PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο άνθρωπος που είπε τον Κολοκοτρώνη Gay!



tsagio
02-02-11, 10:46
Μερική άνθρωποι δεν παίζονται με τίποτα δε μπορώ να καταλάβω αν όλα θυσιάζονται στο βωμό των χρημάτων ή τα κίνητρα τους είναι πολύ ποιο βαθιά αυτό που διάβασα με "έβγαλε απο τα ρούχα μου" :ranting2: :ranting2::ranting2: το ξέσπασμα του Τράγκα εμένα προσωπικά με εκφράζει απόλυτα.

https://www.newsday.gr/article/24706/o-anthropos-pou-eipe-ton-kolokotrone-gay

takis1983
02-02-11, 11:22
να τον ξυλωσουν τον π@$%στη! που θελει να λεγετε κ ιστορικος-δημοσιογραφος!

stratos
02-02-11, 12:17
Τόσα πουστ@ριά έχει κάθε μέρα η τηλεόραση και αυτοί λένε για τον Κολοκοτρώνη gay. Μαλλον καποιοι προσπαθούν να δείξουν μεγάλους ήρωες ώς ομοφιλόφιλους για να φανούν και αυτοί ίσοι και να χαθούν μέσα στην μάζα και να σταματήσουν να είναι δαχτυλοδειχτουμενοι

takis1983
02-02-11, 12:35
Τόσα πουστ@ριά έχει κάθε μέρα η τηλεόραση και αυτοί λένε για τον Κολοκοτρώνη gay. Μαλλον καποιοι προσπαθούν να δείξουν μεγάλους ήρωες ώς ομοφιλόφιλους για να φανούν και αυτοί ίσοι και να χαθούν μέσα στην μάζα και να σταματήσουν να είναι δαχτυλοδειχτουμενοι

ετσι ειναι με τις αδερφες! καλα τα λες!

nikos1400
02-02-11, 15:11
Ενταξει, μην κανουμε χαρακτηρισμους....
Αμα δε σε πειραζουν οι ανθρωποι.

Αλλα μην θελουν να το βγαλουν και φυσιολογικο αυτο το πραμα.
Δεν ειναι.



Και στα σχολεια τωρα τι σκατα διδασκουν?
:ranting2:
Ακουω διαφορα.

Τι γινεται, οργανωμενο σχεδιο ειναι ολο αυτο?
Πανε να διαλυσουν τον Ελληνισμο και τις Αρετες των Ελληνων??
Και δικοι μας Ελληνες μεσα? (πολιτικοι κλπ)
:confused:

κακες εποχες...

E39COMP
02-02-11, 15:55
Και στα σχολεια τωρα τι σκατα διδασκουν?
:ranting2:
Ακουω διαφορα.

Τι γινεται, οργανωμενο σχεδιο ειναι ολο αυτο?
Πανε να διαλυσουν τον Ελληνισμο και τις Αρετες των Ελληνων??
Και δικοι μας Ελληνες μεσα? (πολιτικοι κλπ)
:confused:

κακες εποχες...

Θα σου πω εγω τι διδασκουν σημερα στο δημοτικο ....Δεν ξερω για γυμνασιο και λυκειο .... Εχε λιγο υπομονη να μεγαλωσει λιγο η κορη μου να σου πω Στην β' Δημοτικου που πάει η κόρη μου και την διαβαζω ..... Τους μαθαίνουν για τον ΑΡΜΠΕΝ απο την Αλβανια και την ΤΣΕΣΜΕ απο την Τουρκια , που ο ΑΡΜΠΕΝ ( ακουσον ακουσον ) επεσε το δοντακι του και το πηρε η γιαγια του και το πεταξε στα κεραμυδια να το παει το καλο το πνευμα και να φερει καινουργιο ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΛΒΑΝΙΑ !!!!! Εμεις δηλαδη που μεγαλώσαμε με τα ιδια εθιμα και παραδοσεις μαλλον ειμαστε Αλβανοι ...Σωστα ????
Μαθαινουν κι'αλλα για τη Τσεσμε και τι κανουν στην Τουρκια σε αναλογες περιπτωσεις .....
Αραγε στην Αλβανια μαθαινουν οτι εμεις 25η Μαρτιου εχουμε εθνικη επετειο ?
Στην Τουρκια ξερουν τιποτα για το 1821 περαν τοπυ οτι ειναι μια ημερομηνια ???
Γιατι το δικο μου παιδι να πρεπει να μαθει τι κανουν οι Τουρκαλβανοι στην πατριδα τους και να μην μαθει οτι καποτε ο παπους μου αρμεγε τα προβατα για να ζησει τα παιδια του και πως στην Μακεδονια εχουν εκεινο το εθιμο και στην πελοποννησο το αλλο εθιμο κτλ ???
Το εκανα θεμα σε γνωστο μου δασκαλο και δεν ηξερε τι να μου απαντησει ... Απλα εσκυψε το κεφαλι και μου ζητησε να αλλαξουμε κουβεντα γιατι δεν θα βγει ακρη ..... Σωστος ητανε .... Αφου και εγω που τα βλεπω καθε μερα στα βιβλια του παιδιου μου , ΔΕΝ κανω τιποτα παρα μονο λεω μεσα μου " Α ρε καθικια και να ημουνα εγω στα πραματα " και τελος .... Αντι να βουτηξω ενα ματσουκι και ν'αρχισω .... Δεν το κανω ομως γιατι οι καλοι μας δημοσιογραφοι θα με βγαλουν τρελο και επικυνδυνο για τους γυρω μου και τα παιδια μου και θα με φαει το μαυρο σκοταδι για παντα . Οποτε ...ΔΕΝ κανω τιποτα και θα λουστω με οτι θα με ποτισουν ....

