PDA

Επιστροφή στο Forum : αλλαγη μπαταριας



andreasm3
06-02-11, 08:46
καλημερα φιλοι μου, η μπαταρια στο 92αρι μ3 μου,ειναι στα τελευταια της,βγηκε κ η σχετικη ενδειξη στην οθονη (very low level),το αυτ/το εχει βγει απο την εγγυηση σημειωτεον, τι μου προτεινετε για επιτοπου αντικατασταση? εξουσιοδοτημενο η καποιο αλλο σχετικο καταστημα? :thanks:

mixalis
06-02-11, 10:49
καλημερα φιλοι μου, η μπαταρια στο 92αρι μ3 μου,ειναι στα τελευταια της,βγηκε κ η σχετικη ενδειξη στην οθονη (very low level),το αυτ/το εχει βγει απο την εγγυηση σημειωτεον, τι μου προτεινετε για επιτοπου αντικατασταση? εξουσιοδοτημενο η καποιο αλλο σχετικο καταστημα? :thanks:

Καλημέρα, έχω την εντύπωση ότι πρέπει να πας σε κάποιο συνεργείο εκτός bmw για δύο λόγους....
1) έχεις επιλογές πολλές σε μπαταρίες ενώ στη bmw όχι.
2) η τιμή της θα είναι σίγουρα φθηνότερη εκτός bmw.

Απλά νομίζω ότι είναι σωστό να την γεφυρώσεις με μία δεύτερη καθώς την αλλάζειςthumbthumb

gyiama
06-02-11, 13:35
υπαρχει και το ενδοχομενο αν βαλεις αλλη μπαταρια εκτος bmw να εχεις 1002 προβληματα με λανθασμενες ενδειξεις και βλαβες!! απ οσο ξερω στα τελευταια μοντελα δηλωνεται στο αμαξι οτι αλλαζειςμπαταρια για να μην εχεις προβληματα!αυτο βεβαια εξαρταται και απ τον τυπο μπαταρια ςπου εχει το συγκεκριμενο αυτοκινητο!!! πχ στα bmw με ed(start/stop συστημα)εχεις σιγουρα προβλημα να δεν βαλεις ακριβως τον ιδιο τυπο μπαταριας!!

stratos
06-02-11, 13:39
Δεν είμαι ειδικός στα Μ3, ούτε στο ηλεκτρολογικό κομμάτι αλλά νομίζω η αλλαγή μπαταρίας στα σύγχρονα μοντέλα πρέπει να συνοδεύεται με σύνδεση στο διαγνωστικό. Αυτό δεν σε περιορίζει απο το να αγοράσεις μια μπαταρία της επιλογής σου

gyiama
06-02-11, 13:46
ετσι ξερω και γω Στρατοαπλα πρεπει να ειναι ακριβως του ιδιου τυπου AGM η EFB και πρεπει οποσδηποτε να δηλωθει με το διαγνωστικο!εχει πολλες εταιρειες οι οποιες δεν δεχονται τα αυτοκνητα τους ουτε καν αλλη μαρκα μπαταριας περα απ την δικη τους και καπου πηρε το αυτι μου οτι μια απο αυτες ειναι και η bmw!!ας κανει μαι ερωτηση ο φιλος πρωτα μην εχει τρεχαματα αργοτερα

stratos
06-02-11, 14:08
ΟΚ αυτό δεν το γνωρίζω, αν και δεν φαίνεται να είναι απίθανο. Πάντως η σύνδεση με διαγνωστικό, τουλάχιστον σε εμένα γιατί όχι και σε Μ3, πρέπει να γίνει για να μηδενιστεί το adaption της μπαταρίας για να λειτουργεί καλήτερα το efficient dynamics

giannis_compact
06-02-11, 15:56
H bmw δεν εχει ακριβες μπαταριες!Καλυτερα να βαλεις γνησια να εχεις και το κεφαλι σου ησυχο!Αλλα απορω με το γεγονος οτι χαλασε τοσο γρηγορα!Εμενα ειναι 9 ετων και δουλευει απροβληματιστα!

