκριμένο αυτοκίνητο που ήθελα & πήρα), αλλά δεν θα με ξαναδούν ποτέ!
Ποιότητα μαγαζιού, μηδέν! (εκτός του πωλητή μου -Σαράντης-, αλλά με μικρή όμως διαφορά...)

Ήξερα από πριν την Athens Car (316-'02), μένω & Νότια οπότε κανείς λόγος να τρέχω αλλού.

Και ο Spanos έίναι (πιο) κοντά μου, αλλά κι οι δικοί του ακόμα πελάτες, στην Athens Car πάνε για service...

Τέλειος κανείς φυσικά (αλλά & τι είναι στην Ελλάδα μας...), αλλά συγκριτικά καλύτεροι από τους άλλους...

Αυτά......:)

stef
18-02-11, 08:13
Το αμάξι σου είναι σαν το εικονιζόμενο αλλά με άλλες 18άρες ζάντες, sunroof & xenon και ήσουν μήπως την πορηγούμενη βδομάδα στο Σπανό Γλυφάδας ?

Jorgos
18-02-11, 09:49
Το αμάξι σου είναι σαν το εικονιζόμενο αλλά με άλλες 18άρες ζάντες, sunroof & xenon και ήσουν μήπως την προηγούμενη βδομάδα στο Σπανό Γλυφάδας ?


Χρώμα όπως φώτο, αλλά από τ' άλλα που είπες μόνο την ηλιοροφή έχω... (& δεν ήμουν/πάω στον Σπανό-Γλυφάδας)

Πήρα ναι μεν από τα λίγα πλούσια! & 2ου! facelift με ε42000! (εξωτερικές διαφορές με το κανονικό facelift: το χρώμα μπρονζέ-πλατινέ, το σηματάκι είναι στο αριστερό κάτω μέρος της πόρτας του οδηγού & οι καθρέπτες είναι ίδιοι με του νέου X3) που ξεπουλούσαν πέρυσι (πάνω από ε10000 έκτωση, 19% φπα κλπ...), με δέρμα, sport-πολυτίμονο, s/r etc..., αλλά με 17άρες & χωρίς xenon.

Οπότε, άλλος ήταν...:)

stef
18-02-11, 09:52
Αααα σίγουρα, άλλος ήταν...!!
Αλλά ήταν πολύ περιποιημένο και εκείνο που είδα και μου άρεσε πολύ!
Sorry για το off topic

Nino
18-02-11, 13:11
Σπυρο οπως σου ειπα και σε αλλο νημα αυτο ειναι το λεγομενο oil service
Γινεται αλλαγη λαδια φιλτρο λαδιου,αερα και φιλτρο καμπινας (αυτο ειναι και το ακριβο γυρω στο πενηνταρικο το μαμα,30 ευρω ημιτασιον).
Μαζι με αυτα γινεται(υποτιθεται) και ενας γενικος ελεγχος του αυτοκινητου.Συμπληρωμα αντιψυκτικου κλπ
Αυτα ειναι απο προγραμματισμενες εργασιες,τωρα επειδη θα συνδεθει στο διαγνωστικο (αλλοι αυτο το χρεωνουν,αλλοι παλι οχι) για να μηδενιστει η ενδειξη του oil service εκει θα φανει αν χρειαστει και τιποτα αλλο.
Η γνωμη μου ειναι μιας που εχει περασει ο χρονος να κανεις και την αλλαγη των υγρων φρενων μαζι,για να μην τραβιεσαι δυο φορες στα συνεργεια.
Μπουζι δεν αλλαζουν ουτε στο inspection 1 αλλα στο 2,καμια φορα βεβαια αναλογα και τον οδηγο μπορει να χρειαστει τακακια... εκει το κοστος παει ψηλα (300 + ).
Αν εχεις τη παραμικρη υποψια οτι κατι δεν παει καλα,τοτε πηγαινε σε εξουσιοδοτημενο και πιο νωρις για να μπορει να καλυφθει απο την εγγυηση,αν οχι σε οποιοδηποτε εξειδικευμενο θα γινει η ιδια δουλεια με λιγοτερα χρηματα.
Μπορεις να κανεις μια ερευνα αγορας να το διαπιστωσεις απο μονος σου, παρε τηλ και ρωτα τις χρεωσεις για oil service.
Μεσα στο φορουμ υπαρχουν διαφορες προσφορες απο διαφορους επαγγελματιες, μη ξεχασεις ομως να το αναφερεις οτι εισαι απο το fans.
Γενικως το αμαξι σου δεν ειναι απο αυτα που παρουσιαζουν προβληματα (καποιες εξαιρεσεις παντα υπαρχουν) και ναι οσο για το λαδακι τσιμπαει λιγο αλλα μεσα στα πλαισια του αποδεκτου,τουλαχιστο ετσι σε μενα που μαλιστα σχεδον εχει σταματησει να τσιμπαει..
Οτι χρειαστεις στειλε pm να τα πουμε και τηλεφωνικα για πιο αναλυτικα.

Διορθωση!!! στο oil service δεν γινεται αλλαγη φιλτρου αερα ( γινεται στο inspection 1) μονο λαδιου και καμπινας.

spyrosK
18-02-11, 17:29
Χρώμα όπως φώτο, αλλά από τ' άλλα που είπες μόνο την ηλιοροφή έχω... (& δεν ήμουν/πάω στον Σπανό-Γλυφάδας)

Πήρα ναι μεν από τα λίγα πλούσια! & 2ου! facelift με ε42000! (εξωτερικές διαφορές με το κανονικό facelift: το χρώμα μπρονζέ-πλατινέ, το σηματάκι είναι στο αριστερό κάτω μέρος της πόρτας του οδηγού & οι καθρέπτες είναι ίδιοι με του νέου X3) που ξεπουλούσαν πέρυσι (πάνω από ε10000 έκτωση, 19% φπα κλπ...), με δέρμα, sport-πολυτίμονο, s/r etc..., αλλά με 17άρες & χωρίς xenon.