Και κατι τελευταιο .... Εμενα με λένε Κωστα , απο 'δω μεσα ξερω τον Βασίλη , τον Νικο , τον Γιωργο , τον Βαγγελη , τον Σπυρο και απο τους γειτονες μου ξερω την Μαρια και την κυρα Τασία , ονομασα την κόρη μου Κατερινα - Παναγιωτα και τον πατερα μου τον λένε Δημητρη .....
Στο βιβλιο της κόρης μου ΟΛΑ τα παραπάνω ονοματα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ..... Αντιθετως υπαρχει ο ΑΡΜΠΕΝ που ειπαμε και παραπάνω , η ΤΣΕΣΜΕ , η Γαληνη , ο Πλατωνας και ο Θεμιστοκλής , ονοματα που τωρα τελευταια τ'ακουω σε ΟΧΙ ΕΛΛΗΝΕΣ να τα εχουν δωσει ....

Περαστικα μου

Υ.Γ Οσο τωρα για το παλικαρακι παραπάνω που λεει οτι λεει για τον Κολοκοτρωνη ..... Λυπαμαι αλλα δεν θα ασχοληθω με το ατομο τους και τις μ%^&κιες που γραφει γιατι ειπαμε και παραπάνω .... Αν ΑΝΤΙΜΙΛΗΣΟΥΜΕ στους καλούς μας δημοσιογραφους θα ειμαστε λαθος και παρανοηκοι και δεν θα βρουμε δικιο ποτε ...Οποτε .... ΞΑΝΑ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΜΑΣ ΑΝ ΚΑΤΣΟΥΜΕ ΚΙ'ΑΛΛΟ ΜΕ ΣΤΑΥΡΩΜΕΝΑ ΤΑ ΧΕΡΙΑ

ECO 3-4-8
02-02-11, 16:24
Ενταξει, μην κανουμε χαρακτηρισμους....
Αμα δε σε πειραζουν οι ανθρωποι.

Σωστα.....αλλά φρόνιμα δεν κάθονται.....εχουμε και τη Λαζοπουλάρα που ακόμα το κραταει "μανιάτικο" που την....στειλανε φαντάρο, σε καθε πρωινάδικο έχουμε και τον ....επίτιμο π@@@@στη, έχουμε την Καπουτζίδου που κανει σουξε μεγάλο.....μια χαρά παραδείγματα....τώρα και ο Κολοκοτρώνης π@@@στης....γιατι έτσι θέλουμε....έχουμε Δημαρχάρες, Υπουργάρες, Βουλευτάρες, Μητροπολιτάρες, Πρωθυπουργάρες και ΄΄οτι ...άααρες θες!! Να δω που θα βρώ να δώσω την κόρη μου όταν έρθει η ώρα....θα μου φέρει κανα "πηδηχτό" και θα φύγουν παρέα απο το παράθυρο

Αλλα μην θελουν να το βγαλουν και φυσιολογικο αυτο το πραμα.
Δεν ειναι.

Μια χαρά φυσιολογικό στο χουνε βγάλει ήδη....όπως φυσιολογικά πάνε να μας επιβληθούν ΟΛΕΣ οι φωνασκούσες μειοψηφίες οι οποίες εαν τύχει και τους γίνει και κανα γιουργιο φωνάζουνε την Κουρτοβικ να μας κανει ντα.....



Και στα σχολεια τωρα τι σκατα διδασκουν?
:ranting2:

Κατ'αρχας να ψηφίζουν στα δεκαπενταμελή......μετά τα κλεινουν τα παιδιά σε ένα Ασυλο να ψηφίζουν τον πρύτανη, μετά τον τοπικό κομματάρχη....μετά συνδικάλες στο δημόσιο....

Μετά ο Κακλαμάνης Δήμαρχος, ο Ψινάκης σύμβουλος, η αλεπού γιατρός κ.ο.κ

Ακουω διαφορα.

Κλεισε τ'αυτιά σου....ΑΝΥΠΑΚΟΗ!!

Τι γινεται, οργανωμενο σχεδιο ειναι ολο αυτο?

Διάβασε λίγο Ιστορία που δεν διδασκεται και εάν έχεις παιδιά προσπάθησε να τους την μάθεις:

Προτείνω: Σολων Γρηγοριάδης (δεν έχει σημασία οτι ανήκει πολιτικά στο ΚΚΕ...η ιστορία είναι σαν την πουτάνα!! θέλει να κρυφτεί αλλά η χαρά δεν την αφήνει)

α) Δεκέμβριος 1944 - Το ανεξήγητο λάθος
β) Ο Εμφύλιος 1946 - 1949
γ) Μετά τον Εμφύλιο

Πανε να διαλυσουν τον Ελληνισμο και τις Αρετες των Ελληνων??
Και δικοι μας Ελληνες μεσα? (πολιτικοι κλπ)
:confused:

Μόλις διαβασεις τα ανωτέρω θα δείς ποιοι τα γουστάρουν τα....ξινά.....με διεθνισμούς, δήθεν αντι-σωβινισμούς και αντι-εθνικισμούς...

