PDA

Επιστροφή στο Forum : Καφές στην τιμή που επιλέγετε εσείς...



Vasilis
17-01-11, 08:28
https://i760.photobucket.com/albums/xx248/bmw330vasilis/cafe.jpg


Η οικονομική κρίση δεν έχει πλήξει μόνο την Ελλάδα αλλά και αρκετές άλλες χώρες του κόσμου, με αποτέλεσμα οι καταστηματάρχες να κάνουν ότι μπορούν προκειμένου να μην χάσουν την πελατεία τους. Ένας απελπισμένος ιδιοκτήτης όμως, αποφάσισε να πετάξει το μπαλάκι στους πελάτες!


Ο ιδιοκτήτης λοιπόν μιας καφετέριας στην Πράγα, με το όνομα “Μπαρ Ο Μεγάλος Λεμπόφσκι”, ο οποίος είχε δει τις πωλήσεις του να μειώνονται κι έτσι κινδύνευε να χρεοκοπήσει, αποφάσισε να αφήσει στους πελάτες την επιλογή για το πόσο θα πληρώσουν τον καφέ, το ποτό, το γλυκό, την μπύρα ή το σάντουϊτς που πήραν.

Όπως δήλωσε κατευχαριστημένος ο ίδιος: “Η ιδέα τελικά προκάλεσε μεγάλο ενδιαφέρον και το καφέ είναι γεμάτο από νέους πελάτες που φέρνουν κι άλλους, κι άλλους, κι άλλους…”. Το μόνο του πρόβλημα τώρα είναι πως πρέπει να προσλάβει τουλάχιστον δύο σερβιτόρους και βοηθούς για να τα βγάζει πέρα!

Το αποτέλεσμα πάντως αυτής της ενέργειας είναι άλλοι πελάτες να πληρώνουν πολλά και άλλοι λίγα, ενώ δεν λείπουν και οι “τσιγκούνηδες” που δίνουν μόνο ελάχιστα κέρματα.


Δεν θελω να φανταστω αν θα εβρισκε ανταποκριση μια τετοια προσφορα στην Ελλαδιτσα μας...:whistle::whistle:

Monsta
17-01-11, 11:49
Δεν θελω να φανταστω αν θα εβρισκε ανταποκριση μια τετοια προσφορα στην Ελλαδιτσα μας...:whistle::whistle:

Ενδιαφέρον για case study, παρόλα αυτά είμαι σίγουρος ότι αυτό πρόκειται περισσότερο για ενέργεια promotion, παρά για επιχειρηματικό μοντέλο προς μίμηση.

Και στοχευμένο σε συνειτοποιημένους λαούς, όχι όπως εμείς.

Το μόνο λογικό σενάριο θα ήταν να δώσει ο Ίδιος ο μαγαζάτορας την επιλογή στους πελάτες του να 'ορίσουν' μία τιμή για το κάθε τι και μετά να βάλει στον κατάλογο εκείνος τον Μέσο Όρο.

Jimmakos
17-01-11, 11:54
Στην Ελλάδα φίλε θα δούλευαν τα "κοκκινούλια" κάργα :th_Laie_67-1:

GEORGE316
17-01-11, 11:58
το να οριστει το κοστος ενος ειδους( στη προκειμενη περιπτωση)αποτελει μια αλυσιδα παγματων..απο το κοστος των πρωτων υλων,τα λεγομενα βιομηχανικα εξοδα και αλλα πολλα..
βεβαια ο καφες στην αριστοτελους κοστιζει 4 ευρω ομως εκει το ενοικιο φτανει και 10.000 το μηνα....απο καπου πρεπει να βγουν αυτα τα χρηματα.
επισης αν προσθεσουμε οτι πολλοι απο τους επιχειρηματιες του ειδους προβλεπουν στο συνκυριακο κερδος και οχι στο μακροπροθεσμο τοτε σιγουρα κατι τετοιο δεν μπορει να γινει στην ελληνικη αγορα...
μπορουν ομως καλλιστα να γινουν αλλου ειδους κινησεις οπως π.χ. prime time coffe οπου ο καφες θα πωλειται στη μιση τιμη απο ταδε ως ταδε ωρα.

Jimmakos
17-01-11, 12:24
Συμφωνώ....

Αυτό για να το κάνεις πρέπει το κτήριο να είναι δικό σου, στην Ελλάδα το 99% είναι με ενοίκιο με αυτό να συνεπάγεται πως ο καθένας ζητάει όσα γουστάρει, άρα και ο μαγαζάτορας πρέπει να τα βγάλει πέρα....
Το prime time coffee τουλάχιστον θα ήταν μια λύση αλλά πλέον μια η καπνοαπαγόρευση, μια η ανεργία, μια το ένα μια το άλλο το σκέφτεσαι πάρα πολύ.....
Πχ χτές βγήκα για ένα καφέ, ένας ελληνικός και μια ζεστή σοκολάτα 8Ε αν είναι δυνατόν!

GEORGE316
17-01-11, 12:45
καλως ηρθες δημητρη στην Ελλας του 2011........
εχθες την κυριακη εκανα το λαθος να βγω με μια κοπελα που μου αρεσει να περασουμε τη μερα μαζι....
συνολο??
110E....για πρωινο καφε,μεσημεριανο φαγητο,γλυκο-καφε και βενζινη (γιατι ηθελε να παμε και στου διαολου τη μανα....)
σημερα δυσκολευομαι να περπατησω.....

Jimmakos
17-01-11, 12:49
Το αποτέλεσμα τουλάχιστον είχε αίσιο τέλος....??? :thumbsup:

Vasilis
17-01-11, 12:49
καλως ηρθες δημητρη στην Ελλας του 2011........
εχθες την κυριακη εκανα το λαθος να βγω με μια κοπελα που μου αρεσει να περασουμε τη μερα μαζι....
συνολο??
110E....για πρωινο καφε,μεσημεριανο φαγητο,γλυκο-καφε και βενζινη (γιατι ηθελε να παμε και στου διαολου τη μανα....)
σημερα δυσκολευομαι να περπατησω.....




:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:


k λιγα λες παντως απο το πρωι μεχρι το βραδυ 110¤

εγω χαλαω τοσα με την γυναικαρα μου-χαλαρα ...που δεν ειναι κ καινουργια γκομενα...:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

...γι αυτο αποφευγουμε να βγαινουμε Κυριακες απο το πρωι...!:whistle::whistle:

GEORGE316
17-01-11, 13:09
μπραβο ρε βασιλλη.....ωραιος!!!
μου θυμισες το ανεκδοτο...
εγω με τη γυναικα μου οποτε βγαινουμε εξω παντα της κραταω το χερι συνεχεια...
-μπραβο φιλε...τοσο ερωτευμενος??
-οχι.αν της το αφησω ψωνιζει!!!
για την ιστορια..οχι δεν ειχε το τελος που ολοι θελαμε,αλλα ελπιζω για το μελλον...
προς το παρον ειμαι ο πληρωνων και δεν

Ptboul
17-01-11, 13:16
σημερα δυσκολευομαι να περπατησω.....

από πιο από τα 2 https://www.freesmileys.org/smileys/smiley-sex012.gif ;

της γνωριμίας ή των 110 ευρώ; :hystericalbs1:

Για καφέ προτιμώ συνοικιακές καφετέριες όπου ο φραπέ έχει 2,80 ή ακόμα καλύτερα στο χωριό με 2-2,5 ευρώ :)

Atsa linos
17-01-11, 13:17
Μαθηματα προς "λουομενους" 1,δεν πας ποτε με την γυναικα σουπερ μαρκετ βασιζεται στο οτι θα κουβαλησεις εσυ τα ψωνια και παιρνει το καταπετασμα 2 αν θελεις να γλυτωσεις το εγκεφαλικο δεν πας μαζι οταν αγοραζει εσωρουχα,3 παντα να εχει μαζι της το παιδι για να την αποπροσανατολιζει απο τις σκεψεις για τα ψωνια ,,ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ελευθερους επιδοξους γαμπρους μην την γλυκαινεται απο την αρχη γιατι μετα θα χασετε ολο το οακα οχι μονο την μπαλα,,,,,,,

Jimmakos
17-01-11, 13:20
Μαθηματα προς "λουομενους" 1,δεν πας ποτε με την γυναικα σουπερ μαρκετ βασιζεται στο οτι θα κουβαλησεις εσυ τα ψωνια και παιρνει το καταπετασμα 2 αν θελεις να γλυτωσεις το εγκεφαλικο δεν πας μαζι οταν αγοραζει εσωρουχα,3 παντα να εχει μαζι της το παιδι για να την αποπροσανατολιζει απο τις σκεψεις για τα ψωνια ,,ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ελευθερους επιδοξους γαμπρους μην την γλυκαινεται απο την αρχη γιατι μετα θα χασετε ολο το οακα οχι μονο την μπαλα,,,,,,,

Πέστα χρυσόστομε!!!!!!!!! :thumbsup:

GEORGE316
17-01-11, 13:21
από πιο από τα 2 https://www.freesmileys.org/smileys/smiley-sex012.gif ;

της γνωριμίας ή των 110 ευρώ; :hystericalbs1:

Για καφέ προτιμώ συνοικιακές καφετέριες όπου ο φραπέ έχει 2,80 ή ακόμα καλύτερα στο χωριό με 2-2,5 ευρώ :)

απο το 110 ευρω δεν μπορω να περπατησω.......
ακου ομως και το ωραιο.....
πριν λιγο ειχα μυνημα για να παμε για καφε μετα απο τη δουλεια...ντρεπομαι που το λεω αλλα ειπα οτι εχω δουλεια,προσπαθωντας να την αποφυγω τουλαχιστο μεχρι τη παρασκευη που θα ξαναδουλεψω (στο μαγαζι) ωστε να πεσει νεο χρημα...μεχρι τοτε,παλι καλα που εχω προμηθειες στο ντουλαπι....αλλιως...μανουλα μερια μηπως φαμε τιποτα..

Z4 DCT
17-01-11, 13:22
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:


k λιγα λες παντως απο το πρωι μεχρι το βραδυ 110¤

εγω χαλαω τοσα με την γυναικαρα μου-χαλαρα ...που δεν ειναι κ καινουργια γκομενα...:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

...γι αυτο αποφευγουμε να βγαινουμε Κυριακες απο το πρωι...!:whistle::whistle:

Eξοδα γαμου αξια ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ :shok::shok::shok::shok::shok::shok:

Ptboul
17-01-11, 13:26
απο το 110 ευρω δεν μπορω να περπατησω.......


Δε βλέπω κάποια ντροπή παρά ένα νέο κ ώριμο στο μυαλό παλικάρι που εργάζεται κ την παλεύει μόνος του._

Anyway, για να κρατάς το μωρό ζεστό αλλά κ να αποφύγεις τα μεγάλα έξοδα, μπορείς να πας μόνο για μια φράπα βιαστική κ να επικαλεστείς δουλειά - τρέξιμο κλπ.

Jimmakos
17-01-11, 13:30
απο το 110 ευρω δεν μπορω να περπατησω.......
ακου ομως και το ωραιο.....
πριν λιγο ειχα μυνημα για να παμε για καφε μετα απο τη δουλεια...ντρεπομαι που το λεω αλλα ειπα οτι εχω δουλεια,προσπαθωντας να την αποφυγω τουλαχιστο μεχρι τη παρασκευη που θα ξαναδουλεψω (στο μαγαζι) ωστε να πεσει νεο χρημα...μεχρι τοτε,παλι καλα που εχω προμηθειες στο ντουλαπι....αλλιως...μανουλα μερια μηπως φαμε τιποτα..

Μην την γλυκαίνεις και πολύ..... Βρές μια δικαιολογία πχ, δεν έχω αμάξι τώρα το χω συνεργείο, Θές να ρθείς εδώ κοντά σε μένα να πιούμε ενα καφέ?
Την πάς σε ένα στέκι σου πίνεις καφέ...
ΑΛΛΑ αυτά να γίνουν βραδυνές ώρες που θα χει κρύο για να πείς μετά: έχει κρύο εδώ πάμε κάπου αλλού για ένα ποτάκι (που αυτό το κάπου αλλού είναι το σπίτι σου....)
Και μετά δεν θα αργήσει να καταλάβει πως δια τις τριβής παράγεται θερμότης :morningcoffee: :wink:

GEORGE316
17-01-11, 13:47
το θεμα δεν ειναι να την ριξω στο κρεβατι...αυτο το κανω με οποιαδηποτε ,οποιαδηποτε(περιπου)ηλικι ς οταν δουλευω στο μαγαζι...
εμενα με ενδιαφεριε περισσοτερο το "παιχνιδι" και μετα η πραξη.
εννοειτε πως καποια στιγμη θελω να συμβει ομως προσπαθω να το τρεναρω οσο παει ωστε να δημιουργηθει και ενα κλιμα αναμονης.
συμβαινει συνεχεια με ανθρωπους που εχουν υποστει καποια απογοητευση να το ριχνουν "Εξω με αποτελεσμα μετα απο καιρο να επιζητας να μπεις στη διαδικασια να "ερωτευτεις"εστω και να το προκαλεσεις.
στο θεμα μας ομως...
σε τετοιες πολυ δυσκολες στιγμες οι επιχειρηματιες επιβαλλεται να κανουν κινησεις ωστε να προσελκυσουν κοσμο.
η ψυχαγωγια ειναι τοσο ζωρικη οσο και η τροφη και το νερο,αλλιως η καταθλιψη και η οκνηρια(αρρωστια και κατασταση)μπουκαρουν στη ζωη μας μεχρι να πειςΜ3)

A8hnaios
17-01-11, 14:34
το θεμα δεν ειναι να την ριξω στο κρεβατι...
εμενα με ενδιαφεριε περισσοτερο το "παιχνιδι" και μετα η πραξη. προσπαθω να το τρεναρω οσο παει ωστε να δημιουργηθει και ενα κλιμα αναμονης.



https://www.youtube.com/watch?v=0mVbjcTH20Y

Jimmakos
17-01-11, 14:56
Πρόσεχε μόνο γιατί είναι λυσσάρες άσχετα που δεν το δείχνουν....

Η πλειοψηφία των αντρών το έχει γυρίσει στην πολύ ευαισθησία και πλέον τα κοριτσάκια/γυναίκες ξεχάσανε τους φεμινισμούς τους και ζητάνε το λιλί σαν τυφλός το φώς του!
Με λίγα λόγια πρόσεχε μη στο γυρίσει αυτή στην αναμονή και μετά απο την αναμονή έρχεται η σούτα!

Υ.γ. τουλάχιστον μην ξοδεύεις ρε παιδί μου όλη την ώρα, είναι και δύσκολες εποχές.....