PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόστιμο - Φιμέ



Cobalt
04-02-11, 10:03
Γνωρίζει κανείς πόσο είναι το πρόστιμο σε περίπτωση που σε σταματήσουν για φιμέ?

σκέφτομαι να βάλω αλλά δεν ξέρω τι πρόστιμο παίζει.

σας παρακαλώ μόνο σε όσους πραγματικά έχει τύχει να τους σταματήσουν για έλγχο και τους έχουν κόψει πρόστιμο.

θέλω να έχω μια ρεαλιστική εικόνα.

εννοείται οτι μιλάμε για ''παράνομα'' φιμέ γιατί δοαφορετικά δεν έχει νόημα να βάλω

Vasilis
04-02-11, 10:22
Αν δεν με απαταει η μνημη μου


ειναι γυρω στα 140 ευρω το προστιμο!

(ειχε φαει φιλος με κατραμι μαυρο φιμε , το καλοκαιρι που μας περασε)


*μην ξεχασω να αναφερω οτι τα φιμε στα πισω τζαμια επιτρεπεται!

PANOS-E60
04-02-11, 10:29
εννοείται οτι μιλάμε για ''παράνομα'' φιμέ γιατί δοαφορετικά δεν έχει νόημα να βάλω

Δεν υπάρχει κανένας λόγος πλέον να βάλεις παράνομα φυμέ. Υπάρχουν μεβράνες γιά μπροστινές πόρτες και εμπρός παρμπρίζ, απόλυτα νόμιμες και με την ίδια ή και καλύτερη απόδοση από τις σκούρες που μπαίνουν από τη μεσαία κολώνα και πίσω. Ψάξτο λίγο. 3Μ, Madico, Llumar έχουν αυτό που σου λέω.

Cobalt
04-02-11, 10:39
Δεν υπάρχει κανένας λόγος πλέον να βάλεις παράνομα φυμέ. Υπάρχουν μεβράνες γιά μπροστινές πόρτες και εμπρός παρμπρίζ, απόλυτα νόμιμες και με την ίδια ή και καλύτερη απόδοση από τις σκούρες που μπαίνουν από τη μεσαία κολώνα και πίσω. Ψάξτο λίγο. 3Μ, Madico, Llumar έχουν αυτό που σου λέω.

το είχα κάνει στο 316 μου και δεν είχε καμία διαφορά με πριν.

οι νόμιμες είναι παραμύθι για μένα

Monsta
04-02-11, 11:01
Αυτή τη στιγμή βάζουν τα παιδιά τη πιο σκούρα (αλλά νόμιμη με σφραγίδες και χαρτιά κανονικά) μεμβράνη που επιτρέπεται σε ένα καινούριο Ε92 στη καταπληκτική απόχρωση Havanna.

Μόλις τελειώσουν σε καμιά ωρίτσα θα τραβήξω φωτό και θα στην ανεβάσω.

Δύσκολο να μη σε ικανοποιεί από θέμα σκουρότητας αφού δεν έχει σχέση με τη 1η σκάλα, ενώ ταυτόχρονα είσαι νόμιμος!

Monsta
04-02-11, 11:43
Λοιπόν μ αυτό εδώ, ΔΕΝ τρώς πρόστιμο.

Και έχει και μπεζ εσωτερικό που αντανακλά πάνω στη μεμβράνη κάνοντάς τη να φαίνεται πιο ανοιχτή. Και οροφή με ανοιχτό σκιάδιο (στη φωτό) που μπαίνει φως. Με μαύρο εσωτερικό σκουραίνει ακόμα περισσότερο.



Με ακόμα πιο σκούρα ετοιμάσου για 180άρες.

Apostolos
04-02-11, 11:53
Γνωρίζει κανείς πόσο είναι το πρόστιμο σε περίπτωση που σε σταματήσουν για φιμέ? σκέφτομαι να βάλω αλλά δεν ξέρω τι πρόστιμο παίζει.
σας παρακαλώ μόνο σε όσους πραγματικά έχει τύχει να τους σταματήσουν για έλγχο και τους έχουν κόψει πρόστιμο. θέλω να έχω μια ρεαλιστική εικόνα.
εννοείται οτι μιλάμε για ''παράνομα'' φιμέ γιατί δοαφορετικά δεν έχει νόημα να βάλω

Γεια σου φίλε cobalt. Mε την ύπαρξη του νέου ΚΟΚ που ισχύει από Ιούνιο 2007 το πρόστιμο για φυμέ τζάμια είναι 80 ευρώ (με μια μικρή επιφύλαξη). Τιμωρείται οποιοδήποτε φυμέ το οποίο είναι τοποθετημένο εκτός των πίσω πλαϊνών υαλοπινάκων (γι'αυτό και πολλά αυτοκίνητα βγαίνουν με πίσω μόνο φυμέ κρύσταλλο, ανεξαρτήτως σκουρότητας στην απόχρωση). Το άρθρο 81 στην παράγραφο 7 του ΚΟΚ θα σε κατατοπίσει...thumb.

ΆΡΘΡΟ 81 ΠΑΡ.7
Τα διαφανή μέρη των αυτοκινήτων, οχημάτων και των ρυμουλκουμέ-
νων, τα οποία αποτελούν τμήμα του αμαξώματος αυτών, περιλαμβανομένου
και του ανεμοθώρακα καθώς και οποιουδήποτε εσωτερικού χωρίσματος, επι-
βάλλεται να είναι κατασκευασμένα κατά τρόπο ώστε, αφΆ ενός μεν, σε περί-
πτωση θραύσης τους, ο κίνδυνος τραυματισμού προσώπων να μειώνεται στο
ελάχιστο, αφΆ ετέρου δε να είναι ορατός τόσο ο οδηγός όσο και οι επιβαίνο-
ντες αυτού. Με κοινή απόφαση των Υπουργών Μεταφορών και Επικοινωνι-
ών και Δημόσιας Τάξης καθορίζονται οι προδιαγραφές των μεμβρανών που
επιτρέπεται να επικολλώνται στα παράθυρα πίσω από τη θέση του οδηγού
- συνοδηγού, όταν το αυτοκίνητο διαθέτει δεξιό καθρέπτη, καθώς και οι περι-
πτώσεις εκείνες που για ιατρικούς λόγους επιτρέπεται η επικόλληση μεμβρα-
νών σε όλα τα παράθυρα του αυτοκινήτου.
Ειδικότερα, τα διαφανή μέρη του ανεμοθώρακα πρέπει να είναι κατασκευ-
ασμένα από τέτοια ύλη, ώστε:
α) η διαφάνεια του ανεμοθώρακα να μην ελαττώνεται με την πάροδο του
χρόνου·
β) να μην παραμορφώνουν τις εικόνες των αντικειμένων που φαίνονται
διά μέσου του ανεμοθώρακα·
γ) σε περίπτωση θραύσης τους, ο οδηγός να έχει ικανή καθαρή θέα της
οδού.

Apostolos
04-02-11, 12:01
Ορίστε και ο ΚΟΚ του 2007 για όποιον έχει απορίες και θέλει να σκαλίζει τις ποινές και τα προστίματα που επισύρουν :original::original:

https://www.2shared.com/document/XjDVHzky/KOK_pdf.html

Samaro
04-02-11, 12:02
Απόστολε,
Το μυστικό είναι η ιατρική βεβαίωση, που προβλέπεται απο τον ΚΟΚ ως δικαιολογία. Και καθαρίζεις !!!:original:

Apostolos
04-02-11, 12:09
Απόστολε,
Το μυστικό είναι η ιατρική βεβαίωση, που προβλέπεται απο τον ΚΟΚ ως δικαιολογία. Και καθαρίζεις !!!:original:

Σωστός, αν είσαι εφοδιασμένος με ένα τέτοιο μαγικό χαρτάκι είναι όπως τα λες, αφού το προβλέπει ο ΚΟΚ νομότυπα πλέον.thumb

Cobalt
04-02-11, 12:33
Λοιπόν μ αυτό εδώ, ΔΕΝ τρώς πρόστιμο.

Και έχει και μπεζ εσωτερικό που αντανακλά πάνω στη μεμβράνη κάνοντάς τη να φαίνεται πιο ανοιχτή. Και οροφή με ανοιχτό σκιάδιο (στη φωτό) που μπαίνει φως. Με μαύρο εσωτερικό σκουραίνει ακόμα περισσότερο.



Με ακόμα πιο σκούρα ετοιμάσου για 180άρες.

ποιός ορίζει το αν θα φας πρόστιμο η όχι?

τα χαρτιά που σου δίνουν όταν βάλεις μεμβράνες δεν αναφέρουν πουθενά το αν είναι ν΄.ομιμες ή όχι. αναφέρουν μόνο τον τύπο μεμβράνης.

ξέρει ο ******* απο αυτά? αν το δει σκούρο κατα τη γνώμη του δεν θα σε γράψει?

πάντως της Lummar που είχα βάλει το νόμιμο ήταν λες και δεν είχε τίποτα το αυτοκίνητο και ο ήλιο σε στράβωνε κανονικά και σε έκαιγε στο χέρι.

A8hnaios
04-02-11, 12:35
Δεν υπάρχει κανένας λόγος πλέον να βάλεις παράνομα φυμέ. Υπάρχουν μεβράνες γιά μπροστινές πόρτες και εμπρός παρμπρίζ, απόλυτα νόμιμες και με την ίδια ή και καλύτερη απόδοση από τις σκούρες που μπαίνουν από τη μεσαία κολώνα και πίσω. Ψάξτο λίγο. 3Μ, Madico, Llumar έχουν αυτό που σου λέω.

ετσι συμφωνω εβαλε η κοπελια μου στο rally που εχει κανενα προβλημα. την εχουν σταματησει πολλες φορες και ημουν μεσα κ γω εχει κατι χαρτια βεβαια απ το μαγαζι που τα βαλε. thumb

Cobalt
04-02-11, 12:39
ετσι συμφωνω εβαλε η κοπελια μου στο rally που εχει κανενα προβλημα. την εχουν σταματησει πολλες φορες και ημουν μεσα κ γω εχει κατι χαρτια βεβαια απ το μαγαζι που τα βαλε. thumb


Δεν με καλύπτει το νόμιμο σαν απόχρωση προσωπικά.

αν θα μπούν μεμβράνες θα μπουν σκούρες. αν και με 160 ευρώ προστίματα κάθε φορά δεν το βλέπω...

PANOS-E60
04-02-11, 12:54
ετσι συμφωνω εβαλε η κοπελια μου στο rally που εχει κανενα προβλημα. την εχουν σταματησει πολλες φορες και ημουν μεσα κ γω εχει κατι χαρτια βεβαια απ το μαγαζι που τα βαλε. thumb

Εννοείται ! Αν σε σταματήσουν τους δείχνεις τα χαρτιά με τις προδιαγραφές που φανερωνουν τη νομιμότητα της μεμβράνης. Το κάθε παράθυρο έχει πάνω του το ίδιο αυτοκόλλητο (ταυτότητα) που υπάρχει και στο χαρτί που σου έχει δώσει ο εγκαταστάτης.

Οσο γιά την απόδοση, οι τελευταίου τύπου νόμιμες μεμβράνες, έχουν αποδεδειγμένα την ίδια θερμοαπορροφητκότητα με τις σκούρες - παράνομες.

A8hnaios
04-02-11, 13:04
ετσι, ετσι, οπως τα λεει ο Πανος ειναι...

160 Ε δεν ειναι αμελητεο ποσο...

Monsta
04-02-11, 14:56
ποιός ορίζει το αν θα φας πρόστιμο η όχι?

τα χαρτιά που σου δίνουν όταν βάλεις μεμβράνες δεν αναφέρουν πουθενά το αν είναι ν΄.ομιμες ή όχι. αναφέρουν μόνο τον τύπο μεμβράνης.

ξέρει ο ******* απο αυτά? αν το δει σκούρο κατα τη γνώμη του δεν θα σε γράψει?




Το ειδικό αυτοκολλητάκι που μπαίνει στο τζάμι από τη μέσα πλευρά έχει τη έγκριση τύπου που έχει πάρει σύμφωνα με το νόμο.

