PDA

Επιστροφή στο Forum : πλυστικο!



kwstakhs_Z4
04-02-11, 22:55
καλησπερα παιδια....

θελω να παρω ενα πλυστικο. μου αρεσει πολυ να πλενω και να περιποιουμαι την ζετα μου και πραγματικα μπορω να καθομαι ωωωωωρες πανω της,απλα το λατρευω το "χομπυ"!!!

λοιπον! ειμαι αναμεσα σε αυτα τα 2....

https://www.toolspro.gr/catalog/product_info.php?products_id=197
https://www.avoutlet.gr/default.aspx?pid=70&cgid=275&pd=19449

εχουμε ενα bosch και ενα karcher....

επειδη δεν ξερω καθολου απο αυτα τα μαραφετια θα ηθελα οσοι ξερουν να με βοηθησουν στις ερωτησεις μου...

1) ποιο ειναι καλυτερο? γενικα ειναι καποιο καλυτερο και γιατι? (απο ολες τις αποψεις)

2) εχουν αυτα επιλογη να βγαζουν αφρο-σαπουνι? και αν ναι πως γινεται αυτο?

:thanks:

Stefanos_Cool
04-02-11, 23:02
καλησπερα παιδια....

θελω να παρω ενα πλυστικο. μου αρεσει πολυ να πλενω και να περιποιουμαι την ζετα μου και πραγματικα μπορω να καθομαι ωωωωωρες πανω της,απλα το λατρευω το "χομπυ"!!!

λοιπον! ειμαι αναμεσα σε αυτα τα 2....

https://www.toolspro.gr/catalog/product_info.php?products_id=197
https://www.avoutlet.gr/default.aspx?pid=70&cgid=275&pd=19449

εχουμε ενα bosch και ενα karcher....

επειδη δεν ξερω καθολου απο αυτα τα μαραφετια θα ηθελα οσοι ξερουν να με βοηθησουν στις ερωτησεις μου...

1) ποιο ειναι καλυτερο? γενικα ειναι καποιο καλυτερο και γιατι? (απο ολες τις αποψεις)


Και τα δύο είναι μια χαρά για ερασιτεχνική χρήση.



2) εχουν αυτα επιλογη να βγαζουν αφρο-σαπουνι? και αν ναι πως γινεται αυτο?

:thanks:

Ναι, με το δοχείο που συνδέεται επάνω.
edit: Μόνο το bosch

Leonidas_E39
04-02-11, 23:02
Το BOSCH εχει δεξαμενη για καθαριστικο αρα μπορει να κανει μυξη ενω το KARCHER οχι αν παρατηρησα καλα.

Και τα δυο ειναι καλα για τα λεφτα τους απλα να ξερεις οτι θα χρειαστεις και ενα καλο προφιλτρο του ποσιμου νερου που θα μπαινει στο μηχανημα . Η KARCHER ειναι κατέξοχην εταιρια που κατασκευαζει πλυστικά σε σχεση με την BOSCH. Ο πεθερος μου εχει ενα KARCHER 3 ΚW το οποιο δεν καταλαβαινει τιποτα μιας και ολο το καλοκαιρι πλενει αγροτικα μηχανηματα με τεραστια ανεση απλα αν εχει λιγη πιεση στην υδρευση δεν δουλευει.

Πιστευω να βοηθησα .

Λεωνιδας

kwstakhs_Z4
04-02-11, 23:04
ολα εχουν στην συσκευασια η πρεπει να αγορασω εγω ξεχωριστα? επεισης δεν πιστευω να εχει προβλημα αν πεσει νερο επανω??? η θα ανατιναχτουμε? :P

oldcarskickass
04-02-11, 23:05
Εγώ έχω το Karcher 244 και το ένα της σειράς 4.

Και τα δυο έχουν δοχείο ανάμειξης σαπουνιού αλλά αυτό που βολεύει περισσότερο από όλα (γιατί μπορείς να βάλεις ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ θες από σαπούνι μέχρι χλωρίνη) είναι ένα πρόσθετο τσουτσούνι που μπαίνει στο ακροφύσιο.

Το μικρό το έχω 3 χρόνια και το έχω λυώσει.

Το άλλο το μεγάλο το πήρε ο πατέρας μου, είναι φοβερά δυνατό αλλά ΠΟΛΥ δυσκίνητο λόγω μεγέθους.

Αυτό που πρέπει να προσέξεις όποιο και να πάρεις είναι στο τέλος κάθε χρήσης να κλείνεις το νερό και να πρεσάρεις να φύγει το νερό από το κύκλωμα και να είσαι έτοιμος να το κλείσεις.

Να πάρεις αυτό που έχει αλουμινένια αντλία.

Αυτά τα ολίγα.

Όταν μπει και ο μονστα θα απαντήσει επιστημονικά.

kwstakhs_Z4
04-02-11, 23:56
Το BOSCH εχει δεξαμενη για καθαριστικο αρα μπορει να κανει μυξη ενω το KARCHER οχι αν παρατηρησα καλα.

Και τα δυο ειναι καλα για τα λεφτα τους απλα να ξερεις οτι θα χρειαστεις και ενα καλο προφιλτρο του ποσιμου νερου που θα μπαινει στο μηχανημα

Πιστευω να βοηθησα .

Λεωνιδας

ευχαριστω λεωνιδα το κερχερ λεει δεξαμενη απορρυπαντικου... αυτο τωρα ειναι στο πλυστικο η ειναι αυτο που μπαινει μπροστα σαν τσουτσουνι οπως λεει και ο φιλος πανω????

και το φιλτρο σε τι χρησιμευει? για να ειναι καθαροτερο το νερο?

kwstakhs_Z4
04-02-11, 23:59
Εγώ έχω το Karcher 244 και το ένα της σειράς 4.

Και τα δυο έχουν δοχείο ανάμειξης σαπουνιού αλλά αυτό που βολεύει περισσότερο από όλα (γιατί μπορείς να βάλεις ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ θες από σαπούνι μέχρι χλωρίνη) είναι ένα πρόσθετο τσουτσούνι που μπαίνει στο ακροφύσιο.

Να πάρεις αυτό που έχει αλουμινένια αντλία.

Αυτά τα ολίγα.

Όταν μπει και ο μονστα θα απαντήσει επιστημονικά.

δοχειο αναμειξης? δλδ μεσα σε αυτο το "κουτι" (πλυστικο) μπαινει το σαπουνι?

αλουμινενια αντλια? τι αλλες παιζουν και γιατι αλουμινενια?

σορρυ παιδες δεν ξερω την τυφλα μου απο αυτα..ευχαριστω παντως για τις απαντησεις!

oldcarskickass
05-02-11, 00:30
Για τα περί αντλίας ούτε και εγώ ξέρω να σου πω συγκεκριμένα απλά ξέρω ότι είναι καλύτερα να έχει αντλία αλουμινίου παρά άλλη (τώρα τι άλλη μη ρωτάς).

Το δοχείο που είναι πάνω στην συσκευή λογικά περνάει το υγρό μέσα από την αντλία οπότε θεωρητικά δε μπορείς να βάλεις ότι υγρό θελεις.

Το άλλο που λέω είναι ένα εξάρτημα σαν αερογράφο να φανταστείς που βάζεις μέσα ό,τι απορρυπαντικό θες το κουμπώνεις πάνω στο πιστόλι και ψεκάζεις το απορρυπαντικό μαζί με το νερό, βγαίνει σαπουνάδα και διαχέεται ομοιόμορφα.

Εμένα και τα 2 μηχανήματα έχουν το δοχειάκι για το σαπούνι πάνω στην συσκευή αλλά πέρα από απορρυπαντικά για τα ΙΧ δεν έχω βάλει ποτέ κάτι άλλο με τον φόβο μην κάνει ζημιά στην αντλία. Το δοχειάκι που μπαίνει στο πιστόλι βάζω τα πάντα όταν θέλω να καθαρίσω το σπίτι, το σπίτι του σκύλου τον κήπο κτλ, χωρίς να έχω τον φόβο αν θα κάνει ζημιά στο μηχάνημα.

