PDA

Επιστροφή στο Forum : Πλυσιμο-κερωμα-γυαλισμα



dblade
12-01-11, 20:06
Μερικες διευκρινησεις για το σωστο πλυσιμο σκουπισμα γυαλισμα κτλ
Κατ αρχην για το σκουπισμα καλυτερα ειναι με δερμα η μια πετσετα-γαντι μικροινων κανει την δουλεια του??
Τωρα για το κερωμα το να απλωσουμε το κερι το κανω με ενα βαμβακι. Αλλα πρεπει να χαλασω ολοκληρο πακετο με τι ειναι καλο να το απλωνεις - σκουπιζεις και ποση ωρα το αφηνεις εχω ενα μαρκας sonax ειναι καλο ??
Και το γυαλισμα γινεται μετα απο πλυσιμο και κερωμα η δεν ειναι απαραιτητο το κερωμα και παλι ποια κρεμα ειναι καλη και με τι το απλωνω σκουπιζω ?? :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

gnx
12-01-11, 20:14
Για το στεγνωμα πετσετα.

Για τα αλλα που αναφέρεις δε χρειάζεσαι βαμβακι, καλά πανιά μικροινών τα οποία τα πλένεις στο πλυντήριο με αραιωμένο πράσινι σαπούνι αρκάδι σε σκόνη. Το οποίο το βάζεις κατ'ευθειαν στον κάδο.

dblade
12-01-11, 20:47
Με απλη πετσετα το σκουπισα την αλλη φορα οχι μιρκοινων και μολις στεγνωσε εγινε κ@λ@ς! Για αυτο ρωταω απλη η με μικροινες ειναι σαν να σκουπιζεις με δερμα?? Δεν το εχω δοκιμασει ποτε.

PANOS-E60
12-01-11, 20:56
Κάνε ένα search σε αυτή την ενότητα, θα βρείς threads που είναι αναλυτικότατα από τους χρήστες monsta και driver M. Υπάρχουν απαντήσεις σε όλα αυτά που ρωτάς αλλά και πολλά άλλα περί car care. :original:

dblade
12-01-11, 21:01
Οκ :thumbsup:

gyiama
13-02-11, 20:14
λοιποοοοον επειτα απο 3 μερες σκληρης δουλειας τελειωσα το γυαλισμα του αυτοκινητου μου το οποιο ηταν μαυρο χαλι απο καποια μλκια που εκανα εγω μαλλον και εκανα ολο το αμαξι λες και το εβαλα σε συρματοβουρτσα!!!τελος καλο ολα καλα λοιπον αλλα εχω ενα ερωτημα!! δεν θυμαμαι καλα αμπορει να κανω και λαθος,αλλα νομιζω οτι το ειχα διαβασει οτι καλο ειναι να περναμε 2-3 χερια κερι το αμαξι!! και ερχομαι και ρωταω εγω τωρα!!!! εφοσων το αυτοκινητο ειναι κερωμενο αν περασω και αλλο χερι κερι αλλαζι κατι?βοηθαει στην διαρκεια του?η τζαμπα κοπος χρονος και χρημα?

m-power_01
27-04-11, 14:11
λοιποοοοον επειτα απο 3 μερες σκληρης δουλειας τελειωσα το γυαλισμα του αυτοκινητου μου το οποιο ηταν μαυρο χαλι απο καποια μλκια που εκανα εγω μαλλον και εκανα ολο το αμαξι λες και το εβαλα σε συρματοβουρτσα!!!τελος καλο ολα καλα λοιπον αλλα εχω ενα ερωτημα!! δεν θυμαμαι καλα αμπορει να κανω και λαθος,αλλα νομιζω οτι το ειχα διαβασει οτι καλο ειναι να περναμε 2-3 χερια κερι το αμαξι!! και ερχομαι και ρωταω εγω τωρα!!!! εφοσων το αυτοκινητο ειναι κερωμενο αν περασω και αλλο χερι κερι αλλαζι κατι?βοηθαει στην διαρκεια του?η τζαμπα κοπος χρονος και χρημα?