Οπότε, άλλος ήταν...:)

εξυπνη αγορά! γενικώς ξεπουλούσαν από τα τέλη του 2008 με αποτέλεσμα να πουλήσει αρκετά παρά την έλευση του-να το παραδεχτούμε- καλύτερου Q5(ιδίως στα 2000 κυβικά):original:

stef
18-02-11, 17:59
Ακόμη και σήμερα υπάρχουν 87 Χ3 "κούτα" σε κατά τόπους dealers σε όλη την Ελλάδα!

trueno
18-02-11, 22:32
Ακόμη και σήμερα υπάρχουν 87 Χ3 "κούτα" σε κατά τόπους dealers σε όλη την Ελλάδα!

Ξέρεις πόσο τα δίνουν?



παρά την έλευση του-να το παραδεχτούμε- καλύτερου Q5

Μάλλον δεν εχεις οδηγησει το Q5....

stef
19-02-11, 04:12
Ξέρεις πόσο τα δίνουν?

Αναλόγως εξοπλισμού αν και τα περισσότερα πάνω κάτω είναι τα ίδια!!!

Π.χ

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/949583/

spyrosK
19-02-11, 07:20
Ξέρεις πόσο τα δίνουν?




Μάλλον δεν εχεις οδηγησει το Q5....

όντως δεν το έχω οδηγήσει... από αυτά που ακούω και διαβάζω έκρινα.. για πες μας όμως τη γνώμη σου για τη σύγκριση αυτή...μ ενδιαφέρει...

( αν και είμαι λίγο :offtopic:)

trueno
19-02-11, 08:41
όντως δεν το έχω οδηγήσει... από αυτά που ακούω και διαβάζω έκρινα.. για πες μας όμως τη γνώμη σου για τη σύγκριση αυτή...μ ενδιαφέρει...

( αν και είμαι λίγο :offtopic:)

sorry για το off-topic καταρχην..
Σπύρο να διευκρινισω καταρχάς ότι αυτά που ψαχνω κυριως σε ενα αυτοκινητο ειναι α)αισθηση τιμονιου β) σφιχτή αναρτηση με μικρες κλισεις γ) αισθηση κιβωτιου
Με αυτα τα κριτηρια λοιπόν εκρινα ολα τα υποψηφια αυτοκινητα , μαζι και το Q5.
Οτανλοιπον ημουν σε διαδικασια εξευρεσης αυτοκινητου , και ειχα ήδη οδηγησει την Χ3, πήγα για test drive του Q5. Πολύ γρηγορο μεν αλλα ως εκεί..
Το μεγαλύτερο μειονεκτημά του για μενα ηταν το τιμονι του. Ελαφρυ , ασαφές χωρίς αίσθηση. Στα πρωτα 500 μετρα ειχε τελειωσει για εμένα το θεμα Q5. Αφού ο πωλητης επέμενε να το πάμε μερικα χιλιομετρα παρακατω στην Βαρης - Κορωπιου και εγώ προφασιστηκα πως βιαζομαι για να γυρισουμε πίσω...Και να φανταστειτε ότι με τις εκπτωσεις που ειχα λόγω τριων παιδιων το Q5 ειχε μόλις 500 Ευρώ ακριβότερη τιμη από την Χ3 και ήταν και καινούριο μοντελο.
Αλλα δευτερευοντα μειονεκτηματα: θόρυβος (Το Α4 της οικογενειας ειναι πιο ησυχο) , κλίσεις , τραχυτητα κινητηρα. Το δε s-tronic τι να πω....Ενα DSG που ειχα δοκιμασει σε ενα Golf GTI μου ειχε φανεί πολύ καλύτερο ειδικα σε θεματα κραδασμων.
Τέλος πάντων πιστευω ότι η Χ3 μετα το facelift ειναι από τα πιο καλοστημένα αυτοκινητα οσον αφορά το στριψιμο, ανωτερη σε αυτον τον τομέα και από την Ε60 520 την οποία ειχα για ενα Σαββατοκυριακο.

Μερικες κρισεις για το Q5 σε σχεση με την παλια και την καινουρια Χ3 μπορεις να διαβασεις και εδω

https://www.bimmerfest.com/forums/showthread.php?t=510746thumb

stef
19-02-11, 10:04
Τέλος πάντων πιστευω ότι η Χ3 μετα το facelift ειναι από τα πιο καλοστημένα αυτοκινητα οσον αφορά το στριψιμο, ανωτερη σε αυτον τον τομέα και από την Ε60 520 την οποία ειχα για ενα Σαββατοκυριακο.

Έχει αλλάξει κάτι στην ανάρτηση μεταξύ προ-facelift & facelift?

trueno
19-02-11, 10:15
Έχει αλλάξει κάτι στην ανάρτηση μεταξύ προ-facelift & facelift?

Nαι , επειδη δεχτηκαν πολυ κριτική για την σκληρότητα της αναρτησης , αλλαξαν ρυθμισεις και η μετα-facelift Χ3 ειναι πολυ πιο ενδοτικη στις ανωμαλίες. Aν μπορουσε να διαχειριστει λίγο καλυτερα τις εγκάρσιες ανωμαλίες στις χαμηλές ταχύτητες θα ηταν τέλεια! Αλλά δεν μπορεις να τα εχεις όλα...

stef
19-02-11, 11:36
Α γιατί είχα την εντύπωση πως η ανάρτηση είναι η ίδια, θα το ψάξω λίγο και θα σου πω
Εκτός εαν το έχεις διαβάσει-βρει κάπου αυτό

trueno
19-02-11, 12:47
Α γιατί είχα την εντύπωση πως η ανάρτηση είναι η ίδια, θα το ψάξω λίγο και θα σου πω
Εκτός εαν το έχεις διαβάσει-βρει κάπου αυτό

Δες π.χ.
https://www0.epinions.com/review/2007_BMW_X3/content_401684860548

Ride quality has been an X3 weak spot. It's much improved in the 2007. Even with the Sport Package I found the ride at least as comfortable as in a Sport Packaged 3, with less busyness over patchy pavement than in other BMWs I've driven recently. The 2007 X3 did seem to roll a bit more in turns, but the improved ride is worth this trade-off.

stef
19-02-11, 16:36
Ποια η διαφορά του sport package με το sport package 3 δεν μας λέει ο φίλος μας!

trueno
19-02-11, 17:24
Ποια η διαφορά του sport package με το sport package 3 δεν μας λέει ο φίλος μας!

Αν προσεξεις δεν λεει "sport package 3" αλλα "sport packaged 3" δηλαδή μια 3άρα με σπορ πακετο. Θέλει να πει πως η Χ3 με το σπορ πακετο εχει την αισθηση μιας 3άρας με το σπορ πακετο.:original:

trueno
19-02-11, 17:32
Ωχ... μάλλον παρα-ειμαστε off-topic....
Tσέκαρα σημερα την ημερομηνία του 1ου service και ειναι η 27/2!! Τότε κλεινει δυο χρόνια το αμαξι. Οπότε το αργότερο την Δευτερα 28/2 θα το πάω για service ,μάλλον στον Σπανό από όπου αγοράστηκε και μου εχουν πει για εναν καλό μηχανικό, αν και εχω ακούσει καλά λόγια και για την Athenscar. Aν θέλει κανείς να πάμε μαζι... μέσα!! Να κανουμε το service και να τα πούμε κιόλας...

spyrosK
19-02-11, 17:33
sorry για το off-topic καταρχην..
Σπύρο να διευκρινισω καταρχάς ότι αυτά που ψαχνω κυριως σε ενα αυτοκινητο ειναι α)αισθηση τιμονιου β) σφιχτή αναρτηση με μικρες κλισεις γ) αισθηση κιβωτιου
Με αυτα τα κριτηρια λοιπόν εκρινα ολα τα υποψηφια αυτοκινητα , μαζι και το Q5.
Οτανλοιπον ημουν σε διαδικασια εξευρεσης αυτοκινητου , και ειχα ήδη οδηγησει την Χ3, πήγα για test drive του Q5. Πολύ γρηγορο μεν αλλα ως εκεί..
Το μεγαλύτερο μειονεκτημά του για μενα ηταν το τιμονι του. Ελαφρυ , ασαφές χωρίς αίσθηση. Στα πρωτα 500 μετρα ειχε τελειωσει για εμένα το θεμα Q5. Αφού ο πωλητης επέμενε να το πάμε μερικα χιλιομετρα παρακατω στην Βαρης - Κορωπιου και εγώ προφασιστηκα πως βιαζομαι για να γυρισουμε πίσω...Και να φανταστειτε ότι με τις εκπτωσεις που ειχα λόγω τριων παιδιων το Q5 ειχε μόλις 500 Ευρώ ακριβότερη τιμη από την Χ3 και ήταν και καινούριο μοντελο.
Αλλα δευτερευοντα μειονεκτηματα: θόρυβος (Το Α4 της οικογενειας ειναι πιο ησυχο) , κλίσεις , τραχυτητα κινητηρα. Το δε s-tronic τι να πω....Ενα DSG που ειχα δοκιμασει σε ενα Golf GTI μου ειχε φανεί πολύ καλύτερο ειδικα σε θεματα κραδασμων.
Τέλος πάντων πιστευω ότι η Χ3 μετα το facelift ειναι από τα πιο καλοστημένα αυτοκινητα οσον αφορά το στριψιμο, ανωτερη σε αυτον τον τομέα και από την Ε60 520 την οποία ειχα για ενα Σαββατοκυριακο.

Μερικες κρισεις για το Q5 σε σχεση με την παλια και την καινουρια Χ3 μπορεις να διαβασεις και εδω

https://www.bimmerfest.com/forums/showthread.php?t=510746thumb

επανέρχομαι για να διευκρινίσω οτι ως κατοχος του χ3 ειμαι σχεδόν απόλυτα ευχαριστημένος με το αμάξι.ειναι στα πλαισια που ήθελα, οικογενειακό,ποιοτικό,στιβ αρό, με καλούς χώρους, ασφαλές και με εξαιρετική συμπεριφορά (τιμόνι, φρένα, αισθηση).Μόνο τον κινητήρα ηθελα λιγο πιο δυνατό(2λιτρο). η συγκριση με το Q5 γίνεται γιατι ειναι πιο "φρεσκο" και γενικά σε ολα τα περιοδικα-site ειδικού τυπου θεωρείτε κορυφαίο. οταν κοιταζα για αυτοκίνητο δεν τη δοκίμασα αλλά πιστεύω πως την αποψή σου θα είχα(ήταν και αρκετά πιο ακριβή τοτε)thumb

stef
19-02-11, 20:05
Ωχ... μάλλον παρα-ειμαστε off-topic....
Tσέκαρα σημερα την ημερομηνία του 1ου service και ειναι η 27/2!! Τότε κλεινει δυο χρόνια το αμαξι. Οπότε το αργότερο την Δευτερα 28/2 θα το πάω για service ,μάλλον στον Σπανό από όπου αγοράστηκε και μου εχουν πει για εναν καλό μηχανικό, αν και εχω ακούσει καλά λόγια και για την Athenscar. Aν θέλει κανείς να πάμε μαζι... μέσα!! Να κανουμε το service και να τα πούμε κιόλας...

Έχεις απόλυτο δίκιο και ζητώ συγγνώμη αν βγήκα λίγο offtopic με τις ερωτήσεις μου

Nino
19-02-11, 20:37
Ωχ... μάλλον παρα-ειμαστε off-topic....
Tσέκαρα σημερα την ημερομηνία του 1ου service και ειναι η 27/2!! Τότε κλεινει δυο χρόνια το αμαξι. Οπότε το αργότερο την Δευτερα 28/2 θα το πάω για service ,μάλλον στον Σπανό από όπου αγοράστηκε και μου εχουν πει για εναν καλό μηχανικό, αν και εχω ακούσει καλά λόγια και για την Athenscar. Aν θέλει κανείς να πάμε μαζι... μέσα!! Να κανουμε το service και να τα πούμε κιόλας...