chief
06-02-11, 16:43
Εγω στο csl εβγαλα την παλιά μονος και εβαλα την καινουργια που ηταν και αλλη μαρκα και ουτε διαγνωστικά ουτε τίποτα.
Μια χαρά δουλεύει.

beliris
06-02-11, 16:45
H bmw δεν εχει ακριβες μπαταριες!Καλυτερα να βαλεις γνησια να εχεις και το κεφαλι σου ησυχο!Αλλα απορω με το γεγονος οτι χαλασε τοσο γρηγορα!Εμενα ειναι 9 ετων και δουλευει απροβληματιστα!

Στα 9 της χρόνια,παρέδωσε το πνεύμα της η Μπαταρία,στο δικό μου Ε46.Έβαλα την γνήσια με 110 ευρώ και συνεχίζουμε!

stratos
06-02-11, 17:14
Εγω στο csl εβγαλα την παλιά μονος και εβαλα την καινουργια που ηταν και αλλη μαρκα και ουτε διαγνωστικά ουτε τίποτα.
Μια χαρά δουλεύει.

Ναι αλλά το CSL νομίζω δεν έχει efficient dynamics για να φορτίζει την μπαταρία όταν φρενάρεις. Δεν παίρνω και όρκο :whistle:

chief
06-02-11, 17:25
μπορει να μην εχει. Δεν ξέρω και τι είναι το efficient dynamics.
πάντως και στα Μ3 Ε46 η μπαταρία ειναι ενας λογος για προβληματα και λαμπάκια.
Η αλλαγη της ομως ειναι απλή.

Samaro
06-02-11, 17:26
Συγνώμη βρε παιδιά,
Ισως είναι συμπτωση αλλα σημερα το πρωι (με αρκετη παγωνιά) η μπαταρία του δικού μου Ε46 ( 2.2 )παρεδωσε το πνευμα.
Θα την αλλάξω αυριο. Επειδη ομως δεν θα πάω σε συνεργείο BMW αλλα θα βάλω μιά της ΟΠΕΛ , πέστε μου παρακαλώ, χρειάζεται μετα διαγνωστικό; Μήπως να την γεφυρωσω με άλλη κατα την αλλαγή ; Η δεν χρειάζεται τίποτα απο αυτα και την αντικαθιστώ απλα με μια καινούργια ;;
Σας ευχαριστώ.

bill_m3
06-02-11, 17:30
Αντώνη εμείς με τα παλιά αυτοκίνητα δεν χρειαζόμαστε εγκεφάλους κτλ, αλλαγή και τελειώσαμε :original: :original: :original:

chief
06-02-11, 17:30
Συγνώμη βρε παιδιά,
Ισως είναι συμπτωση αλλα σημερα το πρωι (με αρκετη παγωνιά) η μπαταρία του δικού μου Ε46 ( 2.2 )παρεδωσε το πνευμα.
Θα την αλλάξω αυριο. Επειδη ομως δεν θα πάω σε συνεργείο BMW αλλα θα βάλω μιά της ΟΠΕΛ , πέστε μου παρακαλώ, χρειάζεται μετα διαγνωστικό; Μήπως να την γεφυρωσω με άλλη κατα την αλλαγή ; Η δεν χρειάζεται τίποτα απο αυτα και την αντικαθιστώ απλα με μια καινούργια ;;
Σας ευχαριστώ.


Εγω στο csl εβγαλα την παλιά μονος και εβαλα την καινουργια που ηταν και αλλη μαρκα και ουτε διαγνωστικά ουτε τίποτα.
Μια χαρά δουλεύει.
.......................

PANOS-E60
06-02-11, 17:34
Αντώνη, προχτές το βράδυ, αλλάζοντας τιμόνι στο Ε60, αποσυνδέσαμε την μπαταρία γιά κανένα μισάωρο τουλάχιστον. Κανένα πρόβλημα απολύτως. Χάθηκαν μόνο το ρολόι, η ημερομηνία και οι μνήμες του board computer (μέση ταχύτητα, κατανάλωση κλπ). Ούτε οι μνήμες του ραδιοφώνου δεν χάθηκαν. Μην ανησυχείς λοιπόν, μόνο στα efficient dynamics πρέπει να γεφυρωθεί το αυτοκίνητο, από όσο ξέρω.

