PDA

Επιστροφή στο Forum : τρεμουλο στο ξεκινημα



mo328i
25-01-11, 18:55
δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται οταν ξεκιναω το αυτοκινητο χαλαρα νοιωθω πολυ εντονα το αυτοκινητο να τρεμει ο κωλος σε αλλαγες ταχυτητων ολα κομπλε ειτε το smg ειναι στο 1 ειτε ειναι στο 5 δεν κανει τιποτα ουτε τρεμουλο ουτε γκαπ ουτε γκουπ.πληροφοριακα να πω οτι εχω αλλαξει διαφορικο και συνεμπλοκ powerflex πριν περιπου ενα χρονο και δεν ειχα κανενα προβλημα,ημιαξονια εβαλα καινουρια πριν 2 μηνες.Τι λετε να ειναι ??

Jimmakos
25-01-11, 18:59
παπάς, σωληνάκια υποπίεσης κλπ είναι όλα οκ?
Βάσεις κεντρικού είναι οκ?
Βαλβολίνες στο διαφορικό οκ?

ΔημήτρηςΜ3
25-01-11, 19:12
δες βασεις μηχανης εχεις αλαξει ποτε?

z3 2.2
25-01-11, 19:20
πιο πολυ για κεντρικος μαζι με τα παρελκομενα του μου κανει.
ειναι τρεμουλο που σταματαει μετα απο λιγο?
ειναι κοπανημα?
μπορεις να το περιγραψεις λιγο καλυτερα?
μοιαζει με σκορτσαρισμα απο δισκο?

mo328i
25-01-11, 19:44
βασεις μηχανης δεν εχω αλλαξει,νοιωθω πολυ να τρεμει το αυτοκινητο σαν να τρεμει πολυ ο κωλος αριστερα-δεξια,λες και περναω απο πολλα σαμαρακια.δεν κοπαναει τιποτα μονο τρεμουλο εντονο,το μοναδικο που ακουω επισης οταν οδηγω ειναι ενα τριξιμο απο πισω σαν σφυριγμα σιγανο και σταθερο,το οποιο το κανει και οταν δεν περνας λακουβες,τι να πω..θα παω συνεργειο και ελπιζω να μην μου βγει κανα χιλιαρικο για το τιποτα παλι..

z3 2.2
25-01-11, 20:16
Θελει ψαξιματακι.
Θα σου ελεγα για κουπες-σταυρους απο τα ημιαξονια αλλα λες οτι τα αλλαξες...
Τι να πω.
Συνεργειο και ενημερωσε μας!
Ελπιζω και γω να την βγαλεις αναιμακτα,οσο γινεται! :)

MILTOS M3 E46
26-01-11, 00:04
δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται οταν ξεκιναω το αυτοκινητο χαλαρα νοιωθω πολυ εντονα το αυτοκινητο να τρεμει ο κωλος σε αλλαγες ταχυτητων ολα κομπλε ειτε το smg ειναι στο 1 ειτε ειναι στο 5 δεν κανει τιποτα ουτε τρεμουλο ουτε γκαπ ουτε γκουπ.πληροφοριακα να πω οτι εχω αλλαξει διαφορικο και συνεμπλοκ powerflex πριν περιπου ενα χρονο και δεν ειχα κανενα προβλημα,ημιαξονια εβαλα καινουρια πριν 2 μηνες.Τι λετε να ειναι ??

μεσαια τριβη εμενα μου κανει...κατα 80%εκει την ακουνε τα m3 ειδικα τα smg που η αλαγες ακουγοντε μεχρι το θεο τα γκουπ..ειναι ενας λαστιχενιος συνδεσμος....(συνδεσμος κεντρικου αξονα) η αλλιως που το λενε και η περισοτεροι <<μεσαια τριβη>>το κοστος ανταλακτικου ειναι λιγο εκει που σε πηδανε ειναι η εργασια...ολιγον τι...!!!

billarasm3
26-01-11, 02:18
ριξε μια ματια στο πατωμα!!
εκει που βιδωνει η γεφυρα!!!

ankor
26-01-11, 09:35
Μεσαια τριβη κοιταξε και πατωμα στιs βασειs του διαφορικου οπωs λενε πιο πανω τα παιδια.Πιο πολυ μεσαια τριβη μου δειχνει.Εαν ειναι μεσαια τριβη να προσεξουν να την κεντραρουν οταν την αλλαξουν.

mo328i
26-01-11, 20:54
πηγα σημερα και το κοιταξαμε,πατωμα κομπλε ημιαφονια διαφορικο κομπλε καποιες βασεις που κοιταξε κομπλε παμε δοκιμη τιποτα το αυτοκινητο μια χαρα δεν ετρεμε καθολου,παταμε απο δευτερες μεχρι τεταρτες πανω κατω μεσσογειων (πρωινιατικα οι τρελοι) σταματαμε ξεκιναμε πρωτες χαλαρα και ξεκινησε να το κανει ο μηχανικος μου ειπε οτι σκορτσαρει ο δισκος,οταν τον πιεσαμε λιγακι τοτε φανηκε το τρεμουλο...εσεις τι λετε??

EVERGET
26-01-11, 20:59
Λογικό το τρέμουλο αν θες δίσκο, αλλά μία άλλη ένδειξη που πρέπει να έχεις είναι να ανάβει πολύ πιο εύκολα το κίτρινο λαμπάκι της μετάδοσης (έστω και με μικρά ζώρια).

mo328i
29-01-11, 19:57
δεν εχω καμια ενδειξη στο καντραν,γενικα ο oem δισκος ειναι της sachs?δλδ μπορεις να τον βρεις πιο φθηνα εαν αγορασεις κατευθειαν απο εκει?ειναι δλδ σαν τους αισθητηρες bosch που τους πουλαει η bmw 300 και η bosch 80??υπαρχει λογος να βαλεις κατι καλυτερο απο μαμα δισκο??βγαινει απο καποια εταιρια κατι??μιλαμε παντα για smg

m-power_01
29-01-11, 20:05
φυσικα και ειναι πιο φτηνος εξω... Δεν χρειαζεται κατι παραπανω μαμα αυτοκινητο.
sachs και Luk είναι οι επισημοι προμηθευτες. Συνηθως δηλαδη εχει δισκο sachs και πλατω Luk