PDA

Επιστροφή στο Forum : 535 ν8



mabini
30-01-11, 19:32
καλησπερα σε ολους. ειμαι κατοχος μιας κουκλας 535 ε39 ν8 και τυχαινει να ειμαι και ο αδελφος του μαμπινι που ειναι και μελος του φανς.
ο μικρος μου ειπε οτι καποιος μεσα απο εδω θα μπορεσει να με βοηθησει στο προβλημα που εχω με το αυτοκινητο μου αυτη τη στιγμη δινοντας μου καποιες πληροφοριες.
το προβλημα ειναι οτι ο κινητηρας μεταξι 1500 με 2000 στροφες δημειουργει ενα ελαφρυ τρεμουλο στο αυτοκινητο και στο νεκρο αλλα και εν κινησει.
αν καταλαβα καλα μου ειπανε οτι μπορει να φταιει το βολαν η καποιος διανομεας ισχυος στο σασμαν. αναθεμα αν καταλαβα και καλα.τελος παντων η αληθεια ειναι οτι ενοχλουμαι πολυ με αυτο γιατι το αυτοκινητο δουλεβει μεσα στην πολη με αυτες τις στροφες και το θεωρω μεγαλο προβλημα.
εαν καποιος απο εσας εχει λιγες γνωσεις στο θεμα αυτο θα παρακαλουσα να ενημερωθω καταληλως.
σας ευχαριστω παρα πολυ για το χρονο που μου δωσατε.

z3 2.2
30-01-11, 22:57
εινα αυτοματο απ οτι καταλαβαινω?
μηπως σου ειπαν για "μετατροπεα ροπης" ? (torque converter)

mabini
31-01-11, 16:32
ναι ειναι αυτοματο και οπως ειπες και εσυ λογικα για τον μετατροπεα ροπης μου λεγανε και εγω δεν το καταλαβα καλα. αλλα τι γινεται στην περιπτωση αυτη του μετατροπεα? εχει καμια σχεση με το βολαν που μου ειπανε η μηπως με δουλευουν στο ισομα??
και στις δυο περιπτωσεις εμφανιζεται αυτο το τρεμουλο?

z3 2.2
31-01-11, 17:27
το βολαν σε ενα αυτοματο αυτοκινητο ειναι μια πολυ λεπτη φετα στρογγυλου μεταλλου που εχει δυο βασικους ρολους.
1)Στηριζει την μεταλλικη οδοντωση για να ακουμπαει το γραναζι της μιζας
2)Στηριζει τον μετατροπεα ροπης με βιδες πανω του.
Για κανεναν λογο δεν μπορει να σου δημιουργησει προβλημα τετοιου ειδους το βολαν.

Τωρα αν ο μετατροπεας ροπης μπορει να κανει το αυτοκινητο να συμπεριφερεται ετσι οπως περιγραφεις δεν το εχω ξανασυναντησει 13 χρονια που δουλευω.
Ισως να ειναι και ετσι.
Μηπως να παρεις μια γνωμη απο καποιον που να δουλευει αποκλειστικα BMW η απο καποια αντιπροσωπεια?

mabini
31-01-11, 20:03
κοιτα ειναι σα να δουλευουν οι κοιληνδροι 4 και 4 ασυγχρονιστα σε εκεινο το φασμα των 1500ων στροφων γι αυτο κανει αυτη την τρεμουλα. για να ειμαι απολυτα ειληκρινης το ειχα κουβεντιασει με ενα παλιο μηχανικο που δουλεβε σε αυτα τα αυτοκινητα.
τωρα το θεμα ειναι οτι θα φτιαχτει δεν το συζητω, στην αθηνα ,στη χαλκιδα ,θα δω.
απλως επιδη δεν το κατεχω απο θεμα ανταλακτικων και εργασιας πολυ φοβαμαι μηπως ανεβει πολυ το κοστος επισκευης του προβληματος και αναρωτηθω στο τελος αν θα ηταν καλυτερα να αλλαζα ολο το κιβωτιο. οπως και να χει το ποναω το οχημα και δεν προκειτε να το αφησω ετσι , απλα ζητω γνωμες για να κατατοπιστω λιγο και να καταλαβαινω τι μου προτεινουν και τι μου φτιαχνουν.

z3 2.2
31-01-11, 21:16
Koιτα,το κιβωτιο δεν το βλεπω και πολυ ευκολο να ειναι.
Εχεις θορυβους στις αλλαγες? Γκαπ-γκουπ και τετοια? Εχει ταση να πατιναρει?
Κατι τετοια ειναι συνηθως τα συμπτωματα των αυτοματων.

Θα σου ελεγα οτι ισως να ειναι απο κινητηρα η ολη υποθεση.
Απο τα λεγομενα σου μου κανει πιο ευκολο να ειναι κινητηρας,για να το κανει και με "νεκρα",χωρις φορτιο δλδ,ειναι πιο πιθανο.

Το τρεμουλο αυτο το κανει παντα?
Εχει διαφορα αμα ειναι ζεστο η κρυο το αυτοκινητο?
Ειναι παντα σταθερη η ενταση του τρεμουλου ή αμα μπλεξεις στην κινηση,για παραδειγμα,ειναι πιο εντονο μετα απο λιγη ωρα?

mabini
31-01-11, 22:15
z!! καταρχην σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου γιατι δεν σου το ειπα απο την αρχη.
το θεμα ειναι οτι θορυβους στις αλλαγες δεν ακουω οσο το εχω πρεσαρει . το πρωι με την παγωνια οταν ειναι κρυα ολα βαζοντας την οπισθεν ακουω αμιδρα ενα περιεργο ηχο οπου αφου ζεσταθει το αυτοκινητο και την ξαναβαλω ειναι ολα οκ.
το τρεμουλο γινεται στις 1500 εως τις 1700 περιπου κρυο ζεστο παντα το ιδιο. στο σταματα ξεκινα ναι το καταλαβαινεις γιατι το αυτοκινητο ξεκινα και περναει απο το φασμα των στροφων αυτων για να φυγει ,μετα τις στροφες αυτες ομως και πανω ειναι σαν να μην συμβαινει τιποτα. ραπτομηχανη, ρολοι

mabini
31-01-11, 22:22
και αν στην περιπτωση που λες ειναι κινητηρας τι θα μπορουσε απο εκει να το προκαλεσει.
μπουζι..πολλαπλασιαστης..μπ εκ...καποια απαρετητη ρυθμιση?

z3 2.2
31-01-11, 22:32
Δεν μπορω να σου πω κατι παραπανω
Απλες εικασιες κανω
Το πιο σωστο ειναι να το πας καπου που εμπιστευεσαι αλλα και γνωριζουν για να εχεις μια απαντηση.
Να ψαχτει σωστα το αυτοκινητο και να βρεθει η λυση.
Ενημερωσε μας για την πορεια του

mabini
31-01-11, 22:42
και βεβαια θα σας ενημερωσω και ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο σου για αλλη μια φορα. ισως την επομενη εβδομαδα να μπει μεσα για να βρεθει το προβλημα...για να δουμε!!!

Stefanos_Cool
03-02-11, 21:42
και βεβαια θα σας ενημερωσω και ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο σου για αλλη μια φορα. ισως την επομενη εβδομαδα να μπει μεσα για να βρεθει το προβλημα...για να δουμε!!!

Πριν κάνεις οποιαδήποτε επέμβαση δεν χάνεις τίποτα να περάσεις από ένα συνεργάτη μου να το δει. Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να σου δώσω πληροφορίες τηλεφωνικά.

2108160700
(09,00-17,00)

mabini
04-02-11, 16:40
γιατι οχι... πολυ ευχαριστως. και μακαρι ο συνεργατης σου να διαγνωσει το προβλημα της. σε ευχαριστω παρα πολυ για το ενδιαφερον.

Stefanos_Cool
04-02-11, 16:42
γιατι οχι... πολυ ευχαριστως. και μακαρι ο συνεργατης σου να διαγνωσει το προβλημα της. σε ευχαριστω παρα πολυ για το ενδιαφερον.


Υποχρέωσή μου!