PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικιακος Κινηματογραφος (Home Cinema)



nikos1400
04-02-11, 02:52
https://img.izismile.com/img/img2/20090408/cinema_20.jpg

Δεν ειμαι ιδιαιτερα ψαγμενος, ισως και λογω οικογενειακης καταστασης αυτη τη στιγμη. Δεν ειναι το καλυτερο να κοιμαται το μωρο μεσα, και να βρονταει το γουφερ με τον "Στρατιωτη Ραϊαν" ! :D



Για ποσταρετε παρακαλω τα δικα σας set-up, μη ντρεπεστε !

Θα σας πω τι εχω και εγω σε λιγο. Τιποτα σημαντικο...

nikos1400
04-02-11, 04:39
Λοιπον ο -τελειως- ερασιτεχνικος μου εξοπλισμος εχει ως εξης:

-Blu-ray player LG BD560.
-WD HDTV. τα καλυτερα 85 ευρω που εχω δωσει.
-ηχεια στο καθιστικο εχω κατι Logitech με ασυρματα πισω ηχεια.
-στο υπνοδωματιο εχω μια 24-αρα f&u με το ενσωματωμενο dvd και usb.
-η 37-αρα μας του καθιστικου παρεδωθη στα πεθερικα και ειμαστε σε αναζητηση αλλης -μεγαλης- οθονης. σκεφτομαι 50+ lcd/plasma, ή καμμια 42-αρα και εναν προβολεα (επιτελους) που θα βγαινει μονο για τις ταινιες.


γελοια πραγματα σε σχεση με αλλους, το ξερω...

https://img.tomshardware.com/us/2005/11/01/holiday_buyers_guide_2005/05hbg-logitech-z5450.jpg
https://www.fotofabrikas.lt/data/images/catalog_pics/large/CD%20DVD%20Blu-ray%20multimedia%20grotuvai%20LG%20BD560%20Blu-ray%20grotuvas.jpg
https://www.tech2online.com/wp-content/uploads/2009/01/img_113252_wd_hd_tv_box_450x360.jpg

merbeind
04-02-11, 18:55
Ωραιο θεματακι.
Προσωπικα ειχα διαλεξει για ενισχυτη τον YAMAXA RX-V 659
Subwoofer παλι YAMAXA YST-SW 515
Κεντρικο-διαλογων ενα wharfedale
Μπροστα 2 ηχεια quadral και πισω acoustics
Oλα αυτα με ps3 το οποιο δυστυχως αν και το εχω 2 χρονια μονο ταινιες βλεπω.

Αν ξαναδιαλεγα εννοειται πλεον θα προτιμουσα ενα ετοιμο πακετο

beliris
04-02-11, 19:13
Συμφωνώ απόλυτα,τo WD HDTV είναι το καλύτερο 80άρι που έδωσα!
Τηλεόραση LG 42 led
Ενισχυτής SONY DTS str-db840
Ηχεία
Κεντρικό-διαλόγων:Β&W
Μπροστά:Β&W 640i
Πίσω:Β&W monitor
Sub:Yamaha
Πιστεύω ότι τα Β&W είναι σταθερή αξία!!!
Καλώδια ηχείων:Monster Cable

Leonidas_E39
04-02-11, 20:16
Τα δικα μου ειναι συνδιασμος ηχειων απο παλιο ολοκληρωμενο συστημα με προσθηκη ενισχυτη συγκεκριμενα.

Sharp LC37XD1E Full HD

https://img511.imageshack.us/img511/3588/sharpaquos37xd1e.jpg

Dvd Philips DVP-5960 με upscalling στα 1080ι

https://img155.imageshack.us/img155/2310/dvp596037rtp.jpg

Τα ηχεια απο το παλιο Sony DAV - S300 τα οποια ειναι αδηφαγα σε ρευματα μιας και εχουν ονομαστικη αντισταση 3Ω.

https://img715.imageshack.us/img715/594/sonydavs3003876491.jpg

Και το μικρο μου 7καναλο Γαιδουρι με αποδοση 7X125 Watt RMS

https://img189.imageshack.us/img189/4015/1209207890301.jpg

Και το τελευταιο μπλιμπλικι που μετα απο 2 update στο firmware εγινε ενας πολυ καλος media player με δυνατοτητες HD ειναι ο ψηφιακος αποκωδικοποιητης F U DTR2205HDPVR

https://img20.imageshack.us/img20/5075/funai.jpg

Και το τελευταιο και βασικοτερο ειναι οτι ολα τα καλωδια ειναι σιλικονουχα και περασμενα πριν το σωβατισμα του σπιτιου και εχω γλυτωσει απο την γκρινια της γυναικας μου.:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Thomelef
04-02-11, 21:48
πραγματικά, όταν αποκτήσω δικό μου σπίτι, θα κάνω ένα γκαράζ και ένα multimedia room
που θα τρίβεται τα μάτια σας...χεχεχε!!!μέχρι τότε, keep dreaming ptomas....................

S8N
04-02-11, 22:23
Ωραίο θέμα και πραγματικά ωραία συστήματα! Ο οικιακός κινηματογράφος είναι πάντως μεγάλη αρρώστια και πανάκριβο χόμπυ. Ελπίζω κι εγώ κάποτε να καταφέρω να στήσω ένα σύστημα με καλό προβολέα και high-end ακουστική. Προς το παρόν, βολεύομαι μια χαρά με τα εξής:

TV: Pioneer Kuro KRP-500A (ISF calibrated)
Media player: WD TV Live Hub
ΒlueRay player: Pioneer BP-LX54
Home cinema 5.1 - DVD combo: Pioneer LX-03

Φυσικά για την Kuro ισχύει στρατιωτικός νόμος: Απαγορεύονται παιχνίδια, τηλεοπτικά προγράματα και άλλα τέτοια. Η γυναίκα μου λέει πως είμαι χειρότερος με την τηλεόραση απ' ό,τι με το αυτοκίνητο. Η ίδια βλέπει σε μια Panasonic P42G20E (επίσης πλάσμα) και μετράω τις μέρες που θα δω το πρώτο burn-in με τα logos των κωλοκαναλιών.

nikos1400
04-02-11, 22:24
πραγματικά, όταν αποκτήσω δικό μου σπίτι, θα κάνω ένα γκαράζ και ένα multimedia room
που θα τρίβεται τα μάτια σας...χεχεχε!!!μέχρι τότε, keep dreaming ptomas....................

