PDA

Επιστροφή στο Forum : [E46] ρετάρισμα-τρέμουλο μηχανής



takis1983
28-01-11, 09:13
καλησπερα παιδια! εχω ενα Ε46 του 12/04 1,6 κυβικα. εχω προσεξει τα εξης προβληματα. το βασικοτερο ειναι οτι κατα την εκκινηση το αμαξι δυσκολευεται να παρει ευκολα μπροστα κ ρεταρει για κανα 2-3 δευτερα! δηλαδη για να παρει οσο το δυνατον πιο ευκολα, την ωρα που γυρναω την μιζα ταυτοχρονα πρεσαρω πανω κατω το γκαζι λες κ εχω κανενα καρμπυρατερατο! επισης εχω προσεξει οτι πολλες φορες μου το κανει κ ζεστο οταν ειναι! μου εχει τυχει κ να δουλεψει κ τρικυλινδρα για λιγα δευτερολεπτα κατα την εκκινηση ειτε ζεστο ειτε κρυο κ με ενα μικρο μαρσαρισμα να ερθει στην κανονικη λειτουργεια του! εχω κανει 104.000χλμ κ σε λιγο θα πρεπει να κανω κ το μεγαλο σερβις, λαδια μπουζια, φιλτρο βενζινης κτλ!

Kostas_1
28-01-11, 09:16
Τακη μπορει να ειναι πολλες οι αιτιες.

Από τιποτε - βενζινη, μεχρι ενα σκισιματακι λογω φθορας σε σωληνα εισαγωγης, μεχρι μαφ, μεχρι, λ, μεχρι....

καλο ειναι να μπει σε διαγνωστικο

deepBLUE
28-01-11, 09:37
Μαλλον χρειαζεσαι καθαρισμο μπεκ,πεταλουδας,injection,εχουν ενα τετοιο θεματακι αυτα τα μοντελα αν δε κανω λαθος.

takis1983
28-01-11, 21:10
μηπως εχει η ειχε κανενα τετοιο παρομοιο προβλημα καποιος?

alexke46
28-01-11, 22:39
σε εμενα που ειναι επισης 316 2004 μου το κανει καποιες φορες.το ειχα παει στο διαγνωστικο,αλλα μου ειπαν οτι ειχε καταγραψει μια φορα σφαλμα το οποιο μου ειπαν οτι μαλλον δεν ειναι κατι το ανησυχητικο.Παντωσ το εχω στα υποψιν οτι μια φορα στισ τοσες θα μου το κανει.

Jimmakos
29-01-11, 00:54
Μαλλον χρειαζεσαι καθαρισμο μπεκ,πεταλουδας,injection,εχουν ενα τετοιο θεματακι αυτα τα μοντελα αν δε κανω λαθος.

Αυτά.... Επίσης τσέκαρε μπουζί μην είναι καπνισμένα, πίπες αν είναι κουμπωμένες κλπ....
Επίσης δοκίμασε και ένα άλλο βενζινάδικο, δεν είναι κακή ιδέα thumb

zaharias
29-01-11, 07:14
Οπως πολυ σωστα ειπε η παρεα πιο πανω μπορει να ειναι 1002 πραγματα..
Αυτο που πρεπει να προσεξεις ειναι σε ποιο συνεργειο θα πας.. Να πληρωσεις ΜΟΝΟ το ανταλλακτικο που εχει πραγματικα ζημια.. και οχι 10 πιθανες αιτιες.. γιατι αμα σου αλλαζουν, το ενα, το αλλο, το παραλλο μεχρι ΝΑ βρουν τι φταει και εσυ πληρωνεις.. μαλλον στο τελος, θα τα βρειτε σε ειδος.. (!) γιατι θα ζητανε ενα σωρο λεφτα για ανταλλακτικα.. :original:
Επισης, ξεκινας παντα απο τα οικονομικα..
Αλλαξε βενζιναδικο (αν βαζεις απο συγκεκριμενο). Ψαξε ΚΑΛΑ τους σωληνες που πανε απο το φιλτροκουτι στη πεταλουδα, οπως σου ειπαν, μπορει να εχει καμια τρυπα και να τραβαει αερα απο εκει.. Αν υπαρχει καποιος γνωστος-φιλος με το ιδιο αμαξι, βαλε το maf του στο δικο σου και κανε δοκιμη.. Δες τα μπουζι σου (δες ποτε εκανες σερβις τελευταια φορα και τί ειχες αλλαξει)..
Μπορει να ειναι κανενας πολλαπλασιαστης και να ειναι ακομα στα αρχικα συμπτωματα..
Μετα κοιτας φιλτρο βενζινης και το αλλαζεις αν χρειαζεται και στη χειροτερη, βγαζεις μπεκ κτλ για καθαρισμα..

