PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΝΑΚΛΗΣΗ...



Z4 DCT
02-02-11, 17:30
Σημερα με ενημερωσαν οτι εχει βγει ανακληση στο 35αρι μοτερ για το softwear της αντλιας υψηλης πιεσης καυσιμου.....ναι ναι αυτης που στην αμερηκη τις αλλαζουν με ανακληση.....εδω βγηκε ανακληση για software update....
Nα αναφερω οτι δεν με πηρε καποιος τηλ η μου εστηλαν καποιο χαρτι, απλα εγω πηγα να δω κατι στο αμαξι μου και βαζοντας το κλειδι για να μου πει τι version software dkg φοραω...ωπ του εβγαλε την ενημερωση......

aristent
02-02-11, 17:38
Σημερα με ενημερωσαν οτι εχει βγει ανακληση στο 35αρι μοτερ για το software της αντλιας υψηλης πιεσης καυσιμου.....ναι ναι αυτης που στην αμερηκη τις αλλαζουν με ανακληση.....εδω βγηκε ανακληση για software update....
Nα αναφερω οτι δεν με πηρε καποιος τηλ η μου εστηλαν καποιο χαρτι, απλα εγω πηγα να δω κατι στο αμαξι μου και βαζοντας το κλειδι για να μου πει τι version softwear dkg φοραω...ωπ του εβγαλε την ενημερωση......

Ο Νικος (nfot)απο το Βολο με το 135 του ειχε θεμα με την αντλια.....για δες μηπως ξερει τι και πως....

Z4 DCT
02-02-11, 17:43
Ο Νικος (nfot)απο το Βολο με το 135 του ειχε θεμα με την αντλια.....για δες μηπως ξερει τι και πως....

Κοιτα αυριο εκλεισα ραντεβου για update το software της τρομπας...και προφανος οπου αλλου θελει...

ECO 3-4-8
02-02-11, 17:46
Σημερα με ενημερωσαν οτι εχει βγει ανακληση στο 35αρι μοτερ για το software της αντλιας υψηλης πιεσης καυσιμου.....ναι ναι αυτης που στην αμερηκη τις αλλαζουν με ανακληση.....εδω βγηκε ανακληση για softwear update....
Nα αναφερω οτι δεν με πηρε καποιος τηλ η μου εστηλαν καποιο χαρτι, απλα εγω πηγα να δω κατι στο αμαξι μου και βαζοντας το κλειδι για να μου πει τι version software dkg φοραω...ωπ του εβγαλε την ενημερωση......

Γιαννη σε ποιους το πήγες?

Samaro
02-02-11, 17:52
Δεν θάπρεπε να στέλνουν ενα ειδοποιητήριο; Κάτι τελος πάντων ;;
Αν δεν πήγαινες εσυ, πως θα το μάθαινες ;;;
Τόσα λεφτά εισπράτουν !!!

Z4 DCT
02-02-11, 17:52
Γιαννη σε ποιους το πήγες?

Πηγα στον Κορφιατη για να ρωτησω τι version software φοραω, και με την ενημερωση εβγαλε αυτο......

PANOS-E60
02-02-11, 18:01
Πιθανον έχει πάει ενημέρωση στον προηγούμενο ιδιοκτήτη ...

Z4 DCT
02-02-11, 18:10
Πιθανον έχει πάει ενημέρωση στον προηγούμενο ιδιοκτήτη ...

thumbthumb Μαλλον

stratos
02-02-11, 18:11
Θα πάω και εγώ να ρωτήσω κάποια στιγμή τι παίζει με την αντλία. Δεν νομίζω βέβαια οτι ένα πρόγραμμα θα βοηθησει απο την στιγμή που το πρόβλημα είναι σε μηχανικό μέρος. Εκτός και αν η αντλία ταλαιπωρήται τοσο πολύ λόγω προγράμματος.

Z4 DCT
02-02-11, 18:13
Θα πάω και εγώ να ρωτήσω κάποια στιγμή τι παίζει με την αντλία. Δεν νομίζω βέβαια οτι ένα πρόγραμμα θα βοηθησει απο την στιγμή που το πρόβλημα είναι σε μηχανικό μέρος. Εκτός και αν η αντλία ταλαιπωρήται τοσο πολύ λόγω προγράμματος.

Μηπως καθοριζει τιποτα παραμετρους το πραγραμμα και τις αλλαζουν....ποιος ξερει.....