καμια απαντηση για εδω???

stef
27-04-11, 14:33
https://www.meguiars.com/faq/index.cfm?faqCat=General+Questions&faqQuestionID=16&section=_16

Driver M
01-05-11, 13:43
λοιποοοοον επειτα απο 3 μερες σκληρης δουλειας τελειωσα το γυαλισμα του αυτοκινητου μου το οποιο ηταν μαυρο χαλι απο καποια μλκια που εκανα εγω μαλλον και εκανα ολο το αμαξι λες και το εβαλα σε συρματοβουρτσα!!!τελος καλο ολα καλα λοιπον αλλα εχω ενα ερωτημα!! δεν θυμαμαι καλα αμπορει να κανω και λαθος,αλλα νομιζω οτι το ειχα διαβασει οτι καλο ειναι να περναμε 2-3 χερια κερι το αμαξι!! και ερχομαι και ρωταω εγω τωρα!!!! εφοσων το αυτοκινητο ειναι κερωμενο αν περασω και αλλο χερι κερι αλλαζι κατι?βοηθαει στην διαρκεια του?η τζαμπα κοπος χρονος και χρημα?

Έστω και καθυστερημένα, το κερί καλό είναι να περνιέται δύο χέρια.

Αυτό συμβαίνει πρώτον, γιατί έτσι διασφαλίζουμε πως δεν έχουμε ξεχάσει κάποιο μικρό σημείο που δεν κερώθηκε (αφού μπορεί στο πρώτο χέρι να το παραλείψαμε καταλάθος) και δεύτερον, γιατί εξασφαλίζεται ομοιόμορφο πάχος κεριού σε όλο το αυτοκίνητο (αφού με το πρώτο χέρι ενδέχεται σε κάποιο σημείο να βάλαμε πολύ λίγο κερί και σε άλλο περισσότερο).

Γενικά, το βερνίκι του αυτοκινήτου μπορεί να αντέξει μέχρι ένα συγκεκριμένο layer (στρώμα) κεριού, οπότε και 10 χέρια να βάλουμε δεν πρόκειται να έχει διαφορά από τα 2, απλά το υπόλοιπο προϊόν θα μένει πάνω στο microfibre όταν το σκουπίζουμε.

Κατά συνέπεια, προτείνω μέχρι 2 χέρια κερί, τα οποία διασφαλίζουν την ομοιόμορφη εφαρμογή του σε όλο το αμάξωμα και ενδέχεται να προσφέρουν και λίγη παραπάνω προστασία από το ένα χέρι.

Σημαντικό όμως είναι να μην παραβιάζουμε το curing time (χρόνο επώασης) που χρειάζεται η κάθε στρώση και ανάλογα τα κεριά συνήθως ποικίλει.
Ένα sealant (συνθετικό κερί) για παράδειγμα έχει μικρό curing time και μπορούμε συνήθως μετά από 30-40 λεπτά να περάσουμε και δεύτερο χέρι.
Ένα φυσικό κερί όμως χρειάζεται περισσότερη ώρα και το ιδανικό σε αυτές τις περιπτώσεις είναι να περνάμε το δεύτερο χέρι την επόμενη μέρα, ιδίως για ακριβά κεριά με πολύ υψηλή περιεκτικότητα σε carnauba.

PANOS-E60
01-05-11, 13:52
Έστω και καθυστερημένα, το κερί καλό είναι να περνιέται δύο χέρια.

Αυτό συμβαίνει πρώτον, γιατί έτσι διασφαλίζουμε πως δεν έχουμε ξεχάσει κάποιο μικρό σημείο που δεν κερώθηκε (αφού μπορεί στο πρώτο χέρι να το παραλείψαμε καταλάθος) και δεύτερον, γιατί εξασφαλίζεται ομοιόμορφο πάχος κεριού σε όλο το αυτοκίνητο (αφού με το πρώτο χέρι ενδέχεται σε κάποιο σημείο να βάλαμε πολύ λίγο κερί και σε άλλο περισσότερο).

Γενικά, το βερνίκι του αυτοκινήτου μπορεί να αντέξει μέχρι ένα συγκεκριμένο layer (στρώμα) κεριού, οπότε και 10 χέρια να βάλουμε δεν πρόκειται να έχει διαφορά από τα 2, απλά το υπόλοιπο προϊόν θα μένει πάνω στο microfibre όταν το σκουπίζουμε.

Κατά συνέπεια, προτείνω μέχρι 2 χέρια κερί, τα οποία διασφαλίζουν την ομοιόμορφη εφαρμογή του σε όλο το αμάξωμα και ενδέχεται να προσφέρουν και λίγη παραπάνω προστασία από το ένα χέρι.

Σημαντικό όμως είναι να μην παραβιάζουμε το curing time (χρόνο επώασης) που χρειάζεται η κάθε στρώση και ανάλογα τα κεριά συνήθως ποικίλει.
Ένα sealant (συνθετικό κερί) για παράδειγμα έχει μικρό curing time και μπορούμε συνήθως μετά από 30-40 λεπτά να περάσουμε και δεύτερο χέρι.
Ένα φυσικό κερί όμως χρειάζεται περισσότερη ώρα και το ιδανικό σε αυτές τις περιπτώσεις είναι να περνάμε το δεύτερο χέρι την επόμενη μέρα, ιδίως για ακριβά κεριά με πολύ υψηλή περιεκτικότητα σε carnauba.

:offtopic: long time, no hear ! welcome back ! :thumbsup:

dblade
02-05-11, 19:14
Eψαχνα να βρω ενα γαντι για πλαυσιμο της sonus νομιζω ειναι σχετικα φθηνο και λενε οτι ειναι σκυλι αλλα δεν μπορω να το βρω με τπτ. Και κατι ακομη εχεται να προτεινεται κανενα καλο σαμπουαν αλλα οχι και πανακριβο γιατι το προηγουμενο τελιωσε και κανενα καλο κερι γιατι και αυτο στα τελευταια ειναι thumb :original:

stef
02-05-11, 19:38
Φαντάζομαι ότι ψωνίζεις από εξωτερικό και δεν μπορείς να βρεις της sonus
Σχετικά με κερί αυτά που αναφέρεις δεν μας βοηθάνε
Εξαρτάται τι θες να πετύχεις με το κερί
Συχνή επαναλλειψιμότητα ή όχι?
Πόσα λεφτά διαθέτεις για κερί?
Είναι πολλοί οι παράγοντες...

dblade
02-05-11, 20:06
Δεν ψωνιζω απο εξωτερικο απλως μου ειχαν κανει εντυπωση για το συγκεκριμενο γαντι οι κριτικες και το ποσο φθηνο ηταν. Απο κερι θελω να εχει διαρκεια και οχι να το περναω καθε μηνα βεβαια αυτο εξαρταται απο τα πλυσιματα.

stef
02-05-11, 23:35
Επειδή έχουμε αναφερθεί και αλλού ρίξε μια ματιά εαν θες εδώ...

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=944&page=15

Δεν κερώνουμε απλά το αυτοκίνητο και μετά τέλος
Υπάρχει μια διαδικασία.
Όσον αφορά την συχνότητα να είσαι σίγουρος ότι το κερί κρατάει το max 3-4 μήνες μετά χρειάζεται πάλι πέρασμα
Και επίσης όσον αφορά το θέμα αράχνης θες πολύ τρίψιμο και εξάσκηση...
Ξεκίνα με αυτά που αναφέρουμε και βλέπεις στην πορεία....

Driver M
03-05-11, 00:10
Δεν ψωνιζω απο εξωτερικο απλως μου ειχαν κανει εντυπωση για το συγκεκριμενο γαντι οι κριτικες και το ποσο φθηνο ηταν. Απο κερι θελω να εχει διαρκεια και οχι να το περναω καθε μηνα βεβαια αυτο εξαρταται απο τα πλυσιματα.
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς πολύ φτηνό, πάντως το γάντι της sonus (το οποίο και έχω και είναι πολύ καλό) κοστίζει γύρω στα 12 ευρώ, όσο και τα περισσότερα γάντια της αγοράς.

Πάντως, κορυφαίο γάντι θεωρείται της raceglaze:
https://www.swell.gr/car/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_new.tpl&product_id=324&category_id=22&manufacturer_id=34&option=com_virtuemart&Itemid=72
Από το ίδιο μαγαζί είχα πάρει και το sonus, αλλά απ'ό,τι είδα δεν το έχει σε στοκ.

Επίσης, αν αυτό που σε νοιάζει περισσότερο σε ένα κερί είναι η διάρκεια, τότε καλύτερα να πας σε συνθετικό (sealant) παρά σε φυσικό, το οποίο υπερέχει σε βάθος χρώματος και αντανακλάσεις.
Κορυφαίο σε αντοχή sealant θεωρείται το finish kare 100p και από τα πιο δυνατά φυσικά κεριά είναι το collinite 915.

m-power_01
03-05-11, 00:33
Λοιπον... περασα ενα σαββατοκυριακο σαν detailer!!!
Με πανω απο 20 ωρες ενασχοληση εβγαλα δυο αυτοκινητα μεσα εξω περιποιηση!
Θελω να ευχαριστησω και απο εδω τον Αρη (driver M), τον Κωστα (Monsta) για τις συμβουλες τους και σε προιοντα και σε τεχνικες!

Επισης τον επισημο ομολογκαρισμενο βοηθο μου spar@ για την βοηθεια του.
Τελος βοηθησε και ενας αλλος φιλος εκτος φορουμ αλλα και ο πατερας μου(!). Φωτογραφιες δεν τραβηξα πολλες γιατι θα εκανα δεν ξερω και εγω ποσες ωρες. Θα βαλω βεβαια καποιες.

Τα υλικα ηταν

1)Σαμπουαν sonax χωρις κερι
2)σφουγγαρι sonax
3)Καθαριστικο σπρευ για ταπετσαριες sonax
4)Καθαριστικο για πλαστικα sonax
5)Γαλακτωμα για πλαστικα sonax
6)Πρασινο σαπουνι για τα δερματα
7)Γαλακτωμα για δερματα sonax
8)Σπρευ σιλικονης Wurth
9)A.P.C Chemical Guys All Clean
10)Αλοιφη Menzerna Super Finish PO 106 FA
11)Κερι Chemical Guys JetSeal 109 Paint Sealant
12)Πλαστελινη Chemical Guys Claybar Light
13)Αλοιφαδορο Einhell
14)back plate 3M
15)σφουγγαρια αλοιφαδορου 3Μ (μπλε και κιτρινο)
16)Αφρος καθαρισμου δερματος sonax
17)Πανια μικροινων guard

spar@
03-05-11, 01:57
να μερικες φωτογραφιες απο το αποτελεσμα της δουλειας, ενταξει στο ασημι φαινεται οτι το παρακαναμε με τον αλοιφαδορο... το αποτελεσμα για πρωτη φορα ηταν πολυ καλο... δεν βοηθησα πολυ γιατι εγω ειμαι για πιο ευαισθητες δουλειες (σφυρια, τροχο κλπ) απλα μου αρεσε πολυ και θα το δοκιμασω!

120ie87
03-05-11, 10:42
να μερικες φωτογραφιες απο το αποτελεσμα της δουλειας, ενταξει στο ασημι φαινεται οτι το παρακαναμε με τον αλοιφαδορο... το αποτελεσμα για πρωτη φορα ηταν πολυ καλο... δεν βοηθησα πολυ γιατι εγω ειμαι για πιο ευαισθητες δουλειες (σφυρια, τροχο κλπ) απλα μου αρεσε πολυ και θα το δοκιμασω!


τρελό post :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::hystericalbs1: