PDA

Επιστροφή στο Forum : New AC Schnitzer VIII Lightweight Forged wheel



GM6
27-01-11, 13:03
Η νεα Type VIII σφυριλατη, μολις 4 κιλα:shok: και πολυ ομορφη.Ειχα παει στον Σπανο, την σηκωσα και ειναι πουπουλο, σε σχεση με την απλη Type VIII. Ωραια ζαντα για το Ζ4:thumbsup:

nikos1400
27-01-11, 13:28
4 KILA ?!
:shok:

Υποθετω 19αρα, ή μηπως 20αρα ??
4 κιλα ?


Βλεπουμε στο tirerack.com, ενα απο τα ελαχιστα ή και το μονο site που δημοσιευει βαρος καθε ζαντας, οτι αντιστοιχες ζαντες για Ζ4 εχουν βαρη:

ASA AR1 ..................19x8.5 εχει ............11,7 κιλα
BBS CH ..................19x8.5 εχει ..............10,85 κιλα
BBS CX-R .................20x8.5 εχει............12.5 κιλα
BBS LM-R .................20X8.5 εχει..........10,58 κιλα
Breyton Race GTP.......20Χ8,5...............12,7 κιλα (!)
Enkei Racing RPF1-19 ....19Χ8,5............8,9 κιλα

......

:shok:

stef
27-01-11, 14:14
Η νεα Type VIII σφυριλατη, μολις 4 κιλα:shok: και πολυ ομορφη.


Μάλλον μπερδεύεσαι.....

gnx
27-01-11, 14:15
Γιώργο, 4 κιλα ειναι ΠΟΛΥ λιγα. εισαι σιγουρος;

gnx
27-01-11, 14:18
https://www.ac-schnitzer.de/uploads/tx_userinfoboxdownloads/Brochure_Wheels_12pages_2010-08_28.pdf

Εαν ειναι αυτη, λεει 8.3 και 9.5.

NickE60
27-01-11, 14:28
δεν μπορει, κάποιο λάθος έχει γίνει.. μήπως στη μετατροπή απο lbs ?

stef
27-01-11, 14:29
Μην το κουράζουμε πολύ είναι δεδομένο ότι ο άνθρωπος μπερδεύτηκε....
4,2 κιλά ελαφρύτερη από την κανονική ήθελε να πει....

https://www.ac-schnitzer.de/en/bmw-cars/products-models/development/forged-wheels/

GM6
27-01-11, 14:32
Μην το κουράζουμε πολύ είναι δεδομένο ότι ο άνθρωπος μπερδεύτηκε....
4,2 κιλά ελαφρύτερη από την κανονική ήθελε να πει....

https://www.ac-schnitzer.de/en/bmw-cars/products-models/development/forged-wheels/

Σωστος:thumbsup:

GM6
27-01-11, 14:33
[QUOTE=gnx;131280]Γιώργο, 4 κιλα ειναι ΠΟΛΥ λιγα. εισαι σιγουρος;[/QUOTE

Μαλλον κανω λαθος, θυμαμαι μου ειπαν 4-5 κιλα η ζαντα,πιο ελαφρια απο την κανονικη εννοουσαν. Την σηκωσα και ειναι παναλαφρη. Αφου βρηκες τα στοιχεια Γιωργο ετσι ειναι

gnx
27-01-11, 14:35
Και αυτα τα βαρη ειναι οτι πιο χαμηλο εχω δει ποτε για τη διασταση (8,5x19 και 9.5x19).

Οι δικες μου, σφυρίλατες, ειναι 9,23 και 9,89 σε αυτες τις διαστάσεις. (Ετσι μου ειχε πει τουλαχιστον αυτος που τις εφτιαξε).

stef
27-01-11, 14:37
(Ετσι μου ειχε πει τουλαχιστον αυτος που τις εφτιαξε).

Ο Βασίλης ο Σφυρήλατος....? χα χα χα:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::thumbsup:

Υ.Γ: Πλάκα κάνω :p

GM6
27-01-11, 14:37
4 KILA ?!
:shok:

Υποθετω 19αρα, ή μηπως 20αρα ??
4 κιλα ?


Βλεπουμε στο tirerack.com, ενα απο τα ελαχιστα ή και το μονο site που δημοσιευει βαρος καθε ζαντας, οτι αντιστοιχες ζαντες για Ζ4 εχουν βαρη:

ASA AR1 ..................19x8.5 εχει ............11,7 κιλα
BBS CH ..................19x8.5 εχει ..............10,85 κιλα
BBS CX-R .................20x8.5 εχει............12.5 κιλα
BBS LM-R .................20X8.5 εχει..........10,58 κιλα
Breyton Race GTP.......20Χ8,5...............12,7 κιλα (!)
Enkei Racing RPF1-19 ....19Χ8,5............8,9 κιλα

......