Thomelef
29-01-11, 07:58
βασικά, να πάς και να κάνεις το σέρβις, για να αποκλείσεις κάποια στάνταρ που μπορεί να φταίνε,
όπως μπουζί - πολαπλασιαστές - φίλτρο βενζίνης και γενικά ότι έχει να κάνει με το σύστημα
ανάφλεξης και τροφοδοσίας...
έτσι όπως το περιγράφεις, λέγοντας πως καμμιά φορά δουλεύει και τρικύλινδρα, νομίζω πως
είναι είτε μπουζί, ή πολαπλασιαστής...επί την ευκαιρεία, κάνε και έναν έλεγχο στα μπέκ σου,
για να αποκλείσεις και αυτό το ενδεχόμενο...μαφ δεν πιστεύω να είναι...όπως το περιγράφεις,
το πρόβλημα σου νομίζω είναι καθαρά θέμα ανάφλεξης και λιγότερο τροφοδοσίας...κάνε εσύ το
σέρβις που πρέπει και αυτά που σου γράφω και τα ξαναλέμε αν συνεχίσει...
υπάρχει και ένα ενδεχόμενο να είναι καμμιά αντλία βενζίνης, αλλά το πιο σίγουρο, είναι πως
είναι κάτι απο τα παραπάνω...

deepBLUE
29-01-11, 15:55
Όταν το πας ενημέρωσε μας τι τελικά ήταν .

nikos valvetronic
29-01-11, 19:35
μηπως εχει η ειχε κανενα τετοιο παρομοιο προβλημα καποιος?

Τακη καλησπερα,εγω ειχα τετοιο ρεταρισμα δυο φορες και ηταν πολλαπλασιαστες.Μου το εκανε κρυο και τις δυο φορες και δεν περιμενα και τριτη! Το check αναψε παντως μετα απο λιγο και οχι αμεσως και μετα απο λιγη ωρα το αμαξι εστρωσε.Το επαθα στις 120.000χλμ περιπου και αλλαξα και τους 4 με BOSCH(απο τη μανα τους φορανε BEHR).Μετα απο ψαξιμο παντως στο θεμα με συμβουλεψαν να ψεκασω τους πολ/στες με σπρευ κατα τις υγρασιας και το εκανα και αυτο γιατι, αφου τους αλλαξα μετα απο λιγο καιρο ενα πρωινο δεν εσκαγε με τιποτα!! Μετα το σπρει λοιπον δεν εχω κανενα τετοιο συμπτωμα και εχω τωρα 160.000χλμ

m-power_01
29-01-11, 20:01
Αυτά.... Επίσης τσέκαρε μπουζί μην είναι καπνισμένα, πίπες αν είναι κουμπωμένες κλπ....
Επίσης δοκίμασε και ένα άλλο βενζινάδικο, δεν είναι κακή ιδέα thumb

Δεν μπορουν να ξεκουμπωσουν οι πιπες σε 46αρι.thumb


Το επαθα στις 120.000χλμ περιπου και αλλαξα και τους 4 με BOSCH(απο τη μανα τους φορανε BEHR)

Απο την μανα του φοραει bremi.:original:

Καταρχην βεβαιωσε μας οτι το αυτοκινητο κανει τακτικη συντηρηση σωστα! Σε λαδια φιλτρα μπουζι κλπ. Αυτο στο λεω για να μην ψαχνεις αδικα στα 1002 που σου ειπαν παραπανω.
Το φιλτρο εχει πανω ρυθμιστη πιεσης οποτε αν δεν το εχεις αλλαξει πιθανον να ειναι απο εκει.
ΜαΦ δεν ειναι!!! Και αν σε συνεργειο σου πουν οτι ειναι ΜαΦ , να τους πεις οτι αν δεν σταματησει δεν πληρωνεις τιποτα!!! Οταν χαλαει το ΜαΦ ο εγκεφαλος μπαινει σε αλφα-Ν mode και διαβαζει προκαθορισμενες τιμες...εχουμε απλως μειωμενη αποδοση.
Τα κολαρα 99% δεν ειναι ,αλλα ειναι πανευκολο και ανεξοδο να τα ελενξεις.
Αντλια δεν ειναι!!! Η αντλια θα σε αφηνε μια και καλη... δεν θα σου εκανε την χαρη απλως να σε δυσκολευει! Αντε να στο εκανε μια φορα!
Παμε λοιπον στο τι μπορει να ειναι... Οι υποψηφιοι για το οσκαρ ειναι τρεις...Η τετραδα των πολλαπλασιαστων, ο αισθητηρας στροφαλου, ο αισθητηρας εκκεντροφορου.

Ολα αυτα με την προυποθεση οτι εχεις κανει συντηρηση... δηλαδη στα 100.000 που εχεις ,εχεις καθαρισει πεταλουδα και μπεκ τουλαχιστον μια φορα!

Επισης πες μας αν βαζεις μπρος κατευθειαν ή αν περιμενεις πρωτα λιγο στην πρωτη σκαλα της μιζας

takis1983
31-01-11, 23:15
δεν μου εχει αναψει η λυχνια check της μηχανης ουτε μια φορα! θα κανω το σερβις μονος μου γιατι το κατεχουμε το αθλημα! το μονο που δεν εχω ερευνισει ακομα ειναι αν η πεταλουδα που θα θελει καθαρισμα ειναι νορμαλ σαν τα υποπιοπα αυτοκινητα η μηπως εχει τιποτα κολπα για να την καθαρισεις! θα κανω το σερβις μολις βρω λιγο χρονο! κ εγω παντως πιστευω οτι ειναι θεμα ρευματος!

takis1983
31-01-11, 23:16
αληθεια τα μπουζι καθε ποσο λεει ο κατασκευαστης αλλαγμα?

takis1983
31-01-11, 23:18
επισεις το βαζω κανονικα μπροστα, δηλαδη περιμενω να σβησουν ολα τα λαμπακια κ μετα βαζω!

m-power_01
01-02-11, 00:14
Τα μπουζι αλλαζονται κάθε 2ο σέρβις .δηλαδή κάθε 50000 χλμ σύμφωνα με τον κατασκευαστή . Πρακτικά όμως κάπου μετά τις 40.000 έρχεται το 2ο σέρβις ανάλογα την χρήση του αυτοκινήτου

m-power_01
01-02-11, 00:17
Η πεταλούδα δεν θέλει κανένα κόλπο . Κλασικά όπως σε όλα τα αυτοκίνητα . Το πιο δύσκολο κοματι στην διαδικασία , είναι να ξεκουμπωσεις το φυσακι του μαφ για να βγάλεις το φιλτροκουτι

takis1983
01-02-11, 00:26
Η πεταλούδα δεν θέλει κανένα κόλπο . Κλασικά όπως σε όλα τα αυτοκίνητα . Το πιο δύσκολο κοματι στην διαδικασία , είναι να ξεκουμπωσεις το φυσακι του μαφ για να βγάλεις το φιλτροκουτι

ναι οντως, το προσεξα οταν πηγα να ξεσκονισω το φιλτρο αερα!

dimtz
01-02-11, 21:14
μηπως εχει η ειχε κανενα τετοιο παρομοιο προβλημα καποιος?

και το δικο μου ιδιο μοντελο με το δικο σου μου κανει κατι νουμερα οταν το βαζω μπροστα και οχι συνεχεια, δηλ δεν εχει τις κανονικες στροφες για 2-3 δευτερα και μετα ολα οκ, αυτο το κανει περιπου ενα μηνα τωρα, πριν 2 εβδομαδες περιπου ειχε αναψη το λαμπακι του κινητηρα (ειχε αναψη και πριν 2 μηνες περιπου και ειχε σβηση μετα απο μια μερα μονο του) και το πηγα για διαγνωση και μου εβγαλε αισθητηρα λαμδα τον πρωτο, δεν εδειξε κατι αλλο η διαγνωση μονο τον αισθητηρα, τον αντικατεστησα πριν μια εβδομαδα το εβαλα στην διαγνωση εσβησε λαμπακι κλπ και ολα οκ εκτος απ αυτο που παρουσιαζει στην εκκινηση μιζας, τελειωνοντας θελω να πω οτι εγινε πριν 8 μηνες γενικο σερβις εκτος απο καθαρισμα μπεκ - πεταλουδας (εκανα περιπου4000 km μετα το σερβις) και δεν ξερω αν εγινε καθαρισμα ποτε γιατι το πηρα μεταχειρισμενο, τωρα εχει 102000 km περιπου, αν ηταν πολλαπλασιατης η μπεκ η κατι αλλο δεν επρεπε να το βγαλει το προβλημα η διαγνωση?

nikos valvetronic
03-02-11, 22:25
και το δικο μου ιδιο μοντελο με το δικο σου μου κανει κατι νουμερα οταν το βαζω μπροστα και οχι συνεχεια, δηλ δεν εχει τις κανονικες στροφες για 2-3 δευτερα και μετα ολα οκ, αυτο το κανει περιπου ενα μηνα τωρα, πριν 2 εβδομαδες περιπου ειχε αναψη το λαμπακι του κινητηρα (ειχε αναψη και πριν 2 μηνες περιπου και ειχε σβηση μετα απο μια μερα μονο του) και το πηγα για διαγνωση και μου εβγαλε αισθητηρα λαμδα τον πρωτο, δεν εδειξε κατι αλλο η διαγνωση μονο τον αισθητηρα, τον αντικατεστησα πριν μια εβδομαδα το εβαλα στην διαγνωση εσβησε λαμπακι κλπ και ολα οκ εκτος απ αυτο που παρουσιαζει στην εκκινηση μιζας, τελειωνοντας θελω να πω οτι εγινε πριν 8 μηνες γενικο σερβις εκτος απο καθαρισμα μπεκ - πεταλουδας (εκανα περιπου4000 km μετα το σερβις) και δεν ξερω αν εγινε καθαρισμα ποτε γιατι το πηρα μεταχειρισμενο, τωρα εχει 102000 km περιπου, αν ηταν πολλαπλασιατης η μπεκ η κατι αλλο δεν επρεπε να το βγαλει το προβλημα η διαγνωση?

Αν την ακουσει ο πολ/στης αναβει μετα απο λιγη ωρα το check και το διαγνωστικο καταγραφει 'ατελης καυση κυλινδρος ταδε' .Βεβαια ο πολ/στης μπορει μετα απο λιγο να ξαναδουλεψει!! Σ'αυτη την περιπτωση το λαμπακι σβυνει μονο του ομως η βλαβη μενει καταχωρημενη στη μνημη μεχρι να την σβησει το διαγνωστικο του συνεργειου.Ολα αυτα τα εχω περασει δυο φορες!!

zaharias
04-02-11, 07:59
και το δικο μου ιδιο μοντελο με το δικο σου μου κανει κατι νουμερα οταν το βαζω μπροστα και οχι συνεχεια, δηλ δεν εχει τις κανονικες στροφες για 2-3 δευτερα και μετα ολα οκ, αυτο το κανει περιπου ενα μηνα τωρα, πριν 2 εβδομαδες περιπου ειχε αναψη το λαμπακι του κινητηρα (ειχε αναψη και πριν 2 μηνες περιπου και ειχε σβηση μετα απο μια μερα μονο του) και το πηγα για διαγνωση και μου εβγαλε αισθητηρα λαμδα τον πρωτο, δεν εδειξε κατι αλλο η διαγνωση μονο τον αισθητηρα, τον αντικατεστησα πριν μια εβδομαδα το εβαλα στην διαγνωση εσβησε λαμπακι κλπ και ολα οκ εκτος απ αυτο που παρουσιαζει στην εκκινηση μιζας, τελειωνοντας θελω να πω οτι εγινε πριν 8 μηνες γενικο σερβις εκτος απο καθαρισμα μπεκ - πεταλουδας (εκανα περιπου4000 km μετα το σερβις) και δεν ξερω αν εγινε καθαρισμα ποτε γιατι το πηρα μεταχειρισμενο, τωρα εχει 102000 km περιπου, αν ηταν πολλαπλασιατης η μπεκ η κατι αλλο δεν επρεπε να το βγαλει το προβλημα η διαγνωση?

Επειδη μαλλον ΔΕΝ πηγες σε διαγνωστικο αντιπροσωπειας, μπορει και να μην εφταιγε ο λ.. Τα διαφορα διαγνωστικα που εχουν τα συνεργεια δεν μπορουν να διαγνωσουν ακριβως τη βλαβη..
Κι εμενα εβγαζε το λ σφαλμα, αλλα μαλλον ηταν το maf.. Το αλλαξα και ησυχασα..
Ειναι καποιες βλαβες που βγαζει το λ αλλα δεν φταει ο λ..
Καποια διαγνωστικα βγαζουν κωδικους 4ψηφιους, αμα τους χτυπησεις στο google μπορει να βρεις τι σημαινει το καθε σφαλμα και να σε βοηθησει ετσι να βρεις που ειναι το προβλημα..

soukou
04-02-11, 10:00
καλησπερα παιδια! εχω ενα Ε46 του 12/04 1,6 κυβικα. εχω προσεξει τα εξης προβληματα. το βασικοτερο ειναι οτι κατα την εκκινηση το αμαξι δυσκολευεται να παρει ευκολα μπροστα κ ρεταρει για κανα 2-3 δευτερα! δηλαδη για να παρει οσο το δυνατον πιο ευκολα, την ωρα που γυρναω την μιζα ταυτοχρονα πρεσαρω πανω κατω το γκαζι λες κ εχω κανενα καρμπυρατερατο! επισης εχω προσεξει οτι πολλες φορες μου το κανει κ ζεστο οταν ειναι! μου εχει τυχει κ να δουλεψει κ τρικυλινδρα για λιγα δευτερολεπτα κατα την εκκινηση ειτε ζεστο ειτε κρυο κ με ενα μικρο μαρσαρισμα να ερθει στην κανονικη λειτουργεια του! εχω κανει 104.000χλμ κ σε λιγο θα πρεπει να κανω κ το μεγαλο σερβις, λαδια μπουζια, φιλτρο βενζινης κτλ!
εχεις καψει φλατζα μαλλον φιλε μου :th_Laie_67-1:

dimtz
04-02-11, 13:32
Επειδη μαλλον ΔΕΝ πηγες σε διαγνωστικο αντιπροσωπειας, μπορει και να μην εφταιγε ο λ.. Τα διαφορα διαγνωστικα που εχουν τα συνεργεια δεν μπορουν να διαγνωσουν ακριβως τη βλαβη..
Κι εμενα εβγαζε το λ σφαλμα, αλλα μαλλον ηταν το maf.. Το αλλαξα και ησυχασα..
Ειναι καποιες βλαβες που βγαζει το λ αλλα δεν φταει ο λ..
Καποια διαγνωστικα βγαζουν κωδικους 4ψηφιους, αμα τους χτυπησεις στο google μπορει να βρεις τι σημαινει το καθε σφαλμα και να σε βοηθησει ετσι να βρεις που ειναι το προβλημα..

zaharia σε αντιπροπωπια της bmw πηγα το εβαλαν για διαγνωση και μου ειπαν για τον αισθητηρα λ, ασε 250 euro αγορα και 30 περασμα ηθελαν εκει στην bmw, τελικα το παρηγγειλα απο ebay 90 euro της bosch (τετοιο φορα και μαμησια) και το περασα σ ενα φιλικο συνεργειο thumb

big-mac
05-02-11, 16:10
Αν την ακουσει ο πολ/στης αναβει μετα απο λιγη ωρα το check και το διαγνωστικο καταγραφει 'ατελης καυση κυλινδρος ταδε' .Βεβαια ο πολ/στης μπορει μετα απο λιγο να ξαναδουλεψει!! Σ'αυτη την περιπτωση το λαμπακι σβυνει μονο του ομως η βλαβη μενει καταχωρημενη στη μνημη μεχρι να την σβησει το διαγνωστικο του συνεργειου.Ολα αυτα τα εχω περασει δυο φορες!!

και εμενα αυτο ακριβως κανει, εχω αλαξει πολ/στες, αλλα το check αναβει ακομα

takis1983
05-02-11, 22:35
εχεις καψει φλατζα μαλλον φιλε μου :th_Laie_67-1:

αν ειχα καψει φλατζα φιλε μου θα ηταν σιγουρα διαφορετικα τα συμπτωματα! κ ολοι τα ξερουμε αυτα!

takis1983
11-02-11, 23:14
λοιπον μαντεψτε τι ηταν να τραβατε τα μαλια σας! η π@υτ@ν@ η μπαταρια εκανε ολη τη ζημια! ηταν πεσμενη ελαφρως (μαυρη η βουλα της) κ οταν γυριζε η μιζα δεν ειχε αρκετη ισχυ κ για τους πολλαπλασιαστες! το πιο κουλο ομως ειναι οτι η μπαταρια με αυτο το προβλημα αντεξε 1 χρονο!! απιστευτο!

dimtz
12-02-11, 16:56
λοιπον μαντεψτε τι ηταν να τραβατε τα μαλια σας! η π@υτ@ν@ η μπαταρια εκανε ολη τη ζημια! ηταν πεσμενη ελαφρως (μαυρη η βουλα της) κ οταν γυριζε η μιζα δεν ειχε αρκετη ισχυ κ για τους πολλαπλασιαστες! το πιο κουλο ομως ειναι οτι η μπαταρια με αυτο το προβλημα αντεξε 1 χρονο!! απιστευτο!

μαλλον εδωσες λυση και για μενα, οταν εχω 2 με 3 μερες να βαλω το οχημα μπροστα μου το κανει λιγο αυτο thumb

Dathanaso
12-02-11, 18:07
Kαι σε εσενα Μητσο το χρωμα της στο τζαμακι ειναι σκουρο?

dimtz
12-02-11, 19:38
Kαι σε εσενα Μητσο το χρωμα της στο τζαμακι ειναι σκουρο?

τζαμακι???????? τι ειναι αυτο Διονυση? αληθεια την μπαταρια την εχει πισω και δεν την ειδα ακομα αν και θα επρεπε :whistle:

Dathanaso
12-02-11, 19:57
Αν ειναι ξηρου τύπου που μάλλον ειναι... στην επάνω επιφανεια της Δημητρη εχει ενα στρογγυλο μικρο τζαμι οπου φαινεται η κατασταση της μπαταρίας :

Πράσινο----> ΟΚ
Ροζ-------> Αρχιζει και πεφτει η απόδοση
Μαυρο-----> Σε χαιρετάει..

dimtz
12-02-11, 20:03
Αν ειναι ξηρου τύπου που μάλλον ειναι... στην επάνω επιφανεια της Δημητρη εχει ενα στρογγυλο μικρο τζαμι οπου φαινεται η κατασταση της μπαταρίας :

Πράσινο----> ΟΚ
Ροζ-------> Αρχιζει και πεφτει η απόδοση
Μαυρο-----> Σε χαιρετάει..

Οκκκκκκκ θα ριξω μια ματια αυριο :thnx:

Dathanaso
12-02-11, 20:13
Ειμαι στα μερη σου πάλι θα σε πάρω να πιουμε κανα καφε αυριο μεσημερακι
sorry |για το :offtopic:

takis1983
12-02-11, 22:56
ναι την κ@ρι@λ@, αυτα μου εκανε, την αλλαξα κ προσεξα οτι ηταν η μαματη 6 χρονων,κ τις ελειπαν κ παααααρα πολλα υγρα!! επισης μια συμβουλη! οταν την αλλαξεις θα δεις πολυ βρωμια πισω εκει στην βαση της,ισως κ καμια σκουργιτσα! εμενα δεν ειχε σκουρια αλλα καλου κακου την καθαρισα την ετριψα λιγο κ την εβαψα με πινελο κ ασταρι! ουτος η αλλως κανεις δεν το βλεπει εκει που ειναι αλλα σε σωζει για μελλοντικα σαπακια!