PDA

Επιστροφή στο Forum : BMW X3 και αλυσιδες



trueno
30-01-11, 13:41
Παιδια καποιο από τα ερχόμενα ΣΚ, θα πάω στη Λίμνη Πλαστηρα σε ενα κάπως απομονωμένο μέρος, όπου ηδη τώρα εχει μισο μετρο χιόνι...
Επειδη προβλέπεται να πέσει και αλλο χιονι , και δεν εχω αλυσιδες , θα ήθελα κάτοχοι Χ3 με εμπειρια από αλυσιδες ή "χιονοκάλτσες" τυπου Autosocks , να μου δώσουν τα φώτα τους.
Ευχαριστώ!
Επίσης αν εχει πάει κανείς στο μέρος αυτό ας πει δυο λόγια.
το μέρος ειναι αυτό:
https://www.odigoslimnisplastira.gr/i...tels/wildlife/

panos90
30-01-11, 14:51
εμεις ειχαμε παρει αλυσιδες απο την bmw μαζι με την αγορα του αμαξιου..
κανανε γυρω στο 500αρικο οι αλυσιδες αυτες. (18αρα ζαντα)

τωρα βαζουμε χιονολαστιχα (σε 17αρια) και κανενα προβλημα.

γενικα παντως σε χιονι δεν εχουμε μεινει ποτε και αλυσιδες βαζαμε παντα προληπτικα οταν ειχαμε τα καλοκαιρινα.

με χειμωνιατικα δεν εχουμε βαλει ποτε αλυσιδες.

x3 3.0si

Nino
30-01-11, 15:54
Δυσκολο θεμα...
γιατι.. αλυσιδες του απλου εμποριου που ειναι παμφθηνες ειναι "ρισκο" αν σπασουν μπορει να κανουν μεγαλη ζημια.
αλυσιδες απο την bmw ειναι... τουλαχιστον "κλοπη" μιας που κανουν περισσοτερο απο τεσσερα χιονολαστιχα..https://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=PC31&mospid=49505&btnr=36_0743&hg=82&fg=14
Οι χιονοκαλτσες αν παρεις τις σωστες διαστασεις (μικροτερες θα σκιστουν αμεσως) και με λιγη προσοχη θα σε βγαλουν απο τη δυσκολη θεση οπου και αν χρειαστει,
Η καλυτερη λυση αλλα οχι η ευκολοτερη ειναι 4 χειμερινα σε μια μεταχειρο ζαντουλα.
Απο γνωστους εχω ακουσει πολυ καλα λογια και για τα spikes spider αλλα ουτε αυτα ειναι φθηνα.

Z4 DCT
30-01-11, 17:19
Xιονολαστιχα.....ειχα bllizak πανω στο ραβ και δεν ειχα κωλησει ποτε πουθενα σε χιονι...thumb

spyrosK
20-02-11, 22:34
τελικά τι έγινε φιλε Σταθη, τι χρησιμοποίησες για το χιονι και ποιες οι εντυπώσεις σου? διοτι ειμαι κι εγώ για λιμνη Πλαστήρα τις αποκριες και αν και Μαρτιος δεν αποκλείεται να βρω και χιόνι.thumb

Stunt Mike
21-02-11, 00:41
Εμεις με χιονολαστιχα σε Ε30 325 το'χαμε κανει snowboard car εναν χειμωνα!Ποτε δεν κολλησε,ασε που ντριφταραμε ολο το βουνο(Παρνασσο,Καλαβρυτα,Κ ρπενησι οπου κι αν πηγαμε μας εβγαλε ανετα!)

m-power_01
21-02-11, 01:32
Εμεις με χιονολαστιχα σε Ε30 325 το'χαμε κανει snowboard car εναν χειμωνα!Ποτε δεν κολλησε,ασε που ντριφταραμε ολο το βουνο(Παρνασσο,Καλαβρυτα,Κ ρπενησι οπου κι αν πηγαμε μας εβγαλε ανετα!)

Ρε καμενε οικογενειαρχες ανθρωποι ειναι...τι ειναι αυτα που τους λες???:hystericalbs1::th_Laie_67-1:
Θα μου πεις και εσυ οικογενεια εχεις... αλλα απο μυαλα!!! :gun_bandana::nitro::rally::drive:

trueno
21-02-11, 08:06
τελικά τι έγινε φιλε Σταθη, τι χρησιμοποίησες για το χιονι και ποιες οι εντυπώσεις σου? διοτι ειμαι κι εγώ για λιμνη Πλαστήρα τις αποκριες και αν και Μαρτιος δεν αποκλείεται να βρω και χιόνι.thumb

Σπυρο εχεις pm

bill_m3
21-02-11, 08:09
τελικά τι έγινε φιλε Σταθη, τι χρησιμοποίησες για το χιονι και ποιες οι εντυπώσεις σου? διοτι ειμαι κι εγώ για λιμνη Πλαστήρα τις αποκριες και αν και Μαρτιος δεν αποκλείεται να βρω και χιόνι.thumb

Ότι θα βρεις χιόνι στα μέρη μας, είναι δεδομένο!! :thumbsup: :thumbsup:

Stunt Mike
21-02-11, 09:02
Ρε καμενε οικογενειαρχες ανθρωποι ειναι...τι ειναι αυτα που τους λες???:hystericalbs1::th_Laie_67-1:
Θα μου πεις και εσυ οικογενεια εχεις... αλλα απο μυαλα!!! :gun_bandana::nitro::rally::drive:

Εεεεεετσι!!!Μου φαινεται οτι ο γιος μου πρωτα θα μαθει να ντριφταρει και μετα παρκαρισμα!!!

Dr. Yamastura
21-02-11, 22:36
Εμεις με χιονολαστιχα σε Ε30 325 το'χαμε κανει snowboard car εναν χειμωνα!Ποτε δεν κολλησε,ασε που ντριφταραμε ολο το βουνο(Παρνασσο,Καλαβρυτα,Κ ρπενησι οπου κι αν πηγαμε μας εβγαλε ανετα!)

Άμα είναι να ντριφτάρει πάει και με αυτά που έχει ήδη!!:hystericalbs1:
Εκεί ο νους σου,να διαφθείρεις...:th_Laie_67-1:

Stunt Mike
21-02-11, 23:00
Οff Topic: Ρε θα παμε να ντριφταρουμε πουθενα???Ακομη και στο δρομο!Σκουριασα,ασε που εχω αρχισει να ντριφταρω ακομη κι οταν περπατω! ;)

spyrosK
01-03-11, 21:18
Ότι θα βρεις χιόνι στα μέρη μας, είναι δεδομένο!! :thumbsup: :thumbsup:

λες και το ξερες, ολες τις μερες απο το meteo φαινεται πως χιονίζει,και με μια μικρή βελτίωση την Καθαρή Δευτέρα θα έχει πάλι χιόνι και κυρίως παγο(περίπου μεγιστη -5 με -10).
Κούλουμα με βαρυχειμωνιά, αλήθεια θα βοηθήσουν τα Αutosock που έχω (κυρίως στον παγο) ή καλό ειναι να έχω και αλυσίδες?

bill_m3
01-03-11, 21:37
λες και το ξερες, ολες τις μερες απο το meteo φαινεται πως χιονίζει,και με μια μικρή βελτίωση την Καθαρή Δευτέρα θα έχει πάλι χιόνι και κυρίως παγο(περίπου μεγιστη -5 με -10).
Κούλουμα με βαρυχειμωνιά, αλήθεια θα βοηθήσουν τα Αutosock που έχω (κυρίως στον παγο) ή καλό ειναι να έχω και αλυσίδες?

Σπύρο ο δρόμος καθαρίζεται συνέχεια, δεν πρόκειται να κολλήσεις πουθενά!

Αλλά και να κολλήσεις πάρε 199 και θα έρθω να σε βγάλω :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

S8N
06-01-12, 23:29
Αναβιώνω αυτό το θέμα γιατί ο θείος της γυναίκας μου αναζητά αλυσιδες για το Χ3 του (2.0 facelifted). Η λύση των χιονοελαστικών δεν τον ενδιαφέρει.

Η διάσταση των ελαστικών του -αν θυμάμαι καλά- είναι 235/55/17. Η BMW δίνει το σετ προς 600 ευρώ (!) εκτός κι αν κάποιος έχει να προτείνει μια οικονομικότερη λύση, αξιόπιστη αλλά και ευκολόχρηστη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

kostasxan
07-01-12, 09:23
Αλυσίδες στο x3 πίσω αν θυμάμαι καλα?
Γιατί σε σε κάποιες συμβουλές λένε ότι στα μόνιμα τετρακίνητα βάζουμε μπροστά?

stef
07-01-12, 10:23
Αναβιώνω αυτό το θέμα γιατί ο θείος της γυναίκας μου αναζητά αλυσιδες για το Χ3 του (2.0 facelifted). Η λύση των χιονοελαστικών δεν τον ενδιαφέρει.

Η διάσταση των ελαστικών του -αν θυμάμαι καλά- είναι 235/55/17. Η BMW δίνει το σετ προς 600 ευρώ (!) εκτός κι αν κάποιος έχει να προτείνει μια οικονομικότερη λύση, αξιόπιστη αλλά και ευκολόχρηστη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Ρε πας καλά?
600 ευρώ για αλυσίδες και δεν παίρνεις χιονολάστιχα????
'Ελα θεέ μου....:shok::shok::shok:

Nino
07-01-12, 11:36
υπαρχουν για jeep - suv αλυσιδες heavy duty διαλεξε καποιες ποιο επωνυμες, απλες αλυσιδες αυτοκινητων ουτε για πλακα!!! αν σπασουν θα τα ρημαξουν ολα...

S8N
07-01-12, 14:46
υπαρχουν για jeep - suv αλυσιδες heavy duty διαλεξε καποιες ποιο επωνυμες, απλες αλυσιδες αυτοκινητων ουτε για πλακα!!! αν σπασουν θα τα ρημαξουν ολα...

Γιάννη χρόνια σου πολλά φίλε μου! Να χαίρεσαι την οικογένειά σου κι εκείνη εσένα!

Έχεις να προτείνεις κάποια μάρκα? Γιατί τον βλέπω να το δίνει το 600άρι στον Σπανό...

Chris
11-12-13, 16:02
Παιδες και γω αντιμετωπιζω θεμα με την αγορα αλυσιδων αλλα δν βλεπω λυση..Καμια βοηθεια

Chris
13-12-13, 16:20
Tελικα κατεληξα στην αλυσιδα ΤRAK SUV 4*4...