PDA

Επιστροφή στο Forum : Noble....?



Vasilis
27-01-11, 13:19
Στην αναζητηση μου για μεταχειρο Smart

βρηκα το παρακατω αυτοκινητο μαρκας Noble !

Η αληθεια ειναι οτι κατα το χθεσινο μου ταξιδι προς Λευκαδα

στην διαδρομη Κορινθο - Πατρα το ειδα κ ζωντανα (με ενα ζευγαρι) μεσα κ πηγαινοντας ανετα με 120+χλμ την ωρα!

Τραβαει το βλεμμα αυτοματως (σαν καινουργιο στην αγορα) κ σε βαζει σε σκεψεις!

Φοραει 1000 Suzuki κινητηρα κ ειναι κινεζικης προελευσης!
Eχει θεσεις κ πισω επιβαινοντες κ ειναι μηκους μολις 3m!

Τι γνωμη εχετε?

γνωριζει κανεις περισσοτερες πληροφοριες για το συγκεκριμενο?
Θα το εμπιστευοσασταν?
:thanks::thanks:


https://www.car.gr/classifieds/cars/view/629278/

https://www.protothema.gr/car-and-speed/prices/article/?aid=58589

GEORGE316
27-01-11, 13:28
βασιλη μου,νομιζω οτι ο γνωμονας ειναι καθαρα οικονομικος.
ποιο ειναι φθηνοτερο?εκει πηγαινε.αλλωστε αυτα τα αυτοκινητα δεν τα παιρνεις για τις επιδοσεις,την ανεση η τον κορυφαιο εξοπλισμο,αλλα για την πρακτικοτητα και την οικονομια.
τωρα μεταξυ μα 120 με smart εγω δε θα πηγαινα...

Christos 330
27-01-11, 13:30
Βασιλη κατσε λιγο καιρο να περπατησουν και να δεις τι προβληματα θα βγαλει . . .

Ειναι κατι καινουργιο και δεν ειναι τοσο γνωστο οσο το smart . . .

Γνωμη μου smart και αν μπορεις πετρελαιο παρτο σε πετρελαιο . . .

Ptboul
27-01-11, 13:33
χμ, θα αφήσω τον Γιάννη να μιλήσει για το Vassilis VS Noble project..

Bill εσύ είσαι λαρτζ (σε χαρακτήρα :D ) άνθρωπος δε νομίζω ότι κάνει για εσένα, μια χαρά δεν είναι το κολτ από κάθε άποψη; Γιατί να ρισκάρεις σε χωράφια άγνωστα;

Προσωπικά, όντας προκατειλημμένος και πολέμιος του Ασιατικού γίγαντα λέω no._

nikos1400
27-01-11, 13:37
OXI !

Vasilis
27-01-11, 13:45
χμ, θα αφήσω τον Γιάννη να μιλήσει για το Vassilis VS Noble project..

Bill εσύ είσαι λαρτζ (σε χαρακτήρα :D ) άνθρωπος δε νομίζω ότι κάνει για εσένα, μια χαρά δεν είναι το κολτ από κάθε άποψη; Γιατί να ρισκάρεις σε χωράφια άγνωστα;

Προσωπικά, όντας προκατειλημμένος και πολέμιος του Ασιατικού γίγαντα λέω no._

με προβληματισες με το τελευταιο σου no!

τι εννοει λεω....no?....ή noble?

φυσικα η απαντηση ηρθε με το thanks που εριξες στο ηρωικο ΟΧΙ στον Νικολα απο κατω....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

OXI !

HULK
27-01-11, 13:48
Εγω θα το επαιρνα παντως λες και το σμαρτ εβγαλε λιγοτερα προβληματα αυτο τουλαχιστον εχει και μηχανη suzuki.Το θεμα ειναι οτι για 8000+ που παιζει μαλλον θα πηγαινα σε ενα φθηνο σμαρτ με 3-4 χιλιαρικα με το σκεπτικο να του αλλαξω μηχανη.

Kostas_1
27-01-11, 13:48
Για δοκιμές μας έχουν....


The Noble subcompact car, which the Shuanghuan Auto-mobile Co is scrambling to export to Europe, has been awarded the lowest rating ever given out in a Chinese crash test.

The China Automotive Technology and Research Center, the nation's official vehicle laboratory, gave two stars to Shuanghuan's Noble. This compared to the five-star rating achieved by Lavida, made by Shanghai Volkswagen, and the Yaris compact, made by Guangzhou Toyota. All three cars were reviewed in the same batch of tests......
...Shuanghuan earlier said the Noble would enter European markets such as Italy and Greece ...

