PDA

Επιστροφή στο Forum : σασμαν e46



xriskrik
28-01-11, 20:17
Καλησπέρα πριν λιγες μερες εκανα γενικο σερβις 90,000 χιλιομετρα σε e46 compact 316 n45 μοτερ.
Το προβλημα μου ειναι οτι το σασμαν εγινε τουβλο με την αλλαγη βαλβολινης. 1η - 2α "σκληρυναν" σε αισθητο βαθμο και ψιλοξενερωσα- το σασμαν μου ηταν εξαιρετικα μαλακο και ακριβες πριν την αλλαγη βαλβολινης.Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω τι βαλβολινες εβαλε ο μαστορας.
Το σερβις εγινε εκτος αντιπροσωπιας οπως καταλαβατε

Τι συστηνεται για το αυτοκινητο μου για να ξερω τι να ζητησω

Kostase46
28-01-11, 20:29
Καλησπέρα πριν λιγες μερες εκανα γενικο σερβις 90,000 χιλιομετρα σε e46 compact 316 n45 μοτερ.
Το προβλημα μου ειναι οτι το σασμαν εγινε τουβλο με την αλλαγη βαλβολινης. 1η - 2α "σκληρυναν" σε αισθητο βαθμο και ψιλοξενερωσα- το σασμαν μου ηταν εξαιρετικα μαλακο και ακριβες πριν την αλλαγη βαλβολινης.Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω τι βαλβολινες εβαλε ο μαστορας.
Το σερβις εγινε εκτος αντιπροσωπιας οπως καταλαβατε

Τι συστηνεται για το αυτοκινητο μου για να ξερω τι να ζητησω

Φιλε το σασμαν αυτο παιρνει MTF ισως να σου εχουνε βαλει απλη βαλβολινη πανε αλλαξε την για να μη χαλασεις το σασμαν σου.

xriskrik
28-01-11, 20:35
Φιλε το σασμαν αυτο παιρνει MTF ισως να σου εχουνε βαλει απλη βαλβολινη πανε αλλαξε την για να μη χαλασεις το σασμαν σου.

MTF δηλαδη εχει να κανει με το longlife που λενε και καλα?
Στο εμποριο την βρισκεις ή μονο μεσα στη bmw ?

kplc16
28-01-11, 20:49
MTF δηλαδη εχει να κανει με το longlife που λενε και καλα?
Στο εμποριο την βρισκεις ή μονο μεσα στη bmw ?

μονο bmw

μερικοι βαζουν και atf(δε το συστηνω) διαφορων εταιρειων

Χυμα απο τη bmw 40 ευρω 2 λιτρα.Θα χρησιμοποιησεις 1,2 ομως.

Το LT1 εχει καταργηθει.Αν το αυτοκολητακι λεει LT1 Βαλε LT2.

Πανε με την αδεια σου στη αντιπροσωποια. Αυτοι θα σου δωσουν το καταλληλο ζουμι

Κυκλοφορει LT2 και LT3 αυτη τη στιγμη

takis1983
28-01-11, 21:03
μονο bmw

μερικοι βαζουν και atf(δε το συστηνω) διαφορων εταιρειων

Χυμα απο τη bmw 40 ευρω 2 λιτρα.Θα χρησιμοποιησεις 1,2 ομως.

Το LT1 εχει καταργηθει.Αν το αυτοκολητακι λεει LT1 Βαλε LT2.

Πανε με την αδεια σου στη αντιπροσωποια. Αυτοι θα σου δωσουν το καταλληλο ζουμι

Κυκλοφορει LT2 και LT3 αυτη τη στιγμη

κ για το διαφορικο την ιδια βαζουμε?

kplc16
28-01-11, 21:25
κ για το διαφορικο την ιδια βαζουμε?

το mtf δεν ειναι βαλβολινη ειναι λαδι λεπτο.

στα διαφορικα των Ε46 μπαινει full synthetic 75-90.Δεν γνωριζω για M.

xriskrik
28-01-11, 21:37
το mtf δεν ειναι βαλβολινη ειναι λαδι λεπτο.

στα διαφορικα των Ε46 μπαινει full synthetic 75-90.Δεν γνωριζω για M.

κατσε γτ με μπερδεψες, κ δεν το κατεχω το αθλημα, το 75-90 δεν εχει σχεση με το σασμαν?ειναι για το δαφορικό?


Το παρακάτω που ειναι MTF που μπαίνει ?

https://www.trade-wind.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=43&category_id=18&keyword=MTF&option=com_virtuemart&Itemid=57&lang=el

kplc16
28-01-11, 21:42
κατσε γτ με μπερδεψες, κ δεν το κατεχω το αθλημα, το 75-90 δεν εχει σχεση με το σασμαν?ειναι για το δαφορικό?


Το παρακάτω που ειναι MTF που μπαίνει ?

https://www.trade-wind.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=43&category_id=18&keyword=MTF&option=com_virtuemart&Itemid=57&lang=el

mtf στο σαζμαν το χειροκινητο.

full synthetic βαλβολινη 75-90 στο διαφορικο.

Αυτα χρησιμοποιω στο δικο μου χωρις προβληματα.Αυτα προτινει και ο κατασκευαστης.

θεωρητικα το συγκεκριμενο που παραθετεις κανει για σαζμαν.Αλλα παρε bmw. Παλαιοτερα θυμαμαι ο Βασιλης ειχε βαλει της redline και τραβουσε τις κ@λοτριχες του ο ανθρωπος μεχρι που ξαναβαλε bmw mtf

xriskrik
28-01-11, 21:54
mtf στο σαζμαν το χειροκινητο.

full synthetic βαλβολινη 75-90 στο διαφορικο.

Αυτα χρησιμοποιω στο δικο μου χωρις προβληματα.Αυτα προτινει και ο κατασκευαστης.

θεωρητικα το συγκεκριμενο που παραθετεις κανει για σαζμαν.Αλλα παρε bmw. Παλαιοτερα θυμαμαι ο Βασιλης ειχε βαλει της redline και τραβουσε τις κ@λοτριχες του ο ανθρωπος μεχρι που ξαναβαλε bmw mtf

μαλιστα..
το ΜΤF τι ιξώδους πρεπει να είναι? (π.χ όπως η βαλβολινη 75-90 που ειπες)