Με βάση αυτό ΔΕΝ παίρνεις κλήση / ΔΕΝ μπορεί να σου κόψει κλήση.

Οι φωτό στη πρώτη σελίδα δείχνουν το μάξιμουμ της νόμιμης σκουρότητας. Δεν έχουν καμία σχέση με το 'titanium' της Llumar που μάλλον αναφέρεσαι, καθώς είναι πολύ πιο σκούρες.

TAZ118!
04-02-11, 15:27
Το καλοκαιρι με σταματησαν σε μπλοκο με φιλικο αυτοκινητο και το προστιμο ηταν 80 ευρω...Και φοραγε καποια μετρια αποχρωση....
Με τον Ασσο,στον οποιο εχω την πιο σκουρα αποχρωση της 3Μ, με εχουν σταματησει αρκετες φορες αλλα ποτε δεν ειχα προβλημα....

S8N
04-02-11, 17:30
^^^^^^^^
Τόσο είναι, κι εγώ 80 ευρώ είχα φάει με το Golf.

Η κατάσταση ήταν λίγο περίεργη όμως: Είχαμε μαζευτεί μερικά GTI στο Mega AB για... αθλοπαιδίες, όταν μας έκλεισαν την είσοδο και την έξοδο από τον παράδρομο 2 περιπολικά της Τροχαίας Κάτω Κηφισιάς. Όποιος έφευγε ή ερχόταν έτρωγε και την κλήση του: Φυμέ, εξάτμιση, ΚΕΚ, κλπ.

Εγώ λοιπόν την άρπαξα για φυμέ, μέχρι τότε όμως δε με είχαν σταματήσει (για μεμβράνες εννοείται, γιατί εχω τον μισό ΚΟΚ σε πόντους).

sv2qo
04-02-11, 18:07
Απλά δεν μπορει να εχει κανείς και την πίτα σωστη και τον σκύλο χορτάτο.
Αν πέσης σε κάποιον που θελει να εφαρμόσει τον νομο θα σε γράψει.
Εγω πήγα σε γνωστό μαγαζί της Θεσσαλονίκης για μεμβράνες αλλα μου ειπε ο υπεύθυνος " να στις περάσω αν θέλης αλλα τα πιστοποιητικα και τα χαρτιά ειναι Τ.Κ (του κ@λου)"
Απο εκει και πέρα συνήθως αν δεν τους τσιγκλίσης ( τους τροχονόμους) δεν σε γράφουν

paganis
04-02-11, 18:09
περα απο το προστιμο των 80 ευρω...εχει κανονικα και αφαιρεση πινακιδων! το χαρτι που σου δινει ο εγκαταστατης, δεν θα αποτρεψει εναν καμμενο αστυνομικο να σε γραψει...υπαρχουν σωστοι που θα σε αφησουν( μιας και οι περισσοτεροι εχουν και στα δικα τους)...και αλλοι αμαμητοι...που το παιζουν καουμποι! προσωπικα..και σε πολυ σκουρο φιμε δεν μου εχουν πει τιποτα...και σε εναν φιλο με ανοιχτοχρωμες αλλα αμαξι κραχτη για γραψιμο(κοντραμαξο), του ξυλωναν πινακιδες στην πετρου ραλλη 8 το πρωι...ειναι να σε θελει... αλλα και να μην το προκαλεις

sv2qo
04-02-11, 19:31
Για να αστειευτω και μόνο χωρίς να θελω να θίξω η να κοντράρω τον οποιονδήποτε, σωστός ειναι αυτος που θα εφαρμόσει, η αυτος που θα παραβεί τον νομο?

paganis
04-02-11, 19:45
Για να αστειευτω και μόνο χωρίς να θελω να θίξω η να κοντράρω τον οποιονδήποτε, σωστός ειναι αυτος που θα εφαρμόσει, η αυτος που θα παραβεί τον νομο?

