PDA

Επιστροφή στο Forum : μερικες ερωτησεις



kwstakhs_Z4
28-01-11, 23:31
καλησπερα παιδια...

θελω να κανω μερικες ερωτησουλες....συμβουλεψτε με

1) εχω το ζ4 ε85 με τα φωτα μπροστα που στο φλας ειναι πορτοκαλι...ξερει κανεις καποιον καπου να παιζουν μεταχειρισμενα τα ιδια φωτα τα μπροστα με το ασπρο φλας?

2) αν βαλω τελικο στο 2.2 μου τετραδα πισω θα του κανει καλο η θα χασει το αυτοκινητο?

και 3) εχω μπροστα στα πλαστικα τα κλασσικα τριξιματα (μεσα στο αμαξι) με αυτα δεν παιζει κατι να γινει να σταματησουν ε? με ξενερωνουν αφανταστα (σορρυ για αυτο το θεμα δεν γνωριζω καθολου αν μπορει κατι να γινει και να σταματησει)

καθε συμβουλη δεκτη :thanks:

m-power_01
29-01-11, 00:21
1) στο φόρουμ δεν υπάρχει κάποια αγγελία . Τώρα αν έχει δει κάποιος κάτι ...
Γνώμη μου , πάρε σβάρνα τους παλιατζιδες , κοιτά eBay ...

2) κανένας δεν μπορεί να σου πει με σιγουριά , καθώς θα είναι ένα φτιαχτο καζάνι με άγνωστα χαρακτηριστικά . Θα σου έλεγα λοιπόν , όσο και αν σου χαλαω τα πλάνα , να στραφεις σε μια πεπατημένη λύση .

3) δεν έχω Ζέτα και δεν ξέρω σε ποια αναφέρεται ... Αλλά η εμπειρία μου από αλλά μοντέλα , λέει σπρέι σιλικονης μέχρι να βαρεθεις και να μάθεις να συνυπαρχεις μαζί τους

Jimmakos
29-01-11, 00:35
Για την 3η ερώτησή σου θα σου πώ πως ή σπρέι σιλικόνης ή λίγο θερμόκολλα....
Για την 1η θα συμφωνήσω με τον m-power 01, ψάχτο στο e-bay υπάρχουν τα π-ά-ν-τ-α!

Για την 2η δεν μπορώ να σε βοηθήσω φίλε μου γιατί δεν γνωρίζω απλά να είναι σωστό για να μην αλλάξει η συμπίεση και χάσει ροπή/δύναμη το μοτέρ σου....

Nickolas_s2k
29-01-11, 00:37
Γεια σου φιλε μου..
Λοιπον φωτα με λευκα φλας φυσικα και υπαρχουν..ψαξε και θα βρεις.
Για το τελικο που θες να βαλεις με 4 απολληξεις καλυτερα οχι..θα χασεις(το ποσο θα χασεις βεβαια δεν μπορω να το ξερω)
Για τους τριγμους τωρα..αν εχει μπει χερι στο αμαξι(ξηλωματα ηχοσυστηματα κλπ τριγμους θα ακους λιγο πολυ με τους κωλοδρομους ειδικα αν εισαι χαμηλωμενος και φορας και καμια 18αρα)Για να ψιλοηρεμησεις οσο γινεται καταρχην ριχνεις την πιεση των ελαστικων στο 28-29 τα μπροστα και στο 32 τα πισω.Αγοραζεις καποιο καλο προιον(γαλακτωμα) πχ meguairs η καποιο αλλο και περνας τακτικα τα ****** πλαστικα του ταμπλω και τα λαστιχα της κουκουλας και ενα καλο σπρευ σιλικονης πχ wurth για καποιες ενωσεις που πιθανον ακους τριγμους(οχι οτι θα λυσεις το προβλημα απλα θα μειωθει λιγο)Στη συνεχεια ανοιγεις κουκουλα ανεβαζεις τη μουσικη και τριγμοι τελος!!roadster εχουμε....roadster και ψιλοτριγμοι πανε μαζι ειδικα στους μπουρδελοδρομους...