οπως λεει ο Λεωνιδας απο πανω, να περασεις απο πριν γραμμες !
κανενος δεν αρεσουν ουτε τα καλωδια απο τη μια μερια του δωματιου ουτε λουκια τοιχο-τοιχο...
ενας λογος που προτιμησα συστηματακι με ασυρματα ηχεια πισω.


https://www.4seating.com/images/Theater%20picture.jpg

Leonidas_E39
04-02-11, 22:55
Να πω την αληθεια ειναι ωραια αλλα εχω να τα απολαυσω οπως πρεπει περιπου 3 χρονια λόγω οτι τα 2 μικρα ζουζουνια μου κοιμουνται νωρις και παιζει μουγκα κατασταση οταν εχει προβολή. Υπομονη τι να κανουμε. Το κοστος για να περαστουν τα καλωδια μεσα στον σοβα ηταν μηδαμινο (25 Ευρω η γραμμη Χ 4 = 100) . Τα καλώδια περνανε μεσα σε σπιραλ ηλεκτρολογικο και καταλήγουν σε κουτι ακριβως πισω απο τον ενισχυτη. Το επομενο upgrade θα γίνει μολις μεγαλωσουν τα 2 μικρα και θα ειναι η αντικατασταση των ηχειων με ενα καλο σετακι της Jamo απο την σειρα THX ULTRA το οποιο το εχω ερωτευτει ακουγωντας το σε σπιτι φίλου .

Konstantinos E60
05-02-11, 01:34
https://www.mypay-computers-credit.com/wp-content/uploads/bose-lifestyle-v35-home-entertainment-system.jpg

:ranting2::ranting2:
Το ειδα και το άκουσα σε σπίτι φίλου και μου ήρθε να βαλω τα κλάματα !!

Thomelef
05-02-11, 08:27
βασικά λόγο του ότι μου αρέσει το ξύλινο πάτωμα, ότι καλώδιο θα έχω, θα περαστεί απο κάτω...
όλα μελετημένα τα έχω...το μόνο που λου λείπει, είναι το σπίτι...χαχαχαχαχαχαχα

mitsos_chania
05-02-11, 09:51
Ωραίο θέμα και πραγματικά ωραία συστήματα! Ο οικιακός κινηματογράφος είναι πάντως μεγάλη αρρώστια και πανάκριβο χόμπυ. Ελπίζω κι εγώ κάποτε να καταφέρω να στήσω ένα σύστημα με καλό προβολέα και high-end ακουστική. Προς το παρόν, βολεύομαι μια χαρά με τα εξής:

TV: Pioneer Kuro KRP-500A (ISF calibrated)
Media player: WD TV Live Hub
ΒlueRay player: Pioneer BP-LX54
Home cinema 5.1 - DVD combo: Pioneer LX-03

Φυσικά για την Kuro ισχύει στρατιωτικός νόμος: Απαγορεύονται παιχνίδια, τηλεοπτικά προγράματα και άλλα τέτοια. Η γυναίκα μου λέει πως είμαι χειρότερος με την τηλεόραση απ' ό,τι με το αυτοκίνητο. Η ίδια βλέπει σε μια Panasonic P42G20E (επίσης πλάσμα) και μετράω τις μέρες που θα δω το πρώτο burn-in με τα logos των κωλοκαναλιών.

Επειδη δεν ειμαι σχετικος τι θεμα υπαρχει και δεν θες να παιζονται παιχνιδια και τηλεοπτικα προγραμματα?Υπαρχει κιδνυνος?

Οσο για το δικο μου συστημα αποτελειται απο μια tv lg 37 full hd ενα συστημα home cinema της pioneer 600watt και τις ταινιες τις παιζω απο το pc παντα hd με συνδεση hdmi.Μια χαρα νομιζω για δωματιο απλο.

paganis
05-02-11, 10:08
προσφατα απεκτησα μια 40αρα sansung HD model : LE40 C650L
και ενα ολοκληρωμενο πακετο home cinema LG blue ray, model: HB905PA ,με τις κολωνες, σαμπ και τους δορυφορους...,και ετσι με ενα σχετικα οικονομικο πακετο εφτιαξα κατι αξιολογο...

ειμαι αρκετα ευχαριστημενος και απο την εικονα αλλα και απο τον ηχο...και μαλλον θα ξεχασουμε τον κινηματογραφο...

nikos1400
05-02-11, 15:44
Ωραίο θέμα και πραγματικά ωραία συστήματα! Ο οικιακός κινηματογράφος είναι πάντως μεγάλη αρρώστια και πανάκριβο χόμπυ. Ελπίζω κι εγώ κάποτε να καταφέρω να στήσω ένα σύστημα με καλό προβολέα και high-end ακουστική. Προς το παρόν, βολεύομαι μια χαρά με τα εξής:

TV: Pioneer Kuro KRP-500A (ISF calibrated)
Media player: WD TV Live Hub
ΒlueRay player: Pioneer BP-LX54
Home cinema 5.1 - DVD combo: Pioneer LX-03

Φυσικά για την Kuro ισχύει στρατιωτικός νόμος: Απαγορεύονται παιχνίδια, τηλεοπτικά προγράματα και άλλα τέτοια. Η γυναίκα μου λέει πως είμαι χειρότερος με την τηλεόραση απ' ό,τι με το αυτοκίνητο. Η ίδια βλέπει σε μια Panasonic P42G20E (επίσης πλάσμα) και μετράω τις μέρες που θα δω το πρώτο burn-in με τα logos των κωλοκαναλιών.