ποιον νομο? πιστευεις οτι ο συγκεκριμενος νομος περα απο εισπρακτικο χαρακτηρα...εχει αλλο λογο υπαρξης? αν τα βαλεις κατω..πιο λογικο ειναι να εχεις ζελατινες παρα να μην εχεις...αν η ζελατινα εχει ενα φυσιολογικο δεικτη φωτεινοτητας ,ωστε να ειναι εμφανης ο αριθμος των ατομων σε περιπτωση ελενχου απο την αστυνομια...δεν υπαρχει λογος τιμωριας! η ζελατινα...εχει πολλα θετικα...σε ρολο ασφαλειας επιβατη (σε θραυση αλλα και επιθεση απο τριτους)..θερμομονωσης και κατ επεκταση μικροτερης καταναλωσης-οικολογιας..αλλα και σε θεμα συντηρησης εσωτερικου..! αν παντως επιμενουν βαση νομου να γραφουν τα φυμε...ας ξεκινησουν με τα λεωφορεια και τις υπουργικες λιμουζινες που απεκτησαν ζελατιτες και οχι φυμε απο το εργοστασιο...

sv2qo
04-02-11, 19:50
ουδέν σχόλιον

Skyline_IS
07-02-11, 14:29
monsta το 92αρι τι μαρκας φυμε φοραει?

Ptboul
07-02-11, 14:31
monsta το 92αρι τι μαρκας φυμε φοραει?

Λογικά 3Μ :rolleyes:

Skyline_IS
09-02-11, 11:28
Γνωριζει παρεπιπτοντως κανεις καποιο μαγαζι καλο που να δουλευει 3Μ στην θεσσαλονικη?

papgeo
09-02-11, 13:09
Το χαρτί που σου δίνουν γράφει τον βαθμό απορρόφησης και την σκουρότητα.Δεν σημαίνει ότι νομιμοποιήσαι.Είναι σαν αγοράζεις πιστόλι και παίρνεις ένα χαρτί που αναφέρει διαμέτρημα δύναμι και πόσες σφαίρες ρίχνει το λεπτό.Όσο για τις σκούρες...μάλλον κατά μαφία παραπέμπει.
Βλέπω κάποια αυτοκίνητα με κατάμαυρα τζάμια που δεν διακρίνεται καθόλου ο οδηγός,απαράδεκτο αισθητικά και επικίνδυνο κοινωνικά.thumb

Skyline_IS
09-02-11, 14:18
Iσως σε μερικους δεν αρεσει το πολυ σκουρο αλλα προσωπικα το προτιμω γιατι δεν καιγομαι το καλοκαιρι αλλα και κατα δευτερον δεν μ αρεσει να βλεπει ο καθενας τι εχω μεσα στο αμαξι...

Christos2002
09-02-11, 14:33
Ας καταθέσουμε και εμείς την προσωπική μας εμπειρία απο την χρήση αντηλιακής μεμβράνης (MADICO) μέτριας σκουρότητας.

Επί πενταετία που το αυτοκίνητο κυκλοφορεί σχεδόν καθημερινά,δεν είχαμε κανένα απολύτως πρόβλημα σε μπλόκα τροχαίας και σχετικούς ελέγχους,για την ακρίβεια ουδέποτε έγινε αναφορά στην ύπαρξη μεμβράνης.

Αντιθέτως θέμα προέκυψε σε υποκατάστημα μεγάλης αλυσίδας ιδιωτικών ΚΤΕΟ καθώς υπήρξε άρνηση απο μέρους τους να περάσουν το όχημα απο τον σχετικό έλεγχο παρά μόνο μετά την προσκόμιση σχετικής βεβαίωσης απο το κατάστημα οπού και τοποθετήθηκαν οι μεμβράνες.Φυσικά καμία τέτοια βεβαίωση δεν μου είχε δοθεί απο τον τεχνίτη.Τονίζω και πάλι πως οι μεμβράνες είναι μέτριας σκουρότητας και αρκούντως...διακριτικές.

Στο κατάστημα μου έδωσαν βεβαίωση αποκλειστικά και μόνο για τα πίσω τζάμια ενώ παράλληλα μου σύστησαν "δικό τους" κτεο ώστε να περάσει κανονικά (με το αζημίωτο φυσικά...) το όχημα απο τον σχετικό έλεγχο.