Nickolas_s2k
29-01-11, 00:41
εκει που εχει αστερακια εχω γραψει μαλακά πλαστικα..... δλδ ο τονος στη ληγουσα και οχι στην παραληγουσα......χαχαχαχαχαχ αχαχαχαχαχα

kwstakhs_Z4
29-01-11, 00:55
λοιπον......σιγουρα θα εγω τριγμους..... απλα οσο να'ναι ρωταω αν μπορω να κανω κατι εστω να τα μειωσω....δεν εχω ξηλωσει κατι....αλλα ακουω απο καποια μερη-πλαστικα του αυτοκινητου τριγμους...λοιπον επειδη δεν ξερω τι να κανω με αυτο...θα βρω meguairs τι γαλακτωμα να ζητησω και ετσι απλα θα βαζω πανω στα πλαστικα του ταμπλω? και το σπρευ πως θα το χρησιμοποιησω? επεισης μου εχει πει ενας γνωστος πιο παλια για κατι μαραφετια που μπαινουν αναμεσα στα πλαστικα σαν να τα κρατανε πιο τεντωμενα και δεν τριζουν τοσο (αυτο τουλαχιστον μου εδωσε να καταλαβω) ξερετε κατι για αυτο?

για τα φαναρια εχω βρει κανα-2 στο ebay αλλα δεν θελω να δωσω τοσα και θα προτιμουσα κανενα μεταχειρισμενο γιατι θελω να βαλω και πισω τα πιο καινουρια και τα πλαινα...αν και τα πισω τα βρηκα στο ebay περιπου 250 και θα τα παρω....

αθηνα ειμαι μου εχουν πει οτι στην φραντζη παιζουν τετοια μαγαζια να παω απο εκει? εχει παει κανεις?

kwstakhs_Z4
29-01-11, 00:57
εκει που εχει αστερακια εχω γραψει μαλακά πλαστικα..... δλδ ο τονος στη ληγουσα και οχι στην παραληγουσα......χαχαχαχαχαχ αχαχαχαχαχα

:thumbsup::th_Laie_67-1:

m-power_01
29-01-11, 02:37
Φραντζη , Λιοσίων , 25ης Μαρτίου στον Πειραιά υπάρχουν αρκετοί .
Επίσης ρωτά τον m3est ,είναι μέλος , μπορεί να έχει κάτι τέτοιο .

fanisk
29-01-11, 03:03
λοιπον......σιγουρα θα εγω τριγμους..... απλα οσο να'ναι ρωταω αν μπορω να κανω κατι εστω να τα μειωσω....δεν εχω ξηλωσει κατι....αλλα ακουω απο καποια μερη-πλαστικα του αυτοκινητου τριγμους...λοιπον επειδη δεν ξερω τι να κανω με αυτο...θα βρω meguairs τι γαλακτωμα να ζητησω και ετσι απλα θα βαζω πανω στα πλαστικα του ταμπλω? και το σπρευ πως θα το χρησιμοποιησω? επεισης μου εχει πει ενας γνωστος πιο παλια για κατι μαραφετια που μπαινουν αναμεσα στα πλαστικα σαν να τα κρατανε πιο τεντωμενα και δεν τριζουν τοσο (αυτο τουλαχιστον μου εδωσε να καταλαβω) ξερετε κατι για αυτο?

για τα φαναρια εχω βρει κανα-2 στο ebay αλλα δεν θελω να δωσω τοσα και θα προτιμουσα κανενα μεταχειρισμενο γιατι θελω να βαλω και πισω τα πιο καινουρια και τα πλαινα...αν και τα πισω τα βρηκα στο ebay περιπου 250 και θα τα παρω....

αθηνα ειμαι μου εχουν πει οτι στην φραντζη παιζουν τετοια μαγαζια να παω απο εκει? εχει παει κανεις?

Τα φαναρια pre-post facelift δεν ειναι ιδια, επισης θες αλλο προφυλακτηρα πισω, κωδικοποιηση, κοψε-ραψε στα καλωδια..

Kostas_1
29-01-11, 08:54
καλησπερα παιδια...

θελω να κανω μερικες ερωτησουλες....συμβουλεψτε με

1) εχω το ζ4 ε85 με τα φωτα μπροστα που στο φλας ειναι πορτοκαλι...ξερει κανεις καποιον καπου να παιζουν μεταχειρισμενα τα ιδια φωτα τα μπροστα με το ασπρο φλας?

2) αν βαλω τελικο στο 2.2 μου τετραδα πισω θα του κανει καλο η θα χασει το αυτοκινητο?

και 3) εχω μπροστα στα πλαστικα τα κλασσικα τριξιματα (μεσα στο αμαξι) με αυτα δεν παιζει κατι να γινει να σταματησουν ε? με ξενερωνουν αφανταστα (σορρυ για αυτο το θεμα δεν γνωριζω καθολου αν μπορει κατι να γινει και να σταματησει)

καθε συμβουλη δεκτη :thanks:

1) Εχω δει στο ebay. Θα το ψαξω και θα επανελθω αν τα ξαναβρω. Προσεξε μονο αυτο που σου ειπε ο Φανης πιο πανω. ΜΟΝΟ αν βρεις στο ιδιο σχημα πλην ομως μπορει να ειναι και aftermarket.

2) Υπαρχει τροπος χωρις να χασει, αλλα (αν θυμαμαι καλα) Τα 2 απο τα 4 θα ειναι πλασματικα. Και θελει και παρεμβαση στο προφυλακτηρα. Πολλα εξοδα....

3) Θα παρεις WD40 απο supermarket, και θα βαλεις σε ολες τις κλειδωσεις. Και εκει που πιανει πανω στο παρμπριζ ο γαντζος που κλειδωνει την οροφη.

Παραξενο παντως μου κανει, γιατι εγω δεν εχω τριξιματα, παρα μονο κατι σπανιες φορές. Αν εχεις εντοπισει απο που ακουγονται τα τριξιματα....

Ερωτηση: Τι διασταση ζαντες εχεις?, Μηπως τα λαστιχα ειναι runflat?

kwstakhs_Z4
29-01-11, 15:55
λοιπον.....οι ζαντες ειναι οι μαμα 16' και τα λαστιχα δεν ειναι run flat ...μεσα στην ωδομαδα εχω παραγγειλει κατι 18αρες να βαλω......παιζει να χειροτερεψει? επεισης τα τριξιματα δεν ειναι πολλα και οταν ο δρομος ειναι κυριλλε δεν ακουγεται τιποτα...στις λακουβες ομως ακουω απο 2-3 σημεια καποια τριξιματα....

τα πισω φαναρια δεν μπαινουν ετσι ε? το ειχα απορια και αυτο γιατι αυτα κανουν κατι σαν δακρυ εκει που τελειωνουν ενω τα κλασσικα τα δικα μου ειναι πιο ισια εκει και ελεγα θα μπαινουν? αλλα καπου ειχα ακουσει οτι μπαινουν αλλα μονο αυτο.........

stef
29-01-11, 17:00
Είσαι άτυχος φίλε μου, πριν 1,5 μήνα πούλησα τα δικά μου...
Ψάχτο θα βρεις σίγουρα!!!!

fanisk
29-01-11, 17:16
λοιπον.....οι ζαντες ειναι οι μαμα 16' και τα λαστιχα δεν ειναι run flat ...μεσα στην ωδομαδα εχω παραγγειλει κατι 18αρες να βαλω......παιζει να χειροτερεψει? επεισης τα τριξιματα δεν ειναι πολλα και οταν ο δρομος ειναι κυριλλε δεν ακουγεται τιποτα...στις λακουβες ομως ακουω απο 2-3 σημεια καποια τριξιματα....

τα πισω φαναρια δεν μπαινουν ετσι ε? το ειχα απορια και αυτο γιατι αυτα κανουν κατι σαν δακρυ εκει που τελειωνουν ενω τα κλασσικα τα δικα μου ειναι πιο ισια εκει και ελεγα θα μπαινουν? αλλα καπου ειχα ακουσει οτι μπαινουν αλλα μονο αυτο.........

Το δικο μου με 18" και KW V2 ρυθμ. προς "σκληρο" τριζει λιγο, οπως ειπες και εσυ σε χαλια δρομο, αλλα δεν εχω εντοπισει ουτε εγω το που. Ακουγεται καπου στο τουνελ..
Να σημειωθει οτι το ειχα ξηλωσει ολο για να το ντυσω με το di-noc, ισως καπου δεν εσφιξα οσο επρεπε, η απλα απο το ξηλωμα αρχισε να τριζει. Αν εντοπισω που ακριβως τριζει ισως καταφερω να το σταματησω.

Οχι τα πισω δεν μπαινουν τοσο ευκολα οσο τα μπροστα (βγαλε-βαλε). Θες τον προφυλακτηρα του facelift, το module του facelift, κωδικοποιηση. Ριξε μια ματια στο zpost καπου υπαρχει ενα DIY για το τι χρειαζεσαι και πως να τα ταιριαξεις. Αρκετη δουλεια και χρηματα ομως.. αξιζει?

Τα roadster τριζουν λιγο ή πολυ, εξαρταται απο τη συντηρηση τους, ποσο σκληρο το εχεις, που οδηγεις, ζαντολαστιχα, κ.α. Η ευχαριστηση και η καυλα που προσφερουν ομως κανουν το τριξιμο να δειχνει ασημαντο, βαλε τα 18αρια σου και κανε μια βολτα ξεσκεπαστος νυχτα σε Διονυσο, Σουνιο thumb

kwstakhs_Z4
29-01-11, 17:53
ναι φιλε μου εχεις δικιο σε ολα οσα λες....τωρα θα δω με τα ζαντονια τα καινουρια τι θα παιχτει... και εγω ακριβως δεν εχω καταλαβει που τριζει....σιγουρα παντως αν δεν λεει απο αποψη δουλειας χρηματων κτλπ δεν θα τα βαλω...ρε γαμωτο και μου αρεσουν τρελα αυτα τα φαναρια!!! και ηθελα να τα αλλαξω ολα....αλλα μονο αν ηταν να τα αγοραζα απλα και να τα εβαζα.....

fanisk
29-01-11, 18:41
Κωστα διαβασε αυτα τα 2:

https://www.zpost.com/forums/showthread.php?t=407937
https://www.z4-forum.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=17666

Το αποτελεσμα αξιζει.. ο χρονος και το χρημα δεν ξερω αν αξιζουν..

kwstakhs_Z4
30-01-11, 17:53
ναι τα ειδα..............δεν θα χρειαστω μονο τα φαναρια....θελω και προφυλακτηρα.....κτλπ κτλπ....σιγουρα οπως λες αξιζει το αποτελεσμα 1000 % αλλα ο χρονος και τα φραγκα αξιζουν? νομιζω πως θα μου πανε πολλα....γιατι οπως ειπα στην αρχη θελω να τα αλλαξω ολα και θα μου βγουν γ***σετα....

djkostas20
08-02-11, 18:53
Λοιπόν Κώστα... Ως αναφορά τα τριξίματα!!!

Παίρνεις 16αρι κλειδή γερμανικό...ανοίγεις το καπό και βιδώνεις καλά τις 2 μπάρες θόλου που έχει από την μάνα του. Παίζει να έχουν λασκάρει πολύ λίγο οι βίδες και κάνει ακριβώς τον θόρυβο που λές.

Το είχα πάθει και νόμιζα ότι ήταν οι ενώσεις της κουκούλας ή τα πλαστικά μου. Μέχρι και συντήρηση στην κουκούλα έκανα. Την έβγαλαν, την ξαναέβαλαν. Το ίδιο και τα καθίσματα, το ραδιόφωνο και πάλι συνέχιζε να το κάνει και ο θόρυβος έμοιαζε σαν να τρίζουν τα πλαστικά μέσα στην καμπίνα. Μετα λοιπόν από 2 εβδομάδες ψάξιμο κατάλαβα ότι ο θόρυβος μάλλον δεν ερχόταν από μέσα από την καμπίνα αλλά από τον χώρο του κινητήρα!!!!! Είδα λοιπόν ότι είχαν λασκάρει ελάχιστα οι βίδες. Της έσφηξα και όλα κομπλέ.... Εύχομαι να έχεις το ίδιο και να βοήθησα!

Kostas_1
08-02-11, 20:36
σωστος!!!!!

και το ειχαμε και το ειχα ξεχασει: https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=37

kwstakhs_Z4
10-02-11, 14:38
ωωω σας ευχαριστω! θα το κανω σημερα κιολας! να ρωτησω τωρα τις βιδες να τις βιδωσω οσο παει τερμα?

ευχαριστω και παλι!

kwstakhs_Z4
10-02-11, 14:40
α ξεχασα! μολις πριν καμια ωρα παραγγειλα απο ebay τα grille μπροστα τα 2 σε μαυρο ματ ολο....

μηπως ξερει καποιος πως θα βγαλω τα παλια και πως τα καινουρια οταν ερθουν? καπου ειχα ακουσει οτι ειναι ευκολο....


(γραφω εδω μην ανοιγω νεο τοπικ)!

fanisk
10-02-11, 14:59
α ξεχασα! μολις πριν καμια ωρα παραγγειλα απο ebay τα grille μπροστα τα 2 σε μαυρο ματ ολο....

μηπως ξερει καποιος πως θα βγαλω τα παλια και πως τα καινουρια οταν ερθουν? καπου ειχα ακουσει οτι ειναι ευκολο....


(γραφω εδω μην ανοιγω νεο τοπικ)!

Τα τραβας προσεκτικα προς τα εξω Κωστα, υστερα κουμπωνεις τα νεα.

kwstakhs_Z4
10-02-11, 15:12
α δλδ ετσι απλα το τραβαω προσεχτικα και βγηκε? οκ μια χαρα!

επεισης καποιος ας μου πει τις βιδες πανω στις μπαρες να τις σφιξω μεχρι τερμα? (το ξανα λεω αν το δει καποιος να μου απαντησει για να το κανω σημερα) το ειχα ρωτησει ξανα στην σελιδα 2!

ευχαριστω!

fanisk
10-02-11, 15:31
α δλδ ετσι απλα το τραβαω προσεχτικα και βγηκε? οκ μια χαρα!

επεισης καποιος ας μου πει τις βιδες πανω στις μπαρες να τις σφιξω μεχρι τερμα? (το ξανα λεω αν το δει καποιος να μου απαντησει για να το κανω σημερα) το ειχα ρωτησει ξανα στην σελιδα 2!

ευχαριστω!

Ναι με προσοχη για να μη τα σπασεις στις ακρες τους. Οταν βαλεις τα ματ, πιεσε τα μεχρι να ακουσεις το χαρακτηριστικο "κλακ" του κουμπωματος. Αν εχεις δυναμοκλειδο σφιξε τις βιδες με 27Nm. Αν δεν εχεις σφιξε μεχρι να τερματισουν, και λιγο ακομη. (Παρε ενα μπλε loctite και βαλε στο σπειρωμα).

bill_m3
10-02-11, 17:46
α ξεχασα! μολις πριν καμια ωρα παραγγειλα απο ebay τα grille μπροστα τα 2 σε μαυρο ματ ολο....

μηπως ξερει καποιος πως θα βγαλω τα παλια και πως τα καινουρια οταν ερθουν? καπου ειχα ακουσει οτι ειναι ευκολο....


(γραφω εδω μην ανοιγω νεο τοπικ)!

Κοίτα αυτό το βιντεάκι και θα δεις, είναι πανεύκολο!!!
https://blog.bavauto.com/bmw-e46/bmw-front-grill-replacement-diy-video

kwstakhs_Z4
10-02-11, 17:51
bill987 ευχαριστω πολυ για το βιντεο......στο θεμα τριξιματα πηγα επλυνα το αμαξι και μετα ανοιξα καπο και ειδα τις βιδες...οι 3 ηταν οκ αλλα η μια δεξια ηταν λιγο πιο λασκα....την βιδωσα μεχρι τερμα και το εκανα μια βολτα....πραγματικα αλλαξε! οχι πολυ αλλα τοσο ωστε να ακουγεται λιγο...λες και κατι το κραταει το πλαστικο που ετριζε πιο καλα....το ξαναλεω τριζει παλι αλλα πιο λιγο...και πραγματικα επειδη πριν ξερω πως ηταν και τωρα εχει μειωθει ειμαι πολυ ευχαριστημενος! ευχαριστω πολυ και παλι παιδες!!!!