Μπραβο Αρη.
Θυμαμαι απο τα λιγα που τυχαινει να διαβασω εδω κι εκει,
τα Pioneer σε οθονες και Blu-ray ειναι για ψαγμενους !
Γι'αυτο δεν τα πουλανε και στα "καθημερινα" μαγαζια τυπου κωτσοβολος και μιντια-μαρκτ. Περιορισμενης κυκλοφοριας και συνειδητη και μελετημενη επιλογη.



Το θεμα με τις plasma Μητσο, ειναι οτι -ειδικα στα πρωτα χρονια τους- υποφερουνε απο το "burn-in" που λενε. Δεν κανει να υπαρχει κατι σταθερο για ωρα στην οθονη, ειτε βλεπεις το ιδιο καναλι στην τηλεοραση, ειτε πατησεις pause για ωρα.
Αν βλεπεις πχ, mega για 2-3 μερες συνεχεια χωρις να αλλαξεις και καναλι,
μετα οταν αλλαξεις καναλι ή βαλεις καμμια ταινια θα δεις οτι το σημα του "mega" εχει μειναι καμμενο εκει πανω στη γωνια...
Χοντρα-χοντρα το περιγραφω ετσι, και οπου κανω λαθος διορθωστε παρακαλω.
:original:

S8N
05-02-11, 16:30
Δημήτρη, όπως τα λέει ο Νίκος είναι. Οι πλάσμα τηλεοράσεις έχουν κάποια πλεονεκτήματα ως προς τις LCD (CCFL ή LED) όπως καλύτερο μαύρο, εξαιρετική ομοιομορφία στο panel, ρεαλιστικότητα απεικόνισης κλπ αλλά υποφέρουν από το φαινόμενο του burn-in. Αυτό σημαίνει πως ο φώσφορος αποκτά μνήμη στα σημεία όπου παίζει η εικόνα είναι ακίνητη. Τέτοια είναι π.χ. τα logos των καναλιών, οι στατικές εικόνες (pause), τα μενού στα παιχνίδια κλπ. Επίσης, ο φώσφορος φθείρεται ανομοιόμορφα όταν βλέπεις με μαύρες λωρίδες πάνω-κάτω.

Οι εταιρείες έχουν προβλέψει βέβαια κι έχουν ενσωματώσει λειτουργίες ασφαλείας (π.χ. orbiter), γεγονός όμως παραμένει πως τις πρώτες 200 ώρες το πάνελ μιας plasma θέλει προσεκτικό στρώσιμο ενώ τις 1000 πρώτες ώρες λειτουργίας πρέπει ν' αποφεύγονται στατικές εικόνες, logos κλπ.

Γενικά είμαι πολύ προσεκτικός με την Pioneer γιατί η εταιρεία σταμάτησε την παραγωγή τηλεοράσεων πριν 2 χρόνια. Θεωρητικά υπάρχουν ανταλλακτικά για 10 χρόνια, τρέχα γύρευε όμως...

joseph
05-02-11, 18:20
Πριν λιγα χρονια ειχα ψιλοκολλησει με το θεμα και ειχα "πεταξει καμποσα χρημματα κυριως για ηχεια.
Τα πρωτα ηχεια ηταν ενα σετ sony τα οποια δεν εξιζαν και πολλα, υστερα πηρα ενα σετ της roister.HT2000, πολυ καλα ηχεια και πολυ καλη σχεση τιμης, αλλα σαν ντιζαιν δεν ελεγαν, αναγκαστηκα να τα αλλαξω μιας και η γυναικα μου με ειχε φαει οτι ειναι χαλια το σαλονι!!! μετα πηρα τα super baby απο την Crystal Audio, πολυ ομορφα αλλα σαν ηχος ενα κλικ κατω απο τα roister...Οποτε αγορασα αλλο μοντελο της crystal audio, τα system 5, εκει σταματησα τα μπαξιματα στον ηχο...

Τωρα εχω dvd LG
TV, 42 LCD LG
Ενισχυτης sony STR-DE 597. 7X100

.
Για μουσικη, εδω και πολλα χρονια.
Ενισχυτη rotel RA970BX
Ηχεια B&W DM600
Δεκτης SANSUI
Πικαπ Τechnics MK2

nikos1400
05-02-11, 20:15
για crystal audio ειμαι 99,9% σιγουρος οτι ειναι Ελληνικη,
αλλα και η roister νομιζω ??
thumb

bill_m3
05-02-11, 20:41
Ας γράψω και εγώ τα δικά μου, το 98 είχα προχωρήσει σε αγορά πολύ καλού συστήματος (σχεδόν 1.000.000 δρχ), το οποίο κάπου το χάρισα...

Τώρα διαθέτουμε
Tv LG 37άρα
Ένα σύστημα της sony Dav 810 αν θυμάμαι καλά και για player έχει αναλάβει ο υπολογιστής..