Samaro
06-02-11, 17:40
Γι'αυτο μένω με το Ε46 και δεν παίρνω την καινούργια Μ3 !!!! :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
Σας ευχαριστω ρε φιλαράκια !!thumb

panos90
06-02-11, 18:06
βαλε μπαταρια bmw μια και εξω γιατι με την μπαταρια της οπελ σε βλεπω να τρεχεις μετα απο κανα μηνα παλι :th_Laie_67-1:

gyiama
06-02-11, 21:25
H bmw δεν εχει ακριβες μπαταριες!Καλυτερα να βαλεις γνησια να εχεις και το κεφαλι σου ησυχο!Αλλα απορω με το γεγονος οτι χαλασε τοσο γρηγορα!Εμενα ειναι 9 ετων και δουλευει απροβληματιστα!

δυστυχως τα αυτοκινητα με ef dy θελουν μπαταρια οπως ειπα η EFB η AGM η οποια στην BMW φλερταρει με τα 300ε και ανω,αναλλογα με το μοντελο!! οσα αυτοκινητα εχουν τετοια συστηματα (start/stop κλπ) θελουν οποσδηποτε διαγνωστικο οπως και ειδικο φορτιστη για την συντηρηση και φορτηση της μπαταριας μιας και ειναι υπερευαισθητες στις μεταβολες της τασης φορτησης που εχουν οι απλοι φορτιστες παλαιου τυπου!!!!!!το οτι βγαινει ο πολος της μπαταριας με το να αλλαξει μπαταρια ειναι αλλο θεμα!!η καθε μπαταρια δεν αποδιδει ακριβως το ιδιο με τις αλλες για αυτο και η καινουρια πρεπει να καλιμπραριστει πανω στο αμαξι

panos90
06-02-11, 22:01
για μινι κουπερ παντως η μπαταρια εκανε 100-110 ευρω και εγραφε bmw απανω.

sierra
06-02-11, 22:19
Εγω την άλλαξα πέρσυ στον φίλο μου και δεν έχω κανένα πρόβλημα και ας μην το κουνάω το αυτοκίνητο. Εαν θέλεις πάρε ένα τηλέφωνο αύριο τον Γιώργο (φίλο μου ηλεκτρολόγος) στο 2102237300 και ρώτα τον. Αύριο (Δευτέρα) μάλον θα είμαι και εγώ εκεί κατά τις δέκα... thumb

gyiama
06-02-11, 22:50
ρε παιδια λιγο να διευκρινισουμε καποια πραγματα!!!! τα Ε46 Ε36 Ε39 ειχαν-εχουν απλες συμβατικες μπαταριες οι οποιες παιζουν στο εμποριο απο 50-150ε και μπορει να αλλαξει οπουδηποτε και οποιοσδηποτε!! ολα τα καινουρια αυτοκινητα της bmw φορουν νεου τυπου μπαταριες που το κοστος τους ειναι πολυ πανω απ τις παλιες συμβατικες και θελουν συγκεκριμενη διαδικασια αλλαγης και φορτισης.ισως καποια Ε60 2004 μοντελα να φορανε ακομα παλιες μπαταριες (δεν ειμαι σιγουρος γι αυτο) απο κει και περα ειναι αλλιως τα πραγματα!!!

Samaro
07-02-11, 19:14
Τελικά μετα απο ερευνα αγορας, κατεληξα στη μπαταρια (80 Am οπως ειχα επανω ) της BMW.
Κοστος 150 ευρω. Τιμή λογικότατη αφού αλλη μάρκα του εμπορίου είχε 137 ευρώ, ενω αυτη της ΟΠΕΛ που σκεφτομουν να βαλω 220 ευρω !!

andreasm3
07-02-11, 20:06
kαταρχην να σας ευχαριστησω ολους παιδια για την βοηθεια σας,εγινε επισκεψη το πρωι στον Σπανο, η μπαταρια του εργαλειου μετρηθηκε κ βρεθηκε σε πολυ καλη κατασταση,δεν τεθηκε θεμα καν αντικαταστασης της,ουτε καν φορτισης της..η ενδειξη που ειχα ηταν λογω της ακινησιας του οχηματος-αναμενομενο-αφου λογω δουλειας δν εχω το χρονο που θα ηθελα..απλα μια ενημερωση για να γνωριζετε τι εγινε.Σας ευχαριστω ολους εκ νεου!

z3 2.2
07-02-11, 21:26
Παιδια η μπαταρια της BMW θα εχει σιγουρα 2 χρονια εγγυηση.
Μην ξεχνατε οτι μια μπαταρια μπορει να "κλασει" πανευκολα ειτε απο βραχυκυκλωμενο κελι ειτε γιατι ετσι της ηρθε!
Οποτε τα 2 χρονακια εγγηυση ειναι....εγγυηση.

Τωρα αν βρειτε καπου καποιον εμπορο με μπαταριες και σας δινει και δυο χρονια εγγυηση και η ποιοτητα της μπαταριας δεν ειναι "Κυριακη χαρα-Δευτερα λυπη" βαλτε απ εξω.

Να σημειωθει οτι ολες οι ευρωπαικες εταιριες και πολυ περισσοτερο η Opel,η BMW και η Saab που γνωριζω λιγο καλυτερα χρησημοποιουν κορυφαιας ποιοτητας μπαταριες.

chris z3
21-02-11, 15:28
επειδη εχω και εγω 2 βδομαδες χωρις μπαταρια.....(z3 1.9)
καπου στις 6 του μηνος και εμενα απλα δεν επαιρνε μπρος....
τι λετε λοιπον?
μια απλη την πιο φτηνη που θα βρω μου προτεινε επαγγελματιας οδηγος γιατι υποστηριζει οτι ολες βγαζουν πανω κατω 2-3 χρονια....
η προηγουμενη που ειχα ηταν της bocsh και μου εβγαλε 2,5 χρονια....
επεισης η μαμα bmw προτεινει 70αρα....
ειναι καλο να ειναι λιγο μεγαλυτερη η λιγο μικροτερη?
τι λετε?

giannis_compact
21-02-11, 16:55
επειδη εχω και εγω 2 βδομαδες χωρις μπαταρια.....(z3 1.9)
καπου στις 6 του μηνος και εμενα απλα δεν επαιρνε μπρος....
τι λετε λοιπον?
μια απλη την πιο φτηνη που θα βρω μου προτεινε επαγγελματιας οδηγος γιατι υποστηριζει οτι ολες βγαζουν πανω κατω 2-3 χρονια....
η προηγουμενη που ειχα ηταν της bocsh και μου εβγαλε 2,5 χρονια....
επεισης η μαμα bmw προτεινει 70αρα....
ειναι καλο να ειναι λιγο μεγαλυτερη η λιγο μικροτερη?
τι λετε?

Να βάλεις τη γνήσια της bmw.Δεν είναι ακριβή και δεν κρατάει μονο 2-3 χρόνια!Η δικιά μου ειναι 9 ετών και στο Ε39 του ξαδέρφου μου ειναι 7 ετών!Δεν καταλαβαίνουν ούτε απο παγωνιές ούτε από τίποτα!Για 10 ευρώ διαφορά δεν αξίζει να βάλεις του εμπορίου!

chris z3
21-02-11, 16:56
αν μιλαμε για 10-20ε διαφορα εχεις δικιο.....

giannis_compact
21-02-11, 16:58
Συγκεκριμένα η varta που έβαλε ένας φίλος ήταν κατα 6 ευρώ ακριβότερη απο τη γνήσια...Και οι δύο ήταν 70άρες!

chris z3
21-02-11, 17:16
ok...μια ερωτησουλα.....
ξερουμε τι τιμες παιζουν στην μαμα bmw?