κακες εποχες...

Ναι....γιατι κάποιοι που ....βρωμάνε αντί να πα να πλυθούν προσπαθούν να πείσουν κι εμας οτι νο νερό και το σαπούνι είναι κακό πράμα......κυρίως το σαπούνι γιατι παρέα με σχοινί κάνει θαύματα!!!:warriorsmiley:

kplc16
02-02-11, 16:30
Δεν μπορω να παρω θεση για το αν ηταν αντρακλας η ομοφυλοφιλος ο Κολοκοτρονης.
Δεν αντιλλαμβανομαι ομως τι σχεση εχουν οι ερωτικες προτιμισεις του Κολοκοτρονη και του Μεγαλου Αλεξανδρου με τη προσφορα τους στην Ελλαδα.
Τελικα η Ελλαδα τρωει τα παιδια της η τα παιδια της Ελλαδος την ξεσκιζουν;
Δεν ειναι δυνατον να επιδιωκουμε την προβολη μας πετοντας βλακειες.
Για να μας προσεξουν και να μας ακουσουν σιγουρα θα υπαρχει και καποιος σωστος τροπος.

Τελος αν καποιος δε νιωθει και πολυ αντρας ας αφησει στην ησυχια του και το Κολοκοτρονη και τον Μεγα Αλεξανδρο.

Προτινω στους ομοφυλοφιλους ''ιστορικους'' να ασχολουνται με τον κεμαλ.

ECO 3-4-8
02-02-11, 16:32
Ναι....γιατι κάποιοι που ....βρωμάνε αντί να πα να πλυθούν προσπαθούν να πείσουν κι εμας οτι νο νερό και το σαπούνι είναι κακό πράμα......κυρίως το σαπούνι γιατι παρέα με σχοινί κάνει θαύματα!!!:warriorsmiley:

Sorry για το κακοεπεξεργασμενο post......τα ανωτέρω δεν είναι του Νικου....οι απαντήσεις είναι δικές μου...SORRY NICK προσπάθησα να το διορθώσω με edit αλλα δεν τα κατάφερα....thumb

ECO 3-4-8
02-02-11, 16:40
Α και να μην το ξεχασω....πριν απο καμια 90 αρια χρόνια ο παππούς μου και η γιαγιά μου είχανε βγεί βόλτα για μαλί της γριάς στην παραλία της Σμύρνης.....ΣΥΝΩΣΤΙΣΜΟΣ, κόσμος μια κατάσταση χάλια....είχε ωραίο καιρό βλέπεις........

Ε μπερδευτήκανε λίγο και βρεθήκανε ο ένας στη Ρόδο και η άλλη στην Πάρο......

και ξεχάσανε και τις οδοντόβουρτσές τους......

Γι αυτό όταν πάτε βόλτα στη Γλυφάδα.....π.χ πάρτε μαζί και καμιά αλλαξια....ποτέ δεν ξερεις.....

dark knight
02-02-11, 16:48
αυτο ειναι το ευχαριστω στον κολοκοτρωνη και σε μερικους αλλους που μας χαρισαν το πολυτιμοτερο αγαθο, την ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.για να κανουν καταχρηση καποιοι εις βαρος της μνημης του

paganis
02-02-11, 17:08
ειχα δει απο καιρο ..την διαφημιση του ντοκυμαντερ και το περιμενα με αγωνια να αρχισει,( εχω κολλημα με, οποιοδηποτε ειδους ντοκυμαντερ)! δυστυχως στο πρωτο 10λεπτο, διαπιστωσα πως προκειτε για μια μελετημενη επιθεση στην ελληνικη ιστορια! το παρακολουθησα εως τελους... το συμπερασμα μου, δυστηχως καποιοι μας θελουν ανιστοριτους και χωρις εθνικη μνημη..

NickE60
02-02-11, 18:02
Τώρα το πήρατε χαμπάρι πως έχουμε γεμίσει γκέισες και μπεμπέκες??? Τελευταία ξεφεύγουν από τα καλλιτεχνικά και την απελευθέρωση του είναι... και ψάχνουν τρόπο να συνδεθούν και με τους πολέμους την Ελλήνων και τις επαναστάσεις ώστε να αποκτήσουν "βαρύτερη" αξία ..γιατί κατά τα άλλα μόνο γέλιο μπορούν να προσφέρουν... όταν δεν είναι στις κακές τους..

ECO 3-4-8
02-02-11, 18:06
Είσαι κακός και ομοφοβικός, και εθνικιστής και σωβινιστής και και...παλιοχαρακτήρας!

NickE60
02-02-11, 18:08
Δεν τρέφω αντιπάθεια, απλά τελευταία ασχολούνται και με σοβαρά θέματα ..κι αυτό με ανησυχεί...

ECO 3-4-8
02-02-11, 18:14
χα χα χα χα χα...καλο!!!!!!

ECO 3-4-8
02-02-11, 18:15
Δεν τρέφω αντιπάθεια, απλά τελευταία ασχολούνται και με σοβαρά θέματα ..κι αυτό με ανησυχεί...