Ποιο ειναι αυτο το service που γινεται με ημερολογιακη ημερομηνια?
Δεν υπαρχει κατι τετοιο στο προγραμμα συντηρησης της bmw με μοναδικη εξαιρεση την αλλαγη λαδιων(μονο) αν δεν εχουν "καλυφθει" τα χιλ στο bc μεσα στη διετια.
εκτος και αν μιλαμε για αλλαγη υγρων φρενων..

spyrosK
19-02-11, 21:56
Ωχ... μάλλον παρα-ειμαστε off-topic....
Tσέκαρα σημερα την ημερομηνία του 1ου service και ειναι η 27/2!! Τότε κλεινει δυο χρόνια το αμαξι. Οπότε το αργότερο την Δευτερα 28/2 θα το πάω για service ,μάλλον στον Σπανό από όπου αγοράστηκε και μου εχουν πει για εναν καλό μηχανικό, αν και εχω ακούσει καλά λόγια και για την Athenscar. Aν θέλει κανείς να πάμε μαζι... μέσα!! Να κανουμε το service και να τα πούμε κιόλας...

κι εγω είμαι για service την 28/02, λες να το συνδυάσουμε...(δεν θα θελα όμως στο Σπανό):whistle:

trueno
20-02-11, 01:19
Ποιο ειναι αυτο το service που γινεται με ημερολογιακη ημερομηνια?
Δεν υπαρχει κατι τετοιο στο προγραμμα συντηρησης της bmw με μοναδικη εξαιρεση την αλλαγη λαδιων(μονο) αν δεν εχουν "καλυφθει" τα χιλ στο bc μεσα στη διετια.
εκτος και αν μιλαμε για αλλαγη υγρων φρενων..

Χα..χα.. Παρανόηση..Εννοούσα ότι τότε κλείνει δυο χρονια το αυτοκινητο , και μου ειχαν πει να κανω σερβις στα δυο χρονια η 30000κμ όποιο ερθει πρωτο..

trueno
20-02-11, 01:19
κι εγω είμαι για service την 28/02, λες να το συνδυάσουμε...(δεν θα θελα όμως στο Σπανό):whistle:

Δεν κλεινουμε στην Athens car?

Nino
20-02-11, 10:19
Χα..χα.. Παρανόηση..Εννοούσα ότι τότε κλείνει δυο χρονια το αυτοκινητο , και μου ειχαν πει να κανω σερβις στα δυο χρονια η 30000κμ όποιο ερθει πρωτο..

χαχαχα τετοιες πουστιτσες κανουν... και οποιος τσιμπησει,αν παει καποιος σε τρεις διαφορετικους επισημους θα παρει και τρεις διαφορετικες απαντησεις για τα διαστηματα των service.
Επειδη ομως μας διαβαζουν και θα μας διαβαζουν στο μελλον, για μια ακομη φορα και με κινδυνο να γινω βαρετος, το προγραμμα συντηρησης (τουλαχιστο) για το χ3 εχει ως εξης:
Το bc θα δειξει αναλογα τη χρηση του αυτοκινητου,ετσι τα χιλιομετρα δεν ειναι σε ολους τα ιδια
Περιπου ομως εχει ως εξης
25-30000 χιλ oil service ( λαδια ,φιλτρο λαδιου,φιλτρο καμπινας μονο)
inspection 1
inspection 2 για τα δυο inspection και τις εργασιες συντηρησης υπαρχουν πληροφοριες σε αλλα νηματα.
Καθε δυο χρονια αλλαγη υγρων φρενων.
Σημειωση απο τη bmw συνισταται επισημα (αλλα πολυ σπανια θα βρεθει εξουσιοδοτημενος να το υποστηριξει με "σθενος")η αλλαγη λαδιων να ακολουθει το προγραμμα του bc.
Η τελευταια παραγραφος θα μεινει ασχολιαστη, γιατι θα ανοιξουμε μεγααααλο θεμα!!!

trueno
20-02-11, 13:45
χαχαχα τετοιες πουστιτσες κανουν... και οποιος τσιμπησει,αν παει καποιος σε τρεις διαφορετικους επισημους θα παρει και τρεις διαφορετικες απαντησεις για τα διαστηματα των service.


Exεις δίκιο , αλλά μιας και λήγει η εγγυηση ειπα να πάω τώρα ωστε αν δουμε τιποτα να διορθωθει στα πλαίσια της εγγυησης.
Αν και....... η πρώτη αδεια ηταν στις 27/2/09 αλλά το αυτοκινητο πουληθηκε τον Απρίλιο. Προφανως πινακιδωθηκε τόν Φεβρουαριο , αλλά η εγγυηση λογικά πρέπει να ξεκινα από τότε που πουλήθηκε. Θα ρωτησω την Δευτερα..

spyrosK
20-02-11, 13:55
νομιζω πως για να εισαι στην εγγυηση πρεπει να πας πριν την 27/02. δες και τα pm σου

spyrosK
20-02-11, 13:57
επισης για να προσθεσω δες την σφραγίδα στο βιβλιο service λογικά απο εκει ξεκινα η 2ετιά της εγγυησης αλλα καλυτερα ρωτα τους

trueno
24-02-11, 14:14
Eπανέρχομαι για να αναφερω τις εντυπώσεις μου από την ΑthensCar , αφού σήμερα το πρωι τοπήγα για service. Oι εντυπώσεις μου αρνητικες.

Πρώτα-πρωτα με υποδεχτηκε ενας ευγενεστατος κυριος (τεχνικος συμβουλος). Ωραια αρχιζουμε σκέφτηκα.
Αφού λοιπόν γραψαμε τα στοιχεια κλπ. μου λέει ότι πρεπει να κανουμε oil service , inspection 1 και να αλλάξουμε υγρα φρενων γιατί ειχε αναψει το λαμπάκι.
"Πόσο θα στοιχισει" λέω?
Κανει εναν υπολογισμό και μου λέει 300 Ευρώ! Ακριβα μου φάνηκε , και συζηταμε τις χρεωσεις όπου μου λέει ότι η αλλαγη υγρών φρενων κοστιζει 70 ευρώ.
" Ας κάνουμε τα υπόλοιπα" λέω και ας αφησουμε την αλλαγη υγρων φρενων για λιγο αργότερα.
Περιμένω λοιπόν να τελειωσει το σερβις , και μόλις συζητάμε τι εργασιες εγιναν , μου λέει
Σας αλλάξαμε και υγρα φρενων δωρεάν....Αρχίζω να τσαντίζομαι...Ειναι σαν να μου έλεγε "Αφού δεν τσιμπήσατε να σκάσετε 70άρι τι να κάνουμε , τα αλλάξαμε". Φυσικά δεν πείθομαι γιατι ειχα κατεβει στο συνεργειο δυο τρεις φορές και δεν ειδα να κανουν τιποτα τετοιο...Εκτός αν ειναι υπόθεση πέντε λεπτών...
Πάω λοιπόν να πληρωσω και ενω μου κοβει απόδειξη η υπάλληλος ανοιγω το βιβλίο σερβις όπου σημειώνουν τις εργασίες και βλέπω ότι η ενδειξη για τα υγρα φρενων δεν ειναι τσεκαρισμένη. Πάω ξανα στον Τεχνικο Συμβουλο (εχω πολλές εμπειρίες από αυτούς ειδικα στην Καρέντα.....) και του λέω να τσεκαρει το αντιστοιχο κουτακι. Βεβαιως μου απαντά! Εκείνη την στιγμή πεταγεται η υπάλληλος στο ταμειο , και λέει "Εκανε και αλλαγη υγρών φρένων? Γιατι εδώ δεν αναφερει κάτι τετοιο , ουτε εργασια , ούτε ανταλλακτικα" (!!!!!!!!) Τα μασαει λίγο ο συμβουλος και τελικά λέει "αστο ετσι"
Οταν παίρνω την απόδειξη στα χερια μου , ως δια μαγειας έχει εμφανιστεί σαν ανταλλακτικο δυο μπυκαλάκια "brake fluid"
Τώρα εγώ τι να σκεφτώ??? Μου τα άλλαξαν? δεν μου τα άλλαξαν? Απλά συμπληρώσανε λίγο? (αν και δεν χρειαζοταν συμπλήρωμα γιατί ειχα τσεκαρει ότι ηταν ΟΚ)
Και αν μου τα αλλαξαν δωρεάν γιατί αρχικα πήγαν να με πείσουν να σκάσω 70 Ευρώ επιπλέον?
Χαιρέτησα ευγενικά πλήρωσα 240 Ευρώ και έφυγα. Αλλά δεν πρόκειται να με ξαναδούν....Ούτε και κανενα εξουσιοδοτημένο. Θα βρω εναν καλό εξειδικευμένο συνεργειο και θα πηγαινω εκει.
Ασε που όταν μιλήσαμε για το Sensatec και του ανεφερα ότι πολλοί λένε ότι τριζει στο καθισμα του οδηγού και αν μπορούσε να μου εβαζε λίγο τεφλόν (οπως εχω διαβάσει ότι κανουν σε άλλα συνεργεια) , μου είπε το εξης απίθανο : " Το δερμα όπως και η δερματινη ειναι ζωντανοι οργανισμοι και θελουν περιποίηση για να μην τριζουν"
Σκέφτηκα να του πώ ότι δεν ημουν από την Ουγκάντα , και ότι η δερματινη ειναι ΠΛΑΣΤΙΚΟ , αλλά εκείνη την στιγμη φοβ'ηθηκα μηπως σηκωθεί η "ζωντανη " δερματινη και με δαγκώσει... Θου κύριε....
Γενικά η αντιμετώπιση ηταν "αντε να τελειώνουμε"
Στις χρεώσεις δε ειδα στο σπίτι (κακώς δεν το ελεγξα εκεί) και μια χρεωση 50 Ευρώ για εργασια " καθαρισμος Air-condition"...Ξέρει κανεις τι παπάτζιλίκι ειναι αυτό?

Τέλος πάντων στα συν του συνεργείου η καθαριότητα, και το ότι σε αφήνουν να κάτσεις στο συνεργειο και να παρακολουθείς τις εργασιες. Εγώ ντραπηκα και δεν ημουν όλη την ωρα εκεί....
Προσοχη όσοι πάτε να είστε "από πάνω" στο αμαξι και ζητειστε από την αρχη αναλυτικο καταλογο εργασιων και διπλα από καθε εργασια την τιμη, ΠΡΙΝ αρχισει το service

Nino
24-02-11, 14:28
Τωρα τι να πω?
oil service και inspection μαζι...
Τα υγρα φρενων πρεπει να αλλαχθουν κοιτα να το ξεκαθαρισεις αν τα εχουν αλλαξει ή οχι ( εγω πληρωσα την προηγουμενη εβδομαδα 40 ευρω για αλλαγη).
Η τιμη του oil service ειναι το ενα τριτο απο την τιμη του inspection 1 το οποιο ξεπερνα τα 300 ευρω ακομα και στα εξειδικευμενα... μιας και κοντα στα διακοσια ευρω κοστιζουν μονο τα φιλτρα.
Τωρα πως σε σενα εκανε το πρωτοτυπο ,πρωτοποριακο και μοναδικο "οιλσερβισοινσπεκτιον" με 240 ευρω ειναι αποριας αξιο???
και υποτιθεμενη αλλαγη υγρων φρενων???
Τσεκαρε λιγο ξανα τις χρεωσεις που σου εχουν κανει και τι εχουν τσεκαρει στο βιβλιο sedrvice!!!
Ποσα χιλ λεει το κοντερ?

trueno
24-02-11, 14:39
Χιλιομετρα 27800..

Στο βιβλίο έχουν τσεκαρει μονο το σημα του λαδιου και εχουν γραψει "και φιλτρο"
και το σημα "micro-filter Recircuutf8g Air filter" . Το σημα για τα υγρα φρενων τους ειπα εγω και το τσεκαρισαν στο τέλος...

Ισως με το Inspection που μου ειπε να εννοούσε ελεγχο του αμαξιου και να το πήρα εγώ διαφορετικά...

Nino
24-02-11, 14:50
Χιλιομετρα 27800..

Στο βιβλίο έχουν τσεκαρει μονο το σημα του λαδιου και εχουν γραψει "και φιλτρο"
και το σημα "micro-filter Recircuutf8g Air filter" . Το σημα για τα υγρα φρενων τους ειπα εγω και το τσεκαρισαν στο τέλος...

