PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορίες !!!‏



alexm
28-01-11, 14:51
Έχετε δανείσει 100 ευρώ σε έναν με μισθό 100 ευρώ και 500 ευρώ σε κάποιον με μισθό 1000 ευρώ. Ο πρώτος σας χρωστάει το 100% του μισθού του, ενώ ο δεύτερος σας χρωστάει το 50% του μισθού του. Βάσει ποιας λογικής θα κυνηγούσατε τον πρώτο που αδυνατεί να πληρώσει το χρέος του και θα αφήνατε τον δεύτερο που ΜΠΟΡΕΙ να πληρώσει; Γιατί προσπαθείτε να πάρετε τα 100 και όχι τα 500;

Αυτό ακριβώς είναι που συμβαίνει με το ΔΝΤ.
Είδα στο διαδίκτυο τον κατάλογο με τα χρέη όλων των χωρών της γης. Ενδεικτικά:
-Η Γερμανία με 5 τρις έλλειμμα έχει χρέος στο 155% του ΑΕΠ της.
-Η Γαλλία πάλι με 5 τρις έχει χρέος στο 188% του ΑΕΠ της.
-ΟΙ ΗΠΑ με 13 τρις έλλειμμα έχει χρέος στο 94% του ΑΕΠ της.
Οπότε είναι προφανές ότι δεν έχει τόση σημασία το μέγεθος του χρέους όσο το ποσοστό του επί του ακαθαρίστου εθνικού προϊόντος.
Μετά από μερικές ματιές στον πίνακα προκύπτουν κάποιες απορίες:
Ερώτηση 1. Πως γίνεται και ενώ το Λουξεμβούργο, η Αγγλία, η Ελβετία, το Βέλγιο, η Γαλλία, η Δανία και η Αυστρία έχουν ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ποσοστό χρέους από εμάς, αυτοί να ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ σώσιμο, αλλά αντίθετα έρχονται να σώσουν εμάς;
Ερώτηση 2. Πως γίνεται το Αφγανιστάν με περίπου μισόν αιώνα συνεχείς πολέμους να έχει μόνο 23% του ΑΕΠ του χρέος, την στιγμή που ξέρουμε ότι ένας πόλεμος μερικών ημερών μπορεί να " ξετινάξει" μία χώρα;
Ερώτηση 3. Πως γίνεται να χρωστάνε 29% το Κουβέιτ, 54% το Μπαχρέιν και τα Αραβικά εμιράτα 56% την στιγμή που είναι παγκόσμιοι προμηθευτές πετρελαίου;
Ερώτηση 4. Πως γίνεται στην Ελβετία με 271% χρέος, μία απλή καθαρίστρια σε νοσοκομείο (περίπου το 2000) να πληρώνεται με 2000 ευρώ μισθό όσα έπαιρνε την ίδια στιγμή (στα βρώμικα καρβουνο-εργοστάσια της ΔΕΗ) ένας «υψηλόμισθος» τεχνικός, ανώτερης στάθμης εκπαίδευσης, ενταγμένος στα υπερ-βαρέα/ανθυγιεινά με 25 χρόνια προϋπηρεσία;
Ερώτηση 5. Πως γίνεται η Νορβηγία με 143% χρέος να μην έχει πρόβλημα και να μην χρειάζεται σώσιμο ή περικοπές;
Ένα πραγματικό παράδειγμα από εκεί: Γνωστός μου μετακόμισε στην Νορβηγία πριν δύο χρόνια. Προσέξτε τώρα τι «έπαθε» εκεί:
α) Έπιασε δουλειά σε κουζίνα εστιατορίου σαν ανειδίκευτος και έπαιρνε 2.500 ευρώ τον μήνα μισθό!
β) Μετά τρεις μήνες στην δουλειά δήλωσε ότι ήταν «ψυχικά κουρασμένος» και του έδωσαν αμέσως άδεια 15 ημερών!
γ) Με τις επιστροφές φόρων (κάτι σαν το δικό μας δώρο) πήγε μαζί με την γυναίκα του στο Θιβέτ διακοπές.
δ) Τώρα είναι άνεργος (με την δικαιολογία ότι ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕ εκεί που δούλευε!) και για δύο χρόνια παίρνει 1700 ευρώ τον μήνα!
Ερώτηση 6. Γιατί οι παγκόσμιοι δανειστές δεν ανησυχούν μήπως χάσουν τα 13, 5 τρις που χρωστάνε οι ΗΠΑ, τα 2 τρις που χρωστάει το Λουξεμβούργο, τα 9 τρις που χρωστάει η Αγγλία (κλπ, κλπ) αλλά ανησυχούν για τα 500 δις που χρωστάμε εμείς;
Ερώτηση 7. Πως γίνεται και ολόκληρος ο πληθυσμός της γης χρωστάει το 98% των χρημάτων του;
Ερώτηση 8. Ποιοι έχουν τόσα πολλά ώστε να «αντέχουν» να δανείσουν τόσο πολύ χρήμα;
Ερώτηση 9. Πού τα βρήκαν τόσα χρήματα;
Ερώτηση 10. Γιατί τα χρήματά τους δεν συμμετέχουν στο ΑΕΠ της χώρας τους;
Τελικά μήπως τα στοιχεία αυτά δείχνουν ότι η παγκόσμια οικονομία δεν είναι παρά μία τεράστια φούσκα, ενώ το χρήμα είναι ψεύτικο, τυπωμένο στα άδυτα των πολυεθνικών τραπεζών μόνο και μόνο για να επιτευχθεί ένας παγκόσμιος έλεγχος;
Ολόκληρος ο κατάλογος με τα χρέη παγκοσμίως βρίσκεται εδώ:

\https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_external_debt

A8hnaios
28-01-11, 14:58
Τελικά μήπως τα στοιχεία αυτά δείχνουν ότι η παγκόσμια οικονομία δεν είναι παρά μία τεράστια φούσκα, ενώ το χρήμα είναι ψεύτικο, τυπωμένο στα άδυτα των πολυεθνικών τραπεζών μόνο και μόνο για να επιτευχθεί ένας παγκόσμιος έλεγχος;
Ολόκληρος ο κατάλογος με τα χρέη παγκοσμίως βρίσκεται εδώ:

\https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_external_debt

αυτο ξαναπες το.. Τυπωνουν χρημα...

Jimmakos
28-01-11, 15:14
Παραχωρούν εθνική κυριαρχία, αυτό είναι το παιχνίδι τους.....

Real Estate είναι στην ουσία ρε παιδιά...... Αφού μάνι μάνι η Ελλάδα είναι χρεωμένη σε όλους, όλα τα μεγάλα έργα είναι κατασκευασμένα απο Γερμανικές εταιρίες....
Σου δανείζει σου ξαναδανείζει και στα ζόρια τι κάνεις?
Και όμως υπάρχει λύση, φύγε απο το Ευρώ, κόψε Δραχμούλα και σου λέω εγώ μετα τι θα πάθει η Γερμανία και όλη η Ευρωζώνη! Κοινώς δεν χρωστάς τίποτα γιατί έπεσε όλη η Ευρωζώνη άρα Ευρώ πάπαλα!

aristent
28-01-11, 17:39
Δυσκολα μαθηματικα η παγκοσμια οικονομια,αλλα πιο δυσκολα ειναι να καταλαβεις τι κρυβετε πισω απο ολα αυτα τα νουμερα.....και οχι γιατι δεν μπορεις ,αλλα γιατι δεν θελουν καποιοι να καταλαβεις......thumb

NickE60
28-01-11, 17:54
έχω πολύ καλό φίλο που διατηρεί γνωστή ψησταριά στα περίχωρα με 7-8 υπαλλήλους και δεν είχε ποτέ πρόβλημα... με πήρε σήμερα και μου είπε.... οι μ@λακες πάνε να μας καταστρέψουν? δεν χρωστούσα ποτέ φράγκο σε κανέναν, δεν δανείστηκα ποτέ, τι διάολο κάνουν??? εξαφανίζεται μέρα με τη μέρα η πελατεία, θα διώξω υπαλλήλους, τι άλλο να κάνω?? Χίλες φορές να κάνουν μια υποτίμηση και να γυρίσουμε στη δραχμή κι ας χάσουμε ότι είναι να χάσουμε... να ξέρουμε τουλάχιστον που βαδίζουμε...

και έχει αρκετά λεφτά ώστε αν θέλει μπορεί να αράξει και να τα ευχαριστηθεί... (αν δεν βρουν κάποιο τρόπο να του τα αρπάξουν...)

...λέω μέσα μου τι μου λες τώρα... ο Θεός να μας σώσει από τους "σωτήρες" μας..

Φτου στους ξεφτίλες άλλη μια φορά :thumbsdown:

Nino
28-01-11, 18:12
Έχετε δανείσει 100 ευρώ σε έναν με μισθό 100 ευρώ και 500 ευρώ σε κάποιον με μισθό 1000 ευρώ. Ο πρώτος σας χρωστάει το 100% του μισθού του, ενώ ο δεύτερος σας χρωστάει το 50% του μισθού του. Βάσει ποιας λογικής θα κυνηγούσατε τον πρώτο που αδυνατεί να πληρώσει το χρέος του και θα αφήνατε τον δεύτερο που ΜΠΟΡΕΙ να πληρώσει; Γιατί προσπαθείτε να πάρετε τα 100 και όχι τα 500;

Αυτό ακριβώς είναι που συμβαίνει με το ΔΝΤ.
Είδα στο διαδίκτυο τον κατάλογο με τα χρέη όλων των χωρών της γης. Ενδεικτικά:
-Η Γερμανία με 5 τρις έλλειμμα έχει χρέος στο 155% του ΑΕΠ της.
-Η Γαλλία πάλι με 5 τρις έχει χρέος στο 188% του ΑΕΠ της.
-ΟΙ ΗΠΑ με 13 τρις έλλειμμα έχει χρέος στο 94% του ΑΕΠ της.
Οπότε είναι προφανές ότι δεν έχει τόση σημασία το μέγεθος του χρέους όσο το ποσοστό του επί του ακαθαρίστου εθνικού προϊόντος.
Μετά από μερικές ματιές στον πίνακα προκύπτουν κάποιες απορίες:
Ερώτηση 1. Πως γίνεται και ενώ το Λουξεμβούργο, η Αγγλία, η Ελβετία, το Βέλγιο, η Γαλλία, η Δανία και η Αυστρία έχουν ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ποσοστό χρέους από εμάς, αυτοί να ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ σώσιμο, αλλά αντίθετα έρχονται να σώσουν εμάς;
Ερώτηση 2. Πως γίνεται το Αφγανιστάν με περίπου μισόν αιώνα συνεχείς πολέμους να έχει μόνο 23% του ΑΕΠ του χρέος, την στιγμή που ξέρουμε ότι ένας πόλεμος μερικών ημερών μπορεί να " ξετινάξει" μία χώρα;
Ερώτηση 3. Πως γίνεται να χρωστάνε 29% το Κουβέιτ, 54% το Μπαχρέιν και τα Αραβικά εμιράτα 56% την στιγμή που είναι παγκόσμιοι προμηθευτές πετρελαίου;
Ερώτηση 4. Πως γίνεται στην Ελβετία με 271% χρέος, μία απλή καθαρίστρια σε νοσοκομείο (περίπου το 2000) να πληρώνεται με 2000 ευρώ μισθό όσα έπαιρνε την ίδια στιγμή (στα βρώμικα καρβουνο-εργοστάσια της ΔΕΗ) ένας «υψηλόμισθος» τεχνικός, ανώτερης στάθμης εκπαίδευσης, ενταγμένος στα υπερ-βαρέα/ανθυγιεινά με 25 χρόνια προϋπηρεσία;
Ερώτηση 5. Πως γίνεται η Νορβηγία με 143% χρέος να μην έχει πρόβλημα και να μην χρειάζεται σώσιμο ή περικοπές;
Ένα πραγματικό παράδειγμα από εκεί: Γνωστός μου μετακόμισε στην Νορβηγία πριν δύο χρόνια. Προσέξτε τώρα τι «έπαθε» εκεί:
α) Έπιασε δουλειά σε κουζίνα εστιατορίου σαν ανειδίκευτος και έπαιρνε 2.500 ευρώ τον μήνα μισθό!
β) Μετά τρεις μήνες στην δουλειά δήλωσε ότι ήταν «ψυχικά κουρασμένος» και του έδωσαν αμέσως άδεια 15 ημερών!
γ) Με τις επιστροφές φόρων (κάτι σαν το δικό μας δώρο) πήγε μαζί με την γυναίκα του στο Θιβέτ διακοπές.
δ) Τώρα είναι άνεργος (με την δικαιολογία ότι ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕ εκεί που δούλευε!) και για δύο χρόνια παίρνει 1700 ευρώ τον μήνα!
Ερώτηση 6. Γιατί οι παγκόσμιοι δανειστές δεν ανησυχούν μήπως χάσουν τα 13, 5 τρις που χρωστάνε οι ΗΠΑ, τα 2 τρις που χρωστάει το Λουξεμβούργο, τα 9 τρις που χρωστάει η Αγγλία (κλπ, κλπ) αλλά ανησυχούν για τα 500 δις που χρωστάμε εμείς;
Ερώτηση 7. Πως γίνεται και ολόκληρος ο πληθυσμός της γης χρωστάει το 98% των χρημάτων του;
Ερώτηση 8. Ποιοι έχουν τόσα πολλά ώστε να «αντέχουν» να δανείσουν τόσο πολύ χρήμα;
Ερώτηση 9. Πού τα βρήκαν τόσα χρήματα;
Ερώτηση 10. Γιατί τα χρήματά τους δεν συμμετέχουν στο ΑΕΠ της χώρας τους;
Τελικά μήπως τα στοιχεία αυτά δείχνουν ότι η παγκόσμια οικονομία δεν είναι παρά μία τεράστια φούσκα, ενώ το χρήμα είναι ψεύτικο, τυπωμένο στα άδυτα των πολυεθνικών τραπεζών μόνο και μόνο για να επιτευχθεί ένας παγκόσμιος έλεγχος;
Ολόκληρος ο κατάλογος με τα χρέη παγκοσμίως βρίσκεται εδώ:

\https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_external_debt

Ωραιο θεμα και οι ερωτησεις σου ειναι ευστοχες.
για την ερωτηση 9: αν προσθεσει κανεις την αναλογια του χρεους ως προς το αεπ απο ολες τις χωρες θα αντιληφθει δυο πραγματα.
α) οτι το ποσο εναι αστρονομικο και δυσκολα μπορει να τοαντιληφθει ακομα και ενα "προχωρημενος" εγκεφαλος και
β) οτι στην πραγματικοτητα αυτο το συνολο των χρηματων δεν υπαρχουν ακομα και προστεθουν ολα τα χρηματα που εχουν "κοπει" στις χωρες, αρα μιλαμε για ενα πλασματικο φαινομενο για το οποιο τα συμπερασματα θα τα αφησω σε εσας.
Το αστειο της υποθεσης ειναι οτι οχι μονο θεωρουν "κινδυνο" εμας με το σχετικα μικρο χρεος εναντι αλλων αλλα ακομα και τωρα θελουν να μειωσουν μισθους συνταξεις (βλεπε δηλωση γερμανιας)οταν ειμαστε πολυ κατω απο τον ευρωπαικο μεσο ορο,κατι το οποιο προκυπτει και απο το παραδειγμα σου απο τη Νορβηγια.

NickE60
28-01-11, 18:15
Παραχωρούν εθνική κυριαρχία, αυτό είναι το παιχνίδι τους.....

Real Estate είναι στην ουσία ρε παιδιά...... Αφού μάνι μάνι η Ελλάδα είναι χρεωμένη σε όλους, όλα τα μεγάλα έργα είναι κατασκευασμένα απο Γερμανικές εταιρίες....
Σου δανείζει σου ξαναδανείζει και στα ζόρια τι κάνεις?
Και όμως υπάρχει λύση, φύγε απο το Ευρώ, κόψε Δραχμούλα και σου λέω εγώ μετα τι θα πάθει η Γερμανία και όλη η Ευρωζώνη! Κοινώς δεν χρωστάς τίποτα γιατί έπεσε όλη η Ευρωζώνη άρα Ευρώ πάπαλα!

Δεν έχει τον ανδρισμό φίλε μου να το κάνει κανείς αυτό. Αν πει ο Έλληνας πρωθυπουργός, αποφασιστικά, φεύγουμε από το Ευρώ ...μέχρι και το μισό χρέος θα μας χαρίσουν για να μην γίνει ...γιατί αν γίνει θα γκρεμιστεί μέσα σε 2-3 μήνες όλο το οικοδόμημα που στηρίζεται σε πήλινα πόδια ... το οποίο έστησε κυρίως η Γερμανία και το έχει μετατρέψει σε επιχείρηση τοκογλυφίας.... Μόνο ο Αντρέας θα μπορούσε να το κάνει αυτό ..κι όχι για αντικειμενικούς λόγους, αλλά λόγω εγωισμού... Τώρα με τα τσουτσέκια που κυκλοφορούν από δω κι από κει ...μην περιμένεις τέτοιες μαγκιές ..δούλους και ζητιάνους μας θέλουν... έχουμε δεν έχουμε... όλων μας θα έρθει η σειρά....

Nick bmwlover
28-01-11, 18:17
αλλα γιατι δεν θελουν καποιοι να καταλαβεις......thumb
Αυτο ακριβως Αρη ισχυε,ισχυει κ θα ισχυει μεχρι να γινει το "μεγαλυτερο μπαμ
ολων των εποχων"!!!

paganis
28-01-11, 18:22
Δεν έχει τον ανδρισμό φίλε μου να το κάνει κανείς αυτό. Αν πει ο Έλληνας πρωθυπουργός, αποφασιστικά, φεύγουμε από το Ευρώ ...μέχρι και το μισό χρέος θα μας χαρίσουν για να μην γίνει ...γιατί αν γίνει θα γκρεμιστεί μέσα σε 2-3 μήνες όλο το οικοδόμημα που στηρίζεται σε πήλινα πόδια ... το οποίο έστησε κυρίως η Γερμανία και το έχει μετατρέψει σε επιχείρηση τοκογλυφίας.... Μόνο ο Αντρέας θα μπορούσε να το κάνει αυτό ..κι όχι για αντικειμενικούς λόγους, αλλά λόγω εγωισμού... Τώρα με τα τσουτσέκια που κυκλοφορούν από δω κι από κει ...μην περιμένεις τέτοιες μαγκιές ..δούλους και ζητιάνους θέλουν να μας κάνουν.. έχουμε δεν έχουμε... όλων μας θα έρθει η σειρά....

ποιος ανδρεας?? εκεινος που ξεκινησε την ιστορια με τα δανεια...των δανειων και το προγραμματισμενο ξεπουλημα...λογω χρεων?...δυστηχως οχι αυτος,...ξεκινησε κατι ο ''πατερας'' και ηρθε τωρα ο ''γιος'' για να το τελειωσει...

Jimmakos
28-01-11, 19:20
ποιος ανδρεας?? εκεινος που ξεκινησε την ιστορια με τα δανεια...των δανειων και το προγραμματισμενο ξεπουλημα...λογω χρεων?...δυστηχως οχι αυτος,...ξεκινησε κατι ο ''πατερας'' και ηρθε τωρα ο ''γιος'' για να το τελειωσει...

Δυστηχώς ξεκίνησε απο πιο πίσω....
Ο Εθνάρχης δεν μας χρεώσε στην Γαλλία για να φέρει ρεύμα?
Απο την μεταπολίτευση άρχισε η κατρακύλα.....

Όπως είπε και ο nick τουλάχιστον ο Αντρέας έτρωγε δεν αντιλέγω αλλά σου έριχνε ένα κομμάτι και εσένα, είχε τα guts να βγεί και να πεί: "Βυθίσατε το Χώρα" και τους έκοψε η ευκοίλια τους "φίλους" μας τους τούρκους.....
Γενικά αυτό που έχω καταλάβει τόσα χρόνια και απο αυτά που άκουγα να συμβαίνουν πρίν γεννηθώ εγώ είναι πως όποιος ανεβαίνει πάνω "στρώνει" τον δρόμο για τους επόμενους....... Με αποτέλεσμα να φτάσουμε στο σήμερα και να έχουν ξεπουληθεί τα πάντα και μέχρι το νεογέννητο να χρωστάει 30.000Ε στο κράτος με το που δεί το φώς του ήλιου!
Αλλά δυστηχώς ο φανατισμός, απο δώ πράσινοι, απο δώ κόκκινοι, απο κεί μπλέ..... Για αυτό καταντήσαμε έτσι.....

paganis
28-01-11, 19:40
Δυστηχώς ξεκίνησε απο πιο πίσω....
Ο Εθνάρχης δεν μας χρεώσε στην Γαλλία για να φέρει ρεύμα?
Απο την μεταπολίτευση άρχισε η κατρακύλα.....

Όπως είπε και ο nick τουλάχιστον ο Αντρέας έτρωγε δεν αντιλέγω αλλά σου έριχνε ένα κομμάτι και εσένα, είχε τα guts να βγεί και να πεί: "Βυθίσατε το Χώρα" και τους έκοψε η ευκοίλια τους "φίλους" μας τους τούρκους.....
Γενικά αυτό που έχω καταλάβει τόσα χρόνια και απο αυτά που άκουγα να συμβαίνουν πρίν γεννηθώ εγώ είναι πως όποιος ανεβαίνει πάνω "στρώνει" τον δρόμο για τους επόμενους....... Με αποτέλεσμα να φτάσουμε στο σήμερα και να έχουν ξεπουληθεί τα πάντα και μέχρι το νεογέννητο να χρωστάει 30.000Ε στο κράτος με το που δεί το φώς του ήλιου!
Αλλά δυστηχώς ο φανατισμός, απο δώ πράσινοι, απο δώ κόκκινοι, απο κεί μπλέ..... Για αυτό καταντήσαμε έτσι.....


ουτε μπλε ...ουτε πρασινος..ουτε κοκκινος ειμαι....απλα απαντησα ,διοτι θεωρω το συγκεκριμενο ατομο, υπευθυνο για πολλα δεινα στον τοπο...οπως τηρω και τις αμφιβολιες μου...για τον ρολο του, αλλα τους σκοπους των αποφασεων του!

Jimmakos
29-01-11, 00:39
Δεκτή η άποψή σου και σωστή και συμφωνώ μαζί σου ούτε εγώ ανήκω σε κάποιον γιατί κανείς δεν μου πρόσφερε τίποτα.... Απλά η "διαφορά" μας είναι πως εγώ ρίχνω το βάρος σε όλους τους και όχι σε ένα συγκεκριμένο....

Άλλωστε ο πρωθυπουργός πάντα δεν φταίει στο 100% γιατί έχει τους υπουργούς και οι υπουργοί τους συμβούλους.....
Θυμάστε παλιά που λέγανε αν έχεις μέσον τον καφετζή του υπουργείου τότε έκανες την δουλειά σου?

paganis
29-01-11, 08:54
Δεκτή η άποψή σου και σωστή και συμφωνώ μαζί σου ούτε εγώ ανήκω σε κάποιον γιατί κανείς δεν μου πρόσφερε τίποτα.... Απλά η "διαφορά" μας είναι πως εγώ ρίχνω το βάρος σε όλους τους και όχι σε ένα συγκεκριμένο....

Άλλωστε ο πρωθυπουργός πάντα δεν φταίει στο 100% γιατί έχει τους υπουργούς και οι υπουργοί τους συμβούλους.....
Θυμάστε παλιά που λέγανε αν έχεις μέσον τον καφετζή του υπουργείου τότε έκανες την δουλειά σου?

φυσικα σε ολους, τους πρωην και μεταπειτα απο εκεινον πρωθυπουργους ,ριχνω την ιδια ευθυνη για την σημερινη κατασταση! απλα δεν μπορουμε να υποστηριζουμε..πως ο συγκεκριμενος θα εδειχνε τα δοντια του..,,με δεδομενο πως αλλα ελεγε και υποστηριζε με παθος και αλλα επρατε! δεν μπορεις να φωναζεις εξω οι βασεις και το νατο...και να υποστηριζεσαι οικονομικα και να αποφασιζεις κατευθυνομενος απο αμερικανικες τραπεζες! οπως επισης...δεν μπορω να περιμενω στρατιωτικη πηγμη και αποφασιστικοτητα...απο ατομα που δεν εχουν παει καν στον ελληνικο στρατο!

NickE60
29-01-11, 19:05
Εγώ τον παραδόχομαι γιατί ήταν ο πιο "απίστευτος" (σε ικανότητα) "ψεύτης" που πέρασε ποτέ από την Ελληνική πολιτική σκηνή (τουλάχιστον στα δικά μου χρόνια) Ήταν ο άνθρωπος που είχε ένα φοβερό τρόπο να παρουσιάζει τα μειονεκτήματα των άλλων ως δικά του πλεονεκτήματα. Ο άνθρωπος που κατάφερε να κοροϊδέψει όλη τη φτωχολογιά δίνοντας της προσωρινή οικονομική δύναμη εκμεταλλευόμενος τις επιδοτήσεις της ΕΕ (την οποία πάντα κατηγορούσε) αλλά και εργασία με αντάλλαγμα την ψήφο ...υποθηκεύοντας το μέλλον των ίδιων των παιδιών της. Κατάφερε να "εξαγοράσει" ολόκληρη τη γενιά του Πολυτεχνείου, να τη χρησιμοποιήσει ως ασπίδα εναντίων των πολιτικών του αντιπάλων και τελικά να τη μετατρέψει σε γενιά που πλούτισε εις βάρος των υποστηρικτών της με ένα αθόρυβο τρόπο μέσα από υποτιθέμενους αγώνες. Κατάφερε να κάνει δικούς του όλους τους ισχυρούς ξεπουλώντας, ακόμα και χαρίζοντας τον οικονομικό και βιομηχανικό πλούτο της χώρας ..πάντα μέσα από υποτιθέμενους αγώνες, πολιτικές συνεργασίες και εικονικές θυσίες... ενίσχυσε οικονομικά με τα χρήματα των κρατικών οργανισμών τους μεγαλοεπιχειρηματίες του τύπου και της ενημέρωσης και τους χάρισε επανειλημμένα τεράστια χρέη κακοδιαχείρισης ...φέρνοντας με όλα αυτά τελικά την "αγελάδα" σε δρόμο χωρίς επιστροφή ....τώρα για τους άλλους που κυβέρνησαν για 3 από τα 20 χρόνια μέχρι το 01 που συντελέστηκε (για μένα) η καταστροφή την οποία πληρώνουμε σήμερα (με την είσοδο στο ευρώ), αλλά και από το 04 ως το 09 ...καλύτερα να μην τους σχολιάσω ..απαλλάσσονται λόγω βλακείας και ανικανότητας... συχαίνομαι τον εαυτό μου όταν σκέφτομαι πως τους έχω ψηφίσει και τους δύο...

(προσωπικές απόψεις)

PANOS-E60
29-01-11, 19:55
Αλέξη αυτό το είδα μόλις τώρα.

Γιά να απαντήσει κανείς τις εύστοχες ερωτήσεις σου θα πρέπει να γράψει διατριβή πάνω στα σύγχρονα οικονομικά και αυτό θα ήταν το εύκολο κομμάτι, ακόμα και σε τούτο το χώρο. Το δύσκολο είναι να αποφύγει κανείς τις πολιτικές προεκτάσεις της ανάλυσης και τις προστριβές που αυτές νομοτελειακά προκαλούν (προκάλεσαν ήδη ...) ανάμεσά μας.

Πολύ επιφανειακά λοιπόν, ας δούμε το εξής βασικό. Ολα όσα γίνονται γύρω μας καθορίζονται από τη θέληση του μεγάλου κεφαλαίου, έτσι ήταν πάντα άλλωστε. Η μόνη διαφορά από τα παλιότερα χρόνια είναι ότι τα χρηματοοικονομικά εργαλεία είναι πλεον πολύ εξελιγμένα, με αποτέλεσμα να φέρνουν ταχύτατα δρματικά αποτελέσματα στις αγορές χρήματος και αξιών και οι οποίες με τη σειρά τους επηρρεάζουν τα δημόσια οικονομικά των χωρών που δανείζονται από αυτές. Η απάντηση είναι ξεκάθαρη, το μεγάλο κεφάλαιο είναι ισχυρότερο ακόμα και από τις ισχυρότερες κυβερνήσεις. Ενα κλασικό νομίζω παράδειγμα της πιό ακραίας επιβολής του κεφαλαίου πάνω στην πολιτική είναι το φαινόμενο Μπερλουσκόνι στη γειτονικά μας Ιταλία.

Εχω ξαναγράψει ότι δεν υπάρχει λογική εξήγηση πίσω από τη μορφή που έχει πάρει η τελευταία παγκόσμια οικονομική κρίση. Η προβληματική διαχείρηση διαθεσίμων που έκαναν οι αμερικανικές τράπεζες, μέσα σε λίγες μόνο βδομάδες, γύρισε σε κρίσης χρέους των μισών χωρών της ευρωζώνης. Ηταν ο μόνος τρόπος γιά να μην αμφισβητηθεί το επίπεδο ζήτησης του δολαρίου από τους παραδοσιακούς αποταμιευτές- πελάτες του. Μα, θα μου πεις, ηλίθιοι είναι αυτοί οι αποταμιευτές ? Οχι, απλά παίζονται και πολιτικά εδώ πέρα ... ζώνες πολιτικής και στρατιωτικής επιρροής, μπερδεύεται πολύ το πράγμα. Το αποτέλεσμα παραμένει γεγονός. Αυτοί που είχαν και έχουν τα χοντρά χρέη διεθνώς έχουν ήδη ξεπεράσει την κρίση και οι αδύναμοι κρίκοι θα ζήσουν με αυτήν γιά καιρό ακόμα. Ισχύει φυσικά και η άποψη ότι πρέπει να πιεστούν πολιτικά κάποιες χώρες γιά να εξυπηρετούν καλύτερα τα συμφέροντα των μεγαλων και ιδού η ευκαρία.

Ζούμε την πιό ακραία φάση του καπιταλισμού και δεν μου κάνει έκπληξη ότι δεν ακούγονται συγκροτημένες προτάσεις εξόδου από αυτό το φαύλο οικονομικό σύστημα, τον καπιταλισμό εννοώ. Υπάρχουν χώρες που έχουν βρεί το σωστό μίγμα καπιταλισμού - κοινωνικών μεταβιβάσεων (σκανδιναυβικές και άλλες) αλλά δυστυχώς είναι λίγες. Μάλλον ο μακαρίτης ο Μάρξ όταν έγραφε "το κεφάλαιο" δε θα μπορούσε να προβλέψει πόσο δυσάρεστη προφητεία έκανε γιά την ανθρωπότητα. :original:

Στα πολιτικά δεν θα μπω καθόλου. Σεβαστές όλες οι απόψεις παραπάνω και παρακάτω. thumb

paganis
29-01-11, 20:01
αυτο του το αναγνωριζω...ηταν χαρισματικος στην παραπλανηση του λαου! περα ομως απο την οικονομικη καταστροφη , αυτο που του καταλογιζω...ειναι η εξαθλιωση των θεσμων, η νομιμοποιηση της ατιμωρησιας..και η δημιουργια του καθεστωτος διαπλοκης και διαφθορας..σε ολα τα επιπεδα της ζωης του ελληνα!

A8hnaios
29-01-11, 21:08
παγανης Συμφωνω με ολα /!