και όπως λένε και στην Αμερική....some of my best friends are gay......:th_Laie_67-1:

gant
02-02-11, 19:19
Η ιστορία όπως μας την έμαθαν και την έγραψαν είναι εθνικά γραμμένη στα μέτρα για ηρωποίηση και εξύψωση της εθνικής σύμπνοιας.
Έτσι είναι εξ άλλου γραμμένη και η διδασκόμενη ιστορία και των υπολοίπων κρατών χωρίς να προτωτυπούμε εμείς σε αυτό.
Αν θέλει να ψάξει κάποιος και έχει όρεξη για διάβασμα, πολλοί ξένοι ιστοριογράφοι και μάλιστα αποδεδειγμένοι φιλέλληνες διαφοροποιούνται.
Εξ άλλου τα μέχρι πρό τινος περί κρυφού σχολειού, τόπος και ημέρα της επανάστασης κατέρευσαν πανηγυρικά.

ECO 3-4-8
02-02-11, 20:05
Η ιστορία όπως μας την έμαθαν και την έγραψαν είναι εθνικά γραμμένη στα μέτρα για ηρωποίηση και εξύψωση της εθνικής σύμπνοιας.
Έτσι είναι εξ άλλου γραμμένη και η διδασκόμενη ιστορία και των υπολοίπων κρατών χωρίς να προτωτυπούμε εμείς σε αυτό.
Αν θέλει να ψάξει κάποιος και έχει όρεξη για διάβασμα, πολλοί ξένοι ιστοριογράφοι και μάλιστα αποδεδειγμένοι φιλέλληνες διαφοροποιούνται.
Εξ άλλου τα μέχρι πρό τινος περί κρυφού σχολειού, τόπος και ημέρα της επανάστασης κατέρευσαν πανηγυρικά.

μαζι σου για το κρυφο σχολειο και τα λοιπα περι παππαδαριού....επίσης η επανασταση δεν ξεκίνησε απο παπα (τον Παλαιων Πατρων Γερμανο) αλλά απο κατι Μανιατες στην Λακωνική Μάνη (Καστάνη ή Καστάνιτσα) και τον Παναγιώταρο Βενετσανάκη ( υπάρχει ομώνυμη πλατεία στο Γύθειο) 50 - 60 χρόνια πρίν. Οι Κωλοκοτροναίοι ήταν πρωτοπαλίκαρα του Βενετσανάκη...

Εάν σε ενδιαφέρει η ιστορία μπορώ να σου διαθέσω βιβλιογραφία καθώς είναι οικογενειακή μας μανία (3η γενια και ελπίζω να γουστάρει και η κόρη μου....)

Λόγω των ηλιθιοτήτων περί Παλαιων Πατρών Γερμανού και κρυφών σχολείων δεν θα απαρνηθούμε την ιστορία του Παπαφλέσσα ή θα δεχθούμε ότι η Γιαγιά μου και ο Παππούς μου....... συνωστιζοταν χεράκι χεράκι στη Σμύρνη και οτι ήταν στο κρεββατι του Κολοκοτρώνη (με τον Κολοκοτρώνη), όπως ξερουμε ότι τον Αθανάσιο Δίακο δεν τον ανασκωλόπησαν απλά....πάντος υπήρξε και ήταν πάνω στο παλούκι για κάποιο λόγο....

Τώρα αν ο Ηρόδοτος π.χ φουσκωσε λίγο τα νούμερα ή Εάν Ηταν ο Φειδιπίδης ή ο ο Ευκλέας αυτός που έφερε τα νέα της νίκης στους Αθηναίους στη μάχη του Μαραθώνα (πολύ λένε ότι ήταν ο Ευκλέας και όχι ο Φειδιπήδης καθώς ήταν αδύνατο ακομα και γι αυτούς τους σουπερ ηρωες να κάνουν σε λίγες μέρες το Αθήνα Σπάρτη Σπάρτη Αθήνα Αθήνα Μαραθώνας (Μαχή) Μαραθώνας Αθήνα απο Υμηττο και όχι...απο τη Μαραθώνος) δεν με ενδιαφέρει....Και στις Θερμοπύλες νικήσαμε και στη Σαλαμίνα νικήσαμε και στο Μαραθώνα Νικήσαμε και .....οι δε πλείστον λέγουσιν Ευκλέα δράμοντα συν τοισ όπλοις θερμόν από της μάχης και ταις θύραις εμπεσόντα των πρώτων τοσούτον μόνον ειπείν "χαίρομεν" είτ'ευθύς εκπνευσαι.....

Έχουμε δε ΠΑΡΑ πολλούς λόγους να φουσκώνουμε απο υπερηφανια ...και για τους ήρωες του 40 και των Βαλκανικών πολέμων και για το Θωρηκτό Αβέρωφ ( χαρις του οποίου μορείτε να πατε διακοπές στο Βόρειο Αγαίο...) θα μπορούσα να λέω για μέρες....

και για το ποιόν του Καραισκάκη και για τις προδοσίες του Μιαούλη, εκτός απο την καταστροφή της Τουρκικης φρεγατας, και για τη δολοφονία του Ανδρούτσου και για τον εξοστρακισμό του Θεμιστοκλή, την προδοσία των Θηβαίων στιε Θερμοπύλες, τα λευτά που βούτηξαν οι Αθηναίοι απο την συμμαχία της Δηλου....(υπάρχει συνέχεια της φυλής βλέπετε.....)

Ας μήν προδίδουμε τους εαυτούς μας.....δεν έχουμε και πολλά για να είμαστε περήφανοι τα τελευταία 70 χρόνια.....

Κωνσταντίνος
02-02-11, 20:54
μαζι σου για το κρυφο σχολειο και τα λοιπα περι παππαδαριού....επίσης η επανασταση δεν ξεκίνησε απο παπα (τον Παλαιων Πατρων Γερμανο) .....

Σίγουρα θα έχεις διαβάσει το βιβλίο "Τα ψιλά γράμματα της ιστορίας", έτσι ;

tsagio
02-02-11, 20:58
Συμφωνώ με τον ECO 3-4-8 σε αυτά που γράφει παραπάνω δεν μπορούμε να τα βάζουμε όλα στο ίδιο σακί σαφώς και κάποια γεγονότα έχουν διαστρεβλωθεί. Αλλά δεν μπορούμε να τα ξεπουλάμε όλα με ελαφρά την καρδία.
ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο ΧΕΝΡΙ ΚΙΣΣΙΓΚΕΡ:
Ο Ελληνικός λαός είναι δυσκολοκυβέρνητος και γι' αυτό πρέπει να τον πλήξουμε βαθιά στις πολιτισμικές του ρίζες. Τότε ίσως συνετισθεί. Εννοώ δηλαδή, να πλήξουμε:
1. τη γλώσσα,
2. τη θρησκεία,
3. τα πνευματικά και ιστορικά του αποθέματα,
ώστε να εξουδετερώσουμε κάθε δυνατότητα του να αναπτυχθεί, να διακριθεί, να επικρατήσει για να μη μας παρενοχλεί στα Βαλκάνια, να μη μας παρενοχλεί στην Ανατολική Μεσόγειο, στη Μέση Ανατολή, σε όλη αυτή σε όλη αυτή τη νευραλγική περιοχή μεγάλης στρατηγικής σημασίας για μας, για την πολιτική των ΗΠΑ...............................

gant
02-02-11, 21:11
Ας μήν προδίδουμε τους εαυτούς μας.....δεν έχουμε και πολλά για να είμαστε περήφανοι τα τελευταία 70 χρόνια.....

Συμφωνώ απόλυτα, αλλά άλλο τόσο καλό θα ήταν και να τους γνωρίζουμε.

ECO 3-4-8
02-02-11, 21:38
Σίγουρα θα έχεις διαβάσει το βιβλίο "Τα ψιλά γράμματα της ιστορίας", έτσι ;

Inter Alia.....

Για απόψε κάτι γρήγορο και ευπεπτο, εαν δεν βλέπετε ποδόσφαιρο:

https://www.mani.org.gr/istor/kast/mahi_kastanitsas.htm

Κατά τα λοιπά σε δεύτερο χρόνο

Ι.Φ Φαλμεραυερ - Περί της καταγωγής των Σημερινών Ελλήνων

Κ. Παπαρρηγόπουλου - Ιστορία του Ελληνικού Έθνους

Will & Ariel Durant - Τα συμπεράσματα της Ιστορίας

Σ.Ι Καργάκος - Ιστορία της Αρχαίας Σπάρτης

Γιάννη Σκαρίμπα - το 21 και η αριστοκρατία του

Μανώλης Γλέζος - Εθνική Αντίσταση Τόμος Ά' και Β΄'

Σόλων Γρηγοριάδης - Άπαντα

Ρεημον Καρτιε - Ιστορια β" Παγκοσμιου

Ουίνστων Τσώρτσιλλ - Ιστορία β' Παγκοσμίου Πολέμου

Richard Clogg - Συνοπτική Ιστορία της Ελλάδος 1770-2000 (μια μαλλον κοινονιολογική προσεγγιση)


Καλή αναγνωση....thumb

ECO 3-4-8
02-02-11, 21:41
ααα και φυσικά

Μαρία Δρογκάρη - Παναγιώταρος Βενετσανάκης - Ο Απροσκυνητος Κλέφτης του Ταυγέτου...

ECO 3-4-8
02-02-11, 21:43
PS Δεν είμαι Μανιατης.....

Υδραιο - Πειραιώτης μεγαλωμένος απο μικρασιάτη πατέρα....

ECO 3-4-8
02-02-11, 21:55
Συμφωνώ απόλυτα, αλλά άλλο τόσο καλό θα ήταν και να τους γνωρίζουμε.

Για σένα μόνο Φαλμεραυερ και Clogg τότε ...... τα λένε ξερά σε βαθμό που τους μίσησαν οι ρομαντικοί, αλλα δεν ολίσθησαν ούτε σε συνωστισμούς ούτε σε ατυχή σχόλια περί ομοφυλοφιλιας του Κολοκοτρώνη (ξέρεις κατι τέτοια τότε τα "μυριζοσαντε" απο μακρια....) και φυσικά δεν αναφέρουν ότι γουστάραμε Οθωμανικό αλλά καποιο πρωι ξυπνήσαμε στραβά......

Διαβασε και θα δεις ότι είμαστε ελευθεροι και απο τύχη γιατι την επανασταση την είχαμε προδόσει οι ίδιοι....απλα to timing ήταν υπέρ μας μιας και οι μεγλοι θελανε να διαλυσουνε την Οθωμανική Αυτοκρατορία γιατί είχε αρχίσει να μυρίζει πετρελαιο στη Μοσούλη....

Γι αυτό μας αδειασαν και το '22

Προδότες και μαλάκες είμαστε αλλα "μεταξύ μας" αυτό έτσι? Δεν είναι αναγηι να μάθουμε πως γ@μιόμαστε για να πλακώσουνε και οι γύφτοι.....

Για αυτό είμαστε συνέχια τα τελευταία χρόνια στη φάπα....

Επίσης σου επαναλαμβάνω και προς επίρρωση του ότι έχουμε πολλούς προδότες και μ@λάκες αναμεσά μας:

Η ιστορία δεν τελειώνει με το "και μπήκαν οι Γερμανοι στην Αθήνα...." όπως τελειώνουν τα βιβλια ιστορίας "κορμού" του Λυκείου......

Έγιναν πολλά απο το '44 μέχρι το '74

και καλά θα κανετε όλοι να τα σπουδάσετε!!! Αν όχι για μας αλλά για τα παιδιά μας!!!

nikos1400
02-02-11, 23:13
ECO, φχαριστουμε για τη βιβλιογραφια.
thumb

ECO 3-4-8
02-02-11, 23:33
ECO, φχαριστουμε για τη βιβλιογραφια.
thumb

τιμή μου, στη διάθεσή σας πάντα!:original:

Nino
02-02-11, 23:36
Συμφωνώ με τον ECO 3-4-8 σε αυτά που γράφει παραπάνω δεν μπορούμε να τα βάζουμε όλα στο ίδιο σακί σαφώς και κάποια γεγονότα έχουν διαστρεβλωθεί. Αλλά δεν μπορούμε να τα ξεπουλάμε όλα με ελαφρά την καρδία.
ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο ΧΕΝΡΙ ΚΙΣΣΙΓΚΕΡ:
Ο Ελληνικός λαός είναι δυσκολοκυβέρνητος και γι' αυτό πρέπει να τον πλήξουμε βαθιά στις πολιτισμικές του ρίζες. Τότε ίσως συνετισθεί. Εννοώ δηλαδή, να πλήξουμε:
1. τη γλώσσα,
2. τη θρησκεία,
3. τα πνευματικά και ιστορικά του αποθέματα,
ώστε να εξουδετερώσουμε κάθε δυνατότητα του να αναπτυχθεί, να διακριθεί, να επικρατήσει για να μη μας παρενοχλεί στα Βαλκάνια, να μη μας παρενοχλεί στην Ανατολική Μεσόγειο, στη Μέση Ανατολή, σε όλη αυτή σε όλη αυτή τη νευραλγική περιοχή μεγάλης στρατηγικής σημασίας για μας, για την πολιτική των ΗΠΑ...............................

παρτε και τη δηλωση αυτουσια..

Τον Σεπτέμβριο 1994 ο δρ. Χένρυ Κίσιγκερ μιλώντας σε ξενοδοχείο της Ουάσιγκτον σε τελετή βράβευσής του ενώπιον κορυφαίων στρατιωτικών, πολιτικών και επιχειρηματικών παραγόντων της Αμερικανικής ελίτ, έκανε την εξής εκπληκτική δήλωση:
"Ο λαός των Γκρεκών είναι αναρχικός και δύσκολος να τιθασευθή. Γι' αυτό πρέπει να τον χτυπήσουμε βαθιά στις πολιτιστικές του ρίζες. Τότε ίσως αναγκασθή να συμμορφωθή. Εννοώ να πλήξουμε τη γλώσσα του, την θρησκεία του, τα πνευματικά και ιστορικά του αποθέματα, ώστε να εξουδετερώσουμε την δυνατότητά του να αναπτυχθεί, να διακριθεί, να επικρατήσει, ώστε να μην μας παρενοχλεί στα Βαλκάνια, στην Ανατολική Μεσόγειο και στην Μέση Ανατολή, σε όλη αυτή την νευραλγική περιοχή στρατηγικής σημασίας για μας" "The Greek people are anarchic and difficult to tame. For this reason we must strike deep into their cultural roots: Perhaps then we can force them to conform. I mean, of course, to strike at their language, their religion, their cultural and historical reserves, so that we can neutralize their ability to develop, to distinguish themselves, or to prevail; thereby removing them as an obstacle to our strategically vital plans in the Balkans, the Mediterranean, and the Middle East"

nikos1400
03-02-11, 02:23
Και συνεχιζει η ελληνικη "παιδεια" την ιδια πορεια...
Τυχαια ειδα στα πρωτοσελιδα στο Εθνος το εξης:

"Αποφασισμενη να προχωρησει στη συγχωνευση εκατονταδων σχολικων μοναδων ειναι η πολιτικη ηγεσια του υπουργειου Παιδειας..."


Ε, ειναι γνωστο οτι τα 40-μελη τμηματα δουλευουν καλυτερα...
:wassat:

manos///3
03-02-11, 09:43
ειχα δει απο καιρο ..την διαφημιση του ντοκυμαντερ και το περιμενα με αγωνια να αρχισει,( εχω κολλημα με, οποιοδηποτε ειδους ντοκυμαντερ)! δυστυχως στο πρωτο 10λεπτο, διαπιστωσα πως προκειτε για μια μελετημενη επιθεση στην ελληνικη ιστορια! το παρακολουθησα εως τελους... το συμπερασμα μου, δυστηχως καποιοι μας θελουν ανιστοριτους και χωρις εθνικη μνημη..