Ισως με το Inspection που μου ειπε να εννοούσε ελεγχο του αμαξιου και να το πήρα εγώ διαφορετικά...

Στο διαγνωστικο το εβαλαν να δουν τι καταγραφες ειχε? και να μηδενισουν χιλ και χρονο αλλαγης υγρων φρενων? σε ενημερωσαν για το τι ειδαν στο διαγνωστικο?
Με τα χιλιομετρα που εχεις εκαναν oil service και τιποτα αλλο το inspection ισως ηταν "σχημα λογου" του τεχνικου.
Το φιλτρο καμπινας το χρεωνουν κοντα στο πενηνταρικο, τσεκαρε ομως να δεις αν εχουν χρεωσει εργασια για την αλλαγη που ειναι ενα λεπτο δουλεια (τρια κλιπσακια).
Σε εξειδικευμενο το oil servise κοστιζει εως (βαρια) 130 ευρω.( τουλαχιστο σε αυτα που εχουν εκπτωση στο φορουμ μας).
Τα υγρα φρενων κοστιζουν 12 ευρουλακια, αυτοι ηθελαν 60 ευρω εργασια?
Οταν κατεβει η σταθμη των υγρων φρενων... ειναι ενδειξη να κοιταξεις σοβαρα τα τακακια και οχι να συμπληρωσεις υγρα...
Τεσπα παει τωρα οπως ειπες την επομενη αλλου...

trueno
24-02-11, 15:56
Aυτός ο καθαρισμός Α/C με 45.76 + ΦΠΑ =56,2 Ευρώ μου έχει κάτσει στο στομαχι......

spyrosK
24-02-11, 16:12
:ranting2: με αυτά που γραφεις το λιγότερο προβληματίζομαι, κι εχω κλείσει ραντεβού για Δευτέρα... αν τελικά πάω θα είμαι υποψιασμένος, αν και δύσκολα γλιτώνεις το φέσι...και που αλλού να πάω που έχω ακόμα εγγύηση.. εκτός κι αν τα εξειδικευμένα με καλύπτουν, ειναι κι αυτό που πηγε o Nino poy εχει πει τα καλύτερα...

trueno
24-02-11, 17:11
Σπύρο , κι εγω που πήγα στην εγγυηση τι κατάλαβα?
Αφού το αμάξι δεν ειχε το παραμικρό....
Αν πάς πάντως , ρωτα τους για τον καθαρισμό air-condition....και πες οχι στα υγρα φρενων.Τα αλλάζεις φτηνοτερα σε εναν εξειδικευμενο.

Jorgos
24-02-11, 17:48
Ο ένας δεν θέλει Άθενς, ο άλλος Σπανό κοκ...
Τι κάνουμε τελικά από δω & πέρα?
Που να πηγαίνουμε τις Χ3?
Μέχρι το σημερινό του φίλου Trueno, ήμουν ευχαριστημένος από το 2002 που πήγαινα(?) Άθενς...

spyrosK
24-02-11, 17:51
Στο διαγνωστικο το εβαλαν να δουν τι καταγραφες ειχε? και να μηδενισουν χιλ και χρονο αλλαγης υγρων φρενων? σε ενημερωσαν για το τι ειδαν στο διαγνωστικο?
Με τα χιλιομετρα που εχεις εκαναν oil service και τιποτα αλλο το inspection ισως ηταν "σχημα λογου" του τεχνικου.
Το φιλτρο καμπινας το χρεωνουν κοντα στο πενηνταρικο, τσεκαρε ομως να δεις αν εχουν χρεωσει εργασια για την αλλαγη που ειναι ενα λεπτο δουλεια (τρια κλιπσακια).
Σε εξειδικευμενο το oil servise κοστιζει εως (βαρια) 130 ευρω.( τουλαχιστο σε αυτα που εχουν εκπτωση στο φορουμ μας).
Τα υγρα φρενων κοστιζουν 12 ευρουλακια, αυτοι ηθελαν 60 ευρω εργασια?
Οταν κατεβει η σταθμη των υγρων φρενων... ειναι ενδειξη να κοιταξεις σοβαρα τα τακακια και οχι να συμπληρωσεις υγρα...
Τεσπα παει τωρα οπως ειπες την επομενη αλλου...

Γιάννη σε άλλο θέμα αναφέρεις για το εξειδικευμένο bMW Tsevas που για την αλλαγή υγρών φρένων σου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις, και αν και εχω κλεισει στη Athens car,ισως το ακυρώσω και το πάω εκεί. τι εχω να χασω ,ενα απλο oil service είναι. . το μόνο που δεν ξέρω και ισως μπορεις να βοηθήσεις ειναι αν έχουν εγκέφαλο και αν μπορουν να καλύψουν οτι ισως χρειαστεί με την εγγύηση. βεβαια θα τους ρωτήσω πρωτα...

Nino
24-02-11, 19:49
Γιάννη σε άλλο θέμα αναφέρεις για το εξειδικευμένο bMW Tsevas που για την αλλαγή υγρών φρένων σου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις, και αν και εχω κλεισει στη Athens car,ισως το ακυρώσω και το πάω εκεί. τι εχω να χασω ,ενα απλο oil service είναι. . το μόνο που δεν ξέρω και ισως μπορεις να βοηθήσεις ειναι αν έχουν εγκέφαλο και αν μπορουν να καλύψουν οτι ισως χρειαστεί με την εγγύηση. βεβαια θα τους ρωτήσω πρωτα...

Εχουν τα παντα, οσο για την εγγυηση ολοι οι εξειδικευμενοι εχουν τις "συνεργασιες" με επισημους, οτιδηποτε χρειαστει θα καλυφθει απο την εγγυηση.

trueno
24-02-11, 21:47
Στο διαγνωστικο το εβαλαν να δουν τι καταγραφες ειχε?
Δεν ξέρω..


και να μηδενισουν χιλ και χρονο αλλαγης υγρων φρενων?
τα μηδενισαν



σε ενημερωσαν για το τι ειδαν στο διαγνωστικο?

