PDA

Επιστροφή στο Forum : τιμες-ευρετηριο ανταλλακτικων-αντιπροσωπων



GEORGE316
14-01-11, 14:15
ψαχνοντας για να βγω το σετ δισκο-πλατω μου ηρθε μια ιδεα...
ειναι γνωστο οτι πολλοι απο εμας προτιμαμε τα oem ανταλλακτικα σε καποιους τομεις και τα aftermarket σε καποια αλλα...
πχ δισκοπλακες παρα πολλοι προτιμουν τις τριπητες brembo η τις χαρακτες galfer και παει λεγοντας...
η τακκακια που εκει αν δεν γινεται η σφαγη....******,σκληρα ημιαγωνιστικα αγωνιστικα διαφορων εταιριων....
Ριχνω σαν ιδεα να δημιουργηθουν πινακες με ενδεικτικες τιμες των ανταλλακτικων ωστε να εχουμε ενα μετρο συγκρισης και ενα μπουσουλα βρε αδερφε για να ξερουμε που βαδιζουμε...
πχ..θελω να αλλαξω τακκακια.......ποια μαρκα????γιατι οχι καποια αλλη που προσφερει τα ιδια και κοστιζει λιγοτερο??

Nino
14-01-11, 16:37
καλη ιδεα!

Jimmakos
14-01-11, 21:29
καλη ιδεα!

Συμφωνώ.......

nikos1400
14-01-11, 22:48
thumb
Και εγω λεω καλη ιδεα, αλλα εχουμε το εξης θεμα που πρεπει να επισημαινουμε καθε φορα που ποσταρουμε τιμες.



-Εχουμε τις προτεινομενες τιμες λιανικης, που μαλλον σπανια εφαρμοζονται.

-Εχουμε τις τιμες "δαγκανια" οταν δεν ξερουμε το μαστορα και μας παιζει δαγκανια και την ακουμε:wacko:.

-Εχουμε τις τιμες χονδρικης ή ελαχιστα πανω οταν μας φερνει ο γαμπρος μας τα ανταλλακτικα.

-Εχουμε τις τιμες E-bay

-Εχουμε τις φτηνες τιμες, αλλα τελικα ειναι "μαϊμου" το πραμα.

-Εχουμε τις φτηνες τιμες, αλλα ειναι "μαϊμου" εις γνωσιν μας ομως.

-Εχουμε και τις λογικες τιμες που μας δινει ο μαστορας εμπιστοσυνης μας.

fanisk
14-01-11, 22:54
thumb
Και εγω λεω καλη ιδεα, αλλα εχουμε το εξης θεμα που πρεπει να επισημαινουμε καθε φορα που ποσταρουμε τιμες.



-Εχουμε τις προτεινομενες τιμες λιανικης, που μαλλον σπανια εφαρμοζονται.

-Εχουμε τις τιμες "δαγκανια" οταν δεν ξερουμε το μαστορα και μας παιζει δαγκανια και την ακουμε:wacko:.

-Εχουμε τις τιμες χονδρικης ή ελαχιστα πανω οταν μας φερνει ο γαμπρος μας τα ανταλλακτικα.

-Εχουμε τις τιμες E-bay

-Εχουμε τις φτηνες τιμες, αλλα τελικα ειναι "μαϊμου" το πραμα.

-Εχουμε τις φτηνες τιμες, αλλα ειναι "μαϊμου" εις γνωσιν μας ομως.

-Εχουμε και τις λογικες τιμες που μας δινει ο μαστορας εμπιστοσυνης μας.

Αυτο σκεφτομουν και εγω.. σωστος ο Νικος thumb Ενας μπουσουλας μπορει να γινει βεβαια, αλλα πιο ευκολο φαινεται το "τελικα κατεληξα σε αυτο, που θα το βρω πιο φτηνα?" παρα το "τι απο ολα ειναι πιο φτηνο?".

5 διαφορετικα τακακια, εχουν 5 διαφορετικες τιμες σε καθε μαγαζι.. πιο ευκολο ειναι να ρωτησουμε ποιο τακακι αξιζει περισσοτερο? αυτο. που θα το βρω πιο φτηνα? εκει.

Z-man
15-01-11, 23:56
Θα ελεγα πως ειναι δυσκολο ενα τετοιο ενχειρημα απο λιγους ανθρωπους κ χωρις συντονισμο...Ειναι πολλα τα υλικα ,οι προμηθευτες κ φυσικα οι τιμες αλλαζουν γρηγορα...

dark knight
01-08-12, 11:11
τις τελευταιες μερες τρεχω σαν τρελλος για το ε30.μια το παρμπριζ ,μια το καθιερωμενο σερβις.εκτος απο τα συνηθισμενα αναλωσιμα λαδια Bmw και φιλτρα χρειαστηκα τακακια και μια βαση μηχανης που ηταν κομμενη.με εστειλαν σε ενα μαγαζι που εχει βασεις κινητηρα σχεδον για ολα τα μοντελα.αφου αγορασα την βαση (αφτερμαρκετ) πηγα σε ενα γνωστο καταστημα ανταλλακτικων επι της λεωφορου καβαλας για να παρω τα τακακια.αφου αγορασα τα τακακια ρωτησα και το κοστος της βασης που ειχα αγορασει και μου ειπε το μαγικο νουμερο των 40 ευρω και οτι θα την εφερνε σε μια ωρα στην ουσια απο το μαγαζι που την αγορασα εγω 800 μετρα πιο κατω.η τιμη που την αγορασα 6 ευρω.αν δεν υπαρχει προβλημα να αναφερω το ονομα του καταστηματος να επωφεληθει και κανενας αλλος απο τη χαμηλη τιμη

Kostas_1
01-08-12, 11:25
Οχι δεν υπαρχει προβλημα. Πεστο να το ξερουμε

dark knight
01-08-12, 11:28
ακρον,παλαμηδιου 71.ειναι στην ουσια η συνεχεια της σπυρου πατση απο την πανω πλευρα της λεωφορου καβαλας

nikos1400
01-08-12, 12:00
ακρον,παλαμηδιου 71.ειναι στην ουσια η συνεχεια της σπυρου πατση απο την πανω πλευρα της λεωφορου καβαλας

για τους πιο...μακρινους :whistle:

https://akron-hellas.gr/proionta.htm
εχει και τηλεφωνα