PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα ρεξερβουάρ



Βαγγελης
30-01-11, 14:30
:original:καλησπέρα παιδιά έχω το ε46 3,30 2000 μοντέλο και χτες έπαθα το εξής,ενώ πήγαινα μια χαρά στο δρόμο ξαφνικά ακούω ένα έντονο σούρσιμο πίσω στο αυτοκίνητο.Πριν σταματήσω σκέφτηκα ότι θα πήρα μαζί μου κανα κλαρί:thumbsdown:Δυστυχώς σκύβωντας ανακαλύπτω ότι σερνόταν η λαμα που αγκαλιάζει το ρεξερβουάρ:warriorsmiley:ωραία λέω τα ποιασαμε τα λεφτά μας,πάω σπίτι σηκώνο το αυτοκίνητο και βλέπω το ρεξερβουάαρ να έχει γύρει και τη λάμα άθικτη.ωραία λέω ξεβιδώθηκε:ranting2:δυστυχώς είχε κοπεί σαν αγγούρι η βάση που τη κραταγε όχι απο τη πλευρά που βιδώνει αλλά απο τη πλευρά που είναι σαν γάνζος!Άν το έχει πάθει κανένας καμοία συμβουλη πως το επισκεύασε:thanks:

NickE60
30-01-11, 14:43
μήπως σου είχε φύγει το ελαστικό παρέμβυσμα (#3) και κόπηκε από τους κραδασμούς. Δεν βλέπω άλλη λύση απο το να αγοράσεις μια άλλη λάμα (#2) και να τη βάλεις. Προσωρινά μπορείς να χρησιμοποιήσεις έναν ιμάντα για να το σηκώσεις...

https://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Sedan/Europe/330i-M54/LHD/N/2003/browse/fuel_supply/fuel_tank_attaching_parts/


https://static.bmwfans.info/images/epc/MTE4MDM2X3A=.png

Βαγγελης
30-01-11, 14:54
η λάμα με το γάνζο είναι άθικτες το ίδιο και το λαστιχάκι του γάτζου.δυστυχώς έφυγε το 3 δηλαδή η βάση που στεκόταν ο γάνζος βάση οποία ήταν κολλημένη με ηλεκτροπόντα στη λαμαρίνα.Η εύκολη λύση θα ήταν να κόλαγα τη βάση σε ένα ανεξάρτητο λαμάκι το οποίο θα στήριζα πάνω στη λαμαρίνα με βίδες αλλά πριν το κάνω θα πάω μια βόλτα απο το μηχανικό όπου έχει και φαρνατζίδικο δίπλα απο το συνεργείο επίσης δικό του.:ranting2::ranting2 συγνώμη τώρα που βλέπω καλύτερα τη φωτο το 3 είναι το λαστιχάκι εμένα κόπηκε σαν αγγούρι η βάση το 21 22

NickE60
30-01-11, 15:48
δεν δίνει κωδικό για το 21 δυστυχώς....

Βαγγελης
30-01-11, 16:21
τι κωδικό να δώσει το:ranting2:κοπηκε απο τη λαμαρίνα λες και ήταν κωλημένο με σάλιο.Αντε βγάζε καθίσματα και μοκέτες γιατί αν κοληθεί έτσι θα πάρει φωτιά το μισό αυτοκίνητο :warriorsmiley::thnx::thnx:

NickE60
30-01-11, 18:08
τι κωδικό να δώσει το:ranting2:κοπηκε απο τη λαμαρίνα λες και ήταν κωλημένο με σάλιο.Αντε βγάζε καθίσματα και μοκέτες γιατί αν κοληθεί έτσι θα πάρει φωτιά το μισό αυτοκίνητο :warriorsmiley::thnx::thnx:

Δεν δείχνει να είναι κολλητό πάντως. Τα 22 είναι ασφάλειες ή πριτσίνια..

Βαγγελης
30-01-11, 21:53
αυτά που μοιαζουν με πριτσίνια είναι ηλεκτροποντα δηλαδή σαν πριτσίνια που μπαινουν με ειδικό μηχάνιμα.Αυριο θα ξέρω περισσότερα