από: china.org.ch (https://www.china.org.cn/business/2008-10/10/content_16594476.htm)


Οχι πως θα επαιρνα σμαρτ...αλλα δεν πιστευω οτι υπαρχει και συγκριση...

ClatanosZ4
27-01-11, 13:51
OXI !

Στεγνα ομως? :th_Laie_67-1:

Konstantinos E60
27-01-11, 14:02
Πάρε ένα iQ να μην σου την λέει και ο Γιάννης...!!!!

Και πέρα απο την πλάκα είναι και το καλυτερο στην κατηγορία !!!

deepBLUE
27-01-11, 14:04
Η τιμη του με φουλ εξτρα ειναι 10000 ευρω.
Κακη τιμη δεν ειναι 3 χρονια εγγυηση εχει και το κυριοτερο εχει και πισω καθισματα αρα μια χαρα για μια οικογενεια για να μετακινειται μεσα στην πολη οικονομικα!!!
Ειναι 3 μετρα σε σχεση με το σμαρτ που αν δε κανω λαθος ειναι 2.60.
Θα το αγοραζα καινουργιο σ αυτη την τιμη και με 3 χρονια εγγυηση δεν θα φοβομουν κατι.
Ετσι και αλλιως αμαξι για να κανεις τη δουλεια σου ειναι !!!
Η μεκο δεν εχει καποια ενημερωση για αποσυρση, αν παιξει και κατι τετοιο η τιμη θα ειναι ακομα πιο ελκυστικη.
Μεχρι και εγω θα το σκεφτομουν.
Σμαρτ οπως σου εγω πει εγω τουλαχιστον ποτε δε θα αγοραζα και ενας απο τους λογους ειναι πως ειναι διθεσιο + τα οσα ακουγονται για τα διαφορα προβληματα που βγαινουν εν καιρω,χωρις βεβαια να σημαινει πως θελω να θιξω οποιον εχει σμαρτ(για να μην παρεξηγηθω).
Γουστα ειναι αυτα.
Το θεμα της αποσυρσης ειναι κατι που ακομα ειναι ρευστο οστοσο υπαρχουν εταιριες που κανουν δικες τους αποσυρσεις που μπορει να γλυτωσεις 500-800 ευρω.
Η Χρηματοδοτηση βγαινει με 2000 προκαταβολη στα 7 χρονια με 147 και στα 5 χρονια με 164 ευρω !!!
Καλο μου ακουγεται συμπε παμε να παρουμε 2 μπας και ριξουμε την τιμη ?

oldcarskickass
27-01-11, 14:05
Δεν υπάρχει καν στο EuroNcap και από ότι είπε και ο Κώστας που με πρόλαβε πετυχαίνει τα χαμηλότερα στάνταρ παθητικής ασφάλειας ακόμα και στην Κίνα...

Τουλάχιστον το παλιό σμαρτ έχει τρία αστέρια και είναι και γνωστή ποσότητα στην αγορά...

deepBLUE
27-01-11, 14:13
Για δοκιμές μας έχουν....



από: china.org.ch (https://www.china.org.cn/business/2008-10/10/content_16594476.htm)


Οχι πως θα επαιρνα σμαρτ...αλλα δεν πιστευω οτι υπαρχει και συγκριση...

Αυτο που ανεβασε ο Κωστας λεει σε μεταφραση του google


Το αυτοκίνητο subcompact Noble, το οποίο η Shuanghuan Auto-κινητό Co είναι κρυπτογράφησης για την εξαγωγή προς την Ευρώπη, έχει βραβευτεί με τη χαμηλότερη βαθμολογία που έχει δοθεί σε ένα κινεζική δοκιμή πρόσκρουσης.

Η Κίνα Automotive Τεχνολογίας και Έρευνας Κέντρο, επίσημο εργαστήριο του οχήματος της χώρας, έδωσε δύο αστέρια για την ευγενή Shuanghuan του. Αυτό σε σύγκριση με την βαθμολογία πέντε αστέρων επιτευχθεί με Lavida, με Shanghai Volkswagen, καθώς και το συμπαγές Yaris, με Guangzhou Toyota. Και τα τρία αυτοκίνητα που εξετάστηκαν στην ίδια παρτίδα των δοκιμών.

Οι αναλυτές εκτιμούν ότι τα αποτελέσματα που θα καταστήσει πιο δύσκολο για Shuang-Huan για την αξιοποίηση των ευρωπαϊκών αγορών, που απαιτούν συνήθως υψηλότερο επίπεδο ασφάλειας.