Eδω εχω μια απορια......Ποιοι το θελουν αυτο που γραφεις? Οι ιστορικοι που εγραψαν τα σχολικα βιβλια? 'η οι συντελεστες του ντοκυμαντερ?

850CSI
03-02-11, 10:19
Μερική άνθρωποι δεν παίζονται με τίποτα δε μπορώ να καταλάβω αν όλα θυσιάζονται στο βωμό των χρημάτων ή τα κίνητρα τους είναι πολύ ποιο βαθιά αυτό που διάβασα με "έβγαλε απο τα ρούχα μου" :ranting2: :ranting2::ranting2: το ξέσπασμα του Τράγκα εμένα προσωπικά με εκφράζει απόλυτα.

https://www.newsday.gr/article/24706/o-anthropos-pou-eipe-ton-kolokotrone-gay

Ελα ρε Καθεσται και ακουτε στα σοβαρα τετια πεινασμενα νιστικα για φημη-χρημα κοπρολαμογια σαν το τασοπουλο και καθε τασοπουλο ποσοι τασοπουλοι υπαρχουν που ειναι διεστραμενοι και εχουν πει ΜΟΝΟ για τον Κολωκοτρονη????? ΕΔΩ εχουν πει ΑΚΟΜΗ και για τον ΜεγαΑλεξανδρο γεννηθη εκ Πελλας και ακομη οτι ειχαν τετια Παρομοια σχεση ο Πατροκλος και Αχιλλευς,,,,, αλλα στα προσωπα του 21 Η Ιστορια δειχνη ΦΑΝΕΡΑ Παραδεχτικα ΧΩΡΙΣ Αμφιβολιες οτι το ΜΟΝΟ Προσωπο που ηταν gay ηταν ο Λορδος Βυρων και για αυτο το λογο ειχε πουληση την αμυθητη Περιουσια του και ηρθε ελλαδα να βοηθηση τους ελληνες.

aristent
03-02-11, 10:23
Ελα ρε Καθεσται και ακουτε στα σοβαρα τετια πεινασμενα νιστικα για φημη-χρημα κοπρολαμογια σαν το τασοπουλο και καθε τασοπουλο ποσοι τασοπουλοι υπαρχουν που ειναι διεστραμενοι και εχουν πει ΜΟΝΟ για τον Κολωκοτρονη????? ΕΔΩ εχουν πει ΑΚΟΜΗ και για τον ΜεγαΑλεξανδρο γεννηθη εκ Πελλας και ακομη οτι ειχαν τετια Παρομοια σχεση ο Πατροκλος και Αχιλλευς,,,,, αλλα στα προσωπα του 21 Η Ιστορια δειχνη ΦΑΝΕΡΑ Παραδεχτικα ΧΩΡΙΣ Αμφιβολιες οτι το ΜΟΝΟ Προσωπο που ηταν gay ηταν ο Λορδος Βυρων και για αυτο το λογο ειχε πουληση την αμυθητη Περιουσια του και ηρθε ελλαδα να βοηθηση τους ελληνες.

Πες τα ρε Γιωργαρα!!!οι ανιστοριτοι ολοι!!!:thumbsup:

:whistle:οταν λες gay δεν εννοεις π@@στης?ξερεις αυτοι οι Λορδοι ηταν μονο τετοιοι μαζι και ολοι οι Αγγλοι....

850CSI
03-02-11, 10:46
Πες τα ρε Γιωργαρα!!!οι ανιστοριτοι ολοι!!!:thumbsup:

:whistle:οταν λες gay δεν εννοεις π@@στης?ξερεις αυτοι οι Λορδοι ηταν μονο τετοιοι μαζι και ολοι οι Αγγλοι....

Οχι Σοβαρα δεν Μπορουμε να πουμε ενα τετιο πραμα εναντιον ενος ολοκληρου Λαου των Αγγλων (πλην ομως των τωρα Ουαλλων-Σκοτσεζων-ΝοτιοΙρλανδων τους εγραψαν κανονικα και Χωριστηκαν) θα μασταν οι πιο παραλογοι βλακες Λογικα αλλα ο Λορντ Βυρων ΗΤΑΝ και δε το κρυβε κι ο ιδιος

ECO 3-4-8
03-02-11, 12:46
Eδω εχω μια απορια......Ποιοι το θελουν αυτο που γραφεις? Οι ιστορικοι που εγραψαν τα σχολικα βιβλια? 'η οι συντελεστες του ντοκυμαντερ?