Εκεί μετά απο τον...εξονυχιστικό (λέμε τώρα..) έλεγχο του οχήματος,ο τεχνικός μου είπε πως για τα τζάμια οδηγού και συνοδηγού,κανονικά και βάσει νομοθεσίας θα χρειαζόταν (όπως σωστά αναφέρθηκε και απο άλλους φίλους στο thread αυτό) πιστοποιητικό απο δερματολόγο ώστε να είμαι νόμιμος.Απο την άλλη,η ύπαρξη μεμβράνης στο μπροστινό τζάμι -πάντα κατά τα λεγόμενά του- δεν δικαιολογείται.

Πρόσφατα πάντως και σε σχετική συζήτηση με γνωστό που εργάζεται σε ιδιωτικό ΚΤΕΟ (άλλης αλυσίδας),άκουσα πως "πολιτική τους" είναι να μην δίνουν βάση στην ύπαρξη της μεμβράνης εκτός πια αν αυτή είναι..."κατράμι".Δεν ξέρω τι να υποθέσω,αν προσωπικά έπεσα "στην περίπτωση",που λέμε,δεν μπορώ να το γνωρίζω..

mixalis
09-02-11, 14:51
Iσως σε μερικους δεν αρεσει το πολυ σκουρο αλλα προσωπικα το προτιμω γιατι δεν καιγομαι το καλοκαιρι αλλα και κατα δευτερον δεν μ αρεσει να βλεπει ο καθενας τι εχω μεσα στο αμαξι...

Νομίζω ότι δεν έχει σχέση η απόχρωση με την αποροφητικότηταthumbthumbthumb
και όσο για το αν θέλουμε να μην βλέπουνε οι άλλοι το εσωτερικό του αυτοκινήτου μας μπορούμε κάλλιστα να μην αφήνουμε τίποτα που να προκαλεί το μάτι του άλλου.........thumbthumbthumb

Ptboul
09-02-11, 15:10
Ας καταθέσουμε και εμείς την προσωπική μας εμπειρία απο την χρήση αντηλιακής μεμβράνης (MADICO) μέτριας σκουρότητας.

Επί πενταετία που το αυτοκίνητο κυκλοφορεί σχεδόν καθημερινά,δεν είχαμε κανένα απολύτως πρόβλημα σε μπλόκα τροχαίας και σχετικούς ελέγχους,για την ακρίβεια ουδέποτε έγινε αναφορά στην ύπαρξη μεμβράνης.

Αντιθέτως θέμα προέκυψε σε υποκατάστημα μεγάλης αλυσίδας ιδιωτικών ΚΤΕΟ καθώς υπήρξε άρνηση απο μέρους τους να περάσουν το όχημα απο τον σχετικό έλεγχο παρά μόνο μετά την προσκόμιση σχετικής βεβαίωσης απο το κατάστημα οπού και τοποθετήθηκαν οι μεμβράνες.Φυσικά καμία τέτοια βεβαίωση δεν μου είχε δοθεί απο τον τεχνίτη.Τονίζω και πάλι πως οι μεμβράνες είναι μέτριας σκουρότητας και αρκούντως...διακριτικές.

Στο κατάστημα μου έδωσαν βεβαίωση αποκλειστικά και μόνο για τα πίσω τζάμια ενώ παράλληλα μου σύστησαν "δικό τους" κτεο ώστε να περάσει κανονικά (με το αζημίωτο φυσικά...) το όχημα απο τον σχετικό έλεγχο.

Εκεί μετά απο τον...εξονυχιστικό (λέμε τώρα..) έλεγχο του οχήματος,ο τεχνικός μου είπε πως για τα τζάμια οδηγού και συνοδηγού,κανονικά και βάσει νομοθεσίας θα χρειαζόταν (όπως σωστά αναφέρθηκε και απο άλλους φίλους στο thread αυτό) πιστοποιητικό απο δερματολόγο ώστε να είμαι νόμιμος.Απο την άλλη,η ύπαρξη μεμβράνης στο μπροστινό τζάμι -πάντα κατά τα λεγόμενά του- δεν δικαιολογείται.

Πρόσφατα πάντως και σε σχετική συζήτηση με γνωστό που εργάζεται σε ιδιωτικό ΚΤΕΟ (άλλης αλυσίδας),άκουσα πως "πολιτική τους" είναι να μην δίνουν βάση στην ύπαρξη της μεμβράνης εκτός πια αν αυτή είναι..."κατράμι".Δεν ξέρω τι να υποθέσω,αν προσωπικά έπεσα "στην περίπτωση",που λέμε,δεν μπορώ να το γνωρίζω..


To ίδιο έπαθα και εγώ με το clio το οποίο φοράει εργοστασιακή μεμβράνη στο εμπρός παρπριζ - κάτι που η υπάλληλος δεν το πίστευε. Όταν πήρα τα χαρτιά μου να φύγω κ τους λέω δεν πειράζει ευχαριστώ - γεια σας, μια χαρά με πέρασαν.

Skyline_IS
09-02-11, 15:34
και όσο για το αν θέλουμε να μην βλέπουνε οι άλλοι το εσωτερικό του αυτοκινήτου μας μπορούμε κάλλιστα να μην αφήνουμε τίποτα που να προκαλεί το μάτι του άλλου.........thumbthumbthumb

Γνωστο μου του εσπασαν το τζαμι για να παρουν ενα τσαντακι (το οποιο ειναι θηκη για cd) και το cd-player το οποιο δεν ηταν και καποιο πανακριβο..

mixalis
09-02-11, 15:59
Γνωστο μου του εσπασαν το τζαμι για να παρουν ενα τσαντακι (το οποιο ειναι θηκη για cd) και το cd-player το οποιο δεν ηταν και καποιο πανακριβο..

Και για να αποφύγουμε τέτοιου είδους πράξεις πρέπει να μην μας βλέπει ο ήλιος?
αν δεν υπήρχε εκεί η θήκη των cd's θα ήταν και το τζάμι στη θέση του.......:whistle::whistle::whistle::whistle:

Skyline_IS
09-02-11, 16:05
Και για να αποφύγουμε τέτοιου είδους πράξεις πρέπει να μην μας βλέπει ο ήλιος?
αν δεν υπήρχε εκεί η θήκη των cd's θα ήταν και το τζάμι στη θέση του.......:whistle::whistle::whistle::whistle:

Κατ εμε ναι.. Αν ειχα να κρυψω αλλα πραγματα δεν θα μου χρειαζοταν τα φυμε τζαμια thumb

Cobalt
09-02-11, 16:15
ok

οτι και να λέμε εγώ προσωπικά πιστέυω οτι αν ήταν νόμιμες όλες οι αποχρώσεις¨ΟΛΟΙ θα είχαμε βάλει με τη ΜΙΑ πολύ σκούρες αποχρώσεις.

αυτό από μόνο του κάτι λέει νομίζω...


είμαι ακόμα σε δίλλημα αν θα βάλω... ξέρω όμως οτι με το που θα μπει ο Μάιος και μετά θα τις κατευχαριστηθώ!

Chris
22-02-11, 16:01
Eιναι θεμα "στρουμφ" αν θα σε γραψει η οχι!!!!παντως με ΚΤΕΟ εχεις προβλημα να εχεις βαλει και στο μπροστινο τζαμι.Εγω παντως εχω βαλει σε ολα μου τα αυτοκινητα.
Δν υφισταται χωρα οπως η Ελλαδα με 9 μηνες ηλιο να υπαρχει αυτος ο νομος.
Τοτε ολα τα υπουργικα και των "πλουσιων" πρεπει να τα πεθανουν στις κλησεις!!!

nparaponiaris
28-05-11, 16:08
Εκτός από τα 80 ¤ παίζει να πάρουν κανένα δίπλωμα ή πινακίδες? εγώ 5 χρόνια την έχω βγάλει με 2 80αρες...

bmw x3
04-06-14, 21:46
εγω φοραω της lumar 2 σκαλα σε ολο το αυτοκινητο και στο μπροστινο τζαμι την κλασικη διαφανη που λενε.τα εχω από το 2009 εχω κανει 120,000κμ πηγα σε ολη την ελλαδα και δεν μου την ειπαν ποτε για τα φιμε.