PDA

Επιστροφή στο Forum : Porsche Cajun



bimmer-corfu
01-02-11, 13:55
πηγή: www.protothema.gr

Μέσα στις επόμενες εβδομάδες αναμένεται η αποκάλυψη της Cajun, δηλαδή του μικρού SUV της Porsche το οποίο θα μπει στην μάχη της κατηγορίας με αντιπάλους το Audi Q5, την BMW X3, την Mercedes GLK, αλλά και το επερχόμενο Land Rover Evoque.

Τα σχέδια που σας αποκαλύπτουμε είναι πολύ κοντά στο τελικό που θα έχει η Cajun, η οποία, σύμφωνα με τις πληροφορίες μας, θα είναι το πρώτο μοντέλο της γερμανικής φίρμας που κατασκευάζεται υπό τον πλήρη έλεγχο της VW. Θα βασιστεί στα μηχανικά μέρη του Q5 ενώ το αξιοσημείωτο είναι πως θα δούμε και τρίθυρη έκδοση (αυτή θα είναι του λανσαρίσματος).

Οι κινητήρες θα προέρχονται από την Audi με την βασική έκδοση να διαθέτει τον δίλιτρο TFSI των 237 PS και δίλιτρο ντίζελ των 188 PS. Οι ισχυρότερες εκδόσεις θα είναι οι 3.0 TFSI με 328 PS και 3.0 TDI με 237 PS και όλα τα μηχανικά μέρη θα συνδυάζονται με εξατάχυτο μηχανικό κιβώτιο ή το αυτόματο PDK.

bimmer-corfu
01-02-11, 13:56
τελικά αυτά τα SUV της Πόρσε είναι το ένα χειρότερο απο το άλλο εμφανισιακά:thumbsup:

stef
01-02-11, 13:58
Δηλαδή Audi- VW Group με περιτύλιγμα Porsche...
Πάει τα μπασταρδέψανε τελείως αυτοί...
Sorry αλλά τα κάνανε σαλάτα στο Zuffenhausen...

kplc16
01-02-11, 14:52
και τριπορτο;

μου φαινεται οτι ο βασικος του αντιπαλος θα ειναι το vitara.:th_Laie_67-1:

τελος παντων νομιζω οτι η porsche ειναι βαθυα μεσα στη καρδια του μεσου bimmer και ψηλα στη δικη μου συνειδηση λογω του 911.

Αυτα τα porsche suv μου θυμιζουν νεκροκασες.

bimmer-corfu
01-02-11, 15:05
και τριπορτο;

μου φαινεται οτι ο βασικος του αντιπαλος θα ειναι το vitara.:th_Laie_67-1:

τελος παντων νομιζω οτι η porsche ειναι βαθυα μεσα στη καρδια του μεσου bimmer και ψηλα στη δικη μου συνειδηση λογω του 911.

Αυτα τα porsche suv μου θυμιζουν νεκροκασες.



και τρίπορτο γιατί το νέο Χ3 θα βγει και αυτό τρίπορτο ή Χ4 σε στύλ Χ6

kplc16
01-02-11, 16:11
και τρίπορτο γιατί το νέο Χ3 θα βγει και αυτό τρίπορτο ή Χ4 σε στύλ Χ6

νομιζω οτι οταν αγοραζεις suv το κανεις και για τους χωρους.
x3 τριπορτο; Ο ενας αντιγραφει τα σφαλματα του αλλου:think:

Θα επρεπε bmw και porsche να ριξουν το βαρος τους σε πιο ΣΠΟΡ αυτοκινητα!

GiannisRob
01-02-11, 17:17
νομιζω οτι οταν αγοραζεις suv το κανεις και για τους χωρους.


Δυστυχώς ή ευτυχώς, δεν ισχύει για όλους αυτό. Αν ίσχυε, τότε αυτοκίνητα όπως η Χ6 ή η Cayenne Turbo S θα ήταν καταδικασμένα στην αποτυχία. Έχει αποδειχθεί ότι πολλοί αγοράζουν αυτοκίνητα τύπου SUV για τη θέση οδήγησης, τον όγκος/βάρος τους ή το στάτους που τυχόν εκπέμπουν.



x3 τριπορτο; Ο ενας αντιγραφει τα σφαλματα του αλλου:think:


Δεν θα το έλεγα ακριβώς "λάθη". Οι πωλήσεις της Χ6, δείχνουν ότι μάλλον όλοι οι υπόλοιποι έκαναν λάθος με το να μην προσφέρουν τόσο καιρό ένα αντίστοιχο αυτοκίνητο, για όλους εκείνους που αγοράζουν SUV για οτιδήποτε άλλο εκτός από τους χώρους του.




Θα επρεπε bmw και porsche να ριξουν το βαρος τους σε πιο ΣΠΟΡ αυτοκινητα!

Στην περίπτωση της Porsche, το ότι βγάζουν αυτοκίνητα όπως το Cayenne V6 Diesel δε σημαίνει πως παραμελούν τα παραδοσιακά σπόρ αυτοκίνητα όπως η 911 και η Cayman. Το αντίθετο μάλιστα, μας βομβαρδίζουν συνεχώς με ακόμα πιο σπορ εκδόσεις των ήδη σπορ μοντέλων.

Όσο για τη BMW, τα έχουμε ξαναπεί. Goodbye ατμόσφαιρικοί εξακύλινδροι. Goodmorning ηλεκτρικό αυτοκίνητο πόλης. Αφού αυτό θέλουν οι πολλοί...

:cheers:

stef
01-02-11, 18:27
Το ότι θα έχει το μοτέρ της Audi δεν το ανέφερε κανείς...
Πλάκα μας κάνουν αυτοί...

S8N
01-02-11, 23:16
Τελικά φαίνεται πως η Porsche δεν έχει μάθει από τα λάθη του παρελθόντος.

Κάποτε έφτασε στο χείλος της χρεωκοπίας με κάτι κρυόμπλαστρα μοντέλα τύπου 924 (προοριζόταν για VW και είχε κινητήρα Audi), 944 καθώς και τη δήθεν διάδοχο της 911, την 928.

Σήμερα μπορεί να μην κινδυνεύει να χρεωκοπήσει, στα μάτια μου όμως έχει γκρεμιστεί το μεγαλειώδες όνομα το οποίο άκουγα μικρός και με έπιανε ρίγος. Οι λίγες καλές σκληροπυρηνικές εκδόσεις της 911 δεν αρκούν για σβήσουν από τη μνήμη μου κάτι εκδόσεις Boxster 211 ίππων, κάτι βασικές Cayman με κιβώτια 5 ταχυτήτων, κάτι απαράδεκτες αυτόματες 911, κάτι Panamera χωρίς λόγο ύπαρξης, κάτι νεοπλουτίστικα Tuareg που μετονομάστηκαν σε Cayenne και τώρα αυτό: Το Cajun.

Κι εκεί που έλεγες ότι το Cayenne κινείται τουλάχιστον από κινητήρια σύνολα της Porsche (πλην της βασικής έκδοσης 3.2), το Cajun είναι από μπρος μέχρι πίσω ένα rebadged Q5. Εκεί κατήντησε επιτέλους η εταιρεία του ανθρώπου που έφτιαξε μόνος του το πρώτο του αγωνιστικό αυτοκίνητο? Που βασίστηκε στον σκαραβαίο για να βγάλει την εκπληκτική 356?

Κρίμα για τον Ferdinand Porsche, αίσχος για τους διαδόχους του (Piech) και πέντε φάσκελα από 'μένα στους χαρτογιακάδες του marketing που ισοπεδώνουν τα πάντα στον βωμό του κέρδους.

stratos
01-02-11, 23:32
Απο τότε που η Porsche άρχισε να βγάζει SUV έχει χάσει πολύ απο το μεγαλείο της. Φανταστείτε να άρχιζε η Ferrari να βγάζει SUVs

SuperSonic
03-02-11, 08:59
Eμπορικα το βλεπω καλη κινηση μιας και οι καιροι ειναι δυσκολοι..Αλλα για το ονμα Porsche νομιζω ειναι ντροπη!

Αντε τωρα να πας σε εκθεση να παρεις Porsche και διπλα στhn 911 να βλεπεις το SUV.