Κι εγώ ερασιτέχνης είμαι και πιθανώς να κάνω και λάθος.

kwstakhs_Z4
05-02-11, 00:35
το μπος αν ανοιξεις την εικονα θα δεις αυτο που λες με το μπουκαλακι απο κατω.....αυτο το ειχα δει και εγω...απλα το κερχερ λεει απλα δεξαμενη απορρυπαντικου και δεν δειχνει κατι για αυτο το λεω...

randy
26-07-11, 12:26
Μακρια απο το bosch. Εγω εχω ενα black & decker 1300b. Tο συνδεω με το λαστιχο και δουλευει μια χαρα. Οσο για το δοχειο απορρυπαντικου κανει μονο για προπλυση και μην περιμενετε αυτο το snow foam που βλεπετε στα βιντεακια στο youtube. Ο αφρος φευγει αμεσως ομως τουλαχιστον διωχνει τη βρωμια επιφανειακα. Μεγαλη προσοχη στη δεσμη. Μη ψεκαζετε απο πολυ κοντα ειδικα με τη στενη δεσμη

Stamatis
26-07-11, 13:20
Κarcher all the way.
Κυριως επειδη εχουν καλο σερβις και ειδικα σημεια πωλησης.
Εχω ενα εδω και χρονια (ψιλο-επαγγελματικο).

Μεγαλη προσοχη στο νερο.
Θελει φιλτρο γιατι πιανει αλατα και τρωνε την τρομπα.
Επισης αν δεν εχεις κηπο η γκαραζ δικο σου κανενα πλυστικο δεν λεει μια καθως μπορει και να φας και ξυλο.
Η δεσμη του νερου απλωνει καη κανει χαλια οτι υπαρχει διπλα.
Εχω πλυνει το ενα αμαξι και εχω ξεχασει το αλλο στα 3 μετρα.
Κωλος το αλλο.

Το δοχειο απορρυπαντικου ειναι παπατζα.
Οσες φορες το εχω χρησιμοποιησει μου εχει βγαλει την παναγια να το καθαρισω - και τους σωληνες επισης.

Υπερ- δυσκολη βρωμα σε ζαντες, θολους, και σχετικα καλη οικονομια στο "μουλιασμα" του αυτκοκινητου και το ξεβγαλμα.
Κατα- τα μικρα δεν κανουν κατι πιο καλο απο το λαστιχο με απλο πιεστικο χειρος στην ακρη.
Τα μεγαλα βαριεσαι να τα στηνεις και μετα να τα λυνεις.

Για το μικρο
Αν εχεις και βαρκα η και μηχανακια, παρτο.
Μονο για το αμαξι, παρε καλυτερα ενα τσουτσουνι της gardena και βαλτο στο λαστιχο.
Θα το βαρεθεις και θα μεινει στο γκαραζ τελικα.

Για μεγαλυτερο
Απο υπερβολικο ενθουσιασμο - κοιτα μαμα διωχνει τις λασπες- μπορει να δεις και κανα φιλετο απο την πορτα να κανει το μπουμερανγκ για αγνωστο προορισμο.
Επισης προσοχη στα λαστιχα, ναι, τα καθαριζει, αλλα με την υδροβολη στο μαξιμουμ τρωνε μεχρι τα λινα για πλακα.

Επισης- οι βουρτσες που δινουν μαζι κανουν μονο για βαρκες η καροτσες.
Το χρωμα στα αμαξια το ξεσκιζουν στην αραχνη.

Τα καλυτερα αξεσπουαρ τους ειναιωμε σειρα
Στομιο ρυθμισης πιεσης
Αφαλατωτης
Υδροβολη
Shampoo Mist
Και τελος το περιστροφικο σφουγγαρι αν εχεις βαρκα.

Αυτα.

JordanX3
26-07-11, 13:42
Κανε και μία βόλτα από CARREFOUR - MARINOPOULOS έχει μία καλή προσφορά για ένα κομπλέ μηχανημα με θηκη αφρου/βουρτσα κλπ!

randy
26-07-11, 13:45
Επισης αν δεν εχεις κηπο η γκαραζ δικο σου κανενα πλυστικο δεν λεει μια καθως μπορει και να φας και ξυλο.
Η δεσμη του νερου απλωνει καη κανει χαλια οτι υπαρχει διπλα.


Αυτο μπορει να συμβει ουτως η αλλως και με απλο λαστιχο.. Επιπλέον ακομη και τα επαγγελματικά μηχανηματα σε βενζιναδικα οταν πλενουν το αμαξι και πας στα 2 μετρα, το πολυ πολυ να ερθει ενας καπνος νερου πανω σου που δε λεει και τιποτα..

stef
27-07-11, 16:11
Πολύ καλά εκτός από τα Karcher είναι και τα Kew-Alto!

randy
05-08-11, 01:34
Σημερα το επλυνα, κι επειδη το πιεστικο μου ειναι στα 110 bar δε λερωσα κανενα διπλανο αμαξι ακομη και στα 2 μετρα!

BLACK & DECKER απο Praktiker

https://www.karaiskostools.gr/components/com_virtuemart/shop_image/product/resized/_________________4c61705191a12_170x200.jpg

BILL007
05-08-11, 10:04
Σημερα το επλυνα, κι επειδη το πιεστικο μου ειναι στα 110 bar δε λερωσα κανενα διπλανο αμαξι ακομη και στα 2 μετρα!

BLACK & DECKER απο Praktiker

https://www.karaiskostools.gr/components/com_virtuemart/shop_image/product/resized/_________________4c61705191a12_170x200.jpg

Και εγώ την σκεφτόμουν αυτή την προσφορά...Νομίζω περί τα 70-80 είχε thumbthumbthumb Το σύστημα που λέει για καθαρισμό πατώματος τι είναι???:shok::thumbsup:

Konstantinos E60
05-08-11, 10:18
Και εγώ την σκεφτόμουν αυτή την προσφορά...Νομίζω περί τα 70-80 είχε thumbthumbthumb Το σύστημα που λέει για καθαρισμό πατώματος τι είναι???:shok::thumbsup:


https://youtu.be/pT8V-2t2sfo

thumb

stef
05-08-11, 10:29
Ρίξτε μια ματιά σε αυτό

https://www.toolnet.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/%CE%9C%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%AE%CE%BC%CE%B1%C F%84%CE%B1/%CE%9A%CE%B1%CE%B8%CE%B1%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%C E%BF%CF%8D/%CF%80%CE%BB%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC/NilfiskALTOC1103-5XTRA042244.html

και αυτό πριν πάρετε πιεστικά...

https://www.toolnet.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/%CE%9C%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%AE%CE%BC%CE%B1%C F%84%CE%B1/%CE%9A%CE%B1%CE%B8%CE%B1%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%C E%BF%CF%8D/%CF%80%CE%BB%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC/NilfiskALTOC1202-6042245.html

Στα πιεστικά 2 είναι οι μάρκες : Karcher (η σειρά με μεταλλικά καπάκι) και τα Nilfisk
Όλα τα άλλα είναι ημίμετρα!

randy
05-08-11, 10:57
σε μενα δεν ειχε η συσκευασια κατι για καθαρισμο πατωματος. Μπορει οι μαρκες να ειναι 2 αλλα για καποιον που δε θελει να ξοδευτει και ασχολειται ερασιτεχνικα,το b+d ειναι μια χαρα,στα 80 ευρω απο πρακτικερ. Κι εχει και μεταλλικη αντλια.

stef
05-08-11, 11:02
Eαν άνοιγες το 1ο link που έβαλα θα έβλεπες ότι δεν μιλάμε για μεγάλη διαφορά τιμής
Και μιας και το ανέφερες, δεν έχει σημασία το πόσα λεφτά θα δώσεις, αλλά το πόσο θα σου κρατήσει...
Το 1999 έδωσα 100.000 δραχμές για πιεστικό και το έχω μέχρι και σήμερα χωρίς κανένα service...
Ότι πληρώνεις παίρνεις..
Άρα δεν είναι έτσι όπως τα λες με τα 80 ευρώ...

Υ.Γ: Ερασιτεχνικά ασχολούμαι πλένοντας 2 αυτοκίνητα την εβδομάδα όλο το χρόνο * 12 χρόνια...
Υ.Γ2: Η κάθε μάρκα εξειδικεύεται σε κάποια εργαλεία και καλώς ή κακώς η B&D ΔΕΝ εξειδικεύεται σε πιεστικά.....

randy
05-08-11, 11:31
το ανοιξα το λινκ, η διαφορα ειναι 40 ευρω. Εγω δε θα δινα πανω απο 100 για πιεστικο παρολο που για το αμαξι εχω ξοδεψει πολλα. Δεν ειδικευεται,εννοειται αυτο. Ομως αλλο να χαλασει ενα μηχανημα 80 ευρω,που κοστιζει οσο ενα ελευθερο φιλτρο κι αλλο ενα με 300 ευρω. Και φυσικα ολα μπορει να χαλασουν με την ιδια ευκολια.

stef
06-08-11, 13:23
Ομως αλλο να χαλασει ενα μηχανημα 80 ευρω,που κοστιζει οσο ενα ελευθερο φιλτρο κι αλλο ενα με 300 ευρω. Και φυσικα ολα μπορει να χαλασουν με την ιδια ευκολια.

Πόσο γρήγορα θα χαλάσει το πιεστικό των 80 δεν μας είπες...
Το πιεστικό των 300 εδώ και 12 χρόνια δεν έχει πάθει απολύτως ΤΙΠΟΤΑ!!!!
Για εμένα αυτό θα πει value for money...
Τώρα εαν για 40 ευρώ κάνεις έτσι είναι δικαίωμα σου κανείς δεν σε κατηγορεί.
Εμείς απλά την γνώμη μας λέμε

Stamatis
06-08-11, 14:26
το πιεστικό της Black & Decker που έχετε βάλει παραπάνω είναι για τα πανηγύρια.
Πιό πολύ πίεση ρίχνει το λάστιχο με το "τσουτσούνι" απο μόνο του.
Το ξέρω, το είχα πάρει για το νησί για να πλένω τους τοίχους.
Σε 5 μήνες ήταν νεκρό.

randy
07-08-11, 01:31
Σε μενα παντως δουλευει και δεν εχει χαλασει. Και εξοικονομει και αρκετο νερο.

scania124
07-08-11, 08:18
εχουν χαλασει πολλα πιεστικα στα χερια μου.
karcher,bosch,black and decker.

το μονο που αντεχει ακομα εδω και χρονια ειναι το nilfisk-alto.....μιλαμε για κορυφη,θα το καταλαβεις και απο την τιμη.
να ξες οτι δεν εχει καμια σχεση με τα bosch kai ta black and decker.
προσπαθει να τους πιασει η karcher αλλα εχει δρομο ακομα.

apovas
08-08-11, 14:18
επειδη ψαχνω και εγω για να πλενω το φορτηγο ποιο εχεις παρει?Μεχρι ποσα bar κοιταξω?

randy
14-08-11, 11:27
160-170 bar πιστευω οκ..

halkida116mpack
14-08-11, 15:50
για ερασιτεχνικη χρηση ολα καλα ειναι και πιστεψε με ολα θα χαλασουν...εχω χαλασει 2 κερχερ και δεν ξαναπερνω...μαλλον νιλφισκ θα παρω.
αφρο βγαζουν αρκει να τους βαλεις μπροστα ενα ειδικο δοχειακι 15 ευρω εχει.


αυτο που σου λεω εγω να κοιταξεις ειναι να εχουν μακρυ σωληνα, δηλαδη 4-5 μετρα δεν ειναι τιποτα θα βαρεθειςνα το σερνεις απο πισω σου το μηχανημα, κοιτα να φτανει η σωληνα να κανει γυρω το αμαξι σου.

dark knight
14-08-11, 16:00
εχουν χαλασει πολλα πιεστικα στα χερια μου.
karcher,bosch,black and decker.

το μονο που αντεχει ακομα εδω και χρονια ειναι το nilfisk-alto.....μιλαμε για κορυφη,θα το καταλαβεις και απο την τιμη.
να ξες οτι δεν εχει καμια σχεση με τα bosch kai ta black and decker.
προσπαθει να τους πιασει η karcher αλλα εχει δρομο ακομα.

επειδη με ενδιαφερει και εμενα.αυτο εννοεις?https://www.stereotiki.gr/store/index.php?target=products&product_id=1570

BILL007
14-08-11, 19:56
επειδη με ενδιαφερει και εμενα.αυτο εννοεις?https://www.stereotiki.gr/store/index.php?target=products&product_id=1570


Πολύ ωραίο δείχνει για την τιμή του!:shok:thumb

trueno
14-08-11, 20:27
Από την αλλη εγώ εχω εδω και 8 χρονια ενα πλυστικο από το Alex Pack που το ειχα πάρει 90 Ευρώ. Μάρκα με έκαψες , πιεση 110bar. Exω ριξει πλυσιματα από τα αμαξια μου μεχρι τους τοιχους του σπιτιου. Το μονο που επαθε ήταν ότι πριν από κατι μηνες τρυπησε το λάστιχο. Κατα τα αλλα τιποτα απολύτως. Και να πεις ότι δεν το χρησιμοποιω.... Ισως τελικα να ειναι και θεμα τυχης να σου χαλασει.

apovas
15-08-11, 21:15
Τελικα αγορασθηκε nilfisk alto 120.3 στα 155Ε

stef
19-08-11, 10:11
επειδη με ενδιαφερει και εμενα.αυτο εννοεις?https://www.stereotiki.gr/store/index.php?target=products&product_id=1570

Sorry που το λέω αλλά με 100 bar , δουλειά δεν κάνεις
Και μην πέσετε να με φάτε αλλά χρησιμοποίησα πρόσφατα σε φιλικό σπίτι πιεστικό 100 bar και ήταν χάλι μαύρο

stef
19-08-11, 10:12
Τελικα αγορασθηκε nilfisk alto 120.3 στα 155Ε

Μια χαρούλα
Καλορίζικο
Θες να μας πεις και από που εαν έχεις την καλοσύνη?

stef
19-08-11, 10:13
αφρο βγαζουν αρκει να τους βαλεις μπροστα ενα ειδικο δοχειακι 15 ευρω εχει.




Εαν μιλάς για δοχειάκι μικρό τόσο έχει όντως, εαν μιλάς για αφροποιητή τότε μιλάμε για 70 ευρώ και είναι εντελώς διαφορετικό προιόν
Εαν κοιτάξεις τις φωτογραφίες που έχω βάλει κατα καιρούς θα δεις διαφορά...

Monsta
19-08-11, 11:27
Sorry που το λέω αλλά με 100 bar , δουλειά δεν κάνεις
Και μην πέσετε να με φάτε αλλά χρησιμοποίησα πρόσφατα σε φιλικό σπίτι πιεστικό 100 bar και ήταν χάλι μαύρο

Συμφωνώ με το παραπάνω σχόλιο. Τα έχουμε ξαναγράψει.

Δεν υπάρχει καν λόγος αγοράς πιεστικού αυτής της κατηγορίας. Το μεταλλικό πιστόλι της gardena που το βρίσκουμε στο Practiker στα 20e κάνει την ίδια δουλειά, minus την όλη 'φασαρία'.

BILL007
19-08-11, 11:37
Και πόσα bar πρέπει να είναι ένα πιεστικό για να είναι της προκοπής παιδιά???:think:

Monsta
19-08-11, 11:48
"Earth calling Stef---earth calling Stef"

stef
21-08-11, 11:57
Και πόσα bar πρέπει να είναι ένα πιεστικό για να είναι της προκοπής παιδιά???:think:

Ξεκινάς από 120-130 bar και να είναι γνωστής και επώνυμης μάρκας
Μην ακούσω : "βρήκα 150 bar ιταλικό με 99,32 ευρώ στο Χ μαγαζί...." :hystericalbs1::th_Laie_67-1:

stef
21-08-11, 11:58
"Earth calling Stef---earth calling Stef"

Here I am mate!! thumb:thumbsup:

BILL007
24-08-11, 12:53
Μην ακούσω : "βρήκα 150 bar ιταλικό με 99,32 ευρώ στο Χ μαγαζί...." :hystericalbs1::th_Laie_67-1:

Σαν αυτό...??? https://www.tool-shop.gr/tools/product_info.php?products_id=1302

gentlem@n
06-03-12, 17:36
καλησπερα σας, εψαχνα στο internet αυτο το καιρο ενα καλο forum για πλυστικο μηχανημα που ενδιαφερομαι. Τελικα το δικο σας ειναι βιβλιοθηκη!!! Ευχαριστω πρωτα απόλα για το χρονο σας και για την καλη σας διαθεση ετσι θα ειναι και η δικη μου.
...Τωρα στο θεμα μας... υστερα απο ολα αυτα που εχω διαβασει που γραφεται παραπανω εψαξα στο bestprice απο 60-180ε. εχω μια λιστα απο karcher/bosch/BD/niifisk& einhell. Συμφωνα με τα λεγομενα σας βρηκα να μου ταιριαζει ενα einhell bthp160 2000W/ 160bar/ 360l/h /60 Celsiu θερμοκρασια νερου με δοχειο απορ/κου απο www.mizerakis.gr. Θα μου πειτα τωρα για την μαρκα... δεν ειναι απο αυτες που θα συμφωνουσατε, αλλα δεν θελω να δωσω παραπανω απο 150ε . Ευχαριστω. Αναμενω γνωμη σας.

Stamatis
06-03-12, 19:34
Μια χαρά είναι.
μπάξτο.

gentlem@n
06-03-12, 20:14
οκ ευχαριστω . λεω ομως πριν να επικοινωνησω με το μαγαζι να ρωτησω αν εχει μεταλλικο η πλαστικο ταχυσυνδεσμο ή αν μπορω να βαλω αυτο το εξαρτημα που το κανει αφρο το σαμπουαν του. εκτος και αν ξερετε να μου πειτε???
ευχαριστω. παρελειψα να αναφερω οτι το βρηκα στα 99ε.

stef
06-03-12, 20:19
Μην κοιτάς την πίεση μόνο φίλε μου
Κοίτα και τα λίτρα νερού/h
Kοίτα να έχει μεταλλικό και όχι πλαστικό καπάκι
Για εμένα σε αυτή την κατηγορία χρημάτων η λύση είναι μονόδρομος...

https://www.mrtool.gr/michanimata-katharismou/oikiakis-chrisis/plustikes-michanes/plystiko-michanima-nilfisk-c110-3-5-xtra.html

https://www.mrtool.gr/michanimata-katharismou/oikiakis-chrisis/plustikes-michanes/plystiko-michanima-nilfisk-c115-3-6-pca-x-tra.html

https://www.mrtool.gr/michanimata-katharismou/oikiakis-chrisis/plustikes-michanes/plystiko-michanima-nilfisk-c-120-3-6-eu.html

https://www.mrtool.gr/michanimata-katharismou/oikiakis-chrisis/plustikes-michanes/plystiko-michanima-nilfisk-c-125-3-8.html

gentlem@n
06-03-12, 21:14
συμφωνα με τους "προλαλίσαντες" τα 110-120 bar ειναι εκτος καλης επιλογης -αλλα απο την αλλη μιλαμε για την καλυτερη μαρκα στο ειδος της- αλλα γιατι πιο πολλή σημασια στη ροη παρα στην πιεση?

stef
06-03-12, 21:59
Όλοι οι προλαλίσαντες δηλαδή έχουν πιεστικά των 150 bar?
Εγώ προσωπικά έχω 120bar εδώ και 12 χρόνια και είμαι ΥΠΕΡ-ευχαριστημένος!!

gentlem@n
06-03-12, 22:23
ευχαρισω ευχαριστω ευχαριστω, με ησύχασες, γιατι μεχρι τωρα για 150 βαρ παμε εκτος προυπολογισμού μου και αυτο που μου λες δεν ειναι πλεον απλα γνώμη αλλα απόδειξη. ποιο μηχανακι ειναι αν επιτρέπεται, υποθετω 12 χρονων δεν θα παραγεται ακομα, αλλα να παρω απο την ίδια εταιρεία τουλάχιστον.

Stamatis
06-03-12, 22:23
Πάρε αυτό που βρήκες.
Μια χαρά είναι.

3enyxtis
06-03-12, 22:30
το δικό μου είναι 130 bar το είχα πάρει 120.000 δρχ και είναι ικανοποιητικό από δύναμη, θα το ήθελα και πιο δυνατό αλλά επειδή πλένω σε πυλωτή ίσως καλύτερα έτσι..

Konstantinos E60
07-03-12, 07:49
Απέφυγε αν μπορείς τα φθηνά karcher.

asot
07-03-12, 08:40
Προσφορά στο LIDL (https://www.lidl.gr/cps/rde/xchg//SID-8023D98F-70026638/lidl_gr/hs.xsl/index_16362.htm?offerdate=&ar2=)σήμερα
Πλυστικό μηχάνημα υψηλής πίεσης
Στα 109 ευρώ!
Φαίνεται αξιόλογο...!!!

gentlem@n
07-03-12, 13:13
Καλημερα παιδια , φιλε ασοτ με αφορμη αυτό το πλυστικο εκανα την ερευνα αγορας. Η εταιρεία parkside toy lidl είναι πολύ λιγοτερο αξιοπιστη πιστευω από karcher/nilfisk/B&D κτλ. Εν συνεχεια λοιπον της ερευνας μου βρηκα και αυτα


μαρκα & μοντελο ισχυς- πιεση- παροχη- θερμ νερου -τιμη
Einhell - BT-HP 160 2000 -160 -360 -60 99Ε
Karcher K 2.36 1400 -110 -330-360 -40 -101Ε
Nilfisk Alto C 110 3 - 5 Xtra- 110- 440- 40 -95Ε
&
Nilfisk Alto C 120.3 - 6 - 120 -520- 40- 149Ε
(αυτο το εργαλειο πρεπει να μυρίζει βαρβατίλα )

Μαλλον αυτό θα παρω αλλα θελω και την γνωμη του stefanos (ο stef το ειχε προτείνει)

stef
07-03-12, 19:56
ευχαρισω ευχαριστω ευχαριστω, με ησύχασες, γιατι μεχρι τωρα για 150 βαρ παμε εκτος προυπολογισμού μου και αυτο που μου λες δεν ειναι πλεον απλα γνώμη αλλα απόδειξη. ποιο μηχανακι ειναι αν επιτρέπεται, υποθετω 12 χρονων δεν θα παραγεται ακομα, αλλα να παρω απο την ίδια εταιρεία τουλάχιστον.

Παράγεται ακόμη φίλε μου
Απλά η τιμή του είναι η διπλάσια από αυτές που ψάχνεις και δεν υπάρχει λόγος να το αναφέρω καν
Είσαι εκτός budget
Πάρε το Nilfisk να κάνεις την δουλειά σου

gentlem@n
12-03-12, 23:29
καλησπερα παιδια, Παρήγγειλα τελικά το nilfisk c120 c3-6 sta 149e. Την παρασκευη με πηρε τηλεφωνο και μου ειπε ότι δεν ειχε άλλο κομματι, αν θελω καποιο άλλο, του λεω ότι θα περιμενω αυτό, όταν θα το ξαναέχεις. Τελικα με πηρε σημερα και μου ειπε ότι θα αργησει να ερθει και αν θελω να μου δωσει το nilfisk c125 c3-8 ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΙΜΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΜΕ ΤΟ C120 C3-6!!!!!!!!
Προφανώς ο τύπος ίσως να σκέφτηκε ότι θα με χάσει και μου άφησε το 125 –αυτό κάνει 178Ε!!!!!!!!- στην τιμη αυτού που ειχα διαλεξει. Οπότε έρχεται το εργαλείο,-θα γυαλίζω την πανοπλία του ιππότη μου με1800w/125bar/520l/h/8μετρο λαστιχο!!!!!!-και ανυσυχουσα αν θατο μούσκευα κατα το πλυσιμο, θα το εχω εξω από το γκαραζ και όλα οκ -.
Κυριοι για άλλη μια φορα σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τις πληροφορίες, έμμεσα που διάβαζα μεταξύ αλλον μελών και άμεσα που μου δωσατε και ειδικοτερα στο stef.

stef
12-03-12, 23:40
Χαίρομαι φίλε μου που πήρες τόσο καλό μηχάνημα σε τέτοια τιμή
Εύχομαι καλά πλυσίματα

kwstakhs_Z4
26-03-12, 14:59
και εγω τελικα nilfisk πηρα....το c 115 + αφροποιητη....μια χαρα ειναι....αλλα πολυ φασαρια ρε γμτ.....τωρα θα μου πεις ενταξει τι θες? να ειναι αθορυβο? απλα το κανω σε πηλωτη σε πεζοδρομο και ακουγεται δυνατα....και ειμαι ανθρωπος που νιωθει αβολα αμα ενοχλει καποιον........και συνεχεια παω το βαζω μπρος και τρεχω για να το τελειωσω γρηγορα..... :P

Lambros46
26-03-12, 15:04
και εγω τελικα nilfisk πηρα....το c 115 + αφροποιητη....μια χαρα ειναι....αλλα πολυ φασαρια ρε γμτ.....τωρα θα μου πεις ενταξει τι θες? να ειναι αθορυβο? απλα το κανω σε πηλωτη σε πεζοδρομο και ακουγεται δυνατα....και ειμαι ανθρωπος που νιωθει αβολα αμα ενοχλει καποιον........και συνεχεια παω το βαζω μπρος και τρεχω για να το τελειωσω γρηγορα..... :P

Αρκεί να μην πλένεις σε ώρα κοινής ησυχίας.Κατά τα άλλα δεν βλέπω λόγο να αγχώνεσαι.thumb

kwstakhs_Z4
26-03-12, 15:52
οχι...απο τις 6 και μετα παντα...και ολοι μου λενε σιγα ρε τι σκας δεν κανεις και κανενα εγκλημα,αλλα δεν βγαινει το σκαλωμα απο το ξερο μου....

stef
26-03-12, 18:23
Μάλλον πήρες είδος αφροποιητή απλο και όχι τέτοιον...

https://www.autobritedirect.co.uk/index.php/exterior-cleaning/autobrite-direct-snow-foam-lance/autobrite-heavy-duty-foam-lance-various-connectors.html