:shok:
Ξεχασα να το γραψω 19αρα

turbodog
27-01-11, 14:38
4 κιλα αποκλειεται να ειναι. Υποθετω οτι αυτο το νουμερο ειναι απο το στομα του Σπανου, μιας και θα θελει να την πουλησει για χρυσαφι, οποτε 4 κιλα χρυσαφι που θα αγορασει καποιος, θα τα πληρωσει σε καλη τιμη.

stef
27-01-11, 14:39
Υποθετω οτι αυτο το νουμερο ειναι απο το στομα του Σπανου, μιας και θα θελει να την πουλησει για χρυσαφι,

Ναι βγήκε ο ίδιος και έκανε προγραμματικές δηλώσεις...:hystericalbs1::hystericalbs1: :th_Laie_67-1:

GM6
27-01-11, 14:41
Και αυτα τα βαρη ειναι οτι πιο χαμηλο εχω δει ποτε για τη διασταση (8,5x19 και 9.5x19).

Οι δικες μου, σφυρίλατες, ειναι 9,23 και 9,89 σε αυτες τις διαστάσεις. (Ετσι μου ειχε πει τουλαχιστον αυτος που τις εφτιαξε).

Schnitzer has done it again!!! Ποιες ειναι οι δικες σου?

stef
27-01-11, 14:42
Schnitzer has done it again!!! Ποιες ειναι οι δικες σου?

Πολύ καλή δουλειά όντως...
Μακάρι να βγάλουν και οι άλλοι κατασκευαστές κάτι αντίστοιχο...
ΜΟΝΟ τότε θα υπάρξει ανταγωνισμός και θα πέσουν οι τιμές...

GM6
27-01-11, 14:45
4 κιλα αποκλειεται να ειναι. Υποθετω οτι αυτο το νουμερο ειναι απο το στομα του Σπανου, μιας και θα θελει να την πουλησει για χρυσαφι, οποτε 4 κιλα χρυσαφι που θα αγορασει καποιος, θα τα πληρωσει σε καλη τιμη.

Ελα ρε αστον ανθρωπο, εγω εκανα λαθος:th_Laie_67-1: Η τιμη της ειναι περιπου 6.000. Aκριβη δεν λεω, αλλα παναλαφρη και πολυ ωραια, αγρια ζαντα

Karizma Z4
27-01-11, 14:49
Για 6000 ευρω που κοστιζει βαζεις πραγματικα κορυφαιες ζαντες οπως HRE,Volk ή Advan Racing...και σου μενουν και λεφτα στο παντελονι :original:

turbodog
27-01-11, 14:50
Ελα ρε αστον ανθρωπο, εγω εκανα λαθος:th_Laie_67-1: Η τιμη της ειναι περιπου 6.000. Aκριβη δεν λεω, αλλα παναλαφρη και πολυ ωραια, αγρια ζαντα
6000? Ε, ναι βλεπεις ο ανθρωπος εχει να συντηρησει βιλλες, οποτε εχει και αυξημενα εξοδα. Ειμαι 100% σιγουρος οτι και αυτος δουλευει με το ιδιο ποσοστο κερδους που δουλευουν και οι γερμανοι συναδελφοι του.

stef
27-01-11, 14:56
Παιδιά σας αφήνω τώρα, έχω να πάω Villa Mercedes με τον Σπανό!!! χα χα χα χα

GM6
27-01-11, 15:02
Για 6000 ευρω που κοστιζει βαζεις πραγματικα κορυφαιες ζαντες οπως HRE,Volk ή Advan Racing...και σου μενουν και λεφτα στο παντελονι :original:

Τα γνωριζεις καλυτεραthumb...Νομιζω παντως οτι η Schnitzer ανηκει στις top ζαντες (οχι επειδη τις φοραω:th_Laie_67-1:)

turbodog
27-01-11, 15:05
Παιδιά σας αφήνω τώρα, έχω να πάω Villa Mercedes με τον Σπανό!!! χα χα χα χα

...ειναι πολυ νωρις.Δεν εχει ανοιξει ακομα. Μην ξεροσταλιαζεις και στο κρυο. Φαινεσαι καλο παιδι, κριμα ειναι. Α, και που σαι. Κλεισε και κανα τραπεζακι πριν πας. Ξερω εισαι large αλλα μην καις και ασκοπα βενζινη. Και αν δεν μπεις, δες και το παρακατω videaki που θα σε βοηθησει αφανταστα...Και μην με ευχαριστεις...γιαυτο ειναι οι φιλοι αλλωστε


https://www.youtube.com/watch?v=tskpP6t4UyE

GM6
27-01-11, 15:05
6000? Ε, ναι βλεπεις ο ανθρωπος εχει να συντηρησει βιλλες, οποτε εχει και αυξημενα εξοδα. Ειμαι 100% σιγουρος οτι και αυτος δουλευει με το ιδιο ποσοστο κερδους που δουλευουν και οι γερμανοι συναδελφοι του.

Τι να σου πω δεν ξερω.Οι τιμες τωρα πως ειναι? Παιρνεις απο εδω μια καλη ζαντα με μεγαλη εκπτωση? η καλυτερα απο εξωτερικο?

Christos 330
27-01-11, 15:19
Περα απο τα κιλα . . .

Η ζαντα ειναι χαλια ρε παιδια . . .

Karizma Z4
27-01-11, 16:19
Τα γνωριζεις καλυτεραthumb...Νομιζω παντως οτι η Schnitzer ανηκει στις top ζαντες (οχι επειδη τις φοραω:th_Laie_67-1:)

Κανεις δεν αμφιβαλλει γι αυτο...απλα υπαρχουν εξισου καλες...η ζαντα εξαλλου ειναι καθαρα θεμα γουστου :original:

Thomelef
27-01-11, 18:20
για τόσα λεφτά, με κλειστά μάτια θα έπαιρνα τις BBS LE MAN...τέλος...και θα μου μέναν και λεφτά...
Α και ξέχασα να πώ πως τις βρίσκω και πολύ άσχημες, όπως και τις περισόττερες σνίτσελ...γούστο βέβαια...

stef
27-01-11, 20:16
...ειναι πολυ νωρις.Δεν εχει ανοιξει ακομα. Μην ξεροσταλιαζεις και στο κρυο. Φαινεσαι καλο παιδι, κριμα ειναι. Α, και που σαι. Κλεισε και κανα τραπεζακι πριν πας. Ξερω εισαι large αλλα μην καις και ασκοπα βενζινη. Και αν δεν μπεις, δες και το παρακατω videaki που θα σε βοηθησει αφανταστα...Και μην με ευχαριστεις...γιαυτο ειναι οι φιλοι αλλωστε


https://www.youtube.com/watch?v=tskpP6t4UyE

Την επόμενη φορά που θα πάω θα σε ενημερώσω μπας και μπορέσω να μπω στο μαγαζί...
Και πού ξέρεις, μπορεί με κανα 20αρικάκι να μπώ....
Α και στο μαγαζί μιας και τόσο καλά το ξέρεις ΟΛΟΙ large είναι, που άμα τους γυρίσεις ανάποδα δεν τους πέφτει ούτε καν το 20αρικάκι που θα δώσω...:hystericalbs1::th_Laie_67-1:

turbodog
27-01-11, 21:38
Την επόμενη φορά που θα πάω θα σε ενημερώσω μπας και μπορέσω να μπω στο μαγαζί...
Και πού ξέρεις, μπορεί με κανα 20αρικάκι να μπώ....
Α και στο μαγαζί μιας και τόσο καλά το ξέρεις ΟΛΟΙ large είναι, που άμα τους γυρίσεις ανάποδα δεν τους πέφτει ούτε καν το 20αρικάκι που θα δώσω...:hystericalbs1::th_Laie_67-1:

Ναι παω συχνα, μιας και καποιοι καλοι φιλοι μου δουλευουν εκει περα. Η συζητηση μεσα απο το forum ειναι αρκετα διασκεδαστικη. Περνα να μας τα πεις και απο κοντα να σε γνωρισουμε καλυτερα. Ειμαστε ανοιχτα και σε περιμενουμε

stef
27-01-11, 21:52
6000? Ε, ναι βλεπεις ο ανθρωπος εχει να συντηρησει βιλλες, οποτε εχει και αυξημενα εξοδα. Ειμαι 100% σιγουρος οτι και αυτος δουλευει με το ιδιο ποσοστο κερδους που δουλευουν και οι γερμανοι συναδελφοι του.


Συμφωνώ ότι είναι διασκεδαστική, ειδικά όταν κατηγορείς ή για κάποιον λόγο σε πειράζει άδικα ο κόσμος...

atha
27-01-11, 22:15
poly omorfi zanta kai na po tin alitheia eite einai 8 kila eite 12 den me endiaerei katholou

turbodog
27-01-11, 22:32
Συμφωνώ ότι είναι διασκεδαστική, ειδικά όταν κατηγορείς ή για κάποιον λόγο σε πειράζει άδικα ο κόσμος...

Ναι, εχεις δικιο απο οτι φαινεται για μια ακομη φορα...

https://www.ac-schnitzer.co.uk/typeVIII.php

Ο αγγλος πληρωνει 2x611 +2x652 = 2526 λιρες η 2930 ευρω για την τετραδα και ο Ελληνας πρεπει να την πληρωσει 6000. Ρε τον κακομοιρη τον Σπανο φαινεται οτι τον κοροιδευουν και του τις πουλαν πολυ ακριβα μιας και που πουλαει με λογικα ποσοστα κερδους. Δεν του δειχνεις και το παραπανω site μηπως και τον συμφερει να τις παιρνει απο κει? Σιγουρα θα του κανουν ακομα καλυτερη τιμη μιας και οι τιμες που βλεπεις ειναι οι τιμες λιανικης. Ειναι κριμα να τον κοροιδευουν τον ανθρωπο...

Μερικες φορες ειναι καλυτερα να μασας παρα να μιλας. Δοκιμασε το, δεν ειναι κακο. Οπως παντα φιλικα. Οι φιλοι για αυτο ειναι αλλωστε thumb

stef
27-01-11, 22:48
Μερικες φορες ειναι καλυτερα να μασας παρα να μιλας. Δοκιμασε το, δεν ειναι κακο. Οπως παντα φιλικα. Οι φιλοι για αυτο ειναι αλλωστε thumb

Βούρκωσα τώρα!!
Ευτυχώς που υπάρχουν οι φίλοι!
Περίμενε να πουλήσω τις μετοχές μου τώρα γιατί θα πέσει η τιμή....
Nα σαι καλά βρε κολλητέ...

nikos1400
27-01-11, 23:05
Για τις ζαντες ρε παιδια....?:no:


Για το θεμα του "γουστου", εχετε δικιο, ο καθενας μπορει να βαζει οτι θελει στο αυτοκινητο του.
Αλλα, πως να το κανουμε, οι ζαντες ειναι το πρωτο πραγμα που παρατηρει κανεις οταν "κοβει" ενα αμαξι, και ΟΛΟΙ θελουμε να ειναι "αρεστες" οι δικες μας.
:original:

stef
27-01-11, 23:07
Ναι, εχεις δικιο απο οτι φαινεται για μια ακομη φορα...

https://www.ac-schnitzer.co.uk/typeVIII.php

Ο αγγλος πληρωνει 2x611 +2x652 = 2526 λιρες η 2930 ευρω για την τετραδα και ο Ελληνας πρεπει να την πληρωσει 6000. Ρε τον κακομοιρη τον Σπανο φαινεται οτι τον κοροιδευουν και του τις πουλαν πολυ ακριβα μιας και που πουλαει με λογικα ποσοστα κερδους. Δεν του δειχνεις και το παραπανω site μηπως και τον συμφερει να τις παιρνει απο κει? Σιγουρα θα του κανουν ακομα καλυτερη τιμη μιας και οι τιμες που βλεπεις ειναι οι τιμες λιανικης. Ειναι κριμα να τον κοροιδευουν τον ανθρωπο...

Μερικες φορες ειναι καλυτερα να μασας παρα να μιλας. Δοκιμασε το, δεν ειναι κακο. Οπως παντα φιλικα. Οι φιλοι για αυτο ειναι αλλωστε thumb


Eπειδή όμως δεν τα ψάχνεις καλά τα πράγματα να σε ενημερώσω ότι οι ζάντες οι συγκεκριμένες ΑΝ έχεις παρακολουθήσει από την αρχή το θέμα είναι οι forged και ΟΧΙ οι απλές οι οποίες ΑΝ είδες καλά έχουν

962,26 *2 = 1.924,52
1.007,36 * 2 = 2.014,72
ΣΥΝΟΛΟ : 3.939,24

https://www.ac-schnitzer.co.uk/pricelist.php

A και τα ποσά είναι σε λίρες (UK pounds)....
Δηλαδή μιλάμε για 4.5Κ ευρώ....
Και ο φίλος GM6 δεν μας έχει διευκρινίσει εαν το 6Κ αφορά τιμή κομπλέ μαζί με λάστιχα....
Kαλύτερα λοιπόν μάσα, παρά μίλα...thumb

turbodog
27-01-11, 23:28
Βούρκωσα τώρα!!
Ευτυχώς που υπάρχουν οι φίλοι!
Περίμενε να πουλήσω τις μετοχές μου τώρα γιατί θα πέσει η τιμή....
Nα σαι καλά βρε κολλητέ...

Βλεπω οτι σου αρεσει να μιλας...Η απαντηση σου απο οτι βλεπω ειναι ασχετη με την διαφωνια μας εδω περα. Με κατηγορησες οτι κατηγορω αδικα τους ανθρωπους. Με το παραδειγμα που σου εδωσα παραπανω, ειναι προφανες, για το που στηριζω αυτα που λεω. Εσυ με την σειρα σου, επειδη δεν εχεις και κατι χειροπιαστο ωστε να υποστηριξεις τα λεγομενα σου, αντι να αποδεχθεις το προφανες, το συνεχιζεις και ειρωνευεσαι κιολας. Το επιπεδο των απαντησεων σου δειχνει βεβαια και το επιπεδο των συζητησεων σου. Και μιας και που γιναμε κολλητοι σε περιμενω στο αγαπημενο μας μαγαζι, εγω με τα φιλαρακια μου, να σε κερναμε ολο το βραδυ.
Μην ξεχασεις να μου το πεις, ωστε να ειμαι εκει για να εχεις κερασμα στα σιγουρα. Τα φιλαρακια μου που δουλευουν εκει δεν σε ξερουν αλλα αν ειμαι και εγω εκει, να εισαι βεβαιος οτι θα σε κερασουν στα σιγουρα.
Και επειδη εχω γινει αρκετα off topic (και συγγνωμη στα υπολοιπα παιδια του forum) δεν θα το συνεχισω αλλο. Ο καθενας ας βγαλει τα συμπερασματα του.

NickE60
27-01-11, 23:41
ρε παιδιά πλάκα στην πλάκα θα τσακωθούμε για το αν έχει τις ζάντες ακριβές ή φτηνές ο ένας ή ο άλλος?? ..αφού τα ξέρουμε ..όποιος ψάχνει βρίσκει, όποιος βαριέται να ψάξει ας τις αγοράσει όσο τις πουλάνε, σιγά τώρα... το βάρος τους πάντως είναι όντως αρκετά χαμηλό για 19"!

..σας παρακαλώ, ας σταματήσουμε το μπούρου-μπούρου, μην κάνουμε σαν παλιόγεροι ..νέοι άνθρωποι είμαστε :thumbsup: :hystericalbs1:

Thomelef
28-01-11, 15:16
ρε παιδιά πλάκα στην πλάκα θα τσακωθούμε για το αν έχει τις ζάντες ακριβές ή φτηνές ο ένας ή ο άλλος?? ..αφού τα ξέρουμε ..όποιος ψάχνει βρίσκει, όποιος βαριέται να ψάξει ας τις αγοράσει όσο τις πουλάνε, σιγά τώρα... το βάρος τους πάντως είναι όντως αρκετά χαμηλό για 19"!

..σας παρακαλώ, ας σταματήσουμε το μπούρου-μπούρου, μην κάνουμε σαν παλιόγεροι ..νέοι άνθρωποι είμαστε :thumbsup: :hystericalbs1:

έλα τώρα νίκο μου...εσύ τα'χεις τα χρονάκια σου...
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

NickE60
28-01-11, 17:07
χαχαχαχα ...τι να κάνω ρε Θωμά? αυτοσαρκάζομαι για να μη βάλω τα κλάματα... :grin: :laughing:
Μια χαρά είναι ...όλες οι ηλικίες έχουν τη χάρη τους... πάντα ένα μικρό παιδί τριγυρνάει μέσα στο μυαλό των μεγάλων ή μεγαλύτερων αγοριών... και έχουμε αρκετά τέτοια στην παρέα μας, κρυφά και φανερά :whistle: :thumbsup:

beliris
28-01-11, 17:27
χαχαχαχα ...τι να κάνω ρε Θωμά? αυτοσαρκάζομαι για να μη βάλω τα κλάματα... :grin: :laughing:
Μια χαρά είναι ...όλες οι ηλικίες έχουν τη χάρη τους... πάντα ένα μικρό παιδί τριγυρνάει μέσα στο μυαλό των μεγάλων ή μεγαλύτερων αγοριών... και έχουμε αρκετά τέτοια στην παρέα μας, κρυφά και φανερά :whistle: :thumbsup:

Συμφωνώ φίλε,thumbthumbthumb