PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγη ADSL μοdem router HELP !!!



nfot
19-01-11, 18:31
Η αδερφη μου αλλαξε παροχο και απο Forthnet πηγε σε HOL.
Αντικαταστησε το Linksys με το Netfaster αλλα αυτο ειχε ως αποτελεσμα, να μη φτανει το σημα στο δωματιο της ανηψιας μου.

Αν απλα αντιγραψω τις ρυθμισεις του Netfaster στo Linksys, θα δουλεψει;

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Kostas_1
19-01-11, 18:37
Δεν ειναι απαραιτητο οτι εχουν τις ιδιες απαιτησεις ρυθμισεων. Παντως λογικα με σωστη - αναλογη παραμετροποιηση με αυτη που εχει το netfaster, θα δουλεψει.

Leonidas_E39
19-01-11, 18:37
Το λογικο ειναι πως ναι . Βαλε στο παλιο ρουτερ το username και το password που σου εδωσαν απο την HOL και δοκιμασε το.

DIMITr|S
19-01-11, 19:10
χρησιμοποιησε το παλιο router....

Vasilis
19-01-11, 21:35
Προφανως, για να αλλαξε παροχο αλλαξαν κ νικνειμ κ πασγουορτ

προφανως θα πρεπει να αλλαξεις ρυθμισεις, ειτε βαλεις το νεο ρουτερ ειτε το παλιο!

διαβασε χαρακτηριστικα των δυο ρουτερ κ κρατα το καλυτερο (απο αποψη ταχυτητας κ εμβελειας)

oldcarskickass
19-01-11, 22:38
Προφανως, για να αλλαξε παροχο αλλαξαν κ νικνειμ κ πασγουορτ

προφανως θα πρεπει να αλλαξεις ρυθμισεις, ειτε βαλεις το νεο ρουτερ ειτε το παλιο!

διαβασε χαρακτηριστικα των δυο ρουτερ κ κρατα το καλυτερο (απο αποψη ταχυτητας κ εμβελειας)

Μεταξύ linksys και netfaster δε νομίζω να υπάρχει σύγκριση.

Για πες ακριβώς τα δυο μοντέλα των ρούτερ.

Αν και δεν υπάρχει περίπτωση το λινκσις να είναι υποδεέστερο ΕΙΔΙΚΑ στον τομέα της ασφάλειας.

Αν ΔΕΝ έχεις αλλάξει τύπο σύνδεσης (από ISDN σε PSTN ή αντίστροφα) τότε πρέπει παίζουν και τα 2.

Χρίστος
19-01-11, 22:41
Με την νεα συνδεση στη hol σου εχουν αφησει το router με τις ρυθμισεις ας πουμε σε default.
Ειτε χρησιμοποιησεις το παλιο, ειτε το καινουριο θα μπορεις να συνδεθεις πιστευω.
Αυτο που σου πρωτεινω ειναι οποιο και να αφησεις να τους παρεις κανα δυο τηλεφωνα.
Πες τους οτι δεν εχω καλη ταχυτητα και να σου χρονισουν καλυτερα.
Ενδεικτικα να σου πω οτι με 20ρα hol ειχα τις πρωτες μερες γυρω στο 10 με 12 και μετα απο 2-3 τηλεφωνα πλεον βλεπω καθαρα 16 με 17.5.....
Τοσο μεγαλα νουμερα συντελεσε και οτι εχω πολυ κοντα dslam.Οπως και να εχει παντος θα δεις διαφορα!

optostyle
03-02-11, 08:16
Αν μπεις στο menu του ρουτερ θα δεις και μια παραμετρο που αυξανει το σημα ....δηλ 50%-100% κτλ
Το ονομαζει ''Transmitting Power ''
Επισεις ΔΕΝ πιανει καθολου σημα? η ειναι μειωμενο.....γιατι αν δεν πιανει καθολου, θελει να αλλαξεις και το ''Channel'' γιατι καποια παλαιοτερα laptops δεν πιανουν απο το 8 channel και πανω
Επισεις στη HOL ΔΕΝ χρειαζετε pass και username

nfot
03-02-11, 23:08
Ηταν ηδη ρυθμισμενο στο max, το ελεγξα.
Τελικα δε χρειαστηκε να κανω αντικατασταση, γιατι μαλλον η ανηψια μου κατι εκανε λαθος, αφου οταν πηγα ηταν κανονικα συνδεδεμενη με wi fi.

Σας ευχαριστω πολυ ολους.