«Είτε Noble θα περάσει τη δοκιμή πρόσκρουσης στην Ευρώπη είναι πιο αμφίβολη και εξαρτάται από την περαιτέρω βελτίωση», δήλωσε ο Τζία Xinguang, ο πρώην επικεφαλής αναλυτής της China National Automotive Industry Consulting και Ανάπτυξης είδους

Shuanghuan είπε νωρίτερα ο Noble θα εισέλθουν στις ευρωπαϊκές αγορές, όπως η Ιταλία και η Ελλάδα την ερχόμενη άνοιξη. Πωλεί ήδη το Noble στη Νοτιοανατολική Ασία και την Αφρική. Μηνιαίες πωλήσεις στην Ταϊλάνδη πλησιάζουν τις 1.000 μονάδες.

Zhang Rui, Υπεύθυνη Επικοινωνίας της Shuanghuan, χθες είπε ότι η Noble έχει ακόμη χορηγήσει έγκριση εισαγωγής από την Ευρώπη και τον κατασκευαστή του αυτοκινήτου είναι η βελτίωση της ασφάλειας των προϊόντων πριν από τη λήψη της Ευρωπαϊκής δοκιμή πρόσκρουσης.

«Αποφασιστικότητά μας να εξάγουν τα μικρά αυτοκίνητα μας στην Ευρώπη και την αγορά των ΗΠΑ παραμένει αμετάβλητη», δήλωσε ο Ζανγκ.

Το Noble είναι επίσης πιθανό να αντιμετωπίσουν μια δικαστική μάχη στην Ευρώπη, επειδή έχει κατηγορηθεί για την αντιγραφή του σχεδιασμού του Smart της Mercedes-Benz Fortwo.

Vasilis
27-01-11, 14:14
Πάρε ένα iQ να μην σου την λέει και ο Γιάννης...!!!!

Και πέρα απο την πλάκα είναι και το καλυτερο στην κατηγορία !!!

εχεις δει τιμη του IQ?

Το θεωρω πανακριβο γι αυτο που προσφερει!

ακομα κ μεταχειρο κατω απο 11000 δεν το βρισκεις!

ωστοσο (εμφανισιακα) προτιμω το smart (τρεμε Γιαννο :th_Laie_67-1:)



σιγουρα ειναι προτιμοτερο να χει κ πισω θεσεις

ομως το smart ειναι μικροτερο κ εγω το θελω για να αντικαταστησω την μοτο τους κρυους μηνες του χειμωνα !

το Noble ηρθε ουρανοκατεβατο στο προσκηνιο δινοντας το ενδιαφερον μονο κ μονο για τις θεσεις τις πισω κ την τιμη!
ευχαριστω ολους για τις απαντησεις...απλα τα αναφερω για να ξερετε πανω κατω κ το σκεπτικο μου!:thanks:

deepBLUE
27-01-11, 14:15
Πάρε ένα iQ να μην σου την λέει και ο Γιάννης...!!!!

Και πέρα απο την πλάκα είναι και το καλυτερο στην κατηγορία !!!
Kαι για μενα θα ηταν η καλυτερη αγορα αλλα δε παυει να ειναι πανακριβο ακομα.

Vasilis
27-01-11, 14:16
Αυτο που ανεβασε ο Κωστας λεει σε μεταφραση του google


Το αυτοκίνητο subcompact Noble, το οποίο η Shuanghuan Auto-κινητό Co είναι κρυπτογράφησης για την εξαγωγή προς την Ευρώπη, έχει βραβευτεί με τη χαμηλότερη βαθμολογία που έχει δοθεί σε ένα κινεζική δοκιμή πρόσκρουσης.

Η Κίνα Automotive Τεχνολογίας και Έρευνας Κέντρο, επίσημο εργαστήριο του οχήματος της χώρας, έδωσε δύο αστέρια για την ευγενή Shuanghuan του. Αυτό σε σύγκριση με την βαθμολογία πέντε αστέρων επιτευχθεί με Lavida, με Shanghai Volkswagen, καθώς και το συμπαγές Yaris, με Guangzhou Toyota. Και τα τρία αυτοκίνητα που εξετάστηκαν στην ίδια παρτίδα των δοκιμών.

Οι αναλυτές εκτιμούν ότι τα αποτελέσματα που θα καταστήσει πιο δύσκολο για Shuang-Huan για την αξιοποίηση των ευρωπαϊκών αγορών, που απαιτούν συνήθως υψηλότερο επίπεδο ασφάλειας.

«Είτε Noble θα περάσει τη δοκιμή πρόσκρουσης στην Ευρώπη είναι πιο αμφίβολη και εξαρτάται από την περαιτέρω βελτίωση», δήλωσε ο Τζία Xinguang, ο πρώην επικεφαλής αναλυτής της China National Automotive Industry Consulting και Ανάπτυξης είδους

Shuanghuan είπε νωρίτερα ο Noble θα εισέλθουν στις ευρωπαϊκές αγορές, όπως η Ιταλία και η Ελλάδα την ερχόμενη άνοιξη. Πωλεί ήδη το Noble στη Νοτιοανατολική Ασία και την Αφρική. Μηνιαίες πωλήσεις στην Ταϊλάνδη πλησιάζουν τις 1.000 μονάδες.

Zhang Rui, Υπεύθυνη Επικοινωνίας της Shuanghuan, χθες είπε ότι η Noble έχει ακόμη χορηγήσει έγκριση εισαγωγής από την Ευρώπη και τον κατασκευαστή του αυτοκινήτου είναι η βελτίωση της ασφάλειας των προϊόντων πριν από τη λήψη της Ευρωπαϊκής δοκιμή πρόσκρουσης.

«Αποφασιστικότητά μας να εξάγουν τα μικρά αυτοκίνητα μας στην Ευρώπη και την αγορά των ΗΠΑ παραμένει αμετάβλητη», δήλωσε ο Ζανγκ.

Το Noble είναι επίσης πιθανό να αντιμετωπίσουν μια δικαστική μάχη στην Ευρώπη, επειδή έχει κατηγορηθεί για την αντιγραφή του σχεδιασμού του Smart της Mercedes-Benz Fortwo.



η αληθεια να λεγεται....:th_Laie_67-1:

αν δεις φωτο μεσα....μιλαμε για τρελη κοπια!:whistle::whistle:

Lambros46
27-01-11, 14:27
Θα προτιμουσα ενα AYGO στην πιο απλη εκδοση...https://www.autotriti.gr/newcars/times/inc/times_mont.asp?marka=TOYOTA&montelo=Aygo

ZWMZ
27-01-11, 14:34
Αν χρειαζεσαι πραγματικα πισω θεση,σκεψου το,αν οχι smart και παλι smart.
Aσφαλεια μηδεν το noble και δεν το θεωρω και φτηνο.
Επιπλεον το smart κραταει τιμη στη μεταπωληση,το noble πολυ δυσκολο το
βλεπω.
Ενταξει,θελουμε ενα αυτοκινητο να κανουμε τη δουλεια μας,αλλα σε αυτο
το μεγεθος που ειναι πρεπει τουλαχιστον να ειναι οσο πιο
ασφαλες γινεται.

NickE60
27-01-11, 14:37
Θα προτιμουσα ενα AYGO στην πιο απλη εκδοση...https://www.autotriti.gr/newcars/times/inc/times_mont.asp?marka=TOYOTA&montelo=Aygo

+1000 thumb

ZWMZ
27-01-11, 14:37
Θα προτιμουσα ενα AYGO στην πιο απλη εκδοση...https://www.autotriti.gr/newcars/times/inc/times_mont.asp?marka=TOYOTA&montelo=Aygo

3,40 το μηκος του aygo.
Δεν συγκρινονται αυτα τα δυο.

NickE60
27-01-11, 14:41
40 εκατοστά χώρο κερδίζει.. ας κάνει μια μικρή θυσία ..να πάρει αυτοκίνητο ...όχι καρούλι από τσιγαρόχαρτο...
αν δεν μπορεί ..μετά smart...

Konstantinos E60
27-01-11, 14:48
εχεις δει τιμη του IQ?

Το θεωρω πανακριβο γι αυτο που προσφερει!

ακομα κ μεταχειρο κατω απο 11000 δεν το βρισκεις!

ωστοσο (εμφανισιακα) προτιμω το smart (τρεμε Γιαννο :th_Laie_67-1:)



σιγουρα ειναι προτιμοτερο να χει κ πισω θεσεις

ομως το smart ειναι μικροτερο κ εγω το θελω για να αντικαταστησω την μοτο τους κρυους μηνες του χειμωνα !

το Noble ηρθε ουρανοκατεβατο στο προσκηνιο δινοντας το ενδιαφερον μονο κ μονο για τις θεσεις τις πισω κ την τιμη!
ευχαριστω ολους για τις απαντησεις...απλα τα αναφερω για να ξερετε πανω κατω κ το σκεπτικο μου!:thanks:

Σιγουρα το iQ είναι ακριβότερο απο το σμαρτ !! Ενα iQ παιζει στα 11000 και ένα καλό σμάρτ στα 8000-9000.Τα 600-700αρια σμαρτ δεν τα υπολογίζω καθόλου γιατι ειναι τρυπιοι κουμπαραδες.
Αν συγκρίνεις την κατανάλωση,την ευχρηστία,την αξιοπιστία αλλα και την
μεταπωλητική αξία του ενός και του αλλου σε ενα βαθος χρονου 4 ετων
με 10000 χλμ ετησίως θα δεις οτι δεν εχουν καμία διαφορά...thumb

Τωρα αν το θέλεις για λιγότερα χλμ απο τα 10000 ετησίως τοτε γνωμη μου
ειναι οτι δεν αξίζει να παρεις ουτε το ενα ουτε το άλλο !! Με ένα καλό
τζάκετ το σκούτερ δεν παίζεται !!!thumb

Nino
27-01-11, 14:48
καταρχην για να μπορεσει να πωλειται στην Ελλαδα πρεπει να να διαθετει καποια στανταρ που βαζει η Ευρωπαικη Ενωση.
Αν το χρειαζεσαι γενικως για city car δεν αξιζει μιας και υπαρχουν πολυ καλυτερα με λιγοτερα λεφτα (citroen c1 chevrolet spark κλπ). και με μεγαλυτερη χρηστικοτητα πλην του παρκαρισματος...
Αν τωρα υπαρχει θεμα διαστασεων και πρεπει να πας σε κατι τετοιο σαν το smaρτ... ισως καλυτερα ενα μεταχειρο smart!!

ZWMZ
27-01-11, 14:51
Το smart πιστευω οτι το αγοραζει καποιος για τις διαστασεις του και μονο,αλλιως με τα ιδια χρηματα αγοραζε αλλα αυτοκινητα που τον πανε
παντου.40 ποντοι λιγοτεροι μπορει να ειναι αστειο νουμερο αλλα
σε μια κενη θεση 3 μετρων μονο με smart θα παρκαρεις ακομα κι αν
περασουν χιλια αλλα αυτοκινητα πριν απο εσενα.Σε μια θεση 3.40 παρκαρουν
και καποιοι αλλοι,στα 3.60 ακομα περισσοτεροι και παει λεγοντας...

Vasilis
27-01-11, 15:02
Σιγουρα το iQ είναι ακριβότερο απο το σμαρτ !! Ενα iQ παιζει στα 11000 και ένα καλό σμάρτ στα 8000-9000.Τα 600-700αρια σμαρτ δεν τα υπολογίζω καθόλου γιατι ειναι τρυπιοι κουμπαραδες.
Αν συγκρίνεις την κατανάλωση,την ευχρηστία,την αξιοπιστία αλλα και την
μεταπωλητική αξία του ενός και του αλλου σε ενα βαθος χρονου 4 ετων
με 10000 χλμ ετησίως θα δεις οτι δεν εχουν καμία διαφορά...thumb

Τωρα αν το θέλεις για λιγότερα χλμ απο τα 10000 ετησίως τοτε γνωμη μου
ειναι οτι δεν αξίζει να παρεις ουτε το ενα ουτε το άλλο !! Με ένα καλό
τζάκετ το σκούτερ δεν παίζεται !!!thumb

πιστεψε με κωστη...

κ καλο τζακετ εχουμε

κ φανελα απο μεσα...κ φλις για τον λαιμο και και και και...

μετα τα 40 .....:whistle: το δαγκωνεις φιλε μου....:whistle::shok::th_Laie_67-1:

ZWMZ
27-01-11, 15:02
καταρχην για να μπορεσει να πωλειται στην Ελλαδα πρεπει να να διαθετει καποια στανταρ που βαζει η Ευρωπαικη Ενωση.
Αν το χρειαζεσαι γενικως για city car δεν αξιζει μιας και υπαρχουν πολυ καλυτερα με λιγοτερα λεφτα (citroen c1 chevrolet spark κλπ). και με μεγαλυτερη χρηστικοτητα πλην του παρκαρισματος...
Αν τωρα υπαρχει θεμα διαστασεων και πρεπει να πας σε κατι τετοιο σαν το smaρτ... ισως καλυτερα ενα μεταχειρο smart!!

+1000
Εγω για προσωπικους λογους δεν εχω καμια σχεση με παντος ειδους δικυκλο,
εκτος απο ποδηλατο.
Στην περιοχη που δουλευω,κεντρο Πειραια,το παρκαρισμα ειναι μαχη.
Κανω λοιπον την υποχωρηση να οδηγω το τσιγαροχαρτο,αλλα τουλαχιστον
να ειναι smart.Στο κινεζικο δεν μπαινω ουτε συνοδηγος,οχι να το πληρωσω κιολας.

mixalis
27-01-11, 16:02
OXI !

Πιστεύω ότι δεν πρέπει να είμαστε προκατειλημμένοι με τη μάρκα η με τη προέλευση του διότι, όταν είχαν πρωτοεμφανισθεί στην Ελλάδα τα hundai όλοι μας λέγαμε νομίζω ακριβώς τα ίδια αλλά μας έχουν αποδείξει ότι είναι σκυλιά άρα νομίζω ότι πρέπει να περιμένουμε να δούμε πως θα καταφέρει (αν μπορεί) να μπει και αυτό στη καθημερινότητα μαςthumbthumbthumb

z3 2.2
27-01-11, 17:04
Παρε ενα seicento sporting.
αυτοκινητο οχι κουνελοπουτσα!
χαχαχα

(ειναι μαγαλη η αντιπαθεια μου τελικα για τα σμαρτοειδη!)

Lambros46
27-01-11, 17:05
Το smart πιστευω οτι το αγοραζει καποιος για τις διαστασεις του και μονο,αλλιως με τα ιδια χρηματα αγοραζε αλλα αυτοκινητα που τον πανε
παντου.40 ποντοι λιγοτεροι μπορει να ειναι αστειο νουμερο αλλα
σε μια κενη θεση 3 μετρων μονο με smart θα παρκαρεις ακομα κι αν
περασουν χιλια αλλα αυτοκινητα πριν απο εσενα.Σε μια θεση 3.40 παρκαρουν
και καποιοι αλλοι,στα 3.60 ακομα περισσοτεροι και παει λεγοντας...

Συμφωνω με αυτα που λες για το παρκαρισμα..Αλλα μιας και ο Βασιλης ανεφερε και για ταξιδι στην εθνικη,πιστευ οτι το AYGO θα ειναι κλασεις ανωτερο και δεν "χανει" και υπερβολικα στο παρκαρισμα..!

Z4 DCT
27-01-11, 17:27
πιστεψε με κωστη...

κ καλο τζακετ εχουμε

κ φανελα απο μεσα...κ φλις για τον λαιμο και και και και...

μετα τα 40 .....:whistle: το δαγκωνεις φιλε μου....:whistle::shok::th_Laie_67-1:

Και δευτερο πουλοβερ απο φυσικη τριχα.......:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:



Λοιπον Βασιλη, ωραιο ειναι και το νομπλ, αλλα.....αδοκιμαστο.....σμαρτ( φου το iq δεσαρεσ) σε καλη κατασταση μετα απο πολυ καλο ελεγχο και θα εισαι μια χαρα.....thumb
Αλλα το σκουτερ θα το δωσεις ε?

Χρίστος
27-01-11, 17:40
ειπε οτι το θελει για τους κρυους μηνες.
Αρα τη μηχανη θα τη κρατησει για το καλοκαιρι

Vasilis
27-01-11, 18:42
Το σκουτερ μένει!...αλλιώς Γωγω διώχνει Βασιλη...αχαχαχαχα!



Sent from my iPhone using Tapatalk

ZWMZ
27-01-11, 21:01
Συμφωνω με αυτα που λες για το παρκαρισμα..Αλλα μιας και ο Βασιλης ανεφερε και για ταξιδι στην εθνικη,πιστευ οτι το AYGO θα ειναι κλασεις ανωτερο και δεν "χανει" και υπερβολικα στο παρκαρισμα..!

Μπορει να κανω και λαθος αλλα δεν νομιζω οτι το θελει για ταξιδι στην
εθνικη.Αλλα και γι αυτο να το θελει,επειδη ρωταει για το Noble εγω λεω οχι.

Vasilis
27-01-11, 21:09
...το ταξιδακι μου θα το κανω...οπως κ να χει!:whistle:

Ο φιλος μου ο Σταματης (αν παρω smart) μου πε οτι αντεχει:whistle:...εγω δεν ξερει αν θα αντεξω να πηγαινω μαξιμουμ 100-120χλμ:whistle::th_Laie_67-1:

EVERGET
27-01-11, 21:11
Γιατί δεν περιμένεις να εισαχθεί το Nano στην Ελλάδα? Τουλάχιστον αυτό δεν είναι μαιμού αμάξι κακέκτυπο άλλου μοντέλου!

Πέρα από πλάκα τώρα, άσχετα με τα σχεδιαστικά θέματα ή τα θέματα ποιότητας, αναλογίσου το θέμα της ασφάλειας, είναι κρίμα να δίνεις τα λεφτά σου για ότι πιο ανασφαλές σε νέο μοντέλο κυκλοφορεί!

ZWMZ
27-01-11, 21:14
...το ταξιδακι μου θα το κανω...οπως κ να χει!:whistle:

Ο φιλος μου ο Σταματης (αν παρω smart) μου πε οτι αντεχει:whistle:...εγω δεν ξερει αν θα αντεξω να πηγαινω μαξιμουμ 100-120χλμ:whistle::th_Laie_67-1:

Κι εγω το κανω το ταξιδακι μου με το smart.Μεχρι εκει 100-120 μια χαρα
παει.

PANOS-E60
27-01-11, 22:05
Θα συμφωνήσω με το Δημήτρη (Ζ3 2.2), είμαι κατά των smart και των smartοειδών, όχι γιά λόγους αρχής (μοδάτα, trendy κλπ) αλλά γιά λόγους καθαρά πρακτικούς και οικονομικούς.

Τόσο πολύ κινείσαι μέσα στον πυρήνα του κέντρου της Αθήνας και του Πειραιά βρε Βασίλη που παίζουν ρόλο οι 80 πόντοι που είναι μικρότερο από ένα Panda ή ένα Aygo ? To κάνεις κάθε μέρα αυτό ? Αν ναι, που δε νομίζω, πάω πάσο. Αν το κάνεις μιά φορά τη βδομάδα, σφίξε τα δόντια και πάρε το σκούτερ thumb Εγώ αυτό κάνω.

Επειδή όμως μάλλον χρειάζεσαι κάτι που να θυμίζει περισσότερο αυτοκίνητο και να μην το παίρνει ο αέρας στην Αττική οδό με 4β. Β.Α. θα προτιμούσα κάτι μεταξύ Panda, Hyundai i.10, Atos, picanto, aygo, c1, όπου τέλος πάντων σε οδηγεί το budget που έχεις ορίσει. Και μη μου πεις όχι στο fiatακι γιατί μάλλον φτηνότερα service έχει από το smart και σίγουρα φτηνότερες ζημιές ...

Το κινέζικο δεν το κοιτάω καθόλου, υπάρχουν δοκιμασμένες λύσεις γιά γαιδουράκια πόλης, σαν κι αυτά που είπαμε, δεν θα ασχοληθώ με την κινέζικη κόπια που έχει ένα σωρό ερωτηματικά.

Τέλος δεν θα έβαζα πάνω από 5κ γιά τη δουλειά που το θέλεις thumb

υγ είδες με τι αντικατέστησα το africa προσωρινά γιά τους 2 κρύους μήνες :thumbsup:

nikos1400
27-01-11, 22:52
Πιστεύω ότι δεν πρέπει να είμαστε προκατειλημμένοι με τη μάρκα η με τη προέλευση του διότι, όταν είχαν πρωτοεμφανισθεί στην Ελλάδα τα hundai όλοι μας λέγαμε νομίζω ακριβώς τα ίδια αλλά μας έχουν αποδείξει ότι είναι σκυλιά άρα νομίζω ότι πρέπει να περιμένουμε να δούμε πως θα καταφέρει (αν μπορεί) να μπει και αυτό στη καθημερινότητα μαςthumbthumbthumb

Εχεις δικιο στο οτι δεν παρουσιαζω επιχειρηματα για αυτο που λεω.

Εχω την εντυπωση, δεν ξερω αν θυμαται κανεις, ειχε γινει μηνυση απο τη Σμαρτ σε αυτην εδω την εταιρεια, και νομιζω οτι τη δικαιωσανε μονο τα Ελληνικα δικαστηρια. Νομιζω επισης οτι εξαγεται μονο στην Ελλαδα. Εδω μπορει να κανω λαθος, ας πει οποιος θυμαται κατι...

Κοιταξτε, ειδικα αυτη την εποχη, τι παιρνετε με τα μισα λεφτα απο οτι κανει αυτο καινουριο...παλι σε μικρο αμαξι, αλλα δοκιμασμενο. Ενταξει, οχι 3,10 μηκος αλλα 3,40.

Δεν ειναι η τιμη του τετοια που να αξιζει τη δοκιμη...

E60_Arkadia
27-01-11, 23:57
Βασιλη εγω θα σου προτεινα να παρεις το Aston Martin Cygnet,μικρο και φθηνο,ξεκιναει απο 36.600 μονο!! https://www.autoblog.gr/2011/01/21/aston-martin-cygnet-price-start-at-30995/ Περα απ την πλακα παρε σμαρτακι διετιας και εισαι οκ.

tazeus
28-01-11, 00:16
Μου φαίνεται ότι από θέμα ασφαλείας είναι χειρότερο να μπουν 3 άτομα στο noble παρά 2 άτομα σε σμαρτ (δεν έχουν τόση διαφορά μήκους για να δικαιολογηθούν οι πίσω θέσεις).

Το καινούργιο σμαρτ (1000cc) έχει κινητήρα mitsubishi αν δεν κάνω λάθος.

E60_Arkadia
28-01-11, 00:56
Βασιλη κοιτα τι σου βρηκα,η πραγμτικη απαντηση στο σκουτερ και ηλεκτρικο https://www.estrima.com/galleria.aspx

katsaraios
28-01-11, 01:42
smart που παταει τον Snoopy στην Κηφισιας με "υπερβαρο"τοναζ:thumbsup::thumbsup:
το κινεζικο ειναι ακριβο αλλα απο την αλλη δινει και 3 χρονια εγγυηση???

nikos1400
28-01-11, 13:18
Βασιλη κοιτα τι σου βρηκα,η πραγμτικη απαντηση στο σκουτερ και ηλεκτρικο https://www.estrima.com/galleria.aspx

που και ποσο ??
:think:

Leonidas_E39
28-01-11, 14:04
Παιδια εγω αντικατεστησα το ματιζακι που ειχα με ενα Chevrolet Spark LT 1,2 και εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος τοσο στην καταναλωση αλλα και στα μικρα ταξιδια μιας και ταξιδευει ανετοτατα .Τωρα απο χωρους αν εξαιρεσουμε το πορτ μπαγκαζ βαζω πισω 2 καρεκλακια για τα μικρα και η μεγαλη μου καθεται στην μεση και δενετε με κανονικη ζωνη. Ασε που ειναι τιγκα στο μπλιμπλικι και το εξοπλισμο.

Να το και στο χρωμα που αγοραστηκε https://www.car.gr/classifieds/cars/photos/632587/

S8N
02-02-11, 16:45
Βασίλη, ξέχνα τα Noble και τα Smart.

Πάρε Aston Martin:

https://www.astonmartin.com/thecars/cygnet

Τι κι αν είναι rebadged IQ? Στις μπάλλες σου. Εσύ θα νιώθεις σαν τον Έλληνα Daniel Craig στο Quantum of (P)Solace.

Vasilis
02-02-11, 16:54
Βασιλη κοιτα τι σου βρηκα,η πραγμτικη απαντηση στο σκουτερ και ηλεκτρικο https://www.estrima.com/galleria.aspx


πληροφοριες δε μας ποσταρες ακομα ομως....?:whistle:


Παιδια εγω αντικατεστησα το ματιζακι που ειχα με ενα Chevrolet Spark LT 1,2 και εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος τοσο στην καταναλωση αλλα και στα μικρα ταξιδια μιας και ταξιδευει ανετοτατα .Τωρα απο χωρους αν εξαιρεσουμε το πορτ μπαγκαζ βαζω πισω 2 καρεκλακια για τα μικρα και η μεγαλη μου καθεται στην μεση και δενετε με κανονικη ζωνη. Ασε που ειναι τιγκα στο μπλιμπλικι και το εξοπλισμο.

Να το και στο χρωμα που αγοραστηκε https://www.car.gr/classifieds/cars/photos/632587/


Παρα πολυ ομορφο...Καλοταξιδο , να το χαρεις με την οικογενεια....ομως εγω θελω μικρο...πολυ μικρο...thumb



Βασίλη, ξέχνα τα Noble και τα Smart.

Πάρε Aston Martin:

https://www.astonmartin.com/thecars/cygnet

Τι κι αν είναι rebadged IQ? Στις μπάλλες σου. Εσύ θα νιώθεις σαν τον Έλληνα Daniel Craig στο Quantum of (P)Solace.



Εγινε ενα απο τα ονειρα μου κ αυτο ρε μπαγασα...:whistle:

Που θα παει...το μεγαλυτερο αλλωστε ξεκιναει να γινεται πραξη....που ξερεις?:thumbsup:

E60_Arkadia
02-02-11, 21:22
Εδω Βασιλη https://www.econews.gr/2009/11/13/estrima-biro-car/ και https://www.youtube.com/watch?v=IvdMILUnTyU

aris
03-02-11, 12:52
Εγω λεω να παρεις ενα noble m600 Εσυ τι λες?????:whistle::whistle:



https://www.youtube.com/watch?v=5VjPBrDt_x8"]https://www.youtube.com/watch?v=5VjPBrDt_x8