Δεν το χαιρόμαστε σχεδόν πότε, από τότε που γεννήθηκε η μεγάλη μου κόρη σπάνια θα δουλέψει για ταινία, δουλεύει μόνο για τα τραγούδια της Πατυ, κ.τ.λ.!!!!

joseph
05-02-11, 20:48
για crystal audio ειμαι 99,9% σιγουρος οτι ειναι Ελληνικη,
αλλα και η roister νομιζω ??
thumb

Oντως ειναι Ελληνικες εταιριες και οι δυο.thumb

S8N
05-02-11, 22:33
Να κάνουμε μια παρένθεση εδώ και να αναφέρουμε δυο ακόμη ελληνικές εταιρείες με εξαιρετικά high-end ηχεία, για δικάναλο όμως ήχο:

Audio Spectrum

Tune Audio

Και φυσικά υπάρχει η Tsakiridis devices στους λαμπάτους ενισχυτές.

Έτσι, για να μη λέμε ότι οι Έλληνες δεν παράγουμε τίποτα. Ειδικά η Audio Spectrum στηρίζεται στο πάθος ενός και μόνο ανθρώπου, τον οποίο πέσανε να φάνε κατά καιρούς. Όποιος ακούσει τα Artemis ή τα κορυφαία Hermes, θα καταλάβει.

Nino
06-02-11, 11:14
ισως αργοτερα να γραψω και εγω την δικη μου ιστορια με τα του οικιακου κινηματογραφου... που κατα ενα παραξενο τροπο αν "χωθεις" μοιαζει με τα μπαξιματα στα αυτοκινητα.
Δεν εχει τελος... και το σιγουρο ειναι οτι τα λεφτα σου πισω δεν τα παιρνεις οταν και εαν το πουλησεις.
Για εσας που εχουν τη τυχη να μπορουν να ευχαριστηθουν μια ταινια (ειδικος χωρος- οχι προβληματα απο γειτονες και το κυριοτερο να αρεσει και στη συμβια.. ΑΧ ρε κουλα!! χαχαχα)
Για εσας λοιπον... υπαρχουν πολλες ταινιες καποιες απο τις οποιες εχουν χαρακτηρισθει ως ταινιες αναφορας για home cinema, μια παρα μα παρα πολυ καλη ταινια με εκπληκτικα ηχητικα εφε που θα σας συναρπασει ειναι το FACE OFF
Δειτε το !!!

Z4 DCT
06-02-11, 11:59
Εχω φτιαξει και γω ενα μικρο χωρο κατω στο υπογειο (αντρικης συναθροισης) ο οποιος παρεχει καλη ηχομονωση (κανεις δεν εχει παραπονεθει ακομα και αν κοιμουνται επανω)
Με..
sharp led hdtv 52''
samsung home cinema set 1000w
WD hdtv box
xbox 360

stef
06-02-11, 13:08
Γενικά είμαι πολύ προσεκτικός με την Pioneer γιατί η εταιρεία σταμάτησε την παραγωγή τηλεοράσεων πριν 2 χρόνια. Θεωρητικά υπάρχουν ανταλλακτικά για 10 χρόνια, τρέχα γύρευε όμως...

Να προσθέσουμε φίλε Αρη εδώ ότι πλέον η Panasonic έχει και το μονοπώλειο στις plasma τηλεοράσεις!
Η οποία βγάζει εξαιρετικά δείγματα τηλεροάσεων αν και στην Ελλάδα οι κολλημένοι πωλητές υπερασπίζονται τις LCD που για εμένα είναι απλά ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ εαν πραγματικά θες να δεις ταινία!
Προσωπικά μετά από 3 χρόνια συμβίωσης με την 42 PZ70 της Panasonic δεν την ανταλλάζω με καμία LCD για να δω ταινία
Μάλιστα σκέφτομαι μέσα στην χρονιά να πάρω και μια 50άρα από αυτές που αναμένονται που έχουν μακράν καλύτερο πάνελ από της δικής μου και άλλα μπιχλιμπίδια

nikos1400
06-02-11, 21:39
ισως αργοτερα να γραψω και εγω την δικη μου ιστορια με τα του οικιακου κινηματογραφου... που κατα ενα παραξενο τροπο αν "χωθεις" μοιαζει με τα μπαξιματα στα αυτοκινητα.
Δεν εχει τελος... και το σιγουρο ειναι οτι τα λεφτα σου πισω δεν τα παιρνεις οταν και εαν το πουλησεις.
Για εσας που εχουν τη τυχη να μπορουν να ευχαριστηθουν μια ταινια (ειδικος χωρος- οχι προβληματα απο γειτονες και το κυριοτερο να αρεσει και στη συμβια.. ΑΧ ρε κουλα!! χαχαχα)
Για εσας λοιπον... υπαρχουν πολλες ταινιες καποιες απο τις οποιες εχουν χαρακτηρισθει ως ταινιες αναφορας για home cinema, μια παρα μα παρα πολυ καλη ταινια με εκπληκτικα ηχητικα εφε που θα σας συναρπασει ειναι το FACE OFF
Δειτε το !!!

μετα απο καθε "αναβαθμιση" εγω παιρνω τις αγαπημενες μου ταινιες απο την αρχη !

ακομα θυμαμαι ομως ποσο χαοτικα καλυτερη γινεται η ταινια με το "σωστο" ηχο...
οταν πας αυτο το βημα απο τα ηχεια της tv στα 5.1.
thumb

ntinos
07-03-12, 21:03
Πως μου ξεφυγε αυτο το νημα ?
Reverting...

VanVIC
07-03-12, 21:11
...σκέφτομαι μέσα στην χρονιά να πάρω και μια 50άρα από αυτές που αναμένονται που έχουν μακράν καλύτερο πάνελ από της δικής μου και άλλα μπιχλιμπίδια

Περίμενε 3 μήνες ακόμα, trust me...

ntinos
07-03-12, 21:21
ισως αργοτερα να γραψω και εγω την δικη μου ιστορια με τα του οικιακου κινηματογραφου... που κατα ενα παραξενο τροπο αν "χωθεις" μοιαζει με τα μπαξιματα στα αυτοκινητα.
Δεν εχει τελος... και το σιγουρο ειναι οτι τα λεφτα σου πισω δεν τα παιρνεις οταν και εαν το πουλησεις.
......!

Ελα βρε φιλε, Τι λες ????
ΣΟΒΑΡΑ ???

:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

ntinos
07-03-12, 21:22
Περίμενε 3 μήνες ακόμα, trust me...

Εχουν περασει 13 απο τοτε που το εγραψε :original:

VanVIC
07-03-12, 21:23
Περίμενε 3 μήνες ακόμα, trust me...


Εχουν περασει 13 απο τοτε που το εγραψε :original:

απο Φεβ'12 εννοώ, λίγο πρίν το καλοκαίρι... (στην Ελλάδα)

nuovo..
07-03-12, 22:04
Απο τη στιγμή που είπαμε να κόψουμε τα πολλά έξω τουλάχιστον ευχαριστιομαστε να βλέπουμε ταινίες και μπάλα.τα κανάλια έχουν φάει κόκκινη απο εμένα τον τελευταίο χρόνο.
Οποτε:
TV Samsung 55"d8000 , 3D / LED LCD, 1920x1080, Full HD, 16:9, 800 Hz
Home cinema ht-d 5500 5.1 blu-ray,3d,1000 watt

Bitz
08-03-12, 07:59
Να πω την αληθεια ειναι ωραια αλλα εχω να τα απολαυσω οπως πρεπει περιπου 3 χρονια λόγω οτι τα 2 μικρα ζουζουνια μου κοιμουνται νωρις και παιζει μουγκα κατασταση οταν εχει προβολή. Υπομονη τι να κανουμε. Το κοστος για να περαστουν τα καλωδια μεσα στον σοβα ηταν μηδαμινο (25 Ευρω η γραμμη Χ 4 = 100) . Τα καλώδια περνανε μεσα σε σπιραλ ηλεκτρολογικο και καταλήγουν σε κουτι ακριβως πισω απο τον ενισχυτη. Το επομενο upgrade θα γίνει μολις μεγαλωσουν τα 2 μικρα και θα ειναι η αντικατασταση των ηχειων με ενα καλο σετακι της Jamo απο την σειρα THX ULTRA το οποιο το εχω ερωτευτει ακουγωντας το σε σπιτι φίλου .

Μπααα...μετα θα εχουν διαβασματα και ακομα ποιο μετα οταν θα εχουν μεγαλωσει θα σου εχει φυγει η ορεξη,κατι ξερω.:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

ntinos
08-03-12, 09:19
Ωραίο θέμα και πραγματικά ωραία συστήματα! Ο οικιακός κινηματογράφος είναι πάντως μεγάλη αρρώστια και πανάκριβο χόμπυ. Ελπίζω κι εγώ κάποτε να καταφέρω να στήσω ένα σύστημα με καλό προβολέα και high-end ακουστική. Προς το παρόν, βολεύομαι μια χαρά με τα εξής:

TV: Pioneer Kuro KRP-500A (ISF calibrated)
Media player: WD TV Live Hub
ΒlueRay player: Pioneer BP-LX54
Home cinema 5.1 - DVD combo: Pioneer LX-03

Φυσικά για την Kuro ισχύει στρατιωτικός νόμος: Απαγορεύονται παιχνίδια, τηλεοπτικά προγράματα και άλλα τέτοια. Η γυναίκα μου λέει πως είμαι χειρότερος με την τηλεόραση απ' ό,τι με το αυτοκίνητο. Η ίδια βλέπει σε μια Panasonic P42G20E (επίσης πλάσμα) και μετράω τις μέρες που θα δω το πρώτο burn-in με τα logos των κωλοκαναλιών.

by Manos ???

ntinos
08-03-12, 09:25
οπως λεει ο Λεωνιδας απο πανω, να περασεις απο πριν γραμμες !
κανενος δεν αρεσουν ουτε τα καλωδια απο τη μια μερια του δωματιου ουτε λουκια τοιχο-τοιχο...
ενας λογος που προτιμησα συστηματακι με ασυρματα ηχεια πισω.



Δυστυχως ειναι κατι που μπορει να γινει μονο αν ξεκινησεις το προτζεκτ απο το "μηδεν":


https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=12149&stc=1&d=1331194747

https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=12148&stc=1&d=1331194747

https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=12147&stc=1&d=1331194747

nikos1400
20-12-12, 10:49
μια ερωτηση για τους ειδικους (Ντινο, ου-ουουου :whistle:) οχι ακριβως ον-τοπικ:

θελω να παρω δυο ζευγαρια budget γυαλια 3d για οταν πηγαινω κανα σινεμα (στο Χομπιτ αυριο μεθαυριο),
για να γλιτωσω απο αυτες τις αηδιες που σου δινουν στο σινεμα.

ποια θελω ομως, μην παρω τιποτα γυαλια που ειναι για 3d τηλεοραση αντι για σινεμα...????

πχ.

αυτα...

https://www.gadget-shop.gr/G0612-gialia-3d
https://static.gadget-shop.gr/img/products/image-jpeg/2012-11/1354035434-G0612-0.jpg

ή αυτα...

https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.752912
https://images.e-shop.gr/images/PER/BIG/PER.752912.jpg

δε εχω ορεξη να ανεβω πανω απο κανα δεκάευρω το ζευγαρι (γυαλια), θα κανω δουλεια ή δεν αξιζουν αυτα και πρεπει αναγκαστικά να παω σε ακριβοτερα ??

:confused::confused:

ntinos
20-12-12, 16:12
Δεν εχω απολυτως ΚΑΜΙΑ ιδεα Νικολα για το θεμα, δεν μπορω να σου προτεινω. Προσωπικως θα το δω με αυτα που θα μου δωσουν.

Δεν ξερω αν θα το δεις σε 3d εκει στην Χανιά καπου, αλλα ΑΝ ανεβεις Αθηνα, και θες να το δεις σε 3D, τοτε ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ σε αιθουσα που το παιζει με 48fps

Διπλασια καρε ανα δευτερολεπτο σημαινει το fps.
Στην πραξη, "παραδοσιακα" οι ταινιες, ακομα και οι 3D γυριζονται σε 24fps. Το προβλημα ομως με αυτες που ειναι σε 3D (& 24fps) ειναι οι δεν εχουν απολυτα κινηση-βουτυρο, κατι το οποιο - λεγεται - οτι με τα 48fps διορθωθηκε.
Δεν την εχω δει ακομα, μολις την δω θα εχω αποψη




Υ

nikos1400
20-12-12, 16:38
Δεν εχω απολυτως ΚΑΜΙΑ ιδεα Νικολα για το θεμα, δεν μπορω να σου προτεινω. Προσωπικως θα το δω με αυτα που θα μου δωσουν.

Δεν ξερω αν θα το δεις σε 3d εκει στην Χανιά καπου, αλλα ΑΝ ανεβεις Αθηνα, και θες να το δεις σε 3D, τοτε ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ σε αιθουσα που το παιζει με 48fps

Διπλασια καρε ανα δευτερολεπτο σημαινει το fps.
Στην πραξη, "παραδοσιακα" οι ταινιες, ακομα και οι 3D γυριζονται σε 24fps. Το προβλημα ομως με αυτες που ειναι σε 3D (& 24fps) ειναι οι δεν εχουν απολυτα κινηση-βουτυρο, κατι το οποιο - λεγεται - οτι με τα 48fps διορθωθηκε.
Δεν την εχω δει ακομα, μολις την δω θα εχω αποψη




Υ

αυτο που λεω στην ουσια ειναι οτι θελω να βαλω κατι βολικο, να μην καθεται σαν χαρακας πανω στη μυτη μου, να μπορει να βαλει και η γυναικα τα γυαλια απο μεσα, και να μην τα εχουνε "καθαρισει" 3,500 φορες ήδη με το πανακι...

βλεπω λοιπον οτι υπαρχουν αυτα με διαφορετικο χρωμα καθε φακο (παρομοια με του σινεμα), και καποιο αλλο ειδος (τα δευτερα που ποσταρα πανω) με polarized (?) φακους.
τελος παντων θα ριξω μια γρηγορη ματια να δω τι χρειαζομαι.

δεν ειμαι ικανοποιημενος απο την εικονα στα "Ster" των Χανιων.
και χωρις να εχω δει και καμμια πραγματικα καλη φαντασου...

φχαριστω παντως Ντινο.
thumb

bill_m3
20-12-12, 20:13
Και πείτε αν αξίζει να πάμε ως την Λάρισα να την δούμε σε 3d!!!

katsaraios
21-12-12, 00:08
αυτο που λεω στην ουσια ειναι οτι θελω να βαλω κατι βολικο, να μην καθεται σαν χαρακας πανω στη μυτη μου, να μπορει να βαλει και η γυναικα τα γυαλια απο μεσα, και να μην τα εχουνε "καθαρισει" 3,500 φορες ήδη με το πανακι...

βλεπω λοιπον οτι υπαρχουν αυτα με διαφορετικο χρωμα καθε φακο (παρομοια με του σινεμα), και καποιο αλλο ειδος (τα δευτερα που ποσταρα πανω) με polarized (?) φακους.
τελος παντων θα ριξω μια γρηγορη ματια να δω τι χρειαζομαι.

δεν ειμαι ικανοποιημενος απο την εικονα στα "Ster" των Χανιων.
και χωρις να εχω δει και καμμια πραγματικα καλη φαντασου...

φχαριστω παντως Ντινο.
thumb

Στα village τα γυαλια ειναι μιας χρησης καινουρια σε συσκευασια χωρις να εχουν ξανα δωθει.

viper
22-12-12, 18:13
αυτο που λεω στην ουσια ειναι οτι θελω να βαλω κατι βολικο, να μην καθεται σαν χαρακας πανω στη μυτη μου, να μπορει να βαλει και η γυναικα τα γυαλια απο μεσα, και να μην τα εχουνε "καθαρισει" 3,500 φορες ήδη με το πανακι...

βλεπω λοιπον οτι υπαρχουν αυτα με διαφορετικο χρωμα καθε φακο (παρομοια με του σινεμα), και καποιο αλλο ειδος (τα δευτερα που ποσταρα πανω) με polarized (?) φακους.
τελος παντων θα ριξω μια γρηγορη ματια να δω τι χρειαζομαι.

δεν ειμαι ικανοποιημενος απο την εικονα στα "Ster" των Χανιων.
και χωρις να εχω δει και καμμια πραγματικα καλη φαντασου...

φχαριστω παντως Ντινο.
thumb

Εξαρτάται από την τεχνολογία 3D.
π.χ. Σε ορισμένες τηλεοράσεις το σετ με τα γυαλιά παίρνει μπαταρίες. Αυτά αν δεν κάνω λάθος ειναι γυαλιά shutter, δηλαδή μια κλείνει το ένα μάτι μια το αλλο σε υψηλό ρυθμό. Είναι πολύ κουραστικά και έχω ακούσει οτι μπορεί να προκληθεί και επιληπτικό επεισόδιο από την παρατεταμένη χρήση.
Για τα δίχρωμα γυαλιά, ούτε λόγος αφού είναι τεχνολογία περασμένου αιώνα.

Η τεχνολογία 3D με την οποία γυρίστηκε το AVATAR είναι κατα τη γνώμη μου όλα τα λεφτα. RealD και χρησιμοποιεί την τεχνική Circular Polarized 3d.

Εν κατακλείδι θα σου πρότεινα να πάρεις γυαλιά για RealD αφού τα περισσότερα cinema χρησιμοποιούν αυτή την τεχνολογία.

nikos1400
22-12-12, 18:45
Εξαρτάται από την τεχνολογία 3D.
π.χ. Σε ορισμένες τηλεοράσεις το σετ με τα γυαλιά παίρνει μπαταρίες. Αυτά αν δεν κάνω λάθος ειναι γυαλιά shutter, δηλαδή μια κλείνει το ένα μάτι μια το αλλο σε υψηλό ρυθμό. Είναι πολύ κουραστικά και έχω ακούσει οτι μπορεί να προκληθεί και επιληπτικό επεισόδιο από την παρατεταμένη χρήση.
Για τα δίχρωμα γυαλιά, ούτε λόγος αφού είναι τεχνολογία περασμένου αιώνα.

Η τεχνολογία 3D με την οποία γυρίστηκε το AVATAR είναι κατα τη γνώμη μου όλα τα λεφτα. RealD και χρησιμοποιεί την τεχνική Circular Polarized 3d.

Εν κατακλείδι θα σου πρότεινα να πάρεις γυαλιά για RealD αφού τα περισσότερα cinema χρησιμοποιούν αυτή την τεχνολογία.

δεν ξεκαθαρισα 100% σωστα αυτα που διαβασα Κωστα, γι'αυτο δεν ξαναποσταρα....

οπως λες, απο οτι καταλαβα κι εγω ειναι διαφορετικες "τεχνολογιες" που βγαζουν τις 3d ταινιες και καθε μια θελει τα δικα της γυαλια.

ειναι τα "ενεργητικα" γυαλια που θελουν μπαταριες και λειτουργουν ηλεκτρονικα και εχουν οι 3d tv.

ειναι και τα "παθητικα"
τα polarized, τα red/green και τα red/blue.

δειτε εδω μια ματια
https://www.3dgb.co.uk/which-3d-glasses-do-i-need


επειδη ειμαι λιγο αρπα-κολλας, ισως παρω ενα ζευγαρι Red and Blue, ενα ζευγαρι Green and Magenta, και ενα ζευγαρι polarized (ολα φτηνα βεβαια) .
θα τα κραταω και τα τρια καθε φορα και θα δοκιμαζω με ποιο ειναι καλυτερη η εικονα !!
:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

vagmag
22-12-12, 21:11
αν και ίσως offt topic....
έχει κανείς γνώσεις από τηλεοράσεις ;;;;

Θέλω να πάρω μία περίπου στις 46-50 ίντσες , μάλλον LED μιας και είναι νέας τεχνολογίας. Τώρα για SMART και 3D δε γνωρίζω....

τι λέτε για αυτές ;;;

είναι πολύ ακριβή... ψάχνω κάτι οινομικότερο... αλλά αξίζει σε σχέση με τις άλλες ;;;
https://www.skroutz.gr/s/2572449/Samsung-UE50ES5500.html

https://www.skroutz.gr/s/1948841/Samsung-UE46EH6030W.html

https://www.skroutz.gr/s/418865/LG-47LW5590.html

https://www.skroutz.gr/s/2249146/Toshiba-47VL963G.html

https://www.skroutz.gr/s/1567848/Samsung-UE46ES6100.html

κάθε άλλη πρόταση... δεκτή.

Δε θα ήθελα να ξεπεράσω τα 750-800 ευρώ και αν έβρισκα κάτι αξιόλογο φτηνότερα ακόμα καλύτερα...

nikos1400
22-12-12, 21:58
αν και ίσως offt topic....
έχει κανείς γνώσεις από τηλεοράσεις ;;;;

Θέλω να πάρω μία περίπου στις 46-50 ίντσες , μάλλον LED μιας και είναι νέας τεχνολογίας. Τώρα για SMART και 3D δε γνωρίζω....

τι λέτε για αυτές ;;;

είναι πολύ ακριβή... ψάχνω κάτι οινομικότερο... αλλά αξίζει σε σχέση με τις άλλες ;;;
https://www.skroutz.gr/s/2572449/Samsung-UE50ES5500.html

https://www.skroutz.gr/s/1948841/Samsung-UE46EH6030W.html

https://www.skroutz.gr/s/418865/LG-47LW5590.html

https://www.skroutz.gr/s/2249146/Toshiba-47VL963G.html

https://www.skroutz.gr/s/1567848/Samsung-UE46ES6100.html

κάθε άλλη πρόταση... δεκτή.

Δε θα ήθελα να ξεπεράσω τα 750-800 ευρώ και αν έβρισκα κάτι αξιόλογο φτηνότερα ακόμα καλύτερα...

Βαγγελη μακρια απο Philips !
:ranting2:
Samsung ειναι απο τα ελαχιστα που ξερω καλες, και εχουνε καλη λειτουργια και απο usb. παιζουνε βιντεο, ρυθμισεις υποτιτλων ολα κομπλε.
εξαρταται τι θελει κανεις βεβαια.

vagmag
22-12-12, 22:44
έχω αυτή τη στιγμή πανί, προβολέα, ηχεία μπροστά, πίσω, sub και ενισχυτή...
Δεν ξέρω προδιαγραφές... μέσω φίλου τα πήρα που γνωρίζει παραπάνω πράγματα από εμένα.
Αυτή τη στιγμή είμαι με 32άρα τηλεόραση και έλεγα να την αλλάξω πλέον.
Η χρήση που γίνεται είναι για προγραμμα τηλεόρασης αλλά και για καμιά ταινία σε dvd/blueray. Μάλλον θα τη χρησιμοποιούμε περισσότερο το επόμενο διάστημα μιας και με το μωρό η γυναίκα θα βλέπει τη μέρα στην τηλεόραση παρά στον προβολέα....

DaywalkeR
22-12-12, 23:52
Βαγγέλη αν αντέχεις παίξε εδώ thumb :thumbsup:



https://www.skroutz.gr/s/447551/Samsung-UE46ES6710.html?keyphrase=Samsung+UE46ES6710

vagmag
23-12-12, 00:24
Βαγγέλη αν αντέχεις παίξε εδώ thumb :thumbsup:



https://www.skroutz.gr/s/447551/Samsung-UE46ES6710.html?keyphrase=Samsung+UE46ES6710

Μιας και δε σκαμπάζω πολλά.... τι έχει αυτή περισσότερο από τις άλλες ;;;

Δεν έχει μεγάλη διαφορά τιμής από τις άλλες... αλλά από τα 600 ξεκίνησα και έχω φτάσει στο χιλιάρικο.... Τι διαφορά θα καταλάβω αν την πάρω ή όχι;;

DaywalkeR
23-12-12, 10:48
Μιας και δε σκαμπάζω πολλά.... τι έχει αυτή περισσότερο από τις άλλες ;;;

Δεν έχει μεγάλη διαφορά τιμής από τις άλλες... αλλά από τα 600 ξεκίνησα και έχω φτάσει στο χιλιάρικο.... Τι διαφορά θα καταλάβω αν την πάρω ή όχι;;
Να σου πω καταρχήν ότι ξεχνάς όλες τις εταιρείες πλην Samsung και LG σε αυτή την κατηγορία τηλεοράσεων μιας και όλες έχουν μείνει πολύ πίσω όσων αφορά τα panel τους.
Η συγκεκριμένη Samsung έχει πολύ καλύτερη εικόνα από τις άλλες που πόσταρες, με υψηλότερη συχνότητα λειτουργίας με αποτέλεσμα πολύ καλύτερη απόδωση της κίνησης και στις απλές ταινίες και στις 3D.
Επίσης έχει το πολύ σημαντικό χαρακτηριστικό κατ' εμέ τον WiFi Direct, το οποίο σημαίνει ότι συνδέεται στο οικιακό σου δίκτυο ασύρματα χωρίς να χρειάζεσαι ανταπτοράκια ή άλλα καλώδια σε αντίθεση με τις άλλες που αναφέρεις οι οποίες απαιτούν είτε την αγορά κάποιου WiFi Adapter ξεχωριστά ή σύνδεση με καλώδιο δικτύου. Σε όλα αυτά πρόσθεσε ότι έχει δικό της Web Browser που η Samsung 6100 δεν έχει ενώ η 5500 έχει αλλά δεν έχει το WiFi Direct.
Το βασικότερο πάντως πλεονέκτημα της είναι η πολύ καλύτερη εικόνα της που αν πας σε κάποιο κατάστημα να την δεις μαζί με τις άλλες θα σου χτυπήσει κατευθείαν στο μάτι

ορίστε και ένα συγκριτικό χαρακτηριστικών

https://www.samsung.com/gr/consumer/tv-audio-video/television/productcompare?prda=UE46ES6710SXXH&prdb=UE46ES6100WXXH&prdc=UE46ES5500WXXH

ntinos
25-12-12, 13:59
Ηρθε !!!

https://farm9.staticflickr.com/8080/8307104314_8ea8c7dd45_b.jpg (https://www.flickr.com/photos/82164692@N05/8307104314/)
DSC_0441 (https://www.flickr.com/photos/82164692@N05/8307104314/) by ntinos5 (https://www.flickr.com/people/82164692@N05/), on Flickr


Μην σας γελαει, η οθονη ειναι 2,75 X 1,54 (124 ιντσες), και τα klipsch THX ultra2 (https://www.klipsch.com/thx-ultra2-home-theater-system)προκειται να δουλεψουν σε κανιβαλλιστικες εντασεις...

https://farm9.staticflickr.com/8076/8307110072_28d0126d4c_b.jpg (https://www.flickr.com/photos/82164692@N05/8307110072/)
DSC_0434 (https://www.flickr.com/photos/82164692@N05/8307110072/) by ntinos5 (https://www.flickr.com/people/82164692@N05/), on Flickr

nikos1400
25-12-12, 14:15
Ηρθε !!!

https://farm9.staticflickr.com/8080/8307104314_8ea8c7dd45_b.jpg (https://www.flickr.com/photos/82164692@N05/8307104314/)
DSC_0441 (https://www.flickr.com/photos/82164692@N05/8307104314/) by ntinos5 (https://www.flickr.com/people/82164692@N05/), on Flickr


Μην σας γελαει, η οθονη ειναι 2,75 X 1,54 (124 ιντσες), και τα klipsch THX ultra2 (https://www.klipsch.com/thx-ultra2-home-theater-system)προκειται να δουλεψουν σε κανιβαλλιστικες εντασεις...

https://farm9.staticflickr.com/8076/8307110072_28d0126d4c_b.jpg (https://www.flickr.com/photos/82164692@N05/8307110072/)
DSC_0434 (https://www.flickr.com/photos/82164692@N05/8307110072/) by ntinos5 (https://www.flickr.com/people/82164692@N05/), on Flickr

:ranting2::ranting2:
















:D
Ζηλευω...
Χρονια πολλα !!