Καλα στην προκειμένη περίπτωση έχουμε τα εξής στοιχεία:
Α) ο Αλαφουζος ψάχνει να βρει τροπο να λειτουργήσει χωρίς να ρίξει λεφτά στο σταθμό. Προσπαθεί να παραστήσει το Channel 4, αγοράζει πολλα documanteurs κάνει διάφορες ανούσιες ψηφοφορίες με σκοπό να πουλήσει βιβλία ( το αστείο είναι ότι Από τη σειρά προσωπικοτήτων το μόνο βιβλίο που αγόρασα ήταν αυτο του.....Κολοκοτρώνη) και στο τέλος καταλήγει με φιναλίστ τους Μέγα Αλέξανδρο και......τον Καραμανλή....
Β) στα πλαίσια των ανωτέρω αναβαθμίζει τον Τατσοπουλο ( ο οποίος σήμερα είπε ότι έκανε ένα κακόγουστο αστείο....) ένα συγγραφέα όχι ιδιαίτερα σπουδαίων έργων σε τιμητή της Ελληνικής Ιστορίας

Δεν υπάρχει καμία συνομωσια .... Κακο marketing και αμετροεπεια ναι...μπούρδες....

Η ιστορία είναι αδιανοητης δυσκολίας ενασχόληση ... Δεν διδάσκεται σε αίθουσες λόγω όγκου και εύρους - οι σπουδαζοντες Ιστορικοί γνωρίζουν ότι στο Τμημα τους μαθαίνουν μεθοδολογία έρευνας που δεν θα τελειώσει ποτε και όχι γεγονότα....

Τα δε γεγονότα πλέον λόγω Internet είναι εκεί Έξω ....(the truth is out there) .....μπορεί Κάποιος να προσπαθήσει να την αλλοιώσει αλλα τελικά ο έμπειρος Ιστορικός θα φτάσει στο ζητούμενο... Δεν λέω αλήθεια γιατί εκτός Από στείρα δεδομένα ένα γεγονός προσεγγιζεται μέσα σε ένα περιβάλλον Από δεδομένα ..

paganis
03-02-11, 13:34
Eδω εχω μια απορια......Ποιοι το θελουν αυτο που γραφεις? Οι ιστορικοι που εγραψαν τα σχολικα βιβλια? 'η οι συντελεστες του ντοκυμαντερ?

αν ειδες το ντοκυμαντερ , θα ειδες την φανερη προθεση , να δειξουν πως τα 400 χρονια σκλαβιας ηταν μια εποχη καλης συμβιωσης! επισης αν ειχαν μεγαλυτερο θρασσος..και ''υποστηριξη'', ισως κατηγορουσαν και τους ελληνες για την αδικαιολογητη επανασταση ..εναντι των τουρκων και των δικαιωματων τους στην περιοχη! οπως και να χει..ο ανεκδιηγητος και φιλελευθερος ιστορικος..εχει λαβει τις κατεθυνσεις του..οπως σιγουρο ειναι πως εχει και την οικονομικη στηριξη για το εργο του! για μενα ..οι δηθεν ''προχωρημενες αποψεις''..και τα ανοιχτα μυαλα..συμπορευονται και με τους ανοιχτους κ...λους και τις νεες αξιες που διαφημιζουν..! επισης οταν ακουω για σχεσεις καλης γειτονιας με τους τουρκους...στο μυαλο μου θα ερχονται τα λογια του παππου μου..που εζησε απο πρωτο χερι τον εκδιωγμο απο την σμυρνη...! ετσι...γιατι καποια πραγματα δεν ξεχνιουνται ..ποσο μαλλον δεν συνχωρουνται...

GEORGE316
03-02-11, 14:43
ενταξει...ολα στο βωμο ενος βρωμικου ξεπουληματος...
οι τουρκικες σειρες εχουν συνεπαρει το κοινοο ονουρ ειναι πλεον στο πανθεον των εθνικων ηρωων μας..και το παιδι μου βλεπει φωτη και μαρια μαζι με τον αλλο το κομαντο και χαιρεται!!!γελαει βλεπεςι μαζι τους!!!
και ξαφνικα το ακουω να μιλαει σαν και αυτους!!
ελα εδω ρε τσογλανε..
ποτε εγινε η επανασταση του 1821???και εχει γινει τοσο χαζο,ωστε να μην ξερει να απαντησει...
και απορουμε γιατι μας εχουν βγαλει τον μεγα στρατηγο φουστη???
δε λες παλι καλα που δε μας ειπαν οτι φορουσ εκαι δανδελωτες κυλοτες???>

Kostas_1
03-02-11, 17:57
Τα πήρε πίσω όλα ο Π.Τατσόπουλος (https://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=17296&Itemid=169)


"Ήταν το πιο ηλίθιο αστείο της ζωής μου" απολογήθηκε ο συγγραφέας Πέτρος Τατσόπουλος και αφηγητής της σειράς του Σκάϊ «1821» τα όσα υποστήριξε χθες διαδικτυακά στην σελίδα του στο facebook για τον … σεξουαλικό προσανατολισμό του ηγέτη της ελληνικής Επανάστασης του 1821 στο Μοριά, Θεόδωρου Κολοκοτρώνη

Samaro
03-02-11, 18:55
Τα πήρε πίσω όλα ο Π.Τατσόπουλος (https://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=17296&Itemid=169)
Ακομα χειροτερα τα εκανε τωρα, αφου εκτος απο ανιστόρητος φάνηκε και γελοίος.
Αντε τώρα να μας πουν οτι ειναι σοβαρή αυτη η παραγωγή.:thumbsdown:

Dioskouroi
05-02-11, 20:09
Τα πήρε πίσω όλα ο Π.Τατσόπουλος

Ναι... Όλα από πίσω τα παίρνει αυτός... :thumbsdown: