PDA

Επιστροφή στο Forum : Περι Νομικων Θεμάτων



Dathanaso
03-02-11, 21:51
Καλησπέρα ,
ανοιγω αυτο το θεμα ,ωστε να γράφουμε και να ενημερωνόμαστε περι νομικών θεμάτων αυτοκίνησης ή θεματα ασφαλείας εταιριών.

Αν υπάρχει ήδη ανοικτο θεμα ζητω εκ των προτερων συγνωμη και παρακαλώ τους mod να το αφαιρέσουν.

Η δικη μου ερωτηση ειναι η εξης
Τι ισχυει νομικά οταν ενα αυτοκινητο ειναι σταθμευμένο σε συνοικιακο δρόμο με ανοικτη πορτα,και αλλος οδηγος οχηματος πέσει πάνω στην ΗΔΗ ανοιχτη πόρτα προκαλώντας υλικες ζημιές? ποιος φταει?

Stefanos_Cool
03-02-11, 22:17
Καλησπέρα ,
ανοιγω αυτο το θεμα ,ωστε να γράφουμε και να ενημερωνόμαστε περι νομικών θεμάτων αυτοκίνησης ή θεματα ασφαλείας εταιριών.

Αν υπάρχει ήδη ανοικτο θεμα ζητω εκ των προτερων συγνωμη και παρακαλώ τους mod να το αφαιρέσουν.

Η δικη μου ερωτηση ειναι η εξης
Τι ισχυει νομικά οταν ενα αυτοκινητο ειναι σταθμευμένο σε συνοικιακο δρόμο με ανοικτη πορτα,και αλλος οδηγος οχηματος πέσει πάνω στην ΗΔΗ ανοιχτη πόρτα προκαλώντας υλικες ζημιές? ποιος φταει?

την αστική ευθύνη την έχει αυτός που έπεσε πάνω στον άλλο (άσχετα αν είναι άδικο) την ποινική και οι δύο φυσικά!

Samaro
03-02-11, 22:19
Φυσικά φταίει ο οδηγός που χτύπησε την ηδη ανοικτή πόρτα του σταθμευμένου αυτοκινήτου.

Dathanaso
03-02-11, 22:26
Kαι όμως ο ασφαλιστης που μιλησα λέει πως φταιει αυτος που εχει την πόρτα ανοιχτη.Εγω γνωριζα πως άν η πόρτα ειναι ανοιχτη θεωρειται προεκταση του αυτοκινητου.
Αν ανοιξει την ωρα που περναει το αλλο αυτοκινητο τοτε φταει ο πρώτος.

Stefanos_Cool
03-02-11, 22:35
το 1989 σε δικαστήριο που πήγα κατηγορούμενος όταν έσκασα πάνω σε ανοιχτή πόρτα ταξί με ένα RD350 αθωώθηκα όταν ρώτησα τον πρόεδρο αν έχει νιώσει ποτέ στο κρανίο του το χρωμιωμένο ατσάλινο τελάρο του παραθύρου από OPEL RECORD (https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6c/Opel_Rekord_C_rear_20070418.jpg)...

η μαντάμ που πήγε να αποβιβαστεί απλά έπαθε σοκ "είπε" από τον θόρυβο ...

το κρανίο μου όμως χρειάστηκε αρκετά ράμματα για να ξαναγίνει όπως ήταν...
(ακόμα πονάω όταν αλλάζει ο καιρός...)

Samaro
03-02-11, 22:41
Αναρωτιέμαι τι θα γινόταν αν υπήρχε ανθρωπος πίσω απ'την πόρτα ;;
Συμφωνώ μαζί σου, πρεπει να κάνει λάθος ο ασφαλιστής.
Εν πάσει περιπτώσει, θα πρέπει να σου πει που στηρίζει τον ισχυρισμό του.

Samaro
03-02-11, 22:47
το 1989 σε δικαστήριο που πήγα κατηγορούμενος όταν έσκασα πάνω σε ανοιχτή πόρτα ταξί με ένα RD350 αθωώθηκα όταν ρώτησα τον πρόεδρο αν έχει νιώσει ποτέ στο κρανίο του το χρωμιωμένο ατσάλινο τελάρο του παραθύρου ....................
Στέφανε,
Αφου αθωώθηκες,δεν σημαίνει οτι μπορούσες να αξιώσεις εσύ πλεον αποζημίωση απο τον ταξιτζή;

Dathanaso
03-02-11, 22:49
Aφορα την περιπτωση συγγενη μου σημερα.
Πηγε να βαλει το παιδι του στο παιδικο καθισμα και ο άλλος ο μ@λ@κ@ς επεσε πανω τους.
Ειχε το Θεο και οτι Αγιο υπαρχει μαζί του σημερα.

Stefanos_Cool
03-02-11, 22:52
Στέφανε,
Αφου αθωώθηκες,δεν σημαίνει οτι μπορούσες να αξιώσεις εσύ πλεον αποζημίωση απο τον ταξιτζή;

ίσως, αλλά με αυτό το επάγγελμα (τους αυτοκινητιστές εννοώ) με συνδέουν πάρα πολλά, οπότε το μόνο που με ενδιέφερε ήταν να γίνω καλά...

(άσε που αντικειμενικά δεν έφταιγε ο οδηγός)

halkida116mpack
03-02-11, 23:19
το 1989 σε δικαστήριο που πήγα κατηγορούμενος όταν έσκασα πάνω σε ανοιχτή πόρτα ταξί με ένα RD350 αθωώθηκα όταν ρώτησα τον πρόεδρο αν έχει νιώσει ποτέ στο κρανίο του το χρωμιωμένο ατσάλινο τελάρο του παραθύρου από OPEL RECORD (https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6c/Opel_Rekord_C_rear_20070418.jpg)...

η μαντάμ που πήγε να αποβιβαστεί απλά έπαθε σοκ "είπε" από τον θόρυβο ...

το κρανίο μου όμως χρειάστηκε αρκετά ράμματα για να ξαναγίνει όπως ήταν...
(ακόμα πονάω όταν αλλάζει ο καιρός...)

μηπως θα επρεπε να φορας κρανος;....................λεω τωρα εγω, μηπως;thumb

Stefanos_Cool
03-02-11, 23:46
μηπως θα επρεπε να φορας κρανος;....................λεω τωρα εγω, μηπως;thumb


αν δεν φόραγα δεν θα έγραφα τώρα εδώ, η γωνία από το τελάρο του παραθύρου πέρασε από την ζελατίνα του κράνους και μου έσκισε το κρανίο, λίγο πιο κάτω και θα έχανα το μάτι μου.

Πάντα φοράω κράνος, παντού ;)

halkida116mpack
04-02-11, 00:20
sorry απλα καταλαβα οτι δεν φοραγες και που; πανω σε rd.....:original:

πανω ομως στην ερωτηση του συμφορουμιτη ....απο καθαρα νομικη αποψη βρισκεις το δικιο σου; η απλα ετυχε εσυ και δικαιωθηκες;

Stefanos_Cool
04-02-11, 00:32
sorry απλα καταλαβα οτι δεν φοραγες και που; πανω σε rd.....:original:

Σίγουρα δεν τα έχεις προλάβει στις δόξες τους, δεν συγχωρούσαν λάθη...thumb




πανω ομως στην ερωτηση του συμφορουμιτη ....απο καθαρα νομικη αποψη βρισκεις το δικιο σου; η απλα ετυχε εσυ και δικαιωθηκες;

Είναι σίγουρο πως ο δικαστής ήταν πιο πολύ άνθρωπος παρά δικαστής, ευτυχώς από τότε δεν έχω εμπλακεί σε ατύχημα και εν συνεχεία σε δίκη, νομίζω όμως ότι δεν πρέπει να έχει αλλάξει ο νόμος.
Με σιγουριά όμως θα απαντήσει κάποιος δικηγόρος μέλος μας όταν το δει. :original:

Samaro
04-02-11, 12:49
Kαι όμως ο ασφαλιστης που μιλησα λέει πως φταιει αυτος που εχει την πόρτα ανοιχτη.Εγω γνωριζα πως άν η πόρτα ειναι ανοιχτη θεωρειται προεκταση του αυτοκινητου.
Αν ανοιξει την ωρα που περναει το αλλο αυτοκινητο τοτε φταει ο πρώτος.
Διονύση φαίνεται οτι τελικά μάλλον έχει δίκιο ο ασφαλιστής, αφου όπως διάβασα ο ΚΟΚ αναφέρει τα εξής :

73
Άρθρo 30
Άνoιγμα των θυρών oχημάτων
1. Aπαγoρεύεται σε όλoυς να ανoίγoυν ή να αφήνoυν τις πόρτες τoυ
oχήματoς ανoικτές ή να εισέρχoνται/εξέρχoνται αυτoύ, αν πρoηγoυμένως δεν
βεβαιωθoύν ότι, εκ των ενεργειών τoυς, δεν πρoκαλείται κίνδυνoς στoυς χρή-
στες της oδoύ.
2. Αυτός που παραβαίνει τις διατάξεις του άρθρου αυτού τιμωρείται με
διοικητικό πρόστιμο σαράντα (40,00) ευρώ.

chief
04-02-11, 18:27
Σίγουρα δεν τα έχεις προλάβει στις δόξες τους, δεν συγχωρούσαν λάθη...thumb




:
Ενα απο ρα καλυτερα και πιο γρηγορα διχρονα που βγηκαν ποτε. Καμαρι της Γιαμαχα για μια δεκαετια. Δεν μπορω να σκεφτω κατι πιο τρελο εκτος απο το RG Γ 500.
Ειχαν φάει και πολυ κοσμο ομως....

Stefanos_Cool
04-02-11, 18:47
Ενα απο ρα καλυτερα και πιο γρηγορα διχρονα που βγηκαν ποτε. Καμαρι της Γιαμαχα για μια δεκαετια. Δεν μπορω να σκεφτω κατι πιο τρελο εκτος απο το RG Γ 500.
Ειχαν φάει και πολυ κοσμο ομως....

Όπως κι αυτό!!! (https://motorbike-search-engine.co.uk/classic_bikes/kawasaki-a1-samurai.jpg)

:offtopic::whistle:

NickE60
04-02-11, 19:43
μεγαλύτερη σκοτώστρα από το RD350LC ...δεν υπήρξε παιδιά ..έχω χάσει κολλητό μου φίλο στην οδό Πειραιώς...... και πέρασε για 7-8 μήνες κι απ' τα δικά μου χέρια... το συγκεκριμένο.. ήταν απίστευτο εργαλείο για την εποχή του.. 200αριζε στη μια ρόδα, δεν ίσιωνε πουθενά.... και βέβαια δεν σταματούσε..

https://www.kokomilko.org/moto/foto-moto/yamaha/RD350LC.jpg

Nino
04-02-11, 19:45
Όπως κι αυτό!!! (https://motorbike-search-engine.co.uk/classic_bikes/kawasaki-a1-samurai.jpg)

:offtopic::whistle:

to rd 350 kai to kawasaki 750 samurai θα μεινουν στην ιστορια,αναμεσα στους "serial killers" πραγματικα δεν συγχωρουσαν λαθη...

A8hnaios
04-02-11, 19:53
ασε και εγω συμμαθητη μου στο λυκειο στο ιδιο θρανιο καθομασταν..
κ γ@μω τα παιδια

chief
05-02-11, 00:28
Το Καβασάκι που εβαλε ο Στεφανος δεν το ξερω.

Παντως RD 350, ακομη και το 125 και τα SUZUKI X7,και X5 (νομιζω στην Ελλαδα λέγονταν GT250, και ειχα μια για 5-6 χρονια) ηταν θανατος.