PDA

Επιστροφή στο Forum : Quaife ATB Differential



Z4 DCT
05-02-11, 21:56
Και εκει που εψαχνα δεξια και αριστερα...τσουπ διαφορικο για το 89αρι..
Το καλο με αυτο ειναι οτι εχεις την επιλογη να στηλεις το δικο σου και να σου το περασουν αυτοι (με μειον της μερες που θα αφησεις το αμαξι συνεργειο)....
και η δευτερη επιλογη ειναι να ανταλαξεις το δικο σου και να σου στειλουν ενα καινουργιο για να το τοποθετησεις αμεσα, πληρωνωντας την διαφορα....

Πως σας φαινεται??

https://www.birdsauto.com/quaife/parts.aspx?make=BMW&s=Z4%20%28E89%29&mi=Z4%20sDrive%2035i

https://www.birdsauto.com/content/collateral/pdfs/E9233928337.pdf

NickE60
05-02-11, 21:57
για μένα Γιάννη αν την αντέχεις τη διαφορά πάρε το έτοιμο με ανταλλαγή..

nikos1400
05-02-11, 21:59
ΧΤΥΠΑ ΤΟ !
Να σε δω να ανεβαζεις ντονατς στο γιουτουμπ !
:thumbsup:

nfot
05-02-11, 22:03
Γιαννη κι εγω το ζαχαρωνω το Quaife. Ειμαι λιγο σφιγμενος οικονομικα τωρα, αλλα ελπιζω σε κανα χρονο να το κανω.
Αν το κανεις, θελω πολλα σχολια.

Δε νομιζω οτι σου στελνουν καινουριο, θα ηταν ασυμφορο. Μεταχειρω σου στελνουν απο αλλη ανταλλαγη.

Z4 DCT
05-02-11, 22:11
Δε νομιζω οτι σου στελνουν καινουριο, θα ηταν ασυμφορο. Μεταχειρω σου στελνουν απο αλλη ανταλλαγη.

Ε ναι σιγουρα, αλλα δεν νομιζω να εχει ρισκο γιατι αλλαζει ολο το διαφορικο, μονο το καβουκι θα μεινει...

Stunt Mike
05-02-11, 22:19
Κοιτα τι ωραια παει αυτο με Quaife:
https://www.youtube.com/watch?v=H3MMsNi9RDs

Z4 DCT
05-02-11, 22:43
Κοιτα τι ωραια παει αυτο με Quaife:https://www.youtube.com/watch?v=H3MMsNi9RDs

Πω πω φωτιες που μου αναψες.....:shok::shok:

z3 2.2
06-02-11, 00:03
Η τιμη ειναι λιγακι αλμυρη αλλα σιγουρα αξιζει.
Γνωμη μου Γιαννη ειναι να δεις το αυτοκινητο ως εχει τωρα και μολις αρχισεις σιγα-σιγα να ξεθαρευεις τοτε να σκεφτεις και το διαφορικο.

Γνωμη μου επισης ειναι οτι αμα δεν εχεις σκοπο να κινησαι με το πλαι μην τα δωσεις τα λεφτα.
Βεβαια με τετοιο σκαρι και τετοια μοτερουκλα και εσυ να μην θες...με το πλαι θα κινησαι!
Μη βιαστεις ομως,παιξε λιγο με το αυτοκινητο,δες τα σημεια που θα ηθελες μια βελτιωση σε σχεση με τις ΔΙΚΕΣ σου απαιτησεις και μετα βλεπεις.
Μπορει τελικα αυτο που σου λειπει να μην ειναι ενα πανακριβο μπλοκε αλλα ενα σετ αναρτησεων για παραδειγμα.

m-power_01
06-02-11, 00:46
Μητσο μιλάς πολύ σωστά γενικά ... Αν μιλουσες σε άλλον θα είχες απόλυτο δίκιο . ΑΛΛΆ ξεχνάς ότι μιλάς με τον Γιάννη ... Τον μέγα μπάχτη ! Θα βάλει τα πάντα ... Γιατί απλά το δικό του αμάξι πρέπει να έχει τα πάντα !

z3 2.2
06-02-11, 00:54
ΑΛΛΆ ξεχνάς ότι μιλάς με τον Γιάννη ... Τον μέγα μπάχτη ! Θα βάλει τα πάντα ...

χαχαχα το ξερω!!! αλλα αξιζε μια προσπαθεια δε νομιζεις???
χαχαχαχα

stratos
06-02-11, 01:03
Πολύ καλή λύση. Υπάρχουν 2 σημαντικά προβλήματα:

1) Το EDL δεν μπορεί να απενεργοποιηθεί με τίποτα. Πώς μπορεί να συνεργαστεί το μπλοκέ με το EDL? Δεν θα προκαλέσει προβλήματα?

2) Τα διαφορικά μας είναι ενωμένα με την κορώνα. Αρα πρέπει να μεί σε τόρνο και να ξεκολλήσει η κορώνα, να ανοιχτούν τρύπες και μετά να βιδωθεί το καινούριο διαφορικό. Σε τέτοια περίπτωση ακόμα και 1-2 μm να ξεφύγεις απο τις ανοχές το διαφορικό θα σφυρίζει και θα φαγωθούν οι κορώνες και τα ρολεμάν. Τα πρώτα 335 είχαν διαιρούμενο διαφορικό, ίσως να ταιρίαζει σαν εξάρτημα και να μπορεί να γίνει χωρίς όλη αυτή τη διαδικασία

Stunt Mike
06-02-11, 02:02
Πολύ καλή λύση. Υπάρχουν 2 σημαντικά προβλήματα:

1) Το EDL δεν μπορεί να απενεργοποιηθεί με τίποτα. Πώς μπορεί να συνεργαστεί το μπλοκέ με το EDL? Δεν θα προκαλέσει προβλήματα?

2) Τα διαφορικά μας είναι ενωμένα με την κορώνα. Αρα πρέπει να μεί σε τόρνο και να ξεκολλήσει η κορώνα, να ανοιχτούν τρύπες και μετά να βιδωθεί το καινούριο διαφορικό. Σε τέτοια περίπτωση ακόμα και 1-2 μm να ξεφύγεις απο τις ανοχές το διαφορικό θα σφυρίζει και θα φαγωθούν οι κορώνες και τα ρολεμάν. Τα πρώτα 335 είχαν διαιρούμενο διαφορικό, ίσως να ταιρίαζει σαν εξάρτημα και να μπορεί να γίνει χωρίς όλη αυτή τη διαδικασία

1)Το EDL ενεργοποιειται οταν διαπιστωνει ολικη μεταφορα ροπης στον ενα τροχο και επεμβαινει στο αντιστοιχο φρενο.Με το Quaife δεν συμβαινει ποτε αυτο στον δρομο,οποτε δεν επεμβαινει και ποτε το EDL καθως δεν αντιλαμβανεται τετοια μεταφορα ροπης.Τουτεστιν δεν υπαρχει λογος απενεργοποιησης του.Κι ενα καλο μυστικο:Το Quaife οταν ο ενας τροχος ειναι στον αερα δεν δουλευει σαν μπλοκε καθως ειναι Torgue sensitive οποτε ροπη επι 0 τριβη=0!!Εκει ερχεται να παιξει το ρολο του το EDL που θα σε βγαλει απ'τη δυσκολη θεση φρεναροντας τον τροχο που σπινιαρει ανεξελεγκτα!thumb
2)Σ'αυτο εχεις απολυτο δικιο για τη δευτερη γενια των 335 και πραγματικα ειναι ρισκο.Θελω να πιστευω ομως οτι μια εταιρεια βελτιωτικη στο μεγεθος της Bird Garages μαλλον εχει μηχανηματα που πετυχαινουν το τελειο αποτελεσμα...

big-mac
06-02-11, 04:06
Κοιτα τι ωραια παει αυτο με Quaife:https://www.youtube.com/watch?v=H3MMsNi9RDs

βρε Μιχαλη, να μας αρρωστησεις θελεις;:original:

Z4 DCT
06-02-11, 10:04
2) Τα διαφορικά μας είναι ενωμένα με την κορώνα. Αρα πρέπει να μεί σε τόρνο και να ξεκολλήσει η κορώνα, να ανοιχτούν τρύπες και μετά να βιδωθεί το καινούριο διαφορικό. Σε τέτοια περίπτωση ακόμα και 1-2 μm να ξεφύγεις απο τις ανοχές το διαφορικό θα σφυρίζει και θα φαγωθούν οι κορώνες και τα ρολεμάν. Τα πρώτα 335 είχαν διαιρούμενο διαφορικό, ίσως να ταιρίαζει σαν εξάρτημα και να μπορεί να γίνει χωρίς όλη αυτή τη διαδικασία





1)Θελω να πιστευω ομως οτι μια εταιρεια βελτιωτικη στο μεγεθος της Bird Garages μαλλον εχει μηχανηματα που πετυχαινουν το τελειο αποτελεσμα...



Aυτο με τρομαζει αρκετα ωστε να το διακυδινεψω......
Και ωσαν ασχετος δεν ειχα ιδεα για την λειτουργια του edl....δηλαδη ειναι καποιου τυπου ηλεκτρονικο μπλοκε? , κανει δουλεια?

stef
06-02-11, 13:01
Παιδιά συγγνώμη που το λέω αλλά υπάρχει ήδη topic
Ας γράφουμε όλοι εδώ για το μπλοκέ της quaife
Κάποιος admin ας μεταφέρει το υπάρχον topic σε αυτό...

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=4235&page=10

stratos
06-02-11, 13:10
Ευχαριστούμε για την υπενθύμηση αλλά εδώ ο χρήστης ΓΙΑΝΝΗΣ ενδιαφέρεται να μάθει για το Quaife πάνω στο Ζ4 του. Οπότε σωστά βρίσκεται και στην ενότητα twinturbos.

stef
06-02-11, 13:16
Ε τότε βρε Στράτο μου ο καθένας που θέλει να βάλει Quaife να ανοίγει διαφορετικό topic για διαφορετικό μοντέλο αυτοκινήτου και να έχουμε 6-7 topic για Quaife!
Μπορεί να είμαι εγώ λάθος..

stratos
06-02-11, 14:12
1)Το EDL ενεργοποιειται οταν διαπιστωνει ολικη μεταφορα ροπης στον ενα τροχο και επεμβαινει στο αντιστοιχο φρενο.Με το Quaife δεν συμβαινει ποτε αυτο στον δρομο,οποτε δεν επεμβαινει και ποτε το EDL καθως δεν αντιλαμβανεται τετοια μεταφορα ροπης.Τουτεστιν δεν υπαρχει λογος απενεργοποιησης του.Κι ενα καλο μυστικο:Το Quaife οταν ο ενας τροχος ειναι στον αερα δεν δουλευει σαν μπλοκε καθως ειναι Torgue sensitive οποτε ροπη επι 0 τριβη=0!!Εκει ερχεται να παιξει το ρολο του το EDL που θα σε βγαλει απ'τη δυσκολη θεση φρεναροντας τον τροχο που σπινιαρει ανεξελεγκτα!thumb
2)Σ'αυτο εχεις απολυτο δικιο για τη δευτερη γενια των 335 και πραγματικα ειναι ρισκο.Θελω να πιστευω ομως οτι μια εταιρεια βελτιωτικη στο μεγεθος της Bird Garages μαλλον εχει μηχανηματα που πετυχαινουν το τελειο αποτελεσμα...

Mike νομίζω δεν χρειάζεται να υπάρχει μηδενική πρόσφυση για να πατήσει φρένο στον ένα τροχό και να δώσει ροπή στον άλλον. Γιατί εμένα σε 2000 km θέλουν άλλαγμα τα πίσω τακάκια μου επειδή απενεργοποιώ εντελώς το DSC και το EDL δουλεύει υπερωρίες. Επισης, το EDL δουλεύει μόνο τότε και όχι με ανοιχτό το DTC ή όλα τα άλλα ηλεκτρονικά βοηθήματα

Stunt Mike
06-02-11, 15:21
Mike νομίζω δεν χρειάζεται να υπάρχει μηδενική πρόσφυση για να πατήσει φρένο στον ένα τροχό και να δώσει ροπή στον άλλον.

Στρατο αυτο το'γραψα για να δεις μονο σε ποια περιπτωση θα χρειαστεις ξανα το EDL μετα την τοποθετηση Quaife,δλδ μονο οταν θα βρεθεις μ'εναν τροχο στον αερα(σπανιο μαλλον).Το EDL απο μονο του επεμβαινει μονο οταν υπαρχει ολικη απωλεια ροπης στον ενα τροχο(ή λιγο πριν) πραγμα που με το ελευθερο διαφορικο σου συμβαινει σχεδον καθε φορα που σπαει η προσφυση σου απ'το γκαζι.Γι'αυτο και σου'χει φαει τα πισω τακακια γρηγορα...

m-power_01
06-02-11, 18:50
Ε τότε βρε Στράτο μου ο καθένας που θέλει να βάλει Quaife να ανοίγει διαφορετικό topic για διαφορετικό μοντέλο αυτοκινήτου και να έχουμε 6-7 topic για Quaife!
Μπορεί να είμαι εγώ λάθος..

Φίλε Στεφανε καλά κάνεις και ενημερωνεις για την ύπαρξη ίδιων ή παρόμοιων θεμάτων ,βοηθά στην εύρυθμη λειτουργία του φόρουμ . Ωστόσο , λόγω της ιδιαιτερότητας της κορώνας , αλλά και του edl κρίνεται σκόπιμο να μείνει σαν ξεχωριστή ενότητα . Έτσι ώστε και στο μέλλον κάποιος διτουρμπινος να γνωρίζει την ιδιαιτερότητα και τα υφαλα που θα αντιμετωπίσει .
Και πάλι σε ευχαριστούμε για την ενεργή παρουσία και συνεισφορά σου

kplc16
06-02-11, 19:33
Ε ναι σιγουρα, αλλα δεν νομιζω να εχει ρισκο γιατι αλλαζει ολο το διαφορικο, μονο το καβουκι θα μεινει...

δορυφοροι πλανητης αλλαζουν τ'αλλα μενουν ιδια.

Ωστοσο ο bird m@l@kieς δε κανει

vaspap
06-02-11, 19:58
Επειδη εβαλα Μπλοκε διαφορικο 75% και το εβαλα και πιο ΚΟΝΤΟ!!!!
Θα πω το εξης:
ΕΧΩ ΞΩΔΕΨΕΙ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ διαφορες ΜΑΛ.....Σ
Τελικα.......
ΤΑ ΜΟΝΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΞΙΖΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΛΟΚΕ!!!!!!!!!!!

ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΣΑΝ ΤΕΤΡΑΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΞΕΧΝΑΤΕ ΤΙΣ ΗΛΕΚΤΡΙΚΕΣ ΠΑΠΑΡΙΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΓΕΜΙΣΕΙ ΚΟΥΜΠΙΑ τα οποια μονο μας φρεναρουν.

stef
06-02-11, 20:09
Επειδη εβαλα Μπλοκε διαφορικο 75% και το εβαλα και πιο ΚΟΝΤΟ!!!!
Θα πω το εξης:
ΕΧΩ ΞΩΔΕΨΕΙ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ διαφορες ΜΑΛ.....Σ
Τελικα.......
ΤΑ ΜΟΝΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΞΙΖΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΛΟΚΕ!!!!!!!!!!!

ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΣΑΝ ΤΕΤΡΑΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΞΕΧΝΑΤΕ ΤΙΣ ΗΛΕΚΤΡΙΚΕΣ ΠΑΠΑΡΙΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΓΕΜΙΣΕΙ ΚΟΥΜΠΙΑ τα οποια μονο μας φρεναρουν.

Καλά το αμάξι που έχεις εσύ, εάν έχω καταλάβει καλά ποιο είναι, είναι από μόνο του για φουλ μπλοκέ!!!
Δεν γίνεται να μην έχει μπλοκέ! thumb