Οχι


τσεκαρε ομως να δεις αν εχουν χρεωσει εργασια για την αλλαγη που ειναι ενα λεπτο δουλεια (τρια κλιπσακια).
Το χρεωσαν. Εξι Ευρώ


Οταν κατεβει η σταθμη των υγρων φρενων... ειναι ενδειξη να κοιταξεις σοβαρα τα τακακια και οχι να συμπληρωσεις υγρα...
Τεσπα παει τωρα οπως ειπες την επομενη αλλου...
Μα δεν ειχε κατεβει η ενδειξη..Το αμάξι ειναι συνεχεια στο γκαράζ , και όλα τα χιλ. σε ταξιδια! Τα τακακια ειναι σχεδον καινουρια

JordanX3
26-02-11, 13:05
Aυτός ο καθαρισμός Α/C με 45.76 + ΦΠΑ =56,2 Ευρώ μου έχει κάτσει στο στομαχι......
Οταν έκανα το 30κ service - αλλαγή λαδιών/ελεγχος/φίλτρο καμπίνας με ειδική τιμή στον Σφακιανάκη πρίν 20 μήνες περίπου, πλήρωσα 180 μαζί με 15€ για διαγνωστικό για να προγραμματίσουν στο κλειδί το άνοιγμα/κλείσιμο καθρεπτών. Αρα και το δικό σου κόστισε το ίδιο + το περιέργο καθάρισμα Α/C!!

To 60k service με αλλαγή όλων των φίλτρων/έλεγχο/αλλαγή υγρων φρένων στοίχισε 340 στον Tseva! (εχω 2.0D που έχει πιο ακριβό φιλτρο αέρα και πιο πολύ εργασία)

Nino
26-02-11, 13:36
Οταν έκανα το 30κ service - αλλαγή λαδιών/ελεγχος/φίλτρο καμπίνας με ειδική τιμή στον Σφακιανάκη πρίν 20 μήνες περίπου, πλήρωσα 180 μαζί με 15€ για διαγνωστικό για να προγραμματίσουν στο κλειδί το άνοιγμα/κλείσιμο καθρεπτών. Αρα και το δικό σου κόστισε το ίδιο + το περιέργο καθάρισμα Α/C!!

To 60k service με αλλαγή όλων των φίλτρων/έλεγχο/αλλαγή υγρων φρένων στοίχισε 340 στον Tseva! (εχω 2.0D που έχει πιο ακριβό φιλτρο αέρα και πιο πολύ εργασία)

και το φιλτρο πετρελαιου ειναι πιο ακριβο! οσο για το φιλτρο αερα στο diesel το "μισο" αμαξι θα λυθει για να γινει αλλαγη του φιλτρου... για αυτο και χρεωνουν περισσοτερες χρονομοναδες... βεβαια η τιμη της χρονομοναδας ειναι που διαφερει απο συνεργειο σε συνεργειο!

spyrosK
26-02-11, 14:49
thumb εγώ παντως θα πάω μεθαύριο στον Tseva για το oil service και θα σας πω τις εντυπώσεις μου..

Nino
26-02-11, 20:28
thumb εγώ παντως θα πάω μεθαύριο στον Tseva για το oil service και θα σας πω τις εντυπώσεις μου..

Μη ξεχασεις να του πεις οτι εισαι απο το φορουμ μας... εχει εκπτωση!!!

spyrosK
26-02-11, 20:47
εννοειται thumb

spyrosK
28-02-11, 14:13
:original:λοιπόν πηγα σημερα στη BMW-Tσεβάς για το service που προγραμμάτισα να γινει λιγο πριν την ληξη της εγγύησης. Αφού εφτασα γυρω στις 9.00 το πρωί με υποδέχθηκε ο υπεύθυνος και αφού είπαμε τι θελω να ελεγχθει-εκτος απο το oilservice- με κεράσαν καφεδάκι και παρέμεινα εκεί παρακολουθώντας τη διαδικασία.
ο χώρος ανετος και καθαρός με μόνο foul οτι την "εβγαλα" όρθιος (περιμένουν το σαλονάκι)
επι της ουσίας τώρα:
-αλλαγή λαδιών και φίλτρο 67,50 €
-καθαριστικό τζαμιών 1,1 €
-υγρα φρένων 25 € εργασία + 9,25 € τα υγρά
-φίλτρο κλιματισμού 35,25 €
ΣΥΝΟΛΟ 138,1 € + ΦΠΑ, 170 € και 10 € η καρτα καυσαερίων(όλα αυτά με την έκπτωση 20% για το forum μας)
Θεωρώ μια αρκετά καλή τιμη, και γενικά η εξυπηρέτηση πολύ καλή, παρά την παρουσία μου και τις αρκετές ερωτήσεις μου.
επισης να σημειώσω οτι ελέγχθηκε το αμάξι γενικά, μπήκε στον εγκέφαλο για διάγνωση προβλημάτων, τσεκαρίστηκαν τακάκια,χειρόφρενο, πορτες(το οποίο ζήτησα εγώ),ο αέρας στα λάστιχα,μηδενίστηκαν οι ενδείξεις και γενικά έγινε ένας,πιστευω, καλός έλεγχος (και στο δρόμο).
και το αμάξι χωρίς κανένα πρόβλημα, σα καινούριοthumb
Έμεινα ευχαριστημένος και ναι εκτός απροόπτου θα με ξαναδούν!

trueno
28-02-11, 20:43
Tυχερε Σπύρο!! Από δω και μπρός και εγω μονο σε εξειδικευμένο.

spyrosK
28-02-11, 22:30
καλά ουδείς τέλειος... να λοιπόν ένα απο τα καλά του forum μας... μας ενημέρωσες και απέφυγα εγώ και οποιοσδήποτε άλλος στο μέλλον διάφορες κακοτοπιές.. εξάλλου θα μπορούσα να μουν εγώ ή καποιος αλλος στη θεση σου... οι καιροί είναι δύσκολοι και πρεπει να επιβραβεύονται οι σωστοί επαγγελματίες και να αποφεύγονται οι κακοί και οσοι δεν σέβοντε τα χρηματα που δινουμεthumb

Jorgos
03-03-11, 08:01
Eπανέρχομαι για να αναφερω τις εντυπώσεις μου από την ΑthensCar , αφού σήμερα το πρωι τοπήγα για service. Oι εντυπώσεις μου αρνητικες.

Πρώτα-πρωτα με υποδεχτηκε ενας ευγενεστατος κυριος (τεχνικος συμβουλος). Ωραια αρχιζουμε σκέφτηκα.
Αφού λοιπόν γραψαμε τα στοιχεια κλπ. μου λέει ότι πρεπει να κανουμε oil service , inspection 1 και να αλλάξουμε υγρα φρενων γιατί ειχε αναψει το λαμπάκι.
"Πόσο θα στοιχισει" λέω?
Κανει εναν υπολογισμό και μου λέει 300 Ευρώ! Ακριβα μου φάνηκε , και συζηταμε τις χρεωσεις όπου μου λέει ότι η αλλαγη υγρών φρενων κοστιζει 70 ευρώ.
" Ας κάνουμε τα υπόλοιπα" λέω και ας αφησουμε την αλλαγη υγρων φρενων για λιγο αργότερα.
Περιμένω λοιπόν να τελειωσει το σερβις , και μόλις συζητάμε τι εργασιες εγιναν , μου λέει
Σας αλλάξαμε και υγρα φρενων δωρεάν....Αρχίζω να τσαντίζομαι...Ειναι σαν να μου έλεγε "Αφού δεν τσιμπήσατε να σκάσετε 70άρι τι να κάνουμε , τα αλλάξαμε". Φυσικά δεν πείθομαι γιατι ειχα κατεβει στο συνεργειο δυο τρεις φορές και δεν ειδα να κανουν τιποτα τετοιο...Εκτός αν ειναι υπόθεση πέντε λεπτών...
Πάω λοιπόν να πληρωσω και ενω μου κοβει απόδειξη η υπάλληλος ανοιγω το βιβλίο σερβις όπου σημειώνουν τις εργασίες και βλέπω ότι η ενδειξη για τα υγρα φρενων δεν ειναι τσεκαρισμένη. Πάω ξανα στον Τεχνικο Συμβουλο (εχω πολλές εμπειρίες από αυτούς ειδικα στην Καρέντα.....) και του λέω να τσεκαρει το αντιστοιχο κουτακι. Βεβαιως μου απαντά! Εκείνη την στιγμή πεταγεται η υπάλληλος στο ταμειο , και λέει "Εκανε και αλλαγη υγρών φρένων? Γιατι εδώ δεν αναφερει κάτι τετοιο , ουτε εργασια , ούτε ανταλλακτικα" (!!!!!!!!) Τα μασαει λίγο ο συμβουλος και τελικά λέει "αστο ετσι"
Οταν παίρνω την απόδειξη στα χερια μου , ως δια μαγειας έχει εμφανιστεί σαν ανταλλακτικο δυο μπυκαλάκια "brake fluid"
Τώρα εγώ τι να σκεφτώ??? Μου τα άλλαξαν? δεν μου τα άλλαξαν? Απλά συμπληρώσανε λίγο? (αν και δεν χρειαζοταν συμπλήρωμα γιατί ειχα τσεκαρει ότι ηταν ΟΚ)
Και αν μου τα αλλαξαν δωρεάν γιατί αρχικα πήγαν να με πείσουν να σκάσω 70 Ευρώ επιπλέον?
Χαιρέτησα ευγενικά πλήρωσα 240 Ευρώ και έφυγα. Αλλά δεν πρόκειται να με ξαναδούν....Ούτε και κανενα εξουσιοδοτημένο. Θα βρω εναν καλό εξειδικευμένο συνεργειο και θα πηγαινω εκει.
Ασε που όταν μιλήσαμε για το Sensatec και του ανεφερα ότι πολλοί λένε ότι τριζει στο καθισμα του οδηγού και αν μπορούσε να μου εβαζε λίγο τεφλόν (οπως εχω διαβάσει ότι κανουν σε άλλα συνεργεια) , μου είπε το εξης απίθανο : " Το δερμα όπως και η δερματινη ειναι ζωντανοι οργανισμοι και θελουν περιποίηση για να μην τριζουν"
Σκέφτηκα να του πώ ότι δεν ημουν από την Ουγκάντα , και ότι η δερματινη ειναι ΠΛΑΣΤΙΚΟ , αλλά εκείνη την στιγμη φοβ'ηθηκα μηπως σηκωθεί η "ζωντανη " δερματινη και με δαγκώσει... Θου κύριε....
Γενικά η αντιμετώπιση ηταν "αντε να τελειώνουμε"
Στις χρεώσεις δε ειδα στο σπίτι (κακώς δεν το ελεγξα εκεί) και μια χρεωση 50 Ευρώ για εργασια " καθαρισμος Air-condition"...Ξέρει κανεις τι παπάτζιλίκι ειναι αυτό?

Τέλος πάντων στα συν του συνεργείου η καθαριότητα, και το ότι σε αφήνουν να κάτσεις στο συνεργειο και να παρακολουθείς τις εργασιες. Εγώ ντραπηκα και δεν ημουν όλη την ωρα εκεί....
Προσοχη όσοι πάτε να είστε "από πάνω" στο αμαξι και ζητειστε από την αρχη αναλυτικο καταλογο εργασιων και διπλα από καθε εργασια την τιμη, ΠΡΙΝ αρχισει το service


Trueno καλημέρα,

Πήγα χθες στην Άθενς για δική μου δουλειά κι έπιασα τον τεχνικό διευθυντή & του τα είπα χαρτί & καλαμάρι για το σέρβις τους σε σένα...

Αποτέλεσμα: Ή πας & τον βρίσκεις (Γιώργος Μελαχρινίδης), ή του τηλεφωνείς 2109933303, ή του στέλνεις γράμμα (423 Βουλιαγμένης - 16346 Ηλιούπολη), αναφέροντας όλα όσα σε ενόχλησαν...

Γιατί, αν δεν τους τα λέμε φίλε να τα διορθώνουν..., απλά θα συνεχίζονται...

ΜΦΧ
Jorgos