PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρώμα αυτοκινήτου?



Jimmakos
12-01-11, 20:07
Ξέρετε που θα βρώ?

Επίσης το αυτοκίνητο μελλοντικά θα το πάω για ένα γυάλισμα, τι να πάρω? 2πλής ή μονής?
Θέλω να κάνω κάτι "μπαλωματάκια" (έχω στοκάρει 2-3 χτυπηματάκια) και θέλω να τα βάψω...
Επίσης έχω ακούσει οτι υπάρχουν μαγαζιά που σου βγάζουν το χρώμα του αυτοκινήτου σου σε spray. Αξίζουν αυτά ή όχι?

Ευχαριστώ :original:

ghost-rider
12-01-11, 22:24
Ως ερασιτεχνης θα απαντησω...

Υπαρχουν χρωματοπωλεια που σου δινουν χρωμα με τον κωδικο χρωματος του αυτοκινητου σε σπρευ και βερνικι σε σπρευ.

Δεν αξιζει να περασεις βερνικι μονος σου.
Δε βαζουν σκληρυντη μεσα οταν το βαζουν στο μπουκαλακι του σπρευ.
Υποθετω για να μην σφιγγει μεσα στο μπουκαλι.
Εκτος αυτου κατα πασα πιθανοτητα φανταζομαι δε θα εχεις και φουρνο.
Ακομα και τελεια επιφανεια να αφησεις(που με το σπρευ ειναι μανικι) θα περιμενεις 3-4 μερες με νταλα ηλιο για να μπορεις να βαλεις χερι πανω...
Δε θα καταφερεις να αποφυγεις απο σωματιδια που θα κατσουν επανω.
Θες τουλαχιστον αερογραφο και σωστη αναλογια σκληρυντη μεσα στο βερνικι για να ειναι της προκοπης το αποτελεσμα.

Υπαρχουν πιο ειδικοι για να δωσουν πιο σαφεις οδηγιες.

Monsta
12-01-11, 23:26
Ως ερασιτεχνης θα απαντησω...

Υπαρχουν χρωματοπωλεια που σου δινουν χρωμα με τον κωδικο χρωματος του αυτοκινητου σε σπρευ και βερνικι σε σπρευ.

Δεν αξιζει να περασεις βερνικι μονος σου.
Δε βαζουν σκληρυντη μεσα οταν το βαζουν στο μπουκαλακι του σπρευ.
Υποθετω για να μην σφιγγει μεσα στο μπουκαλι.
Εκτος αυτου κατα πασα πιθανοτητα φανταζομαι δε θα εχεις και φουρνο.
Ακομα και τελεια επιφανεια να αφησεις(που με το σπρευ ειναι μανικι) θα περιμενεις 3-4 μερες με νταλα ηλιο για να μπορεις να βαλεις χερι πανω...
Δε θα καταφερεις να αποφυγεις απο σωματιδια που θα κατσουν επανω.
Θες τουλαχιστον αερογραφο και σωστη αναλογια σκληρυντη μεσα στο βερνικι για να ειναι της προκοπης το αποτελεσμα.

Υπαρχουν πιο ειδικοι για να δωσουν πιο σαφεις οδηγιες.


Υπάρχουν ειδικά σπρέυ βερνίκι νέας τεχνολογίας (θα τα έχω σε λίγο καιρό διαθέσιμα), όπου ο σκληρυντής υπάρχει μέσα στο μπουκάλι και ενεργοποιείται με το πάτημα του ειδικού στομίου. Επίσης δεν παθαίνει τίποτα αν χρησιμοποιηθεί μια και δυο και τρεις φορές. Σε όλα τα υπόλοιπα που έγραψες όμως έχεις δίκιο.

Βέβαια εξαρτάται από το πόσο σοβαρά είναι τα 2-3 χτυπηματάκια που λέει. Συνήθως η χρήση σπρέυ ενδείκνυται για χρήση σε προφυλακτήρες ή μικρά σβησιματάκια σε γωνίες, αλλά προϋποθέτει κάποια εμπειρία ή κάποιον να σου δείξει. Αλλιώς πας σε φούρνο και πιστόλα.

Φέρτο μια μέρα να το δω και να σε συμβουλέψω.


*ας μεταφέρει κάποιος το θρεντ στη σωστή ενότητα.

Jimmakos
13-01-11, 00:28
Monsta έχεις ΠΜ....

Συγνώμη αλλά απο κεκτημένη ταχύτητα το έβαλα στην ζήτηση....