giannis_compact
21-02-11, 17:27
Η 55άρα έχει γύρω στα 90 ευρώ.η 70άρα 120 ευρώ και η 80άρα γύω στα 150 νομίζω...

chris z3
21-02-11, 17:30
thnks!

takis1983
21-02-11, 21:05
εγω αλαξα πριν καμια βρομαδα την δικια μου μονος μου στο ε46. την εβγαλα κ αφου καθαρισα τον χωρο τον περασα κ ενα χερι χρωμα με πινελο για να προλαβω μελλοντικα σαπακια! την αποσυνδεσα κ το ειχα πολυ ωρα (1ωρα) αποσυνδεμενο το αμαξι πλυρως! δεν επαθε τιποτα, την κουμπωσα πανω κ thats it!

ziaba
13-05-11, 16:18
έχω 3 μπαταρίες άχρηστες στ σπίτι μετά απο αλλαγές τις άλλαξα ολες μόνος μου τι κάνω με τις παλιές? που να τις πετάξω?

ziaba
14-05-11, 15:45
Τωρα αν βρειτε καπου καποιον εμπορο με μπαταριες και σας δινει και δυο χρονια εγγυηση και η ποιοτητα της μπαταριας δεν ειναι "Κυριακη χαρα-Δευτερα λυπη" βαλτε απ εξω.



https://www.car.gr/parts/view/1202347/

nfot
14-05-11, 18:08
έχω 3 μπαταρίες άχρηστες στ σπίτι μετά απο αλλαγές τις άλλαξα ολες μόνος μου τι κάνω με τις παλιές? που να τις πετάξω?

ΔΕΝ τις πετας οπου να 'ναι. Δωστες - αφησε τες νυχτα αν θες, σε καποιο ηλεκτρολογιο να τις δωσουν για ανακυκλωση.

Leonidas_E39
14-05-11, 18:27
Οι μπαταριες που πανε για ανακυκλωση πληρωνονται περιπου 5 ευρουλακια η μια μιας και ο μολυβδος που περιεχουν εχει ανεβασει την τιμη του λόγω της αυξημενης ζητησης απο τα υβριδικα - ηλεκτρικα αυτοκινητα .

Samaro
14-05-11, 18:39
ΔΕΝ τις πετας οπου να 'ναι. Δωστες - αφησε τες νυχτα αν θες, σε καποιο ηλεκτρολογιο να τις δωσουν για ανακυκλωση.
Ολα τα οργανωμένα συνεργεία έχουν υποχρέωση να τηρούν βιβλίο διαχείρισης των συσσωρευτών. Δώστες σε κάποιο κόντά σου.

Παραδίδουν τις μπαταρίες εδώ : https://www.sydesys.gr/gp/index.aspx

Πρός θεού μη τις δώσεις σε πλανόδιους παλιατζήδες. Πέρνουν το μολύβι και πετούν όλα τα υπόλοιπα βλαβερά όπου βρούν.!!!

dark knight
14-05-11, 19:29
στο ε46 εβαλα varta.αλλα θα ηθελα να βαλω καποια απο τις παρακατω αφου ειναι πολυ ελαφριες αλλα και πολυ ακριβεςhttps://www.voltphreaks.com/products_street.php

ziaba
14-05-11, 23:50
Ολα τα οργανωμένα συνεργεία έχουν υποχρέωση να τηρούν βιβλίο διαχείρισης των συσσωρευτών. Δώστες σε κάποιο κόντά σου.

Παραδίδουν τις μπαταρίες εδώ : https://www.sydesys.gr/gp/index.aspx

Πρός θεού μη τις δώσεις σε πλανόδιους παλιατζήδες. Πέρνουν το μολύβι και πετούν όλα τα υπόλοιπα βλαβερά όπου βρούν.!!!

απο τι κατάλαβα μπορώ να τους πάρω τηλ κ θα έρθουν να τις πάρουν οι ίδιοι η πρέπει να τις πάω γω?