PDA

Επιστροφή στο Forum : Άκυρες οι θέσεις στάθμευσης στις πυλωτές



Vasilis
18-01-11, 09:07
...το συζητουσαμε προσφατα , κ βρηκα αυτο το δημοσιευμα!
νομιζω οτι καποιος συμφορουμιτης ειχε προβλημα με καποιον Αστυνομικο που μοιραζονταν σε πολυκατοικια , χωρο πυλωτης!

για διαβαστε....

https://i760.photobucket.com/albums/xx248/bmw330vasilis/300_Parking_Pilotis_002_large.jpg

Απόφαση του Αρείου Πάγου καθιστά άκυρα τα συμβόλαια ιδιοκτησίας για θέσεις στάθμευσης σε πυλωτές πολυκατοικιών, καθώς και τη μεταβίβαση τους σε τρίτα πρόσωπα. Σύμφωνα με δημοσίευμα του ΣΚΑΙ, στην απόφαση ορίζεται πως οι χώροι στάθμευσης των πυλωτών είναι υποχρεωτικά κοινόχρηστοι, δεν διαιρούνται σε ιδιοκτησίες και ως εκ τούτου απαγορεύεται η πώληση και η ενοικίασή τους σε τρίτα πρόσωπα εκτός της πολυκατοικίας. Επίσης, τη χρήση θέσεων στάθμευσης μπορούν να έχουν μόνο οι ιδιοκτήτες διαμερισμάτων ή καταστημάτων πολυκατοικίας, όχι όμως και ιδιοκτήτες αποθηκών.


πηγη:gocar.gr

mitsos_chania
18-01-11, 09:13
Βασιλη νομιζω εχει ξανασυζητηθει καπου.Παντως επειδη και γω ταλαιπωρηθηκα για 2 χρονια με την θεση στην πυλωτη στην Αθηνα οπου ο εργολαβος την ειχε πουλησει σε ενα ασχετο και την οποια κερδισαμε δικαστικως,πλεον ισχυει οτι η πυλωτη ειναι κοινοχρηστος χωρος.Με λιγα λογια οποιος προλαβε τον κυριο ειδε.

Z4 DCT
18-01-11, 09:15
Βασιλη νομιζω εχει ξανασυζητηθει καπου.Παντως επειδη και γω ταλαιπωρηθηκα για 2 χρονια με την θεση στην πυλωτη στην Αθηνα οπου ο εργολαβος την ειχε πουλησει σε ενα ασχετο και την οποια κερδισαμε δικαστικως,πλεον ισχυει οτι η πυλωτη ειναι κοινοχρηστος χωρος.Με λιγα λογια οποιος προλαβε τον κυριο ειδε.

Πω πω τρελω παλουκι....να την εχεις χρυσοπληρωσει και τωρα ....τον πουλο.....:shok:

mitsos_chania
18-01-11, 09:19
Η αληθεια ειναι Γιαννη οτι και γω την κοπελα που ειχε αγορασει τη θεση την λυπηθηκα γιατι η περιοχη που μενω οι θεσεις σταθμευσης ειναι πανακριβες(Παγκρατι).Μετα ομως εμαθα οτι ειχε αλλες 2 στην πολυκατοικια που εμενε

PATSIMINI
18-01-11, 09:22
...το συζητουσαμε προσφατα , κ βρηκα αυτο το δημοσιευμα!
νομιζω οτι καποιος συμφορουμιτης ειχε προβλημα με καποιον Αστυνομικο που μοιραζονταν σε πολυκατοικια , χωρο πυλωτης!

για διαβαστε....

https://i760.photobucket.com/albums/xx248/bmw330vasilis/300_Parking_Pilotis_002_large.jpg

Απόφαση του Αρείου Πάγου καθιστά άκυρα τα συμβόλαια ιδιοκτησίας για θέσεις στάθμευσης σε πυλωτές πολυκατοικιών, καθώς και τη μεταβίβαση τους σε τρίτα πρόσωπα. Σύμφωνα με δημοσίευμα του ΣΚΑΙ, στην απόφαση ορίζεται πως οι χώροι στάθμευσης των πυλωτών είναι υποχρεωτικά κοινόχρηστοι, δεν διαιρούνται σε ιδιοκτησίες και ως εκ τούτου απαγορεύεται η πώληση και η ενοικίασή τους σε τρίτα πρόσωπα εκτός της πολυκατοικίας. Επίσης, τη χρήση θέσεων στάθμευσης μπορούν να έχουν μόνο οι ιδιοκτήτες διαμερισμάτων ή καταστημάτων πολυκατοικίας, όχι όμως και ιδιοκτήτες αποθηκών.


πηγη:gocar.gr

το προβλημα το δικο μου ειναι διαφορετικο...εχω γκαραζ δικο μου και εκεινοσ δικο του..

Konstantinos E60
18-01-11, 09:22
Και με τις κλειστές θέσεις που έχουν δηλωθεί και πληρωθεί κανονικότατα σαν γκαράζ τι γίνεται ??
Πάλι νόμο με ασάφειες έβγαλαν !!!:thumbsdown:

Kostas_1
18-01-11, 18:10
Τα εχουμε ξαναπει παιδες. Οι κλειστες θεσεις γκαραζ (πχ υπογεια) ειναι ξεχωριστη και διακριτη ιδιοκτησια και μπορουν να πωλουνται ξεχωριστα.

Οι θεσεις στις πυλωτες ειναι μεν κοινοχρηστοι χωροι και δεν μπορουν να πωλουνται ξεχωριστα με δικα τους συμβολαια και οπωσδηποτε ΟΧΙ σε τριτους εκτος της πολυκατοικιας ιδιοκτητες. Μπορουν ομως να αποτελουν ακολουθηματα του διαμερισματος και να ειναι στο ιδιο συμβολαιο με το διαμερισμα. Τοτε δεν ειναι "οποιος προλαβε" αλλα αποτελει ιδιοχρησια και ιδιοκτησια του ιδιοκτητη του συγκεκριμενου διαμερισματος.

nfot
18-01-11, 19:58
Ειχα κι εγω μια σχετικη συζητηση. Και μου δημιουργηθηκαν μερικες αποριες.
- Μπορει καποιος να κλεισει, παρκαροντας απο εξω, την εισοδο σε νομιμο κοινοχρηστο χωρο σταθμευσης πολυκατοικιας, με την αιτιολογια οτι δεν εχει ειδικη αδεια χωρου σταθμευσης απο την πολεοδομια; Βασικα, νοηται τετοια αδεια; Οπως αυτη που βλεπω σε μερικες αυλες που εχουν μετατραπει σε χωρους σταθμευσης μονοκατοικιας;

- Σε κοινοχρηστο χωρο - πυλωτη μπορω να αφηνω το τρεϊλερ - μοτο ή μπορουν να μου την "πουν";

Kostas_1
18-01-11, 20:04
Ειχα κι εγω μια σχετικη συζητηση. Και μου δημιουργηθηκαν μερικες αποριες.
- Μπορει καποιος να κλεισει, παρκαροντας απο εξω, την εισοδο σε νομιμο κοινοχρηστο χωρο σταθμευσης πολυκατοικιας, με την αιτιολογια οτι δεν εχει ειδικη αδεια χωρου σταθμευσης απο την πολεοδομια; Βασικα, νοηται τετοια αδεια; Οπως αυτη που βλεπω σε μερικες αυλες που εχουν μετατραπει σε χωρους σταθμευσης μονοκατοικιας;

- Σε κοινοχρηστο χωρο - πυλωτη μπορω να αφηνω το τρεϊλερ - μοτο ή μπορουν να μου την "πουν";

α) οχι δεν μπορεις, εφοσον ειναι νομιμος...
β) αν ειναι δικος σου ο χωρος ναι

nfot
18-01-11, 20:11
α) ευχαριστω
β) Δεν ειναι κανενος ο χωρος, ειναι κοινοχρηστος - ελευθερος. Γενικα εκει αφηνουμε μοτο και ποδηλατα.

Kostas_1
18-01-11, 20:14
ε αφου ειναι "οποιος προλαβει" δοκιμασε το τοτε

Jimmakos
18-01-11, 20:23
...το συζητουσαμε προσφατα , κ βρηκα αυτο το δημοσιευμα!
νομιζω οτι καποιος συμφορουμιτης ειχε προβλημα με καποιον Αστυνομικο που μοιραζονταν σε πολυκατοικια , χωρο πυλωτης!

για διαβαστε....

https://i760.photobucket.com/albums/xx248/bmw330vasilis/300_Parking_Pilotis_002_large.jpg

Απόφαση του Αρείου Πάγου καθιστά άκυρα τα συμβόλαια ιδιοκτησίας για θέσεις στάθμευσης σε πυλωτές πολυκατοικιών, καθώς και τη μεταβίβαση τους σε τρίτα πρόσωπα. Σύμφωνα με δημοσίευμα του ΣΚΑΙ, στην απόφαση ορίζεται πως οι χώροι στάθμευσης των πυλωτών είναι υποχρεωτικά κοινόχρηστοι, δεν διαιρούνται σε ιδιοκτησίες και ως εκ τούτου απαγορεύεται η πώληση και η ενοικίασή τους σε τρίτα πρόσωπα εκτός της πολυκατοικίας. Επίσης, τη χρήση θέσεων στάθμευσης μπορούν να έχουν μόνο οι ιδιοκτήτες διαμερισμάτων ή καταστημάτων πολυκατοικίας, όχι όμως και ιδιοκτήτες αποθηκών.


πηγη:gocar.gr

Πιάσε το αυγό και κούρεφτο......
Πόσοι είναι ιδιοκτήτες? Εγώ πχ που πληρώνω ενοίκιο δεν έχω δικαίωμα να έχω θέση πάρκινγκ?
Στην πολυκατοικία που είμαι μάνι μάνι ενα ζευγάρι κρατάει 4 θέσεις πάρκιν επειδή λέει είναι ιδιοκτήτες διαμερίσματος και σαν να μην φτάνει αυτό έχουν 2 .....Mercedes :ranting2:

Kostas_1
18-01-11, 20:28
Πιάσε το αυγό και κούρεφτο......
Πόσοι είναι ιδιοκτήτες? Εγώ πχ που πληρώνω ενοίκιο δεν έχω δικαίωμα να έχω θέση πάρκινγκ?
Στην πολυκατοικία που είμαι μάνι μάνι ενα ζευγάρι κρατάει 4 θέσεις πάρκιν επειδή λέει είναι ιδιοκτήτες διαμερίσματος και σαν να μην φτάνει αυτό έχουν 2 .....Mercedes :ranting2:

1)Στο συμβολαιο του ιδιοκτητη σου περιλαμβανει τη θεση στη πυλωτη?
Στο συμβολαιο ενοικιασης περιλαμβανει τη θεση στη πυλωτη?

Αν εχεις 2 ναι, κερδιζεις τη θεση.


2) Αν στα συμβολαια ιδιοκτησιας γραφει οτι τους ανηκουν ως παρακολουθηματα της ιδιοκτησιας των διαμερισματων τους ε τοτε ναι ειναι δικα τους....

Αν δεν περιγραφονται οι θεσεις στα συμβολαια ιδιοκτησιας, τοτε ειναι οποιος προλαβει

Jimmakos
18-01-11, 20:31
αχα.... Το πιασα thanks :original:

nfot
18-01-11, 20:35
Κι εγω ενοικιαστης ειμαι, αλλα στο συμβολαιο αναφερεται και ο χωρος σταθμευσης και η αποθηκη. Οι δε χωροι σταθμευσης ειναι διακριτοι και πανε πακετο με τα διαμερισματα.

Οσο για τη χρηση της ελευθερης πυλωτης, σαν χωρο σταθμευσης μοτο και τρεϊλερ, το εφαρμοζω απο τοτε που νοικιασα. Απλα να ξερω το νομικο πλαισιο ηθελα, ωστε να ειμαι προετοιμασμενος, αν μου πει κανεις κατι.

Atsa linos
18-01-11, 20:48
:whistle:Βασιλη στα ελεγα ,,,,