Στρατο....πες αλευρι....:whistle:

PANOS-E60
02-02-11, 18:13
Γιάννη, αν καταχωρηθείς σαν πελάτης σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο, τότε η κεντρική αντιπροσωπεία θα σου στέλνει τις ανακλήσεις κανονικά πλέον. Do it tomorrow then ! thumb

stratos
02-02-11, 18:16
Μπορεί το πρόγραμμα να πιέζει την αντλία σε overduty cycle και να τα φτύνει. Πάντως αν υπάρχει update στο λογισμικο θα πάω να το βάλω.


Αλεύρι :D

S8N
02-02-11, 18:33
Τέτοια προβλήματα με την αντλίας υψηλής είχα κι εγώ στο GTI. Η αντλία ήταν της Hitachi και είχε θέμα α) με την απόκριση στο πάτα-άσε, β) με την παροχή στα αυτοκίνητα με πρόγραμμα και γ) με το hardware της.

Το σημαντικότερο ήταν το (γ), αφού έπαιρνε κίνηση από τον λοβό του εκκεντροφόρου εισαγωγής μέσω ενός πιστονιού-ποτηριού. Στην αρχή ξέφτιζε η αντιτριβική προστασία του ποτηριού, μετά άρχιζε να φθείρεται ο λοβός του εκκεντροφόρου (αποκτούσε αυλάκι), εν συνεχεία τρύπαγε το ποτήρι και τα κομμάτια έφευγαν στο μοτέρ.

Η μόνη ένδειξη που είχες για την καταστροφή που πλησίαζε ήταν κάτι κοψίματα που έκανε το μοτέρ, λόγω ανεπάρκειας της αντλίας να σηκώσει τα 120bar πίεσης στο overboost.

Το πρόβλημα αυτό λύθηκε στα νεότερα μοντέλα (211hp TFSI) αντικαθιστώντας τον μηχανισμό του ποτηριού με roller. Τόσο απλό ήταν.

Όλα αυτά τα αναφέρω γιατί το μόνο που μου έκαναν τα software reflashes του εξουσιοδοτημένου συνεργείου είναι είτε να ρίχνουν την πίεση της αντλίας, ανακουφίζοντας το σύστημα ελατηρίου-πιστονιού, είτε να αναισθητοποιούν το CEL (check engine light). Οι εταιρείες γενικά προτιμούν τέτοιες απλές λύσεις από ακριβά recalls.

Αν θέλετε τη γνώμη μου, αλλάξτε την αντλία με μια τελευταίας γενιάς, ακόμη και με δικά σας έξοδα.

stratos
02-02-11, 18:39
Με το να δώσεις 550 euro δεν είναι λύση στο πρόβλημα. Πρέπει να γίνει ανάκληση στα οχήματα για την αλλαγή της αντλίας που είναι προβληματική σαν εξάρτημα όσο και να κοστίζει στην εταιρία. Αυτό είναι που εξασφαλίζει το κύρος της. Και με αρχική τιμή στην Ελλάδα τα 63.300 (ασχετα αν σαν αυτοκίνητο κοστίζει 35.000) σίγουρα πρέπει να υπάρχει κάποιος σεβασμός προς τους πελάτες.

Monsta
02-02-11, 19:01
Υπάρχει περίπτωση να σε βάλουν και σένα στη πρίζα, να δουν μήπως χρειάζεσαι καμιά ανάκληση ??



γεια σου ρε Γιαννάκο με το γάμπριο το εργαλείο !!!!

turbodog
02-02-11, 19:19
Με το να δώσεις 550 euro δεν είναι λύση στο πρόβλημα. Πρέπει να γίνει ανάκληση στα οχήματα για την αλλαγή της αντλίας που είναι προβληματική σαν εξάρτημα όσο και να κοστίζει στην εταιρία. Αυτό είναι που εξασφαλίζει το κύρος της. Και με αρχική τιμή στην Ελλάδα τα 63.300 (ασχετα αν σαν αυτοκίνητο κοστίζει 35.000) σίγουρα πρέπει να υπάρχει κάποιος σεβασμός προς τους πελάτες.

Οσο ειδες την ανακληση της επισημης Ελληνικης αντιπροσωπειας για τα κομμενα πατωματα (subframe failures) στα Ε46 Μ3 (που στην Αμερικη τους πηρε και τους σηκωσε, μιας και αποδειχθηκε οτι ηταν κατασκευαστικο λαθος. Εκει ο καταναλωτης ειναι αρκετα ισχυρος και προστατευμενος. Η νομοθεσια υπαρχει και εφαρμοζεται) μαλλον αλλο τοσο θα δεις και την ανακληση hardware για την τρομπα. Οσο για το sofware update πανε μαλλον να τα μπαλωσουν (οπως πολυ σωστα το ανεφερε καποιος παραπανω) παρα να διορθωσουν το προβλημα. Ευσεβεις ποθοι Στρατο μου...

Z4 DCT
02-02-11, 19:24
Δοξα το θεο εμενα δεν εχει παρουσιασει κατι....αλλα με το πρωτο τσαφ...εφυγε...
Ελπιζω να κανει δουλεια το update software

lourbas
02-02-11, 20:01
Παιδια αντιμετωπισα το ιδιο ακριβως θεμα στο Μ3 το καλοκαιρι που μας περασε....πηγα να κανω ενα πατημα με λιγη βενζινη , αναψαν ολα τα λαμπακια...ρεταριζε κ εδειχνε προβλημα αντλιας βενζινης...
οταν πηγα στην αντιπροσωπεια ετοιμος να αλλαξω την αντλια σαν 'ανταλακτικο' μου ειπαν οτι με ενα update sto software(που επρεπε να ειχα κανει ηδη) θα στρωσει....επηδει λοιπον ειμαι κ δυσπιστος με τις αντιπροσωπειες καθισα εκει μεχρι που τελειωσαν (σχεδον 4-5 ωρες εκανε!!!!!) κ απο τοτε το αμαξι στο θεμα αντλια δεν εχει κανει κιχ κ του πινω το αιμα ....
Ισως να ειναι ετσι κ στα 35αρια....

Θεωρω οτι καλο ειναι πριν σας πουνε να σας αλλαξουν το μισο αυτοκινητο ανταλακτικα (γνωστη πατεντα) να κανετε αυτο το update κ αν ξαναυπαρξει θεμα εκει πλεον εστιαζεις στο να αλλαξεις εντελως αντλια!

stef
02-02-11, 20:03
Κοιτα αυριο εκλεισα ραντεβου για update το software της τρομπας...και προφανος οπου αλλου θελει...

Απορώ πώς δεν το ρύθμισες εκείνη τη στιγμή και θα περιμένει το κακόμοιρο το 89άρι μέχρι αύριο...!! :thumbsup:thumb

Z4 DCT
02-02-11, 20:04
Απορώ πώς δεν το ρύθμισες εκείνη τη στιγμή και θα περιμένει το κακόμοιρο το 89άρι μέχρι αύριο...!! :thumbsup:thumb

Νομιζεις δεν προσπαθησα????:shok:.....αλλα ηταν 15.30 οταν πηγα....:whistle:

stef
02-02-11, 20:08
Ε και εσύ τέτοια ώρα, τέτοια λόγια
Από τις 7.30 να πηγαίνεις πριν προλάβει ο Θανάσης να πάει γραφείο και να πιει καφέ!

ECO 3-4-8
02-02-11, 20:44
Γιάννη, αν καταχωρηθείς σαν πελάτης σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο, τότε η κεντρική αντιπροσωπεία θα σου στέλνει τις ανακλήσεις κανονικά πλέον. Do it tomorrow then ! thumb

Μεγάλη επιτυχία οι αντιπροσωπείες....

stratos
02-02-11, 21:20
Οι HPFPs γιατί αστοχούν? Λόγω μηχανικού προβλήματος στο έμβολο για αράδειγμα ή πρόκειται για ηλεκτρονικής φύσης αστοχια?

Konstantinos E60
02-02-11, 22:18
Πιθανον έχει πάει ενημέρωση στον προηγούμενο ιδιοκτήτη ...


thumbthumb Μαλλον

Παιδιά οι ενημερώσεις για τις ανακλήσεις γίνονται με τηλ !!

atha
03-02-11, 00:39
xtypa xylo 105000 km pia kai mia xara douleiei i dikia mou i antlia kai eimai kai modelo 2006, isos giati mia zoi mono 100 ara bazo , den xero .
pantos to telaiutaio programma ston egefalo mou eipan oti den mporeis na baleis to proceede katholou an kai ypotithetai oti dinei kai perisotero aloga.
i telaiutaia anavathmisi pou pernei proceede einai 29.2

Z4 DCT
03-02-11, 08:37
xtypa xylo 105000 km pia kai mia xara douleiei i dikia mou i antlia kai eimai kai modelo 2006, isos giati mia zoi mono 100 ara bazo , den xero .
pantos to telaiutaio programma ston egefalo mou eipan oti den mporeis na baleis to proceede katholou an kai ypotithetai oti dinei kai perisotero aloga.
i telaiutaia anavathmisi pou pernei proceede einai 29.2

Ωχ αμαν......

PANOS-E60
03-02-11, 08:45
Παιδιά οι ενημερώσεις για τις ανακλήσεις γίνονται με τηλ !!

Σωστό Κώστα, αν όμως το αυτοκίνητο έχει αλλάξει ιδιοκτήτη, τα στοιχεία του νέου ιδιοκτήτη τα βρίσκουν αν καταχωρηθείς σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο σαν πελάτης.

stratos
03-02-11, 09:40
Θα το ελέγξω αυτό με την έκδοση του εγκεφάλου και θα επανέλθω

Z4 DCT
03-02-11, 10:04
Θα το ελέγξω αυτό με την έκδοση του εγκεφάλου και θα επανέλθω

Ακομα??????:hyper::hyper::hyper::hyper::hyper :

aristent
03-02-11, 10:26
Ακομα??????:hyper::hyper::hyper::hyper::hyper :

Ησυχασε βρε αρρωστια!!!!:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
...αφου ακινητο στο γκαραζ το'χεις,μεχρι το ραντεβου!!!:thumbsup::hystericalbs1:

Z4 DCT
03-02-11, 10:41
Ησυχασε βρε αρρωστια!!!!:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
...αφου ακινητο στο γκαραζ το'χεις,μεχρι το ραντεβου!!!:thumbsup::hystericalbs1:

Τι γκαράζ;;; Μέσα στη βροχή!!!!! Το πήγα το πρωι για επεναπρογραμματισμο.....,

Z4 DCT
03-02-11, 15:05
Μόλις μίλησα στο τηλ με τον μηχανικό, η αναβάθμιση στο softwear για την αντλία έγινε, σε ερώτηση μου για για την αναβάθμιση του Dkg, μου είπε ότι Οτενετ γίνεται "on line" αναβάθμιση τότε ότι ανανεωμένο softwear υπάρχει φορτωνετε αυτόματα στο αμάξι.
Απο το πρωι..... Έκανε πανω απο 4!!! Ώρες

Monsta
03-02-11, 15:18
όοοοοοοοχι το πήγες μεσ τη βροχή ????????

Και τώρα τι θα κάνεις που είναι πλυμμήρα οι δρόμοι ????????

stef
03-02-11, 15:48
όοοοοοοοχι το πήγες μεσ τη βροχή ????????

Και τώρα τι θα κάνεις που είναι πλυμμήρα οι δρόμοι ????????

Ρε δεν πάει καλά το παιδί!!!
Σήμερα νομίζω είδα ένα αυτοκινούμενο κλειστό να έχει μέσα ένα Ζ4 35άρι και να το κατεβάζουν στον Κορφιάτη! Λές να ήταν αυτός?:hystericalbs1:

aristent
03-02-11, 17:13
όοοοοοοοχι το πήγες μεσ τη βροχή ????????

Και τώρα τι θα κάνεις που είναι πλυμμήρα οι δρόμοι ????????

:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:
Γιαννακοοοοοοο μη φοβασε ρε θα ερθει ο νταλικαμαν να το φορτωσει να στο φερει στη πορτα σου!!!!:thumbsup:

......xaxaxa περιμενω τωρα να διαβασω:ΠΑΠΑΡΕΣ ΟΛΟΙ!!!

PANOS-E60
03-02-11, 17:30
Μόλις μίλησα στο τηλ με τον μηχανικό, η αναβάθμιση στο softwear για την αντλία έγινε, σε ερώτηση μου για για την αναβάθμιση του Dkg, μου είπε ότι Οτενετ γίνεται "on line" αναβάθμιση τότε ότι ανανεωμένο softwear υπάρχει φορτωνετε αυτόματα στο αμάξι.
Απο το πρωι..... Έκανε πανω απο 4!!! Ώρες

Αυτό ξέρω και γω Γιάννη. Δεν νομίζω να υπάρχει μερικό update ... υπάρχει update σκέτο. Μου το είχαν πει στο Σφακιανάκη πέρσι.

Z4 DCT
03-02-11, 18:41
ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΣΤΕ ΠΟΛΥ ΠΑΠΑΡΕΣ!!!!


Μεχρι τωρα το καθαριζα μεσα στο παρκιν....και μετα σφουγγαρισμα τρελο!!!!

Λοιπον στα του update....
To αμαξι δειχνει να δουλεβει αρκετα ομαλοτερα....ειδικα το σασμαν...thumb
Απο οτι ειδα εγιναν και καποιες αναβαθμισεις περιφεριακα, οπως πχ..μπηκε το ναβι σε νυχτερινη λειτουργια αυτοματα...ενω πριν γινοταν μονο κατ επιλογη....
Για οτι αλλο δω θα ξαναγραψω.......γιατι με το που το πηρα το εχωσα μεσα....πολυ βροχη...

Monsta
03-02-11, 18:49
ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΣΤΕ ΠΟΛΥ ΠΑΠΑΡΕΣ!!!!


Μεχρι τωρα το καθαριζα μεσα στο παρκιν....και μετα σφουγγαρισμα τρελο!!!!

..

AXAXAXAXA σε φαντάζομαι....θα χεις βλαστημήσει την ώρα και τη στιγμή που διάλεξες τη σημερινή μέρα.

Καλά στ αλήθεια έκατσες και το πλυνες μ αυτό το καιρό?????

Z4 DCT
03-02-11, 18:51
AXAXAXAXA σε φαντάζομαι....θα χεις βλαστημήσει την ώρα και τη στιγμή που διάλεξες τη σημερινή μέρα.

Καλά στ αλήθεια έκατσες και το πλυνες μ αυτό το καιρό?????

ΕΝΝΟΗΤΕ!!!!

Καλα ακομα βριζω που διαλεξα σημερα να παω.....:ranting2::ranting2:

aristent
03-02-11, 20:48
H μοναδικη περιπτωση που θα εβγαινε στη βροχη το οχημα, ηταν να σε πιασει σε επιστροφη απο βολτα Γιαννη!!!...τωρα και οταν θα πηγαινεις για σερβις η θα κλεινεις ραντεβου για σερβις, θα κοιτας το meteo.gr πρωτα:thumbsup:

nfot
03-02-11, 23:04
Κι εγω που πηγα για ασχετο λογο πριν καμια 10αρια μερες, μου ειπαν οτι μου εκαναν ακομη μια αναβαθμιση λογισμικου, σχετικου με την αντλια υψηλης πιεσης. Και 'μενα μου φανηκε πιο ομαλη η λειτουργια του κινητηρα, αφου κοπηκα κατι στιγμιαιες διακοπες που εκανε παλιοτερα. Εχω την εντυπωση οτι μειωθηκε και λιγο η καταναλωση εντος πολης.

yodas
04-02-11, 17:27
Πάντως με το που σου σκάσει η αντλία ξεκίνα τα γαλλικά στο συνεργείο και θα στην αλλάξουνε. Μην ξεχνάς εγώ 2 φορές άλλαξα μέσα σε 20.000κμ.

Βέβαια εσύ φοράς Ν55 σωστά; Λογικά πρέπει να έχεις την καινούργια version της αντλίας.

m3est
04-02-11, 17:54
Ωχ αμαν......

Μην ανησυχεις Γιαννη η βελτιωση δεν κολωνει και με τα τελευταια update.thumb

stratos
04-02-11, 17:59
Πάντως με το που σου σκάσει η αντλία ξεκίνα τα γαλλικά στο συνεργείο και θα στην αλλάξουνε. Μην ξεχνάς εγώ 2 φορές άλλαξα μέσα σε 20.000κμ.

Βέβαια εσύ φοράς Ν55 σωστά; Λογικά πρέπει να έχεις την καινούργια version της αντλίας.

Ν54..... :whistle:

Αχ και σου πήρε τα μυαλά η μικρή

Karizma Z4
20-02-11, 15:31
Γιαννη εγω προς το παρον μενω μακρυα απο το update αυτο,υστερα απο προτροπη του προγραμματιστη μου.
Ο λογος ειναι ο,τι ενα 335 DCT που ειχε προγραμματισει εκανε το update και ο ιδιοκτητης αισθανεται πως το αυτοκινητο του εχει χασει δυναμη στον δρομο.
Δεν αποκλειεται το update της BMW να συνοδευοταν απο ενα ακομα anti-tuning το οποιο μπορει να αλλαξε καποιες απο τις ρυθμισεις του προγραμματιστη.
Το αυτοκινητο θα ελεγθει την Τεταρτη για να διαπιστωθει αν οντως ευθυνεται το update για την πτωση της αποδοσης.
Μακαρι οχι,γιατι αλλιως ισως χρειαστει αρκετος χρονος ωστε ο προγραμματιστης να "σπασει" τις δικλυδες ασφαλειας του anti-tuning "ιου".
Οταν εχω περισσοτερες πληροφοριες θα σε ενημερωσω :thumbsup: :thumbsup: