PDA

Επιστροφή στο Forum : DIY ΒΑΘΟΥΛΩΜΑ



Z4 DCT
21-01-11, 10:59
Μετα απο μια μεγαλη λαλακεια εκανα ενα βαθουλωμα στο τοξο της οροφης του ασσου, αυτο που ειναι μεταξευ του λαστιχου που μπαινει η σχαρα και της πορτας...
Αυτο το κομματι λοιπον εκανε ενα αξιοσεβαστο βαθουλωμα και ετυχε να ειναι και πανω στο νευρο....
Θελησα λοιπον να προσπαθησω να το φτιαξω μονος, αφου στο νετ βρηκα ενα πολυ ωραιο μηχανακι που βοηθα αρκετα....
Το παρελαβα εχθες και αμεσως στρωθηκα στην δουλεια.
Το πακετο περιλαμβανει μια βαση με δυο στρογγυλα ρυθμιζομενα ποδαρακια (σαν βεντουζακια), αξονακια με στρογγυλη βαση για να τραβας το βαθουλωμα, τα οποια τραβας με σηλικονη η οποια κολαει αναμεσα στο αξονακι και το μεταλλο την οποια και περιλαμβανει το κιτ, οπως και το ηλεκτρικο πιστολακι.....
Το εγχειρημα ηταν απο την αρχη δυσκολο γιατι το βαθουλωμα ηταν πανω σε νευρο , οποτε δεν ημουν και πολυ αισιοδοξος για το αποτελεσμα.......το οποιο τελικα ειναι αρκετα καλο.....δεν εξαφανιστηκε το προβλημα, απλα πρεπει να το κοιτας ωρα η να το ξερεις για να το προσεξεις, η να πεσει ο ηλιος στην καταληλη γωνια ωστε να το δεις αμμεσα.....
Και ολο αυτο γιατι ηταν σε νευρο.....
Αν ηταν οπουδηποτε αλλου σε λαμαρινα χωρις νευρο και στο μεγεθος μεχρι ενα πορτοκαλι και λιγο μεγαλητερο ειμαι πεπισμενος οτι θα το εξαφανισει εντελως..!!!!!

Το βρηκα εδω...το πηρα απο αλλον βεβαια, αλλα ειναι το ιδιο ακριβως...thumb
https://www.ricardo.gr/buy/%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B7%C F%84%CE%B1-%CE%BC%CE%BF%CF%84%CE%BF%CF%83%CF%85%CE%BA%CE%BB%C E%AD%CF%84%CE%B5%CF%82/%CE%B1%CE%BE%CE%B5%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%AC%CF%81-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%BA%C F%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-auto/%CF%83%CE%B5%CF%84-%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CF%89%C E%BD-%CE%BA%CE%B9%CF%84/%CE%BA%CE%B9%CF%84-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CF%81%CE%B8%C F%89%CF%83%CE%B7%CF%83-%CE%B2%CE%B1%CE%B8%CE%BF%CF%85%CE%BB%CF%89%CE%BC%C E%B1%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%83%CE%B5-%CE%B9%CF%87/v/an631127326/

z3 2.2
21-01-11, 11:04
μπραβο Γιαννη
ωραιο θρεντ

z3 2.2
21-01-11, 11:06
αναβαθμιζεσαι σα μαστορας σιγα-σιγα.
αντε γιατι με τους συνδετηρες στα σωλινακια υποπιεσης με ειχες ξενερωσει:th_Laie_67-1:

gnx
21-01-11, 11:10
Στη φωτογραφία νουμερο 3 προβάλει αχνά η αντανάκλαση της θείας αυτής μορφής...

Σαν τη μορφή του Χρίστου Αρδίζογλου στο παρμπριζ του τρακτέρ του Ευαγγελου Ντότσικα, ενα πράγμα.

PANOS-E60
21-01-11, 11:11
Μπράβο γιά το μεράκι σου Γιάννη thumb
Πόσο το πήρες το εργαλείο ?
Υπάρχουν μαστόρια που θα στο έφτιαχναν με ένα 20αρικο (ή και λιγότερο) το λακουβάκι αλλά το DiY έχει άλλη χαρά ... :thumbsup:

Kostas_1
21-01-11, 11:11
Θα το μαθει ο Μονστα και αλλοιμονο σου....

Οριστε Κωστα εχεις και ανταγωνιστες τωρα. με τετοιο γκαραζ και τετοια εργαλεια που εχει ο Γιαννης, το χανεις το παιχνιδι.


Γιαννη, παει τωρα χαθηκε η τελειοτητα. Να σκεφτεις να το πουλησεις μαλλον φιλε...

Z4 DCT
21-01-11, 11:13
Μπράβο γιά το μεράκι σου Γιάννη thumb
Πόσο το πήρες το εργαλείο ?
Υπάρχουν μαστόρια που θα στο έφτιαχναν με ένα 20αρικο (ή και λιγότερο) το λακουβάκι αλλά το DiY έχει άλλη χαρά ... :thumbsup:

Το πηρα 32 ευρω με τα μεταφορικα και φπα
Δεν ηταν θεμα τιμης Πανο απλα το εκανα γιατι το γουσταρα....αν και οι τιμες επαιζαν απο 80......και πανω.....με βαφη (κατι που θελω να αποφευγω,αν και μερικες φορες δε γινεταιthumb)

Z4 DCT
21-01-11, 11:14
Θα το μαθει ο Μονστα και αλλοιμονο σου....

Οριστε Κωστα εχεις και ανταγωνιστες τωρα. με τετοιο γκαραζ και τετοια εργαλεια που εχει ο Γιαννης, το χανεις το παιχνιδι.


Γιαννη, παει τωρα χαθηκε η τελειοτητα. Να σκεφτεις να το πουλησεις μαλλον φιλε...

Ναι ρε γαμωτο με εχει ξενερωσει πολυ η λακουβα:hystericalbs1:

PANOS-E60
21-01-11, 11:16
Το πηρα 32 ευρω με τα μεταφορικα και φπα
Δεν ηταν θεμα τιμης Πανο απλα το εκανα γιατι το γουσταρα....αν και οι τιμες επαιζαν απο 80......και πανω.....με βαφη (κατι που θελω να αποφευγω,αν και μερικες φορες δε γινεταιthumb)

Μάστορας στη γειτονιά μου (συνάδελφος του Monsta) έβγαλε τρία λακουβάκια από το δικό μου, όταν το πρωτοπήρα, χωρίς βάψιμο, με 50ε. Μετά το γυάλισε.

NickE60
21-01-11, 11:17
Μπράβο Γιάννη!! Καλή δουλειά!! thumb

Stamatis
21-01-11, 11:19
Εγω αυτα τα φτιαχνω με βεντουζα ξεβουλωτηρι της λεκανης.
Δεν θελει εργαλεια.

Λοιπον, εχω βουλιαξει την πορτα απο το Α class ποτε θα αυναντηθουμε να την φτιαξεις;

stef
21-01-11, 11:19
Παρακαλείται το μέλος Monsta, να ελέγξει από τις φώτος του Γιάννη την ποιότητα καθαρισμού και κερώματος στη σειρά 1 και να βγάλει πόρισμα...
Εγώ βλέπω κάποια σημαδάκια και αράχνες.... :p

Vasilis
21-01-11, 11:28
εισαι πολυ μπροστα αγορι μου!:shok::shok::shok:

εισαι ΘΕΟΣ...εισαι το ΙΝΔΑΛΜΑ ΜΟΥ!!!!:thumbsup::thumbsup::thumbsup:


Θα θελα να μουν ΕΣΥ στην επομενη ζωη μου....!:shok::whistle::shok:

Προς το παρον ΘΕΛΩ ΤΟ ΓΚΑΡΑΖ ΣΟΥ..........!!!!!:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Jimmakos
21-01-11, 11:32
Εγώ πάλι γιατί δεν το διακρίνω το βαθούλωμα?

Γιάννη άστο έτσι αγόρι μου δεν φένεται τίποτα τι να πέσει ο ήλιος πάνω σιγά τώρα.... Μην το πιάνει και το μάτι :thumbsup:

Z4 DCT
21-01-11, 11:38
Εγω αυτα τα φτιαχνω με βεντουζα ξεβουλωτηρι της λεκανης.
Δεν θελει εργαλεια.

Λοιπον, εχω βουλιαξει την πορτα απο το Α class ποτε θα αυναντηθουμε να την φτιαξεις;

Έκλεισε.... Κερναω και καφε μαζί...

Jimmakos
21-01-11, 11:43
Εγώ να σε κεράσω καφεδάκι, σουβλάκι, παστίτσιο, μουσακά, κρασιά, μπύρες, θα μου φτιάξεις ένα βαθουλωματάκι πίσω στον θόλο? :th_Laie_67-1:

Z4 DCT
21-01-11, 11:59
Εγώ να σε κεράσω καφεδάκι, σουβλάκι, παστίτσιο, μουσακά, κρασιά, μπύρες, θα μου φτιάξεις ένα βαθουλωματάκι πίσω στον θόλο? :th_Laie_67-1:

Εγινεεεεεthumb

Cobalt
21-01-11, 12:01
Καλή φάση....

παράγγειλα και γώ για κάτι βαθουλώματα που έχω στο φτερό

για να δούμε....

Z4 DCT
21-01-11, 12:04
Καλή φάση....

παράγγειλα και γώ για κάτι βαθουλώματα που έχω στο φτερό

για να δούμε....

Aν δεν εχει νευρο, θα κανει δουλεια....αλλα να ξερεις...θα βιδωνεις σιγα σιγα το εμβολο.....να πεταχτει επανω σιγα σιγα, οχι γρηγορα...thumb

Jimmakos
21-01-11, 12:05
Εγινεεεεεthumb

Όποτε ευκαιρίσεις.... Πές μου thumb

Cobalt
21-01-11, 12:08
Το θέμα είναι πόσο θα τραβήξεις το βαθούλωμα?

πότε θα καταλάβεις οτι έχει έρθει στα ίσια με το υπόλοιπο αμάξωμα για να μην το παρακάνεις και σπάσεις και κανα βερνίκι?

:thumbsdown:

Kostas_1
21-01-11, 12:10
ρε συ τωρα ειδα τις φωτο.. Τελεια δουλεια λεμε!!!!

Α, και:


....
Λοιπον, εχω βουλιαξει την πορτα απο το Α class ποτε θα αυναντηθουμε να την φτιαξεις;


Εγώ να σε κεράσω καφεδάκι, σουβλάκι, παστίτσιο, μουσακά, κρασιά, μπύρες, θα μου φτιάξεις ένα βαθουλωματάκι πίσω στον θόλο? :th_Laie_67-1:

To ειπα, δεν το ειπα?

Θα το μαθει ο Μονστα και αλλοιμονο σου....

Οριστε Κωστα εχεις και ανταγωνιστες τωρα. με τετοιο γκαραζ και τετοια εργαλεια που εχει ο Γιαννης, το χανεις το παιχνιδι.
...

Libanner
21-01-11, 12:23
Κάνει δουλεία τελικά αυτό το συστηματακι;
Τώρα απο τις συγκεκριμένες φώτο δε μπορώ να κρίνω,πάντως έχω διαβάσει πολλές κριτικές για αυτά τα κιτάκια οτι είναι μάπα,όπως επίσης και εκείνα που πουλάνε για μικροεπισκευες σε παρμπρίζ είναι σαν ρετσίνι και γεμίζει τα ραγισματάκια...

z3 2.2
21-01-11, 12:35
εγω ποτε δεν καταλαβα πως "ερχεται" η λαμαρινα και δεν μεταφερει αλλου τη λακουβα.
απο την στιγμη που εχει γινει βουλιαγμα η λαμαρινα εχει "απλωσει" και αυτο ειναι το μονο σιγουρο!
Τωρα πως κατι Μονστιδες και κατι Γιαννηδες την τραβανε πισω ποτε δεν καταλαβα!!!

Αλλα θα μου πεις (κυρ Μονστα μας) "εκαστος στο ειδος του" !!!!!:thumbsup:

Υ.Γ. θα σου φαει την πελατεια αυτος ρε Κωστα σου λεω....:hystericalbs1:

Z4 DCT
21-01-11, 12:37
Το θέμα είναι πόσο θα τραβήξεις το βαθούλωμα?

πότε θα καταλάβεις οτι έχει έρθει στα ίσια με το υπόλοιπο αμάξωμα για να μην το παρακάνεις και σπάσεις και κανα βερνίκι?

:thumbsdown:

Αυτο ειναι το καλο!!! Μόλις έρθουν Όλα στην ίδια ευθεία(βάσεις και εμβολο) πετάγεται και ξεκολλα αμέσως..... Μόνο εάν το αφίξεις γρήγορα ίσως κανείς ζημια

yannisv
21-01-11, 13:04
Αν και αν ήμουν στη θέση του Γιάννη θα άλλαζα το αυτοκίνητο για να μη χάσω τον ύπνο μου (χεχεχε σε πειράζω βρε) μπράβο του που ασχολήθηκε και το έκανε ξανά κούκλα. Βέβαια είμαι σίγουρος πως το αμάξι έχει χάσει μεγάλο μέρος της αξίας του μετά από τέτοια ζημιά. :p

Monsta
21-01-11, 13:16
Μπράβο Γιάννη για τη προσπάθεια. Χαίρομαι πραγματικά να βλέπω κόσμο να προσπαθεί μόνος του και να ασχολείται με το αυτοκίνητό του.


Για να λέμε όμως και του στραβού το δίκιο, στη 5η φωτό (πάνω σειρά και τέρμα δεξιά) όπου είναι το 'τελικό' αποτέλεσμα του Γιάννη, φαίνεται ξεκάθαρα ότι η λαμαρίνα έχει πλέον όχι μία γούβα αλλά 'κυματάκια' ........κάτι σαν τους κοιλιακούς μου ένα πράμα.

Και είναι απόλυτα φυσιολογικό, επειδή το σημείο που ήταν η ζημιά είναι αφενός πολύ σκληρό και δεν μπορεί να 'σηκωθεί' ομοιόμορφα, από την άλλη όπως πολύ σωστά είπε ο Δημήτρης παρακάτω η λαμαρίνα έχει ξεχειλώσει από το μπαμ και αυτό δεν μπορεί ποτέ να έρθει στο 100%, ούτε στο 95% αν δε μπει χέρι φανοποιού.

Η μέθοδος pdr (paintless dent repair) είναι μία τέχνη που διδάσκεται στο εξωτερικό και είναι ιδανική για επαναφορά λακούβας μικρού μεγέθους πχ χαλάζι, ενώ με τα απαραίτητα εργαλεία (λεβιέδες) που μπάινουν ΜΕΣΑ από τη λαμαρίνα μπορεί να επισκευαστεί και μεγαλύτερου διαμέτρου λακούβα. Πάντα βέβαια παίζει μεγάλο ρόλο η εμπειρία του τεχνίτη, το σημείο της λακούβας αλλά και η λαμαρίνα του αυτοκινήτου για το τελικό αποτέλεσμα.



εγω ποτε δεν καταλαβα πως "ερχεται" η λαμαρινα και δεν μεταφερει αλλου τη λακουβα.
απο την στιγμη που εχει γινει βουλιαγμα η λαμαρινα εχει "απλωσει" και αυτο ειναι το μονο σιγουρο!
Τωρα πως κατι Μονστιδες και κατι Γιαννηδες την τραβανε πισω ποτε δεν καταλαβα!!!

Αλλα θα μου πεις (κυρ Μονστα μας) "εκαστος στο ειδος του" !!!!!:thumbsup:

Υ.Γ. θα σου φαει την πελατεια αυτος ρε Κωστα σου λεω....:hystericalbs1:


Ακριβώς Δημήτρη μου, η λακούβα του Γιάννη ήταν πολύ μεγάλη και η λαμαρίνα έχει παραμορφωθεί. Αν ο Γιάννης θέλει το τέλειο αποτέλεσμα, το αμάξι θα πάει σε φανοποιό.




ΓΙΑΝΝΗΗΗHHHΗΗΗΗ, φέρε τα εργαλεία σου. Το Σάββατο έχει Cars, Coffee & CDR*







*Complimentary Dent Repair.......by Yiannisssssssss.

yannisv
21-01-11, 13:20
Μπράβο Γιάννη για τη προσπάθεια. Χαίρομαι πραγματικά να βλέπω κόσμο να προσπαθεί μόνος του και να ασχολείται με το αυτοκίνητό του.


Για να λέμε όμως και του στραβού το δίκιο, στη 5η φωτό (πάνω σειρά και τέρμα δεξιά) όπου είναι το 'τελικό' αποτέλεσμα του Γιάννη, φαίνεται ξεκάθαρα ότι η λαμαρίνα έχει πλέον όχι μία γούβα αλλά 'κυματάκια' ........κάτι σαν τους κοιλιακούς μου ένα πράμα.

Και είναι απόλυτα φυσιολογικό, επειδή το σημείο που ήταν η ζημιά είναι αφενός πολύ σκληρό και δεν μπορεί να 'σηκωθεί' ομοιόμορφα, από την άλλη όπως πολύ σωστά είπε ο Δημήτρης παρακάτω η λαμαρίνα έχει ξεχειλώσει από το μπαμ και αυτό δεν μπορεί ποτέ να έρθει στο 100%, ούτε στο 95% αν δε μπει χέρι φανοποιού.

Η μέθοδος pdr (paintless dent repair) είναι μία τέχνη που διδάσκεται στο εξωτερικό και είναι ιδανική για επαναφορά λακούβας μικρού μεγέθους πχ χαλάζι, ενώ με τα απαραίτητα εργαλεία (λεβιέδες) που μπάινουν ΜΕΣΑ από τη λαμαρίνα μπορεί να επισκευαστεί και μεγαλύτερου διαμέτρου λακούβα. Πάντα βέβαια παίζει μεγάλο ρόλο η εμπειρία του τεχνίτη, το σημείο της λακούβας αλλά και η λαμαρίνα του αυτοκινήτου για το τελικό αποτέλεσμα.





Ακριβώς Δημήτρη μου, η λακούβα του Γιάννη ήταν πολύ μεγάλη και η λαμαρίνα έχει παραμορφωθεί. Αν ο Γιάννης θέλει το τέλειο αποτέλεσμα, το αμάξι θα πάει σε φανοποιό.




ΓΙΑΝΝΗΗΗHHHΗΗΗΗ, φέρε τα εργαλεία σου. Το Σάββατο έχει Cars, Coffee & CDR*







*Complimentary Dent Repair.......by Yiannisssssssss.



Προφητικά μίλησα λοιπόν...το αμάξι θέλει αλλαγή και αν το δει σχολαστικός αγοραστής θα παζαρεύει χαμηλότερα λόγω της ζημιάς που έχει πάθει..... :th_Laie_67-1: ....δεν μπορώ να κάνω και θενξ στον εαυτό μου!!!

Z4 DCT
21-01-11, 13:59
Μπράβο Γιάννη για τη προσπάθεια. Χαίρομαι πραγματικά να βλέπω κόσμο να προσπαθεί μόνος του και να ασχολείται με το αυτοκίνητό του.


Για να λέμε όμως και του στραβού το δίκιο, στη 5η φωτό (πάνω σειρά και τέρμα δεξιά) όπου είναι το 'τελικό' αποτέλεσμα του Γιάννη, φαίνεται ξεκάθαρα ότι η λαμαρίνα έχει πλέον όχι μία γούβα αλλά 'κυματάκια' ........κάτι σαν τους κοιλιακούς μου ένα πράμα.

Και είναι απόλυτα φυσιολογικό, επειδή το σημείο που ήταν η ζημιά είναι αφενός πολύ σκληρό και δεν μπορεί να 'σηκωθεί' ομοιόμορφα, από την άλλη όπως πολύ σωστά είπε ο Δημήτρης παρακάτω η λαμαρίνα έχει ξεχειλώσει από το μπαμ και αυτό δεν μπορεί ποτέ να έρθει στο 100%, ούτε στο 95% αν δε μπει χέρι φανοποιού.


Η μέθοδος pdr (paintless dent repair) είναι μία τέχνη που διδάσκεται στο εξωτερικό και είναι ιδανική για επαναφορά λακούβας μικρού μεγέθους πχ χαλάζι, ενώ με τα απαραίτητα εργαλεία (λεβιέδες) που μπάινουν ΜΕΣΑ από τη λαμαρίνα μπορεί να επισκευαστεί και μεγαλύτερου διαμέτρου λακούβα. Πάντα βέβαια παίζει μεγάλο ρόλο η εμπειρία του τεχνίτη, το σημείο της λακούβας αλλά και η λαμαρίνα του αυτοκινήτου για το τελικό αποτέλεσμα.





Ακριβώς Δημήτρη μου, η λακούβα του Γιάννη ήταν πολύ μεγάλη και η λαμαρίνα έχει παραμορφωθεί. Αν ο Γιάννης θέλει το τέλειο αποτέλεσμα, το αμάξι θα πάει σε φανοποιό.




ΓΙΑΝΝΗΗΗHHHΗΗΗΗ, φέρε τα εργαλεία σου. Το Σάββατο έχει Cars, Coffee & CDR*







*Complimentary Dent Repair.......by Yiannisssssssss.


Εχεις απολυτο δικιο Κωστα...κανει κυματακια αμα το δεις με ηλιο η πολυ προσεκτικα....
Τωρα το θεμα ειναι οτι το εργαλειακι σε νορμαλ βαθουλωμα σε βατη περιοχη χωρις νευρα θα κανει τελεια δουλεια.....
Την δικη μου την ειδες.....δυσκολη με νευρο και οχι στρογγυλη....
δεν περιμενα να γινει οπως ηταν πριν...για να γινει σωστη δουλεια θελει οπως ειπες φανοποιο...
Το καλυτερο ομως ειναι οτι περασα καποιες πολυ χαλαρες στιγμες και με εκανε πολυ χαπυ το να προσπαθησω να φτιαξω κατι μονος , το οποιο και πηγε οπως ακριβως το περιμενα....εγινε ΥΠΟΦΕΡΤΟ!!!

Z4 DCT
21-01-11, 14:00
Προφητικά μίλησα λοιπόν...το αμάξι θέλει αλλαγή και αν το δει σχολαστικός αγοραστής θα παζαρεύει χαμηλότερα λόγω της ζημιάς που έχει πάθει..... :th_Laie_67-1: ....δεν μπορώ να κάνω και θενξ στον εαυτό μου!!!

Οταν θα πουληθει....ο αγοραστης θα παθει οτι επαθε και του 92αριου.....δε θα πιστευει και ο ιδιος ποσο τυχερος ειναι....thumb

Monsta
21-01-11, 14:14
με εκανε πολυ χαπυ το να προσπαθησω να φτιαξω κατι μονος

Αυτό ακριβώς !!!!!!

Μου φαίνεται τώρα ήρθε η ώρα για 'τοπικό' για να ησυχάσεις μια και καλή.



Ή μήπως τώρα που πήρες λίγο αέρα, να σε πάω στο επόμενο βήμα του DIY ???

Z4 DCT
21-01-11, 14:17
Αυτό ακριβώς !!!!!!

Μου φαίνεται τώρα ήρθε η ώρα για 'τοπικό' για να ησυχάσεις μια και καλή.



Ή μήπως τώρα που πήρες λίγο αέρα, να σε πάω στο επόμενο βήμα του DIY ???

Ένα ένα τα βήματα.......

Φαντάζεται να το έκανε ο ζωές..... Φαράγγι της σαμαριας θα έβγαινε... Χαχαχαχα

stef
21-01-11, 14:22
Τωρα το θεμα ειναι οτι το εργαλειακι σε νορμαλ βαθουλωμα σε βατη περιοχη χωρις νευρα θα κανει τελεια δουλεια.....

Να το δοκιμάσουμε στο καπώ ενός Ε34 του πατέρα μου που έχει βαθούλωμα αν είναι!!

Monsta
21-01-11, 14:37
Ένα ένα τα βήματα.......

Φαντάζεται να το έκανε ο ζωές..... Φαράγγι της σαμαριας θα έβγαινε... Χαχαχαχα

LOOOOL θα σε κράξει....

titaras
21-01-11, 14:56
Παλικάρια σας παραθέτω και έγω μια πατέντα που μπορει να χρησιμοποιηθει σε αντίστοιχες ''μικρολακούβες'' .
Πρώτα, με ένα πιστολάκι μαλλίών για τα μαλλιά θερμάνετε το σημείο που είναι το βαθούλωμα. Αμέσως μετά και χωρίς να χάσετε χρόνο, ψεκάστε το ίδιο σημείο με μια από τις συσκευές που βρίσκει κανείς σε κάθε κατάστημα ηλεκτρονικών υπολογιστών και χρησιμοποιούνται για τον καθαρισμό του πληκτρολογίου και άλλων μερών ενός Η/Υ ( 5-7 euro κόστος ).
Επειδή περιέχει φρέον ο αέρας βγαίνει παγωμένος. Η απότομη αλλαγή θερμοκρασίας στο σημείο που είναι το βαθούλωμα κάνει το «νεύρο» της λαμαρίνας σε εκείνο το σημείο να επανέλθει στην αρχική του θέση!
Φυσικά πρόκειται για μια πρόχειρη «πατέντα» και τίποτα παραπάνω και δεν θα πετύχει σε κάθε βαθούλωμα, αλλά σίγουρα είναι εντυπωσιακό!
Καλή τύχη , περιμένω τις εμπειρίες σας .

Z4 DCT
21-01-11, 14:57
Να το δοκιμάσουμε στο καπώ ενός Ε34 του πατέρα μου που έχει βαθούλωμα αν είναι!!

thumbthumb

Z4 DCT
21-01-11, 15:00
Παλικάρια σας παραθέτω και έγω μια πατέντα που μπορει να χρησιμοποιηθει σε αντίστοιχες ''μικρολακούβες'' .
Πρώτα, με ένα πιστολάκι μαλλίών για τα μαλλιά θερμάνετε το σημείο που είναι το βαθούλωμα. Αμέσως μετά και χωρίς να χάσετε χρόνο, ψεκάστε το ίδιο σημείο με μια από τις συσκευές που βρίσκει κανείς σε κάθε κατάστημα ηλεκτρονικών υπολογιστών και χρησιμοποιούνται για τον καθαρισμό του πληκτρολογίου και άλλων μερών ενός Η/Υ ( 5-7 euro κόστος ).
Επειδή περιέχει φρέον ο αέρας βγαίνει παγωμένος. Η απότομη αλλαγή θερμοκρασίας στο σημείο που είναι το βαθούλωμα κάνει το «νεύρο» της λαμαρίνας σε εκείνο το σημείο να επανέλθει στην αρχική του θέση!
Φυσικά πρόκειται για μια πρόχειρη «πατέντα» και τίποτα παραπάνω και δεν θα πετύχει σε κάθε βαθούλωμα, αλλά σίγουρα είναι εντυπωσιακό!
Καλή τύχη , περιμένω τις εμπειρίες σας .

Αν κοιτάξεις καλύτερα στο YouTube θε δεις ότι σε πολλα αμάξια καταστρέφει το χρωμα.... Το κοιτουσα πριν αποφασίσω να πάρω σετ

Z4 DCT
21-01-11, 15:06
LOOOOL θα σε κράξει....

Χαχαχα:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
Θα του Πω να βγάλει την εταζερα:hystericalbs1:

katsaraios
09-05-15, 23:14
Γιαννηηηηηη μιλαμε για το ιδιο προιον?????

https://bizshop.gr/eshop/eksypna-proionta-spitiou/kit-epidiorthosis-vathoulomaton-autokinitou-pops-a-dent/

wheelman
09-05-15, 23:19
Να στο φερω αυριο.?

Στάλθηκε από το M82 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

katsaraios
09-05-15, 23:22
Να στο φερω αυριο.?

Στάλθηκε από το M82 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
:notworthy:
Nαι αν οντως αξιζει για να φτιαξω την πορτα του συνοδηγου...:electrician2:

VanVIC
10-05-15, 07:33
Δείτε κι αυτό: https://getatool.car.gr/parts/view/5754223/
Αν το έχει δοκιμάσει κάποιος, ας μας παραθέσει την εμπειρία του.
Εχω την αίσθηση οτι είναι πανομοιότυπο με ένα kit που είδα να χρησιμοποιεί φανοποιός για τέτοια δουλειά. Βέβαια ότνα τους ρωτάς για την πηγή τέτοιων εργαλείων, κάνουν τους "κινέζους"

m3e36
10-05-15, 11:49
Προσοχη παιδια αυτα τα kit μην τα χρησιμοποιησετε σε περιοχη που το αυτοκινητο εχει βαφει στο παρελθον .
Κατα 95% θα τιναξει το βερνικι και θα παρει και το χρωμα μαζι.
Να το χρησιμοποιειτε μονο στο εργοστασιακο χρωμα.

Konstantinos E60
10-05-15, 21:39
Δείτε κι αυτό: https://getatool.car.gr/parts/view/5754223/
Αν το έχει δοκιμάσει κάποιος, ας μας παραθέσει την εμπειρία του.
Εχω την αίσθηση οτι είναι πανομοιότυπο με ένα kit που είδα να χρησιμοποιεί φανοποιός για τέτοια δουλειά. Βέβαια ότνα τους ρωτάς για την πηγή τέτοιων εργαλείων, κάνουν τους "κινέζους"

Βαγγέλη δες εδω (https://www.ebay.com/itm/360-pc-PDR-Paintless-Dent-Repair-Auto-Body-Tools-1wk-Hands-On-Training-Included-/281000377345?hash=item416ced7c01&item=281000377345&vxp=mtr) πόσο έχει μια συλλογή επαγγελματία.
Μην μπλέκεις εκτος αν θέλεις να παίξεις με κανένα σαράβαλο. thumb

Konstantinos E60
10-05-15, 21:41
Προσοχη παιδια αυτα τα kit μην τα χρησιμοποιησετε σε περιοχη που το αυτοκινητο εχει βαφει στο παρελθον .
Κατα 95% θα τιναξει το βερνικι και θα παρει και το χρωμα μαζι.
Να το χρησιμοποιειτε μονο στο εργοστασιακο χρωμα.

Το πρώτο πράγμα που ρωτάει ο σωστός επαγγελματίας που ασχολείται με PDR.
Αν του πεις οτι είναι ξαναβαμένο σε διωχνει και δεν ασχολειται καθόλου.

Leonidas_E39
10-05-15, 22:00
Ακριβως και στο δικο μου ηταν το πρωτο πραγμα που ρωτησαν, το βαψιμο ηταν μονοδρομος παρολα αυτα ολες οι λακουβες που τραβηχτηκαν απο καπω και πορτ μπαγκαζ (βαμμενα κομματια) δημιουργησαν ραγισματακια στο χρωμα - βερνικι ενω στον ουρανο παρολο που υπηρχε αποκολληση βερνικιου απο την αφαιρεση της μεμβρανης δεν παρουσιατηκαν αυτα.